Velsens bevrijdingsfeest grijpt terug op de „eerste" vijfde Mei Verenigingsvaria P. DE GROOT Historische optocht en expositie van bezettingsmateriaal TNO-werkgroep wil een „walvisjournaal" via scheepvaart Tentoonstelling en probleemstelling op Zaterdag 19 Februari Visserij-varia VOOR ALLEN, DOOR ALLEN Velser bad krijgt drie kampioenen Trek der walvissen nog een mysterie - alle gegevens zijn welkom „Sportief" nu officieel kampioen 2e klas Beverwijk Lente bij Tuin- bouwstudieclub uit de Umond DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 4 VERLOVINGS- en TROUWRINGEN Burgemeester opent „Jeugd'' bij „Varia" Te kort aan Moulin Rouge (aardbeien) planten ZONDAGSSCHOOL-CONFERENTIE IN IJMUIDEN Samenwerkende Zondagsscholen voor het voetlicht Met Slager als topscorer Volgend jaar hoger op Burgerlijke stand Velsen Vrijdag toch een Jazzavond van de VJS Heel IJmond aan de slag Duiven doen zich tegoed aan de boerekool „Beverwijk" hield weer contactavond De betekenis van Israel en de vrouw in Israel Bollenweelde in koffie kamer van „Westerveld" Israel-middag voor Velsens huisvrouwen Amsterdamse toneelspelers naar Castricum Vastenavond-viering KAV „Weenink" in onderlinge competitie „Papoea's zijn intelligent" zegt directeur van ambacht school te Hollandia Tennispark Duinwijk heeft deze zomer twee nieuwe banen Het werkcomité dat de viering van de tiende bevrijdingsdag voorbereidt een comité dat naar men weet bestaat uit vertegenwoordigers van de „Velser Gemeenschap", onder wijzend personeel en van de B.O.I.W. heeft in grote trek ken het programma klaar. Het wil op die dag speciaal de jongeren, die omstreeks de bevrijding om ende bij acht jaren ouci waren een indruk geven van de spontaneïteit van de 5e Mei 1945, toen als bij toverslag de driekleur en de oranje- strikken tevoorschijn werden gehaald, toen vreugdevuren oplaaiden en in alle straten en stegen feest werd gevierd door allen, die de hongerwinter hadden overleefd en die hun lege magen en de geleden ontberingen vergaten door de grote blijdschap „vrij" te zijn. Om de jeugd enigszins een beeld te geven van wat er in die donkere jaren van de bezetting gepasseerd is, is er een tentoonstelling in voorbereiding. Maar deze kan niet slagen zonder de hulp van de burgerij. Daarom doet het comité een beroep op Vel sens inwoners om al wat aan die tijd herinnert, zoals bonkaarten, ausweis, per soonsbewijs, scherven, parachutes, illegale bladen die „gedropt" zijn en ook die in eigen land verschenen enz. voor een paar weken in bruikleen af te willen staan. Men kan zich daartoe in verbinding stellen met de heer P. C. Tolk, Frans Halsstraat 25 in IJmuiden-Oost. Financiële steun is nodig Het opstellen van het programma was mogelijk dank zij toegezegde geldelijke steun van het gemeentebestuur en enkele grote industrieën in de omgeving, terwijl ook een beroep dat kort geleden op de middenstand is gedaan, reeds enig resul taat heeft opgeleverd. Het comité wil ech ter ook gaarne op de gehele bevolking een beroep doen een steentje bij te dragen tot het slagen van dit bijzonder festijn. Giften kunnen worden gestort op girorekening no. 270475 ten name van de penningmees ter van „De Velser Gemeenschap" en door storting bij de Rotterdamsche Bank te IJmuiden, met vermelding: „Voor herden king en viering Bevrijdingsdag'. In grote trekken, de détails volgen nog, ziet het programma voor 4 en 5 Mei er uit als volgt: Herdenking Herdenking door de schooljeugd op 4 Mei. Deputaties van alle scholen uit de ge meente zullen 's middags bloemen leggen bij het Monument op het Plein 1940-'45. In een korte toespraak tot de jeugd zal de betekenis van de bevrijding worden ge schetst. Stille tocht naar het Gedenkteken op Westerveld, waar op 4 Mei om 8 uur des avonds twee minuten stilte in acht zullen worden genomen. Woensdag 5 Mei om 9 uur: herdenkings plechtigheid bij het Monument op het Plein 1940-'45, waarbij vertegenwoordigers van de plaatselijke overheid en deputaties uit het Velser bedrijfs- en verenigingsleven bloemen zullen leggen aan de voet van het Monument. Enige zangkoren en muziek corpsen zullen aan deze herdenkingspiech- tigheden medewerking verlenen. Viering vijf Mei Kleuterscholen. Op alle kleuterscholen zal een feestprogramma (poppenkast, enz.) worden gegeven, dat door eigen krachten is ontworpen. Tevens worden er versnape ringen aangeboden. Lager Onderwijs. In verschillende zalen worden jeugdvoorstellingen (toneelstukjes, marionettentheater, kinderoperette, bont ADVERTENTIE Een prachtsortering J uwelier-H orloger KENNEMERLAAN 30 TELEF. 412. programma) gegeven voor de klassen 1 en 2 en voor de klassen 3 en 4. Voor de klassen 5 en 6 wordt in het Rex Theater door de Onderwijzers Toneelver eniging Kennemerland het toneelstuk ..De deserteur" opgevoerd. Autobussen zullen zorgen voor het vervoer van kinderen uit Velsen-Noord en Santpoort. Voortgezet onderwijs. Voor oudere leer lingen wordt er, evenals verleden jaar, een bevrijdingsrallye georganiseerd en zal er om de wisselbeker gereden worden. Zieken. Voor patiënten in het St. Anto- nius Ziekenhuis verzorgt de R.U.A.Z. (Ra dio Uitzending Antonius Ziekenhuis) een reportage, die flitsen geeft van de herden kingen en festiviteiten. Bovendien ootvan* gen de jeugdige zieken een tractatie. Ouden van Dagen. In overleg met de commissie voor Ontspanning Bejaarden worden in de ochtend en in de middag in verschillende zalen voorstellingen (caba ret, variété, kleinkunst) gegeven. Overige programmapunten Wagenspel. Door de Hooger Geest Ghe- sellen wordt des ochtends op verschillende plaatsen in de gemeente het wagenspel „Tijl sticht Utopia" opgevoerd. Bevrijdingsestafette. Er zijn plannen om met medewerking van de bond van sport verenigingen een estafette-loop te organi seren. Avondfeesten buiten en binnen Op verschillende punten in de gemeente zullen des avonds straatfeesten worden georganiseerd, zoveel mogelijk in de sfeer van het eerste bevrijdingsfeest: vreugde vuren, variété en acrobatiek, dansen, fak keloptochten, muziekuitvoeringen, enz. In het Hervormd Jeugdgebouw wordt voor hen die aan een feest „binnenshuis" de voorkeur geven, een feestconcert gegeven door de Velser Orkestvereniging. Feestverlichting en étalages Het comité voert nog besprekingen met de winkeliersverenigingen om een étalage- en feestverlichtingswedstrijd uit te schrij ven. Deze zou dan gehouden worden van 30 April tot en met 5 Mei. Velsens heden, verleden en toekomst Een van de hoogtepunten van d&dag wordt de historische optocht, die in de middaguren door geheel Velsen zal trekken en die begint met een voorstel ling uit het oude Velsen, toen het nog Felison heette en zo de eeuwen door Velsen in beeld brengt. Het was voor het comité ondoenlijk om dit project geheel alleen te verzorgen .en daarom is de hulp ingeroepen van twee ter