Op de weg Pineau stuurt op samengaan met de Katholieken aan Weerbericht Socialistisch program aan de partijen voorgelegd Moskou heeft Londen nog niet geantwoord over Formosa Nazi verloor zijn haren maar niet zijn streken Eerste reacties niet al te ontmoedigend Gedwongen verhuizing uit Johannesburg Communistisch welkom aan ex-nazi Schörner Molotov ontving Indiase diplomaat Veiligheidsraad bereikt niets met Formosa Het woord is aan Roemeense legatie te Bern ingenomen 69e JAARGANG No 186 DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 v e l s e r Haarlems Dagblad editie 299e JAARGANG No 33 Augsburg moet twaalf duizend DM aan gouwleider betalen Atoombom-proef afgelast Vier en dertig vrijwilligers in arrest wegens hulpverlening Bloemenhulde past de man die in Rusland geboet heeft Somber verschiet H-bom-projectiel is in de maak16000 km per uur Militair overleg tussen Formosa en Korea Moskou en Peking vierden vijf jaar vriendschap Vechtpartij in café Bezetting eist vrijlating van vijf Roemenen in Boekarest Nehroe voor overleg met Nasser in Egypte Weerrapport zzw zo Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE SLACHTOFFERS des verkeers blij ven vallen; ondanks alle maatregelen treedt geen zichtbare verbetering in de toestand in. Het heeft zijn nut daarbij te overwegen dat het niet alleen in Neder land zo gesteld is; in andere landen doet men even vergeefse pogingen om het vraagstuk tot oplossing te brengen. Dit biedt geen troost, maar wel een juister in zicht. Men zou er uit kunnen afleiden dat ook op dit dagelijks betreden, vertrouwde terrein de ontwikkeling van de mens bij de ontwikkeling van de techniek is achter gebleven. Gij kunt daar het meest- alarmerende voorbeeld naast stellen, een vinding die uit de verte dreigt: de atoom energie. De mens beheerst haar niet; zij zou hem kunnen vernietigen tegen zijn wil, alsof zij met een eigen wil begaafd was. Maar dat is zij niet. Zij bestaat slechts in instrumenten, door hem bedacht en samengesteld, die volkomen onschade lijk blijven als hij ze niet gebruikt en (in andere vorm) hem- zeer nuttig kunnen zijn als hij, ze goed gebruikt. De instru menten van het verkeer beheerst hij ten slotte evenmin. Ook als hij ze zelf heeft gemaakt kunnen ze hem het leven kosten, zoals pas weer gebleken is bij de dood van de Franse groot-industrieel, die de leider van de Renault-fabrieken was. Een uit zondering? Neen, wij worden eraan her innerd dat ook twee directeuren van Ci- troën en de fabrikant Bugatti in wagens van hun eigen makelij zijn gesneefd. Deze overwegingen willen niet zeggen, dat men niet al het mogelijke zou moeten beproeven om het aantal ongelukken te beperken. Nu herhaaldelijk wegen glad zijn, soms maar op enkele punten, hetgeen verraderlijk is, zijn de gevaren bijzonder groot. Het heeft dus zin er de aandacht op te vestigen, dat men een autorijder niet door eigen onverschillig optreden hetzij in een andere auto of per fiets of te voet tot plotseling remmen moet nopen, want dan is de kans groot dat hij gaat glijden. Dat is niet alleen gevaarlijk voor hem, maar voor allen in zijn buurt. Het is ook goed te erkennen, dat als het sneeuwt het zicht door autoruiten heen aanmerkelijk slechter is dan wanneer het niet sneeuwt. Hetzelfde verschijnsel, slecht zicht, doet zich voor in de overgang tussen daglicht en duisternis. Enige jaren geleden heeft in New York een taxi-chauffeur zijn vijfentwintigjarig jubileum gevierd; hij was in die kwart eeuw bij geen enkel ongeval betrokken geweest. Natuurlijk vroegen verslaggevers hem hoe hij, dagelijks vele uren rijdend in het