Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? j De positie van de gehuwde vrouw in het nieuwe Burgerlijk Wetboek Zwerversfeest 'in Amsterdam PANDA EN DE MEESTERZANGERS Wereldnieuws Pas op Uw keel De radio geeft Donderdag „Nieuw plan inzake huren niet in belang van jonge mensen Verkeersprobleem voor de Hoge Raad KALODERMA GELEE mmmm Prijzenbeschikking voor medische specialisten niet bindend Proces tussen bergings- firma en de staat ^ocA ió het zo WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 Lezing van mr. J. M. Stoffels - Van Haaften Hoofdbestuur Nieuwe Koers: Boekhouder van spaar- verzekering fraudeerde Eén wikele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Een tien voor gezondheid: DAVITAMON-10 Moet men stoppen vóór de agent die een stopteken geeft? Raffinaderij in Pernis wordt uitgebreid Zweeds Koninklijk Paar naar rampgebied en bollenvelden Hoge Raad beslist: Berging van wrak gestaakt dat grote partij bommen bevat Zijn conserven steriel Voor de V.V.D.-vrouwen, groep Kenne- merland-Zuid, sprak in „Dreefzicht" het Statenlid mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haaften. Alvorens tot haar onderwerp te komen, „de veranderingen in de positie van de gehuwde vrouw in het nieuwe bur gerlijk wetboek", gaf zij een kort overzicht van de positie van de getrouwde vrouw in de loop der eeuwen. Zo stond bij de Germanen het jonge meisje eerst onder voogdij van haar vader of broer, later na haar huwelijk onder dat van haar man. Pas in de laatste honderd jaar zijn de ontwikkelingsmogelijkheden van de vrouw verbeterd. Trouwt de vrouw en dat zijn er per jaar in ons land ruim 80.000 dan wordt haar positie, juridisch gezien, slechter. De rechten zijn nog geheel aan de kant van de man. Hij is het hoofd van het gezin aan wie de vrouw gehoorzaamheid verschul digd is. By iedere rechtshandeling van de vrouw moet de man zijn toestemming ge ven. Het huis, dat het echtpaar bewoont, wordt geacht te zijn van de man, de vrouw geniet alleen huisvesting. Loopt zij kwaad weg, dan behoeft de man haar, niet meer te ondersteunen. Bij de aankoop van huis houdelijke voorwerpen wordt geacht, dat de vrouw de machtiging van de man daar voor heeft. Het is de taak van de man de goederen van zijn vrouw te beheren. Ongeveer 95 van het aantal huwelij ken wordt in gemeenschap van goederen aangegaan, d.w.z. dat de bezittingen van man en vrouw samen gevoegd worden. Oefent de gehuwde vrouw een beroep of bedrijf uit, dan komt de verdienste in de gemeenschappelijke pot. Wel kan tijdens het huwelijk scheiding van goederen bij de rechter aangevraagd worden. Reeds voor de oorlog zijn er pogingen gedaan om de handelingsonbevoegdheid van de gehuwde vrouw ongedaan te ma ken. Zowel in 1949 als in 1952 zijn er wets ontwerpen ingediend om de positie van de gehuwde vrouw te verbeteren. Volgens spreekster belandden beide ontwerpen in de ijskast en hoorde men er niet meer van tot October 1954 toen de Commissie van privaat- en strafrecht met een wetsontwerp kwam tot opheffing van de handelings onbevoegdheid van de gehuwde vrouw. Welke veranderingen zijn op til? De vrouw krijgt haar eigen domicilie. De gehoorzaamheid van de vrouw aan de man wordt opgeheven. De vrouw wordt handelingsbevoegd. Is zij buiten gemeen schap van goederen getrouwd, dan kan zij eigen inkomsten hebben. Wel is er bij be paald, dat zowel de man als de vrouw bij moeten dragen tot de instandhouding van de huishouding. Volgens het ontwerp van het Burgerlijk Wetboek door wijlen prof. Meyers, blijft de man de beheerder van de gemeenschappelijke pot, als men in ge meenschap van goederen getrouwd is. Wel heeft prof. Meyers de mogelijkheid voor gesteld om tijdens het huwelijk tot buiten gemeenschap van goederen te komen. Ook de verschillende redenen tot ontbinding van een huwelijk