zake kundigen uit Amsterdam. De samenstelling en artistieke leiding berust nu bij Carl Tobi, de man die bij het 40- jarig regeringsjubileum van Konnigin Wilhelmina de historische optocht in Am sterdam voor zijn rekening nam en bij Jos van Weeren. De sectie toneel van de Velser Gemeenschap zal een groot aandeel in deze optocht hebben en verder staat de gelegen heid open om mee te werken voor alle verenigingen in Velsen. Programma huis aan huis Het ligt in de bedoeling om in samen werking met Beverwijk programmaboekjes of een feestcourant samen te stellen, die dan huis aan huis zal worden bezorgd. In de toekomst wordt het echter zo, dat Beverwijk zich niet meer zal bezig houden met feestviering in Velsen-Noord. Het zal „de gemeentegrens handhaven" en Velsen- Noord zal dus volledig in het programma van Velsen worden opgenomen. Geen koster.! Het comité is de mening toegedaan dat de viering van de 5e Mei een feest moet zijn voor en uit de burgerij en om die reden zal er zo min mogelijk entrée wor den geheven. Waar dit wel het geval is, zoals bij de uitvoerin? van de Velser Or kestvereniging, zul' Je baten ten goede komen aan de St; 1 1940-'45. Tenslotte zij nog meld dat er bij de verschillende onderdelen van de feestelijk heden geen gebruik zal worden gemaakt van geluidsinstallaties, maar dat muziek- en zangkoren belangeloos medewerking zullen verlenen. Over de feestelijke opening van het ver nieuwde „Velserbad" kan thans worden meegedeeld, dat de burgemeester van Vel sen, mr. M. M. Kwint, hoogstwaarschijn lijk de officiële opening van het bad zal verrichten. Het programma begint thans in kannen en kruiken te komen en buiten de réeds door ons vermelde namen van zwemgroten, die de wedstrijden luister komen bijzetten, vernemen wij, dat voor de demonstratie van zwemslagen (een van de programma onderdelen) drie Nederlandse en interna tionale kampioenen hebben toegezegd te komen. Het zijn Jopie Waalberg, Cor Kint en Rietje van Veen. De toneelvereniging „Varia" geeft Dins dagavond 22 Februari in het Rex-theater een opvoering van het toneelspel „Jeugd", een blijspel van Claude Andre Puget. De regie is in handen van Ad. v. Gessel. Slechts het vierde deel van de aange vraagde Moulin Rouge-aardbeienplanten zal aan de Kennemer tuinders kunnen worden toegezonden. Dit werd aan de aardbeienkwekers medegedeeld op hun vraag, of er nog Mou lin Rouge-aardbeienplanten beschikbaar zijn. Er zijn 600.000 Moulin Rouge-planten besteld en er zijn er slechts 160.000 be schikbaar. (De veilingen in Beverwijk, Castricum en Heilo bestellen deze planten samen met de proeftuin). Door het slechte weer in de zomer van 1954 zijn de planten niet gegroeid. Er zijn ook nog 165.000 Climax-planten besteld. Deze worden wel geleverd. Het uitblijven van de Moulin Rouge- planten is een grote tegenvaller voor de kweekers, daar zij hun gronden reeds ont smet hadden met een formaline-oplossing, waardoor het weer mogelijk was Moulin Rouge te telen. BINNENKORT ZAL prof. dr. E. J. Slijper een dringend verzoek namens de „werk groep walvisonderzoek T.N.O." en de Inspectie van de Visserijen richten tot alle Nederlandse zeevarenden, om gegevens te verzamelen die niet alleen voor de wal visstand van het grootste belang kunnen zijn, maar ook voor de Nederlandse walvis vaart zelf vruchten kunnen afwerpen. Door de „werkgroep walvisonderzoek", die domicilie heeft gekozen in het Zoölogisch