Zilveren jubilaris A. M. Tijsseling door tennissers gehuldigd Twee erelidmaatschappen en een erekruis voor J. W. van Dartelen OOK U KUNT DE 100.000 WINNEN! Veertig jaar gewerkt voor het damspel Sportweekronde van Haarlem op 7 Juni Sport in 't groot MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 De Jong en Keiler na vierde ronde leiders Damuitslagen Korfbal KNKB gaat korfbalsport propageren in buitenland Zwemmen Dcmuth verbeterde record 3 x 100 meter wisselslag De moeilijkheden bij de districts-indeling van KNZB Zes overwinningen voor Nederlandse zwemsters Sport in 't kort Schaken Schaakclub Haarlem gelijk met VVGA Striid om schaaktitels van Haarlem begonnen Wielrennen Harris verbeterde wereld record over één kilometer Wielerkalencler Adrie Voorting won op de home-trainer IJshockey De West Europese cup weer voor HHIJC „Op Mars" in brailleschrift verschenen Handbal Het wereldkampioenschap handbal in Duitsland Szöke Szakoll overleden Hoezeer het werk, dat de heer J. W. van Dartelen in veertig jaar voor de dam- beweging in het algemeen heeft gedaan, wordt gewaardeerd, bleek Zaterdagavond in het gebouw van Zang en Vriendschap aan de Jansstraat in Haarlem. Daar waren ruim honderd damliefhebbers en vertegen woordigers van het hoofd-, provinciale en districtsbestuur bijeen gekomen op een de jubilaris aangeboden feestavond. Twee erelidmaatschappen en een ere kruis vielen de jubilerende heer .Van Dar telen, die Dinsdag 15 Februari veertig jaar lid van de Haarlemse Damclub HDC zal zijn, ten deel. De heer C. J. Blokland uit Amsterdam vertegenwoordigde de Konink lijke Nederlandse Dambond en bood na mens het hoofdbestuur het erelidmaat schap van deze bond aan de heer Van Dartelen aan. Hij deed dit na gememo reerd te hebben wat de jubilaris zowel voor de provinciale Noordhollandse Dam bond als voor de KNDB heeft gedaan, waaronder gedurende vijfendertig jaar de verzorging van het maandblad „Het Dam spel". Op de bres Om dit orgaan, dat een onmisbare bin ding vormt tussen de dammers, te behou den, moet de heer Van Dartelen elk jaar bij de ledenvergadering op de bres staan. De heer Blokland vestigde er nog de aan dacht op, dat de KNDB niet kwistig is met het verlenen van deze onderscheidingen, die alleen bij zeer grote verdienste voor de damsport worden uitgereikt. Het tweede erelidmaatschap, dat van de provinciale Noordhollandse Dambond, werd de heer Van Dartelen aangeboden door de voorzitter van deze bond, de heer O. J. van der Sleen. Behalve het erelid maatschap „voor de man, die zijn donkere haren zag vergrijzen binnen de dambewe- ging" bood de heer Van der Sleen een boekenbon aan. Erekruis Van de eigen vereniging, de Haarlemse Damclub, ontving de heer Van Dartelen het erekruis, dat wordt uitgereikt aan hen, die veertig jaar lid zijn van de nu zeven enveertig jaar oude HDC. De eerste die destijds dit kruis verkreeg was wijlen de heer R. J. van der Steeg; het tweede kruis was voor de heer W. J. van Looy, die op deze avond eveneens het kruis van voorzitter J. H. Meure aangeboden kreeg en daarop eenzelfde kruis aan de heer Van Dartelen overhandigde. Tenslotte sprak nog de heer J. J. War merdam, als voorzitter van het district Kennemerland van de Provinciale Noord hollandse Dambond namens alle