neon THet melk mee& rrumi Regering wil kortingstelsel niet onder de wet brengen 1 H f 1 i J i Agenda voor Haarlem Braziliaans geschenk voor Haarlem Toneelspelen als middel tot oplossing van conflicten Beperking cadeaustelsel Maar het geven van „kleine geschenken van geringe waarde" wordt vrijgelaten „Katingo" op eerste bank Jan Engelman krijgt Const. Huygensprijs Filmproductie-mij „Amsterdam" opgericht Rallye Radiostad 1955 Diamantbewerkers zijn ongerust over lonen Premier van Ceylon op Schiphol gearriveerd Europese kusten door radar verbonden ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 3 Demonstratie van nieuwe Amerikaanse methode voor de omgang met mensen Nieuwe behandeling van de rechtszaak Dirk de Baat Slepers tijdelijk naar IJmuiden terug Wolfgang Staudte regisseert „Ciske de rat" DRAADOMROEP Tweeëndertig specialisten in personeels zaken kadertrainers en personeelchefs van de centrale overheid, de- BPM, de Hoogovens, Shell Nederland, Stork en vele andere industrieën, warenhuisconcerns en grootwinkelbedrijven hebben gisteren in een der zalen van Brinkmann in Haar lem met grote geestdrift een nieuw spel gespeeld, dat uit Amerika stamt en daar „röle playing" heet. De inzet van dit spel, het „rollenspel", is de mens of beter: het probleem der menselijke verhoudingen in het bedrijfs leven. Steeds namelijk stuit men in grote en kleine werkgemeenschappen nog op aller lei misstanden tussen de staffunctionaris sen, het lagere kader en de werklieden, misverstanden die gemakkelijk tot mis standen en zelfs tot conflicten leiden, waaronder de sfeer en de productie van zo'n bedrijf vaak grote schade lijden. Pogingen om zulke misverstanden in menselijke verhoudingen uit de wereld te praten, zijn veelal tot mislukken gedoemd, mensen leven en denken nu eenmaal op verschillend plan, hebben moeite, eikaars standpunten te begrijpen en praten dus al gauw langs elkaar heer- Acteren beter dan debatteren In Amerika heeft men daarom een nieu we methode gezocht 'en gevonden: het „rollenspel". Het is in feite een stukje geïmproviseerd „werkelijkheidstoneel" waarin een bepaald knelpunt in de „human relations" niet meer besproken, maar „gespeeld" wordt. Men vormt daartoe groepen van 1016 personen, verzint gezamenlijk een „intrige" (b.v. een conflict tussen twee arbeiders en een ploegbaas) en verzoekt dan aan drie mensen uit zo'n groep, de rollen van deze arbeiders en de baas uit te beelden om op die manier, al improviserend en dramati serend, een oplossing voor het conflict in kwestie te zoeken. De overige leden van de spelgroep leveren staandebeens critiek op de acteurs en nemen, zo nodig, spon taan hun rollen over om te laten zien, hoe men de zaak naar hun mening nog beter aan kan pakken. Het grote voordeel van dit spel boven het „uitpraten" van problemen is, dat men zich dieper inleeft in de gegeven karak ters en situaties, zich buiten het eigen ik leert plaatsen en minder gemakkelijk weg vlucht in algemeenheden eiy abstracties, die bij een discussie nooit geheel te vermij den iijn. De resultaten, die met dit systeem in de V.S. bereikt werden, zijn zo verrassend, dat het rollenspel ook elders vurige voor vechters gevonden heeft. In ons land is het geïntroduceerd door het Nederlands Instituut voor Personeelsleiding, dat in Driebergen sinds een jaar cursussen in „róle playing" voor staffunctionarissen en personeelsleiders geeft. Bovendien organi seert dit instituut thans voorlichtingsdagen in de grote steden, waarvoor dan gisteren de beurt aan Haarlem was. De Haarlemse psycholoog, dr. H. A. Hut- te, die in Amerika en Engeland ervaring met de nieuwe methode heeft opgedaan, lichtte de deelnemers aan deze studiedag ïn over de betekenis van het rollenspel voor de scholing in leidinggeven en perso neelszorg. Hij stelde dat leiding, geven „meer een kunst dan een methode" is, en bovendien een kunst die men alleen „al doende" ontwikkeien kan. Zo gezien is het ADVERTENTIE SPAAR NE JA hoek Domste. HAARLEM TEL.15758 rollenspel een oefening in de moeilijkste der kunsten: de levenskunst. Met vastlig gende principes komt men er niet; maat schappij en bedrijfsleven evolueren steeds verder en scheppen telkens nieuwe verras singen. De leidinggever moet dezelfde dy namiek bezitten en daartoe kan ook dit spel bijdragen: het kweekt bewegelijk heid van geest, vindingrijkheid en gevoe ligheid, maar bovenal spontane creativi- ADVERTENT1E N.V. Mil. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook het rollenspel in de practijk gege%«en, waarbij men uitging van een historisch gegevenj een arbeider die zich mis dragen had jegens een afdelingschef en zich deswege te verantwoorden had voor de personeelschef. Dit nogal onschul dige miniatuurdrama was gekozen, omdat de kwesties van schuld en boete nogal vreemd dooreenlagen, vreemd genoeg al thans om de rollen der hoofdpersonen op vele manieren te kunnen interpreteren. En teit vier onmisbare eigenschappen voor dat gebeurde dan ook. Allerlei deelnemers de man die met succes een groot perso neel hanteren of richting geven moet. Oppassen geboden Bij de invoering van het spel is noch tans, zo betoogde dr. Hutte, voorzichtig heid geboden. Vele kringen en werkmi- lieux zijn er nog niet rijp voor en boven dien bestaat gevaar, dat men er verborgen conflicten blootwoelt. In dat geval kan het middel erger dan de kwaal zijn. Voor met zorg gekozen groepen perso nen van hetzelfde niveau (maar niet uit dezelfde dagelijkse werkgemeenschap stammend) kan het rollenspel echter een kostelijk middel zijn om meer inzicht te verwerven van anderer zieleroerselen, van de omgang met mensen in het alge meen, en van eigen beperkingen en eigen onvermoede mogelijkheden in het bizon der. Des middags werd een demonstratie van traden op als acteurs, met het resultaat dat er achtereenvolgens doodonschuldige en doortrapt-„linke" arbeiders, pervers- kwaadaardige of dom-verwaande afde lingschefs, joviale, gestrenge, vaderlijke of breedsprakige personeelschefs ten to- nelè gevoerd werden, die allen op hun ma nier het varkentje trachtten te wassen. Het ontbrak niet aan commentaar en cri tiek op hun vertolkingen en dikwijls ook daverde het zaaltje van de vrolijk heid, wanneer een der acteurs zijn rol in het drama met wat al te veel verve uit beeldde. En al kwam men dan niet tot een voor allen bevredigende oplossing van het conflict in kwestie, het was allemaal heel genoegelijk en leerzaam en er werd zonneklaar mee aangetoond, dat het rol lenspel een belangrijk nieuw hulpmiddel Kan zijn bij het streven naar gezondere menselijke verhoudingen in bedrijfsleven en maatschappij. Hetgeen te bewijzen was. De dichter Jan Engelman, wiens werk thans met de Constantijn Huygensprijs is bekroond, werd in 1900 te Utrecht geboren. Hij verwierf eerder de regeringsprijs en de prijs van de gemeente Amsterdam voor verzetspoëzie. Hij publiceerde de volgende dichtbundels: Het roosvenster, Sine Nomi ne, Tuin van Eros, Het bezegeld hart, De dijk, Noodweer, Hart en lied. In 194S ver scheen nog: Vrijheid. Voor het toneel be werkte hij „Prinses Turandot" en voor de opera „Philomela" van Hendrik Andries- sen, schreef hij het libretto. Van zijn essays moeten genoemd worden: Torso, Parnassus en Empyreum, Tympanon en Nieuwe Schilderkunst in Holland, benevens: Een naald vol dromen. ADVERTENTIE NEEM PER MAN DRIEKWART KAN ZATERDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Sag' beim Abschied leise Servus", Hoofdstad Operette, 8 uur. Minerva: „Grof geschut", alle leeft., 2.30 uur; „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Aïda", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het oerwoudmonster", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Middernachtzone", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Opstand der gedoemden", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Therèse, de begeerde vrouw", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Anna Lans", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar,, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: ,.Sag' beim Abschied leise Servus", Hoofdstad Operette, 2 en 8 uur. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6: L. Slappendel, 10 uur. Sionskerk: ds. W. A. Smit, 7 uur. Zuiderkapel: C. Vander- breggen, 10 en 5 uur. Culture: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Minerva: „Grof geschut", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: dr. A. F. J. Portielje spreekt bij dierenfilms van de heer H. C. Verkruijsen, alle leeft., 11 uur; „Aïda", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het oerwoudmonster", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Midder nachtzone", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Lach dan Paljas", 14 jaar, 11 uur; „Therèse, de begeerde vrouw", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Van Algiers naar Kaapstad", alle leeft., ll uur; „Romeo en Julia", 14. jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: ..Een man genaamd Judas", toneelgroep „Theater", 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Minerva: „De Forsyte Sage", 18 jaar. 8.15 uur. Rembrandt: Aïda", alle leeft., 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drums of Tahiti", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Middernachtzone", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Stalag 17", 14 jaar, 2,30 en 8 uur. Lido: „Therèse, de be geerde vrouw", 18 jaar,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Vrijdag 'in de Tweede Kamer voortgezette behandeling van het wetsont werp tot beperking van het cadeaustelsel heeft staatssecretaris Veldkamp onder meer gezegd, dat in tal van landen bevre digend werkende regelingen tot beperking van het cadeaustelsel zijn getroffen en dat de Sociaal-Economische Raad in meerder heid een regeling noodzakelijk acht. De wettelijke regeling moet echter niet verder gaan dan op grond van het beleid ten op zichte van de bedrijfsorganisatie wenselijk is. Onmogelijk was het oe regering om ook aan de wensen tot regeling van het kor tingstelsel tegemoet te komen. Dit kan im mers door de bedrijfslichamen geregeld worden. Bovendien komt het kortingstel sel niet op „prijsversluiering" neer, een euvel dat wel eigen is aan het cadeaustel sel. In een nota van wijzigingen heeft de regering zich bereid verklaard de vrijstel ling van het verbod inzake geschenken enigermate te verruimen door voor kleine geschenken van betrekkelijk geringe waar de de eis te laten vervallen dat daarop reclame moet voorkomen. Voorts bevat nota een beperking ten aanzien van het punt van „bi^nche-vreemde" artikelen. De regering prefereert handhaving van de bepaling, waardoor fabrikanten aan wederverkopers „branche-vreemde" ge schenken mogen geven. Naar aanleiding van een vraag van de heer Haken (C.P.N.) verklaarde dr. V&dkamp, dat standwer kers op de markt onder de wet vallen. Tegen uitbreiding van de overgangstermijn van zes maanden tot één jaar heeft de regering bezwaar, want dan zouden de .opende geschenken-acties kunnen worden afgewerkt en nieuwe worden begonnen. Als er voor betrokkenen moeilijkheden ontstaan, zal de staatssecretaris gaarne uit zonderingen overwegen. Bij/ de replieken hield prof. Gerbran- d y (A.R.) vol, dat juridisch, op grond van hetgeen in dit wetsontwerp wordt voorge steld, een fabrikant die een geboortelepel aan zijn personeel ten geschenke zou ge ven, in beginsel naar Veenhuizen zou moe ten worden gestuurd. Zeker, de minister wil zelf wel een soepele toepassing van de wet. „Maar er lopen onder de ambtenaren ook vreselijke droogstoppels rond, die voor het sappige van reclame geen oog hebben", zei prof. Gerbrandy, die in elk geval pro beren wilde een „giftand" uit het ontwerp te verwijderen. Vandaar een amendement volgens hetwelk niet verplicht wordt ge steld op het geschenk een reclame-aandui ding aan te brengen. Deze afgevaardigde hoopte dat de Kamer zou zeggen: „De •minister mag blijven, maar het wetsont werp moet weg." Ook de heren Welter (K.N.P.) en A n- kersmit (V.V.D.) bleven het wetsvoor stel verwerpelijk achten. De heer Haken (C.P.N.) bleef