Amerikaanse frivoliteiten op gebied der lingerie AKKERTJES Een jupon Kindermode zit vol verrassingen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Rhododendrons in de tuin Vla, pap en pudding met chocolade Auto botste tegen huis; zesjarig kind omgekomen Zenuwpijn Prinses Maria Pia en prins Alexander huwen ZATERDAG 12 FEBRUARI 1955 Daar wilt U meer van weten DIT MAKEN WE ZELF Het leven van een huisvrouw TERUG UIT PARUS MOLENDIJK Bakker veroordeeld die beschuit-met-plaatjes verkocht ft Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel (K 2500) 11928 „De staat is geen over- ./cpeling, maar fundament der gemeenschap" Trein ramt auto op onbewaakte overweg; één dode LAATSTE NIEUWS Permanent Plissé Trooncandidaten en ex-vorsten verzameld in Cascais 9 Als 2ij iedere dag korstp! brood weg gooi! is da) per jaar ca 23 broden Met her dun schillen *d aardappelen spaart 2ij ca eenmudperiaarmt Gedurende haar leven ver bruikh 2i) eenflmke vijver voor het begieten van bloempotten etc. Gedurende haar leven voldoende om er2Q*3C pedurende haarleven wast 75°/ovanonsnati f>en stapel oorden af ge< m komen gaat door i aandehoogte van de handen v d huisvrw Wat vreet U over de kreukvrije plissé-rok en over de nieuwe lijn in lingerie? Twee geïllustreerde artikelen in Libelle van 19 Februari zullen U daar alles over vertellen De jongste foto's van onze Koninklijke Benjamin prinses Marijke en een unieke fotoserie over het kinderbal van Milaan, ten huize van Maestro Toscanini, maken bovendien het doorkijken van dit damesweekblad met de gevarieerdste inhoud tot een aller genoeglijkste tijdpassering. En dan zijn nog slechts enkele hoofd zaken genoemd! Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem <V oor de<V rouw „DE AMERIKAANSE VROUW kan zich luxe permitteren. Ze kan met een dollar veel meer doen dan de vrouw in Nederland met een gulden, vandaar dat haar lingerie zoveel luxueuser is". Deze uitspraak is van de heer S. Knoek uit Haarlem en hij kan het weten, want hij is al sinds jaren een frequente bezoeker aan Amerika als importeur van lingerie. Hij heeft dus een goede kijk op deze materie. „Voor de Amerikaanse vrouw is het heel doodgewoon, dat haar huis en kantoor air-conditioned zijn, dat wil zeggen, door allerlei technische hulpmiddelen is de temperatuur er altijd constant. Neem nu eens zo'n groot kantoorgebouw als het Empire State Building met zijn honderdentwee verdiepingen en circa tachtig liften, waarmee je in veertig seconden van de straat naar de zeventigste verdieping suist.'De kantoormeisjes, die daar werken, lopen er allemaal in die „wiegelrokjes" rond en ze hoeven hun jas niet aan te trekken om te gaan lunchen. Ergens in dat grote gebouw gebruiken zij hun lünch tegen een zeer lage prijs en „wiegelend" begeven zij zich dan weer naar hun schrijfmachine". „De ontwikke ling van de linge riemode in een land als Amerika is logisch," ver volgt de heer Knoek, „omdat r zulke gunstige levensomstandig heden bestaan. Een voorbeeldje, de prijs van een paar nylons van de beste kwaliteit be draagt negenen negentig dollar cent. Heeft men averij, dan kan men beter een nieuw paar kopen dan het beschadig de exemplaar in een kousenkliniek te laten repareren. Ik zal u eens wat lingerie uit de nieuwe wereld, die binnenkort hier in de winkels komt, laten zien." Even later zitten we midden tussen de petticoats, de een al weelderiger dan de ander. De sterk gesteven ny lon producten, be werkt met paper finish en al dan niet bedrukt met gekleurde noppen of bloemen, waar bij iedere strook is afgebiesd in afste kende kleuren, zijn om van te water tanden. Er zijn er mét een geschulpte onderkant en over elkaar vallende kantstroken en we zien knalrode, op gebouwd uit ver schillende lagen. De Amerikaanse is dol op kleuren. Na wit is rood het meest populair en dan volgt pas zwart. Rose en blauw sluiten de rij met fellere kleuren zoals groen en paars. Bij deze collectie zagen wij vrolijke rode onder jurken, petticoats en broekjes in over vloed! Heel wat onderjurken en jupons zijn gemaakt van coton-plissé, bij ons cloc- qué genoemd een materiaal, dat niet kreukt en niet gestreken hoeft te wor den. Het is in