Laboratorium te Amsterdam, zullen for mulieren worden toegezonden aan alle rederijen, waarop de waarnemingen der op varenden aangaande walvissen kunnen worden opgetekend, onder vermelding van de naam van het schip, de positie, de datum en het uur, de windkracht en de ver moedelijke soort van de waargenomen walvis. Tevens zal de richting, waarin het dier zwemt worden gevraagd en een eventueeel waargenomen kalf dient eveneens te worden vermeld. Bij deze formulieren zullen richtlijnen voor deze waarnemingen worden verstrekt, waaraan wij het volgende ont!/nen: Gebieden, die bijzonder de aandacht ver dienen zijn de hele Atlantische, de Indische en de Stille Oceaan bezuiden de evenaar. Vooral schepen, die tussen Zuid-Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse, tussen Zuid-Afri kaanse en Australische of tussen Zuid- Amerikaanse en Australische havens varen, kunnen uiterst waardevol materiaal ver schaffen. Dit neemt niet weg, dat elke waarneming elders evenzeer van belang Voor leiders en leidsters van Zondags scholen en Kinderkerken, voor hen dus, die wekelijks met het kind omgaan, is het nodig, dat zij zich van tijd tot tijd bezinnen op hun werk. In IJmuiden en omgeving wordt dit nu sinds 6 weken gedaan door middel van twee cursussen, welke uitgaan van de Nederlandsche Zondagsschool Verecniging. Eén serie avonden werd gegeven voor de jongere leiding, een tweede serie voor de ouderen. Deze cursussen worden besloten met een conferentie op Zaterdag 19 Fe bruari. Hier zijn echter niet alleen de deelne mers aan de cursussen welkom, maar allen, die belangstelling hebben voor het kind Dezer dagen kreeg het bestuur van de damclub Sportief bericht van de competitie- leider district Kennemerland. dat deze ver eniging officieel kamrioen der tweede klasse is geworden. De op 28 Januari gespeelde wedstrijd DCIJ IIISportief werd in een 97 stand in het voordeel van Sportief af gebroken. Met deze afgebroken stand zou Sportief op zijn minst een gelijk spel kunnen behalen waardoor zij kampioen zou zijn. Maar door een klein misverstand tussen het DCIJ- bestuur enerzijds, en het Sportief-bestuur anderzijds, heeft dit kampioenschap enige j dagen op zich laten wachten. Bij het bestu-1 deren bleek dat er geen winst in zat voor DCIJ III, zodat werd overeengekomen, dat Sportief deze wedstrijd met 119 gewonnen had. Het is een spannende competitie ge weest. waarbij DCIJ III HDC III en Stabiel wel de zwaarste concurrenten waren. Intussen is dit kampioenschap voor Spor tief een prachtig succes. Na in haar 5-jarig bestaan reeds één maal op de tweede en één maal op de derde plaats geëindigd te zijn is dan dit seizoen de hoogste plaats be- reigt, zodat Sportief volgend seizoen in hoger sferen (n.l. de eerste klasse) zal spelen. Joop Slager bleek in de afgelopen com petitie de meeste punten voor Sportief ge scoord te hebben. Van de 11 wedstrijden die hij gespeeld heeft, zijn er 6 gewonnen en 5 in remise geëindigd, zodat hij er geen enkele heeft verloren. Hij werd gevolgd door J. Janssen met 7 gewonnen wedstrijden, 2 remise en 2 verloren. De eindstand in de 2e klasse luidt: Sportief 11 9 0 2 18 134— 86 Stabiel 11 8 0 3 16 136— 84 HDC II 11 7 1 3 15 113—107 DCIJ III 11 8 0 3 14 130— 90 BDC II 11 6 1 4 13 117—103 Hoofddorp 10 4 3 3 11 102— 98 VKD II 11 4 2 5 10 101—119 KNC II 11 3 2 6 8 99—121 Cruquius 11 4 1 6 7 106—114 H'lem O. K. H 11 4 0 7 4 107113 BDC III 11 