Voorlopig nationaal elftal versloeg roemrucht Reims De zwarte spin ODO voor de vierde achtereenvolgende maal kegelkampioen van Haarlem Fa. B. ENGELENBERG Clowntje Rick Aan voorhoede en middenlinie hoeft nu niet meer gedokterd te worden Fransen improductief door te kort spel Spelpeil is nog steeds stijgende Noord en Oost gaan een actie voeren Alan Haeyes Jenkins wereldkampioen Jet HUKKlo befeteycu knj! DONDERDAG 17 FEBRUARI 1955 7 OfflClélE VERKOOP SIKKENS .LAKKEN I Eersteklassers zijn bang Kunstrijden in Wenen Voor de kinderen Voetbal Moeilijkheden bij „De Graafschap" opgelost Frankrijk trekt zich uit B-tournooi terug De Spelen van 1960 Parlementaire uitdaging Choong, Rasmussen cn Mertz weer naar Haarlem FEUILLETON door Mark Cross (Van onze sportredacteur) Over drie weken wordt in het Olympisch stadion NederlandDenemarken gespeeld. \óór die datum moeten de mannen, die al zo veel hoonwoorden in de oren ge schreeuwd zijn, een nationaal elftal in elkaar gezet hebben, dat tegen Denemarken een goede kans op de overwinning maakt. Een overwinning, die het voetbalpubliek in Nederland weer meer interesse moet doen krijgen in het spel dat het het koste was het koste goed wil zien spelen. De taak nu van de keuze-heren is na de oefenwedstrijd in December tegen het Oostenrijkse Austria en gisteren tegen het Franse Stade de Reims heel wat eenvoudiger geworden dan voorheen. Zonder veel moeite kan er een elftal geformeerd worden dat ver boven de middelmatigheid van vorige Nederlandse elftallen kan uitkomen. Een Oranje-elftal, waarvan de voor hoede, de middenlinie en de keeper dezelfde zijn als die van het voorlopig team, dat gistermiddag op het spekgladde veld één van de beste clubelftallen van Frank rijk zonder veel moeite met een viernul nederlaag terug stuurde. Alleen met de beide backs zou men'nog de proef op de som kunnen nemen. Een proef overigens met een goede kans van slagen. Hetgeen dus zo veel zou betekenen dat wjj de aanvalslinie Dilleri-Timmermans- Van der Gijp-Lenstra-De Harder, de half- spelers Schaap en Van Schijndcl, spil Van der Hart en keeper De Munck zonder meer goed genoeg achten gezien de prestaties tegen Stade de Reims om zich in het Oranjeshirt te steken. En als de achter- spelers Wiersma en Kuys de volgende oefenwedstrijd op een meer norrtiaal veld even goed doorkomen als gisteren, dan zouden wij bovendien niet weten, waarom men Osterholt, Mesman of Oden- thal voor de komende interland zou kie zen. Het meest plezierige van het team dat voor bijna twintigduizend mensen optrad, was dat het en daar mankeerde het de vorige jaren aan een elftal was. Met andere woorden: dat men elkaar in alle linies begreep en eikaars spel goed aan voelde en dat tevens de schakels tussen de linies onderling naar behoren func- tionneerden. Door het elftal dat in Decem ber Austria eveneens met viernul ver sloeg, werd ook goed voetbal gespeeld, maar als wij dan de veranderingen bezien, dan behoeven wij waarlijk niet lang na te denken om tot de conclusie te komen dat Wiersma een betere achterspeler is dan Mesman, Schaap een geroutineerder en vooral beter plaatsend halfspeler dan Klaassens of Steenbergen, dat voor Van der Hart hetzelfde geldt in vergelijking met Van der Hoek en dat Van der Gijp een nog beweeglijker en daardoor nog ge vaarlijker aanvalsleider is dan Roosen burg. Voorzichtig De Franse profs speelden gisteren uiterst voorzichtig. Wij hebben dat meer gezien bij sparringpartners van het Nederlands elftal. Maar naar mate de voorsprong van de Nederlanders groter werd, ,werd het tevens duidelijker dat zij