De heer Tilanus wil daden zien Gm'smje mam- i Geen potverteren tijdens hoogcon j unctuur ftNTHRAClETJ Perfect Wijnhandel „DeZylpoort" Onderwijsdebat in Tweede Kamer P.v.d.A. bepleit invoéring van negenjarige leerplicht Geschenken Het weerbericht Attlee wil Rusland polsen over Duitsland CABALLERO MfP Minister Van de Kieft: Belastingverlaging voor ongehuzvden niet minder dan voor gehuwden GOED glas wijn Laat BEAUFORT 3 N. VAN BREEMEN,& Co. TEL. 10070 „Ja, ja... ik weet het wel, 't is een verhaal met zcrii baard. Maar daarom mag het nog wel eens gezegd worden: da's constante kwaliteit! Tracteer U zelf eens: koop morgen 'n pakje" Oost-Duitsers laten twee Nederlanders vrij „Niet praten over her waardering van de gulden" DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 V „Er zijn over de organisatie van bet onderwijs nu woorden genoeg gewisseld", zei gisteren ongeduldig de heer Tilanus (C.H.) in de Tweede Kamer. „Het volk wil thans daden zien, dat wil zeggen: wetsontwerpen met omlijnde voorstellen. In de Memorie van Antwoord over de begroting van onderwijs wordt weer een hele partij nota's met theoretische beschouwingen aangekondigd, maar het komt aan op daden. Niet praten, maar doen". Tevoren had juist de heer Van SI een (P.v.d.A.) aan minister Cals nog een nota gevraagd over de lichamelijke oefening op de scholen en de sport. Hij bepleitte ook de invoering van de negenjarige leerplicht, één jaar langer dus, met ingang van Sep tember 1963, zodat de kinderen die in September op school komen, tot hun vijftiende jaar lager onderwijs ontvangen. (Van onze parlementaire redacteur) Vier jaar geleden heeft de vorige minister van Onderwijs, prof. Rutten, bij de Kamer een nota ingediend met plannen voor een nieuwe opbouw van het gehele onderwijs, van de lagere school tot de universiteit. Voor het hoger onderwijs en het voorbe reidend hoger- en middelbaar onderwijs diende hij kort voor zijn aftreden in 19-52 wetsontwerpen in. Die methode noemde de heer Tilanus fout. Er moet een systemati sche opbouw zijn van onder naar boven. Hij betoogde ook dat een minister wetsont werpen inzake herziening van het onder wijs moet indienen aan het begin van zijn vierjarige ambtsperiode, zodat hij ze zelf kan verdedigen in de Kamer. De ervaring heeft geleerd dat er anders van een alge hele herziening van het onderwijs niets terecht komt. Er komt nu een nieuwe nota van minister Cals over de opbouw van het onderwijs, waardoor wel het een en ander zal moeten veranderen in de wetsontwerpen van oud minister Rutten. Over die nieuwe nota zal te zijner tijd weer een uitgebreide discussie worden gevoerd. Met alle nota's en plannen mogen we nu al blij zijn als de wettelijke regeling van het kleuter-onderwijs 1 Januari 1956 in werking treedt, aldus de heer Tilanus. Het plan om dan de eerste klas van de lagere school bij het kleuter-onderwijs te voegen, leek hem niet uitvoerbaar omdat er te wei nig kleuterscholen zijn. Om die reden achtte ook de heer Peters (KVP) het plan moeilijk te verwezenlijken, hoewel het hem op het eerste gezicht zeer sympathiek is, niet alleen om het tekort aan onderwijzers minder nijpend te maken, maar ook omdat een kind in de eerste klas van de lagere school nog sterk leeft in de sfeer van het kleuter-onderwijs. Maar de heer V a n S 1 e e n (P. v. d. A.) zag alleen iets in het plan als slechts het eerste halfjaar van de eerste klas van de lagere school bij het kleuteronderwijs wordt gevoegd als overgangsmaatregel. Het onderwijstekort Uitvoerig