Gruisvrif ZWITSARUB Agenda voor Haarlem Debat over lijkverbranding nog niet gesloten Het kabinet zat 's middags op fluweel, 's avonds op hete kolen I „ua-j Politiek debat in Eerste Kamer P.v.d.A. is tegen een beperkte verhoging der huishuren VIRGINIA N? 10 'n Best nummer! Vragen in Kamer over liften en straaljagers /■smtik/ j Eegüt, de, dtg. Onad 7ë<r-jAM Westfriese flora te Bovenkarspel Brand in Mijdrecht Ontvluchte Haarlemmer betaalde boete Koningin en Prins bij opening E 55 S.V.S. actie kreeg zeer groot succes Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS TWEEDE KAMER verhuur Hoogtezon-apparaten H. J. MAERTENS N.Y. Reddingspost „Piet Oud" moet verplaatst worden Militaire motorrijder verongelukt Kerkelijk Nieuws Verkouden kinderen? Thans op vrije voeten Tweede lezing vereniging „Pro Juventute" V alentijn-bloemenhulde voor 82 Nederlanders Kantoorbediende verduisterde 35000 gulden WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting in de Eerste Kamer zaten de ministers gistermiddag op fluweel. Namens de K.V.P. sprak mr. Kropman zijn vertrouwen uit in het kabinet. Prof. An erna (A.R.) en mr. Kollf (C.H.U.) zeiden: „Wij zullen het kabinet gaarne steunen". Maar 's avonds tapte prof. Molenaar (V.V.D.) uit een ander vaatje, een azijn- vaatje. En mr. In 't Veld (P.v.d.A.) vond de in uitzicht, gestelde beperkte huur verhoging zo slecht, dat hij verklaarde dat de P.v.d.A. dan liever helemaal geen huurverhoging wenst. heer Brandenburg critiek had, verbaasde Dat ook de (C.P.N.) veel niemand. Het merkwaardigste waren wel de vriendelijke woorden, welke m r. Krop man (KVP) liet horen. Namens zijn fractie sprak hij het vertrouwen uit in deze gemengde ministers-ploeg, die aan alle verwachtingen heeft voldaan, hetgeen eveneens in de komende jaren nog te ver wachten valt. „Wij zijn niet gesteld op een heftige verkiezingsstrijd. Die zou niet ge wenste sentimenten losmaken, welke beter bedwongen kunnen worden." Aldus zei de woordvoerder der KVP-fractie, die met voldoening vaststelde, dat de samenwer king binnen het kabinet goed is. Over minister Donker was hij echter niet hele maal tevreden: te veel haast met de her ziening van het Burgerlijk Wetboek, een verkeerd gratiebeleid met betrekking tot de politieke delinquenten en zich te veel terugtrekken inzake een ruime Grondwets herziening. „Neem het risico van het ver werpen van een of meer voorstellen, luidde het advies, dat ook nog de verkla ring inhield, dat de KVP-fractie een be scheiden uitbreiding van het aantal Kamer leden kon aanvaarden. Mr. Kropman nam het voor minister Cals op, die men zijns inziens „gemaks halve'' verantwoordelijk stelt voor het tekort aan onderwijzers. In het algemeen is er bij de burgerij zelf een onderwaar dering voor de onderwijzersstand en ver der was minister Van de Ki,eft mede aan sprakelijk voor de lage salariëring. Zo be stond er reden de vraag te stellen of minis ter Cals wel volkomen steun in het kabinet zelf krijgt. Wat het mandement aangaat, merkte de» KVP-senator op, dat de door de Katho lieken gekoesterde opvattingen inzake vrijheid en democratie diametraal staan tegenover die van de critici op het mande ment. Er was geen sprake van gebrek aan eerbied bij hem en zijn politieke vrienden voor de leiders van de in het stuk der bisschoppen voor Katholieken verboden organisaties. Tot zijn spijt moest mr. Kropman constateren, dat het moeilijk is het vooroordeel weg te nemen dat de Katholieken, als zij de meerderheid van de bevolking zouden uitmaken, de minderheid zouden onderdrukken. Prof. Anema (A.R.), bezwaren koes terend tegen de specifiek Rooms-Katho- lieke aspecten van het mandement, hoopte, dat de vroegere samenwerking tussen de verschillende vakcentrales weer zou wor den opgenomen. De A.R.