drukste verkeer ter wereld, voort durend aan het gevaar ontkomen was. Al leen maar geluk? „Neen", zei hij, „ik dank het aan mijn vaste besluit om in iedere andere weggebruiker een idioot te zien, die plotseling de meest ondenkbare ver- keersfout zou kunnen begaan". Hij had het aardiger kunnen uitdrukken, maar na vijfentwintig jaar ervaring was hij daar blijkbaar niet zachtzinnig genoeg meer voor. Nu, er zijn in de laatste weken weer verscheidene ongelukken gebeurd doordat iemand op „voorrang" rekende, die hij niet kreeg. Men moet in het wegverkeer maar liever niet op recht-van-voorrang rekenen. De teleurstellingen zijn te talrijk. Niet altijd is dit falen gevolg van onwil. Het kan ook zijn dat iemand eenvoudig een fout maakt, omdat ieder die iets doet soms fouten maakt. Het kan wezen dat hij, in onbekende omgeving rijdend, een bordje bij een voorrangsweg niet opmerkt omdat hij in de zijstraat juist al zijn aan dacht aan „tegenliggers" moet besteden, of een hond ontwijken of iets dergelijks. Onlangs heeft een lezer mij een brief geschreven met het verzoek, nog eens aan die jubilerende taxi-chauffeur in New York te herinneren. Dat heb ik nu ge daan: er zij ter ere van die chauffeur aan toegevoegd, dat hij ontgetwijfeld tot de mensen behoort wier ontwikkeling zo ver gevorderd is dat zij het gebruik van een technische uitvinding beheersen. Welis waar zou pech hem tenslotte kunnen tref fen, maar dat is een factor die voor ieder een geldt. Als alle weggebruikers in New York of in welke andere stad ook zijn opvatting huldigden zou in die stad het aantal ongelukken in het verkeer zeker tot het minimum dalen. Blijft u ook voor al denken aan de mensen die niet zo on middellijk weten wat rechts en wat links is. In andere opzichten kunnen zij heel verstandig zijn, maar op dit punt blijken zij wat traag. Het zijn er meer dan u denkt en de doodstraf staat er niet op. De doodstraf is in Nederland trouwens al lang afgeschaft. R. P. BONN (ANP) De nationaal-socialis- tische vroegere gouwleider van Augsburg Karl Wa/hl, moet door het stadsbestuur van Auigsburg met twaalf duizend DM worden beloond voor zijn diensten aan het nationaal-socialistische bewind. Een andere uitweg uit een jarenlang slepend conflict hebben de West-Duitse rechters niet mo gelijk geacht. Karl Waihl had als gouwleider van het stadsbestuur een tuin van 1800 vierkante meter ten geschenke gehad „als beloning voor zijn bijzondere verdienste voor het nationaal-socialisme". Toen hij na de oor log voor een zuiveringsrechtbank moest komen, voerde hij als bewijs van zijn ver beterde gezindheid aan, dat hij de tuin weer aan de stad zou terugschenken. Zo dra de zuivering echter een mild oordeel over hem uitgesproken had, trok hij deze belofte weer in. Jaren lang procedeerde de stad Augs burg om de op een waarde van veertigdui zend mark geschatte tuin terug te krijgen, maar zij verloor het pleit in alle instan ties. De rechters zagen geen mogelijkheid om de schenkingsoarkonde der nazi's bui ten de wet te stellen en zij moesten ten slotte het stadsbestuur adviseren te trach ten met de gouwleider tot een accoord te komen. Wahl heeft nu zijn nazi-tuin voor twaalf duizend mark aan de stad terug verkocht. Bovendien heeft de 6tad zesduizend mark aan proceskosten moeten betalen. LAS VEGAS (United Press) De Ame rikaanse commissie voor de atoomenergie heeft de atoombom-proef die vanmiddag teweeg gebracht zou worden, afgelast om dat er wolkenformaties boven de staat Ne vada hingen die de door de proef ver wekte radio-activiteit zouden kunnen mee voeren. (Van onze correspondent in