RAI hedrijfsautoHiobielenonderdelen De zwarte spin J. W. van Dartelen veertig jaar HDC'er Maarse in vorm in Eskilstuna .Clowntje Rick VA LD A WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 4 Êfel BARIEJJORISSTR. HAARLEM IEL 13439 FERD B01STR 48 A DAM TEL 717162 Kuys in Bondselftal voor 16 Februari Bartali houdt op met wielrennen A. M. Tijsseling 25 jaar' voorzitter district Haarlem KNLTB TftERMOGÉNf Jéf- riUKKlü Öffcteym tin/! Mount Everest-stichting in het leven geroepen Basketballprogramma enz. 34e TENTOONSTELLING - 3 FEBRUARI t/m 12 FEBRUARI Voetbal Stade Reims komt met vaardige ploeg naar Amsterdam Gymnastiek Grote activiteit in de Kennemer Turnkring Nederland BDjurgarden op 9 Maart in Arnhem Voetbalpools in Noorwegen Nieuwe Bluebird" Sport in 't kort Voor de kinderen De Ronde van Nederland Waterpoloprogramma Korfbal Stadseditiebeker Aannemer gearresteerd Onvoldoende mogelijkheden voor Noordzee-voorspelling Schip gezonken op Maas HOEST, GRIEP... FEUILLETON door Mark Cross Zaterdag 12 Februari zo meldden wij reeds zal het 40 jaren geleden zijn, dat de gebroeders Van Dartelen zich als lid bij de Haarlemse Damclub lieten inschrijven. Reeds spoedig zou blijken, dat dit feit voor de HDC van betekenis zou zijn, want reeds in het seizoen 1915/1916 werden beide spe Iers in het eerste tiental van de HDC op genomen. P. J. onderbrak zijn lidmaatschap enkele jaren door vestiging in Amsterdam, waardoor hij thans niet gelijktijdig met zijn broei jubileert. Toen J. W. in het najaar van 1916 tot 1ste secretaris van de HDC werd benoemd en ook op organisatorisch gebied blijken gaf van inzicht en werklust, breidde de HDC zich gestadig uit. Reeds in 1917 behaalde hij ongeslagen het hoofdklasse kampioenschap van Haarlem en omstreken en veroverde de eerste plaats in het eerste tiental van de HDC. Het is zeker niet teveel gezegd wan neer wij vermeldden, dat het aan zijn sti mulerend voorbeeld te danken is geweest dat de HDC in het seizoen 1917/1918 naar de hoofdklasse van de Nederlandse (later Koninklijke ï^derlandse) Dambond promo veerde en in deze hoogste afdeling van de bond tot op het huidige moment een rol van betekenis is gaan spelen. In de wedstrijd om de meestertitel 1918 De heer G. W. van Dartelen in zijn jonge jaren. eindigde hij op de tweede plaats direct ach ter de latere wereldkampioen Springer en in 1919 behoorde hij tot de deelnemers aan het tournooi om het kampioenschap van Neder land. De organisatorische talenten van de heer Van Dartelen bleven in de Dambond niet onopgemerkt en in 1918 werd hij tot hoofd bestuurslid van de bond benoemd. Deze functie verwisselde hij in 1920 met die van administrateur van het bondstijdschrift en tot op heden zijn de belangen van het bonds orgaan nog steeds aan hem toevertrouwd. Ook op publicistisch terrein verwierf de heer Van Dartelen naam. Hij is de auteur van een tweetal bekende studieboeken voor het damspel, "erscheidene malen behaalde bij het hoofdklasse clubkampioenschap van Haarlem en van de Haarl. Damclub; in een ADVERTENTIE WINDJACKETS - PANTALONS De commissie van de „Royal Geographical Society" en de „Alpine Club", die de expedi tie voorbereidde die er in slaagde in 1953 de top van de Mount Everest te bereiken heeft een „Móunt Everesf'-stichting in het leven geroepen voor financiering van latere bergbestijgingsexpedities. Sir John Hunt, de bedwinger van de Everest, heeft zitting genomen in het dage lijks bestuur van de stichting, die de be schikking heeft gekregen over ongeveer 80.000 pond en reeds planner) maakt voor een bestijging van de op twee na hoogste berg ter wereld, de Himalaja-top Kantsjenjoenga. De opbrengst uit