Pineau verschijnt morgen met zijn kabinet voor de Kamer Onderzoek naar prijs-afspraken van kartels aan de gang Weerbericht Socialisten, radicalen en Rootns-Katholieken Dulles wil de nationalisten op kusteilanden handhaven Conservatieven en communisten in oppositie Vooroorlogse zilveren gulden wordt ingetrokken Eisenhower gaf fiat aan H-bom publicatie Belastingen worden met ruim f 500millioen verlaagd Ministeriële bezorgdheid over prijzenontzvikkeling Minister zal niet aarzelen zijn bevoegd heden te gebruiken cm normale concurrentie te stimuleren Verenigde Staten zijn niet verplicht tot verdediging „als zodanig" Het woord is aan Televisie gaat vaste spelerskern vormen 69e JAARGANG No 188 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 v e l s e b Haarlems Dagblad EDITIE I 299e JAARGANG No 35 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tot 22 Juli inwisselbaar Zekere mate van bescherming voor burgers is mogelijk Tsjoe En Lai aanvaardt uitnodiging van Bandung Nieuwe bekentenissen van de aanbrenger Matusow Japans oudeliedentehuis uitgebrand: 98 doden VVeerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Van onze correspondent in Parijs) Christian Pineau, het. socialistische kamerlid, dat als derde formateur was opge dragen een einde aan de Franse kabinetscrisis te maken, is vast besloten morgen middag met zijn nieuwe regering voor de Nationale Vergadering te verschijnen. De ervaring heeft geleerd, dat vooral voor een Frans formateur de laatste loodjes het zwaarst plegen te wegen. Voor het geval echter dat bepaalde politieke ele menten Pineau, evenals Prlimlin een week geleden, op het laatste ogenblik wil len laten duikelen, heeft de premier een lijst voor een tweede regering opgesteld, die dan uitsluitend uit socialisten zou bestaan. De eerste l\jst van ministers en staats secretarissen zal Pineau vermoedelijk van daag bij president Coty inleveren en zyn regeringsverklaring staat voor het grootste deel al op schrift. Zonder struikelingen voor morgenmiddag is het wel zo goed als zeker dat Pineau op zjjn programma, waarvan de hoofdpunten intussen bekend zijn gemaakt, een meerderheid zal verkrijgen. Na de laat ste grondwetswijziging is een eenvoudige meerderheid voldoende, en daarom is een verzoek om parlementaire bevestiging niet veel meer dan een formaliteit geworden. Christian Pineau Pineau is zeker van de steun van zijn eigen partij, de socialisten, van de rooms- katholieken, de radicalen en een deel der Gaullisten. De conservatieven zullen met de communisten en de rest der Gaullisten de oppositie vormen. In grote lijnen zal Pi neau het beleid van Mendès-France voort zetten, al kan misschien worden voorspeld dat in de buitenlandse politiek iets meer stimulansen in Europese richting zijn te verwachten. In het bijzonder schijnt Pineau een verdere economische integratie op het oog te hebben. Voor een Europese politieke autoriteit acht ook hij de tijd nog niet rijp. Mendès-France, die het vice-premier- Met ingang van 22 Februari 1955 zullen de voor-oorlogse zilveren guldens buiten omloop worden gesteld. Deze munten worden uit practische over wegingen reeds thans ingetrokken, ook al om te voorkomen, dat te zijner tijd twee soorten zilveren guldens, de oude reeds bestaande en de nieuwe gulden van het kleiner model, gelijktijdig gangbaar zullen zijn. Tot 22 Juli bestaat gelegenheid tot inwis seling van de oude zilveren guldens bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations, alsmede bij de kantoren en agentschappen van de Neder landse Bank N.V. schap was aangeboden, zal niet van de par tij zijn. Mendès-France had desnoods als minister van Buitenlandse Zaken mee wil len doen, op voorwaarde dat de jonge link se radicaal Mitterrand op Binnenlandse Za ken mocht blijven. Die voorwaarde heeft Pineau niet kunnen aanvaarden. Mendès- France heeft te kennen gegeven zich gedu rende twee maanden uit de politiek terug tc willen trekken. Tegenwerking zal Pineau overigens van hem niet hebben te duchten. Pineau zal zelf het ministerie van Bui tenlandse Zaken gaan beheren. De jonge radicaal Maurice Faure zal hem bij deze taak als staatssecretaris