negentien verenigingen in dit district, die eveneens een boekwerk en bloemen aanbood. In zijn dankwoord zeide de jubilaris Van Dartelen dat hij in het aanbieden van de erelidmaatschappen de dankbaarheid zag voor zijn werk voor de damsport als vrije tijdsbesteding. Hij wilde eveneens met voldoening een terugblik werpen op de afgelopen veertig jaren, waarin de dam sport uitgroeide tot een beoefening in meer dan vierhonderd bij de KNDB aangesloten verenigingen. Uitreiking prestatieprijzen De huldiging van de heer Van Dartelen werd omlijst door een cabaretprogramma door „de Kroonschijf" onder leiding van de heer R. J. Kroes en dansen na met Om de damtitel De wedstrijden voor het eindtournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Ne derland zijn voortgezet met de volgende partijen: Verhoeven (Deventer)— Beeke (Weesp) 02; Haasdonk (Den F ag)Bom (Rotterdam) 11; De Graag (Heusden)— Ansems (Amsterdam) 11: Laros (IJmui- den)Keiler (Amsterdam) 11; Van Dijk (Wageningen)— Noorman (Groningen) 1—1: De Jong (Haarlem)—Bergsma (Wartena) 1—1. De uitslagen van de partijen uit de vierde ronde luiden: De Graag—Verhoeven 20: Laros—Kinnegen 20; De Jong—Bom 20; Bergsma—Ansems 11; Noorman—Keiler 0—2. Haasdonk was in deze ronde vrij. De stand na de vierde ronde luidt: 1. en 2. De Jong en Keiler, ieder 6 nnt.; 3. Bergsma 5 pnt., 4, 5, 6, 7. en 8. Laros, Beeke, Bom, Van Dijk en Ansems, ieder 4 pnt.; 9. en 10. Haas donk en De Graag, ieder 3 pnt.; 11. en 12. Kinnegen en Moorman, ieder 2 pnt.; 13. Ver hoeven 1 pnt. Voor de persoonlijke damkampioenschap pen van Noordholland werden in district Kennemerland de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse A: A. Douma—Nico Blom 11; j. h. MeureG. Hekelaar 1l; H. van Berk—P. Hollenberg "-0; J. Poppen—Aebe de Jong afgebroken. Hoofdklasse B: P. v. d. Berg—K. de Jong 2—0; T. Postma—M. Vr'gsman 2—0. Eerste klasse: G. Schelfaut—C. Oudhof 2—0; J. ter Haak—A. F. van Leuffen 2—0; L. Visser—J. van Horick 1—1; G. FaaA. Masteling afgebroken; K. Meijer—W. Roest afgebroken. Tweede klasse: J. Tuin—W. J. van Looij 2—0; R. Smit—F. Ipenburg 2—0; A. van SabbenJ. v. d. Hoogen 20. Jeugdklasse: H. v. d. Vossen—J. Braven- boe,. 20; H. Langbroek—J. Zwartveld 20; P. Kok Jr.—J. de Boer 2—0. De heer Van Looy speldt jubilaris Van Dartelen het erekruis van de HDC op. .viuziek onder leiding van de heer W. Roest. Tevens werd aan de heren J. B. Sluiter Jr., G. Valkema en I. Risseeuw het oudste en eenentachtig jaar oude lid van de HDC de topscoremédaille uit gereikt, omdat zij in respectievelijk de hoofd-, eerste en tweede klasse de meeste punten in de competitie voor hun tiental hadden behaald. Voor de beste prestaties in de onderlinge wedstrijden waren voor spelers uit deze afdelingen drie Govert Elsingbekers beschikbaar, die voorzitter J. H. Meure uitreikte aan de heren J. B. Sluiter Jr., G. de la Rie en M. P. Lode- wijk. De Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond heeft Zaterdag en Zondag in Overschie zijn jaarlijkse bondsraad gehouden, waar is ge sproken over verschillende belangrijke on derwerpen. In de eerste plaats heeft het hoofdbestuur de plannen ontvouwd, die zijn ontworpen voor de besteding van de in uit zicht gestelde rijkssubsidie. Het ligt !.n het voornemen deze hoofdzakelijk ten goede te laten komen aan het jeugdwerk, door een jeugdleider aan te stellen, cursussen voor jeugd- en technisch kader te financieren, het kaderblad uit te breiden en de aandacht voor de K.N.K.B.