1 2 8 4 86—134 Halfweg II 10 1 0 9 2 75—125 Alleen de wedstrijd Halfweg IIHoofd dorp moet rog worden gespeeld, maar is nog alleen van belang voor Halfweg II om van de onderste plaats weg te komen. In deze stand zijn 4 strafpunten voor Haarlem O.K. II, 2 strafpunten voor Cruquius en 2 voor DCIJ III verwerkt. Mr. C. W. A. Schurmann, de nieuw-benoemde permanente vertegenwoordiger van ons land bij de Verenigde Naties te New York, heeft in het Kurhaus te Scheveningen een receptie gehouden, welke door de leden van het corps diplomatique en vele andere autoriteiten werd bijgewoond. Foto: de Amerikaanse ambassadeur in ons land, Freeman Matthews (rechts), drukt mr. C. W. A. Schurmann de hand. GEBOREN: M. A. de Moorden Dunnen, d., Marktplein 11, IJmuidcn-O.; J. Zeilmaker van Zon, d., Vechtstraat 3, IJmuiden; A. C. Gaarthuis—Baltus, d„ Ladderbeekstraat 22, Velsen-N.; M. L. B. van Breemenvan der Meer, z., Strandweg 13. IJmuiden; H. Smal- bilde Jonge, d., Radarstraat 72, IJmuiden; J. M. Assendorp—van der Linden, d., Lange Nieuwstraat 576, IJmuiden; J. Bronsema— Dienaar, z., Willebrordstraat 14 IJmuiden-O.; S. M. E. DekkersEvers, d., de Genestet- uaan 27. Driehuis; M. H. Buis—Droog, d., Fazantenlaan 12. IJmuiden-O.; L. Verschoor van Langevelde, d„ van Ryswijkstraat 64, Velsen-N.; G. J. M. Pilanen—Hooibrink, d., Duinlustparkweg 58, Santpoort; N. S. Sipkes Schepers, d., Grahamstraat 10, IJmuiden. OVERLEDEN: K. Veld: an. 65 j., weduw naar van M. T. Kramer, de Ruyterstraat 102. IJmuiden-O.; D. ter Maat, 71 j„ Meervliet- straat 18. Velsen; L. Kromhout, 71 j., weduwe van IJ. G. van der Veen, W. de Zwijgerlaan 14. Santpoort; E. M. Timmermans, 2 j„ z. van G. J Timmermans en G. Hennevelt, P. C. Hooftlaan 50, Driehuis. De „Life-Musicavond" van de Velser Jtzz Society, die aanvankelijk deze maand niet zou doorgaan, wordt nu toch gehouden op Vrijdagavond 18 Februari in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. Het Sa stork est is het „Flimax Quartet" uit Den laag onder leiding van de guitarist Flip Wilemsen. Evenals op voorgaande bijeen komsten zal het huisorkest „The Blue Star Jazzmen" medewerking verlenen. Geen spreekuur De Velsense wethouder, meer in het bij zonder belast met Onderwijs-, Sport- en Cul turele Zaken, zal Maandag 21 Februari geen spreekuur houden. RECTIFICATIE Door een opmaakfout is gisteren een onderschrift, dat bij de foto in de Kenne mer Lantaarn hoorde, onder de foto bij de rubriek „Langs sluizen en havens" terecht gekomen. en wel in het bijzonder voor de godsdien- tige opvoeding van het kind. Het programma In grote trekken luidt het programma als volgt: 34 uur: tentoonstelling van materiaal, bordtekeningen, kindertekeningen, Ooster se voorwerpen, vervaardigd door de jonge ren, enz. 4 uur: Opening van de conferentie. Deze middag zal gesproken worden over: „De humor in de Bijbel en in ons werk" door mej. M. Siedenburg, trainer N.Z.V. Daarna wordt een koffietafel aangeboden in „De Ichthusburcht". 