dat alles behal ve prettig vonden. Spelers als die van Reims zijn niet gebaat met een grote ne derlaag het kost hun zelfs geld, omdat zij na een paar van die nederlagen niet meer representatief worden geacht voor het Franse voetbal en dus niet meer ge vraagd worden in het buitenland. Maar toen zij na rust het tempo ver hoogden zij hadden toen een eennul achterstand in te halenen alles in het werk gingen stellen om hun eer veilig te stellen, lukte dat evenmin als in de eer ste helft toen zij dachten op het uiterst glibberige en met vele plassen overdekte veld een redelijk resultaat te behalen met kort en snel uitgevoerd combinatiespel. Juist In die periode van Frans overwicht bleek wat het waard is een speler als Van der Hart als spil te hebben en een keeper als De Munck. Bliard topscorer van Reims en B-international noch Templin of Glowacki vier maal international hadden iets tegen hem in te brengen. Waarbij wij ons haasten te schrijven dat dat mede het gevolg was van het feit dat Kuys en Wiersma hun buitenspelers Pro- dossimi en Gouttes weinig vrijheid gaven en Schaap en Van Schijndel steeds op de Juiste momenten hulp boden. In de eerste helft hadden zij het aan merkelijk rustiger gehad. Het tempo was toen veel lager en gevaarlijk waren de Fransen toen zelden. Door goed opstellen, op de juiste momenten attaqueren en goed afnemen van de bal kwamen de De volley halcompetitie Van der Hart ADVERTENTIE l»n. (>i« i ii - II irti in I. I PLASTIC ENAMEL Een van de verrassende Nederlandse aan vallen in beeld. Dillen geheel rechts op de grond Timmermans en De Harder zijn met kort combinatiespel door de Franse verdediging gekomen. Het schot van Dillen gaat echter net naast. voorwaartsen van Reims toen zelden in het strafschopgebied. Als De Munck in die periode drie schoten van kwaliteit gekre gen heeft, dan zijn wij vermoedelijk nog aan de hoge kant. Nog steeds Lenstra Nee, dan had de voorhoede het heel wat drukker. Nauwelijks waren er twee minu ten gespeeld of Lenstra had twee en Dil len één zo enorm hard schot gelost dat de international Sinibaldi in het doel niet wist waar hij het zoeken moest. Siatka, de B-international Zimny noch de vermaarde spil Jonquet hij speelde 28 maal voor Frankrijk begrepen er in die beginperiode veel van. Nu eens stond De Harder op de linkervleugel helemaal vrij, dan weer was Dillen aan de rechter kant geheel onbewaakt en meer dan eens zagen wij drie tot vier verdedigers volko men uit positie gespeeld rondlopen op plaatsen waar ze in het geheel niet ge wenst waren. Er was een reden voor die verwarring in de achterhoede van Reims: Lenstra speelde voetbal zoals alleen hij dat kan. Schijnbaar nonchalant drukte hij keer op keer een wreef tegen de bal, die dan tot verwondering van de verdedigers steeds weer precies tussen een drie of viertal te genstanders op de decimeter nauwkeurig voor een Nederlandse schoen kwam. En verder korte passes, lange passes, naar links, rechts en recht vooruit - en alles even schijnbaar achteloos. Dat het in de eerste helft maar bij één doelpunt bleef, was eiggnlijk tegen de verhouding. Het hadden er meer moeten zijn. Het was overigens wel een doelpunt van klasse. De Harder, die zich handig had vrijgespeeld, gaf een crosspass aan Van der Gijp, d;e zonder dralen ineens inknalde. Begrip beloond Veel fraaier nog was het tweede doel punt, na vijf minuten spelen in de tweede helft gescoord. Lenstra op de midden lijn kreeg de bal uit de achterhoede toe gespeeld. Nog voor het moment dat de Fries de bal had gestopt en zich had om gedraaid, was De Harder al ten