bijstaan. Ook de departementen van Financiën, Economische Zaken en Noord-Afrika, willen de socialisten in eigen handen houden. De rooms-katho- lieken krijgen Justitie, dat hoogst waar schijnlijk aan Robert Schuman wordt toe bedeeld, die bovendien als vice-premier zal optreden. Op Nationale Verdediging, dat eerst aan de vorige formateur, Pflimlin, was aangeboden, zal de M.R.P.'er Lacoste zetelen. Verder krijgen de rooms-katholie- ken nog Landbouw en Industrie en vermoe delijk enkele staatssecretariaten toebedeeld. De radicalen zullen Binnenland, Onderwijs, Voorlichting en Volksgezondheid bezetten. De radicale fractieleider Yvon Delbos zal, met Robert Schuman, als vice-premier fun geren. De overige portefeuilles worden verdeeld onder de Gaullisten en de conservatieven, die daar, ondanks het verbod van hun par tijbestuur, belangstelling voor mochten voelen. Pineau heeft bij zijn formatie zo veel mo gelijk de fouten vermeden, die Pinay en Pflimlin, zijn beide voorgangers, funest zijn geworden. In grote lijnen heeft hij zich vantevoren op een programma vastgelegd, waarvan de voornaamste punten voor alle niet-conservatieven aanvaardbaar waren. De verdere besprekingen konden zich daar door in een ruime mate van openhartigheid voltrekken zodat manoeuvres achter de schermen minder vat op deze formateur WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) De woordvoerder van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat de publicatie van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie over de waterstofbom de goedkeuring van president Eisenhower had. Volgens de pre sident, aldus de woordvoerder legt het rapport de nadruk op de noodzaak om te komen tot vrede en wereldontwapening; op de noodzaak voor de UNO om het pro gram van de president voor een vreedzaam gebruik van de atoomenergie aan te ne men en op het feit, dat de Amerikaanse burgers zich „door de passende voorzorgs maatregelen te treffen" in zekere mate tegen een atoomoorlog kunnen beschermen. Leden van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie en functionarissen van het departement van Defensie zullen heden beslissen of de weersomstandigheden toe staan een begin te maken met de eerste atoomproefnemingen in 1955. De proefne mingen zijn reeds driemaal uitgesteld als gevolg van ongunstige weersomstandig heden. Volgens autoriteiten is er alleen bij de eerste proefneming bijzonder gevaar voor atoomstraling. De tweede proefneming zou reeds eerder deze week bij ongunstiger weersomstandigheden kunnen zijn gedaan, doch de voorbereidingen hiertoe waren toen nog niet gereed. hebben gehad. Bovendien heeft hij de on derhandelingen met de partybesturen tot een minimum beperkt, waardoor hij wat vrijer was in de keuze van zijn medewer kers Tot dusverre is deze methode hem nogal vlot afgegaan. Maar morgenmiddag zal pas definitief blijken of hij de eindpaal heeft bereikt. Nieuwe moeilijkheden De ex-Gaullisten Corniglion-Molinier en Ferri hebben besloten de aangeboden por tefeuilles, respectievelijk van Justitie en P.T.T., niet te aanvaarden. In de Eerste Kamer heeft de staats secretaris van Financiën, d r. Van den Berge, gistermiddag enkele mededelingen gedaan over de plannen der regering inzake belastingverlaging. Met deze ver laging zal een bedrag van 500 a 550 millioen gemoeid zijn. De verlaging van de Inkomstenbelasting zal bestaan uit verhoging van het belas tingvrije bedrag en een vermindering van progressie over de gehele lijn zonder de limitering van 1953. De belasting voor ongehuwden zal niet minder worden ver laagd dan die voor gehuwden. Ook voor de Vennogensbelasting zullen de belastingvrije minima worden verhoogd. Voorts zullen maatregelen getroffen worden die de strekking hebben oudere belasting betalers tegemoet te komen. De vermindering der Defensie-uitgaven met 100 millioen zal verlaging van de Vennootschapsbelasting, de Vermogensbe lasting, de Motorrijtuigenbelasting en de Successierechten mogelijk maken. Jongste foto van Prinses Marijke, die op 18 Februari haar 8ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom). Nog is men druk bezig met de bouw aan het Rotterdams Centraal