boeken, films en lezingen over de bestijging van de Everest was in totaai ongeveer 100.000 pond. De kosten van de Everest-expeditie bedroegen ongeveer 20.000 pond. Het verschil is gestort in het nieuwe fonds. Het basketballprogramma voor deze week luidt: Donderdag Dames: ZBVS 2'"ram vogels 1; The Ty phoons 2—Antilopen 4; Exercitia 1—Rapi- ditas 1. Heren: IHJ 3-Harlem Tigers 2; HOC 1- IHJ 1 (20.40 uur); SC Haarlem 2—IHJ 2. Junioren (meisjes): RCH—HOC a. Juinoren (jongens): HOC—ZBVS. Vrijdag Dames: HOC 3—Antilopen 3; HOC 1— White Stars 1 (19.50 uur). Heren: Tramvogels 1—ZBVS 2: Black Pirates 1—Antilopen 1 (20.40 uur); SC Haar lem 3Typhoons 3. Junioren (jongens); Black Pirates—Anti lopen a; Exercitia—IHJ. groot aantal nationale en internationale tour- nooien boekte hij belangrijke successen. Vanaf het seizoen 1915/1916 komt de jubilaris onafgebroken in het eerste tiental der HDC uit, waarin hij steeds een der kopborden bezet. Toch lagen de werkzaamheden van J. W. in de afgelopen 40 jaren voor een zeer be langrijk gedeelte op organisatorisch terrein en met het gestadig groeien van de KNDB breidden ook zijn werkzaamheden zich uit, zodat geen tijd meer overbleef voor de deel name aan grote tournooien. In 1920 werd de heer Van Dartelen be noemd tot 1ste voorzitter der HDC. welke functie hij 28 jaren vervulde. Deze taak droeg hij in 1948 aan één der jongeren over. Gedurende 30 jaren verzorgde h ADVERTENTIE AMSTERDAM Open: 10-17 uur en 19-22 uur kelijkse damrubriek in ij de we- Haarlems Dagblad en het is vooral in deze functie, dat hij aan de ontwikkeling van de damsport in Haar lem en omgeving een belangrijk aandeel had. Zijn verdiensten voor de HDC werden in 1940 beloond met het ere-lidmaatschap en in 1948 benoemde de HDC hem tot ere-voorzitter. De huldiging van de heer Van Dartelen zal plaats vinden op Zaterdag 12 Februari op een speciaal voor dit doel te organiseren feestavond in het gebouw Zang en Vriend schap in Haarlem. De Franse eerste divisie-club Stade de Reims, die op 16 Februari in het Olympisch stadion in Amsterdam tegen het bonds- elftal uitkomt, heeft door uitstekende resul taten in binnen- en buitenland een zeer De technische commissie van de Kennemer Turnkring mag op het ogenblik niet klagen over gebrek aan belangstelling voor de door haar georganiseerde of nog te organiseren gebeurtenissen voor dit seizoen. De cursus rhythmische gymnastiek onder leiding van mevrouw A. van Maanen-Van Seters startte vorige maand met ruim 20 deelnemers(sters) bijna allen verenigings- leidèr(ster). Een onderlinge wedstrijd voor de jeugd- oefencorpsen mocht zich in een flinke en enthousiaste deelneming verheugen; op 19 Februari as. organiseert Concordia voor de K.T.K. de gymnastiek-vaardigheidsproeven B voor adspiranten waarvoor zonder twijfel een grote belangstelling zal bestaan, omdat in December aan de A-proeven ook zo veel kinderen hebben deelgenomen. Voor de ad- spiranten is ook nog een verenigmgs-wed- strijd geprojecteerd op 5 Maart as., De- staande uit een vierkamp voor jongens en één voor meisjes, waarvoor de verenigingen met meer dan één groep per sexe kunnen eervolle positie weten te bereiken als ver-6 tegenwoordiger van het Franse voetbaL I aee,nemen- Reeds vele jaren behoort Stade de Reims Bij internationale avondwedstrijden in Es kilstuna bij goed weer en vijf graden vorst, heeft Maarse een fraaie 500 meier gereden. In zijn serie kwam hij tegen de Zweed Nils- son uit en indien hij in de laatste binnen- bocht niet een misstreek had gemaakt zou hij waarschijnlijk zijn persoonlijk record van 42.9 sec. de snelste tijd ooit door een Nederlander op de korte afstand genoteerd