ORCAM Velserbad kreeg weer water in een schoon bassin Zes jubilarissen voor het voetlicht in het Kennemer Theater DCIJ's zesde lustrum met het prov. kampioenschap gevierd Anderhalve eeuw Hoogoventrouw Gij werkt in een gemeenschap, die gemeenschapszin vraagt" Acht keer spanning op til „Felison" propageert „vrije expressie" op school DOUWE EGBERTS Tien man schrobden de vloer Heemskerk IJmotid -Volleybal IJmuiden heeft er weer een kotter bij „Enige in Velsen op de voorgrond tredende vereniging' Tentoonstelling van kindertekeningen geopend Om het kampioenschap bij „Driehuis" „De Tante van Charley" leeft nog steeds In de oudercommissie Vechten tegen de sneeuw Hooger Geest Ghesellen met „De Zondaar" Gees de Lange in Luxor Feestavond van „Steunt Wettig Gezag" MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 Weer is het Kennemer Theater het toneel geweest van een gezamenlijke huldiging van jubilarissen van Hoogovens en M.E.K.O.G. Onder daverende toejuichingen van de honderden familieleden, collega's en Vrienden betraden, vergezeld van hun echt genoten, de jubilarissen G. W.' Boer, A. A. de Boer, N. H. van der Does, J. Schouten, P. Stroomer en J. F. Tomann het erepodium. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies opende het officiële gedeelte met een toespraak waarin hij een terugblik wierp op de dagen van weleer, toen, 25 jaar geleden, het bedrijvencdmplex bij lange na niet de omvang had van thans, en hoe de werkers van toen, die met ijzer- en staal nog geen enkele ervaring hadden, zich ontpopten tot goede industriearbeiders. Zij brachten het bedrijf snel omhoog naar de huidige omvang. De jubilarissen kunnen trots zijn op hetgeen zij in geza menlijke inspanning in die vijf en twintig jaren tot stand hebben gebracht. Zij zijn, ondanks de moeilijke jaren ven crisis en oorlog, het bedrijf trouw gebleven, en tussen hen en de collega's is een band ont staan, evenals met het bedrijf, waarin zij, met verschillende verantwoordelijkheden hun werk verrichten. Zij werken in een gemeenschap van ruim 10.000 werkers, en hierachter staan weer vele tienduizenden wier bestaan met dat van het bedrijf sa menhangt. De heer Spies besloot zijn woorden met de dank van de directies van Hoogovens en MEKOG over te brengen en een gelukwens voor de toekomst van de jubilarissen. Hierna werden de jubilarissen afzonder lijk gehuldigd, waarbij de betreffende spreker telkens de toegesproken jubilaris het vererend getuigschrif en het gedenk bord der Maatschappij uitreikte. Zo hoorde de jubilaris Van der Does zich toespreken door de heer R. van Althuis, die hem dankte voor de genoten samen werking. De jubilaris werkt in een moei lijke afdeling, waarin telkens ander werk voorkomt en waarin hij telkens met andere mensen moet samenwerken. Im mer is de jubilaris echter bereid zich in te zetten, en hij toont begrip voor de vra gen van het bedrijf. Hij gaat goed en pret tig met de mensen om, en wordt door alle gewaardeerd. Ir. A. P. van Amstel richtte zich vervol gens tot de jubilaris Schouten, die 25 jaar in de Salpeterzuurfabriek heeft gewerkt, en wiens interessen zijn meegegroeid met de ontwikkeling van het bedrijf, zodat zijn werk zich nu ook richt naar de nieuwere installaties. De Benjamin De jongste jubilaris onder de aanwezi gen was de heer De Boer; hij kwam, zo als ir. I. van Ees vertelde, al op zijn veer tiende bij het bedrijf. Begonnen op het la boratorium, kwam hij al gauw bij de elec- trotechndsohe afdeling terecht, waar hij zich geheel uit eigen kracht