de zomer koeler dragen dan nylon, daar dit de huid toch altijd min of meer afsluit. Dergelijke onder- jurkjes van clocqué, rijk gegarneerd aan de onder- en bovenkant met nylon band, plissé of broderie anglaise, zijn vaak zo licht als een veertje, doordat de draad, waaruit het weefsel is opge bouwd zo fijn is. Heel luxueus en begeerlijk zijn ook de nachtjaponnen van een heel dunne, dubbele laag nylon, waarbij een zwie rige wijde ochtendjapon of négligé hoe u het noemen wilt met blouse mouwen en een dramatische kraag van hetzelfde materiaal past. In deze afdeling valt men van de ene verrassing in de andere. Shorty gowns, pyama's, bestaande uit een dun (dub bel) nylon hesje, dat wijd tot de heup valt met splitjes opzij en strookjes rondom, worden gedragen met een kort Bloomer-broekje met lastex onder in de Amerikaanse kinderlingerie pijpjes. De shorty gowns zijn er ook in gebloemde clocqué met lage gerimpelde hals en kleine pofmouwtjes. Sommige van die pyjama's doen denken aan de kruippakjes uit onze jeugd gebloemde korte pofbroekjes met kruis- sluiting en lastex in de taille. Ze komer ook tweedelig voor, waarbij een klein hesje, dat het middenrif vrijlaat, het pakje completeert. Nachtjaponnen, die er als gezellige huisjurken uitzien en inderdaad veel in huis worden ge dragen hebben vrolijke strepen- en bloemendessins. En wat denkt u van een bedjasje, gemaakt van een rose en een zachtblauwe laag nylon over elkaar, zodat er een fleurige gloed over ligt? Behalve nylon brengt Amerika thans nyron gedeeltelijk nylon, gedeelte lijk acetaatzijde. Zo'n weefsel is iets dikker en goedkoper dan nylon, maar droogt toch snel. Dan worden ons knalrode step-innetjes in zeer elastisch netweefsel voorgelegd, naast broekjes met stroken en kantjes in alle kleuren van de regenboog of ook wel met panterhuidjes bedrukt. Voor meneer zijn er nylon broekjes in „lieve" pastelkleurtjes, zoals groen, lila of bleu. Zal de Nederlandse man evenwel moed hebben op dit punt van het conventionele af te wijken als de Amerikaan? Speciaal in de wintermaanden kan een tuin veel aantrekkelijker gemaakt worden door een wat ruimer gebruik van groenblijvende heesters en natuur- Vooral de Amerikaanse kindermode zit vol verrassingen. Een, die ons nogal aanspreekt, is de vondst een opgestikt plakaat op het zitvlak van het broekje te brengen met het verzoek: Don't mom, it hurts you more niet doen, mam, het doet jou veel meer pijn! Mochten de mama's het nodig vinden hun spruiten een pak voor hun broek te geven, dan zullen zij misschien door dit opschrift worden vertederd. Geestig gevonden is ook: Do not spank niet slaan! Ook voor de kinderen zijn er petti coats te kust en te keur. De rumba- panties voor de kleuters bestaan aan de achterkant uit strookjes die bij het buk ken een guitig effect geven: de hele rits stroken wordt als het ware opengevou^ wen. Dessins zoals ijshoorntjes op kin dergoed van coton plissé doen het heel aardig. Speelpakjes gedeeltelijk van nylon of van clocqué met plastic tegengevoerde broekjes vormen tenslotte wel een sprekend bewijs van de practische zin der Amerikaanse vrouw. De huisvrouw heeft veel minder kans een sloofje te worden, want in een half uur is alles gewassen, gedroogd en gestreken. T. Raat Rhododendron praecox lijk komen hiervoor allereerst diverse soorten coniferen in aanmerking. Men heeft misschien bezwaren tegen het ge bruik van groenblijvende heesters; men vindt het wel eens een beetje som ber; dat kan men dan wel ondervangen door groenblijvers aan te planten die rijk kunnen bloeien. De Rhododendrons behoren hiertoe in ieder geval; elke voorzomer kunnen ze ons op een schat van bloemen vergasten. Ze stellen ech ter wel bepaalde eisen en daaraan moet men beslist voldoen; op de droge schra le duiagronden is er niets met hen te beginnen; tenzij men voor aanvoer van veengrond zorgt. Veengrond is niet overal verkrijgbaar en het transport is duur: u kunt echter dezelfde resultaten bereiken door de plantgaten te vullen met twee delen turfmolm en één deel oude koemest; in dit mengsel groeien ze prima. Er zijn vele soorten ^Rhodo dendron praecox is echter niet groen- blijvend; ze heeft echter