's Avonds spreekt de heer A. Kroese, dir. Nederlandsche Zondagsschool Vereeniging over: Hoe houden we de jongeren vast na de Zondagschool. Deze cursussen en de conferentie werden georganiseerd door het comité van samenwerkende Zondagsscho len te Velsen. Handbal Indien de weersomstandigheden veld- sport mogelijk zullen maken, komt de handbalvereniging „IJmond" met alle teams hét komende weekeinde aan bod. Voor de seniorenelftallen wordt dit het einde van een lange onderbreking van het veldhandbal, in wélke periode zaalhandbal is beoefend. Het eerste dameselftal van „IJmond" gaat naar St. Pancras voor een ontmoeting met Vrone; een ploeg, die zich niét gemak kelijk laat overwinnen. Het handballen in de zaal is voor de Velsense dames echter een uitstekende oefening geweest, zodat mag wonden verwacht, dat IJmond het er redelijk zal afbrengen. IJmond I heren moet een bezoek bren gen aan Aalsmeer. De bloemisten vormen een sterk elftal dat in de zaalhandbal competitie een geducht woordje heeft mee gesproken. Het zal de IJmond-heren niet meevallen om althans een punt te kun nen bemachtigen, hoewel zij met vlot sa menspel en hechte verdediging zeker niet de minderen behoeven te zijn. De enige senioren-thuiswedstrijd is die van dames IJmond 2 tegen Zandvoort- meeuwen, waarbij de thuisclub het voor deel van eigen terrein heeft. Voor IJmond 2-heren staat de wedstrijd te Heemstede tegen Blinkert 2 op het pro gramma. Hier moet winst in zitten voor de Velsense ploeg. De IJrnond-jeugd is eveneens bezet met zaalhandbalwedstrijden op Zaterdagmid dag en wel: Meisjes aspiranten: IJmond 2 OSS en OSS 2IJmond; meisjes junio ren IJmond IConcordia 4; jongens junio ren Rapdditas 2IJmond. De opstellingen zijn: Dames IJmond I: L. de Vlugt; L. Mossel en B. Schoon; K. Beers, L. Meyer en R. Buuren; A. Eek- hardt, A. Dekker, A. Wolters, H. Venus en M. Klesser. Heren IJmond I: J. Böhm; W. Reymer en R. Bosman; H. Boom. J. Wolters en J. v. Buuren; J. Molenaar, N.N., B. Hofman, N.N., K. Groot. Reserve: L. Hagenaar. (Het secretariaat van de handbalver eniging „IJmond" wordt tijdelijk waarge nomen door mej. K. Beers, Schoonoort- straat 12, Velsen-Noord. is: het is zelfs al belangrijk, indien van een bepaalde reis wordt gerapporteerd, dat er geen walvissen zijn gezien ondanks het feit, dat men er goed naar heeft uitge keken. Wanneer al dergelijke gegevens over een aantal jaren worden verzameld er. bijgewerkt kunnen zij tot belangrijke nieuwe inzichten leiden. ..Handleiding" De toelichting geeft een beknopt maar zeer duidelijk overzicht van de verschil lende soorten walvissen en vinvissen, pot vissen en Noordkapers, om tevens iets over hun levensgewoonten te vertellen, op dat degene, die verzocht wordt te rappor teren, zo goed mogelijk georiënteerd is. De werkgroep ziet het als haar ideaal, indien aan boord van ieder schip per wacht een man belast wordt met het invullen van een „walvisjournaal", waarvoor de be scheiden verstrekt worden door de werk groep van het TNO na afloop van de reis kunnen de formulieren in een daartoe verstrekte enveloppe worden opgezonden aan de werkgroep, Plantage Dokweg 44, Amsterdam-C. Zij vestigt bovendien de aandacht der bemanningen op de schat aan zoölogische en historische gegevens, die er over walvissen te vinden is in het British museum te Londen en in de musea Natuur lijke Historie te New York, Stockholm, Kopenhagen en Brussel, Tokio en Sande- fjord. Onbekende trek Het belang van het te ondernemen TNO- onderzoek wordt gestaafd door het feit, dat de walvisvarende landen aangesloten zijn bij de International Whaling Commission, welke instantie van jaar tot jaar bekijkt hoeveel walvissen er geschoten kunnen worden, wil de walvisstand op peil blijven (in de Antarctische wateren worden elk jaar 30.000 vissen gevangen). Maar er zijn nog vele mysteriën in de biologie van de