hebben verbeterd. Nu kwam hij op 432 sec. Broekman reed weer een zwakke 500 meter en noteerde de slechtste tijd van het vijftal. De Graaff kwam op 45-6 sec. een evenaring van zijn persoonlijk repord van twee jaar geleden in Gjoevik. De 500 meter werd gewonnen door de Zweedse sprinter Malmsten met 42.5 sec. een nieuw Zweeds record. Op de 3000 mete/ werd Ericsson eerste in 4 min. 52.3 sec., een nieuw baanrecord. tot de leidende ploegen in de strijd om het kampioenschap van Frankrijk. In 1953 nog behaalde Reims opnieuw het kampioenschap van Frankrijk: de club stond het gehele seizoen aan de kop van de rang lijst. Verleden jaar eindigde Reims weder om als tweede, weer met een punt achter stand op Lille. Op het ogenblik heeft Reims ook al de leiding, safhen met Toulouse. Het elftal telt verscheidene internationals of oud-internationals, o.a. de gehele mid denlinie. Die bestaat uit rechtshalf Pen- verne( 28 jaar), die twaalf maal in de Franse nationale ploeg uitkwam, spil Jonquet, 29 jaar oud en 28 keer international en linkshalf Raymond Cicci, die de jongste van de drie is (25 jaar). Linksbinnen Glowacki speelde verleden jaar vier wedstrijden in het Franse elftal. Hij is een onvermoeibaar voetballer. De meest vermaarde kracht is zonder twijfel de 23- jarige Kopa. Met zeventien „interlands" is hij gezien zijn leeftijd waarschijnlijk nog lang niet aan het einde van zijn latijn. De topscorer van Reims in dit seizoen heet Bliard (linksbuiten), die twintig goals bij droeg aan de doelcijfers van zijn club. De opstelling van Stade de Reims luidt: Doel: Sinibaldi; achter: Zimny en Giraudo; midden: Penverne. Jonouet en Cicci; voor: Templin, Glowacki, Kopa, Leblond en Bliard. Reserves zijn: Siatka en Prodossim. Zoals destijds gemeld zal het Nederlandse B-elftal Woensdag 9 Maart een oefenwed strijd spelen tegen de Zweedse club Djur garden. De KNVB heeft thans het Vitesse- terrein in Arnhem aangewezen voor deze ontmoeting. In een ingezonden brief aan de Times heeft de persattaché van de Noorse ambas sade mededelingen verstrekt over de Noorse voetbalpools. De maatschappij, die de pools beheert en die een monopoliepositie inneemt, staat onder regeringstoezicht. Vijftig percent van de bruto opbrengst wordt in prijzen uitge keerd en de jaarlijkse winst wordt verdeeld onder sport- en wetenschappelijke in stellingen. De eerste 500.000 gulden is geheel voor sportfondsen, maar daarboven wordt het aandeel van de wetenschap steeds meer ver hoogd. In 1952 ontvingen sportinstanties de waarde van drie millioen gulden en weten schappelijke lichamen van zeven millioen gulden. Het bondselftal, dat op Woensdag 16 Fe bruari in het Olympisch Stadion in Amster dam tegen de Franse eerste divisie club Reims zal uitkomen, is als volgt samen gesteld: Doel: De Munck (Fortuna). Achter: V/iersma (Donar). Kuys (Haarlem). Midden: Schaap ('t Gooi). Van der Hart (Fortuna), Van Schiindel ISW). aanvoerder. Voor: Dillen (PSV), Timmermans (ADO), Cor van der Gijp (Emma). Lenstra (Heeren veen), De Harder (Holland Sport). Als reserve- fungeren alle spelers, die tot de Nederlandse elftalclub behoren. De nieuwe „Bluebird", waarin Donald Campbell hoopt het wereldsnelheidsrecord te water te heroveren op Amerika, loopt binnenkort van stapel. Donal Campbell is een zoon van wijlen Sir Malcolm Campbell. Het wereldrecord te water over een mijl staat sedert 1952 op naam van de Amerikaan Stanley Sayres met een gemiddelde van 178.497 mijl per uur. De Engelsman John Cobb bereikte in Sep tember 1952 een veel hogere snelheid in zijn „Crusader", een raceboot met straalmotor aandrijving. maar hij verongelukte na de eerste van de twee