dit voor dat ze al vroeg in de lente bloeit; tegelijk met. de dotterbloemen en de narcissen en juist die lila kleuren doen het zo aardig met al dat geel; vergeet dan niet een Forsythia of Chinees Klokje op de ach tergrond te poten; die combinatie zal u ongetwijfeld wel voldoen. G. KROMDIJK Een charmante wijde rok van beige viltachtige wol, geborduurd met een zwart motief. De zwarte jumper met diamant-decoratie completeert dit en semble, dat bedoeld is voor de „winter in huis". Chocolade en cacao zijn op het ogen blik dure producten, maar misschien kunen we ze ter afwisseling toch wel eens een enkele keer gebruiken in onze nagerechten. Al zou het b.v. alleen maar zijn om de Zondag een „Zondags tintje" te geven. Er zijn tal van heerlijke toe tjes, met cacao of chocolade bereid, te bedenken, zowel eenvoudige als wat duurdere. Van beiden zullen we u een paar recepten geven. Havermoutpap met chocolade. 1 1. melk, 60 gr. havermout, 40 gr. cacao, 75 gr. suiker, zout. De havermout met zout in de kokende melk strooien en onder af en toe roeren We gaan dit keer de grote dochters aan het werk zetten. Speciaal degenen, die hun moeder steeds om zó'n ouderwetse onderrok met broderie vragen. Daar hoe ven ze niema-d mee lastig te vallen, want aan de hand van deze tekening kunnen ze er zelf een maken. Als moeder dan nog een oogje in het zeil houdt, komt het best voor elkaar. De tekening is be rekend een taillewijdte van 68 cm, «n een heupwijdte van 96 cm. We kopen 2 meter dunne katoen van 90 cm breed en 360 cm broderie. Nu een patroon te maken volgens tekening. Daar na vier keer 12 cm van de lap afknippen voor de strook, de rest van de lap in de lengte dubbel vouwen en er de tekening twee maal uitknippen. Doordat'de lap dubbel ligt krijgen we dus viermaal het patroon. Deze vier delen stikken we met platte naden aan elkaar, aan één zijnaad laten we 18 cm open voor het split, dit werken we met eer zoompje af. Aan rle bovenkant maken we een zoom, waar we elastiek door halen. Nu de repen van de strook aan elkaar stikken met platte na den, het broderie er aanstikken, de ka toen kort afknippen, de naad van het broderie inslaan en vaststikken, zodat we geen rafels meer zien. De bovenkant van de strook rimpelen. Daarna de lengte van de rok en van de strook meten, om te kij ken of de rok goed van lengte wordt. Als hij te 'ing is, knippen we het teveel van de rok af. Vervolgens stikken we de strook aan de rok, zorg dat de naad van de rok breder is dan die van de strook. Deze brede naad vouwen we later om de korte naad van de strook heen en stik ken hem hierop vast. Het spreekt vanzelf, dat we een derge lijke rok alleen maar onder een wijde rok kunnen dragen. Daardat hij de rok wijder uit doet staan, is hij erg flatteus. L. C. B. zachtjes gaarkoken. Vlugkokende ha vermout is wel in zeer korte tijd gaar, maar ze wordt veel smakelijker wanneer ze wat langer kookt. De pap afmaken met een mengsel van cacao en suiker en nog een ogenblik laten doorkoken. Chocoladevla zonder eieren. 1 1. melk, 40 gr. maizena, 70 gr. suiker, 40 gr. cacao. Cacao, suiker en maizena bij elkaar doen en aanmengen met een beetje van de koude melk. De rest van de melk aan -de kook brengen en het het papje hier al roerende bijgieten. De vla een paar minuten door laten koken en daarna on der af en toe roeren af laten koelen zo dat er geen vel op komt. De vla in een glazen schaal opdoen en garneren met schuimpjes of wat stijfgeklopt eiwit. Chocoladevla in teeieren. 1 1. melk, 2 eieren, 40 gr. cacao, 70 gr. suiker, 30 gr. maizena. Cacao, suiker en maizena bij elkaar doen en uitroeren met de eieren. Zo no dig ook met wat melk. De rest van de melk aan de kook brengen, een deel van de kokende melk bij het papje gieten en daarna het geheel bij de melk doen. Zorgen dat de vla niet kan schiften. Verdere bereiding als bij vla zonder eieren. Maizcnapudding met chocoladesaus. Koop op de gewone wijze maizenapud- ding van 1 1. melk, 90 gr. maizena en 60 gr. suiker. Maak een chocoladesaus zoals beschre ven is bij chocoladevla zonder eieren van de volgende hoeveelheden: y2 melk, 10 gr. custard, 20 gr. cacao, 40 gr. suiker. Choeoladebavarois, 4 personen. 