klaagde de heer Van S 1 e e n (P. v. d. A.) nog eens over het lichtvaardig optimisme van de vorige ministers van Onderwijs ten aanzien van het tekort aan onderwijzers. Accoord, zei de heer Peters (KVP). Maar er is van de zijde van de P. v. d. A. geen enkele ernstige poging gedaan een minister van Onderwijs naar huis te sturen en in het kader van de kabinetspolitiek is de P. v. d. A. dus mede verantwoordelijk voor het tekort aan onderwijzers. De eerlijkheid gebood volgens de heer Tilanus te erkennen dat men minister Cals daarvoor niet alleen verantwoorde lijk kan stellen. Aan de plotselinge geboor tegolf van 1946 is de minister niet schul dig. Daarbij is gekomen de invoering van de achtjarige leerplicht en de uitbreiding van het buitengewoon lager onderwijs met kleinere klassen. Een factor van belang is ook de opbloei van het economische leven, waardoor het bedrijfsleven direct jonge mensen opneemt, die anders naar de kweekschool zouden zijn gegaan. Door de grotere welvaart gaan ook meer kinderen naar de HBS. Dat veroorzaakt een groter tekort aan leraren. Evenals de heren Tilanus en Peters ging ook de heer Van S 1 e e n accoord met de spoedcursus van vijftien maanden voor de opleiding van onderwijzers. Hij vroeg ook bijzondere aandacht voor het denkbeeld van de A.N.O.F. voor een geleidelijke positieverbetering van de onderwijzers, waarvoor de heer Peters ook sympathie gevoelde. Maar de heer Tilanus had al uitgerekend, dat door de uitbreiding van het aantal onderwijzers dat denkbeeld over enkele jaren ruim ƒ88 millioen per jaar zal kosten. Hij vroeg op zijn beurt echter wel verbetering van de salarispositie van de wetenschappelijke assistenten aan de universiteiten, waar mevrouw Forta- n i e rD e W i t ook op had aangedrongen. Nijverheidsonderwijs Het nijverheidsonderwijs had de speciale aandacht van de heer Stapelkamp (A.R.), die aandrong op vernieuwing en verdieping en aanpassing bij de eisen van het bedrijfsleven, zulks in het belang van de industrialisatie. Hij constateerde dat de voortgaande technische ontwikkeling ook hogere eisen stelt aan fcet ambachtsonder- wijs. Daarom drong hij aan op een spoedige verlenging van de twee-jarige cursus van ADVERTENTIE Aan het einde van een pleidooi voor het verplicht stellen van het vak han- denarbeid op de lagere school kwam de heer Peters (KVP) in de Tweede Kamer met een aantal geschenken voor de dag, producten van handenarbeid van kinderen. Hij schonk minister Cals een nagemaakte vogel, symbool van activiteit en waakzaamheid en van „pik g een korreltje mee." De staatssecretaris, 3 mejuffrouw dr. De Waal, bood hij een uit hout gesneden beeldje aan met de woorden: „Het Ls een man. Het voordeel er van is dat u er nooit verdriet maar alleen plezier van kunt hebben." Voor de voorzitter had de. heer Peters een van ijzerdraad vervaardigde Don Quichote, omdat dr. Kortenhorst wel eens de indruk moet hebben tegen windmolens te vechten. Namens de minister en de staatssecretaris dankte voorzitter Koftenhorst de heer Peters voor de verrassende attentie, een uit- vloeisel van zijn toestemming om in het gebouw van de Kamer een kleine ten toonstelling te houden van de resultaten van handenarbeid van kinderen en vol- wassenen. Vandaag zal blijken of j- minister Cals zich door het sympathieke gebaar van de heer Peters heeft laten vermurwen. XXXXXOOfOOOCOOOOOOCXlQOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCIOOOOOOOO de ambachtsschool tot een drie-jarige cursus. Voorts wenste hij objectieve normen