werden door mevrouw Stof fels besproken. Hoewel professor Meyers ongeneeslijke krankzinnigheid niet in het nieuwe B.W. noemde, is het volgens haar te hopen, dat het als reden tot echtschei ding wordt opgenomen. Spreekster wijdde veel aandacht aan de gehuwde ambtenares. De rijksambtenares wordt sinds 1934 de dag na haar huwelijk ontslagen. Wel kan zij weer in dienst tre den, maar dan volgens arbeidscontract. Een rijkscommissie ter bestudering van het vraagstuk kwam met het volgende voor stel: De gehuwde ambtenares van dertig jaar en ouder kan blijven, evenals zij die de rang van commies behaald hebben of reeds tien jaar in dienst zijn. Spreekster besloot haar interessante le zing met er op te wijzen, dat sinds 1954 in Haarlem de ambtenares in gemeentedienst ook na haar huwelijk haar taak kan voort zetten. Na de schoonheidskoninginnen, de bloe men-, textiel- en groentenkoninginnen wordt deze week in Amsterdam zelfs een koninklijk paar benoemd en uitgeroepen „de Koning der Zwervers" en „de Koning in der Zwervers". Dit feest, dat zich na 8 uur Vrijdagavond in restaurant „De Kroon te Amsterdam zal afspelen, geschiedt in na volging van een sinds de oorlog in Enge land populair geworden gewoonte, waarbij de uitgenodigde gasten voor het tramp's supper" (zwervers souper) volstrekt niet in avondkleding, doch daarentegen in hun oudste en liefst vaal versleten, zo mogelijk originele, kleren moeten verschijnen. In ons land wordt de première van het zwerversbal georganiseerd door de afdeling Amsterdam van de Royal Air Force ver eniging, waarvan zowel Nederlanders, die in de oorlog bij de RAF gediend hebben, alsook in Nederland woonachtige Engelse oud-leden van de RAF zijn aangesloten. „Weet u vaak niet, wat u voor een spe ciale avond zult aantrekken?" zo staat in de uitnodiging te lezen, „zet dan al die zor gen voor één avond opzij en laat u opne men in het hoogst exclusieve gezelschap der zwervers. Ziet er verschrikkelijk uit en voelt u heerlijk. Raadpleeg uw voddenman". Het Zwervers Souper zal bestaan uit worstjes en vis. Er zal vroljjk gedanst wor den en er wordt een vorstelijke zwervers- prijs uitgereikt aan de te benoemen koning en «koningin der zwervers. ADVERTENTIE Inde Ueel beginnen enkele der gevaar Iijkste aandoeningen. Neem bij de geringst-e klacht, zoals kriebel, gezwollenheid of heesheid, direct de snelwerkende HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Pla ten. 11.30 Amusementsmuziek. 12.00 Zang en piano. 12 25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 De verdwenen koning, hoorspel. 14.50 Operaconcert. 15.20 Voor de zieken. 16:00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: De import van landbouwpro ducten in Nederland. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Theaterorkest. 19.00 Voor de kirtderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Platen. 20.20 Concertgebouworkest en so liste. (21.00—21.25 Voordracht). 22.30 Platen. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualitei- ten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (Om 12.30182.33 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Instrumentaal trio. 18.10 Vocaal ensemble. 18.30 Friese uit zending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Platen 22.15 Sopraan en orgel. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 17.0017.30 Teletest, wedstrijd in kennis en fantasie. 20.00 Platen. 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.3021.45 Quiz-programma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Omroe-orkest en solist. 14.30 Franse las. 14.45 Platen. 15.00 Klankbeeld. 16.02 Platen. 16.40 Kinderliedjes. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Koorconcert. 