opwerkte tot eerste ankerwikkelaar, een vak, dat een groot vakmanschap vereist. Spreker wen ste de jubilaris met dit resultaat van harte geluk en hoopte nog lang rriet hem te-mo gen samenwerken. De jubilaris Stroomer heeft bij het be drijf verschillende functies gehad en is hierdoor van alle markten thuis geraakt. Zijn grote handigheid voor allerlei kar weitjes deed zich onder meer in de oor logsjaren merken, toen hij zich als een prima ën hulpvaardig schoenmaker ont popte. Samen met een collega van dezelfde voornaam zij worden „dubbele Piet" genoemd wordt hij steeds uitgezocht voor het speciale werk, hetgeen wel een bewijs van aller vertrouwen in zijn kun nen is. De heer H. D. Wigman trad daarna voor het sprekersgestoelte om het woord te 'richten tot de jubilaris Tomann, die bij de huishoudelijke dienst van Hoogovens aller lei werkzaamheden verricht. Oorspronke lijk alleen als timmerman in dienst, is de jubilaris gebleken een vakman te 'zijn in verschillende takken van onderhoud: tim meren, behangen, stoffereh, slotemaker, ja wat niet al, hij verricht het steeds met de grootste bekwaamheid en aandacht. De jongste jubilaris wordt bijna op de voet gevolgd door de jubilaris G. W. Boer, die op 16-jarige leeftijd bij het bedrijf in dienst trad. Ir. W. van Monsjou vertelde, dat de jubilaris zeer populair is bij col lega's en chefs, een groot verantwoorde lijkheidsgevoel bezit, en uitstekend zorgt voor de hem toevertrouwde apparatuur. Daarom wenste spreker hem van harte ge luk met deze dag, en hoopte hij op een langdurige samenwerking. Na de pauze, volgende op het officiële gedeelte van de avond, werden de aanwe zigen bezig gehouden door een vlotte variété-voorstelling, waarin goocnelaars, zangeressen en zangers, acrobaten en dan sers vaak bijzonder knappe staaltjes van hun kunnen te zien gaven. Speciale ver melding verdient wel het optreden van mevrouw Stroomer, schoondochter van de jubilaris Stroomer, die ter ere van zijn feest op voortreffelijke wijze een dans- nummer voor het voetlicht "bracht. Een gezellig samenzijn, met dansmuziek van het "Hoogoven-trio Amse, besloot deze geslaagde avond. In de competitie van de afdeling IJmond der NeVoBo worden Dinsdag- en Woens dagavond zowel in de 2e klasse als in de le klasse heren een viertal wedstrijden ge speeld. VC.K. 4 begint Dinsdag tegen S.V.IJ. 1 en daarna volgt V.G.V 2 tegen Waterloo 2, welke beide normaliter door de thuisclubs gewonnen moeten worden. T.V.IJ.V.C.K. 3 wordt winst voor het laatste team, ter wijl de ontmoeting Sportbond 2Kenne- mers 2 nog wel enige spanning kan opleve ren. Woensdag nemen P.S.V. 2 en D.G.S. het nogmaals tegen elkaar op om te zien, wie er ditmaal aan het langste eind trekt. Dan volgt de belangrijke ontmoeting Kenne- mers 1P.S.V. 1, waarin het eerste team nog steeds een kleine kans heeft. De wed strijd Sportbond 1Waterloo 1 moet door het laatste team gewonnen worden, wil het uit de gevaarlijke zóne geraken. Ten slotte wordt de krachtmeting V.C.K. 2 V.G.V. 1 gespeeld, waarvan de uitslag ook nog een vraagteken is. Van de j.l. Zaterdag gespeelde wedstrij den 2e klasse heren zijn de uitslagen als volgt: VCK 4—TVIJ 3-0 (15-8, 15-13, 15-2) Waterloo 2—VCK 3 0-3 (7-15, 6-15, 7-15). VGV 2—TVIJ 3-0 (15-6, 15-1, 15-9). De vorige week bij de Machinefabriek H. Zwart gereedgekomen motorkotter Klaas Junior (AM. 27) is, voordat de eerste reis aanving, van merk veranderd. Het schip zou aanvankelijk gaan varen voor de Ne derlandse Hout Import Maatschaopii, maar is het eigendom