minste tien meter weggesprint van zijn bewaker. Hij hoefde niet te wenken of om te kijken om de bal toegespeeld te krijgen. Op de lijn van het strafschopgebied vond hij de bal voor zijn voeten en zijn diagonale schot was Sinibaldi te machtig. Nadat het reeds genoemde Franse of fensief tot staan was gebracht, konden Lenstra en Timmermans de score in het laatste kwartier nog tot viernul verho gen. Het derde doelpunt kwam tot stand toen Lenstra door de verdediging glipte en de keeper met een heel slimme schijn beweging passeerde en de vierde had de ADO-speler maar voor het inschieten toen De Harder hem de bal een paar me ter voor de doellijn voor zijn rechterwreef schoof. Dillen kreeg daarna nog een twee tal kansen voor zijn „abonnementsgoaltje" maar beide malen faalde hij. Het laatste kwartier viel Roosenburg nog in voor de geblesseerde Van der Gijp, maar hij kon op het uiterst gladde veld weinig uitrichten. Andermaal kunnen wij na een oefen wedstrijd dus concluderen dat de perspec tieven gunstig zijn. Nu mocht het gisteren geen grootse wedstrijd zijn, er werd voor zover de terreinomstandigheden dat mogelijk maakten verantwoord voetbal gespeeld tegen een alleszins vaardige tegenstander. En dat is al veel meer dan wU de laatste jaren gewend zijn geweest. De rust in de Haarlemse Kegelbond is terug gekeerd. De competitie 1954—1955 be hoort wederom tot het verleden. De ener verende strijd der verschillende clubs is deze keer al bijzonder spannend geweest, met als uitblinkers in afdeling PAX en ODO. in afdeling B de damesclub Blijf Spor tief en HFC Haarlem, terwijl in afdeling C liefst drie clubs naar de hoog te eer dongen. ODO werd voor de vierde achtereenvolgende maal kampioen van Haarlem. Deze keer heeft het kampioenschap aan een zijden draad gehangen, want PAX was een geduchte concurrent. In afdeling B werd de damesclub Blijf Sportief, kampioen. Dit was wel de grootste verrassing, daar HFC Haarlem met meer houten de beste papieren had. Ook !n afde ling C werd een damesclub kampioen en ook hier trokken de heren aan het kortste eind. In alle klassen lag het gemiddelde weer hoger dan het vorig jaar, een bewiis dat deze oude sport serieus beoefend wordt. De eindstanden in de klassen A, B en C waren: Afdeling A: kampioen ODO 5970 houten. 28 punten: PAX 6001 h.. 27 n De Prins 5799 h„ 18 p.; Richten Rollen 5802 h.. 16 p.: Vol harding 5692 h., 14 p.; HBS 5435 h., 14 p.; Zet 'm Op 5424 h.. 11 p.; EVA 5563 h. 10 p.; LUMG 5460. 6 pnt. Afdelimr B: kampioen Blijf Sportief 5309 houten. 28 punten: HFC Haarlem 5605 h., 24 d HVK 5135 h 22 p.; NRV 5002 h.. 20 p.; DVV 5053 h.. 18 o Naast de Plank 5115 h.. 14 p.: Haarlem 4970 h.. 10 o PAX (dames) 4820 h„ 8 p.; Tiea Trocs 1606 h„ 0 p. Het persoonlijk kampioenschap van Haar lem werd behaald door de heer .Tan Kalis, lid van PAX met een gemiddelde in 120 women van 7.89. Afdeling A: kampioen de heer J. Winthorst, lid van Zet 'm Op. 7,30 in 120 women. Afdelinr R: kampioen de he»r H. Meijer, lid van HFC Haarlem, gem. 7.70. Afdeling C: kampioen de heer J. Fris, lid van Commandopost gem. 6.98. Het dameskamoioenschan werd behaald door mevrouw Hennij HoekBrinkman, lid van EVA met een gemiddelde van 7,20 in 120 worpen. Naar wij vernemen heeft het bestuur van Be Quick het initiatief genomen voor een actie ten gunste van de voetbaldistricten Noord en Oost. Contact is reeds gezocht met Leeuwarden en Heracles, welke eerste klassers instemming hebben betuigd en be reid bleken daaraan mede te werken. Be Quick zal verder voeling houden met de Noordelijke eersteklassers en Heracles met die