-jeugdkampen te stimule ren. Ook de micro-karfbal hed wederom de aandacht. De bondsraad verzocht de tech nische commissie van de K.N.K.B. te blij ven zoeken naar een vorm van micro-korf bal, die ook in gymnastiek-lokalen kan worden beoefend en attractief voor de jeugd is. Tenslotte werd het belangrijkste punt in bespreking gebracht, namelijk de in dit jaar te honden korfbal-demonstraties in Zweden, Noorwegen, Zwitserland en Oostenrijk. De bondsraad stelde zich enthousiast achter het voorstel om te komen tot de stichting van het Broekhuysen-fonds, ge noemd naar de schepper van korfbal en de oudste ere-voorzitter van de K.N.K.B., waaruit de buitenlandse propaganda zou worden gefinancierd en waarvoor onder de leden van de K.N.K.B. een grootscheepse geldinzameling zou worden gehouden. ADVERTENTIE De Utrechtse zwemmen Anton Demuth, lid van „Zwemlust" is er opnieuw in geslaagd een persoonlijk Nederlands wisselslagrecord te verbeteren. Na zijn geslaagde poging op de 4 x 100 meter verleden week, brak hij Zaterdagavond in Hilversum het Nederlands record op de 3 x 100 meter wisselslag. Dit stond op naam van Korevaar met 4 min. 7.5 sec. Demuth's nieuwe recordtijd bedraagt 4 min. 5.7 sec. Hij zwom de 100 meter rug slag in 1.15.2, de schoolslag in 1.34.1 en de vrije slag in 1.16.4 Op de komende buitengewone algemene vergadering van de KNZB op 27 Februari in Amsterdam, waar de reorganisatie van de zwembond aan de orde komt, zullen wat betreft de districts-indeling twee voorstel len ter tafel komen. Tijdens een in Utrecht gehouden bijeenkomst van de voorzitters van de kringen van de KNZB bleek men met grote meerderheid 11 tegen 4 stem men achter een suggestie van de kring Den Haag te staan, welke een andere dis tricts-indeling inhoudt dan die, zoals die door de reorganisatie-commissie is voorge steld. De kring Den Haag stelt de volgende districts-indeling voor: Den Haag-Gouda, Haarlem-Noordholland-Amsterdam, Fries- land-Groningen-Drente, Utrecht-Arnhem- Nijmegen-IJselstreek-Twente, Oost-Bra bant-Limburg en Rotterdam-West-Brabant- Zeeland. De reorganisatiecommissie heeft een indeling van vijf (tegen Den Haag zes) districten ontworpen, die er als volgt uit ziet: Groningen-Friesland-Drente, Utrecht- Noordholland-Amsterdam, Den Haag-Haar lem, Rotterdam-West-Brabant-Zeeland, Arnhem-Nijmegen-Oost-Brabant-Limburg. Tijdens internationale zwemwedstrijden, welke Zondag in Antwerpen zijn gehouden, hebben Nederlandse zwemsters fraaie suc cessen geboekt De 100 meter vlinderslag eindigde in een zege voor Mary Kok van de Robben. Haar tijd bedroeg 1 min. 18,2 sec. De Franqaise mejuffrouw Dutheil werd tweede in 1 min. 22,3 sec. Op de 100 meter rugslag tikte Geertje Wielema van HZC als eerste aan in de tijd van 1 min. 13,4 sec. met op de tweede plaats mejuffrouw André (Frankrijk), die er 1 min. 17,3 sec. voor nodig had. Dicky van Ekris van de Robben werd derde in 1 min. 18,4 sec. de 200 meter schoolslag eindigde in een Belgische over winning. In de tijd van 2 min. 58,7 sec. werd Eva Gerard-Novak winnares voor onze landgenote Jennie Welling (3.02,6). De 100 meter vrije slag was eveneens voor Geertje Wielema (1.08,6) met op de tweede plaats Lenie de Nys (Robben), die een tijd van 1 min. 10.0 sec. liet afdrukken. De verdere uitslagen luiden: 100 meter vrije slag adspiranten: 1. Greetje Kraan (Ned.) 1.08,1; 2. Mary Kok (Robben) 1.09,6. 