vereiste snelheidsproeven dodelijk. De nieuwe „Bluebird" kost 25.000 pond. Dezer dagen is voor de Kringkampioen schappen le en 2e graad de verplichte oefen stof aan de verenigingen toegezonden. Be halve de voorgeschreven oefeningen moeten de deelnemers(sters) ook nog een keuze oefe ning op dezelfde onderdelen verwerken, zo dat dit jaar een kampioenstitel eventueel 2e of 3e pijs niet cadeau gegeven wordt. De oefencorpsen staan ook in de belang stelling van de gymnasten, zo zelfs, dat er al stemmen zijn opgegaan om het damescorps te splitsen. Ook in de bij de K.T.K. aangesloten ver enigingen heerst grote activiteit. Het is de tijd van de uitvoeringen en hiervan zijn in middels al aangekondigd: de uitvoering van de G.V. Heemstede op 16 Februari, de uit voering van Turnlust Beverwijk op 17 en 24 Februari as. een uitvoering van S.S.H. Vel- sen medio April en de uitvoering van O.S.S. op 23 April a.s. Daarnaast houden de turnverenigingen Santpoort en Sparta Velsen op 21 Februari een dualmeet in Santpoort. V.O C O. Haarlem heeft het plan op 26 Februari deel te nemen aan een trealmeet in Halfweg. Binnenkort zullen de plannen voor de Haar lemse Sportweek ter sprake komen en moet begonnen worden met instudering van de baloefening voor de Olympische Dag; zodat de verenigingsleiders(sters) niet bevreesd behoeven te zijn over te weinig mogelijk heden om naar buiten op te treden. DE WOLVES NAAR MOSKOU. De Engelse club Wolverhampton Wanderers, die zich in het afgelopen seizoen heeft onder scheiden door overwinningen op de Mos- kouse club Spartaken „Honved" uit Boedapest zal in Juni naar Rusland reizen voor een revanche-wedstrijd tegen „Spartak". RUSSISCHE UITNODIGING NAAR AN- DERLECHT. Anderlecht, de Belgische voetbalkampioen en huidige aanvoerder vah de ranglijst, heeft uit Moskou een uitnodi ging ontvangen om deze zomer in de Russi sche hoofdstad tegen het elftal van het Russische leger uit te komen. In October van het vorig jaar leed Anderlecht in Brussel tegen Spartak (Moskou) een zevennul nederlaag. „Ik houd op met wielrennen en ik wil over de wielersport ook niets meer horen". Dat verklaarde de populaire Italiaanse wielren ner Bartali in een artikel, dat gepubliceerd werd door het weekblad „Tempo" „Ik zal niet meer in wedstrijden uitkomen en er is abso luut niemand, die mij op dit besluit kan doen terugkomen", zegt hij verder. „Deze keer is het ipij ernst". Bartali voert als voornaamste argument aan, dat hij zich als veertigjarige niet onder de nog actieve, specifieke „veteranen" v^il scharen. Hij wil zich, meer dan tot dusver mogelijk was, wijden aan zijn plichten als huisvader. Bartali richt ook een afscheids woord tot zijn collega's, in bet bijzonder kan het adres van zijn grote rivaal Coppi, die hij het beste wenst. „Ik hoop. dat Je zult winnen in alle wedstrijden waaraan je deelneemt. Als wij het samen beter hadden kunnen vin den, zouden wij ongetwijfeld nog meer aan de glorie van de Italiaanse wielersport heb ben kunnen bijdragen", aldus Bartali. Van de duiker was nu niets meer te zien. Alleen het touw, dat aan zijn gordel vastzat en de slang, die de lucht naar zijn helm pompte, hingen over de verschansing. „Nou loopt-ie over de bodem van de haven", zei Bunkie. „Wat raar lijkt me dat zo gewoon onder water te wandelen en alles te zien, wat er ligt en zwemt! „Ja", zei Rick. „Het lijkt me wel vreemd. Als wij bij het zwemmen eens een keertje duiken, moeten we onze adem goed inhouden en weer gauw boven komen, om adem te happen; maar zo'n duiker hoeft zich daar niks van aan te trekken, die loopt maar kalm dooren blijft een hele tijd onder water!" „Wat zou hij daar doen?", vroeg Bunkie