1 liter melk, vanille, 2 eieren, 50 gr. chocola decouverture, 40 gr. suiker, 8 gr. ge latine, 1. room. De melk aan de koop brengen en hierin de vanille enige tijd laten aftrekken. De eierdooiers uitroeren met de suiker, de melk hier voorzichtig bijgieten, en dit mengsel zolang langzaam verwarmen tot het gebonden is. De vla mag vooral niet koken. De gelatine in koud water weken en dan aan de warme vla toevoe gen. Roeren tot ze geheel is opgelost. Het vanillestokje uit de vla nemen en de geraspte chocoladecouverture er door roeren. De room en de eiwitten stijfkloppen, de vla onder voorzichtig omscheppen bij de room gieten en dan het eiwit heel luchtig met de ontstane massa mengen. De puddingvorm vet maken met iets slaolie en hierin de pud dingmassa doen wanneer deze niet meer uitzakt. De pudding verder stijf laten worden en keren op een glazen schotel. Garneren met stijfgeklopte room en ge- confijte vruchtjes. nooit een kreukeltje ADVERTENTIE ADVERTENTIE met leuke vlotte kapsels o.a. „LA FLAMME" Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 In een principiële zaak voor de econo mische politierechter te Rotterdam eiste de officier van justitie 1 boete tegen een 62-jarige bakker uit Rotterdam, omdat deze beschuit verkocht waarbij plaatjes van een verkeersprijsvraag ingesloten waren. Volgens de verordening Sanering Bak- kerijbedrijven is dit verboden. De raads man, mr. J. ten Doesschate, betoogde, dat beschuitfabrikanten zowel aan kruideniers als aan bakkers leveren. De eersten zijn volledig vrij er alle mogelijke cadeaux bij te verstrekken, de laatsten niet. Pleiter verzocht de politierechter, de zaak aan te houden totdat het cadeaustelsel wettelijk geregeld is. Subsidiair vroeg hij vrijspraak, omdat de beschuitfabrikant de plaatjes bij de beschuit verpakt en' niet de bakker. De politierechter veroordeelde de bakker conform de eis. In de beruchte S-bocht in de weg Leeu- warden-Meppel te Tuk bij Steenwijk is Vrijdag een auto, bestuurd door ds. A. van Leeuwen, Nederlands Hervormd predikant te Gorredijk, geslipt en tegen de gevel van een drogisterij gereden. Het zesjarig dochtertje van de predikant, dat naast haar vader zat, was op slag dood. Ds. Van Leeuwen werd ernstig in het ge zicht gewond. Hij is door dokter Bouwer naar diens woning meegenomen en daar verbonden. Mevrouw Van Leeuwen zat met haar twee andere kinderen, een van twee jaar en een van twee maanden, ach ter in de auto. Zij hebben slechts licht letsel gekregen. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 22/23 FEBR. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Prof. mr. dr. J. J. Loeff: Moderne katholieke schrijvers hebben gesteld, dat naar katholieke traditionele staatsopvatting de staat de universele, alle andere gemeenschappen overkoepelende en omvattende gemeenschap is, dit onder het regiem van het natuurrecht. Mr. dr. J. J. Loeff, buitengewoon hoog leraar in de wijsbegeerte van staat en ge meenschap. alsmede in de inleiding tot de wijsbegeerte en de ethica aan de R.K. Economische Hogeschool te Tilburg, gaf tijdens zijn rede ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding blijk van een andere visie. Hij meende dat het beroep op het natuurrecht noch in theoretisch, noch in practisch opzicht voldoende is om het ge vaar van het staatsabsolutisme af te wen den. Prof. Loeff meende, dat de staat slechts een onderdeel is van het geheel van de sociale structuren welke haar oorsprong vinden in de sociale natuur van de mens. De verschillende gemeenschapstypen zou den hun oorsprong vinden in de wijze, waarop de mens is ingesteld op zijn omge ving, op de onmisbare levensgoederen en zijn medemens. Hij weidde hierover uit om te komen tot de opvatting, dat de staat niet de betekenis heeft van een universele, alle gemeenschappen overkoepelende ge meenschap, maar van een gemeenschap, welke het noodzakelijk fundament is voor de verdere ontplooiing van het gemeen schapsleven. De staat mag niet worden beschouwd als de bron van het recht, doch zal zich hebben te onderwerpen aan de in de rechtsgemeenschap tot uiting komende morele waarden. De rechterlijke macht is geen orgaan van de staat, maar van