3 x 100 meter wisselslag estafette adspi ranten: 1. Robben (Ned.) 4.00,4; 2. HZC (Hilversum) 4.09,3). 4 x 100 meter wisselslag estafette dames: 1. Robben (Ned.) 5.17,5; 2. HZC (Ned.) 5.19,2. In het eindklassement bezette Robben (Ned.) de eerste plaats, gevolgd door HZC (Hilversum). ADVERTENTIE De gemiddelde shagroller in Nederland rolf per jaar 7300 sigareiien, dus in nog geen 14 jaar honderdduizend. Laat al die 100.000 zo lekker mogelijk zijn. Dat kan! Als U niet alleen Uw shag met zorg kiest, maar ook Uw vloei! Vraag daarom Uw winkelier uitdrukkelijk om Mascotte-vloei. Dan kunt U honderd duizend keer alles uit Uw shag halen, wat er aan kwaliteit in zit. FINSE ZEGE IN CORTINA. Op de eerste dag van de internationale ski-wed strijden in Cortina d' Ampezzo heeft de Fin Arvo Viitanen de 15 km. loop in de tijd van 49 min. 48 sec. gewonnen. Tweede werd zijn landgenoot Veikko Hakulinen in 50 min. 1 seconde. STADE DE REIMS—ROTWEISS ESSEN. In Verviers is voor 8000 toeschouwers een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Stade de Reims, dat op 16 Februari in Amsterdam tegen het bondselftal uitkomt, en Rotweiss Essen. De Franse club. won met vijfdrie. De stand bij de rust was vierdrie. Voor Reims scoorden Bliard en Glowacki (4 x), voort Rotweiss maakte Islacker (2 x) en Röhrig de doelpunten. „CRITERIUM VAN EUROPA" VOOR ATHLETIEKPLOEGEN? De Franse Ath- letiekbond hoopt dit jaar voor het eerst athletiekwedstrijden voor ploegen om het „Criterium van Europa" te organiseren.. De wedstrijden zouden op 24 en 25 September in Parijs worden gehouden. Als deelne mende landen worden genoemd Frankrijk, België, Nederland, Engeland, Italië en Zwitserland. VAN DONGEN WORDT PROFESSIONAL. De nationale wegkampioen der amateurs wielrijden, Van Dongen uit Breda, heeft bij de K.N.W.U. in Den Haag een licentie aan gevraagd om als professional te mogen rijden. Evenals de Amsterdammer De Groot, die onlangs als prof. debuteerde, is Van Dongen reeds voor enkele belangrijke weg wedstrijden gecontracteerd. De competitiewedstrijd tussen VVGA en de Schaakclub Haarlem voor de eerste klasse A van de KNSB is voorlopig in een 4l£4'4 gelijk spel geëindigd. Een partij is af gebroken. De gedétaillieerde uitslagen luiden: Wert- heim (VVGA)—Schneiders (Haarlem) 01; Donk (VVGA)Van der Velde (Haarlem) 1—0; Oud (VVGA)—D- Ree (Haarlem) 01; Kapsenberg (VVGA)Haitsma (Haar lem) 10; Jonkman (WGA)—Steyn (Haar lem) afgebroken; Crabbendam (VVGA) Van Driel (Haarlem) 10; Adema (VVGA) Schmitz (Haarlem) 1—0; Van Tuinen (VVGA)—Wijker (Haarlem) 0—1; Hendriks (VVGA)Brouwer (Haarlem) 01; Akker man (VVGA)Blokker (Haarlem) \'i In zi"** openingswoord bij de aanvang van de wedstrijden om het persoonlijk schaak kampioenschap van Haarlem, constateerde de voorzitter van de Haarlemse Schaakkring, de heer J. J. van Kampen, dat 40 deelnemers te gering is "oor een striid. waarin beslist moet worden, wie de sterkste schakers van Haarlem