-woordvoerder uitte zijn vreugde over de stijgende volks welvaart, al verheelde hij zich niet de kwetsbaarheid van onze positie doordat wij in belangrijke male op import aangewezen zijn. Warm voorstander van samenwerking tussen arbeiders en ondernemers, beval hij vervolgens actieve conjunctuurpolitiek aan, vcoral met het oog op mogelijke werkloos heidsproblemen. Met de voorgenomen be lastingverlagingen was hij het eens. Enige waarschuwingen om niet te ver te gaan met hantering van supra-nationale be voegdheden en om ons in Beneluxverband niet te zeer te later, binden door het een zijdig gerichte landbouwprotocol behoorde ADVERTENTIE u VAN BRttMEN Co. TEL. 10010 WOENSDAG 9 FEBRUARI Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Domein der bandieten", 14 jaar, 8 uur. Lido: „A. en C. als waaghalzen", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch ballet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „White Christ mas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „The heart of the matter", 18 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het hemelbed", Lily Bouwmeester en Frits van Dongen, 8 uur. Concertgebouw: Uitvoering Christelijke Oratoriumvereniging Haarlem, 8 uur. Kerk Wilhelminaplein, Heemstede: Voordrachts avond Willem Berkhemer, bijzonder kerke- werk Heemstede, 8.15 uur. Drinkmann: Hu manistisch Verbond, spreker de heer D. Th. d'Angremond, 8 uur. Zuiderkapel. Zuider straat: ds. J. Visser, 8 uur. Frans Ilals: „Ont eerde meisjes", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Domein der bandieten", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „A. en C. als waaghal zen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch ballet", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie, der twee vrou wen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: White Christmas", alle leeft., 2. 4.15, 7 uur. Filmvoorstelling Haarlemse Kunstgemeen schap. 9.15 uur. Minerva: „The heart of the matter", 18 jaar, 8.15 uur. mede tot het zachte vermaan van deze senator. „Is er tijdelijke of bestendige opklaring wat het mooie weer tussen de verschillen de regeringspartijen betreft?," zo vroeg m r. Kol ff (C.H.) zich af. Het mande ment raakt niet direct de vrijheid van han delen van niet-Katholieken^ merkte hij op. „Overigens de hoogste vrijheid is de vrij heid om in het oog van anderen dom, on nozel en onmondig te zijn," verkondigde de C.H.-fractieleider, waarop de heer D e Dreu (P. v. d. A.) interrumpeerde: „Dat is zuiver fascisme." Mr. Kolff zag nog geen grote veranderin gen intreden op het politieke erf. Hij had met enige zorg de aanvankelijke onrust aanschouwd, die het mandement had ver oorzaakt. Herstel van de oude coalitie achtte hij voorshands niet raadzaam. Nog minder zou hij voelen voor de vorming van een conservatief blok onder leiding van de VVD. Evenmin is men opgeschoten met de ontwikkeling van een „Derde Macht", te weten samenwerking van A.R., C.H. en V.V.D. Hierna bepleitte deze senator bij de komende Grondwetsherziening aan de ver moedelijke troonopvolgster op 18-jarige leeftijd de titel Prinses van Oranje toe te kennen. De noodzaak van vergroting van het aantal leden der beide Kamers zag de C.H.-fractie niet in, maar met het oog op het feit, dat tegenwoordig veelal Kamer leden aan conferenties in het buitenland moeten deelnemen, wilde zij een beschei den uitbreiding tenslotte toch in welwillen de overweging hemen op voorwaarde, dat de tegenwoordige getalsverhouding tussen de beide Kamers niet wordt verbroken. V.V.D.