21.25 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.). Het hoofdbestuur van „Nieuwe Koers", de jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid, deelt mede dat het ernstig ver ontrust is door de nieuwe voorlopige plan nen van de regering inzake de huurver hoging. Het hoofdbestuur merkt op, dat een groot deel van de na de oorlog ge bouwde woningen wordt bewoond door jonge mensen. Door de aanzienlijk hoge re huren van deze woningen moeten zij op andere noodzakelijke kosten van levens onderhoud ingrijpend bezuinigen. Het in komen van de bewoners der nieuwe wo ningen zou, indien de aanvankelijke re geringsplannen waren uitgevoerd, aan zienlijk zijn gestegen. Van de huurverho ging die in deze plannen was voorzien waren namelijk de meeste na-oorlogse woningen uitgezonderd. Er zou echter wel een algemene compensatie worden gege ven. Nu de regering van deze plannen heeft afgezien blijft de huidige toestand voortduren, dat talrijke jonge mensen gedwongen worden met een lager levens peil genoegen te nemen. Bovendien is de regering teruggekomen van haar voorne men een huuregalisatiefonds in te stellen. De mogelijkheid van lagere huren voor de vele jonge mensen, die nu nog samenwo nen of trouwplannen hebben komt hier door te vervallen, zegt het hoofdbestuur. Een boekhouder vam een spaarverzeke- ringsmaatschappij in Den Haag, de 50- jarige D. M. K., heeft bekend in vier jaar tijds het bedrijf te hebben benadeeld voor een bedrag van in totaal 15.000 gulden. De verzekerden bij deze maatschappij krijgen na een aantal jaren sparen een bedrag ineens uitbetaald. Het komt echter vaak voor dat na afloop van de spaarter- mijn de gelden niet worden opgevraagd bij voorbeeld omdat de betrokkenen ge ëmigreerd zijn. De boekhouder liet. als deze spaarders niet te achterhalen waren, het gespaarde bedrag overmaken aan een kennis, bij wie hij het dan later ging ha len. Hij deed dit in 24 gevallen en kreeg daardoor een bedrag van f 35.000 in han den. Doordat aanvankelijk onvindbare spaarders later toch hun geld kwamen opvragen, moest de boekhouder van het verduisterde bedrag f 20.000 terugstorten De resterende f 15.000 behield hij en ge bruikte dit geld voor het betalen van be lastingschulden en het^iuren van auto's. ADVERTENTIE Flacons a 50 en 100 dragees ORGANON - OSS De Hoge Raad heeft de kwestie behan deld of men verplicht is aan een bevel tot stoppen van de politie zodanig gevolg te geven dat men zijn auto vóór de politie man tot stilstand brengt, ook wanneer men reden heeft aan te nemen, dat daardoor de verkeersveiligheid in gevaar wordt ge bracht. De heer J. H. M. P. uit Voorburg reed des avonds met zijn auto op de weg UtrechtDen Haag. Ter hoogte van De Meern werd hij door de rijkspolitie ge maand te stoppen. Hij reed echter de poli tiemannen voorbij en stopte even verder op een parkeerstrook omdat hij meende dat door op de weg te stoppen het verkeer in gevaar gebracht zou worden. Wegens het niet voldoen aan het bevel van de politie werd de heer P. door de kan tonrechter veroordeeld tot 10 boete. De A.N.W.B. verzocht aan mr. N. J. Po lak te Groningen de verdediging van deze zaak in cassatie op zich te nemen, daar de A.N.W.B. van oordeel is, dat het algemeen veiligheidsartikel voorrang moet hebben boven de bepaling, dat men op de weg ge volg dient te geven aan bevelen en aanwij zingen van het bevoegde gezag. Mr. Polak betoogde voor de Hoge Raad dat nergens bepaald is, dat "men vóór de agent moet stoppen. Men is in overtreding wanneer men helemaal niet stopt, maar men begaat zijns inziens geen overtreding wanneer men de agent onder bepaalde om standigheden voorbij rijdt en dan stopt, al wil dit niet zeggen, dat men steeds de agent mag voorbij rijden. Het zal steeds van de omstandigheden afhangen. Mr. Polak zei voorts, dat er reeds vele jaren over geklaagd wordt dat de politie beambten de controle op het wegverkeer zo