Geheim diplomatiek beraad in Moskou en te Londen Weekbericht Schrijfwijze Conferentie van 10 landen buiten UNO in discussie V fy> 'Or. Adenauer noemt de nieuwe Sovjet-leiders realisten Veiligheidsraad spreekt Maandag over Formosa Tatsjen-eilanden zijn geheel ontruimd v Pflimlin Maandag of Dinsdag voor Kamer Hei woord is'aan Overleg zal gemakkelijker verlopen Winters weer 69e JAARGANG No 184 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 Matusow sprak onwaarheid op verzoek van McCarthy Zes opperrechters in de Sovjet-Unie ontslagen Rectificatie van „Het woord is aan Sovjet-Unie vergroot haar handel met China Plan voor rond theater in Amsterdam Tito verdedigt zijn reis als een vredesmissie Soekarno poogt eenheid in leger te herstellen Diplomatieke en militaire conferentie in Singapore Weerrapport - S «g Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 31 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ENIGE MAANDEN GELEDEN versche nen de nieuwe Leidraad en Woordenlijst van de Nederlandse Taal. Deze schep pingen, waren bedoeld „ter uitvoering van het Belgische Spellingbesluit 1946 en de Nederlandse Spellingwet van 1947": dus sluitstuk vormend op onze reeds sinds jaren gebezigde nieuwe spelling. Neder landse en Belgische geleerden hadden er overleg over gepleegd en waren daarbij tot zeker compromis gekomen. Aanvankelijk scheen de bedoeling te zijn dat nieuwe sluitstuk onmiddellijk in te voeren, maar dit werd verhoed. Het bleek dat de Belgen de invoering nog een jaar wilden uitstellen, en wettelijk was het in ons land ook niet mogelijk, haar dadelijk toe te passen. Gelukkig, want bij nadere beschouwing wekten Leidraad en Woordenlijst schrik bij menigeen. Ook in de kring van de Nederlandse Pers. Het be stuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten, het bestuur van de Vereni ging De Nederlandse Dagbladpers en de Raad van Beheer van het ANP stelden gezamenlijk een schrijfwijze-commissie in. Die kwam eendrachtig tot de overtuiging, dat ernaar gestreefd moet worden om ten minste de eenheid in het Nederlandse taal gebruik te handhaven. Leidraad en Woor denlijst zoals zij nu samengesteld zijn bie den namelijk facultatieve oplossingen aan: men zou volgens dit stelsel voor een groot aantal woorden uit spellingen kunnen kie zen. In de studeerkamer van de geleerde moge dit uitvoerbaar schijnen; in de prac- tijk des levens moet het tot ontstellende verwarring aanleiding geven, zowel bij het onderwijs en in ambtelijke stukken als bij de Pers. Wij voorzien, wat de Pers betreft, bij zulk een systeem niet alleen voortdurende verwarring en moeilijkheden op de redacties en zetterijen, die toch reeds hun taak onder hoogspanning moe ten verrichten, maar wij moeten er ons ook wel bewust van zijn dat de krant, dagelijkse lectuur van het gezin, voort durende grote invloed doet gelden op het taalgebruik en dit consequent moet kun nen beïnvloeden. Onze schrijfwijze-com missie is dus tot de slotsom gekomen: wij wensen zo weinig mogelijk verandering in de nu van kracht zijnde spellingregels en in elk geval handhaving van eenheid. Daarbij heeft zij geconstateerd tlat de Ne derlandse Spellingwet 1947 volstrekt niet tot zulk een verwarringwekkend sluitstuk noopt, evenmin in haar motieven als in haar bepalingen. De zaak is aan de orde gesteld in een vergadering van de Nederlandse hoofd redacteuren en de commissie heeft daarin haar conclusies toegelicht, die uitvoerig besproken zijn. De commissie heeft zich ook met requesten tot de minister van Onde/wijs, Kunsten en Wetenschappen