in de onderscheiden categorieën zijn. Van een propagandistische werking van zo'n klein tournooi kan alleen dan nqg maar sprake zijn, als het uitstekend verloopt. Inderdaag is de bezetting van het tour nooi klein, doch bovendien moet geconsta teerd worden, dat de bezetting, van de hoofd klasse speciaal, zwak is. Spelers, van wie men zeker niet zou kunnen zeggen, dat zij in de le klasse jot de finale gekomen zouden zijn, nemen thans deel aan de voorronden in de hoofdklasse. De 1ste ronde bracht nog maar weinig be slissingen. mede doordat een aantal partijen werd afgebroken. De resultaten waren: Hoofdklasse A: N. C. de VriesL. Ken- sen afge; F. A. Spinhovenir. J. J. Elzer- man afg. Groep B: Tj. de Jong—W. de Graaff afg.; P. J. Verhoeff—P. H. Kastelein 1—0. le klasse A: J. Stolvoort—B. Hagenaar 10; P. Wilffert—P. Kloos 1—0. Groep B: J v. d. Berg—F. D. Antonisse afg. 2de klasse A: F. W. Barthel—J. v. d. Steeg 1—0; G. H. KroesA. Scheffer ]4; J. v. Berkel—A. J. A. Hendriks 1—0. Groep B: R. Barthel—J. C. Anderson 1—0; G. J. H Nijland—H. de Jager VÉ—Vi. 3de klasse: A. Hovenkamp—A. Hercken- rath 0—1; B. Cornelissen—L. Paardekoper 1—0. Een radiotoestel en een nog aan te schaf fen schemerlamp (of hiervoor in de plaats een televisietoestel), alsmede talrijke brie ven, telegrammen waaronder van het gemeentebestuur van Haarlem en bloemstukken waren de stoffelijke blijken van medeleven bij het jubileum van de heer A. M. Tijsseling, die op 9 Januari een kwart eeuw het voorzitterschap had vervuld in het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond. Door ziekte van de jubilaris had de huldiging pas Zaterdagmiddag plaats,waar voor bijna honderd belangstellenden in de kroonzaal van restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem waren samen gekomen, onder wie afgevaardigden van het bondsbestuur en uit de districten van de K.N.L.T.B. De heer A. L. M. Rogmans sprak als voorzitter van het uitvoerend comité in een welkomstwoord zijn waardering uit voor het belangrijke werk van de heer Tijsseling voor de K.N.L.T.B. in het alge meen en het district Haarlem in het bij zonder. Namens het bestuur van de K.N.L.T.B. werd het woord gevoerd door het oudste bestuurslid, tevens erelid en oud-voorzitter de heer D. Croll. Hij releveerde de ver diensten van de heer Tijsseling, die daar voor destijds reeds tot lid van verdienste werd benoemd en gaf vervolgens bij voor baat te kennen, dat de bondsraad op de op 19 Maart in Utrecht te houden algemene vergadering het voorstel zal doen om de heer Tijsseling als erelid van de K.N.L.T.B. te benoemen. Het bondsraadslid voor het district Rot terdam, de heer A. Voorwinden, vertolkte namens de leden van de bondsraad zijn gevoelens van waardering voor het werk van de jubilaris, dat hij waarschijnlijk daarom zo uitmuntend heeft gedaan om dat het geheel vrijwillig werd verricht. De oud-secretaris van het district Haar lem, dr. Th. de Crauw, voerde als vriend van de jubilerende heer Tijsseling het woord. Het was de taak van de heer J. R. van Wijk, voorzitter van de tennisclub „Duinlust", om namens de Haarlemse ver enigingen te herinneren aan de sobere en prettige wijze, waarop de heer Tijsseling zich als voorzitter altijd als een leider boven de partijen had gesteld. Namens