VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Twee Nederlandse noviteiten op zesde N.Ph.O.-concert De vermindering van de staatsschuld Hogere geldomzetten in de detailhandel over November 6 Effecten- en Geldmarkt Zandvoort bereidt zich voor op aankomst van Ronde%van Nederland WMTMÊÊÊÊfimWÊ Scheepvaart Basketballprogramma Sergeant had geluk Uitgevaren Om de Joco-heker 51 vissersvaartuigen De sinds de laatste jaren sterk verbeter de positie van de Nederlandse staatshuis houding treedt in meer dan een opzicht aan het licht. Maar het sterkst spreekt ze tot de verbeelding door de belangrijke vermin dering van de staatsschuld, waarop onlangs nog weer een deel van de buitenlands© schuld is .afgelost en waardoor deze van ca. 314 milliard op 30 Juni 1950 tot rond 2 milliard is gedaald. Men kan er over twisten of dit nu een voordeel, dan wel een nadeel is, omdat de betaling geschiedde met dollars, welke uit de verkoop van ef fecten zijn verkregen en het rendements- verlies hierop allicht groter is dan de be spaarde rente, aflossing van staatsschuld wordt toch in het algemeen als een bewijs van financiële kracht beschouwd. En dat de totale Nederlandse staatsschuld, welke uit. 1949 nog 27.4 milliard bedroeg, thans tot ca. 21 Vo milliard is gedaald, heeft dan ook in het buitenland de aandacht getrok ken en medegewerkt aan de versterking van het vertrouwen, dat men buiten onze grenzen in de financiële positie van Neder land en zijn valuta koestert. Dit blijkt wel uit het verslag van de Nationale Bank van België, waarin de gou verneur de financiële en monetaire positie van België onder de loupe neemt en deze met die van Nederland vergelijkt, een ver gelijking, welke ten nadele van België uit valt. Een in het ooglopend verschil is de stijging van de Belgische staatsschuld met Frs. 50 milliard sinds 1949 tot rond Frs. 300 milliard, gelijkstaande met ca 2iy2 milliard, wat dus wil zeggen dat ze thans evengroot is als die van Nederland. De Belgische betalingsbalans, die in 1953 vrij wel in evenwicht was, liet voor 1954 een matig tekort zien en de totale geldomlopp steeg met Frs. 12 milliard, „dat is met 8 pet, voornamelijk als gevolg van een gro tere credietverlening aan de Staat door het bankwezen. De Gouverneur waarschuwt dat, ook al gaat dë toeneming van de open bare schuld met productieve investeringen gepaard, toch moet worden vermeden dat de overheidsleningen het spaarvermogen van het land uitputten. Zij dienen een re delijk deel beschikbaar te laten voor de investeringen van de private sector. Daar bij komt dat het herhaald beroep van de Overheid op de kapitaalmarkt in de laatste jaren de daling van de rentestand heeft be lemmerd, terwijl de uitzetting van de geld circulatie, veroorzaakt door de stijging van de staatsschuld de prijsbeweging ongunstig beïnvloedt. is verbonden, van 10 milliard in 1946 tot ca. 24 milliard in 1954 is gestegen. De ontwikkeling van de kapitaalmarkt, zoals die zich thans laat aanzien, is van niet geringe betekenis, omdat zij in ruime re mate dan voorheen de mogelijkheid biedt voor het aantrekken van risicodra gend kapitaal, aldus het bedrijfsleven de gelegenheid gevende de verhouding tussen kapitaal- en geldmarktfinanciering meer aan te passen aan de eisen van een gezonde en evenwichtige financiële structuur, die in de afgelopen jaren niet of moeilijk te verwezenlijken was. In 1954 kon met dit beroep van het be drijfsleven op de kapitaalmarkt een begin worden gemaakt. In totaal werd een be drag van 56,3 millioen door de Neder landse industrie opgenomen, waarvan 8.6 millioen in de vorm van obligaties en 47.7 millioen in aandelen, terwijl in 1953 het totaal van die beide niet meer dan 6.6 millioen bedroeg. Het is een verheugend verschijnsel dat de betekenis van de kapitaalmarkt als in termediair voor het verschaffen van de voor de industrialisatie benodigde kapita len weer is toegenomen en dat de nieuwe uitgiften van kapitaal, waartoe ook in de loop van dit jaar tal van ondernemingen ongetwijfeld zullen overgaan, tot dusver een goed verloop hebben gehad. Want een vermindering