zich af. „Misschien iets opzoeken, dat in de haven is gevallen", meende Rick. „Of misschien moet er iets gerepareerd worden aan de kademuur en moet hij kijken, hoe het er daar beneden mee staat". Zou jij in zo'n duikerpak onder water durven?", vroeg Bunkie. Rick keek naar de luchtbellen, die naar boven kwamen. „Ik weet het niet", zei hij. „Het lijkt me eigenlijk wel 'n beetje griezelig, zo in de diepte! Bunkie knikte. „Dat denk ik ook. Misschien is het daar beneden wel erg donker!" Maarse Broekman reed als laatste. Hij noteerde 5 min. 0.6 sec. en bezette met deze prestatie de derde plaats achter Ericsson en Stroem. Maarse verbeterde zijn persoonlijk record van twee jaar geleden toen bij m Davos op 23 Januari 5 min. 2.4 sec. liet afdrukken. Nu liet hij 5 min. 1.1 sec. noteren. Hij werd met deze prestatie vierde. De Graaff werd achtste met 5 min. 6 sec. en Van 't Oever had 0.1 sec. langer nodig dan De Graaff. Paping verbeterde ook zijn persoonlijk record en bracht het op 5 min. 8.6 sec. Na de eerste avond had Sigge Ericsson de leiding gevolgd door Gerard Maarse. 500 meter: 1. Malmsten (Zw) 42.5 sec-; 2. Maarse (Ned.) 43.2 sec.; 3. Stroem (Zw.) 44.1 sec.; 4. Ozaki (Japan) 44.5 sec.; 5. Erics son (Zw.) 44.6 sec.; 6. Filling (Zw.) 44.9 sec.; 11. De Graaff (Ned.) en Eng (Zw.) 45 6; 14- Asazakas (Japan) en Van 't Oever (Ned.) 46.2; 17. Paping (Ned.) 46.4; 18. Broekman (Neo.j 46.9 sec. 3000 meter: 1. Ericsson (Zw.) 4 min. 523 sec.; 2. Stroem (Zw.) 4-59-6; 3. Broekman (Ned.) 5 00.6; 4. Maarse (Ned.) 5-01.1; 5. Asazakas (Ja pan) 5.02.5: 6. Andersson (Zw.) 5.03.7; 7. Of- fenberger (Oostenr.) 5-04-0; 8. De Graaff (Ned.) 5.06.0; 9. Van 't Oever (Ned.) 5.06.1; 10. Gomi (Japan) 5.06.8; 11. Paping (Ned.) 5.08.6 Heden zullen de 1500 en de 5000 meter wor den gereden. Toen in de maand Januari van het jaar 1930 de veertien districten van de Konink lijke Nederlandse Lawntennis Bond wer den opgericht werd de heer A. M. Tijsse ling tot voorzitter gekozen van het district Haarlem. Nu, vijfentwintig jaar later, is de heer Tijsseling nóg voorzitter van het district. Hij is de enig overgebleven dis trictsfunctionaris van de veertien distric ten en viert derhalve zijn zilveren jubi leum. Zaterdagmiddag om half drie zal hij in de kroonzaal van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem worden gehuldigd. Een periode van vijfentwintig jaar mag, met een nogal sterk wisselende bezetting van de betreffende functies in de bond, wel als een zeer merkwaardige worden be schouwd. Niet daarom alleen echter heeft men besloten de heer Tijsseling te huldi gen. Veel meer nog, omdat het een gele genheid is om hem te danken voor al het werk dat hij in die periode voor het tennis in Haarlem en in heel Nederland verzette. Als bondsraadslid heeft hij de Bond, met zijn organisatie en zijn steeds grotere uit bouw, grote diensten bewezen. Op Bonds raadsvergaderingen bleek hij, in ogenblik ken van grote controversen en verwarren de debatten, door zijn gedegen visie en zijn schepzinnige wijze van debatteren, bijna altijd in staat te zijn de verschillende me ningen te kunnen samenvatten en de ver schillende groeperingen tot elkaar te kun nen brengen. Op deze wijze was hij steeds een grote steun voor de voorzitter, ook al werd deze en zijn medebestuursleden, als het nodig mocht zijn, zijn kritiek maar dan altijd in de meest hoffelijke vorm niet bespaard. Als voorzitter van district Haarlem is hij altijd de boven alle partijen staande leids man geweest, die geen détail van het dis- trictstennisleven verwaarloosde en die met zijn kennis van zaken een prima leider van vergaderingen was. Geen wonder dan ook, dat