de verenigingen, wed strijd com i- té's en anderen bood de heer Van Wijk vervolgens de blijvende herinnering in stoffelijke vorm aan. Een comité tot hul- De Engelsman Reg Harris heeft het we reldrecord voor de kilometer met staande start voor overdekte banen verbeterd. Hij bracht het op 1 min. 8 sec. Het record stond sinds 9 November 1 3 op zijn naam met 1 min. 9 sec., welke tijd hij in Parijs liet af drukken. De Nederlander Jan Derksen evenaarde in Dortmund het wereldrecord 500 meter met vliegende start voor overdekte banen, door de afstand af te leggen in 29,8 sec. Dit record wordt sinds 28 November 1954 ge houden door de Fransman Bellenger. diging van de heer Tijsseling en een uit voerend comité hadden het beter geoor deeld, dat de spontanieteit een boven ver wachting gesteld denkbeeld kon verwezen lijken: één groot geschenk. Daarna werd het nieuwe radiotoestel aan de heer Tijsse ling overhandigd met de mededeling, dat er ook nog geld was voor een schemerlamp; twee geschenken, die eventueel voor een televisietoestel konden worden omgeruild. In zijn dankwoord zeide de heer Tijsse ling, dat hij destijds zijn benoeming tot lid van verdienste van de K.N.L.T.B. een mooie beloning had gevonden om zijn we*k te eren, maar dat hij de promotie tot ere lid zeker niet had durven verwachten, waarvoor hij evenwel zijn erkentelijkheid uitsprak. In het bijzonder ging zijn dank, mede namens zijn echtgenote, uit naar de leden van het uitvoerend comité. De winst was volgens hem het verkrijgen van zovele vrienden in de Haarlemse verenigingen, en hij hoopte nog enige jaren zich met liefde aan het mooie werk voor de tennissport te kunnen geven. Onder voorzitterschap van de KNWU- consul, de heer H. Eggink, hielden de Noord hollandse wielerverenigingen Zondagmorgen in Krasnapolsky in Amsterdam de jaarlijkse kalendervergadering. Weer een groot aantal wedstrijden werden voor het komende sei zoen op deze vergadering ingedeeld. Zo zul len er in Amsterdam achttien straatronden worden georganiseerd en in de omstreken van Haarlem, Kennemerland en de Haarlem mermeer zullen de renners 22 maal in actie komen. De Haarlemse wielervereniging H.S.V. „De Kampioen" kreeg voor haar wedstrijden de volgende data toegewezen: 23 April: in af wachting van de aankomst der deelnemers aan de Ronde van Nederland, een wedstrijd voor amateurs en onafhankelijken in Zand- voort; 30 April: invitatiewedstrijd voor nieuwelingen in Haarlem-Oost; 1 Mei: jubi leumwedstrijd in Zandvoort voor alle cate gorieën; 7 Juni: sportweekronde in Haarlem- Noord voor amateurs; 7 Aug.: jubileumsport dag met wedstrijden voor nieuwelingen en aspiranten; 3 Aug.: Ronde van Santpoort voor amateurs en 9 October in Zandvoort of Haarlem, een wedstrijd voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten. Tevens is „De Kampioen" weer door de K.N.W.U. belast met de technische organisatie van het amateurkampioenschap in Zandvoort op 10 Juli. Kennemerland De Beverwijkse Rennersclub „Kennemer land" kreeg de volgende wedstrijddata toe gewezen: 7 Mei: Ronde van Velsen-Noord voor amateurs en nieuwelingen; 4 Juni: in samenwerking met „De Bataaf" de Ronde van IJmuiden-Oost voor amateurs, onafhan kelijken en nieuwelingen; 26 Juni; Ronde van Beverwijk voor