van het crediet aan de over heid en een gezonde uitbreiding van het crediet aan het bedrijfsleven kan bijdra gen tot de gewenste en voor onze bevol king noodzakelijke economische ontwikke ling en tot een verruiming van de werk gelegenheid. En mitsdien tot vergroting van de volks welvaart. In Zandvoort wordt in vele kringen thans druk gewerkt aan een waardige ont vangst van de deelnemers aan de Ronde van Nederland, die op 23 April in Rotter dam zal starten en waarvoor als eindpunt van de eerste etappe Zandvoort werd ge kozen. Het staat wel vast, dart de badplaats dit evenement niet zonder meer wil laten voorbijgaan. Men treft thans reeds drukke voorbereidingen om deze gebeurtenis zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Daar deze dag samenvalt met het grote bloemencorso in de Bollenstreek, verwacht men op genoemde datum reeds een groot aantal bezoekers, daar altijd een groot ge deelte van deze toeschouwers hef week einde in Zandvoort komt doorbrengen, zo als de praktijk de laatste jaren heeft be wezen. Men overweegt daarom thans reeds bij het onderbrengen van de deelnemende renners ook particulieren te gaan inschake len, opdat rfien niet het laatste ogenblik voor moeilijkheden zou komen te staan. De kasteïeinsvereniging ,,Ons Belang" denkt eraan, in samenwerking met de plaatselijke middenstandsvepenigingen aan het gemeentebestuur te verdoeken, de sei zoenverlichting op deze avond voor het eerst te mogen laten branden, inplaats van zoals dit officieel is vastgelegd, op 1 Mei. Voorts wil men samenwerken met de Stich ting Touring Zandvoort om te komen tot enkele evenementen in de avonduren, waarbij onder meer gedacht wordt aan een openluchtconcert, bijvoorbeeld door de dan voor het eerst in uniformen gestoken mu ziekkapel. Ook worden voorbereidingen getroffen om door het beschikbaar stellen van diver se premies de renners tot extra prestatie Een Bell VTOL (Vertical Take Off Landintj) experimenteel toestel stijgt voor een proefvlucht op van het vliegveld te Niaga ra. Falls New York (U.S.A.). Het revolu- tionnaire vliegtuigje kan volkomen verticaal opstijgen en dalen, maar het kan, in tegenstelling met zijn prototypen, ook als een conventionele machine vooruit vliegen, waarom het uiteraard begonnen is. De straalmotoren aan beide zijden van de romp worden in verticale stand gebruikt voor de start, maar zullen straks een boog van negentig graden beschrijven om vervolgens in 'horizontale stand voor het voortbewegen van het toestel te zorgen. Velsense subsidie voor Bioemendaalse school Ingevolge het bepaalde In de verordening over de subsidiëring van de bijzondere kleu terscholen stelt de raad het aan de in Vel- sen gevestigde bijzondere kleuterscholen te verlenen gemeentelijke subsidie op een voorlopig bedrag vast. De wijze van subsi diëring ten behoeve van in de gemeente Velsen woonachtige leerlingen van niet in de gemeente gevestigde bijzondere kleuter scholen, wordt elk afzonnderlijk geval door de raad geregeld Ten aanzien van de in de gemeente Bloe- mendaal gevestigde R.K. kleuterschool be sloot de raad op 6 Mei 1953 het subsidie voor het jaar 1953 vast te stellen op f 60 per jaar voor elke leerling uit Velsen, die deze kleuterschool bezocht. Dit bedrag zou den B. en W. voor het jaar 1955 willen handhaven. te brengen. Dat ook het Zandvoortse cir cuit hierbij een grote rol zal spelen, staat wel bij voorbaat vast. Hoe dit alles zich zal gaan ontwikkelen, valt nu nog niet bij benadering te zeggen, daar de voorbereidingen nog lang niet wer den voltooid. Zeker is echter, dat 23 April 1955 een belangrijke dag zal worden in het voorseizoen 1955 voor Zandvoort en dat de deelnemers aan de Ronde van Ne derland een waardige en enthousiaste ont vangst zal worden geboden. Geheel in tegenstelling met dit oordeel over dë financiële en monetaire positie van België, kan de Amsterdamsche Bank in haar verslag over 1954 constateren dat de omvang van de commerciële credietgeving in Nederland gedurende dat jaar weer is toegenomen. Heerste in de eerste jaren na de oorlog een volkomen wanverhouding tussen