wal vis, zoals de vraag, waar de walvissen, die des zomers in de Antarctische of Arctische wateren verblijven, zich des winters op houden en hoe zij hun „winterresidenties" bereiken. De kennis van deze „trek" is nog zeer gering en de oorlogs- en handelsvloot kan de wetenschap aan onschatbaar mate riaal helpen. Samen met de Inspectie van de Visserijen doet dus het TNO binnenkort een beroep op de scheepvaart, dit onder zoek te steunen. D Prijzen van Woensdag. Heilbot 2.802. gr. tong 2,22—2,—; grm. tong 2,90—2.44; kim. tong 3,30—2,90; kl. tong I 2,75—2,52; kl. tong II 2,48—2,30; tarbot I 2,00—1.60, per kg. Tar bot II 10494; tarbot IV 77; kl. tongschar 55; schartong 57—23; gr. schol 21—16; grm. schol 23—13; kim. schol 57—14; kl. schol I 50—15; kl. schol II 33—15; schar 34—17; bot 17—10; v. haring 22—17; makreel 64—48; gr. schelvis 38—27; grm. schelvis 37—26; kim. schelvis 37—27; kl. schelvis I 36—26; kl. schelvis II 32—24; wijting 29—15; gr. gul 3933; midd. gul 36—33; kl. gul 31—21; ham 110—100; poontjes 128; kl. koolvis zw. 2010; kh koolvis wit 26—23, per 50 kg. Gr. kabeljauw 156—73; gr. koolvis zw. 56—40; gr. koolvis wit 70—62; gr. leng 66—60. per 125 kg. Aanvoer van Woensdag. 110 kisten tong en tarbot, 15 kisten heilbot. 10 kisten tong schar en schartong. 580 kisten schol, 80 kis ten schar, 155 kisten bot, 14 kisten haring. 18 kisten makreel. 1405 kisten- schelvis. 65 kisten wijting, 305 kisten kabeljauw cn gul, 35 kisten leng. 3 kisten ham. 105 kisten poon. 590 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 3520 kisten. Bij grote koppels tegelijk werpen de duiven zich de laatste dagen op de nog op het veld staande (dure) boerenkool en laten alleen de stammen staan. Voor de contactavond van de sportvereni ging „Beverwijk" die Woensdag in het clubhuis café ..Langendijk" werd gehouden bestond niet zo'n grote belangstelling als gewoonlijk. De voorzitter dc heer N. Gra- pendaal wekte in zijn openingswoord de aanwezigen op de club nog meer dan tot nu te stpunen. De avond werd op prettige wijze door gebracht met diverse spelen en veel te vroeg kwam het einde. Mevr. Fieps van Emde komt op Dinsdag 22 Februari in Terpischore voor de leden der Nederl. Vereniging van Huisvrouwen spreken over de betekenis van Israël en de vrouw in Israël. MARKTBERICHT 16 Februari Andijvie 5661; waspeen 2747; witlof 28—41; veldsla 36—54; spruiten 35—89; boe renkool 28—53; groene kool 11—23; rode kool 17—34; rabarber 72—82; peen 9—19; prei 33—50: knollen 5—12. Woensdagavond was de koffiekamer van Westerveld in een ware bloementuin om getoverd. De Tuinbouivstudiechib Velsen en omstreken hield er namelijk een „bollen- avond", waar prachtig materiaal te bewon~ deren viel. Vorig jaar kwam de studieclub naar aan leiding van een serie lezingen van de heer J. Twsk uit Beverwyk op het idee een aan tal bollen, hyacinten, tulpen en narcissen aan de leden uit te reiken, waarmee men naar goeddunken kon experimenteren. De bollen werden in October vorig jaar uitge reikt. De derde week van Januari moest het hele zaakje in de grond, waarna zjj kunst matig in bloei zijn getrokken. Wie het re sultaat bekeek, stemde direct in met de verzitter, de heer J. J. Adrichem, die zich uiterst tevreden over de tentoonstelling toonde. Het was dan ook een plezier het resultaat van de 31 inzendingen huisbroci plus een aantal inzendingen die gelden voor het pun- tenstelsel (verschillende