voor de vraag of in een bepaalde gemeente al of niet een nijverheidsschool mag wor den opgericht. In Gouda heeft de gemeen teraad geweigerd de noodzakelijkheidsver klaring af te geven, maar gelukkig heeft de staatssecretaris ingegrepen, zodat de school er toch zal komen. Ook de gemeen teraden van Drachten en Emmen werken tegen. Daarom hoopte de heer Stapelkamp dat er ook voor het nijverheidsonderwijs neg eens rechtsgelijkheid zal komen, even als voor de andere takken van het onder wijs. Vandaag wordt het debat voortgezet. Wat fk die jongens van de weerberich ten altijd zo kwalijk neem is dat zij ons nooit eens in de waan kunnen laten dat het zacht en zonnig blijft. Hebben wij een dag van lekker zacht weer in Februari gehad; hebben wij met de jas los en de wollen shawl niet om, een wandeling gemaakt; hebben wij dat nog een dag gedaan en begirmen wij te den ken dat de winter voorbij is en de lente nadert.... zien wij al overal bloemetjes en dingetjes ontluikenbeginnen wij te overwegen dat ondanks Formosa en» hel Hftverbod het leven eigenlijk zo kwaad nog niet is en dat het ons eigenlijk niet kan sohelen of de melkprijs een beetje om hoog gaat. beginnen wij net te zeggen: „waarom gaan er eigenlijk geen 98 man naar Zürich om het een of ander te be studeren; het is goed dat zoveel mogelijk mensen hun neus eens buiten de deur ste ken; je moet je medemens eens wat pret tigs gunnen; ik zal Annie eens een bloe metje sturen en laat ik de Van Damme tjes eens een etentje in de stad aanbieden: die hebben nou nooit eris wat...." Net zijn wij geneigd de boel de boel te laten, dat ene werkje nu maar eens niet te doer, en fluitend de wereld in te trekken.... tenslotte komt alles toch wel terecht cn als wij dat werkje niet doen is er niemand in Londen of Lahore die zich daar ook maar iets van aantrektof daar komen de jongens van het weerbericht en zeg gen dat het allemaal wel mooi lijkt en dat het allemaal wel is alsof het lente wordt, maar dat wij ons niet moeten ver gissen en ons niet op een dwaalspoor moe ten laten leiden door dat beetje zon, cm- dat er op de Lofodden een hoge rug ge trokken wordt die zich pijlsnel zal gaan paren met «le depressie, die bezig is zien te vormen bij Queensland en dat die twee vanzelf gepaard gaande met hevige sneeuw- en hagelbuien en griezelig-lage temperaturen als de blixum op ons af zullen stormen, zodat zij morgen vroeg omstreeks 6 uur 28 in Boertange ons land zullen binnenvallen, naar verwacht mag worden (voegen zij daar dan smakelijk- lachena aan toe) vergezeld van wervel stormen en strenge vorst. Er is een kans dat de hele boel bij Jutland ombuigt maar dan nog (schateren zij) is dat maar schijn, want het kan dan nog wel één dag lijken of het lente wordt, maar boven Noord- West-Terland vormen zich natuurlijk rug gen en dingen, die zeker niet zullen om buigen en die dan Donderdag bij Lobith ons land zullen binnenvallen. Al uw opti misme (roepen zij vrolijk) is op helemaal nix gebaseerd. Waarom toch? Waarom mogen wij dan tenminste de lieve waan niet behouden? Als die ruggen komen, dan komen zij toch en mogen wij dan niet zo kinderlijk zijn te geloven dat het lente wordt? Ik begrijp dat nooit. Ik had Annie zo graag haar bloemetje gegund. ELIAS LONDEN. 