van de heer K. Rote te Warmond, die het vaartuig in IJmuiden heeft laten inschrüven. Het letterteken en nummer van de ..Klaas Wijker" zijn Dinsdag veranderd in IJM. 22, waarna het schip de volgende dag voor de eerste reis ter visserij is vertrokken. IJmuiden heeft hiermede het aantal van 19 motorkotters bereikt. I Een handjevol belangstellenden, waarbij een paar leerkrachten van de lagere scho len in Velsen, heeft Zaterdag de opening van Felison's expositie bijgewoond. Dat er zo weinigen uit de onderwijskringen aan wezig waren, heeft het bestuur van Feli son zeker niet prettig aangedaan. Want de bedoeling van het tentoonstellen van dit jeugdwerk is, zoals de heer J. L. Probst in zijn openingswoord zei: dat het onder wijzend personeel gaat zien wat er met „vrije expressie" in het raam van onder wijsvernieuwing valt te bereiken. In de moderne kunst, aldus spreker, be staat een neiging tot vereenvoudiging. Men wil weer vrij en eerlijk tegenover het leven komen te staan. En het is niet juist te be weren dat men als intellectueel geen kind meer kan worden. Wanneer het kind niet in een bepaalde richting wordt gedreven, verrast het de mens met zijn spontaneïteit en eerlijkheid. ,Zo bezien is deze expositie psychologisch verantwoord. Er zijn inzendingen bij van verschillende scholen, dus van leerlingen die elkaar niet kennen, die toch eenzelfde karakter dragen. Vele tekeningen zijn niet technisch knap, maar zij doen zien waar het kind belangstelling voor heeft. Het is te hopen, zo zei de heer Probst, dat de on derwijzers hun methoden, voor zover dit nog niet is gebeurd, gaan herzien en zij kunnen desgewenst zich hiertoe in verbin ding stellen met „De Werkschuit" in Am sterdam, die onder meer een aantal plas- tiekjes en linoleumsneden voor deze expo sitie inzond. Het is te wensen dat het te kenonderwijs in Velsen een andere rich ting mag uitgaan en dat de leerlingen de gelegenheid wordt geboden hun creativi teit te ontplooien, zo besloot spreker. De wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer, was mede bij deze opening aanwezig. Houtstof aangevoerd Zaterdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het onder de vlag van Libanon varende ss „Alstern" met een lading van 585 ton houtstof uit Gothenburg. Het was er niet druk, Zaterdagmiddag, in hotel „Kennemerhof", maar wel gezel lig en intiem. Dat schijnt een kenmerk van de denksport te zijn; in deze sfeer hield de damclub „IJmuiden" haar receptie ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan en tevens was dit de gelegenheid om te feli citeren met het behaalde kampioenschap van Noordholland 1954-'55 door het eerste tiental, hetgeen door enkele sprekers als groter prestatie werd aangeslagen dan het 30-jarige bestaan. Voorzitter K. de Jong liet in vogelvlucht de hoogteppunten uit het leven van de jubilerende vereniging zien en hij noemde D.C.IJ een gelukkige vereniging, die het was gelukt IJmuiden de naam te geven, waaraan ook de Vishal, sluizen en Hoog ovens meewerkten. Natuurlijk was het behaalde provinciaal kampioenschap aanleiding om de heer De Jong te doen beloven zijn best te gaan doen, om ook het landskampioenschap in de wacht te slepen. Hij dankte vooral het gemeentebestuur, dat altijd bereid was concessies te doen en op alle mogeliike manieren meewerkte, mede waardoor D.C. IJ. een bloeiende vereniging was gewor den met een vaste kern van ongeveer veer tig spelers. „Alle sporten worden gelijkelijk behar tigd", zei wethouder H. de Boer, die na mens het gemeentebestuur