Parijs) Vanavond of morgenochtend zal de derde kabinetsformateur, de socialist Chris tian Pineau, president Coty meedelen of hij zijn pogingen tot het uiterste zal i. Een gunstig teken is dat het bestuur van de S.F.I.O., de partij der Vandaag zullen de andere partijen zicb over die vijf punten, waarbij een doortas tend sociaal beleid voorop staat, en ten aanzien van de buitenlandse politiek en van Noord-Afrika de lyn Mendès-France wordt doorgetrokken, beraden. Na haar uitspra ken kan de formateur pas met de samen stelling van zyn regering beginnen. Het schynt ln de bedoeling te liggen van Pi neau, die een groot bewonderaar van Men- dès-France is, de démissionaire minister president een post als vice-premier in zyn toekomstig kabinet aan te bieden. De eerste reacties op de aanwijzing van Pineau zijn niet al te ontmoedigend. Over het algemeen schijnt hij op de steun te kun nen rekenen van dezelfde groepen, die ook achter Mendès-France hebben gestaan. Bo vendien hoopt hij de rooms-katholieken uit hun tent te lokken. De MRP heeft zich al tijd op haar progressieve sociale denkbeel den laten voorstaan en nu krijgen zij op nieuw de kans geboden nauw met de socia listen samen te werken. Een samenwer king, die sedert vier jaar was verbroken. Hier ligt het kardinale punt uit de derde fase van de crisis. De persoon van Mendès- France en zijn houding tegenover „klein Europa" hadden een onoverbrugbare kloof tussen de MRP en de overige meer voor uitstrevende groepen in de Nationale Ver gadering geschapen. Niettemin is herhaal delijk gebleken dat de rooms-katholieken in hun hart niet afkerig stonden tegenover de voornaamste programma-punten van de ijna vier jaar lang stelselmatig iedere regeringsverant- fgewezen, Pineau zijn fiat hebl voortzetten. Een Franse socialisten, die woordelijkheid hebben afgewezen, Pineau zijn fiat hebben gegeven. Daarmee doen de socialisten in beginsel een stap die tot ingrijpende veranderingen in de Franse politiek kan leiden. Die stap is echter niet onoverdacht gedaan. Pineau heeft als grondslag der onderhandelingen hetzelfde programma in vijf punten naar voren geschoven dat Mendès-France in November na zijn uitnodiging aan de socialisten als onaanvaardbaar moest afwijzen. JOHANNESBURG (Reuter) Vier en dertig vrijwilligers van het Afrikaanse Nationale Congres zijn gearresteerd, omdat zij trachtten hulp te verlenen aan families in de Afrikaanse voorstad van Johannes burg, Sophiatown, die van de autoriteiten opdracht hebben gekregen te verhuizen naar de nieuwe voorstad Meadowlands, doch daar fiiets voor voelen. De secretris van het Afrikaanse Natio nale Congres in Transvaal, Robert Resha, die de hulpverlening leidt, heeft gezegd dat de vrijwilligers werden géarresteerd toen zij zich vervoegden bij de woonhuizen van zeven gezinnen. De politie heeft be kendgemaakt, dat vier inheemsen zijn aan gehouden wegens poging tot diefstal en de 29 anderen omdat zij zich 's nacht op straat bevonden zonder vergunning. Ongeveer 750 politiemannen waren van ochtend op de been ter bescherming van het wegvoeren van een tweede groep na turellen naar Meadowlands, dat 16 km buiten Johannesburg ligt. Ook de tweede groep omvat 150 gezinnen. Militaire vrachtauto's brengen de bezittingen van deze gezinnen over. In totaal moeten onge veer 70.000 inheemsen uit Wcst-Johannes- burg vertrekken. Hun wijk zal worden af gebroken om plaats te maken voor een nieuwe voorstad, bestemd voor blanken. Vier naturellen en een kleurling zijn door een rechtbank te Johannesburg be schuldigd van het verwekken van een rel letje, toen Zaterdag