16 Febr. (United Press) De leider der Engelse socialistische oppositie, Clement Attlee, is van oordeel dat de Brit ten zich moeten vergewissen van de ziens wijze der Sovjets ten opzichte van vrije verkiezingen in Duitsland vóór de defini tieve bekrachtiging der Duitse herbewape ningsplannen, maar vier-mogendheden- besprekingen zouden zijns inziens pas na voltooiing van de ratificatieprocedure kun nen plaats vinden. In een interview met de News Chronicle zei Attlee: „Ik geloof dat de ratificatie met de grootst mogelijke spoed doorgezet moet worden en dat vier-mogendhedenonder- handelingen dienen plaats te vinden, wan neer de bekrachtiging voltooid is. Maar onderhandelingen van deze aard kunnen nu eenmaal niet zo plotseling be ginnen. Iedereen weet dat daarvoor een zorgvuldige voorbereiding nodig is. Ik zie niet in waarom wij niet, terwijl de ratifi catie voortgang vindt, zouden nagaan wat bijvoorbeeld de zienswijze van Rusland is ten opzichte van vrije verkiezingen in Duitsland". Op de vraag of de val van Malenkov naar zijn mening de vooruitzichten op on derhandelingen „op hoog niveau" ongun stig had beïnvloed, antwoordde Attlee: „Neen, ik vind het dwaas om pessimis tische gevolgtrekkingen te maken met be trekking tot de mogelijke zienswijze van mensen, van wie wij lang niet alles af weten". Wat de kwestie Formosa betreft: Attlee was van mening dat Tsjang Kai Tsjek en de zijnen in ballingschap moesten worden gezonden. Men zou Formosa voor enige tijd moeten neutraliseren en communistisch China verzoeken tot de UNO toe te treden, zo meende hij. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Oost-Duitse autoriteiten hebben Woens dag twee Nederlanders over de West- Duitse grens gezet. De Nederlanders be hoorden tot een groep van acht mannen, die wegens onrechtmatige grensoverschrij ding, in Oost-Duitsland was gearresteerd. De Eerste Kamer kreeg een primeur toen staatssecretaris mr. Van den Berge een en ander omtrent de belastingplannen uiteenzette. De omvang van de verlagin- I gen zal tussen de 500 en 550 millioen per jaar zijn. Voor 3/5 zullen zij in de per soonlijke sfeer vallen en voor 2/5 zal dit bedrag voortkomen uit kostprijsverlagende belastingen. De destijds ten behoeve van de defensie opgelegde extra-lasten gaan met 100 millioen omlaag. Hieruit zal dan verlaging van de Vennootschapsbelasting, van de Vermogensbelasting, van de Successiebelasting en van de Motorrijtuigenbelasting voortvloeien. Omtrent de voornemens inzake de inkomstenbelasting vernam men nog, dat de belastingvrije bedragen aan de voet verhoogd zullen worden. Daardoor zullen degenen die tot de jongste loonsverhogingen niet in de inkomstenbelasting werden aangeslagen, er ook buiten blijven vallen. Verder zal de progressie over de gehele linie verminderd worden. De belasting voor ongehuwden zal niet minder verlaagd worden dan die voor gehuwden. Vorm van diercnoescherming in letterlijke zin. Twee overalls beschutten het paardje op deze foto tegen de kou. Op het voorhewfd heeft het zelfs nog een petje. Het mijmert. Over de menswaardigheid van zijn bestaan Bij de beantwoording van de senatoren die over het financieel beleid hadden ge sproken verklaarde minister Van de Kieft dat men niet meer zoals vroeger van een periodiciteit van crises kan spreken. Het conjunctuurbeeld van eer tijds past niet meer op onze tijd en ver houdingen. Toch blijft het volgens de minister verstandig de mogelijkheid van eer. conjunctuurbeleid niet uit te sluiten en dus in de periode van hoogconjunctuur niet te gaan potverteren. Conjunctuurom slag openbaart zich massaal in werkloos heid, zodat dan de gemeenschap er voor moet zorgen de werklozen werk te geven. Daarom moet de overheid helpen met overheidswerken. Tot de heer Van Tilburg (P. v. d. A.), die