onpractisch uitoefenen. Zij doen dat vaak op de rijbaan van een grote weg, ter wijl er iets verder een parkeerplaats is. Zij doen dit soms in een onoverzichtelijke bocht van een weg, terwijl men iets verder een recht en overzichtelijk weggedeelte aantreft. De advocaat-generaal zal conclusie ne men op 22 Februari. De raffinaderij te Pernis zal een belang rijke uitbreiding ondergaan waarmede en kele tientallen millioenen gemoeid zijn. Het betreft de bouw van twee nieuwe in stallaties, een zogenaamde „platformer" en een ontzwavelingsinstallatie voor Diesel olie. Met de bouw wordt in de loop van dit jaar begonnen. Bovendien wordt in 1955 een nieuw la boratorium in gebruik genomen. Het principe van de nieuwe „platformer" berust op katalytisch kraakprocedé, waar bij platipa, het kostbaarste edelmetaal, als katalysator wordt gebruikt. Dit kraak- proces is een van de nieuwste ontwikkelin gen in de petroleumraffinage. In de ontzwavelingsinstallatie worden Diesel-brandstoffen vervaardigd, waaruit de zwavelbestanddelen grotendeels zijn verwijderd. Van beide installaties zijn er buiten Amerika slechts enkele in gebruik of in aanbouw. De Koning en de Koningin van Zweden zullen tijdens hun bezoek aan ons land, van 26 tot 29 April, enkele plaatsen be zoeken in het voormalig rampgebied, waar voor het Zweedse volk indertijd zoveel steun heeft verleend. De Koning zal zich in het Waterloopkun dig Laboratorium te Delft op de hoogte stellen van de onderzoekingen naar de wa terstaatkundige toestand van het betrok ken gebied. Voorts zullen de bloembollenvelden en enige musea worden bezocht. Te Amster dam zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken een receptie aanbieden aan boord van het motorschip „Oranje". ADVERTENTIE naakt handtn zacht ah Jluwttl De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogentyjsch tegen het arrest van dat hof, waarbij de arts-specia list dr. H. Kuyt werd ontslagen van rechts vervolging in een proefproces. Dr. ,K. was beschuldigd van overtreding van de Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet, omdat hij een te hoog honorarium berekend zou hebben voor de klinische behandeling van een fondspatiënt. De arts is een van de specia listen, die in 1952 bedankten voor de Lan delijke Specialisten Vereniging en zich. verenigden in de Nederlandse Vereniging van Specialisten (N.V.V.S.). In deze procedure gaat het om de 'al of niet geldigheid van de in 1953 uitgevaar digde prijzenbeschikking voor me'disch specialistische verrichtingen ten behoeve van ziekenfondsverzekerden. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep verworpen. Het college overwoog, dat ar tikel 4 der Prijsopdrijving- en Hamsterwet de minister machtigt voorschriften te ge ven met betrekking tot de prijzen, tegen welke door hem aangewezen diensten ten hoogste mogen worden verricht. In artikel 3 der uitgevaardigde beschikking worden de daar bedoelde diensten beperkt tot die verrichtingen, waarop een verplicht of vrij willige verzekerde recht heeft op grond van zijn met een der algemene ziekenfond sen afgesloten verzekeringsovereenkomst. De beschikking belet dus niet de stijging van specialistenhonoraria, welke niet rechtstreeks of uiteindelijk ten laste dier ziekenfondsen komen, zodat honoraria voor geheel gelijke verrichtingen deels wel en deels niet aan dit voorschrift van prijsbe- heersing zijn onderworpen. De wetgever heeft de minister alleen gemachtigd prijs- voorschriften voor door hem aangewezen diensten plaatselijk te doen verschillen, de minister is echter niet gemachtigd tot het geven van een prijsvoorschrift, waarin een verschil wordt gemaakt tussen dezelfde diensten, naar gelang zij ten laste der fondsen komen of verstrekt worden aan niet-yerzekerden. Deze beschikking, welke volgens de Hoge Raad kennelijk