inwoners van Sophia town naar Meadowlands werden overge bracht. Het voorarrest van de vier beschul digden werd verlengd tot Vrijdag. NEUMÜNSTER (United Press) Het was beter geweest de voormalige Nazi veldmaarschalk, Ferdinand Schörner met bloemen te verwelkomen, in plaats van met beledigingen, zo is op een linkse poli tieke vergadering te Neumünster gezegd. Een spreker van het communistisch „ver bond tot bescherming van democratische rechten", zei dat de verantwoordelijkheid voor de „stroom van beledigingen" waar mee Schörner verwelkomd werd, bij de Duitse regering ligt. Deze zorgde voor een officiële begroeting van de man die be kend staat als „de meest gehate man in het Duitse leger". Schörners recente terugkeer uit Russi sche gevangenschap ging gepaard met ver zoeken om zijn vervolging wegens misda den tegen de mensheid. Vakverenigingen en organisaties van oud-strijders stellen hem verantwoordelijk voor afslachten van de Duitse troepen die in Tsjechoslowakije weigerden te vechten tegen het oppermach tige Rode leger. De spreker op de meeting zei, dat Schör ner voor zijn daden geboet had met zijn gevangenschap in de Sovjet-Unie. regering Mendès-France, die zij niettemin om rancuneuze overwegingen van mannen als Bidault ten val hielpen brengen. Pineau is het federale Europa toegedaan en zo is in beginsel misschien de mogelijk heid geopend de verbroken banden met de rooms-katholieken te herstellen. Mocht dat lukken dan kan de politiek van Mendès- France op een degelijker parlementaire grondslag worden voortgezet. Om teleurstelling te vermijden is het ech ter goed er op te wijzen dat de rechtervleu gel der Gaullisten, radicalen en de rooms- katholieken, om van de onafhankelijken maar te zwijgen, die als partij zeker afzij dig zullen blijven, de pogingen van Pineau niet werkeloos zullen gadeslaan. Over en kele maanden zet een serie van verkiezin gen in, die tot de helft van 1956 zal duren en daarop zijn aller ogen gericht. Het be lang van Frankrijk komt hierbij achteraan en het heil en de toekomst van de Westerse vrijheid nog weer later. WASHINGTON (Reuter) Geleerden aan beide zijden van het ijzeren gordijn werken aan de ontwikkeling van een ge leid projectiel, dat met een waterstofbom als lading, in een uur tijds een afstand van 16.000 kilometer kan afleggen. Deskundi gen in Washington zijn van mening, dat in de Verenigde Staten hierbij „goede vorde ringen" worden gemaakt. Het zal echter nog wel enige jaren kunnen duren, voor de eerste werkelijke proeven genomen kunnen worden, aldus een artikel in het Ameri kaanse tijdschrift „Newsweek". w::Wi mm Zware regenval veroorzaakte in Zwitserland op sommige plaatsen ware lawines. Grote rotsblokken raakten los en versperden de wegen. Op de spoorlijn naar Orsières kwamen deze gevaarten neer. (Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis de verklaringen herhaald, dat de Britse regering wenst dat zowel Peking als Tsjang Kai Tsjek vertegenwoordigd zullen zijn op een conferentie over Formosa. De Sovjet regering is er van in kennis gesteld dat Groot-Brittanië geen nuttig resultaat ver wacht van een conferentie, waarop de rechtstreeks bij het conflict betrokken par tijen niet aanwezig zijn. De Britse regering heeft de Sovjet-regering naar haar mening hierover gevraagd, maar een antwoord is nog niet ontvangen. Verder heeft de Britse regering onder de aandacht aan Moskou gebracht dat de po sitie van de UNO niet over het hoofd mag worden gezien. Ten slotte heeft de regering opnieuw uiting gegeven aan haar vurige hoop dat alle partijen haar uiterste best zullen doen de strijd