kwam geluk wensen, maar het dammen had wel 'een speciaal plaatsje in zijn hart en hij hoopte dan ook van harte, dat D.C.IJ. er dit jaar in zou slagen het landskampioenschap te bejiaien. Hij zei, dat juist de denksoort hem 'n zijn leven belangrijke voordelen had ge bracht en verzocht het bestuur vooral ka raktervolle jonge mensen aan te trekken, die in staat wapr geconcentreerd te den ken in deze moeilijke tiid. Een grote bloemenmand vertolkte de sympathie van het gemeentebestuur, waar voor de voorzitter hartelijk dankte en in antwoord od de woorden van de heer De Boer zei, dat D.C.IJ. zou blijven doorgaan met het organiseren van schoolwedstrijden om daarmee de damsport te Dropageren. Hier begon de dam-vWorie Het bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Dambond. de heer C. J. Blokland, was, als oud-Velsenaar. trots op de prestaties van het eerste tiental, maar dit was geen wonder, want in „deze contreien begon de dam-victo- rie". Volgens hem zou bij het door voeren van de damsport de U.N.O. overbodig worden en zouden interna tionale moeilijkheden achter het dam bord kunnen worden opge^t. De heer J. Dijkstra, sprekend namens de afdeling Noordholland van de K.N.D.B.. orees D.C.IJ. als steunpilaar in de Dam: bond en stelde de innerlijke kracht en de homogeniteit van de winnende ploeg op hoge prijs. Hij bood het béstuur een enve loppe aan, met welker inhoud de vele on kosten zouden kunnen worden bestreden Tn antwoord op dit cadeau deelde voor zitter De Jong mee, dat hij enn „geheim wapen" in petto had, waarmee hij in staat was het landskampioenschap te laten ver overen. (De beide plaatselijke voetbalver enigingen zou hii graag deelgenoot willen maken van dit wapen!) Tussen de sprekers door werden er vele bloemstukken afgeleverd en gelukstele grammen voorgelezen, terwijl ook de in nerlijke mens niet werd vergeten. Van het district „Kennemerland" was de heer J Warmerdam aanwezig en ook hij roemde „dammend Kennemerland". „Gezellig Samenzijn", D.C.IJ.'s grootste concurrent, bood het bestuur een médaille aan, die door de heer H. C. van Utteren met een korte toespraak werd overhandigd Pum Swier; voorzitter van de Velser Zwemvereniging, vond dammen uit zwem mers oogpunt wel een beetje „droge" sport, maar dat nam toch niet weg, dat D.C.IJ. toch de enige IJmuidense vereniging was. die werkelijk op de voorgrond treedt en daar was hij als ras-echte IJmuidenaar trots op. De denksport leende zich niet zo zeer voor uitbundig gejubel, maar daar moest D.C.IJ. maar blij om zijn, want „kijk maar naar voetbalclubs: zó staan ze in de belangstelling van het publiek en even later is het uit!" De heer H. Andréa zag ils lid van „Spor tief" met een zekere jaloersheid als tweede klassertje naar dat grote D.C.IJ., maar zij trachtten er van te leren, mede dank zij des heren B. Dukel's uitgebreide dam- rubrieken in de IJmuider Courant, zo als hij eerlijk opmerkte. Evenals de meeste sprekers vpór hem, bood ook de heer Tj. Koopmans namens de voetbalvereniging „Stormvogels" een bloemstuk aan. Hij wenste D.C.IJ. het al lerbeste toe, waarop voorzitter De Jong hem wederkerig sterkte toewenste met zijn club. 