WYBERT Wettelijke regeling van het kleuteronderwijs MAN Vorstelijk huwelijk in Cascais PANDA EN DE MEESTERVANGERS <€ocU ió Uet zo Zwitsaletten Wereldnieuws Het rijk zal alle kosten voor zijn rekening nemen De radio geeft Dinsdag Voorbereiding van Europese Conferentie Vrouwentekort in Nieuw Zeeland en crediet- verlening aan emigranten wordt bestudeerd Bacteriën Openbaar en bijzonder onderwijs financieel gelijkgesteld Verkoudheid heesheid en rokerscatarrh Drie Nederlandse matrozen zaten op Brugs monument Kerkelijk Nieuws Prins Bernhard naar Amerika Demonstratie tegen de „atoomoorlog" Heringa Wuthrich MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 De" minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, heeft bij de Tweede Kamer een nieuw ontwerp voor een wettelijke regeling van het kleuter onderwijs ingediend, nadat een reeds in 1950 ingediend ontwerp was ingetrokken. Tegen dat ontwerp bleken talrijke bezwaren te bestaan. Met name ontmoette de wijze, waarop de gedachte van de financiële gelijkstelling in het ontwerp was uit gewerkt, ernstige critiek. Nu het beschikbaarstellen van een groter bedrag voor het kleuteronderwijs dan in 1950 mogelijk is, heeft de regering een geheel nieuw wets ontwerp aanhangig gemaakt. In dit nieuwe ontwerp is uitgegaan van de gedachte der volledige financiële gelijk stelling, zoals die ook in de Lager Onderwijswet 1920 is verwezenlijkt. Het vertoont dan ook in vele opzichten een grote overeenkomst met deze wet. Anders dan bij het lager onderwijs zal volgens dit ohtwerp het rijk echter in principe alle kosten van het kleuteronderwijs, dus niet alleen de kosten van de bezoldiging, maar ook die van de gebouwen en de exploitatie, die in eerste aanleg voor een belangrijk deel ten laste van de gemeenten komen, voor zijn rekening nemen. In het ontwerp wordt op de gemeente besturen de plicht gelegd voor de stich ting van een voldoend aantal openbare kleuterscholen zorg te dragen. Mocht de plaatselijke overheid te dezen nalatig zijn, dan kunnen de ouders van een voldoend aantal kleuters (30, 60 of 90 kleuters, naar gelang het een gemeente met minder dan 50.000, 50.000—-100.000 of meer dan 100.000 ingezetenen betreft) de stichting van zulk een school vragen. Op grond van het principe der financiële gelijkstelling zal de overheid de kosten der bijzondere kleuterscholen naar dezelfde maatstaf als die der openbare scholen uit de openbare kassen vergoeden. Een school bestuur, dat de kosten van de bouw en de inrichting van een nieuwe school door de overheid vergoed wenst te zien, zal moe ten aantonen, dat de school door een vol doend aantal leerlingen zal worden be zocht. Hiervoor gelden dezelfde getallen als voor het openbaar onderwijs zijn ge noemd. De vergoeding van deze kosten van bouw en inrichting en evenzeer die der be zoldiging van het onderwijzend persopeel zijn op vrijwel dezelfde wijze geregeld als voor het lager onderwijs. Ten aanzien van de vergoeding der exploitatiekosten wordt daarentegen een van de lager-onderwijs- wet 1920 afwijkende regeling voorgesteld, maar met behoud van het principe der fi nanciële gelijkstelling. De exploitatiekosten krijgen de bijzon dere scholen jaarlijks van de gemeente vergoed. Als in een bepaalde gemeente de werkelijke uitgaven ten behoeve van de openbare kleuterscholen hoger zijn dan de van rijkswege toe te kennen vergoedingen zullen de bijzondere kleuterscholen ter plaatse een overeenkomstige hogere ver goeding ontvangen. De leerlingenschaal .wordt op 40 gesteld. Verwacht wordt, dat de gemiddelde klas sebezetting 35 zal zijn. ADVERTENTIE voorkomt en bestrijdt U door een regelmatig gebruik van HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Balletmuziek. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen rf platen. 13.20 Metropoleorkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool, cello en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De Dierenwereld en wij, cau serie 17.30 Jazz-competitie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18.40 Orgel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Harmonie-orkest. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Ge varieerd programma. 22.20 De Antwoord man. 22.35 Platen met commentaar. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Film programma. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuwks. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek - ie-ews. 8.20 Pla ten. 9.00 Voor huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. :auserie. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pro menade-orkest en soliste. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig' 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Atoom-energie en de maatschappij. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Platen. 21.20 Het lied van de luit, hoorspel. In de pauze: Platen. 23.:00 Nieuws 23.1524.00 Kamerorkest. TELEVISIE: (N.C.R.V.) 20 15 Journaal en weerbericht. 20.35 Viool recital 20.45 Wordt vervolgd, T.V.-spel. 22.05—22.15 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12 00 Platen. 12.30' Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School- -adio. 16.02 Orgel. 16.30 Balletmuziek. 16.40 kinderliederen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 7.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor 1» jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieruws 19.40 Koorzang. 19.50 Syndicale kro niek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Orkestcon cert. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en cello. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag en: Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). Voor de leidsters der openbare en bij zonder kleuterscholen zal dezelfde sala risregeling gelden. De bezoldiging in een gemeente der eerste klasse zal ongeveer de volgende minima en maxima te zien geven: voor een leidster zonder de akte als hoofd leidster: 190265 per maand: voor een leidster met de akte als hoofdleidster: 235ƒ360 per maand en voor een hoofd leidster: 275—400 of 295—425 per maand, afhankelijk van het aantal leid sters, dat aan de school is verbonden. Voor hen, die niet in het bezit zijn van de ver eiste bevoegdheden, zal een korting wor den toegepast. Voor de leidster's zal een soortgelijke verlofregeling worden getroffen als voor de onderwijzers bij het lager onderwijs. Bovendien zal een wachtgeldregeling wor den vastgesteld. De leidsters en de leraren der opleidingsscholen voor kleuterleid sters zullen pensioengerechtigd worden. Voor toelating tot een kleuterschool wordt een leeftijd van drie en een half jaar het meest wenselijk geacht. Voorlopig zal evenwel een leeftijd van vier jaar worden aangehouden. Schoolgeld A's bijdrage in de kosten en om te voorkomen, dat ouders hun niet-leer- plichtige kleuters op de scholen laten in schrijven, zonder dat zij voornemens zijn deze regelmatig de school te doen bezoe ken, wordt het heffen van een schoolgeld nodig geoordeeld. Ouders, wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt, zullen geen schoolgeld verschuldigd zijn. Reduc tie zal worden gegeven voor ouders, van wie twee of meer kleuters» de school be zoeken. Het rijk zal de volledige salariskosten der opleidingsscholen vergoeden. De bij drage in de overige kosten wordt tot 100 per leerling verhoogd. De kosten van deze wettelijke voorzie ningen zijn geraamd op 51.120.000. Hier tegenover staat een geraamde opbrengst der schoolgelden van 