en tot de Ministerraad gericht. Daarin heeft zij er de nadruk op gelegd dat zij vooral de grote vrijheden betreurt, die Lei draad en Woordenlijst toelaten bij het ge bruik van voornaamwoorden en bij de spelling van talloze bastaardwoorden. Zij heeft verzocht alsnog het behoud van een vormigheid van schrijfwijze te waar borgen. Inmiddels zijn de Belgen ook geschrok ken. Dat is een nieuwe factor in de ont wikkeling. De Belgische minister van Openbaar Onderwijs heeft bij zijn Neder landse ambtgenoot zelfs een voorstel van aanmerkelijk bezadigder strekking inge diend. Dit houdt in, dat men er in Neder land in zou moeten toestemmen, bij het gebruik van voornaamwoorden bindende regels inzake het geslacht te doen gelden. Als het in .de Woordenlijst aangegeven geslacht-bij-voorkeur tot bindende regel zou worden gemaakt, zou de Belgische regering daar vrede mee hebben en zii zou harerzijds tegemoet willen komen aan de Nederlandse wens tot meer conserva tieve schrijfwijze van de bastaardwoorden. Dit klinkt zeer taai-technisch: men be grijpt wel dat bij de spelling der bastaard woorden vooral de Belgische wens, om de in het Frans zoveel voorkomende c door een k te vervangen, zich aanvankelijk heeft doen gelden. Kollega inplaats van collega ziet er niet zo afschuwelijk uit als kaktus inplaats van cactus; niettemin ver heug ik mij in het algemeen over de Bel gische bereidwilligheid om van de k's af te zien. Sommige mensen zijn niet ge voelig voor de plastiek van een woord; anderen zijn het zeer sterk en ik beken dat ik het kakelende woordbeeld, om het nu maar zo aan te duiden, met afkeer heb beschouwd. De Belgen zijn bovendien volgens hun jongste voorstel ertoe bereid, ook in de spelling van de bastaardwoorden bindende regels toe te passen. Zij willen vooral een heid in het Belgische en Nederlandse ge bruik van onze taal. Dat is een begrijpe lijk verlangen, dat wij kunnen delen, daarbij denkend aan meer dan eenheid van schrijfwijze. Daarbij denkend, mag ik wel zeggen, in de sfeer van Benelux. Onze schrijfwijze-commissie is verheugd over het Belgische voorstel, dat in zo hoge mate overeenstemt met haar wensen. En zij heeft de indruk dat in Den Haag be grip en sympathie aanwezig zijn. Niet bij prof. Van Haeringen, voorzitter van de commissie uit welker breinen Leidraad en Woordenlijst zijn voortgekomen. Maar wel in de ambtelijke kring. Intussen is er nog geen beslissing van onze regering. Wel is die binnenkort te verwachten. Ik spreek hier van harte de hoop uit dat het Bel gische voorstel de volle instemming zal verwerven, die het verdient en dat men dus zal keren op de weg, die naar een warwinkel in de schrijfwijze van onze taal zou hebben geleid. R. P. NEW YORK (Reuter) De oud-com munist Harvey Matusow heeft voor een rechtbank te New York, die een beroep van twaalf veroordeelde communisten on derzoekt, verklaard, dat senator McCarthy hem tijdens de verkiezingscampagne in 1952 heeft aangemoedigd onjuiste verkla ringen af te leggen. Matusow zeide ver scheidene malen in zijn toespraken te heb ben gelogen op verzoek van McCarthy. Matusow had tijdens de behandeling van de zaak van de communisten valse getui genissen ten nadele van de verdachten af gelegd. MOSKOU/LONDEN (United Press) Van gezaghebbende züde wordt vernomen dat de Britse ambassadeur, Sir William Hayter, Woensdag een bezoek heeft gebracht aan de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotov. Onderwerp van bespre king was Formosa. Hayter heeft vermoedelijk het Britse antwoord overhandigd op Molotov*» voorstellen voor een tien-landenconferentie over Formosa zonder deel neming van Tsjang Kai Tsjek bij de vorige ontmoeting op 4 Februari aan de orde gesteld. Het is niet bekend of het Britse antwoord aanvaardbaar werd geacht als basis voor verdere onderhandelingen. Men veronderstelt dat de besprekingen betrek king hadden op onderhandelingen buiten de UNO om. Het doel zou tenminste zijn een voorlopige staking van het vuren, in afwachting van contacten op breder basis. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Anthony Eden heeft gisteren een onderhoud gehad met premier Nehroe van India en naar gemeld wordt zijn zij tot de slotsom gekomen dat nieuwe contacten met Moskou moeten worden opgenomen ten behoeve van een bestand in het gebied van Formosa. Sir Anthony voerde later een gesprek met de ambassadeur der Ver enigde Staten Winthrop Aldrich. Welinge lichte zegslieden verklaarden dat zH ge- piraat hebben over de mogelijkheid van vertrek der Chinesche nationalisten van alle Chinese kusteilanden, zodat een sfeer geschapen zou kunnen worden voor een conferentie over Formosa. WASHINGTON (Reuter/U.P.) De ontruiming van de Tatsjen-eilanden is vol tooid, aldus heeft het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. De Amerikaanse lucht- en zee strijdkrachten die geholpen hebben bij de herschikking van de strijdkrachten en de evacuatie van de burgerbevolking van de eilanden zullen haar normale operaties hervatten. Zij zullen echter letten op be wegingen van communistische strijdkrach ten die kennelijk beogen een aanval op Formosa te vergemakkelijken en zullen ge reed zijn zo nodig de gepaste militaire maatregelen te nemen. Amerikaanse bronnen schatten dat voor tenminste een half millioen dollar „aan Amerikaans belastinggeld" „hemelhoog werd opgeblazen". Volgens een Amerikaan se marineman zou er geen blikje op het eiland overblijven voor de communisten om te „bevrijden". Inmiddels heeft radio-Peking omgeroe pen dat vier Amerikaanse straalvliegtuigen van het type F-86 inbreuk hebben gemaakt op het Chinese luchtruim, maar weer weg waren gevlogen toen communistische vlieg tuigen waren opgestegen om ze te verjagen. Aan boord van het laatste schip dat de Tatsjen-eilanden verliet bevindt zich de nationalistische garnizoenscommandant van de eilandengroep, generaal-majoor Lioe Lien. Het Noordelijk anker van Tsjangs linie van eilandvoorposten is nu teruggetrokken naar Nantsji, dat 225 kilometer ten Noord- Westen van Formosa ligt en een flink eind van het Chinese vasteland. Er is niet offi cieel gezegd of het verdedigd zal worden. De 1700 burgers zullen het eiland verlaten. De ontruiming van de Tatsjen-eilanden is een vrij rustige operatie geweest. De communistische radio heeft de aanwezig heid van de grote Amerikaanse zevende vloot voor de kust van China scherp ge laakt en op eilanden geplaatst afweerge schut der communisten heeft drie maal op overkomende Amerikaanse vliegtuigen ge vuurd, waarbij één Amerikaanse bommen werper werd neergehaald. In het besef dat een botsing tot een grote oorlog kon leiden, hebben beide par tijen hun activiteit in de lucht zorgvuldig beperkt. De communisten wisten dat zij de Tatsjen-groep zonder slag of stoot zouden krijgen. Naar van de zijde der Chinese nationa listen wordt vernomen, heeft de communis tische marine haar activiteit ter hoogte van het eiland Matsoe zódanig verhoogd, dat men een landingspoging op het eiland vreest. De Britten hebben Washington reeds on officieel laten weten dat het huns inziens verstandig zou zijn de nationalisten te advi seren