's Avonds werd er een gezellige feest avond gehouden, waaraan de meeste leden en hun dames deelnamen. Het moest echter een „gematigd" feest blijven: „de grote fuif" komt pas als het landskampioenschap behaald is. De bridgeclub „Driehuis" heeft de strijd om het kampioenschap voortgezet met als uitslagen in percenten in de diverse af delingen- Afd. A: 1. Born—Cleeren 57,14; 2. en 3. Schaaperv. d. Vlugt 55,56, Dup- kerNeed 55,56; 4. BaartBais 50,79; 5. BinkBerkhout 49,21; 6. en 7. Ooms Klinkenberg 44,44, GeusValk 44,44; 8. echtpaar Poppe 42,86. Afd. B: 1. en 2. HilligeKuipers 65,08, echtpaar v. Rumpt 65,08; 3. Eekhout mevr. v. d. Vlugt 59,62; 4. Bosmanmevr. Need 50; 5. TolWarmendam 48,41; 6. Levietmevr. Berkhout 42,86; 7. echtpaar Jonker 41,27; 8. dames v. DokBruine- berg 27,78. Afd. C: 1. v. GamerenSnoek 59,52; 2. echtpaar Ouwerkerk 58,73; 3. Noortman de Haas 56,53; 4. WescherAbtroot 53,97; 5. v. DoornTaverne 50,79; 6. mevr. v. HoftenGeus 43,65; 7. dames Snoek Ooms 38.89; 8. dames KlinkenbergNoort man 38,10. Die goeie ouwe „Tante van Charley" schijnt werkelijk de onsterfelijkheid be schoren te zijn. Dit oude kolderstuk van Brandon Thomas mag op een eerbiedwek kende staat van dienst terugzien en werd bovendien enige tijd geleden door Rosita Peters (alias Will, van den Berg) opnieuw bewerkt, waarbij deze dwaze historie ove rigens slechts weinig of geen verandering heeft ondergaan. Hetgeen trouwens vol maakt overbodig zou zijn, want het origi neel gaf door de aaneenschakeling van de zotste situaties reeds aanleiding tot zoveel daverend plezier, dat het bij voorbaat uit gesloten moet worden geacht te pogen bij dergelijke nonsens nog een overtreffende trap te bestijgen. Men heeft niet eens zo veel tatent nodig om de beoogde lach- effecten te bereiken. Van een dergelijke voorstelling zijn wij Zondagavond in het St. Josephhuis te Vel- sen-Noord getuige geweest, doordat een groep KAJ'ers met dit stuk een zoge naamde „Instuif" verzorgde. Uit alles bleek dat hierbij geen enkele artistieke bedoeling heeft gegolden en de spelers reeds bij voorbaat bereid zijn geweest al leen met een vrolijk gestemde zaal ge noegen te nemen. Vandaar dat het waar schijnlijk nutteloos en bovendien onge wenst zou zijn deze voorstelling met de zelfde maatstaven te beoordelen, die voor een serieus werkende toneelvereniging worden aangelegd. Blijkbaar heeft de regie evenmin met deze mogelijkheid re kening gehouden, anders was er ongetwij feld enige aandacht besteed aan het milieu, dat toch in ieder geval uit Oxford- studenten en hun omgeving bestaat. Wel licht kan het gehele peil van deze op voering dan ook niet beter worden ge karakteriseerd dan door de vermelding, dat men champagne uit gazeuseflessen schonk. En wat de spelers betreft de vertolker van de gewaande tante stak met kop en schouders boven zijn omgeving uit, omdat hij de enige was die blijk gaf enige notie van acteren te bezitten. Dat dit bij de anderen in beduidend mindere mate het geval is geweest, was van geen enkele in vloed op het grote lachsucces, waardoor deze eeuwig-jeugdige „Tante van Char ley" opnieuw haar grote macht op het verstrooiing zoekende publiek mocht de monstreren. JAN VAN DAM In de oudercommissie van de Ulo-school Willem de Zwiigerschool te IJmuiden zijn benoemd de heren Hoorn, Vermaat en Schouten, allen te Velsen. Cursusavond ANMB De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaalbedriifsbond houdt Maandag 21 Februari ni „Terpsichore" een cursusavond. De heren Doornebos erl Wijn gaarden zullen de tariefvraagstukken be spreken. ADVERTENTIE OOCOOUOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC x y 8 Het grote pak sneeuw dat Vrijdagnacht d en Zaterdag, maar vooral Zaterdag- H avond over Velsens dreven neerdwar- relde, heeft de weekend-rust van het g reinigingspersoneel danig in de war ge- bracht. Het gehele personeel is de