het districts- bestuur van district Haarlem, gesteund door het bestuur van de K.N.L.T.B., deze gedenkwaardige jubilea heeft aangegrepen om de heer Tijsseling te huldigen. Het uit voerend comité,-dat zich gevormd heeft om de huldiging voor te bereiden, heeft hierbij steun ontvangen van het ere-comité, be staande uit prominente figuren uit de K.N. L.T.B., zowel uit het heden als uit het ver- Met het contracteren van Brinkman (Rot terdam), De Waele (Kloostcrzande), Hof land (Beverwijk) en Van der Kamp (Gennep) is het rennersveld voor de komende ronde van Nederland (23 tot en met 30 April) voor wat de Nederlandse coureurs betreft com pleet. Zaterdag 12 Februari zijn in het Sport- fondsenbad in Haarlem de volgende water- polocompetitie-wedstrijden vastgesteld: Dames tweede klasse: HPC 1DWT 3. Dames eerste klasse: DWT 1—HVGB 1. Heren vierde klasse: Hillegom 1VZV 2. Heren derde klasse: HPC 2—DWT 2. Dames eerste klasse: DWR 1—Nereus 1. Dinsdag 15 Februari worden in het Sport- fondsenbad in Haarlem voor de Centrale wintercompetitie gespeeld de wedstrijden: HPC—Neptunus Arnhem en HaarlemSVH. Voor de Stads-Editie-beker hebben inge schreven Animo Ready 2, Aurora 2, Nieuw Flora 2. Oosterkwartier 3 en 4, Oosthoek 1 en Sport Vereent 2. De bekerhoudster Haarlem 2 kan de beker niet verdedigen, daar zij naar de KNKB is gepromoveerd. ADVERTENTIE BU HOEST EN KEELPUN PASTI LLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND Een nader onderzoek, dat de districts recherche van de rijkspolitie in Assen heeft ingesteld bij de aannemer K. van de L. uit Smilde, nadat de boekhouder van het bedrijf, een zekere T. O. enkele maanden geleden was aangehouden en na dien verhoord, heeft er toe geleid, dat de recherche is overgegaan tot arrestatie van de eigenaar van het aannemersbedrijf, als mede van diens zwager R. G., die uit voerder bij het bedrijf is. West'Europese meteorologen bijeen Meteorologen uit verscheidene West- Europese landen zijn op het KNMI in De Bilt bijeen geweest. Aanwezig of vertegen woordigd waren de directeuren van de meteorologische diensten van België, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Noorwegen, Nederland, Zweden en West- Duitsland. De vergadering gaf als haar unanieme mening te kennen, dat de meteorologische informatie uit het gebied van de Noordzee op het ogenblik onvoldoende is, en onvol doende voor het voorspellen van meteoro logische gebeurtenissen boven de Noord zee. De besprekingen waren daarom in de eerste plaats gewijd aan de mogelijkheid van verhoging van het aantal en de hoe danigheden van de weerschepen. Dinsdagmiddag is op de Maas bij de stuw te Borgharen een schip van 600 ton, gela den met zand en op weg naar Luik, gezon ken. Het schip kwam uit het Julianakanaal en werd gegrepen door de sterke stroom toen de twee sleepbootjes het niet meer hielden. Het sloeg dwars tegen de stuw en brak daarna middendoor. De schippen kon met vrouw en kind nog tijdig het schip ver laten* en wist met een roeibootje de wal te bereiken. De scheepvaart werd niet noe menswaardig gestremd. De stuw werd licht beschadigd. ADVERTENTIE De weldadige warmte vein Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. leden, onder ere-voorzitterschap van de voorzitter van de K.N.L.T.B., de heer H. Wilton. De huldigingsbijeenkomst, die oorspron kelijk zou plaatsvinden op Zaterdag 8 Ja nuari moest in verband met de ziekte van de jubilaris, uitgesteld worden tot Zaterdag 12 Februari. 