Station. Het oude station Delftse Poort verdwijnt geleidelijk. Op de foto ziet men er op de achtergrond de resten van. Op de voorgrond het zesde perron van Rotterdam Centraal". „Een nauwgezette en gedétailleerde waar neming van hetgeen zich recentelijk op het gebied der prijsvorming heeft afgespeeld heeft de indruk gevestigd, dat de neiging bestaat om wel de kostenstijgingen, maar in mindere mate de kostendalingen in de prijzen door te geven," aldus de thans ver schenen memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van Economische Zaken. Naar de mening van de minister is het gevaar voor een ongewenste ontwikkeling van het kosten- en prijsniveau in de tweede helft van 1954 groter geworden. Een afremming, welke uiteraard alleen op de binnenlandse bestedingen betrekking kan hebben zal in de gegeven omstandigheden goeddeels worden gecompenseerd door'een toeneming van de afzet in het buitenland. De errkele leden, die het een hachelijke zaak achtten het voor te stellen alsof in Nederland werkelijke welvaart zou heer sen, moge de minister er op wijizen, dat wij thans een hoge werkgelegenheid heb ben, dat een welvaartsloonronde kon wor den gerealiseerd en dat het reële nationale inkomen per hoofd in de laatste drie jaren met respectievelijk 3 9 en 5 is gestegen. Hij meent dat uit een en ander wel degelijk een werkelijke welvaartsver meerdering blijkt. Inderdaad moeten prijs regelingen niet zonder meer verwerpelijk worden geacht. In bijzondere omstandig heden gedacht wordt aan aanwezige of dreigende desastreuze gevolgen van con currentie voor een bedrijfstak als geheel kunnen zij aanvaardbaar zijn. Zij mo gen echter niet aan een gezonde concur rentie in de weg staan. Ter doorbreking van de prijsverstar- ring heeft de minister gemeend in eer ste instantie een onderzoek naar de prijsafspraken te moeten instellen. Een aantal daarvan is reeds onderzocht. Met verschillende prijzenkartels zijn besprekingen gehouden. Onder meer aan de hand van het kartelregister wordt nagegaan, in welke andere sec toren een onderzoek naar de rechtvaar diging van bestaande prijsafspraken zal moeten geschieden. Het doel is daarbij gericht op het herstel van de normale concurrentie. Om dit doel te hereiken zal de minister, indien nodig, niet aarzelen alle hem ter beschikking staande bevoegdheden te gebruiken. Hij wil niet nalaten er op te wijzen, dat hij bij het bedrijfsleven in het al gemeen een ruim begrip ontmoet voor zijn standpunt betreffende de onge wenstheid van uniforme prijsregelin gen. De stelling, dat de regering, naar enkele leden meenden, ernstig in gebreke is ge bleven ten- aanzien van de stijgende prij zen, moet de minister van de hand wijzen. De consumptie per hoofd is blijkens de cijfers van het centraal bureau voor de statistiek over de eerste tien maanden van 1954 ten opzichte van de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar met ruim 5 gestegen. Geen passiviteit Men kan nu, zoals verscheidene leden doen inderdaad zeggen, dat de grote econo mische bedrijvigheid, die wij thans be leven, mede en zelfs in belangrijke mate door de binnenlandse bestedingen wordt gedragen, maar de drijvende kracht van de conjuncturele stijging, waarover het hier gaat, moet. naar het oordeel van de minister gezocht worden in de gestegen uitvoer, in het algemeen dus bij de externe factoren. Het vorenstaande houdt echter niet in, dat wij de gevolgen van het con junctuurverloop passief moeten aanvaar den. Een dergelijke conclusie is stellig on juist. De minister is integendeel van oor deel, dat, indien de werkgelegenheid zou worden bedreigd door van buiten komende conjuncturele invloeden, de overheid een actieve rol dient te spelen, teneinde de ongunstige gevolgen dezer conjunctuur invloeden zoveel als binnen haar vermogen ligt te beperken. Een dergelijk beleid wordt in zijn mogelijkheden beperkt door de be talingsbalans en de deviezenvoorraad. Het is voor Nederland dan ook niet mogelijk duurzaam tegen de stroom van het West- Europese getij op te roeien, gesteld dat dit getij ten ongunste zou keren. Voor de verwachting, dat wellicht bin nen een jaar een bedrijfschap voor