van de eilanden Matsoe en Quemoy te verdwijnen, maar de Verenigde Staten zijn nog niet bereid zover te gaan. Naar verluidt huldigt Groot-Brittannië de zienswijze dat de „schiet-incidenten" in twee fazen moeten worden beëindigd wil men tot een wezenlijke vrede komen. Allereerst moet er een afspraak „niet vu ren" gemaakt worden voor het volgende stadium van evacuatie, aangezien de reste rende eilanden binnen het bereik van de communistische kanonnen liggen. Ten tweede zal men tot een breedopgezette schikking voor een staking van het vuren moeten komen, alvorens de organisatie van een conferentie ter hand kan worden genomen. Ondanks de geheimhouding die wordt betracht over het gesprek tussen Sir An thony en Nehroe, verklaren betrouwbare bronnen dat van gedachten gewisseld is over nieuwe contacten, waartoe zowel In dia als Groot-Brittannië zouden bijdragen. In diplomatieke kringen zei men dat de Westelijken aan de Sovjet-Unie en via dit land communistisch China duidelijk wen sen te maken dat een conferentie niet ais uitgesloten behoeft te worden geacht, maar dat nationalistisch China bij derge lijke besprekingen in ieder geval tegen woordig moet zijn. De veiligheidsraad zal Maandagmiddag zijn pogingen om tot een bestand voor For mosa te komen voortzetten. De agenda be vat dezelfde punten als die, van twee we ken géleden. Het eerste punt betreft de behandeling van een voorstel van Nieuw- Zeeland ter bespreking van de vijandelijk heden bij de eilanden langs de Chinese kust, Formosa en de Pescadoren niet in begrepen. De Westelijken hebben, naar men gelooft, besloten dit punt ter zijde te leggen gedurende enige tijd. In dat geva, zal allereerst in bespreking komen een Russisch voorstel, waarin de Verenigde Staten als aggressor tegen communistisch China in het gebied van Formosa worden aangemerkt. Deining De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, George Jeh, heeft getracht de dei ning te sussen over de kwestie hoe ver de Verenigde Staten zullen gaan bij de ver dediging van Formosa.. De pers meende LONDEN (Reuter) Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat zes leden van het Sovjet-Russische opperste gerechtshof van hun functie zijn ontheven en dat zeven nieuwe leden zijn benoemd. De ontslagen rechters Detistov, Dimitriev, Zarianov, Klopov, Matoelevitsj en Pavlen- ko zijn opgevolgd door Borisoglebski, Ve- robjev, Jasjin, Dolovtsev, Litsjatsjev, Ste- pariov en Tserlinsky. Het Sovjet-Russische opperste gerechts hof is een groot orgaan van meer dan 70 leden en 35 „volksassessoren". Het huidige gerechtshof werd voor vijf jaar benoemd in Maart 1951. Georgi Zaroebin, de Sovjet-ambassadeur in de Verenigde Staten, is per vliegtuig uit Moskóu in Parys aangekomen, op weg naar Washington. dat hij verklaard had dat de Verengde Sta ten beloofd hebben te helpen alle posities te verdedigen die belangrijk worden ge acht en dat dit ook gold voor de eilanden Quemoy en Matsoe en andere eilanden dicht onder de kust van het Chinese vaste land. Later zeide Jeh echter dat hij iets van die aard nooit gezegd heeft. Toen Jeh naar Formosa vertrok werd hem op het vliegveld nog eens op de man af gevraagd of zijn regering Amerikaanse garanties heeft ontvangen om welke eilanden ook te verdedigen. Zijn antwoord was: „Zou u willen dat ik de vijand inlichtingen bezorg die hij goed zou gebruiken?" PARIJS Reuter-AFP) Pierre Pflim lin heeft besloten te trachten een regering te vormen. Hij kan rekenen op de steun van de radicalen, op die van zijn eigen partij (MRP) en op een deel van de Gaul