-critiek Prof. Molenaar (WD) roemde het beleid van minister Zijlstra. Daarentegen kreeg minister Staf onvoldoende voor psychologisch inzicht. Vervolgens kreeg minister Van Thiel te horen, dat hij de zwakste broeder in het kabinet was: vooral zijn (niet-)optreden met betrekking tot de Indisqhe Nederlanders viel ten zeerste te betreuren. Voor ijver kreeg minister Beel een mooi cijfer. Maar als prof. Molenaar over deze minister sprak, nu/ist hij toch ook denken aan „de afschuwelijke mis lukking met de Grondwetsherziening 1953." Dat fiasco bleek ook de tegenwoordige op vatting van het kabinet te bepalen, dat slechts een zeer beperkte Grondwetsher ziening aandurft. Hij rekende voor, waar om bij uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer waartegen op zichzelf geen bezwaar zou behoeven te bestaan een andere verdeling der zetels over de verschillende provincies vereist is. Anders zouden alleen de KVP en de P. v. d. A. de grote slokkoppen zijn, die bij een uitbrei ding zijde zouden spinnen. Hieraan kon de VVD niet meewerken. Prof. Molenaar meende voorts dat de twee ministers aan Buitenlandse Zaken eens de bezem moeten hanteren, wil straks niet een van de twee ten val komen. Uit meer dan een voorval blijkt, dat er aan de organisatie iets niet deugt, onder meer de blamage van de vergissing over de ver keerdelijk geuite kritiek der bezetting van de Russische ambassade. Meer dan eens heeft, zo zei de VVD- senator voorts, een der regeringspartijen tegen regeringsontwerpen gestemd. Dat tast de positie van het kabinet aan. Als ministers in hun beleid vrij ernstig hebben gefaald, deinst de Kamer er voor terug hen ten val te brengen. En het kabinet laat geen der leden los. Het tot dusverre door minister Cals ge voerde beleid is onvoldoende geweest. Dat deze bewindsman op zijn post wordt ge handhaafd, komt mede voor de verant woordelijkheid van het kabinet. Vandaar prof. Molenaars critiek op het beleid van het kabinet in zijn geheel, onder meer met betrekking tot de vraagstukken van huren en lonen. Herhaaldelijk ontglipt de rege ring de leiding door veelal adviezen van de Sociaal-Economische Raad af te wach ten inplaats van zelf een vaste lijn te volgen. Hij zag in het blijkbaar tot stand gekomen compromis geen huurbelasting en slr chts een zeer beperkte huurverhoging een treurig staaltje van onmacht van het kabinet. Het bij elkaar blijven van het kabinet beschouwt het blijkbaar van hogere waarde dan het oplossen van bran dende vraagstukken. Het mandement „De geestelijkheid kan nog steeds niet nalaten het liberalisme in een kwaad dag licht te plaatsen, ja, er een caricaiuur van te maken. Dit is wederom in het mande ment gebeurd." Hiertegen wilde prof. Molenaar met klem opkomen, evenals tegen dat gedeelte van bedoeld'stuk waar in zijns inziens de kerkelijke overheid de politieke vrijneid aantast. Aan de samen werking tussen het N.V.V. en andere vak organisaties is tengevolge van het mande ment een klap toegebracht. Dit is een, wel licht niet door hen tijdig overzien, gevolg van het optreden der bisschoppen. Volgens oe heer Brandenburg (C.P.N.) steunt de huidige welvaart op be- wapeningsconjunatuur. De grondstoffen- prijzen op de wereldmarkt dalen, de ar beidsproductiviteit neemt toe, doch de prijzen stijgen en de lonen blijven hierbij achter. Het mandement noemde deze senator een aanslag op de politieke en democratische vrijheden en zelfs op de grondwettelijke rechten. „Reeds wanen prof. Romme en zijn politieke vrienden zich de baas in het land en dit danken zij aan de steeds voor hen bukkende P. v. d. A.," zei hij. Mr. In 't Veld (P. v. d. A.) betoogde, dat de positie van de Eerste Kamer niet tegenover die van de Tweede Kamer mag worden verzwakt. Handhaving van de ge talsverhouding blijft dus bij de uitbreiding gewenst. Even gewaagde hij van ernstige ADVERTENTIE bezorgdheid over de proeven met de H- bom, een onderwerp straks nader bij Bui tenlandse Zaken te bespreken. Na een uiteenzetting over aard en nood