betoogd had, dat óe overheid goed doet als zij voor conjunctuur-reserve zorgt, zei de minister dat versterking van de goud en deviezenvoorraden in dit opzicht zeker van betekenis is. maar het beste middel ziet de minister niet in de vorming van een speciaal conjunctuur-reservefonds, maar in aflossing van staatsschuld tijdens de hoogconjunctuur. „Geldschepping is voor mij het afgrijselijkste, wat ik mij kan voorstellen," verzekerde de bewindsman aan mr. Pollem'a (C.H.). De kwestie van een beleid, dat met con junctuuromslag moet rekenen, was in het debat aangesneden in verband met de be- Er zijn buitenlandse tijd schriften, waarvoor men geen ander wooi;d bedenken kan dan: perfect. De illustraties zijn weelderig gekleurd en doen een snaar van verlangen trillen in de maag of in het hart, al naargelang zij een Hors d'Oeuvre Varié of een jongedame met de nieuwste nylons verbeelden. Tussen de tekst zijn getekende grappen gestrooid, waarvan de humor zonder woorden de geest ver kwikt. Een levende zalmsalade met mayonnaise, vóór u op de rijkste hóteltafel gezet, kan niet smakelijker of aantrekke lijker zijn dan die, welke in zulk een tijdschrift staan ge schilderd: het roodste rood, het geelste geel, het groenste groen doen u het water in de mond komen. Perfecte zalmsalade, perfecte nylons, perfecte humor. De advertenties zijn kunst werken van figuur en kleur. De mensen staan er warmbloe dig en levend in, als toonbeel den van schoonheid en ele gance. Zo zie ik op bladzijde 56 een bloeiend gezin in een frisse, van kleuren sidderende tuin: vader, moeder en twee kinderen. Zij hebben alle vier een gebruinde huid, volle rode lippen en fluwelen golven in het haar. Hun tanden zijn als sneeuw die pas gevallen is en hun ogen schitteren u tegen vol warme genegenheid en levensvreugde. Uit de inne mende mond van de vader o, wat een man! komt een wazige wolk van jade-kleurige nevel, waarin met sierlijke letters te lezen is: „Ons gezin is volmaakt gelukkig, nu mijn vrouw óók een eigen auto heeft." Dat moet wel waar zijn. Het geluk ligt er in dikke kleuren op, het welft naar buiten, het springt u tegen. De vrouw nog bewonderenswaardig jeug dig, en slank als een den weet geen woorden te vinden en haar mond produceert des- halve geen wdlkje van jade, doch haar blik is in oneindige liefde en gloeiend geluk op haar man gericht; een blik die even welsprekend is als had zij met een wolkje gezegd: „Inderdaad! Het gezinsgeluk hangt af van een tweede auto. Lieve mensen, zorg toch dat ge een tweede auto in uw ge zin krijgt. Mannen, maak uw vrouw volmaakt gelukkig. Vrouwen, weet waar uw geluk verborgen ligt: bij de auto handelaar. Maar vraag enkel naar d i t merk: Hupmobile." Natuurlijk. Niemand zou in ernst geloofd hebben dat het gezinsgeluk eenvoudig met een willekeurig merk te vervolma ken was. Hupmobile. Daarin zit het geheim. Zoudt ge ook niet gaarne zulk een bloeiend, kleurig, weelderig gezin hebben? Wel nu. ge weet hoe zoiets te be reiken is. Hupmobile. Twéé. En ge zijt er. Dit alles is in ietwat ironi sche woorden verteld, omdat het een dwaasheid is, in haar soort even perfect als de hu mor, de zalmsalade en de kou senbenen. Een perfecte dwaas heid, zo ronduit leugenachtig, zo vierkant onecht, zo eerlijk in haar poging tot bedrog, dat men zou menen haar met een glimlach te kunnen afdoen. Er is echter een alarmerend, bijna ongelofelijk feit dat deze glim lach doet verstijven om de lippen en de gedachten in wre vel terugdringt naar een be zinning die begint