strekt om de uitgaven der algemene ziekenfondsen binnen zekere perken te houden zonder aan allen ten goede te komen die de aangewezen specia listische verrichtingen behoeven, kan dus niet steunen op artikel 4 van de Prijsop- drijvings- en Hamsterwet. Zij is dus niet bindend. Tot burgemeester van 's Heerenberg is benoemd de heer D. M. Vermet, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Zuidzande. De heer Vermet is lid van de C.H.U.. Op 15 Mei 1940 werd in de Schelde bij Terneuzen de Engelse torpedoboot jager „Valentine" door de Duitsers met brand bommen tot zinken gebracht. In de oorlog heeft men vergeefs getracht het wrak te lichten. Na de oorlog stelde de Nederlandse Staat wederom pogingen daartoe in het werk. Na openbare inschrijving kreeg de bergingscombinatie BijkerVan den Oever het recht het wrak te lichten en voor 25.000 over te nemen. Toen men het achterschip boven water had gebracht, bleek er een grote voorraad munitie in aanwezig te zijn. Op het dek lag een aantal op scherp gestelde brand bommen. De duiker die het achterschip los gebrand had, was met zijn snijapparaat slechts enige tientallen centimeters langs de brandbommen gegaan. Toen de bergingsfirma bleek dat het schip vol zat met munitie en de risico's en kosten voor de bergers dus veel groter waren ge worden, wenste zij verandering of ontbin ding van het contract. Zij stelde dat de Staat in feite geen wrak, maar een muni tieschip had verkocht. Daartegenover stelde de Staat, dat zij een wrak met inhoud had verkocht. Dat er munitie in was toen het schip zonk heeft men pas na het lichten bij de Engelse admiraliteit bevestigd gekregen. De bergingsfirma stelde daartegenover, dat deze inlichtingen vóór de aanbesteding aan de Britse admiraliteit hadden moeten wor den gevraagd en bekend gemaakt. Was dit het geval geweest, dan had de combinatie er zeker niet op deze voorwaarden op in geschreven. In eerste instantie heeft de Haagse rechtbank de bergingscombinatie in prin cipe in het gelijk gesteld. Ove,r de regeling van de eis tot schadevergoeding van 200.000 was nog geen beslissing ge troffen. Thans diende de zaak in hoger be roep voor het Haagse gerechtshof. Voor de Staat trad op mr. G. J. Scholten en voor de bergingscombinatie mr. P. H. M. Hoo- genbergh. Mr. Scholtens betoogde dat de Staat bij de openbare aanbesteding niets verzwegen had. In de circulaire voor de berging is gezegd, dat de Staat niet ver antwoordelijk is voor het aanwezig zijn van torpedo's of andere ontplofbare voor werpen. De firma is niet misleid door de Staat. Bovendien £ad het contract niet geslotên mogen worden met het oog op de Vuur- wapenwet. Toen bekend werd, dat er dieptebommen in het schip lagen zijn er van overheidswege scherpe veiligheids voorschriften gesteld. Als gevolg daarvan zou eerst de munitie moeten worden ver wijderd. Toen heeft de bergingsfirma het werk neergelegd. Het schip met munitie ligt er nu echter nog, aldus mr. Hoogen- bergh. Wie is verantwoordelijk als er een schip op vaart met alle consequentie van dien? Pleiter vroeg tenslotte en schadever goeding van 350.000 aan zijn cliënt toe te kennen. Hierin is verrekend een bedrag van 220.000 aan voorschotten, 25.000 aan koopsom, 10.000 garantiesom en 80.000 winstderving. Het hof zal 17 Maart arrest wijzen. Analphabetisme. Van de 360 millioen in woners van India kunnen er zestig millioen of ongeveer zestien percent lezen en schrijven. Van deze zestig millioen bereikten ongeveer 900.000 het peil van het middelbaar onderwijs, ter wijl ongeveer 400.000 een middelbare school geheel doorliepen. In Ï951 be haalden 284.000 mannen en ongeveer 37.000 vrouwen graden of diploma's op het gebied van kunsten en weten schappen. Zonde. De Amerikaanse nationale raad van kerken, vertegenwoordigend 30 protestantse en orthodoxe