de credietverstrekking aan het be drijfsleven enerzijds en de Overheid an derzijds, geleidelijk is deze verhouding meer recht getrokken. Uit een in het ver slag opgenomen grafiek blijkt dat de erg- dietverlening aan de overheid van de Am sterdamsche Bank-Incasso Bank sinds 1945 van 954 millioen tot 488 millioen is ge daald, terwijl de credietverlening aan be drijfsleven en particulieren van 129 mil lioen tot 677 millioen kon stijgen. Bij de Rotterdamsche Bank ziet men eenzelfde verschijnsel en uit de statistiek van het Centraal Bureau blijkt dat gedurende de eerste tien maanden van het afgelopen jaar bij 37 banken de credietverlening aan de overheid met 169 millioen terugging, die aan de private sector met 366 mil lioen toenam, nadat ze in 1953 reeds met 316 millioen was gestegen. Dit is wel een zeer sprekend symptoom van de geleidelijke sanering onzer staats huishouding, die haar uitgaven thans weer ruimschoots uit de belastingen kan be strijden, zo zelfs, dat deze laatste in 1954 met een bedrag van 6.200 milliard de oor spronkelijke raming met ca. 900 millioen, de herziene raming nog met 300 millioen hebben overtroffen. De verbeterde positie van de Nederland se schatkist blijkt ook uit de geleidelijke aflossing van schuld bij de Nederlandsche Bank, welke in 1£47 als gevolg van een regeling van de Rijksmarkenvordering van de Bank 1500 millioen bedroeg, maar die thans nog slechts 300 millioen groot is, terwijl aan de andere kant het credietsaldo van het Rijk bij de Bank uit. Januari nog 440 millioen bedroeg. De storting op de nieuwe staatslening en de Philips-emissie zal weliswaar tot verschuiving leiden, daar de opbrengst van de staatsschuld groten deels voor aflossing van schatkistpapier zal worden aangewend, per saldo zal toch wel blijken dat de positie van de Nederlandse schatkist geen zorgen baart en ruimte laat voor een verdere credietverlening door de banken aan het bedrijfsleven en de uitgifte van nieuwe aandelen door de ondernemin gen. In het verslag van de Amsterdamsche Bank wordt opgemerkt dat de toeneming van het debiteurencijfer bij de banken sinds 1945 tot een bedrag van rond 1.2 milliard eigenlijk nog uitzonderlijk gering is, wanneer men bedenkt dat het nationale inkomen, waarmede tenslotte de geldhoe- veelheid tot op zekere hoogte functioneel Uit cijfers, door het Economisch Insti tuut voor de Middenstand gepubliceerd over het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende November 1954, blijkt, dat de geldomzetten in vrijwel alle brandies op een niet onbelangrijk hoger peil lagen dan in de overeenkomstige maand in 1953. Men kan zich, vooral wat de branches in de sectoren duurzame con sumptiegoederen en genotmiddelen betreft, niet onttrekken aan de indruk, dat de St. Nicolaas-aankopen in 1954 of op een vroe ger tijdstip zijn begonnen, dan wel dat deze aankopen niet onaanzienlijk hoger zijn ge weest dan in 1953. Voorts "hebben de sedert vorig jaar opgetreden prijswijzigingen het indexcijfer mede gunstig beïnvloed. In de voedingsmiddelenbranches ver toonden in November, evenals in de drie voorafgaande maanden, de geldomzetten in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit de grootste stijging, namelijk met 17 pet. Slechts in het slagersbedrijf (met 9 pet.]) bleef de behaalde vooruitgang be neden de 10 pet. De melk- en zuivelhandel zag het indexcijfer met 12 pet. stijgen, het kruideniers bedrijf en de broodbakkerij met 11 pet. Van veel groter belang echter was de omzetstijging in de sector duurzame con sumptiegoederen. Uitermate gunstig was de omzetbeweging iri de détailhandel in schoeisel, in glas, porselein, aardewerk en huishoudelijke artikelen en in textiel, in welke branches ten opzichte van Novem ber 1953 een omzetvermeerdering werd genoteerd van respectievelijk 28, 21 en 21 percent. Ook in de andere branches in deze groep vertoonden de omzetten echter een belang rijke vooruitgang. De geldomzet in boeken nam toe met 18 pet., in meubelen met 17 pet. en in de kantoorboekhandel met 15 pet. Ook in genotmiddelen is de vooruitgang bevredigend, getuige de stijging