amateurs, onafhankelij ken en nieuwelingen; 16 Juli: Wij' aan Zee voor amateurs en aspiranten; 24 Juli: Ronde van Heemskerk voor profs, onafhankelijken en amateurs; 7 Aug.: Ronde van Beverwijk en 28 Aug.: Ronde van Heemskerk, beide voor amateurs, onafhankelijken en nieuwe lingen H.S.C. „De Bataaf" uit Halfweg houdt wed strijden op 16 April in de Houtrakpolder voor nieuwelingen en aspiranten; 5 Mei: Ronde van de Haarlemmermeer over 200 km. en 25 Juni: Ronde van Badhoevedorp, beide voor amateurs en '-ieuwelingen; 2 Juli: jubileumklassieker in de Haarlemmermeer voor amateurs; 8 Juli: Nieuw Vennep voor nieuwelingen en 27 Juli in Zwanenburg een wedstrijd voor nieuwelingen en aspiranten. De heer Croll (links), lid van het hoofdbe stuur van de K.N.L.T.B., feliciteert de heer A. M. Tijsseling. die Zaterdagmiddag jubi leerde ter gelegenheid van het feit dat hij 25 jaar voorzitter was van het district Haarlem van de K.N.L.T.B. en een even groot aantal jaren lid van de Bondsraad. De Haarlemse wielervereniging HSV „De Kampioen" hield Zaterdagavond in café „Zomerlust" in Santpoort wedstrijden o hometrainers. Winnaar van deze wedstr den werd Adrie Voorting, die drie van vier te rijden ritten tegen zijn broer Gerrit won en met 3 min. 51.8 sec. de beste tijd maakte in het algemeen klassement. 4 Vormden de duels tussen de gebroeders Voorting het hoogtepunt va deze avond, niet minder spannend waren de ritten tussen Bijster en Steenvoorden, die in de eerste rit gelijk eindigden en daarvoor een daver- rend applaus mochten incasseren. Ook Peters en Eelsing, die na de pauze door pech wer den uitgeschakeld evenals Mathot en Peter sen, leverden in de eerste rit volop strijd en spanning; de 16-jarige Koger verschafte zich door vier overwinningen op Buis, de vierde plaats in het klassement achter de drie professionals. De ijshockeywedstrijd Luik—HHIJC, gel dend voor de West-Europa Cup, is in een gelijkspel geëindigd (6—6). 'e tussenstan den waren: 11, 22, 33. Door dit gelijke spel is het puntenaantal van de Hagenaars onbereikbaar geworden voor de andere teams. HHIJC heeft ook voor dit jaar beslag gelegd op de .West-Europa Cup. De stand is thans: HHIJC 12 10 2 0 22 116— 53 Dusseldorf 8 4 0 4 8 51— 38 Bad Nauheim 5 3 1 1 7 55— 28 Berlijn 5 3 0 2 6 31— 28 Keulen 9 2 2 5 6 3665 Antwerpen 10 2 1 7 5 52117 Luik 9 1 2 6 4 65— 77 De eerste exemplaren van de Braille-uit gave van „Op mars", het orgaan van de Nederlandse Christelijke Wandelsport Bond, zijn aangeboden aan de directies van het Christelijk blindeninstituut „Bartimeus" te Zeist en het Christelijk blindentehuis „Son- nehéerdt" te Ermelo. „Op mars" is het eer ste orgaan in Europa ten dienste van de lichamelijke sporten, dat ook in braille ver schijnt en met het oog hierop droeg de aan bieding een enigszins officieel karakter. Het byna voltallige bestuur van de N.C.W.B. was naar „Bartimeus" in Zeist en naar „Sonneheerdt" in Ermelo gekomen. De voorzitter van de N.C.W.B., de heer P. Taekema uit Den Haag, zeide zowel in „Bartimeus" als in „Sonneheerdt" in een toespraak, dat het bondsbestuur met de braille-uitgave beoogt de zelfwerkzaamheid van de blinde leden te bevorderen en de band met hen nog nauwer dan voorheen aan te halen. Vervolgens bood hij de eerste braille-uitgave