listen. Hij verwacht Maandag of Dinsdag met een kabinet voor de Nationale Ver gadering te kunnen komen. Na zijn bezoek aan de president ver klaarde Pflimlin tegenover verslaggevers dat hij een „program van actie" voor de buitenlandse politiek, Noord-Afrika en economische en sociale binnenlandse pro blemen zal indienen. Hij noemde niet af zonderlijk de.ratificatie van de Parijse ac- coorden door de Franse staat, doch naar verluidt is Pflimlin van plan aan te drin gen op snelle en onvoorwaardelijke ratifi catie. De socialisten, die de sterkste partij in de Nationale Vergadering zijn, hebben ge weigerd deel te nemen aan een regering- Pflimlin. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Gerhart Hauptmann: Wilt gij weten wat Europa is, ga dan naar Amerika. In een deel van onze editie is Vrijdag de rubriek „Het woord is aan onvolledig geplaatst. Ze moet als volgt luiden: Hendrik de Vries: De bomen, dat zijn geen bomen Zonder de bladen; De vromen, dat zijn geen vromen Zonder de daden. (Vertaling van een Spaanse copla) Op de onbewaakte overweg aan de Dichterseweg te Doetinchem is Vrijdag een stationcar door de trein, die naderde uit de richting Wehl, gegrepen en een honderd tal meters meegesleurd. De bestuurder van de stationcar werd op slag gedood. Van de wagen bleef een ruïne over. BONN (Reuter) Bondskanselier Aden- aurer heeft verklaard, dat, aangezien de nieuwe Sovjet-regering „bestaat uit realis ten", onderhandelingen met Moskou ge makkelijker zullen zijn. Tegenover buiten landse correspondenten zei de bondskan selier geen onmiddellijke dreiging te ver wachten van de nieuwe Sovjet-regering. De regeringswijziging in Moskou achtte hij voor het Westen niet belangrijker dan de dood van Stalin twee jaar geleden. De nieuwe Sovjet-regering heeft ge toond werkelijkheidszin te bezitten door haar besluit eerst de problemen van de landbouw aan te pakken, aldus Adenauer. „Politici met realiteitsbesef zijn prettiger om op een internationale conferentie te ontmoeten. Omdat zij realisten zijn, heb ben zij oog voor hun eigen zwakke'punten. Oorlogen ontstaan als volkeren de gevol gen ervan niet beseffen". Het gevaar van een nieuwe oorlog is niet toegenomen. Volgesn dr Adenauer is het mogelijk, dat de volgende internationale conferentie met de Sovjet-Unie een vijf-mogendheden- conferentie met deelneming van een sou- verein West-Duitsland zal zijn. Hij meen de, dat voorbereidingen voor besprekingen tussen Oost en West zo spoedig mogelijk dienen te worden getroffen. Dergelijke besprekingen zullen „zeer zorgvuldig" moeten worden voorbereid, willen zij kans van slagen hebben", zo zei hij. De bonds kanselier zinspeelde er op, dat hij meende, dat een conferentie dient te worden ge- By het Gouvernementsgebouw aan de Paviljoenslaan te Haarlem heeft de heer A. C. Ronhovde namens de Amerikaanse ambassadeur in ons land aan 24 militairen en burgers, die hebben behoord tot het voormalige Nederlands Detachement Verenigde Naties de Bronzen Ster uitgereikt. Onze foto geeft een overzicht tijdens het défilé, dat in aansluiting op de overhandiging van de onderscheidingen werd gehouden. LONDEN/NEW YORK (Reuter) Naar radio Moskou meldt zal de Sovjet-Unie volgens een overeenkomst, welke te Mos kou met communistisch China werd geslo ten, haar handel met dat land uitbreiden. De Sovjet-Unie zal uitrusting leveren voor industrie en landbouw. China zal aan de Sovjet-Unie grondstoffen en voedings middelen leveren. In het statistische maandbulletin van de UNO wordt medegedeeld, dat de Sovjet- Russische handel