van de geldomzetten in de détailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken, in het banketbakkersbedrijf en in tabaksfabrika ten met respectievelijk 13, 12 en 10 pet. Wat betreft het omzetverloop in enkele andere branches, wordt medegedeeld, dat in het opticienbedrijf een vooruitgang met 19 pet., in het kappersbedriif met 16 pet. en in het drogistenbedrijf met 14 pet. werd behaald. Vergeleken met de maand October, die Ook Maandagavond zal het basketball- competitieprogramma in het Krelagehuis worden voortgezet. Het programma hiervoor luidt: Dames: SC Haarlem 2—The White Stars 2; Antilopen 3Tramvogels 1. Heren: Typhoons 4White Stars 3; PSVH 1Exercitia 1; SC Haarlem 1White Stars 1; Aurora 1—HOC 3. In de fraaie zaal in de tramremise aan de Bankrasstraat in Amsterdam zullen Zater dag 12 Februari teams van Haarlemse en Amsterdamse scheidsrechters de strijd tegen elkaar aanbinden. Bovendien zal ook door een team Amster damse vrouwelijke scheidsrechters worden gespeeld tegen een Haarlemse damesploeg. De aanvang van deze wedstrijden is ge steld op 20 uur. Dr. Helen Keiler (rechts) een blinde en doofstomme schrijfster en opvoedkundige, voert hier een „gesprek" met mevrouw Eleanor Roosevelt door haar lippen met haar gevoelige vingers te betasten vijf Zaterdagen telde tegen November slechts vier, hetgeen onder meer voor de voedingsmiddelenbranches een grote in vloed heeft, kon in enige bedrijfstakken een stijging worden genoteerd. Als zodanig kunnen worden genoemd: de détailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishou delijke artikelen (40 pet.), de boek- en kantoorboekhandel (respectievelijk 23 en 13 pet.) en de banketbakkerijen (12 pet.). Deze omzetvermeerdering moet in hoofd zaak worden toegeschreven aan de St. Ni colaas-aankopen van het publiek. In de voedingsmiddelen branches liepen de geldomzetten in vergelijking met Octo ber terug: in de slagerijen met 12 pet., de kruideniersbedrijven en de melk- en zui velhandel met 6 pet., de détailhandel in aardappelen,groenten en fruit en de brood bakkerijen met respectievelijk 5 en 4 pet. Ook in een aantal andere branches trad omzetdaling op: in het opticiensbedrijf met 7 pet., de détailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken met 6 pet., de schoenhandel met 5 pet., de sigarenzaken en de textielhandel 3 pet. en in de détail handel in meubelen met 2 pet. OCCCCOCOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOt xxxococoocxx Sergeant kwartiermeester Fowler uit Noord-Ierland was de eerste militair van het Britse bezettingsleger in Duits- F land, die een flinke prijs in de Dtiitse voetbalpool won. Twee weken geleden waagde hij er een bedrag van RM 1.15 aan, die hem een winst van RM 49.000 (f 42.000) opleverde. Overweldigd door het plotselinge geluk i is de sergeant aan het kopen gegaan: 8 een Duitse auto, een radio, maar hij ver- gat daarbij ook zijn dienstvrienden niet. 0 Hij huurde een bierkelder af en invi- teerde 30 man om op zijn geluk te drin- ken en te eten. Eigenlijk wilde hij een nog groter feest aanrichten, maar deê bevelvoerend officier raadde hem aan het iets minder te doen en het geld op een bank te zetten. Met dat al zijn er 0 nog f 35.000 over. Fowler, die al drie jaar in de Duitse en Britse pools speelt hoopt nu een boerderij in Ierland fes kunnen kopen. O00O30CO00CO0000000O33000COCOO000000C0CO000000000OO Toon Verhey opende het programma van het zesde concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest van Serié V met het door de Amsterdamse componist Lex van Delden in opdracht van de „Johan Wagenaarstichting" geschreven „In Me- moriam" ter nagedachtenis van hen, die omkwamen bij de ramp welke 1 Februari 1953 Nederland, België en Engeland teis terde. Het i$ een muziek waarin de onheils dreiging suggestief werkt, niet doordat voortdurend alle klanksluizen zijn open gezet, doch ook en zulks met bijzonder gelukkig effect dank zij verstilde mys terieuze klankcombinaties. Een rhyth- misch gevarieerd thema zorgt voor de no dige actie. De neiging om vloeiende melo die-vormen tot ontwikkeling te