van „Op mars" aan. In „Bartimeus" sprak na de aanbieding mejuffrouw J. C. Voorhoeve woorden van hartelijke dank, waarbij zij er op wees, dat de wandelaars van „Bartimeus", nu zij een voor hen leesbaar orgaan bezitten, onge twijfeld nog meer dan voorheen op de wan delsport gesteld zullen zijn. Zij verheugen zich thans reeds op de wandeltocht, die zij het volgende jaar zelf hopen te organise ren. In „Sonneheerdt" sprak de heer J. Spruyt eveneens dankwoorden tot het bestuur. In beide inrichtingen las een dér blinde wandelaars voor de eerste maal enkele bladzijden uit zijn eigen wandelorgaan voor. De sportbeoefenaren in Boedapest heb ben meer dan 1500 instructeurs en trainers tot hun beschikking, zo heeft Sajgal, de voorzitter van het stedelijk comité voor li chamelijke opvoeding en sport medegedeeld. Deze zeide voorts, dat op het ogenblik de Hongaarse hoofdstad 1354 sportterreinen (overdekte banen en hallen inbegrepen) heeft en dat het totaal aantal actieve sport beoefenaren in Boedapest thans 143.187 be draagt, die over 947 clubs zijn verdeeld. Aan de technische commissie van het In ternationaal Handbal Verbond en aan het Duitse Handbal Verbond ls organisator van wereldkampioenschappen handbal 1955 is door de president \an de techni sche commissie, de Zwitser Horle, een speel- programma voorgesteld dat onder meer de volgende bijzonderheden inhoudt: een kwa lificatieronde, te houden van 19 Juni tot 1 Juli, waaraan zes groepen van drie, met elk twee wedstrijden per team, deelnemen. De zes beste landen van het wereldkampioen schap 1952 zijn geplaatst. De groepen zouden als volgt worden in gedeeld. Groep 1: Duitsland, België, Noorwegen. Groep 2: Zweden, Saarland, Hongarije. Groep 3: Zwitserland, Finland, Luxemburg. Groep 4: Oostenrijk. Spanje, Frankrijk. Groep 5: Denemarken, Portugal, Joego slavië. Groep 6: Nederland, Tsjechoslowakije, Argentinië of Italië. Voor de hoofdronde, die van 3.tot 7 Juli op het programma staat, doet Horle de sug gestie deze te laten spelen in twee groepen van drie waarin zijn ingedeeld, de als num mers één in de zes groepen van de voor ronde geëindigde ploegen. Als andere mogelijkheid om de hoofd ronde te verwerken ziet Horle een indeling in twee groepen van vier. De groepen zou den dan bestaan uit de zes beste teams uit de voorronde, waaraan toegevoegd de twee elftallen, die van de niet geplaatste ploegen het beste doelgemiddelde hebben. Voor de titel zouden dan de nummers een van de hoofdrondegroepen strijden; om de derde en vierde plaats komen de nummers twee tegen elkaar uit enz. DUITSLAND EN V.S. SPEELDEN GE LIJK. De in Füssen gespeelde ijshockey wedstrijd tussen Duitsland en de Verenigde Staten is geëindigd in een gelijk spel: twee twee. De tussenstanden waren: 101, 1—0. 1—1. IERLAND EN ENGELAND SPEELDEN GELIJK. Ierland en Engeland hebben met zeszes gelijk gespeeld in een in Dublin gehouden rugby-wedstrijd. Met rust leidde Engeland met zesdrie. Na een langdurige ziekte is Zaterdag in Hollywood overleden de bekende, in Honga rije geboren filmacteur S. Z. Szakall.' Szakall kwam in 1939 naar de V.S. Hij trad op in vele films, onder andere „Look for the silver lining", „The dolly sisters" en „Lullaby of Broadway".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7