2.500.000. Boven dien worden de kosten van deze wet ten dele gecompenseerd door een herziening van de uitkeringen aan de gemeenten uit het Gemeentefonds tot een bedrag van naar raming 28,4 millioen, zodat, met in achtneming van de kosten der opleidings scholen, welke op 600.000 moeten wor den gesteld, uiteindelijk met deze voorzie ningen een bedrag van 20.800.000 zal zijn gemoeid. Het bier zóas weer best Drie matrozen van het Nederlandse schip ..Sient.ie Mensin^a", dat op het ogenblik in de haven van Brugge ligt, hebben zich schuldig gemaakt aan het beklimmen van een monument en het toebrengen van schade hieraan. H. van P., W. K. en W. S. hadden Zaterdag in verscheiden cafés de bloemetjes buiten gezet en be klommen toen het standbeeld van de Vlaamse helden Jan Breydel en Pieter Co- ninck te Brugge, waarbij zij een fraai zij torentje in wit steen van het monument af rukten. De Brugse politie haalde het drie tal met enige moeite van het gedenkteken af en bracht het naar het bureau. Hier werd procesverbaal opgemaakt en verna men de Amsterdammers tegelijkertijd dat de kosten van herstel meer dan duizend gulden zouden bedragen. De monument- beklimmers zoudenevenwel tegen een borgsom in vrijheid gesteld kunnen wor den, De kapitein van het schip deed de po litie echter weten dat slechts een van de drie fuifnummers aan boord terug mocht keren en de andere twee maar ter be schikking van de Brugse politie moesten blijven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brandwijk A. Kool, cand. te Gouderak. Beroepen te Wijnjeterp-Duurswoude (toez.) A. Meijering, vic. te Schonebeek. Geref. Gemeenten Bedankt voor St. Annaland H. Ligten- berg te Rotterdam-W. De aardigste man van dit jaar vind ik tot nu toe dat jongetje uit Den Bosch, zeven jaar pril, dat met de gejatte tas van een conductrice een bezoek aan Den Haag kwam brengen. Het knaapje zal wel een pak op zijn broek van vader en een bouquetje dikke kusjes van moeder gekregen hebben toen hij thuis kwam. In alle kranten heeft het plezierige verhaaltje van zijn grote, arge loze en heerlijke avontuur gestaan en nu is het afgelopen. Uit. Vlug geraken zuike verhaaltjes in het boek der vergetelheid. Wij, iets dikkere, iets kalere, iets oudere jongetjes, zijn fraai en kundig bijgevijld door de moraal, maar binnenin ons leven diezelfde zevenjarige jongetjes. Wij zouden allemaal precies hetzelfde willen doen; laat u niets wijs maken en vooral: maak u zelf niets wijs. Wij zouden allemaal een tas met mooie centjes willen jatten en de hort op gaan. U niet? Nou, ik wel. Ik weet, dat het niet mag en dat ik door h.h. rechercheurs in het nekvel gegrepen en in de cel gezet zou worden; ik mag niets wegnemen, ik mag niets wegnemen, ik mag niets wegnemen. Ik weet dat ik niet met andermans gul dens naar de Rivièra kom: eerlijk duurt 't langst. Daarom leest u niets van het zoveel oudere knaapjes H.H., dat met de kas van de heren Mees en Zonen verkregen door diefstal met braak dwalend in Cannes weré aangetroffen, gearmd met twee dames. Maar als ik nu zeker wist dat de politie er zich niet mee zou bemoeien en dat ik geholpen en beschut door mijn fabel achtige relaties aan alle princelijke en ge rechtshoven in Europa gevrijwaard zou blijven van politiële en juridische bemoei ingen vrienden, dan stond dit stukje niet waar u het nu leest, dan was ik al weg, dan zat ik met alle andermanscentjes al achter de Pernod in de zon. Heerlijk, zo'n pril jongetje, zonder de last van goed en kwaad op zijn kleine hart. En bovendien nog een doortastend jon getje ook. Een aanpakkertje. Een initiatief- nemertje. Ik ben benieuwd wat hij over een jaar of dertig zal zijn. Ik denk: heel wat. Ik denk: meer dan alle andere jongetjes van nu zeven jaar. ADVERTENTIE Tegen