brengen wil een als het ware gewild grauwe sfeer doorbreken, welke poging ten slotte be rusting tracht te brengen met een soort koraal, waarvan de basis gevormd wordt door het hoofdthema. Een stuk, dat op grond van zijn ernst en zijn originele con ceptie de aandacht volledig waard is. Daarna werd, met medewerking van het trio Jan Hesmerg, Eduard Biele en Ans Bouter, het Concertino van Badings voor viool, cello, piano en orkest ten gehore ge bracht. Het driedelige stuk, dat voor het eerst in een concertzaal klonk, trof direct door zijn muzikanteske geest, zijn doelbe wustheid en zijn frisse doorzichtigheid. Thema's van gezonde cantabiliteit en kern achtige rhythmiek komen er op interessan te en bovendien zeer duidelijke wijze tot ontwikkeling. Badings geeft geen raadsels op; hij musiceert op ongedwongen manier en het klinkt allemaal mooi. Het melancholische middendeel is een vinder van melodieusheid. De componist aarzelt niet om ook eens een lange canti lene te schrijven, zoals Schubert dat ook wist te doen uit de volheid van zijn ge moed en zijn hartelijke muzikantennatuur. Zou dit verband houden met Badings' operacompositie, dan mogen wij de com ponist geluk wensen, dat hij de natuurlijke zangerigheid, via de cantabiliteit van de menselijke stem, hier ook instrumentaal te pas weet te brengen. Het slotdeel een Rondo heeft een opgewekte speelsheid, alternerend met een gevoelige melodie, die door een schertsend tegenmotief in de alge mene sfeer getrokken wordt. Een gezond en aantrekkelijk stuk. Het werd door het drietal brillant vertolkt en door het orkest Gisteravond werden de biljartwedstrijden om de Joco-beker voortgezet met het tweede team van „Kennemerland". Won de b.c. „Hof van Holland" de eerste avond met 84, de tweede avond was de uit slag wederom 84, zodat de totaalstand 16—8 voor Hof van Holland is. De resultaten waren: Loerakker 80 80 26 15 3.07 2 Van Muyen 70 49 26 8 1.88 0 160 160 14 49 11.42 2 Lindström 140 44 14 13 3.14 0 Van Dam 45 45 51 4 0.88 2 Wildschut 40 37 6 0.72 0 Koer 55 54 35 5 1.54 0 Van Muyen 70 70 35 12" 2,— 2 Hurkmans 60 59 33 11 1.78 0 70 70 33 9 2.12 2 160 160 17 37 9.41 2 Lindström 140 65 17 23 3.82 0 delicaat begeleid; wat voor Verhey met zijn orkest, evenals voor het concerterende trio, een ovationeel applaus ontketende. Maar het publiek dat op deze prestatie zo hartelijk reageerde, betuigde hiermee ook zijn. instemming met deze moderne compo-r sitie. De componist, in de zaal aanwezig, toonde zich zeer voldaan over de interpre tatie van zijn werk. Tenslotte hoorden wij deze avond nog eens de „Pastorale" van Beethoven, dit keer in rustige bewogenheid en klank- schone beheersing. JOS DE KLERK Zaterdag 22 Januari: mt. Antje RO 15. Maandag 24 Januari: ml. De Arend KW 7 De Vrouw Anna KW 52, Onderneming II SCH 27. Dinsdag 25 Januari: st. Abraham VL 77 mt. Elie Chénévière IJM 32. Shamrock IJM 129; ml. Hubertha Gerarda K W9. Rijnmond IV KW 15, Willem Cornelis KW 16. Grietje KW 20, Neptunus KW 45, Excelsior II KW 78, Toenadering KW 95, Bali KW 129, Onder neming III SCH 117, Cornelia Maria SCH 135, Cornelis VL 83. Bertina VL 85, Neeltje VL 166: mk. Dine Marie KW 57. Donderdag 27 Januari: st. Haarlem IJM 9 Flamingo IJM 25. Vrijdag 28 Januari: st. Gelria IJM 21, Su matra IJM 62; mt. Allan Water IJM 34, Post Boy IJM 35: ml. Maria Jacoba KW 73. Maandag 31 Januari: st. Vios I I.TM 24; mt Exselsior III KW 76; ml. Heemstede IJM 53 Gorrediik IJM 75, Verwachting IJM 204 Martenshoek I.TM 273, Arie Nico KW 17. Vol harding KW 23, Cornelis KW 24, Concordia KW 26. De Verwachting KW 28, Nederland VI KW 37. Bertha KW 38. Everard Christina KW 40, Cornelis Marinus K W48, Floris KW 59, Elizabeth KW 64. Willy Alida KW 65 Noordster KW 67, Saturnus KW 69, Nelly Maria KW 70. Jan KW 84. Huiberdina Giis- bertha KW 85. Willempie KW 89. Alida KW 91. De Vrouw Dirkie KW 104. Jacoba KW 107. Gebroeders KW 108, •Robert William KW 123. Voorwaarts KW 140. Willv KW 141, Arie KW 155. Gebroeders KW 166, Dolfijn RO 2: mk. Texel IJM 5. Marianne I.TM 7. Maartje I.TM 8, Twee Gebroeders IJM 27. Emisel IJM 31, De Hoop I I.TM 45. Vios IJM 52. Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje I.TM 240. .Magda IJM 272, Nehim I AM 16. Nehim II AM 17 '3 Febr. binnen). Nehim III AM 18, Nehim IV MM 26. Leendert Jacoba KW 12. Arendje Jacoba KW 21. Rein KW 30. Tiny KW 34, Stern KW 34, Prinses Margriet KW 51. Hermina IV KW 53. Alice KW 62. Gerda Marianne KW 71, Prinses Beatrix KW 72. Twee Gezusters KW 77. Willem KW 94, Arendje KW 98. Agatha Arie KW 126, Ko ningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Vier Gebroeders TX 14, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34. Dinsdag 1 Februari: st. Bergen IJM 16, Bloemendaal IJI.I 71: mt. Batavia IJM 99; ml. Vertrouwen KW 6, Helana KW 39, Aafke Jacoba KW 41, Hette Margaretha KW 74, Doggcrsbank KW 75, Borneo KW 127, Kat wijk II KW 161, Eendracht KW 168, Onder neming KW 175. Gezina Geertrui KW 176, Scheveningen SCH 107. Woensdag 2 Februari: ml. Martha IJM 74; mk. Twee Gebroeders IJM 3, Texel IJM 5, Wiron I IJM 210. Donderdag 3 Februari: st. Herman IJM 2, mt. Maria van Hattem IJM 10, Johannes Polderman IJM 20; ml. Wiron III IJM 221; mk. Dageraad IJM 4, Poolster IJM 11, Nehim II AM 17. Vrijdag 4 Februari-: mt. JMedan IJM 57 naar Newfoundland. Weer naar zee Na reparatie is de IJmuidense trawler „Medap" IJM57 onder commando van schipper C. Bal weer naar zee gegaan. Er is koers gezet naar Newfoundland. Wat er was Vanmorgen was de „Antje" (van Zater dag 22 Jan.) binnen met 420 kisten vis, waarvan 320 schelvis en piepers, 80 gul en kabeljauw, 20 poon en 200 stuks stijve ka beljauwen. De SCH135 voerde aan 2500 kg. tongen, 50 schol, 40 wijting, 60 diversen en 300 stuks stijve kabeljauwen; de SCH9 4200 kg. tongen, 85 schol, 45- wijting, 30 schar en 35 stuks stijve kabeljauwen en de VL85 2500 kg. tong, 85 schol, 45 gestripte wijting, 10 tarbot, 5 gul en kabeljauw en 35 stuks stijve kabeljauwen. Voorts waren er nog enige Noordloggers en kotters. Voor de export Kabeljauw, schol en tong gingen van morgen voor export weg. De schol hield ongeveer dezelfde prys; grove schelvis en kabeljauw waren goedkoop. De Denen bo den in België kabeljauw aan voor 12 tot 13 franc! De tongprjjs was iets hoger dan gis teren. Rijen kabeljauw voor export deden f 53 tot f45; grote schol f 17 tot f20, middel f 16 tot f20, zetschol f 26 tot f 35 en schol 1 f 30 tot f 33. Grote tong ging weg voor f 2 tot f 1.80, grootmiddel voor f 1.75 tot f 1.55, kleinmiddel voor f 1.70 tot f 1.60, tong 1 voor fl.95 tot f2.15 en tong 2 voor f 1.78 tot. f 1.98. Het binnenland in Grote, grootmiddel en kleinmiddel schelvis gingen het binnenland in voor f30; pennen voor f 30 tot f 26 en braad voor f 31 tot f 23. Wijting haalde f 13 tot f 16, schol 2 f25 tot f20, schol 3 f 18 tot f 13. Kisten kabeljauw noteerden f 57 tot f 62, grote gul f 25 tot f 23, middel f 22 en torgullen f 16. Wat binnen ligt Thans liggen zeven IJmuidense trawlers stil in de Vissershaven; het zijn de Schoorl, Petten, Zeelandia, Limburgia, Vikingbank, Norma Maria en Mary. Naar verluidt zou- der hiervan drie trawlers naar de sloop gaan. De „Petten" is hiertoe al enige tijd geleden bestemd en de „Schoorl" en „Lim burgia" zouden volgen. Varia Twee coasters kwamen gisteren in de Vissershaven binnenDe „Harm" moest bunkeren en de „Repeto" kwam een anker en ketting laden. De KW30 heeft een bijzonder visje mee gebracht; een bonte vis, die zich niet gauw laat verschalken, daar hij razend snel is. Het beestje wordt in het laboratorium on derzocht. Eu van zee De „Bergen" meldde gisteren trekken van 30 manden hoops; de „Abraham" trek ken van 50 manden hoops en een trek van 25 manden schelvis. De loggers onder de kust, zoals de KW57, 176, 51, 64, VL166, KW123 en KW108 gaven trekjes door van 40 tot 75 kg. tongen en daarbij 2 tot 4 mandjes vis. De KW85 deed drie trekken voor 100 kg. tong en 9 manden vis; de IJM83 een trek van drie kabeljauwen en de IJM78 en 31 twee trekken van 3 manden en 40 kg. tongen. Binnengekomen KW52 Vrouw Anna, KW16 Willem Cor nelis, KW15 Rijnmond79, KW104 De Vrouw Dirkje, KW78 Excelsior 2, KW7 De Arend, KW60 77 21 35; R015 