te staken en daardoor het risico te verminderen van incidenten- die ernstige gevolgen kunnen hebben. Van Labourzijde werd Sir Anthony ge vraagd of de kansen op een conferentie niet zullen toenemen als de Chinese nationa listen duidelijk wordt gemaakt, dat zij zich moeten onthouden van aankondigingen dat het hun bedoeling is het Chinese vasteland binnen te vallen. Waren hieromtrent stap pen gedaan bij de Verenigde Staten? Sir Anthony antwoordde dat de Britse regering geen enkele verantwoordelijkheid droeg voor verklaringen van de autoriteiten van Formosa. Hij voegde er veelzeggend aan toe TAIPEH (United Press) De stafchef van het Zuid-Koreaanse leger, generaal Tsjoeng II Kwon, is voor besprekingen over zaken van „gemeenschappelijk be lang" met militaire leiders van nationa listisch China op Formosa aangekomen. Men vermoedt dat de generaal de mo gelijkheid zal opperen van een gemeen schappelijk militair optreden van de Ko reaanse republiek en nationalistisch China tegen communistisch China, als dit land met aggressieve politiek blijft doorgaan. Enige tijd geleden heeft de Amerikaan se generaal Claire Chennault, uit de twee de wereldoorlog bekend als commandant van de „vliegende tijgers", de mening ver kondigd dat een gemeenschappelijk natio- nalistisch-Koreaans offensief vernietigend zou zijn voor communistisch China. Tsjoeng wenste geen commentaar te ge ven op zijn reis, die officieel een „be leefdheidsbezoek" wordt genoemd. Men verwacht dat hij vijf dagen op Formosa zal blijven. dat men niet moet denken, dat hij het al tijd met de Chinese nationalisten eens is. Welk middel? Een andere vraag was of het niet moge lijk zou zijn het Sovjet-voorstel te aan vaarden in de hoop, dat de nationalisten later aan de conferentie zouden deelnemen. Sir Anthony antwoordde dat een confe rentie en hij was er helemaal niet van overtuigd, dat in de tegenwoordige om standigheden een dergelijke conferentie het beste middel zou zijn om vorderingen te ma ken alléén kans van slagen zou hebben als beide partijen aanwezig zijn, zelfs als zij niet veel tot elkaar spreken. Wij hebben iets dergelijks meer gezien. Sir Anthony zeide, dat de gedachtenwis- seling met de Russen nog niet ten einde was en dat hij verslag aan het Lagerhuis zou uitbrengen, zodra hij daartoe in staat zou zijn. Moskou (Reuter) De Indiase zaakge lastigde te Moskou, Kaul, heeft de kwestie- Formosa met de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, be sproken. Men meent te weten, dat Kaul een nieuwe verklaring van de Sovjet rege ring in ontvangst heeft genomen. In diplo matieke kringen werd vernomen, dat de besprekingen over Formosa voortgang maken. China kan op Rusland rekenen MOSKOU Reuter/AFP) Maarschalk Boelganin, de nieuwe premier van de Sov jet-Unie, heeft op een receptie van de Chi nese ambassadeur ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van het Chinees-Russi sche vriendschapsverdrag verklaard, dat China onder alle omstandigheden op de steun van Rusland kan rekenen. Boelganin verscheen in burger de eerste maal dat hij in het openbaar zonder zijn maar schalksuniform verscheen sinds hij vorige week tot opvolger van Malenkov werd ge kozen. Hij wenste de Chinese communis ten succes in het overwinnen van hun „moeilijkheden tegenover hen, die pogen hun vooruitgang te belemmeren". Van de Sovjet-leiders waren op de ontvangst aan wezig: Molotov, Kaganovitsj, Malenkov, Mi'kojan, Saboerov, Pervoeckin, de maar schalken Zjoekov en Vassilevski en admi raal Koeznetzov. In Peking verklaarde Mao Tse Toeng, dat China en Rusland de „imperialisten" van het