KOÜ, GRIEP, KOORTS: Prins Bernhard is, vergezeld van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, Zondagavond om kwart voor elf met een lijnyliegtuig van de KLM van Schiphol naar New York vertrokken. Tijdens een persconferentie vertelde hij, dat hij bin nen de volgende acht weken opnieuw een conferentie hoopt te kunnen beleggen, zo als er verleden jaar een is geweest in hotel „De Bilderberg" bij Oosterbeek. „Het doel van die conferentie zal zijn de sociale en economische problemen te bestuderen, die van belang zijn voor de Westerse democratie," aldus de prins, die thans met wat hij noemde „de Amerikaan se participanten" de conferentie gaat be spreken. Er zullen minder congressisten zijn dan het vorige jaar, deelde de Prins mede, toen waven er circa 80, ditmaal waar schijnlijk ongeveer 50." Prins Bernhard zal niet langer dan drie a vier dagen in Amerika blijven, alvorens naar Nederland terug te keren. Hij ant woordde ontkennend op de vraag of hij mogelijk president Eisenhower nog zou ontmoeten. De plaats, waar de conferentie gehouden zal worden, is nog niet bepaald. In de Koopmansbeurs te Amsterdam is Zondagmiddag een door de Nederlandse Vredesraad georganiseerde demonstratieve bijeenkomst gehouden tegen de „atoomoor log", die volgens schattingen van de politie door ongeveer 8000 mensen werd bijge woond. De deelnemers waren vooraf van het Museumplein naar het Damrak getrok ken in een lange stoet. In de Koopmansbeurs spraken de heer Matthys Vermeulen, kunstcriticus en com ponist, de heer H. P. Langendijk, havenar beider te Zaandam, en dr. W. H. van Dob- ben, leraar te Wageningen. Een slotwoord sprak de heer N. Luirink, lid van het werk comité van de Nederlandse Vredesraad. Er werden telegrammen met sympathiebetui gingen voorgelezen van de vlieger A. Viru- lv, de burgemeester van Hirosjima, het vre- descomité in Indonesië, het vredescomité van de Sovjet-Unie, de Franse vredesbewe ging, het presidium van de Duitse Vredes raad, en de Wereld-Vredesraad. CASCAIS, 12 Febr. (AFP-RTR). In de kerk van de kleine Portugese vissersplaats Cascais is Zaterdag het huwelijk ingeze gend van de 30-jarige prins Alexander Karageorgewitsj, zoon van de voormalige regent Paul van Joegoslavië en prinses Olga van Griekenland, met de 20-jarige prinses Maria Pia van Savoye, de oudste dochter van ex-koning Umberto van Italië en ex-koningin Marie Jose. De 20-jarige bruid droeg een eenvoudige japon van wit satijn, versierd met bor duurwerk en een tulen sluier van vijftien meter. Voorts droeg zij een parelsnoer en uit parels bestaande oorbellen, die hebben behoord aan de moeder van ex-koning Umberto, koningin Helena. Op het hoofd droeg zij een diadeem, dat een geschenk van haar ouders was. Haar kapsel was geïnspireerd door het beeld „David" van Michel Angelo. Slechts ongeveer 400 van de 2.500 uit genodigden konden de plechtigheid in de kleine kerk bijwonen. Aan het begin van de plechtigheid las de geestelijke een Pauselijk decreet voor, waarin het verbod voor huwelijken tussen personen van verschillend geloof voor dit geval werd opgeheven. Dit was nodig, om dat de bruid Rooms-Katholiek is en de bruidegom lid van de Grieks orthodoxe kerk. In Madrid-zijn Zaterdag drie Spaanse monarchisten veroordeeld tot boetes van duizend gulden wegens het organiseren van een monarchistisch welkom voor prin ses Maria Christina van Bourbon, zuster van de Spaanse kroonpretendent, die op weg naar Cascais, Madrid aandeed.. „Er moeten Nederlandse meisjes naar Nieuw Zeeland, want tot dusverre kunnen de Nederlandse vrijgezellen, die naar dit land geëmigreerd zijn, voor het overgrote deel geen levensgezellin vinden. Het vrou wentekort is er een dringend probleem." Zo vertelde Zondagochtend minister