Aaltje, R029; SCH 135 Cornelia Maria, SCH9 Prinses Marijke; KD37, EH8, UK135 19, AM27 18, VL85 Bertina, BU33, WR127 67 34, TX4. Vertrokken IJM57 Medan, IJM116 Eveline, 23; KW 159 Java; UK126 19 69 161 4 194 176 93 204 18 85 16 136; EH8; TX4; HD37 SCH361 Lion-Jetje, SCH76. Wie er komen Voor de Maandagmarkt was vanmorgen de vangst van één thuisstomende trawler bekend. De „Elie" (van Dinsdag 25 Jan.) komt met 570 kisten vis, waarvan 250 schelvis en piepers, 120 dichte piepers, 30 gul en kabeljauw, 40 gestripte wijting, 10 stokkebit en 285 stuks stijve kabeljauwen. De „Klaas Wijker", de „Abraham" en de SCH117 „Onderneming 3" (alle van Dins dag 25 Jan.) zijn ook thuisvarende. Ook de SCH27 (van Maandag 24 Jan.) komt er aan. Oudste boten Oudste trawlers zijn de „Haarlem" en „Flamingo" (van 27 Jan.); de „Post Boy". „Sumatra", „Allanwater" en „Gelria" (van 28 Jan.) en de „Vios" (van 31 Jan.). Oudste loggers zijn de KW55 (van 24 Jan.), IJM14, KW9 20 45 95 129 57 en Shamrock IJM129 (van 25 Jan.), KW65 (van 26 Jan.), KW74 (van 28 Jan.), IJM45 75 208 204 53 283, KW69 141 162 48 123 38 17 84 155 123 23 89 67 107 26 140 28 108 76 70 91 24 64 59 51 85 37 40 72 (alle van 31 Jan.). Besommingen Antje f12.400, SCH9 12.300, SCH135 f7570,, VL85 f8700, KW52 f5940, KW16 f8060, KW166 f2430, KW15 f 7330, BU33 f3360, WR7 f2540, WR67 f2290, WR34 f3170, R029 f1580, KW77 f680, KW21 f 1280, IJM31 f 2400, IJM78 f 2700. Aalsum, pass. 3 Malta n. Antwerpen. Algenib, pass. 3 Fein. Noronha n. Recife. Aardljk, 3 v. Antwerpen te Viissingen. Aldabl, 4 te Rio de Janeiro. Alderamin, 2 te Madras. Aardljk, 4 v. Viissingen te Rotterdarrt. Aludra, 8 te Colombo. Amstel'brug, 4 600 m. O.ZO. Yokohama Annenkerk, 4 te Djibouti. Artemis, 3 v. New York n. Curasao. Bonaire, 4 te Paramaribo. Boskoop, pass. 3 Santiago Cuba n. Amsterdam. Breda. 4 te Callao. Britsum, 3 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Banka, 5 te Manilla. Bloemfontein, 4 te Antwerpen. Caltex Leiden, 3 v. Rotterdam n. Sidon. Celebes. 4 v. rede Viissingen n. Antw. Caltex Pemis, pass. 4 Lissabon n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 4 Gibraltar n. Sidon. Caltex Utrecht, 4 te Sidon. Celebes, 4 te Antwerpen. Chama, pass. 4 Thursday eil. n. Aukland. Cistula, 6 te Suez verw. Cradle of Liberty, pass. Malta n. Port Said. Dulvendrecht, 3 v. Hamburg n. Rotterdam. Dalerdijk, 31 v. Vancouver n. Antwerpen. Drente, 5 te Cheribon. Eemdijk, 3 v. New Orleans n. Mobile. Ena, 3 te Recife daarna Fort Aleza. Eos, 3 te Lissabon. Kernland, 4 v. Amsterdam n. Rio de Janeiro. Eimina, 4 v. Lagos n. d'Ouala. Esso Den Haag, 4 te Sidon. Esso Amsterdam, pas. 4 Kp. St. Vincent n. Antw. Etrema, pass. 4 Azoren n. Trinidad. Felipes, 5 te Pladju. Friesland KRL)4 te Singapore. Gaasterland, 4 te Melbourne. Graveland, 4 te Santos. Ganymedes, 4 te Amsterdam. Guineekust, 3 v. proefvaart terug Rotterdam. Garoet, pass. 4 Str. Soenda n. Soerabaja. Hera, 4 v. Essequiborivier n. Georgetown. Hermes, 4 te Pto Limon. Hector, 4 v. Beyrouth n. Iskenderun. Heelsum, 4 v. Amsterdam n. Bremen. Helicon, pass. 4 Ouessant n. Londen. Holland, 4 v. Quelimane n. Durban. Ilos, pass. 4 Finisterre n. Hamburg. Indrapoera, 4 v. Alexandrië n. Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt. 4 250 m. ZO. Ceylon. Kertosono, 3 v. Los Angeles n- Balboa. Katelysia, 4 v. Banias n. Genua. Kota Agoeng, pass. 4 Sa bang n. Singapore. Kota Ba roe, 5 te Tj. Priok. Kota Inten, 5 te Cheribon verw. Laurenskerk, 4 v. Suez n. Aden. Leto. 3 v. Baltimore n. Huil. Lombok, 4 te Casablanca. Lekhaven, 4 v. Hamburg n. Houston. Laertes, 4 v. Tj. Priok n. Semarang. Lawak, 5 te Port Elizabeth. Leersum, 7 te Houston veYwacht. Lekkerkerk, 4 te Stettin. Lieve Vrouwekerk, pass. 4 Malta n. Rotterdam. Lindekerk, pass. 4 Str. Messina n. Port Said. Loenerkerk, pass. 4 Ouessant n. Marseill. Loosdrecht, 5 te Aden. Maasdam, 3 Straat Florida gepass n. New York Maashaven, pass. 3 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro. Maiea, 4 te Balikpapan. Mataram, 3 v. IJmuiden n. Tj. Priok. Molenkerk, 4 v. Alexandrlë n. Genua. Mariekerk, 3 te