ge- hele Zaterdag in de weer geweest om g de hoofdwegen zoveel mogelijk berijd- baar te houden. De sneeuwval in de 8 middag en avond maakte het noodzake- g lijk dat er ook Zondagmorgen werd ge- 8 rvimd. En daar bleef het niet bij, want - g grote hoeveelheden zout en zand wer- g 8 den daarna over de wegen gedistri- 8 bueerd. Hoeveel dit was? Daar hebben 8 we zo niet op gelet, zei de directeur, i* Hoofdzaak is dat de wegen zo gauw g 8 mogelijk weer sneeuwvrij zullen zijn, 8 zodat er geen verkeersongelukken kun- c 8 nen gebeuren ten gevolge van gladheid 8 of opeengehoopte sneeuw. Er is echter g een factor geweest die vertraging in de ruimerij bracht: Zaterdagmiddag moest 8 een ploeg van tien man het werk sta- g ken, om zich in allerijl naar het Velser- bad te" begeven. 8 Wat de rijkswegen naar Haarlem en g 8 Amsterdam betreft, daar op heeft het 8 personeel van Rijkswaterstaat zich met g zandauto's en sneeuwploegen beijverd 8 de weg sneeuwvrij te maken. XJ000000CXD000000000000000CO00000000000000CXX500000000000O MOCHT ER TIJDENS HET AFGELOPEN WEEKEINDE hier of daar in Velsen iets minder snel sneeuw zijn geruimd, dan lag dit niet aan de in dit opzicht zeer actieve gemeentereiniging of Rijkswaterstaat, maar min of meer aan de onverwachte kinken, die er in de Velserbadkabel kwamen. Zaterdagmiddag had men namelijk al enige duizenden van de ruim 600.000 liter water in het bassin moeten hebben, maar de tegelvloer van het bad was verre van schoon, zodat er eerst een verwoede poging is ondernomen, ohfl er weer grond in te krijgen. Dank zij het inspringen van tien man van de gemeentereiniging, die gedurende de Zaterdagmiddag met bezems en chloor- bleekloog aan de slag zijn getogen, was het bassin tegen de avond „brandschoon". Zo dat het water er toen in had gekund, ware het niet, dat er door alle schoonmaak- werkzaamheden een aanzienlijke plas vuil water in het diepste deel stond, die niet zo eenvoudig was af te voeren. Na enige ma nipulaties aan de afvoer is dat tenslotte ook gelukt en Zondagmiddag stroomde er dan eindelijk mooi, helder en warm water in de grote kuip geleverd door de eigen wel, die 30 m3 per uur kan opbrengen. Ge filterd door de eigen filters en met genoeg doening aanschouwd door allen, die de laatste dagen aan dit Velserbad een natte rug hebben overgehouden. Vanavond zal dit vollopen wel gereed zijn, althans zover, dat er een begin ge maakt kan worden met de repetities voor de grootse show, die de opening over twee weken zal moeten begeleiden. Inmiddels zullen weinigen het herboren Velserbad straks zonder oprechte bewon dering terugzien: er is zo het een en ander ten goede gewijzigd, sinds de gemeente het bad viereneenhalf jaar geleden wegens ergerlijke hygiënische omstandigheden liet sluiten. Het meest-spectaculaire is wellicht het dak, dat voorzien werd van een smaak volle TL-verlichting en een geslaagde vak- toestellen in een helder-blauwe kleur en verdeling in het blank-geschilderd hard- een glazende wandbeschildering hebben board. Maar langs het bassin is eveneens zowel directeur C. W. van Schreeven als veel, zo niet alles verbeterd: nieuwe dou- aannemer Rolvink het plezier van een goed checellen, nieuwe kleedruimten, nieuwe en opbouwend werk gegeven. De door de Velser Gemeenschap ge organiseerde toneelwedstrijd is nu bijna ten einde. Het wachten is alleen nog op de toneelvereniging „Varia", die Dinsdag 22 Februari in het Rex Theater onder regie van Ad. van Gessel haar reputatie zal ver dedigen met „Jeugd" van Claude André Puget. Als