zaak van „planning for freedomkwam mr. In 't Veld op internationale economi sche integratie, die tot dusver te zeer onder druk van militaire noodzaak heeft gestaan. Met de Europese geest is het nog maar triest gesteld. Te betreuren valt, dat er op Beneluxterrein niet meer voortgang wordt gemaakt. Tevreden bleek deze afge vaardigde over de na-oorlogse socialisti sche invloed hier te lande, al bestaan er nog wel heel schrijnende tegenstellingen. Daarom is voortzetting van de sociale politiek nodig. Zware druk moet op de prijzen worden gezet. Op zichzelf viel de verhoging van de melkprijs wel te billijken, maar deze kwam op een psychologisch slecht ogenblik. Nodig is er voor te zorgen, dat voldoende gelden beschikbaar zijn voor voorziening ten behoeve van weduwen en wezen: dit dient boven belastingverlaging de voorkeur te hebben Meer inzicht voor sociale psychologie is in het algemeen geen overbodige weelde; dit bleek wel bij de kwestie van het liftver'ood. Helaas is Nederland bezig zijn vooraan staande p.aats op het gebied van de volks huisvesting te verliezen, aldus mr. In 't Veld Inplaats van een stijging vindt er e-n verlaging van net woningpeil plaats. Ten zeerste te betreuren valt, dat de regering nu met een nieuw plan bezig is inzake de huren. Zij betreedt daarmee de weg van de minste weerstand. Terwijl men bij de melkkwestie van de subsidies af wilde, zal men thans wegens het toenemend verschil tussen de huren van oude en nieuwe woningen tot verhoging van de bijdrage dus van de subsidie moeten overgaan. Als de P. v. d. A. gesteld zou worden voor de keus tussen de nu beraamde voorstellen cf helemaal niets, zou zij het laatste kiezen. «Xiever niets dan een beperkte huurverhoging" Ook de voorgenomen belastingverlaging getuigt niet van gezonde conjunctuur- politiek. Dit vervulde sprekers fractie met bezorgdheid. Al kan zij in het algemeen met het regeringsbeleid accoord gaan, zij heeft toch het recht om waar zij dit nodig acht critiek uit te oefenen. Zo bijvoorbeeld wat de nu beraamde plannen inzake het achterwege laten van huurbelasting betreft. „Niet roekeloos willen wij het grote goed van de huidige samenwerking in ae waagschaal stellen. Maar er zijn de iaatste tijd aanwijzingen dat de regeringspolitiek een dusdanige kant kan uitgaan, dat wij rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat wij op een gegeven ogenblik onze steun niet langer aan het kabinet zouden kunnen geven." Aldus de P. v. d. A.- senator, die vervolgens ook gewaagde van de mogelijkheid, dat voortzetting van de onderlinge samenwerking van de regeringspartijen bezwaarlijk zou worden. Zo kwam mr. In 't Veld op het mandement, waarover hij gelijk dacht als zijn partijgenoot mr. Burger in de Tweede Kamer. Vandaag komt minister-president Drees aan het woord ter verdediging van het beleid van het kabinet. Het Tweede Kamerlick de heer Vermeer heeft aan de minister van Oorlog de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het waar, dat op Zaterdag 29 Januari een patrouille van de militaire politie een particuliere auto tot stoppen heeft gedwon gen en twee inzittenden, niet-militairen, heeft gedwongen zich te legitimeren? Kan worden medegedeeld, welke opdracht aan patrouilles van de M.P. en andere mi litaire patrouilles is gegeven om toezicht te houden op de handhaving van het lift- verbod voor militairen? Is in de gegeven instructies ook begre pen de opdracht particuliere auto's aan te houden en te controleren op liftende mili tairen? Is de minister bereid te bevorderen, dat militaire instanties ter zake van het lift- vorbod het particuliere wegvervoer onge moeid laten? Het Tweede Kamerlid de heer Visch heeft aan de minister van Oorlog de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het waar, dat