ontevreden over de weige ring van de regering het kortingstelsel te beknotten „dat door de grote lichamen wordt toegepast ten nadele van de bona fide sappelaars, de kleine ondernemers en de middenstanders." De grote ondernemers zullen volgens de heer Haken nooit toe staan, dat deze kwestie in de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie behandeld zal worden. Door de alsnog voorgestelde wijzigingen bleek de heer Pes char (P.v.d.A.) wat meer bevredigd te zijn. Naar aanleiding van de stelling van de staatssecretaris, dat de bedrijfschappen een, absoluut cadeau- verbod zouden kunnen afkondigen, stelde hij nog qnige vragen. Hierop kreeg hij te horen, dat zij hun regeling alleen met wijs heid zullen mogen maken, wil hun veror dening met vernietigd worden. De heren H o o y (K.V.P.) en VanEys- den (A.R.) kregen op hun vragen wat men zal moeten verstaan onder het begrip „kleinigheden van geringe waarde" aan bieding en verstrekking van geschenken De leden van de Ahmadiyya Moslim-missie te Den Haag hebben Vrijdag de eerste steenlegging ingewijd voor de bouw van een moskee. Zij kwamen op het bouwterrein bijeen en het gezicht naar Mekka gekeerd, de handen geheven, smeekten zij de zegen van Allah over de onderneming af. in die vorm zal na de jongste aangebrachte wijziging wèl mogen een niet geheel duidelijk antwoord van de staatssecretaris. Voorts mocht de heer Hooy vernemen, dat het inderdaad de bedoeling is dat aan wederverkopers wèl geschenkenzullen mogen worden gegeven. Tegenover de heer Weiter verdedigde dr. Veldkamp de minis ter en zichzelf over het alsnog indienen van een nota van wijzigingen. Dit was geenszins een teken van onzekerheid van de regering, maar een bewijs van haar bereidheid een wettelijke regeling in over leg met de volksvertegenwoordiging tot stand te brengen. Toen de staatssecretaris uiteenzette dat de bedoeling van de wet is om ordelijk economisch verkeer te bevor deren en discriminatie van bepaalde groe pen uit te sluiten, interumpeerde prof. Gerbrandy verwijtend: „Maar u ontneemt bepaalde groepen van middenstanders een wapen, dat u aan de grote bedrijven niet kunt ontnemen" Dr. Veldkamp hield in de strijd met prof. Gerbrandy over de al dan niet strafbare fabrikant, die zijn personeel een geboorte lepel schenkt, halstarrig vol dat de wet die fabrikant geheel vrij laat, maar ten slotte moest hij toegeven alleen maar niet te geloven dat de rechter de uitleg-Ger- brandy zou volgen. De heer Wel ter (K.N.P.) had er be zwaar tegen, dat de regering in haar tekst het aanbieden en het verstrekken van ge schenken strafbaar stelt, te weten in het tweede en het derde lid van artikel 2, maar in het eerste lid het aanbieden óf het ver strekken. Alsnog bleek de staatssecretaris bereid dat eerste lid met de rest in over eenstemming te brengen. Dinsdag zal de Kamer stemmen over het amendement-Gerbrandy, alsmede over het gehele wetsontwerp. Het federale gerechtshof in Karlsruhe heeft de aan de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat opgelegde gevangenisstraf van een jaar opgeheven. De zaak moet thans opnieuw worden behandeld. De Baat werd vorig jaar Maart door de rechtbank van Koblenz tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld, daar hij verant woordelijk werd geacht voor een defect aan de remmen van zijn vrachtauto, dat oorzaak werd van een ernstig ongeluk. De Baat had op een steile afrit 'op de „Auto bahn" bij Neustadt de contröle over zijn vrachtwagen verloren daar de remmen weigerden. De wagen ramde op de brug over het Wiedbaehtal een aantal tegenlig gers en zes mensen vonden daarbij de dood. Het federale gerechtshof heeft het von nis van de rechtbank thans zodanig ver anderd, dat qe schuldigverklaring is gewij zigd en de strafmaat is opgeheven. Het hof heeft de veroordeling van De Baat wegens in gevaar brengen van het verkeer opgeheven. Het gerecht te Koblenz had deze schuldigverklaring uitgesproken, daar De Baat voor het begin der afdaling niet op zijn manometer zou hebben gelet om te zien of zijn