genootschap pen met in totaal 35.000.000 lidmaten verdeeld over 147.000 kerken, wil alle vormen van rassen-vooroordeel als „zonde" aanmerken. „Rassen-vooroor deel in elke vorm is strijdig met de wil en de bedoelingen van God", zo leest men in het program. „Het is een zonde. Laat ons deze leerstelling uitspreken: hij die zijn broeder onrecht aandoet, zondigt tegen God". Boycot. De leiders van de Londense vak bond van havenarbeiders zullen hun leden aanraden alle schepen, die wa pens vervoeren, welke bestemd zijn voor gebruik tegen communistisch China, te boycotten. De bond heeft 7000 Londense leden en een aantal aanhangers in Hull en Liverpool. Restitutie. Het stadsbestuur van West- Berlijn is overeengekomen meer dan 10 millioen mark als restitutiebetalin gen uit te keren aan de Berlijnse Jood se gemeenschap en de internationals organisatie van Joodse erfgenamen. Het resultaat is bereikt in onderhan delingen tussen de stadsregering en de Joodse organisaties. Bezit. Het bestuur van de Pakistaanse provincie Sind heeft 45.000 ha grond van 124 „djagirdars" (grootgrondbezit ters) zonder vergoeding onteigend. Het zal in stukken van negen ha worden verdeeld onder de „haris" (horigen), die voor de eerste maal in de geschie denis van de provincie zelf land zul len bezitten. Weigering. De Rooms-Katholieke Kerk heeft geweigerd 681 scholen voor Ban toes aan de Zuid-Afrikaanse regering over te dragen. Volgens de wet op het onderwijs voor Bantoes komen missie scholen voor Bantoes, die niet aan de regering worden overgedragen, niet in aanmerking voor rijkssubsidies. Veer tig protestantse kerken, die ongeveer 5000 scholen beheren, hebben ingestemd met de schooloverdracht. Tüd. De president van drie oliemaatschap pijen in Texas, T. E. Robertson, heeft een beloning uitgeloofd van 100 dollar voor ieder lid van de Amerikaanse luchtmacht die bij Formosa een com munistisch vliegtuig neerschiet. In een brief, waarin hij de nationale defen sieraad van zijn aanbod op de hoogte stelde, zei hij: „Het wordt tijd dat we in de Verenigde Staten iets doen voor de jongens overzee". Moorddadig. Volgens de politie in Tokio wordt in de Japanse hoofdstad sinds het begin van dit jaar gemiddeld eens in de drie dagen een moord gepleegd. Helft. De Britten hebben in het afgelopen jaar bijna 250 millioen kilogram thee, de helft van de wereldproductie, ver bruikt, aldus heeft de voorzitter van de Indiase theeraad, Oemesj Koemar Gho- sal, te Calcutta medegedeeld. Platina. De Aga Khan, de leider van de Mohammedaanse Ismaëlietensecte, is uit Lux or in Opper-Egypte te Cairo aangekómen, waar hij op 2Q Februari tegen platina gewogen zal worden. Met het oog op de gezondheidstoestand van te 77-jarige geestelijke leider zal de plechtigheid weer een symbolisch ka rakter dragen. Honds. De Britse spoorwegen zullen een onderzoek instellen naar de klachten dat reizigers met de sneltrein van Lon den naar Newcastle Zondagavond hebben moeten staan, terwijl er honden zaten op de banken. Er is reeds vast gesteld dat in strijd met de bepalingen honden zitplaatsen innamen. Voor be paalde honden worden gewoonlijk uit zonderingen gemaakt. De honden die naar Newcastle reisden waren rashon den die naar huis gebracht werden na de vermoeiende Crufts show, Engelands grootste jaarlijkse hondententoonstel ling. Overstromingen. Eenheden van Indone- sië'sNleger en luchtmacht brengen me dicamenten en voedsel naar Zuid-Su- matra, voornamelijk Djambi en omge ving, waar zich zware overstromingen hebben voorgedaan. 