de Britse regering tij dens een debat in het Lagerhuis over de Britse vliegtuigindustrie heeft toegegeven, dat de straaljager van het type Hawker- Hunter onderhevig is aan motorstoringen, wanneer de piloot de boordkanonnen af vuurt? Indien vraag 1 bevestigend wordt beant woord, kan de minister dan mededelen, of deze tekortkoming in constructie aan de- Nederlandse militair-deskundigen bekend was vóór of na de afsluiting van het con tract met de Fokkerfabrieken voor het le veren van 156 vliegtuigen van dit type voor de Nederlandse luchtmacht? Indien het euvel bekend was vóór het af sluiten van genoemd contract, waarom heeft de regering dan niet gewacht met het afsuliten totdat zekerheid bestond, dat de fout gecorrigeerd was? Indien het euvel eerst op een later ttfd- stip is bekend geworden dus nadat de Fokkerfabrieken begonnen waren genoemd vliegtuigtype in licentie te bouwen is dc minister dan bereid mede te delen, wel ke maatregelen de bewindsman reeds heeft genomen of nog denkt te nemen met be trekking tot de voortzetting van de licen- tiebouw van de Hawker-Hunter bij de Fok kerfabrieken ADVERTENTIE de keelontsmettende tabletten BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN In buisje* a 20 en flacons a 50 tabletten Er kwam 1.197.406 gulden In de K.R.O.-studio in Hilversum is Dinsdagavond in een feestelijke slotbijeen komst dp radio-actie „Sla uw slag" be ëindigd. De directeur van de K.R.O., de heer P. A. M. Speet heeft meegedeeld, dat van deze loterij ruim één millioen zes hon derdduizend loten van één gulden per stuk waren verkocht en dat na aftrek van prij zen en kosten een netto saldo overbleef van 1.197.406 gulden. Dit komt ten bate van zes Rooms Katholieke verenigingen en instellingen. De hoofdprijs van de loterij, het woon huis ter waarde van 20.000 gulden viel op lot D 191568. Van de netto-opbrengst zal 10 percent worden uitgekeerd aan de Nederlandse Ka tholieke Sportbond, 16 percent aan de Ka tholieke Nationale Jongens- en Meisjes jeugdzorg, 16 percent aan het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Ge zondheidszorg, 16 percent aan de Katho lieke Vacantiehuizen Jeugdherbergencen trale, 21 percent aan de Nationale Katho lieke Gezinszorg en 21 percent aan het Katholiek Verbond voor Kinderbescher ming. ADVERTENTIE Haarlem Bij de Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer - voortgezette behandeling van het wetsontwerp inzake lijkverbranding heeft de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel verklaard dat het ontwerp het resul taat van een compromis is, dat de per soonlijke opvattingen onaangetast laat. De twee hoofdpunten zijn: de vrijheid voor ieder zijn stoffelijk overschot te doen cre meren en de vrijheid tot het stichten van crematoria. De lijkverbranding is een par ticuliere aangelegenheid; het is geenszins de bedoeling een monopolie te scheppen. Het is wenselijk de wilsuitingen met be trekking tot de lijkverbranding te kleden in de civielrechtelijke vorm, zoals het ont werp dat doet. Tegen andere vormen, bij voorbeeld het lidmaatschap van een ver eniging voor lijkverbranding, had de mi nister bezwaren. Hij onderschatte niet het bezwaar, dat crematie zou kunnen hebben ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 De Zuidelijke reddingspost van de Zand- voortse reddingsbrigade, genaamd „Piet Oud", welke was gebouwd op het dak van een grote bunker in de duinreep van het Zuidelijk strandgedeelte, zal moeten ver dwijnen, daar deze bunker een dezer dagen zal worden opgeblazen en gesloopt. De reddingsbrigade zal thans de post afbreken en deze herbouwen aan de Zui delijke strandafgang, wederom in de duin- reep tegenover de Jan van Galenstraat. In alle vroegte Dinsdagmorgen is op de Wouwsestraatweg onder de gemeente Ber gen op Zoom een ongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 20-jarige mili tair P. J. M. van E. uit Breda, die is ge legerd op de vliegbasis Woensdrecht. Deze kwam per'motor van de richting Wouw en reed door tot nog toe onverklaar bare oorzaak een voor hem rijdende wiel rijder aan, waarna hij zelf van de motor viel en met het hoofd tegen een boom te recht kwam. Een geneesheer kon slechts de dood constateren. ADVERTENTIE SPECIALITEIT: ABRIKOZENJAM 82 ct. per pot. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vic. te Wolfaartsdijk W. S. Duvekot, cand. te Goes. Benoemd tot vic. te Finsterwolde L. J. Huisman cand. te Blokzijl. Beroepen te Noordeloos J. van 't Ende, cand. te Kampen. Geref. kerken Beroepen te Nieuwleuzen G. Sinia te Jutrijp-Hommerts; te Surhuisterveen N. Korenhoff te 2e Exloërmond. Chr. Geref. kerken Tweetal te Veenendaal L. Floor te Opper does en C. Verhage te Broek onder Akker- wuucle. Beroepen te Toronto (Ontario, Canada) (Free Ref. Church) Joh. Prins te Gronin gen; te Belleville (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) P. M. Jonker te Apeldoorn. Bedankt voor Nieuwpoort D. Slagboom te "Middelburg. Tweetal te Enschedé-O.: L. Floor te Op perdoes en M. Vlietstra te Eemdijk. Geref. gemeenten Beroepen te Utrecht H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Geref. gemeenten In Nederland Tweetal te Dordrecht D. L. Aangeenbrug te Terneuzen en Chr. v. d. Woestijne te Barneveld, van wie eerstgenoemde is be roepen, die voorheen te Dordrecht reeds predikant geweest is. Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJsel F. Mallan te Bruinisse. De Commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, zal Dinsdag 15 Februari om 14 uur te Bovenkarspel de Westfriese Flora openen. Deze voorjaars tentoonstelling van getrokken bolgewassen zal dit jaar tot en met 20 Februari in de grote veilinghallen aldaar worden gehou den. Ruim honderdduizend bloeiende bollen worden in perken en stands tentoongesteld. Doel is de kwaliteiten van de Westfriese kleibollen te tonen. Ook bollenkwekers uit de omgeving van Haarlem zullen weer met een speeiale stand aanwezig zijn. Men ver wacht een bezoek van meer dan dertigdui zend personen, vooral uit West-Duitsland. Een door een kinderloos echtpaar be woond huis te Bozenhoven in de gemeente Mijdrecht is in de nacht van Dinsdag op Woensdag uitgebrand. Toen de brand om ongeveer twee uur uitbrak, waren de be woners afwezig. De brandweer kon niet verhinderen dat de woning geheel uit brandde. De bewoners van het belendende perceeel werden inderhaast in veiligheid gebracht. De brand was ontdekt door de chauffeur van een passerende melkauto. Toen het echtpaar terugkwam, bleek, dat de hond, die was thuis gelaten, niet meer te redden was bij de opsporing van misdrijven. Deze aan gelegenheid is uitvoerig bestudeerd. Men meent te moeten afgaan op de verklaring van de arts, die de doodsoorzaak vaststelt. Prof. Oud (V.V.D.) bestreed de opvat ting van de minister, dat men aangewezen is op een compromis. Wat de regering heeft te doen is de zaak zodanig te regelen, dat er gelijkheid zal zijn voor de aanhangers van verschillende overtuigingen. De minis ter echter wil godsdienstige opvattingen van de een bindend doen zijn voor een ander, door deze iets te verbieden. Prof. Oud meende dat de eerbied voor de wet ondermijnd is, omdat de wet niet is aan gepast aan het recht. Wat dit ontwerp doet is niet de wet aanpassen aan de ge groeide rechtstoestand, maar een terug gang. De heer Krol (C.H.) was van oordeel dat een consequente houding bij de rege ring ontbroken heeft. De heer S c h e p s (P.v.d.A.) betoogde, dat men in kringen der voorstanders van crematie met het compromis niet ontevre den is, al is men er niet voldaan over. In Nederland is echter geen samenleving mo gelijk zonder compromis. Dr. Bruins Slot (A.R.) was het niet eens met prof. Oud dat het ontwerp strij dig is met de conventie van Rome en de Grondwet. Nadat nog mevrouw Lips-Odinot (C.P. N.) en de heren Mol (K.V.P.Van Dis (St. Geref.), Stokman (K.V.P.) en Burger (P. v.d.A.) hadden gerepliceerd, verdedigde minister Beel nogmaals het ontwerp, dat zijns inziens ver tegemoetgekomen is aan de wensen van voorstanders der crematie. De vergadering werd hierna verdaagd. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: een Zwitsal preparaat De 32-jarige Haarlemmer M. G., die Vrijdagmiddag tezamen met de 24-jarige J. K. uit het Huis van Bewaring II aan de Amstelveenseweg te Amsterdam ontvlucht te, heeft zich in de loop van de middag bij de verbaasde portier gemeld. De man had een bedrag van 150 gulden bij zich. voor de boeten, die hij zou moeten voldoen. Naar verluidt verkoos hij de vrijheid om dit bedrag bijeen te garen en daardoor niet de als vervanging van de boeten opgelegde hechtenis van ongeveer vijftig dagen te moeten uitzitten. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. W. P. van Bakhoven, had al een brief ontvangen waarin G. zijn voornemen te kennen gaf om zich met het bedrag van de boete bij de directeur van het Huis van Bewaring te melden. In de zelfde brief weidde hij uit over de manier waarop hij ontvlucht was en hoe hij steeds de politiebewaking ontweken was. Nadat G. door de officier gehoord was, is hij om streeks half acht 's avonds op vrije voeten gesteld. De andere uitbreker, J. K., is nog steeds voortvluchtig. Op Donderdagavond 10 Februari zal in hótel „De Leeuwerik" in de Kruisstraat te Haarlem de tweede van de serie lezin gen worden gehouden, die .de vereniging „Pro Juventute" organiseert voor gezins voogden en toezichthouders. Mejuffrouw mr. J. van Houten, stafdocente van het Centraal Instituut voor Christelijke Sociale Arbeid, zal spreken over het onderwerp: „Het belang van de kleuterfase in de ont wikkeling". De Vereniging de Nederlandse Bloemis terij deelt mede, dat op Maand,ag 14 Fe bruari Valentijndag 82 Nederlanders zijn uitverkoren voor h#t in ontvangst nemen van een bloemenhulde, op grond van de verdiensten, die zij in het afgelopen jaar hebben doen blijken met betrekking tot de naastenliefde, opofferingsgezindheid en goede burgerzin. Ook dit jaar kon der halve het aantal van 100 personen, waar voor een bloemenhulde in uitzicht was ge steld» niet worden bereikt. Totaal werden 166 opgaven ontvangen. Hiervan konden evenwel slechts 82 gevallen genade vinden in de ogen van de jury. Ook dit jaar moes ten verschillende opgaven worden afge wezen omdat de inzenders de verdiensten van de personen, die zij hebben voorge dragen, niet voldoende hadden omschre ven. De jury heeft gemeend, ook diegenen te moeten uitsluiten, waarvan uit hoofde van hun beroep een meer dan normale plichtsbetrachting ten opzichte van de ge meenschap mocht worden verwacht. Al leen in die gevallen, waarin de mate van opofferingsgezindheid ver boven de be roepsplicht uitsteeg, heeft de jury voor de betrokkenen een uitzondering gemaakt. Verscheidene gevallen van naastenliefde, die in het dagelijks leven veelal onopge merkt blijven, zoals bijvoorbeeld het on baatzuchtig verzorgen van invaliden en ouden van dagen, zijn alle aanvaard. Onder de uitverkorenen bevinden zich mevrouw L. van Cleeff in Heemstede, die sinds drie jaar geheel belangeloos de schildertherapie verzorgde, de heer P. van der Laan te Eindhoven, die eveneens voor de patiënten van Sa natorium Eykengaarde te Aerdenhout on geveer zeven jaar geheel belangeloos post zaken verzorgde en bovendien voor de blinden brieven in Braille-schrift typte, mevrouw N. Habben-Jansen uit Overveen, de