voorlaatste in dit concours fun geerde Zaterdagavond de toneelvereniging „Hooger Geest Ghesellen" met een op voering in het Patronaatsgebouw van mr. J. H. Pennings bekende toneelspel „De Zondaar". Dit stuk werd reeds vóór 'de tweede wereldoorlog door Cor van der Lugt-Melsert op waarlijk sublieme wijze bij het Nederlandse publiek geïntrodu ceerd en blijkt sindsdien ook voor onze amateurs een dankbaar speelobject te zijn geworden. De centrale figuur in dit drama over menselijke zwakheid is de bankier Ton Rijers, die wegens vermeende verduiste ring tot een langdurige gevangenisstraf veroordeeld werd, doch zich dank zij een voorbeeldig gedrag evenwel vroegtijdig in vrijheid ziet gesteld. Zijn onverwachte thuiskomst wordt echter allerminst met vreugde begroet: zijn vrouw is inmiddels met een huisvriend hertrouwd en de jaren hebben ook zijn zoon Ton geheel van hem vervreemd. Maar de eenzaamheid en af zondering in de cel schonken de ex- gevangene een grote berusting en hij is daardoor in staat zijn lot met een kalme ironie te beschouwen. Zelfs wanneer de boekhouder bekent de fraude te hebben gepleegd, zodat blijkt dat Ton Rijers vol komen onschuldig werd veroordeeld, is deze toch het minst geschokt van allen. Hij heeft voor de uit deze bekentenis voortvloeiende verbijstering slechts een spottende glimlach en vertrekt tenslotte even onverstoorbaar naar een nieuw leven in het buitenland. Alleen mag hij nu een dankbare herinnering meenemen aan zijn zoon en schoondochter, die van een warme genegenheid voor hem hebben blijk ge geven. Dit bespiegelende gegeven werd door de auteur in een boeiend toneelspel uitge werkt, dat niet alleen technisch knap in elkaar is gezet, maar bovendien pakkende en gemakkelijk in de mond liggende dia logen bevat. Voor een ensemble, dat zich een juist inzicht in de niet eens zo ge compliceerde karaktertekening weet eigën te maken, wordt hier aldus een fraaie kans geboden voor een boeiende toneel avond. De Hooger Geest Ghesellen hadden zich bij deze gelegenheid onderworpen aan de leiding van begisseur Willem van der Veer, wiens geroutineerd vakman schap uit talrijke verantwoord opgebouw de scènes naar voren trad. In eerste in stantie moet het oordeel aan de jury wor den overgelaten. JAN VAN DAM In het Luxor-theater te Beverwijk wordt op Donderdag 17 Februari een bonte avond .gehouden waaraan wordt medégewerkt door Cees de Lange, Willy Alberti, Henk Bouwman, Joop de Leur, „The Three Jack sons" en de Chico's. Mevrouw de Bock voor de radio Mevrouw N. de BockLuiting uit Be verwijk spreekt vanmiddag in het pro gramma „Tussen de bedrijven" van de NCRV over het onderwerp: „Planten, die met weinig licht tevreden zijn." Vertrokken IJM 183 Vikingbank, TX 37, 36, 49, O 125 (Belg). EE BAlfKCr Wie het verloop van de handel in IJmui- dens hallen de afgelopen week enigermate nauwlettend heeft gevolgd, kan de tussen personen tussen zee en bord moeilijk een fikse hoeveelheid durf ontzeggen. Met die 60.000 kilo tongen, waarvan zelfs menigeen, die het wel eens grijs gewend is, Maandag toch wel even schrok, begon het al: ze zijn „slikvingerend" weg gegaan, al bleven er dan ook 10.000 kilo staan voor Dinsdag en die dag klom de prijs zelfs al weer naar een niveau, dat we de laatste maanden als normaal hebben leren beschouwen. En Woensdag, Donderdag zelfs ook nog lag de prijs een gulden hoger in de klein en grootmiddelsortèringen dan voor de Maandagmarkt. De schol heeft een iden tiek beeld opgeleverd. Men zette de ex portschollen voorzichtig