12) (vertaald uit het Engels Het meisje schutde haar hoofd „Om u de waarheid te zeggen, juffrouw Wrayne, was ik langzamerhand zó van mijn stuk gebracht, dat ik geen woord kon uitbren gen. Juist op het ogenblik, dat ik hem iets wilde vragen, flitste het door mijn brein, dat ik misschien beter eerst met Paps zou kunnen praten „Daphne Keek goedkeurend. „Schitterend, meisje! Dat was het beste wat je had kunnen doen". Ze leunde achterover in haar stoel, diep in gedachten, en het jonge meisje sloeg haar gade. „Gelooft u, dat er kans bestaat, dat ze me oonieuw zullen ontvoeren, juffrouw Wrayne?" vroeg ze na enkele ogenblikken met een bezorgde klank in haar stem. Dahpne schudde haar hoofd op zéér be sliste wijze. „Mijn lieve Pat", antwoordde ze, „ik durf honderd tegen één te zetten, dat dit niet zal gebeuren. Een oud gezeg de luidt, d^t de bliksem niet tweemaal op dezelfde plaats inslaat. Ik geloof, dat dat ook hier vani toepassing is. Je hebt hun doel gediend en van nu af aan zul je zo veilig zijn als een fles melk in de ijskast. Maar ik wilde dat ik hetzelfde kon zeggen met betrekking tot de zoons en dochters van andere zeer gefortuneerde ouders Er heerste opnieuw een stilzwijgen. Dan vroeg Daphne: „Ken je die pupil vap prof. Mentonleigh?" „Deirdre? O ja. die ken ik heel goed". „Hebben jullie je ervaringen vergele ken?" „Inderdaad. Zij werd opgepikt, toen ze aan het wandelen was. Maar ze werd pre cies even goed behandeld als ik". „Gaan jullie met dezelfde mensen om?" „Zo ongeveer wel. De professor kent iedereen en iedereen kent de professor. Hij is niet zo erg rijk, maar hij is dol op zijn pupil en laat haar overal heen gaan. Ze speelt zeer goed toneel in amateurgezel schappen, werkelijk kostelijk „Geloof je. dat ze met veel mensen over haar ontvoering gesproken heeft?" ,,Nee, ik ben er bijna zeker van, dat dat niet het geval is. Ze sprak er met mij over, omdat mij hetzelfde was overkomen, maar ze zei, dat ze er met niemand anders over wilde spreken, en drong er bij mij op aan, dat ook niet te doen. Ze zei, dat als de politie hierover iets te weten kwam, die schurken zouden denken, dat wij ge praat hadden en wij stellig in moeilijkhe den zouden komen. Ze was doodsbenauwd daarvoor, en dus beloofde ik haar, dat ik er met niemand over zou praten. Met u is natuurlijk wat anders!" „Het is inderdaad van veel belang, Pa*, dat je er met niemand verder over praat. Ik neem een moeilijke taak op me en zal trachten deze schurken achter slot en grendel te krijgen, en als jij en je vader mij behulpzaam willen zijn waaraan ik niet twijfel dan is 't het beste deze hele zaak zo stil mogelijk te houden. Is er behalve jij en je vader, dat meisje en de professor en je vriendin Joan Winters, nog iemand anders op de hoogte van het feit, dat jij ontvoerd werd?" „Geen mens, juffrouw Wrayne! Daar ben ik zeker van. Zelfs onze bedienden we ten niet, waar ik de laatste dagen geweest ben. Ik ben daar heel zeker van". „Laat 't dan zo blijven, Pat! En zeg je vader, dat hij er ook met niemand over praat". „Uitstekend. U kunt daarvan op aan. Ik heb niet het minste verlangen er rucht baarheid aan te geven". „Misschien zal ik jou en ook je vader nog eens willen spreken", vervolgde Daphne. „Als dat zo mocht zijn, dan weet ik, hoe ik me met jullie in verbinding kan stellen. Helaas, moet ik dit onderhoud be ëindigen, aangezien ik nog heel veel werk te doen heb". Ze stond op uit haar stoel en stak haar beide handen uit naar het meisje. Deze drukte ze vol enthousiasme. „Het was ge weldig met u te mogen piraten, juffrouw Wrayne", zei ze. „Ik voel me helemaal •opgelucht". „Pieker maar niet te veel pieer, lieve kind. Ik ben er van overtuigd, dat je .zo lang je er niet over praat, verder volko men veilig bent voor deze schurken. Ze lachte even, terwijl ze de linkerhand van het meisje bekeek. „Is het onbescheiden