initiatiefneemster tot de vorming van een damesclubje, dat zich reeds zeer ver dienstelijk heeft gemaakt door het breien van kousen en het vervaardigen van bor duur- en naaiwerk voor bazars; mevrouw H. G. Hessen-Heek uit Haarlem, die zich reeds jaren inspant om honderden be jaarden wat fleur in hun leven te brengen; zo organiseerde zij verleden jaar een feest voor hen in het Bloemendaalse Openlucht theater, een groep oud-Diaconessen in het rusthuis van het Diaconessenhuis te Haar lem in deze groep worden alle Diaco nessen geëerd voor hun vele daden van liefde en opoffering welke zij aan de ge meenschap bewijzen de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, wegens zijn stuwende arbeid ten bate van de stichting „De Zonnebloem", de heer M. A. Reinalda te Den Haag, voor zijn grote activiteit inzake de stichting voor vluch telingenhulp en mevrouw B. Kortekaas- Den Haan uit Velsen-Driehuis, presidente van de Nederlandse Huishoudraad. Het bestuur van de „E 55" heeft bericht ontvangen, dat zowel de Koningin als Prins Bernhard aanwezig zullen zijn bü de opening van deze nationale energie manifestatie. De Koningin heeft het voor nemen te kennen gegeven de tentoonstel ling officieel te openen. Aan de openingsplechtigheid van de E 55 zal worden deelgenomen door de „bevrijdingsjeugd" van Nederland. Elf meisjes uit de elf provincies zullen op net Elf Provinciënplein van de E 55 de pro- vincievlaggen hijsen. Deze meisjes, op 5 Mei 1945 geboren, zullen de Neaerlanase jeugd vertegenwoordigen, die na de be vrijding is opgegroeid. Elf even oude jongens zullen tijdens het vlag hijsen elk een mand openen met postduiven, die naar de provinciale hoofdsteden de boodschap der opening van de E 55 overbrengen. Teneinde aan geheel Europa ie laten weten, dat Nederland weer over een frisse energieke jeugd beschikt, zullen de meisjes in de Paasvacantie met KLivi-vliegtuigen een groet van Nederland gaan overbren gen aan de jeugd van 12 Europese landen. Elke provincie, zal een jeugdige ver tegenwoordigster zenden, terwijl de hoofd stad een eigen representante afvaardigt. Het is de bedoeling, dat elk meisje de groet van Nederland vergezeld doet gaan van een voor elke Nederlandse* provincie ken merkend symbool. De E 55 hoopt op deze wijze een bijdrage te kunnen leveren tot de saamhorigheid van de jeugd, die in alle landen hoopt op een toekomst, waarin zij haar energie vreedzaam en nuttig kan aanwenden. De Haagse politie heeft de 50-jarige kan toorbediende D. M. K. aangehouden. K. was in betrekking bij een spaarverzeke- ring#maatschappij. Cliënten, die na een be paalde tüd een zeker bedrag uitgekeerd kregen, kwamen soms niet opdagen omdat zii geëmigreerd dan wel verhuisd waren of vergaten dat zij nog een tegoed bij de maatschappij hadden. K. moest dan deze mensen opzoeken of eventueel hun erfge namen. De kantoorbediende liet nu het uit te betalen bedrag endosseren aan een kennis van hem, waarna hij het zelf ging innen. In de loop van 4 jaren inde hij op die wijze 35.000 gulden. Soms werd later wel eens een bedrag opgevraagd, doordat bijvoor beeld een notaris bij de afwikkeling van een erfenis bemerkte, dat zijn cliënt nog geld van de verzekeringsmaatschappij kreeg. K. werd dan ter verantwoording geroepen, maar wist tot nu toe steeds het ene gat met het andere te stoppen. Toch wist hij van de 35.000 gulden die hij privé had geïnd, nog 15.000 gulden over te hou den. Het geld besteedde hij aan het afbe talen van achterstallige belasting en aan autorijden, waar hij verzot op was. De fraude kwam door controle aan het licht. De burgemeester van Berkenwoude. de heer M. Gautier, is na een langdurige ziekte overleden. De heer Gautier was geboren 7 Maart 1894. 3

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5