J. G. Suurhoff, die na een reis door Australië en Nieuw-Zeeland met vertraging van ruim 14 uur tegen vijf uur met het KLM-lijn- toestel uit Australië op Schiphol terug keerde. De emigratie naar Nieuw-Zeeland is het vorig jaar teruggelopen tot 1100 en naar bekend accepteert dit land slechts bij uitzondering gezinnen. Het grootste deel van de emigranten bestaat dan ook uit ongehuwden. De minister, die op Schiphol werf! begroet door de commissaris voor de emigratie, ir. B. W. Haveman, vertelde voorts, dat op iedere 3 mannelijke emigran ten slechts 1 vrouwelijke naar Nieuw-Zee land is gegaan en ir. Haveman, die de minister af en toe bij zijn inlichtingen aan vulde, voegde er aan toe, dat de Neder landse meisjes wel voor emigratie naar dit verre eiland gevoelen, doch dat men telkens opnieuw op gerechtvaardigd en begrijpelijk wantrouwen van de Neder landse moeders stuit. Dankzij besprekingen, die minister Suurhoff nu met de Nieuw- Zeelandse regering heeft gevoerd, zullen de organisaties daar thans proberen deze moeilijkheden en bezwaren op te lossen door contact op te nemen met de vrouwen organisaties in Nederland. De emigratiemogelijkheden naar Australië noemde hij nog steeds talloos. Hij was in een hoogovenbedrijf geweest, waar een nieuw uitbreidingsplan op stapel staat. Nodig waren niet minder dan 8.000 arbei ders en „die zijn er eenvoudig niet." Daar om heeft de Australische regering veel tegemoetkomendheid vertoond bij de be vordering der kostbare immigratie. Uitge rekend was, dat iedere immigrant dit land circa 1500 pond sterling kost. De kansen voor Nieuw-Zeeland, waar men meer in isolement woont, zijn geringer. De ontwik- keling is er niet op dezelfde stormachtige wijze geschied als in Australië. Toch leeft er ook de wens om de Nederlandse emigratie, die sinds 1952 sterk is teruggelopen, weer op gang te brengen. De minister heeft thans met de regering een afspraak ge maakt deze weer te stimuleren. De grootste moeilijkheid is het verkrijgen van een huis, maar de meeste emigranten zijn na enkele jaren hard werken in staat een eigen woning te bouwen of te kopen, zei de minister. De minister heeft zeker 1000 Nederlandse emigranten gesproken, waarvan sommigen het „heel moeilijk hadden." De mogelijkheden worden bestudeerd van credietverlening door Nederlandse banken in Australië aan emigranten, met garantie van de Nederlandse regering. Ds. A. PRIESTER OVERLEDEN Te Apeldoorn is in de ouderdom van 68 jaar overleden ds. A. Priester, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. De over ledene werd 5 Augustus 1868 te Andel (N.Br.) geboren. Ds. Priester heeft in vrijzinnig gods dienstige bewegingen in ons land een voor aanstaande plaats ingenomen. In Zuid-Hol land was hij secretaris en later voorzitter van de provinciale afdeling van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden. Hij maakte ook deel uit van het hoofd bestuur en was lid van de raad van bijstand voor de „Rijzende Kerk" en had zitting in de besturen van de Vrijzinnig Chr. Jonge- renbond, in „Kerk en Vrede" en „Het Groene Kruis". Vrijlating:. Een functionaris van het Ja panse ministerie van Justitie, Jokomizo, is uit Tokio vertrokken voor een reis van een maand naar de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Nederland en Frankrijk, waar hij wil trachten ver vroegde vrijlating van 650 Japanse oor logsmisdadigers te verkrijgen. Heldendaden. Bij opgravingen in Niniveh, het centrum van het voormalige Assy- rische rijk, heeft een Iraakse expeditie een prismavormig stuk gevonden, dat in spijkerschrift, naar men vermoedt, een verslag bevat van de heldendaden van. koning Esarhaddon, die ongeveer 2600 jaar geleden leefde. Esarhaddon was de machtige vorst van Assyrië, die talrijke