te vragen, waarom er nog geen verlovingsring aan je vinger schittert?" vroeg ze plagend. „Zo'n aan trekkelijk jong meisje „Misschien komt dat binnenkort wel" antwoordde Pat blozend en glimlachend. „En vraag je me op de bruiloft?" „Graag, als u komen wilt!" Er was echter geen lach meer op Daph nes gezicht, toen Pat Larraby haar alleen had gelaten. Ze zat doodstil achter haar bureau en dacht na. Na enige tijd nam ze de huistelefoon op. „Carlton, ik heb de wagen nodig, nu dadelijk, en misschien blijf ik enkele dagen weg. Ik weet dat nog niet zeker. Wil je echter mijn compagnons waarschuwen, dat ze zich gereed moeten houden voor een bijeenkomst Het was opvallend, dat geen van de vier mannen Daphne een vraag stelde, toen ze enkele dagen later het kleine kamertje op Soho Souare binnenkwam, waar ze reeds zovele misdaden met haar mede werkers besproken had. Ze sprongen alle vier op en zorgden er voor, dat de jonge vrouw zich in een diepje stoel installeer de. Twee dagen lang hadden ze zich gereed gehouden voor haar oproep, die hen alleen in zeer .urgente gevallen bijeenbracht. Het was buiten twijfel, dat ze hun thans zeer belangrijke dingen had mee te delen. Ze wachtten rustig tot ze begon te spreken. „Heeft één van jullie misschien wel eens gehoord van een bende, die onder de naam van „De Zwarte Spin" werkt?" vroeg ze na enkele ogenblikken van zwijgen. Drie van de vier mannen schudden ont kennend het hoofd, maar de advocaat ant woordde: „Ik heb er wel eens vaag van gehoord, Daphne. Maar het was zó vaag, dat ik er geen werkelijk geloof aan heb geschonken". Ze zuchtte. „Hetzelfde was met mij het geval, Martin", antwoordde ze. „En ik wenste, dat ik inderdaad aan het bestaan van de „De Zwarte Spin" geen geloof be hoefde te schenken. Deze bende behoort helaas tot de werkelijkheid. Ik werd en kele dagen geleden geraadpleegd over een zeer brutaal geval van ontvoering. En hoe., wel we, sinds ik mijn kantoor in Conduit Street vestigde, al heel wat ernstige pro blemen onder ogen hebben gehad, moet ik eerlijk bekennen, dat hetgeen ik de laat ste paar dagen over de methoden van deze groep misdadigers te weten ben geko men, alles slaat. Laat ik echter bij het be gin beginnen en jullie alles vertellen". Ze begon hun te vertellen van het be zoek, dat Joan Winters haar had gebracht, en van de ontvoering van Pat Larraby; vervolgens stelde ze hen op de hoogte van haar onderhoud met sir John Larraby en van het verbazingwekkende verhaal, dat Pat zelf haar verteld had. „Het had weinig zin", vervolgde ze op kalme toon, „om jullie bijeen te roepen, vóórdat ik alle feiten geverifieerd had en jullie iets meer zou kunnen meedelen. Ik ging dus eerst Joan Winters' verhaal na en dit bleek volkomen in overeenstem ming met de waarheid te zijn. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat noch het be wuste ziekenhuis, noch de specialist in Harley Street iets met net voorval te ma ken kunnen hebben. Ze zijn volkomen bona-fide en hun namen werden zonder hun medeweten gebruikt. Nadat ik ver volgens een onderhoud had gehad met sir John Larraby, leek 't me goed om ook te gaan praten met degene, die hij als refe rentie had opgekregen, namelijk prof. MentonleighKen jij die misschien, Hugh?" „Ik heb wèl van hem gehoord, doch hem nooit zelf ontmoet", was het antwoord. „Hij is een stille oude man, die terugge trokken leeft, ergens in de buurt van Ascot.Daphne knikte bevestigend „hij schijnt een groot Egyptoloog te zijn. Hij hield vroeger vaak belangwekkende le zingen, maar tegenwoordig verschijnt hij nergens meer". „Vroeger trad hij dus meer naar voren?" (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6