in, maar toen de prijs dan ook eenmaal „stond" is er geen beweging meer in gekomen en de hele week is het een stevige schollenmarkt ge bleven, waarnaast de kleinere soorten, die in het binnenland nog altijd een graag afzetgebied vinden, regelmatig bleven stij gen. Vrijdag kostte een kistje schol II dan ook prompt*./ 40. Uit deze situatieschets kan geredelijk worden afgeleid, dat het mooie weer weinig schade heeft gedaan, of met andere woorden, dat eventueel sfecht vis weer de prijzen tot ongekende hoogte had opgejaagd. Het moge waar zijn, dat Urk flink wat minder te verwerken kreeg dan normaal, waar blijft ook, dat de gedurfde aanpak van de handel vele markten open heeft gehaald en open houdt, zodat de steeds stijgende aanvoeren toch maar weer telkens een „gaatje" vinden. Kijk nu eens naar de kabeljauw: er was veel, heel veel zelfs, mede dank zij een trio Denen, dat met 6 tot 7000 stuks kwam aanzetten en niettemin hield de markt zich prima de middenweek liet zelfs een koers zien, die ongeveer het dubbele be droeg van de overvloedige Maandagafslag. Wie daar nu nog even. compleetheidshalve bij bedenkt, dat Donderdag de piepers 35 tot 36 kostten tegenover 25 in de Maandagmarkt, mag tevreden zijn en op merken. dat het IJmuidense „opvang- apparaat" en nu in de zin van de grote mand, die altijd maar weer klaar staat om de buit der schepen tot zich te nemen nog niet zo heel kinderachtig werkt. Het is ons dan ook een raadsel, dat onder deze omstandigheden geen mogelijkheden ge vonden kunnen worden, de verre visserij opnieuw op gang te brengen, hoewel het bemanningenvraagstuk zo langzamerhand wel als enig en geïsoleerd knelpunt lijkt te zijn Overgebleven. De haring lijkt in Breskens een snel- aflopende zaak te zijn. Verscheidene ha ringspannetjes zijn tenminste alweer op honk terug en de rest kan tegen het eind van de week ook weer thuis zijn wat zeggen wil, dat er zo'n 50 a 60 kotters hun geluk weer op de Noordzee gaan beproe ven en de aanvoeren hier dus snel ver ruimd zullen worden met vooral een ver steviging der school en tongvoorraden. De Zuidzijde heeft de afgelopen week een paar behoorlijke reizen kunnen noteren en dat is in deze tijd van het jaar een ietwat opvallend verschijnsel.. Men heeft het min of meer aan zichzelf te danken, want er is een mooie gevarieerde aanvoer opge bouwd een paar honderd kilo tarbot en heilbot per trawler brengt net de zozeer nodige „kop" op de besomming. Klaverj'assers waren aan bod bij KJB Zaterdagavond heeft de Katholieke Jon geren Beweging in Castricum in het Jeugd huis aan de Overtoom een klaverjasdrive gehouden, waarvoor flinke animo was. De eerste plaats werd opgeëist door he.t koppel J. de Zeeuw-C. de Zeeuw, met 5075 punten, en de tweede plaats was wegge legd voor de heren J Vermolen en N. Rijs, met 4877 punten. De heren H. Veldt en N. Veldt plaatsten zich derde met 4871 punten. Alle deelnemers kregen na afloop een prijs, die hen door de aalmoezenier van de K.J.B. in Castricum, kapelaan C. v. d. Wel, werd overhandigd. „Steun Wettig Gezag" te Heemskerk houdt op Vrijdag 18 Februari in zaal Dam de jaarlijkse feestavond. Het programma zal worden verzorgd door „De drie Muske tiers". KAV feestelijk bijeen De afdeling Heemskerk van de Katholie ke Arbeidersvrouwen Beweging houdt op Donderdag 17 Februari in het K.S.A.-ge bouw haar jaarvergadering. Na het huis houdelijke gedeelte zullen de bloemetjes worden buiten gezet door de viering vau de Vastenavond.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3