met de niet-communis- tische landen in de eerste negen maanden van 1954 ten opzichte van de overeenkom stige periode van 1953 een toeneming te zien heeft gegeven van ongeveer 50 per cent. De invoer in de Sovjet-Unje uit niet- communistische landen verdubbelde in die tijd. De handel van communistisch China met de niet-communistische landen ver minderde. In de eerste helft van 1954 was de invoer op het Chinese vasteland verge leken met de eerste helft van 1953 twintig percent kleiner. De export verminderde met 25 percent. Te Amsterdam is opgericht de „Stichting Rond Theater". De plannen van deze stich ting om in de hoofdstad een middelgroot theater van ronde vorm voor toneel, muziek en ballet te doen verrijzen, verkeren reeds in een gevorderd stadium. Aan de archi tect H. P. D. van Qinkel is de opdracht verstrekt een voorlopig ontwerp van het bedoelde theater te maken. houden na de ratificatie der Parijse ac- coorden doch voor de oprichting van eep West-Duits leger. Op de vraag of West-Duitsland nu meer belang hecht aart hereniging met Oost- Duitsland dan aan vorderingen op het ge bied van Europese eenwording, antwoord de Adenauer, dat dit „valse alternatieven" zijn, omdat West-Duitsland weet, dat „er zonder Europa geen hereniging kan zijn". HELSINKI (AFP) Maarschalk Boel- ganin, de nieuwe Sovjet-premier, heeft zich bereid verklaard de Amerikaanse journalisten William Randolphe Hearst en Kingsbury Smith te ontvangen dié zich op het ogenblik in de Sovjet-Unie bevinden, aldus verneemt het Finse liberale blad „Ilta Sanomat" van welingelichte zijde. De twee verslaggevers waren reeds op de te rugreis te Leningrad aangekomen, toen zij hun tocht onderbraken om naar Moskou terug te kerenT ZAGREB (United Press) Preside- Tito van Joegoslavië heeft in Zagreb ver klaard dat zijn reis naar India en Birma een „volledig succes" is geweest en dat zij een belangrijke bijdrage tot de wereldvrede betekent. Tito reageerde scherp op de cri- tiek op zijn reis. Men had bezwaar ge maakt tegen het feit dat de president het zo ver weg zocht en het nut van zijn reis in twijfel getrokken. „Deze mensen moeten zich vergissen. Wij zijn niet als toeristen op reis gegaan. Wij hadden een zeer ernstige missie, en wij bereikten resultaten die zeer belangrijk voor ons zijn". De voordelen lagen, zo duidde Tito aan, op het gebied van inter nationale handel en politiek, doch boven al op het gebied van bevordering van de wereldvrede. Tito verklaarde in antwoord op vragen over geruchten dat de politiek van Joego slavië veranderd zou zijn „onder de invloed van het Oosten" dat geen veranderingen zijn gekomen „in zijn vredespolitiek en politiek van vreedzame samenwerking met de volken op basis van gelijkheid". DJAKARTA (United Press) President Soekarno zal persoonlijk de leiding nemen van een nieuwe poging om de eensgezind heid in het Indonesische leger te herstel len. Donderdag zal Soekarno, met vice- president Mohammed Hatta en minister van Defensie Koesoemasoemantri, aanwe zig zijn bij een conferentie van 400 leger officieren in Jogja. De conferentie zal on der voorzitterschap staan van generaal- majoor Bambeng Soegeng, de chef van de generale staf. Sinds de mislukte staatsgreep van ruim twee jaar geleden de affaire van 17 Oc tober heersen er diepgaande menings verschillen tussen de legerofficieren onder ling. Er zijn de laatste tijd verschillende pogingen ondernomen om deze controverse uit de weg te ruimen. Soegeng heeft de vorige maand in Djakarta een bijeenkomst van hoge officieren belegd ter bespreking van de problemen. LONDEN (Reuter-AFP) Sir Anthony Flden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal eind Februari in Singapore een belangrijke diplomatieke en militaire con ferentie van Britse vertegenwoordigers in Zuid-Oost-Azië leiden. Aan de conferentie zullen ook de premier van Nieuw-Zeeland Sidney G. Holland en de minister van Bui tenlandse Zaken van Australië Richard G. Casey, deelnemen, aldus wordt uit gewoon lijk goed ingelichte bron in Londen ver nomen. De conferentie zal worden gehouden na de Z.O.A.V.O.