aardoppervlak zullen vagen als zij een nieuwe aanvalsoorlog beginnen. De Chinese premier waarschuwde in dit ver band „Amerikaanse aggressieve kringen". NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad van de UNO heeft besloten zowel het Nieuw-Zeelandse als het Sovjet-Russische voorstel inzake Formosa in behandeling te nemen. De raad kwam bijeen om het vraag stuk opnieuw te bestuderen, nu communis tisch China een uitnodiging om een verte genwoordiger naar New York t? zenden heeft afgewezen op grond van het argu ment, dat eerst de nationalistisch-Chinese afgevaardigde door een Chinese communist moet worden vervangen. Bovendien heeft Peking te kennen gegeven, dat het, als aan deze voorwaarde wordt voldaan, alleen be reid is de Sovjet-resolutie te bespreken. Het Nieuw-Zeelandse voorstel dat de raad de kwestie van de vijandelijkheden om zekere eilanden voor de kust van China be handelt werd weer met negen tegen één (de Sovjet-Unie) en één onthouding (natio nalistisch China) aanvaard. Een Sovjet- voorstel om de Russische resolutie" te be spreken waarin de Verenigde Staten wor den veroordeeld wegens aggressie tegen China en terugtrekking van de Amerikaan se troepen uit het gebied van Formosa wordt gevraagd, kreeg weer alleen de stem van de vertegenwoordiger van nationalis tisch China tegen. Een Sovjet-voorstel om onmiddellijk over te gaan tot het bespreken van „de Amerikaanse aggressie tegen Chi na" werd verworpen met tien tegen één (de Sovjet-Unie). De Sovjet-vertegenwoordiger, Sobolev, was van oordeel, dat het Niew-Zeelandse voorstel de gehele kwestie beperkt tot een „bestand voor een kleine groep kusteilan- den, terwijl het te behandelen vraagstuk veel meer omvat". Bijgevolg werd een be spreking van de oorzaken van de spanning in het Verre Oosten „omzeild". Sir Leslie Munro (Nieuw-Zeeland) zeide het antwoord uit Peking op de uitnodiging van de raad te betreuren, doch men zou zich door de Chinese weigering niet laten ontmoedigen. Nadat Cabot Lodge (V.S.), Sir Pierson Dixon (Groot-Brittannië) en Henry Hoppenot (Frankrijk) zich in gelijke zin hadden uitgelaten en de vertegenwoor diger van nationalistisch China, dr. Tsiang, had uitgeweid over „de aggressie van het internationale communisme in het Verre Oosten", ging de raad voor onbepaalde tijd uiteen, zonder enig verder besluit over For mosa te hebben genomen. Zondagavond is er een vechtpartij ge weest in een café in de Haagse binnenstad, genaamd „Ons Genoegen". Daarbij werd de 43-jarige S. W. B. toen hij op de grond lag, zodanig tegen het hoofd geschopt, dat hij zwaar gewond in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn toestand is nog steeds ernstig. Hij is gedeeltelijk verlamd en is zijn spraakvermogen kwijt. In ver band hiermede zijn de drie gebroeders S. (22, 25 en 26 jaar) en de 18-jarige A. W. P. aangehouden. De 22-jarige S. heeft bekend B. tegen het hoofd te hebben geschopt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Pascal: Gij zoudt Mij niet zoeken als gij Mij niet gevonden had. BERN (Reuter/AFP/UP) In een of- ficeel communiqué van de Zwitserse auto riteiten is bekendgemaakt, dat „enige on bekenden zich met geweld toegang hebben verschaft tot de kanselarij en de woning van de Roemeense zaakgelastigde". De chauffeur van de legatie werd gewond. De indringers hebben zich in het gebouw verschanst. Zij hebben verklaard het ge bouw pas te zullen verlaten, als vijf Roe meense persoonlijkheden, die op het ogen blik in Roemenië gevangen zitten, vrijge laten zullen zyn. De zaakgelastigde, zijn gezin en zijn medewerkers zijn ongedeerd. Zij bevinden