remmen nog voldoende druk hadden Daar dit deel van het vonnis werd opgeheven was het hof van oordeel, dat ook de strafmaat opnieuw zal worden vast gesteld. Het hof heeft ook bepaald, dat op nieuw zal moeten worden overwogen t>f de intrekking van De Baats rijbevoegdheid voor vijf jaren zal dienen te worden ge handhaafd. Het bij Bergen gestrande Panamese empire- schip „Katingo", dat deze week zulke goede kansen op een voorspoedige berging scheen te maken, heeft het net niet gehaaid en zit nu nog op de eerste bank op ongeveer honderd meter uit de vloedlijn. Doordat bij een van de bergingspogingen van de laatste dagen de ankers gingen krabben, is het schip iets teruggeslagen. Gisteren zijn de slepers van het IJmuiden- se bureau „Wijsmuller" voorlopig naar de haven teruggekeerd om gunstiger water standen af te wachten en dan het bergings werk voort te zetten. Het bestuur van de Jan Campertstichting te 's-Gravenhage heeft de Constantijn Huy gensprijs 1954, ten bedrage van 2000 gul den, toegekend aan Jan Engelman te Utrecht voor zijn gezamenlijk werk. De commissie van advies voor deze prijs be stond uit de heren Bert Bakker, Pierre Dubois en mr. A. Mout. De Jan Campertprijs 1953, ten bedrage van 1000 gulden, is verleend aan Nes Ter gast te 's-Gravenhage voor zijn gedichten bundel „Werelden". De commissie van ad vies voor deze prijs bestond uit dezelfde (bovengenoemde) personen. De Vijverbergprijs 1953, ten bedrage van 1500 gulden, werd aan de dichter en acteur Max Croiset te 's-Gravenhage voor zijn toneelstuk „Amphitryon" toegekend. De commissie van advies voor deze prijs be stond uit Heieen Pimentel, Pierre H. Du bois en mr. A. Mout. Voorts heeft het bestuur een subsidie van 1000 gulden ten behoeve van de in 1955 door Ad den Besten uit te geven bun dels poëzie in de serie „De Windroos" ver leend. Door bijzondere omstandigheden kon den de Jan Campertprijs en de Vijverberg prijs niet zoals in de bedoeling lag, in het vorig najaar worden toegekend. De uitrei king zal binnenkort geschieden. Naar ons wordt medegedeeld is te Am sterdam opgericht de filmproductiemaat schappij „Amsterdam" N.V. Bij de oprich ters bevinden zich personen uit het bank wezen, de grootindustrie en de uitgevers wereld. Tot directeur is benoemd de he^r H. S. Broekman. Het ligt in de bedoeling te geraken tot een regelmatige filmproductie met steun van het departement van O., K. en W., in samenwerking met buitenlandse filmpro ductiemaatschappijen. De eerste film zal in co-productie gemaakt worden naar de ro man van Piet Bakker „Ciske de rat". De regisseur Wolfgang Staudte zal de regie voeren. De opnamen geschieden in de Cine- tone studio's te Amsterdam. Naar men verwacht zal begin Juni van dit jaar een aanvang gemaakt worden met de eerste opnamen. Met Nederlandse artisten zullen binnenkort onderhandelingen worden ge voerd. ADVERTENTIE 1 1 \A\\ \v \v 'J „Kom, ga mee mastklimmen „Wat, heb jij de mast in je eigen kamer Natuurlijk. Met Draadomroep heb je de omroepstudio's in huis. Studioklank, man!" ,,En de ham Die's binnen. De luister-ham van het beste luister-genot - die heeft iedere Draadomroep-abonné. Steravond of Surprises, Showboat of Caroussel - met Draadomroep bent U er altijd bij. Hilversum I en II - en de beste buitenlandse programma's - bereiken Uw luid spreker via de beschermde muziek- lijnen van PTT*. Dus geen gekraak, geruis of gebrom, maar studio klank - natuurgetrouw en op volle bandbreedte. Draadomroep is zui nig op Uw geld en humeur - maar royaal met de geluidskwaliteit. Neem ook een aansluiting en IJ hoort het fijnste hel best! *Ais U in het gebied van een gemo derniseerd •i-programma-net woont. geelt itoringvrlje studioklanlc Deze foto geeft het moment weer, waarop burgemeester Cremers in het Haarlemse stadhuis de zakken koffie in ontvangst neemt, hem door onze redacteur Jos Lodewijks gisteren overhandigd in naam van de Braziliaanse autoriteiten. De koffie was een attentie die Haarlem werd aangeboden tijdens het recente verblijf van de heer Lodewijks in Brazilië