met: Maar dat kón toch niet? Dit feit is: dat de verkoop van kleine Hupmobiles na zulk een advertentie toeneemt. Dat er mannen zijn, die menen hun gezinsgeluk te kunnen kopen met een auto. Dat er vrouwen zijn, die het geluk van haar gezin denken te kunnen van gen als zij in een Hupmobile Sedan Tweedeurs met Onaf hankelijk verende Wielen rij den. Dit betekent, vrienden, dat ge de mensen alles kunt doen slikken en alles kunt doen ge loven, wanneer ge slechts zorgt dat ge het in boeiende kleuren voor hun ogen tovert en het verguldsel der illusie kwistig opsmeert. Dat de mensen zich laten meenemen door de kunst der kleurenmengers en typo grafen, tekenaars en tekst schrijvers. Doch het betekent ook, dat de offerte van de pro ducten onzer moderne vaar digheid niet meer gebonden is aan de waarheid. Dit betekent. dat uit het proces van behoef ten en behoeftenvoorziening de nuttigheid verdwenen is, en dat de bevrediging van de vraag niet meer een kwestie van redelijke becijfering is, doch een vraagstuk van wie het vakkundigst suggereren kan. De productie-factor vraagt niet langer aan de consump tiefactor: wat hebt ge nodig en hoeveel? Hij zegt: ge móet het nemen, wat het ook is, want uw liefde, uw geluk, uw bestahn, uw hemel, uw ziel, uw zaligheid hangt er-» van af. Perfecte humor, perfecte puddingen, perfecte mensen. Als ge de silhouetten der mannen en vrouwen in deze perfecte tijdschriften ziet, hun bruine tint, hun witte tanden en hun rode lippen, hun figuren, hun haren, hun huizen, hun tuinen, hun glan zende auto's, hun dienstmeis jes, hun zalmsalades en hun zonnestranden, dan hebt ge het beeld vóór u van het vol maakte menselijke geluk, waarnaar wij allen heten te streven en waarvan wij nu en dan een stukje kunnen kopen als een deeltje van een leg kaart indien wij tenminste getrouwelijk de adviezen vol gen die erbij geschreven staan. Wij lezen, wij groeien op, wij worden oud en sterven. Wij hebben de stukjes ge kocht, kleine en grote, soms met offers, vaak gedwongen door onze heiligste gevoelens. Niet zelden met de wrevel in het hart, doch vrezend dierba ren te kwetsen door ons te ontworstelen aan de ban van leugens en suggesties. Wij hebben de stukjes aan elkan der gepast doch nooit is het de volmaakte legkaart van het geluk geworden. Wij zijn nooit in zorgeloos heid geraakt door ons te in stalleren in een tuin vol bloei ende bloemen onder een rood witte parasol met dat bepaal de merk limonade op het ta feltje en de glimmende schim men van twee auto's op de achtergrond. Wij hebben nooit met het hele gezin die prach tige bronstint verkregen en die melkwitte, foutloze gebit ten. Wij hebben nimmer met allen tegelijk de wereld zo vol genegenheid en geluk kunnen toelachen met wolkjes van jade boven onze hoofden, waarin ons enthousiasme over het Leven geschreven was. Altijd ontbrak er iets, dat nergens te koop bleek en niet te vangen was. Het is niet waar, wat de wereld ons voorspiegelt en het leven ons schijnt te beloven. En bovendien nog heeft het niets met geluk te maken. Een perfecte wereld, met perfecte productie en perfecte behoeftenvoorziening. Ik kan niet meer leven zonder zalm salade, een Hupmobile en een automatische broodrooster. Zonder die juist dié! nylons heeft het leven geen zin. Perfecte humor. O ja, die humor is zonder twijfel per fect. Want humor is de tragedie, die zichzelve bespot. J. L. lastingpolitiek van de regering. Met alle waardering voor theoretici, wilde de minister er aan herinneren, dat zijn voor