het bakkersbedrijf in werking zal treden, be staat geen grond. De minister onderschrijft geheel de stel ling dat op korte termijn de verwezen lijking der economische unie met België en Luxemburg moet worden nagestreefd. De huidige conjunctuur geeft stellig gelegen heid deze opzet sneller te verwezenlijken dan anders het geval ware geweest. Bin nenkort zal het Benelux-ministers-comité opnieuw bijeenkomen om in het bijzonder over het landbouwvraagstuk te spreken. Indien voor dit vraagstuk in gemeenschap pelijk overleg een oplossing kan worden gevonden zou voor de de verwezenlijking van de economische unie een belangrijke stap voorwaarts zijn gedaan. De mening dat het Europese gemeen schap voor kolen en staal zeer moeilijk, zo niet onmogelijk zou worden een. verant woorde kolenpolitiek te voeren zonder dat de Hoge Autoriteit enige zeggenschap zou krijgen over andere energiebronnen, heeft de minister niet kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid, op dit ogenblik te stre ven naar een uitbreiding van de bevoegd heden der Hoge Autoriteit. Wat de opmerking over' het midden- standsonderwijs betreft, kan de minister mededelen, dat de onderwijscommissie hoopt haar rapport nog in de eerste helft van dit jaar te kunnen indienen. HONGKONG (Reuter) Volgens radio Peking heeft de premier en minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, Tsjoe en Lai, de uitnodiging tot bijwonen van de Aziatisch-Afrikaanse conferentie in April te Bandung aanvaard. Radio Peking maakte niet bekend of Tsjoe persoonlijk naar Bandung zal gaan. Er zijn dertig landen voor de conferentie uit genodigd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S NEW YORK (Reuter-UP) De Ame- tische landen ooit het gevoel krijgen dat rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft zich uitgesproken tegen ver dere ontruiming van posities aan de kust door de Chinese nationalisten. Zonder de eilanden Quemoi en Matsoe met name te noemen, zei de minister: „Er is geopperd dat nationalistisch Chine de kustposities die de communisten nodig hebben om hun aangekondigde aanval op Formosa te doen, dienen op te geven. Het is twijfelachtig of dit dienstig zou zijn voor de zaak van de vrede of voor de zaak van de vrijheid. De communisten hebben al aangekondigd dat zij van plan zijn Formosa met geweld te veroveren. Als de nationalisten dit nu ge makkelijker maken, zullen de communis ten dan minder daartoe geneigd zijn? Ik betwijfel het." Wel zei de minister, dat de Verenigde Staten niet verplicht of van plan zijn de betrokken posities als zodanig te verdedi gen. De nadruk wordt gelegd op de woor den „als zodanig". Wel was het de bedoe ling te verzekeren, dat Formosa en de Pes cadores niet door de communisten zouden worden veroverd. „Men moet niet denken dat vrede en veiligheid zullen worden ge diend als de niet-communistische landen eenzijdig concessies aan de communisten blijven doen". „Indien de niet-communis- hun Westelijke bondgenoten geneigd zijn, zich terug te trekken zodra de communis ten de vrede bedreigen, dan kan het gehele gebied spoedig onverdedigbaar worden," zo voegde hij hieraan toe. De wijzigingen in de leiding van de Sovjet-Unie noemde hij „een buitengewoon vertoon van despotische verwarring". De nationalistisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken George Jeh, heeft op doorreis uit Washington naar Formosa, te Manilla verklaard, dat de nationalisten Quemoy en Matsoe zullen verdedigen, on geacht de houding van de Verenigde Sta ten. Het officiële nationalistische nieuwsbu reau Tatao meldt dat de Chinese commu nisten hun land-, lucht- en zeestrijdkrach ten langs de kust van de provincies Foe- kien en Tsjekiang blijven versterken. Het persbureau, dat de mening van het mini sterie van Binnenlandse Zaken verkondigt, verwacht amphibie-aanvallen op de eilan den Quemoi en Matsoe. Na de ontruiming van de Tatsjen-eilanden zijn de Chinese communisten er onmiddellijk toe overge gaan troepenversterkingen te zenden naar Tsjekiang en naar de gebieden rondom Foetsjou en Amoy, aldus Tatao. Jean Paul: Ik vermag beter tien moeders dan twee dochters te doorgronden. NEW YORK (A.F.P.) Harvey Matu sow, die bekend heeft zich schuldig ge maakt te hebben aan valse aanklachten en meineden in zaken tegen Amerikaanse communisten, heeft meegedeeld, dat hij drie jaar geleden een lijst van acteurs heeft opgesteld, die hij zonder enige grond er van beschuldigde communist te zijn. Matu sow verklaarde dit voor het hof, dat het verzoek behandelt om revisie van het pro ces tegen leiddinggevende Amerikaanse communisten, die gedeeltelijk op grond van zijn getuigenis zijn veroordeeld. Hij zeide, dat indertijd een publiciteits bureau genoemde lijst voor 150 dollar van hem had gekocht, op verzoek van een „be langrijke cliënt". Volgens Matusow hadden de acteurs, wier namen op de lijst voor kwamen, hun betrekking verloren. Het publiciteitsbureau verklaarde het docu ment te hebben gevoegd bij andere stuk ken van dezelfde soort, die het onder druk van verscheidene groepen had moeten ver zamelen. TOKIO (Reuter/AFP) Bij een brand in een tehuis voor ouden van dagen in Jo- kohama zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag 98 bedlegerige, behoeftige vrou wen om het leven gekomen. Zes inwoners van het tehuis werden gewond, van wie vier ernstig. De politie verklaarde tot dusverre de stoffelijke overschotten van achttien vrou wen te hebben geborgen. Men gelooft dat zich onder de ruïnes van het totaal uitge brande gebouw nog 80 lijken bevinden/Vol gens de politie bevonden zich in het ge bouw op het tijdstip dat de brand uitbrak in totaal 143 zieke en bejaarde vrouwen en negen leden van de personeelsstaf. Vijf en veertig personen werden in veiligheid gebracht en acht leden van de staf konden het brandende gebouw tijdig verlaten. Eén lid van de staf wordt vermist. Volgens AFP brak de brand uit in de keuken. Door gebrek aan water breidde het vuur zich snel uit. Het gehele gebouw, dat uit twee verdiepingen bestond, brandde uit. Een 77-jarige geredde verklaarde, dat sommige van de omgekomenen hadden kunnen vluchten, doch dat zij om het le ven gekomen zijn bij pogingen om bedle gerige ouden van dagen te redden. Andere geredden deelden mede, dat vele slachtoffers doof waren en niet begrepen hadden dat zij in gevaar verkeerden. Zij klampten zich aan hun bed vast en wilden weer gaan slapen, toen zij gewekt werden. De voornaamste slaapzaal van het tehuis had slechts één deur. De meeste van de ouden van dagen, tussen 60 en 96 jaar, stierven in deze slaapzaal. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting meege deeld dat hij accoord gaat met het plan tot vorming van een televisie-spelerskern van twintig acteurs en actrices. Uit N.T.S.-kringen vernemen wij, dat men hierbij vooral denkt aan een bezetting van de „middenrollen" voor toneelstukken en voor de bezetting voor dramatische do cumentaires. In de komende weken ver wacht men contacten, die tot het engageren van acteurs en actrices zullen leiden. weers- toestand c (Van hedenmorgen 7 uur) 2 g -ó-g t 5 I* 25 C-C c£ 12 rj C e® Sc Ss Helsinki sneeuw NO 5 -15 1 Stockholm sneeuwbui ONO 4 -5 - Oslo zwaar bew. NO 6 -7 0,1 Kopenhagen sneeuwbui WNW 6 -2 - Aberdeen hagelbui N 12 1 4 Dublin onbewolkt WNW 6 -3 0,2 Londen onbewolkt WZW 3 -5 3 Amsterdam sneeuwbui W 6 -1 4 Brussel zwaar bew. WZW 3 0 4 Parijs onbewolkt WNW 2 -2 0 Bordeaux geheel bew. NNO 2 2 0 Grenoble sneeuw Z 1 0 4 Mice •regen N 2 7 9 Berlijn zwaar bew. ZW 8 -2 1 Frankfort sneeuw zzw 7 -3 0,4 München zwaar bew. zzw 2 -7 2 Zürich zwaar bew. windstil -5 1 Genève sneeuw ZZW 2 -1 Locarno zwaar bew. windstil -1 0 Wenen licht bew. ZW 1 -6 0,4 Innsbruck nevel W 2 -8 0 Rome motregen OZO 4 12 0,5 Neerslag laatste 24 uur. SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind tussen Noord-West en Zuid-West, later wind uit uiteenlopende richtingen. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. 18 Februari Zon op 7.54 uur, onder 18.00 uur. Maan op 5.31 uur, onder 13.24 uur. Maanstanden 22 Febr.16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 Februari Hoog water: 11.28 en 6 30 uur. Laag water: en 19.24 uur. Vrijdag 18 Februari Hoog water: 0.17 en 12.58 uur. Laag water: 8.02 en 20.48 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1