en zal aan een aantal gezinnen worden uitgereikt. De lachende derde (midden) is de heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, welke organisatie boekwerken en geschenken deed toekomen aan Braziliaanse hoogwaardigheidsbekleders. Op Zaterdag 21 Mei organiseren de Motor en Automobielclub Hilversum en de VARA tezamen een sterrit naar Hilversum, onder de titel Rallye Radiostad 1955. De deelne ming is opengesteld voor automobilisten, motorrijders, bromfietsers en scooterrijders. De bedoeling is dat men een rit maakt met Hilversum als eindpunt, waarbij auto's, mo toren en scooters tussen 7 uur 's ochtends en uiterlijk 5 uur 's middags tenminste 100 kilo meter zullen moeten afleggen en bromfiet sen tenminste 50 kilometer. Snelheid en route zal men zelf kunnen bepalen. Overal in het land langs de grote wegen en in de centra zullen er controleposten zijn, verzorgd door firma's, die de deelnemers tevens souvenirs van hun bedrijf zullen meegeven. De MAC-Hilversum organiseerde reeds eerder soortgelijke ralleys, telkens in samen-, werking r. -t een der grote omroepvereni gingen. De belangstelling daarvoor wordt elk jaar groter; vorig jaar waren er 1568 deel nemers. Ditmaal verwacht men er nog veel meer; zelfs neemt men aan dat er ook in het buitenland belangstelling voor deze sterrit zal bestaan, mede omdat de volgende dag de grote internationale races op het circuit van Zandvoort worden gereden. De gunstige situatie in de diamant industrie is voor het bestuur van de ANDB zo deelt dit mede aanleiding ge weest zich tot de werkgevers te wenden met het verzoek een verhoging der lonen te willen invoeren. De ANDB herinnert aan de toezegging van de werkgevers in de Stichting van de Arbeid gedaan, dat de niet verstrekte loonsverhoging van 5 per cent per 1 Januari 1954 alsnog zal worden gegeven als de economische situatie in de industrie een gunstige wending zou hebben genomen. Er heerst onrust onder de diamantbe werkers, omdat zij ook de 6 percent ver hoging van 1 October 1954 niet hebben gekregen, en deze onrust is zo gaat het bestuur voort nog verhoogd na de mededeling van de minister-president in de Eerste Kamer, dat de prijzen voor le vensbehoeften in Januari belangrijk zijn gestegen. In een vliegende sneeuwjacht is van ochtend om kwart voor elf de premier van Ceylon, sir John Kotelawala, C.B.E. ver gezeld door zijn secretaris-generaal van de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken en zijn twee secretarissen,, op Schip hol aangekomen. Het doel van zijn bezoek, dat twee dagen zal duren, is een officiële ontmoeting met de Nederlandse regering. Op het platform stond een erewacht van de marechaussée opgesteld. Tussen de haag van deze witbesneeuwde mannen door wandelde de premier het stationsgebouw binnen, waar hij vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandse pers een kort onderhoud toestond. Daarna beantwoordde hij een aantal vragen. Sprekende over de internationale conferentie van Aziatische en Afrikaanse staten, die op 18 April in Bandung zal beginnen, zeide hij, dat op dgze conferen tie voor het eerst de hoofden van alle on afhankelijke staten in Afrika en Azië el kaar zullen ontmoeten. Tot nu toe is dat gezien de geografische moeilijkheden nooit eerder mogelijk geweest. Een conferentie tussen deze hoofden noemde hij de enige manier om de vrede te bewaren. Het navigatie-systeem voor de scheep vaart, dat thans van de Oostzee tot de Golf van Biscaye in gebruik is, zal worden uit gebreid en een groot deel van de Noordzee bestrijken. Het systeem is ontwikkeld door een Engelse maatschappij. De Zweedse scheepvaartautoriteiten hebben een order geplaatst voor een navigatie-keten die in de buurt van Stockholm zal worden opge richt en vermoedelijk in 1956 in werking zal worden gesteld. Zij zal een groot deel van de Oostzee bestrijken; dan zal prac- tisch de gehele kustlijn van Finland tot het Westelijk gedeelte van de Middellandse Zee door het systeem worden bestreken-

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5