overwinningen behaalde, onder meer op de Israëlieten, en die tussen 675 en 669 voor Christus een veldtocht tegen Egypte leidde. Men neemt aan, dat de vondst een verslag bevat van de veld tochten naar Egypte en Phoenicië en voorts bijzonderheden omtrent de tal rijke tempels en paleizen, welke de vorst in zijn rijk heeft laten bouwen. Ongeregeldheden. Te Freetown, de hoofd stad van de Britse kolonie Sierra Leone (West-Afrika) zijn bij botsingen tussen stakers en politie zes inheemsen gedood, terwijl aan de zijde der politie een blanke officier het leven liet. Gouver neur Sir Robert Hall heeft de politie uitgebreide bevoegdheden gegeven om de orde te herstellen. Na de ongeregeld heden is een uitgaansverbod van zons ondergang tot zonsopgang afgekondigd. Alle winkels in Freetown zijn gesloten en de winkeliers hebben blinden voor de ramen gedaan. Er is sabotage ge pleegd aan de waterleiding. De meeste busdiensten zijn gestaakt. Diergaarde. President Tito van Joegoslavië heeft van zijn reis naar Azië drie olifanten, twee luipaarden, apen, beren, papegaaien, een python, verscheidene cobras en een Indische eekhoorn ten geschenke gekregen. De dieren zijn bestemd voor de dierentuin van Bel grado, die tijdens de oorlog zware ver liezen heeft geleden. Mis. Paus Pius XII heeft Zondag voor het eerst sedert zijn ernstige ziekte in het begin van December, zelf de mis opge dragen in de kapel van zijn particuliere appartementen. Van nu af zal hij audiënties verlenen aan de kardinalen van de Romeinse curie, de centrale regering van de R.K. kerk. De Paus zal iedere dag een kardinaal ontvangen ter bespreking van kerkelijke aangelegen heden. Poging. Een Nieuw-Zeelandse bergbe- klimmingsexpeditie, georganiseerd door Sir Edmund Hillary, de overwinnaar van de Mount Everest, zal onder leiding van Stan Conway, eind Maart in Paki stan arriveren om de berg Masjerbrun, die ook wel de K-l wordt genoemd te beklimmen. Deze is 25.660 voet hoog. In 1938 heeft een Britse expeditie een poging ondernomen de K-l te be dwingen. Miliioenen. Een lid van de internationale commissie tegen concentratiekamp-prak tijken, David Rousset, heeft in Hong kong verklaard dat zich in communis tisch China „miliioenen" slavenarbeiders bevinden. Hij zei deze cijfers te baseren op officiële publicaties van de commu nistisch Chinese regering en op gegevens verkregen van personen, die onlangs uit communistisch China zijn gekomen. Rousset is de stichter van de commissie, die is samengesteld uit vertegenwoor digers van Frankrijk, België, Polen, Spanje en West-Duitsland. Overleden. Op 78-jarige leeftijd is te Miami Beach in Florida overleden Joseph Weinberg, pionier van de socia listische beweging in de Verenigde Staten. Weinberg is ook president ge weest van de „arbeiderskring", een organisatie van Joodse arbeiders. Ontginners. Het officiële Sovjet-persbureau „Tass" meldt, dat ongeveer 100.000 jonge Russen zich, na een bijeenkomst te Moskou der communistische jeugd organisatie, hebben opgegeven voor ontginningswerkzaamheden in Siberië, Altai en Kazakhstan. Te Moskou gaven zich 20.000 „jonge patriotten" op, ter wijl nog duizenden zich aanmeldden in Letland, Estland en Litauen. Rustig. De Aga Khan, die lijdt aan acute bronchitis en zenuwpijn in de linker schouder, heeft een rustige nacht gehad, hoewel hij nog steeds koorts heeft, al dus heeft zijn vrouw, de Begum Aga Khan te Cairo meegedeeld. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 5. „Was uw voorvader werkelijk zo'n ge duchte zeerover?", vroeg Panda, toen En rico zijn donderend gezang had gestaakt. „Gewis, knaap", antwoordde de zanger. „Hij maakte de kaapvaart tot een bloeiend bedrijf. Eens won hij een hele zilvervloot en toen hij met zijn buit in de haven kwam zong men „Bespaar ons nieuw vocalis- tisch geweld!", riep Jolliepop haastig. „U breekt alle glazen!" „Ik heb een krachtig geluid", gaf Enrico trots toe, „dat zit in de familie. Mijn voorvader had zo'n grote stem, dat deze reeds was te horen, voordat de toppen van zijn mast boven de horizon ■verschenen. Zijn strijdzang deed de sche pen trillen. Luister, wat hij zong:En voor Jolliepop het kon verhinderen, barst te hij opnieuw in een daverend gezang los. Het was een woest strijdlied, waarbij hij zulke wilde bewegingen met zijn sabel maakte, dat Panda en Jolliepop nog maar ternauwernood voor het zoevende staal konden wegduiken. Toen het strijdlied ein delijk beëindigd was, waren er weer en kele ruiten stukgetrild en zat Jolliepop verdoofd op de grond met zijn hoofd door hei portret van voorvader Mulder de Bul der. „Mijnheer Panda", zei hij met tril lende stem, „dit is de laatste drop. Of deze vocalistische bruut gaat heen, of ik!" BACTERIëN bezitten vaak heel bijzon dere mogelijkheden om de slechte tijden door te komen. Sommige zijn toegerust met een slijmerig omhulsel dat hel bacte rielichaam geheel omgeeft, of hebben als beschutting een wasachtige bedekking, zo als bijvoorbeeld de tuberkelbacillen. Deze beschermende lagen kunnen het organisme lange tijd voor afsterven behoeden, wan neer ongunstige omstandig- heden groei en voortplanting onmogelijk maken. Vele andere bacteriën heb ben echter een nog veel beter systeem ontwikkeld om de moeilijke tijden door te komen. Onder bepaalde omstandighe den, die het leven van derge lijke bacteriën bedreigen of bemoeilijken, zijn deze bacillen in staat het grootste deel van hun cel-lichaam te verliezen en de levende inhoud te concentreren in één of twee bolvormige blaasjes, die zich met een vaste en harde huid omgeven, waardoor het organisme een buitengewoon weer standsvermogen tegen invloeden van bui ten bezit. We hebben hier dus met een ander stadium van het levende wezen te maken, want de eigenlijke bacterie is ver dwenen en hiervoor in de plaats is de spore gekomen, een bolvormig organisme dat in een stadium van schijndood op betere tij den wacht. i Deze gehele inrichting is uiterst doel matig, want het in rusttoestand gebrachte levende ■wezen is hierdoor practisch onaf hankelijk van de buitenwereld en is bo vendien bestand tegen krachten van bui- "N ten. Het weerstandsvermogen van sommi ge sporen tegen hitte en koude is dan ook welhaast ongelofelijk. Sommige sporen kunnen hitte van 150 gr. C. doorstaan, de sporen van de klembacil kunnen urenlang in salpeterzuur worden gekookt, maar aan de andere kant kunnen bacteriënsporen soms ook intense kou van —235 gr. C. ver dragen. Dergelijke sporen kunnen jaren lang levensvatbaar blijven en zodra de omstandigheden wat gunstiger zijn, ontwikkelen zij zich weer tot een vol waardige bacterie. We zou den de spore düs eigenlijk kunnen beschouwen als het zaadkorreltje dat het goede moment tot ontkiemen af wacht. Het zou dan ook verkeerd zijn in de spore uitsluitend een stukje uitgedroog de materie te zien. Want de samenstelling van dit „uitgedroogde leven" is uiteraard weer bijzonder ingewikkeld, en bestaat in beginsel uit soortgelijke stoffen als elk ander organisme. Het gepantserde bolletje van de spore is gelijktijdig een soort pro visiekeldertje, waarin eiwitten, fermenten, hormorten, vitaminen, genen, e.d. zijn samengepakt, die tezamen het hele inge wikkelde stelsel van de levende stof in werking moeten brengen (en houden) wan neer de omstandigheden gunstiger zijn. Dit weerstandsvermogen van de sporen heeft overigens aanleiding gegeven tot een interessante theorie. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. v

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2