1. Op een mooie dag, toen Panda uitging om een wandelingetje te maken, kreeg hij het met Jolliepop aan de stok over een oud geschilpunt. „Heus, mijnheer Panda", zei Jolliepop, op die beleefde doch kille toon, die hij in dergelijke gevallen placht aan te slaan. „U kunt onmogelijk zo slecht gekleed de straat op gaan. Een heer draagt toch een hoed!" „Ik kan het best, Jollie pop", antwoordde Panda halsstarrig, „dus ben ik misschien geen heer". Ontzet staar de Jolliepop zijn kleine meester na. „Welk een schokkende opmerking", mompelde hij. „Hoe kan ik een heer dienen, als die heer geen heer is?" En hoofdschuddend ging de trouwe knecht met het versmade hoofd deksel naar binnen. .Jolliepop kan me nog meer vertellen bromde Panda, reso luut doorlopend. „Laat hij zelf maar hoe den dragen, maar IK wil niets op mijn hoofd hebben!" Doch op hetzelfde ogen blik kreeg Panda TOCH iets op zijn hoofd en nog wel iets, dat helemaal niet als hoofddeksel bedoeld was! OP VELE CONSERVEN kunt u het ver zoek aantreffen: „Koel bewaren". Een voortreffelijk advies, dat op allerlei blikjes en potjes achterwege is gelaten, hetzij om dat men veronderstelt dat de consument dit wel weet, hetzij omdat men vermoedt dat de smakelijke inhoud een zó grote ver leiding vormt dat er van bewaren geen sprake zal zijn. Hoe dit ook zij, het koel bewaren van blikconserven is een gebieden de eis, waarvan de nakoming zowel de inhoud van het blikje als uw gezondheid ten goéde zal komen. Want in vele con serven zullen de sporen voor komen van een bacil Clostri dium botulinum genoemd, ook al is de sterilisatie geschied bij de gebruikelijke temperatuur van 115 gr. C. Van deze bacil, die zich het best ontwikkelt in opgesloten voedsel, bestaan verschillende types die ook verschillende vergiften produceren. Worden conserven gedurende lange tijd aan een lauwige temperatuur blootgesteld, dan kunnen de weinige sporen zich tot bacteriën ont wikkelen, deze bacteriën vermenigvuldi gen zich bij gunstige temperatuur en aldus wordt het zware gif in het voedsel onge- hoopt. Vooral vlees- en visconserven en soepen komen als voedingsbodem voor deze bacteriën in aanmerking, maar door 5 a 10 mirtuten koken worden de toxinen vernietigd. De sporen van de bacteriën blijven bij die temperatuur weliswaar le ven, maar kunnen in het darmkanaal zich niet zodanig vermenigvuldigen dat daar door ziekteverschijnselen kunnen optreden. Ook kan bij conserven vaak gasontwik- keling worden waargenomen, zodat de blikken bol gaan staan en weckflessen niet meer sluiten. Deze gasvorming wordt ver- s oorzaakt door rottingsbacteriën, maar zij vormen eigenlijk geen probleem omdat de reuk ons reeds direct waarschuwt dat het voedsel bedorven is. Een dergelijk ken merk behoeft zich bij besmetting met de bacil Clostridium Botulinum niet yoor te doen en daarom is bij enige verdenking koken van het voedsel gedurende 10 minu ten uiterst raadzaam. Maar voorkomen is nog beter; bewaar de conserven dus op èen koele plaats, zodat de sporen zich niet kunnen ont wikkelen. In de conservenindustrie streeft men er voortdurend naar het gevaar van de Clos tridium Botulinun\ te bezwe ren eensdeels natuurlijk door sterilisatie en het betrach ten van grote zorgvuldigheid, anderdeels door het zoeken naar middelen waardoor de sporen van deze bacteriën onschade lijk gemaakt Jcunnen worden. Een keuken zoutgehalte van 10of een azynzuurge- halte van 2*U verhindert weliswaar de groei van de bacil en de vorming van het dodelijke vergif, maar toepassing van zout en zuur in allerlei spijzen waar deze in grediënten niet in thuis horen, zou weinig bevorderlijk zijn voor de afzet van deze producten. Ook heeft men het geprobeerd met allerlei antibiotica, zoals subtiline, waardoor de activiteit van overlevende bacteriesporen volkomen zou worden ver lamd, maar tot nu toe is deze methode noch voor de mens noch voor de bacteriën erg betrouwbaar gebleken, afgezien van aller lei andere bezwaren die daartegen worden aangevoerd. Laten we nog even doorgaan op de gif kracht van bacteriën. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2