de rechtsgemeenschap, evengoed als de volks vertegenwoordiging. De politiek zal dan niet louter zijn een aan morele normen getoetst doelmatig handelen, maar een door een moreel ideaal bezield handelen met inachtneming van eigen doelmatig heid. Tenslotte meende prof. Loeff dat in deze visie niet wordt gebroken met het mach tige beginsel ener goddelijke orde in de schepping, maar dat een orde-eenheid aan de dag treedt waarin ook het gebrekkige, maar niettemin heroïsche streven van de mens in de historie een plaats vindt. ADVERTENTIE Zo'n treiterende, zagende pijn, f die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U I helet te werken! Verdrijf I Uw pijn met een paar ...die helpen direct! J Een personenauto bestuurd door de 34- jarige keurmeester H. Boksma uit Zutphen is Vrijdag op een onbewaakte overweg te Doetinchem door een Dieseltrein aange reden. De heer Boksma was op slag dood. De trein werd aan de voorzijde inge deukt, maar kon op eigen kracht verder rijden. Het treinverkeer heeft drie kwar tier vertraging ondervonden. De bestuur der had de auto wel opgemerkt, doch ver keerde in de veronderstelling, dat de be stuurder zou stoppen. Men veronderstelt, dat de heer Boksma door het zonlicht ver blind is geworden, waardoor hij de trein niet opmerkte. ADVERTENTIE BELANGRIJK BERICHT voorradig bij CASCAIS (United Press) Vandaag wordt in het Portugese vissersplaatsje Cas cais de enige romance bezegeld, die de ro mantische zomertocht met de Agamemnon, het jacht van het Griekse koningspaar, in de Middellandse Zee heeft opgeleverd. Prinses Maria Pia van Savoye, de 21-jarige dochter van het voormalige koningspaar van Italië Umberto en Maria José zal in het huwelijk treden met prins Alexander, zoon van de ex-regent van Joegoslavië prins Paul en prinses Olga van Grieken land. Regerende vorsten komen niet op de bruiloft, maar des te meer troonpretenden ten: don Juan van Spanje, de hertog van Braganga van Portugal, de graaf van Pa rijs, aartshertog Franz Joseph van Oosten rijk, en ex-koning Simeon van Bulgarije, De hertogin van Kent, een tante van ko ningin Elizabeth vertegenwoordigt de Brit se koninklijke familie met haar beide kin deren, de hertog van Kent en prinses Alexandra. Zij reist in gezelschap v^n de hertog en de hertogin van Buccleuch. Uit Italië is de hertogin van Savoye en Aosta met haar zoon Amadeo Rome gekomen, als voorhoede van de Italiaanse adel. Ex-ko ning Peter II van Joegoslavië, die zich on langs heeft verzoend met koningin Alexan dra heeft laten weten dat de reis hem te duur was en dat hij het niet gepast vond zich aan luxe te buiten te gaan zolang vele van zijn landgenoten zuchten onder het communistische bewind van maarschalk Tito. De voormalige regent van Hongarije, de 86-jarige admiraal Horthy, die in Portugal in ballingschap verblijft, zal de huwelijks plechtigheid wel bijwonen. Maria Pia en Alexander hebben elkaar voor het eerst gezien op Umberto's kasteel te Merlinge, bij Genève. Zij hebben elkaar ook ontmoet bij de kroning van koningin Elizabeth. Op Maria Pia's 20ste verjaardag, 24 September van het vorig jaar, werd de verloving officieel bekend gemaakt. De leider der Italiaanse monarchisten, Alfredo Covelli zal het bruidsgeschenk van de Italiaanse adel overhandigen: een hals snoer en een armband van zuiver goud, bezet met edelstenen. Maria Pia heeft van haar ouders een diamanten tiara gekregen. Het bruidstoilet, gemaakt door het mode huis Trousseau te Rome van de prinsessen Zoe, Nicole en Giovanna, bestaat uit een robe, waarin 21 meter satijn is verwerkt en een sluier van 15 meter lengte. De huwe lijksreis maakt het paar naar Madeira. Schoonheidssalons, bloemenwinkels en kleermakers in Estoril en Lissabon hebben gouden dagen beleefd. De bruiloftsfeesten begonnen Donderdag met een galabanket voor meer dan honderd vorstelijke gasten, aangeboden door markies Falcone de Luci- fero, gezant bij het koninklijk huis van Savoye. Vrijdagavond heeft Umberto een „democratische" receptie aangeboden aan honderden Italianen die met bussen naar Cascais zijn gekomen. Officiële kledij was I niet voorgeschreven. I

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9