zich in aangrenzende huizen. De chauffeur is naar een ziekenhuis over gebracht. De Roemeense regering heeft reeds de arrestatie en uitlevering van de aanval lers geëist. De Zwitserse president heeft de federale raad bijeengeroepen om de zaak te bespreken. Het gebouw van de le gatie wordt door de politie van Bern be waakt. BERN (Reuter/AFP) Uit goedinge- lichte bron is vernomen, dat zes uitgewe ken Roemenen zich vannacht meester heb ben gemaakt van het gebouw door een ruit in te gooien en naar binnen te klimmen. Mensen die in de buurt wonen, verkla ren, dat zij vanochtend omstreeks drie uur opgeschrikt werden door schoten in het gebouw van de legatie, gevolgd door gegil van vrouwen en schreeuwen van mannen. Later werd het stil. Alle straten die naar de legatie leiden zijn afgezet. Politie in burger patrouilleert in de omge ving van het gebouw. Er is op het ogenblik geen Roemeense gezant in Zwitserland. De zaakgelastigde is de heer Stoffel. Een van de zes mannen die het gebouw verliet werd gearresteerd. De Zwitserse politie kan de legatie niet binnengaan, zon der speciale vergunning van de Roemeen se regeringe aangezien het terrein officieel Roemeens grondgebied is. CAIRO (UP/AFP) Premier Nehroe van India is uit Londen in Cairo aangeko men voor besprekingen met minister-pre sident Nasser. In officiële kringen ver wacht men dat de twee leiders, de Afri- kaans-Iraakse politiek zullen bespreken, onder andere het Turks-Iraakse defensie verdrag. Zegslieden zeiden, dat de besprekingen blijkbaar tot doel hebben, de positie van Egypte tegenover het verdrag te verster ken en de buitenlandse politiek te wijzi gen in de zin van India's neutrale poli tiek, om zodoende de pogingen van Wash ington en Londen, de Arabische landen in de Westerse vefdedigingsplannen voor het Midden-Oosten te betrekken, te verijde len. Nehroe heeft reeds verklaard, dat hij tegenstander is van het Turks-Iraa"kse verdrag. Het Egyptische blad Al Goemhoeria weet te melden, dat een Perzische delega tie in Karatsji is aangekomen met gehei me voorstellen voor een conferentie tus sen Turkije, Irak, Pakistan en Perzië over een militair verdedigingsverdrag voor het Midden-Oosten. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- C •o-S toestand c air Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome zwaar bew. sneeuwbui onbewolkt zwaar bew. sneeuwbui zwaar bew. licht bew. sneeuw sneeuw sneeuw onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt sneeuw geheel bew. zwaar bew. nevel onbewolkt geheel bew. licht bew. onbewolkt c re J aj Z C ifc Eg C 0) c Sn 25 NNO 2 N 5 NNW 3 N 11 -16 -8 -13 0 -7 0.1 N NNO NNO ONO W windstil NNW 5 NW 5 WZW 9 WZW 8 ZW 2 windstil O 2 W 12 windstil O 4 -1 1 -2 2 -1 0.1 -11 3 0 0 -8 9 -2 1 -4 1 -5 0 -7 0 -4 0 -1 0 -10 1 -1 O Neerslag laatste 24 uux. £X)00o°oocoococxxx>oococxxoxxx»»oax«coccccoc>c.-cococccoo WISSELVALLIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk flinke opklaringen, later half tot zwaar bewolkt met enkele sneeuwbuien. Tot matig of krachtig toenemende wind krimpend naar West tot Zuid. Later matige tot krachtige veranderlijke wind. Vannacht overwe gend matige, hier en daar strenge vorst. Morgen temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 16 Februari Zon op 7.57 uur, onder 17.56 uur. Maan op 3.57 uur, onder 11.30 uur. Maanstanden 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 Febrnari Hoog water: 9.09 en 21.41 uur. Laag water: 4.26 en 16.56 uur. Woensdag 16 Februari Hoog water: 10.11 en 22.49 uur. Laag water: 5.13 en 17.56 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1