-conferentie in Bangkok over de defensie van Zuid-Oost-Azië. De Britse vertegenwoordigers zullen in het bijzonder spreken over de verdediging van Malakka en andere Britse gebieden in dit deel van de wereld, in samenwerking met de Domi nions Nieuw-Zeeland en Australië, aldus genoemde bron. Te Canberra is meegedeeld, dat Australië meer militairen gaat opleiden voor de oor logvoering in het oerwoud Waarnemers zijn van oordeel, dat het de bedoeling is, Australiërs op te leiden voor dienst in Malakka. Het K.NM.I. deelt mede: De laatste dagen hebben Noord-Westelijke winden koude lucht aangevoerd die tevens onstabiel was, zodat herhaaldelijk sneeuwbuien voorkwa men. 's Nachts daalde de temperatuur tot 1 of 2 graden onder nul. De Noordweste lijke wind hield verband met een krachtig gebied van hoge luchtdruk dat tussen IJs land en Groenland lag. De koude lucht drong over geheel Europa door. In Zweden vroor het in het Zuiden plaatselijk meer dan 20 graden. In ons land draaide de wind in de afgelopen nacht paar het Zuiden on der invloed van een depressie die over de Noordzee in Zuidelijke richting bewoog. Het sneeuwgebied, dat de depressie verge zelde bereikte in de vroege ochtend het Noord-Westen van het land. Na het passe ren van de depressie zal de wnid uit het Noord-Oosten gaan waaien en daardoor zal het koude weer voortduren. De kans bestaat dat gedurende het weekeinde meer vorst zal voorkomen dan de afgelopen dagen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand I| li ES s* sr zs Helsinki geheel bew. NNW 3-11 0,4 Stockholm sneeuw N 6-5 2 Oslo sneeuw ONO 2 -6 Kopenhagen mist O 5-4 0 Aberdeen sneeuwbui N 4-1 8 Dublin onbewolkt WNW 5 -1 0 Londen onbewolkt WNW 4 -2 0,1 Amsterdam geheel bew. Z 8 0 1,2 Brussel geheel bew. ZW 6 0 0,3 Parijs geheel bew. windstil 1 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 0 0 Grenoble zwaar bew. windstil -1 10 Nice half bew. NNW 5 4 0 Berlijn zwaar bew. Z 2-1 1,1 Frankfort zwaar bew. Z 3-1 München onbewolkt windstil -7 0 Zürich licht bew. windstil -6 0 Genève licht bew. windstil -4 0 Locarno half bew. O 1 -3 0 Wenen onbewolkt windstil -3 0 Innsbruck onbewolkt windstil -15 0 Rome geheel bew. O 1 6 0 Neerslag laatste 24 uur. oooooocooocooocoo WINTERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking en enkele ver spreid optredende sneeuwbuien. Krach tige tot matige wind in hoofdzaak tus sen Noord-West en Noord-Oost. Van nacht lichte, plaatselijk wellicht ma tige vorst. Morgenmiddag temperatu ren om het vriespunt. 13 Februari Zon op 8.03 uur, onder 17.50 uur. Maan op 0.45 uur. onder 9.48 uur. 14 Februari Zon op 8.01 uur, onder 17.52 uur. Maan op 1.53 uur. onder 10.15 uur. Maanstanden 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 12 Februari Hoog water: 7.08 en 19.23 uur. Laag water: 2.41 en 15.04 uur. Zondag 13 Februari Hoog water: 7.46 en 20.02 uur. Laag water: 3.16 en 15.39 uur. Maandag 14 Februari Hoog water: 8.22 en 20.42 uur. Laag water: 3.50 en 16.14 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1