Port Said. Meilskerk, 3 te East London. Macoma, 4 dwars Mozambqiue n. Durban. Murena, 4 120 m. NO. Formosa 6 te Hongkong verwacht. Nieuw Amsterdam, 4 te New York. Nigerstroom, 5 te Las Palmas verwacht. Oranjestad, 3 450 m. NO. Trinidad. Orion, 3 v. Constanza n. Bourgas. Oostkerk, pass. 4 Ouessant n. Genua. Ouwerkerk, 4 v. Melbourne n. Fremantle. Ovula, 5 te Saigon. Prins Willem III, 3 v. Carthagena n. Leixoes. Prins Fred. Willem, 4 v. Las Palmas n. Valencia Pieter S, 4 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Maurits, 3 te Genua. Plagiola, 3 240 m. W.t.Z. Bermuda. Phrontis, 4 v. Belawan n. Port Said. Prins Fred Hendrik, pass. 4 Gibraltar n. Gandi» Prins Joh. W. Friso, pass. 4 Finisterre naar Rotterdam. Raki, 3 v. Port Said n. Amsterdam. Roepat, 4 v. Port Said n. Amsterdam. Radja, 4 v. Belawan n. Port Said. Roggeveen, 4 v. Mahe n. Mombasa. Rijndam, 4 530 m. W.t.Z. Valentia Sloterdijk, 3 v. New York n. Antwerpen. Stad Alkmaar, 3 v. Bremen n. Amsterdam. Statue of Liberty, 3 v. Suez n. Mena el Ahmadi Sumatra, 3 te Rotterdam. Sunetta, 4 te Vizagapatam. Sliedreeht, 4 v. Mena el Ahmadi n. Lands End. Stad Maastricht, pass. 4 Ouessant n. Genua. Tegelberg, 3 v. Rio de Janeiro n. Santos. Teiresias, 4 te Port Said. Temate, 3 v. Suez n. Djeddah. Tabian, 4 te Suez. Triton, 4 v. New Orleans n. Curasao. Utrecht, 4 v. Aden n. Ummsaid. Van Linschoten, 3 v. Bordeaux n. Verdon. Wonorato, 4 v. Damman te Bahrein. Willem Ruys, 4 te Southampton. Waterman, 3 830 m. ZW. Tahiti. Wieldrecht, pass. 4 Finisterre n. Lissabon. IJsel, 3 te Rotterdam. Zeeland (SSM), 4 te Tyne. Zuiderkruis, 4 240 m. NW. Walvisbaai. KLEINE VAART Appingedam, verm. 4 v. Shoreham n. Rotterdam Arnoudspolder, verm. 4 v. Lissabon n. Rotterdam Att S, 7 v. Boston L. te Bunderland verw. Aflrn. De Ruyter, 4 nog te Belfast. Adrri. Nelson, 4 te Dundrum. Adm. Courbet, 4 nog te Liverpool. Binnenhaven, 4 v. Rotterdam te Rouen verw. Bree Helle, verm. 5 v. Londen n. Rotterdam. Birmingham, 4 v. Grangemouth te Rotterdam. Barracuda, verm. 4 v. Rotterdam n. Grimsby. Bestevaer, pas. 4 Brunsbüttel n. Rostock. Betty Anne S, 4 v. Rotterdam te Antwerpen. Bab T, 3 te Bayonne. Birmingham, 4 v. Grangemouth te Rotterdam Boreas, 4 v. Amsterdam n. Le Havre. Coolhaven, pess. n. 3-4 Ouessant n. Casablanca Capella, 4 v. Fremington te Rotterdam. Confiance. 4 v. Kalundborg n. Rotterdam. Dollard, 4 v. rede Viissingen n. Antwerpen. Domburgh, pas. 4 Burlings n. Duinkerken. Eibergen, 4 v Santander te Requejada. Ellewoutsdijk, verm. 4 v. Mulroy n. Shoreham. Erasmus, 6 xv. Gothenburg te Londen verw. Eljo, 3 v. Newcastle- te Ipswich. Express, 4 v. Rouaan te Rotterdam. Fen, 4 v. Londen te Rotterdam. Fivel, 4 v. Ipswich te Rotterdam. Franka II, 4 v. Garston te Whitehaven. Geziena Hendrika. 4 v. Middlesbro n. Belfast. Gerrie S, verm. 5 v. Belfast n. Swansea, Haaksbergen, verm. 4 v. Port Talbot n. Brest. Haskerland, 4 v Rotterdam n. Harlignen. Ingeborg, 4 v. Zwijndrecht te Londen verw. Ida Pieter, 4 vr Torbay n. Milfordhaven. Joost, 2 v. Rotterdam n. Nantes. Ilias, 3 te Limassol n. Izmir. Jaba, 6 v. Vlaardingen te Oslo verw. Kaap St. Vincent 4 v. Amsterdam n. IJmuiden. l.arix, 2 te Huil. Mutatie, 1 v. Liverpool te Garstin. Mehwehaven, 5 v. St. Malo te Casablanca verw Muphrld, N, 5 v. Loriënt te Rotterdam verw Marcella, 4 v. Malmö n. Rotterdam. Matthew, 4 v. Rotteidam n. Londen. Mynelis, verm. 4 v. Rotterdam n. Kolding. Mypuck, 5 v Antwerpen te Gothenburg verw. Ponto, 3 v. Londen n. Santander. Pavo, 2 te Bilbao. Stella Maris, 4 v. Londen te Selzaete. Setas, 5 v. Barry te La Roebelle verw. Soertiba, 4 v Drogheda te Cardiff. Tyro, 4 v. Rotterdam n. Belfast. Twee Gebroeders, 4 v. Stettin n. Londen. Veenenburgh, 4 v. Middlesboro te Rotterdam. Viking, verm. 4 v. Swansea n. Amsterdam. Westerdok, 3 v. Londen te Amsterdam. Zijpe, pass. 4 Viissingen n. Brussel. Zeehaan, 6 v. Foyness te Hamburg verw. SLEEPVAART Goeree, 3 80 m. N.NW. Kp. St. Vincent met zuiger. Hudson, 4 v. Leith te Maassluis Humber, 4 74 m. ZW. ten W. Ouessant met zuiger.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8