ganger, prof. Lieftinck, reeds na één jaar bewind van een aantal theoretici, hoog leraren, te horen had gekregen dat hij de theorie in de praktijk niet goed toepaste. „Wel, als het voor die hoogleraar al zo moeilijk was, hoeveel moeilijker moet het dan wel zijn voor een eenvoudig burger als ik!", riep de minister uit. In het betoog van de heer Van Tilburg, die nu geen algemene belastingverlaging wilde, viel Volgens de minister een tegen spraak waar te nemen. Die afgevaardigde toch wilde een hele reeks uitgaven doen voor onderwijs. En dat kost geld, hetgeen men dan toch óók niet moet doen als men gewapend wil zijn tegen een conjunctuur omslag. Intussen bleek uit het betoog van de heer Van Tilburg, aldus minister Van de Kieft, dat hij er zelf begrip voor had, dat men belastingverlaging riet louter uit een conjuncturele gezichtshoek moet zien, maar dat men ook oog moest hebben voor de psychologische factor: de hoge druk op de belastingplichtigen, die een eind moet nemen. Uit de gewone middelen zijn oor logsschade en watersnoodschade betaald. Die uitgaven lopen af en dan is het recht vaardig, dat er enige vermindering van de belastingdruk komt. Sprekende over het uitgavenpeil en over de klacht, dat er te veel publicaties ver schijnen, zei de minister, dat de afgevaar digden uit de ruim 3000 posten, die de be groting bevat, onfeilbaar die aan te wijzen welke verhoogd, maar niet die welke ver laagd moeten worden. „Als ik mijn vrouw zeg, de uitgaven van haar huishoudboekje te verlagen, zal zij ongetwijfeld vragen, hoeveel het dan wel moet zijn. Zo zal het ook wel met mevrouw Molenaar zijn, vermoed ik," voegdp de minister prof. Molenaar toe, naar aanleiding van diens kritiek op het te hoge uitgavenpeil. Waarop prof. Molenaar interrumpeerde: „M ij n vrouw hoort het niet." Hiermee zinspeelde hij er op, dat de echtgenote van de minister van Financiën op de gereserveerde tribune zat. Het uitgavenpeil is, volgens de minister, niet onredelijk hoog en er zit perspectief voor verlaging in. Van een inflatoire ten- denz van de overheidsuitgaven is geen sprake geweest. Wel doet zich, door in vloed van buitenlandse inflatie, een zekere prijsinflatie voor, hetgeen de uiterste be hoedzaamheid vereist, onder meer door het prijspeil stevig in de hand te houden en aldus te voorkomen, dat men in de spiraal beweging geraakt. Prof. Molenaar die in dit opzicht heil had gezien in herwaar dering van de gulden, kreeg van de minis ter te horen, „dat bespreking van een der gelijk onderwerp op markten en pleinen" bedenkelijk zou zijn. „Met de munteenheid is het net zo gesteld als met de reputatie van een mooie vrouw: men moet haar niet onnnodig in opspraak brengen," aldus de minister. Voor een land als Nederland zou inwis selbaarheid van de munt zeer wenselijk zijn. Versteviging van de Europese Be- talings Unie, waarvoor de regering het nodige doet, kan die mogelijkheid bevor deren. Tot besluit verklaarde minister Van de Kieft dat een van de belangrijke zorgen van de regering versterking van het mone taire herstel is. Zijn monetaire politiek be oogt aflossing van de buitenlandse schuld, het verdwijnen van de boekschuld bij de Nederlandse Bank, versteviging van de geldmarkt en vermindering van de vlotten de schuld. ADVERTENTIE Geniet van een uw raadsman zijn! Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 47-51 - Haarlem Telefoon 10717 Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer J. V. Ranchbaar te Haarlem

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5