inzendingen over het gehele jaar) te zien. Het zal de heren van de jury, bestaande uit A. J. P. Hand- graaf, J. v. Schie en S. Langelaan niet zftn meegevallen de prijswinnaars in de twee klassen één voor vaklieden en één voor liefhebbers aan te wijzen. De insiders betoonden zich over het re sultaat van de tulpen niet geheel tevreden. Door de natte zomer bleek deze tjjd iets te vroeg voor dit gewas, maar had men er mee gewacht zou het te laat voor de hya cinten en narcissen zjjn geworden. De afdeling Velsen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt op Maandag 21 Februari om 2 uur in het Patro naatsgebouw aan de Willemsbeekweg een bijeenkomst, waar een lezing met lichtbeel den over „De ontwikkeling van Israël" door de heer en mevrouw Hindelopen, Hindelopen Nanninga gehouden zal worden. Deze lezing over Israël wordt ingeleid door de heer Hindelopen; daarna houdt mevrouw G. A. Hindelopen—Nanninga de eigenlijke lezing. Deze wordt toegelicht met lichtbeel den en er worden gramofoonplaten tep ge hore gebracht met Joodse en Griekse muziek. De Castricumse dameshand'ialvereniging Door Inspanning Succes beijvert zich de laatste tijd voor het geven van toneelvoor stellingen voor haar donateurs en leden. Maandag 21 Februari komt de Amsterdamse toneelgroep „De Kempenaers" in zaal Roo sendaal voor de vereniging de klucht „Rozenwater cn appelbloesem" opvoeren. De afdeling Beverwijk van de Katholieke Arbeidersvrouwenbeweging houdt heden (Donderdag) in ,,'t Centrum" de Vasten avondviering. In de onderlinge competitie van de Bever- wijkse schaakclub „Weenink" werden deze week de volgende resultaten behaald: Piët— Meyer Jr. 0—1; v. Leeuwen—Beekhoven 1—0; Hoogvorst—Verduit afg.; Slings—v. Vuuren 1—0; Duisenberg—Bakker 0—1; Nijman—Siebers >4—V4; Tervoort—v. 't Hoff afg.; Hoppen—Duinmeyer 1—0; v. Versse- veldMeyer Sr. 1—0; G. DuisenbergKaters 10; De Koter—Nijkamp i0; Duinmeyer Hoppen afg.; Reinhout—Nijkamp 1—0. De leden van de Gereformeerde Vrouwen bond, Christen Vrouwenbond en Gerefor meerde Mannenvere iging te Castricum heb ben Dinsdag in het gebouwtje aan de Be- verwijkerstraitweg interessante dingen ver nomen over d' papoea's die op Nieuw Gui nea leven. Zulks geschiedde bij monde van de heer H. Heyne, directeur van de enige ambachtschool die Nieuw Guinea rijk is: die te Hollandia. De heer Heyne vertelde, dat de papoea zeer leergierig is en gaarne zijn huiswerk maakt waarvoor hij geen aan sporing nodig heeft. In tegenstelling tot de Nederlandse ambachtschoolleerling, is de jonge papoea in staat, als hij de school met goed gevolg heeft doorlopen, geheel zelf standig een groot bouwwerk te leiden. In zijn oerstaat is de Nieuw Guineër een beklagenswaardig mens. Zijn voeding is een zijdig met oen groot gebrek aan vitaminen. De kindersterfte is er schrikbarend hoog; de gemiddelde leeftijd van de papoea is circa 21 jaar. Aan de leden van de Beverwljkse Lawn Tennisclub werd op de algemene vergade ring medegedeeld dat in het komende speel seizoen het tennispark „Duinwijk" twe« nieuwe speelbanen rijker zal zijn. Er kom» ook een nieuw clubhuis en een consumptie tent bij. In het bestuur werden gekozen mevr. Hartong van Ark en de heer P. P. Wentink. De heer C. van Cappelle legde zijn functi# als secretaris -eer, hij werd benoemd tot lid van verdienste. Zijn opvolger wordt de heer H. J. Dengerink.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6