in het Oosten, van welke AGOW, Zwolse Boys, Vitesse en Rigtersbleek zich reeds eerder in dezelfde zin hebben uit gelaten. Genoemde clubs hebben d' indruk dat, wanneer er niets gedaan wordt, beide distric ten volkomen op de achtergrond zullen ge raken met uitzondering van GVAV terwijl West en Zuid de hoofdklassers aan zich zullen trekken, bewust of onbewust. Gepoogd zal daarom worden zowel de ver eniging van Oostelijke eersteklassers als die van de Noordelijke bijeen te krijgen ten einde samen maatre elen te overwegen, welke er toe zouden kunnen leiden dat beide districten in het nationaal beste voetbal ge handhaafd blijven. Maatregelen als het KNVB-bestuur tegen Be Quick met het aantrekken van de Venlo-soelers en tegen Heracles met het verbod van een selectie wedstrijd heeft genomen, hebben veel kwaad bloed gezet en zijn naar het oordeel van genoemde clubs niet in het belang van het nationaal voetbal, omdat Noord en Oost daaraan evengoed deel moeten hebben als West en Zuid. In Maart volgen de districtwedstrijden van het district I. hopelijk in Haarlem. Van 17 tot en met 26 April volgt het nationaal con cours, georganiseerd ter ere van het 55-jarig bestaan van de HKB. Voor dit concours bestaat grote belangstellir zowel uit Noord, Zuid, Oost en West. Op 8 en 15 Mei volgen de nationale kampioenschappen van de Ne derlandse Kegelbond op de banen in Haarlem. De wereldkampioenschappen kunstrijden zijn Woensdag in Wenen voortgezet met de verplichte figuren voor dames. Vier van de zes figuren stonden op het programma, de laatste twee worden vandaag gereden. De favoriete, Te ley Albright, behaalde op de eerste dag een flinke voorsprong die bij de laatste twee verplichte figuren moeilijk in gehaald zal kunnen worden. Hoewel zij niet van alle juryleden het cijfer 1 kreeg toe gewezen. vormde zij met het plaatscijfer 9 na vier figuren toch een klasse apart. De onderlinge verschillen tussen de vijf volgende rijdsters, met de nieuwe Europese kampioenen Kanna Eigel vooraan, zijn slechts gering, zodat verschuivingen in de rang schikking voordat het vrij rijden aan de beurt komt zeer goe i mogelijk zijn. De beide Nederlandse meisjes konden zich in dit sterke milieu niet ha dhaven. Van de 22 deelneemsters plaatste Joan H: napnel zich met 460.3 punten als 17e en Sjoukje Dijkstra stond met 425.1 punten 'ie', laagst geklasseerd. Plaatscijfers werden voor de meisjes, die onderaan de ranglijst stonden, niet meer gegeven. De Amerikaan Alan Haye Jenkins, die na de verplichte figuren met ruim verschil de leiding had. verdedigde Woensdagavond zijn titel met een subliem gereden „kuer". De Amerikaan, die voor de derde achter eenvolgende maal de titel hoopte te ver overen. ..kwam op de baan. sprong en over won" Hij reed op de muziek van de ..Rhap sody in Blue" op meesterlijke wijze, hoewel hij in dit vrij rijden toch «e moeilijkste sprongen had opgenomen. Vooi dat Jenkins op de baan verscheen was de beurt aan Alain Giletti geweest, die enkele weken tevoren in Boedapest de Europese titel behaalde. Het rijden van de jonge Fransman was tegengevallen, en ook de inhoud van zijn prograi. - stond niet op hoog peil. Giletti verspeelde daarmede zijn tweede plaats. Dinsdag met het verniichte rijden veroverd, en werd naar de vierde ver dreven, achter Onald Robertson en David Jenkins, de jongere broer van de wereld kampioen. Het eindklassement luidde: 1. en were'd- kampioen Alan Hayes Jenkins (V. S.) I plaatscijfer 11, 203.07 punten; 2. Ronald Ro bertson (V. S.) 16, 201.12; 3. David Jenkins (V. S.) 28. 196.69: 4. Alain Giletti (Frankrijk) 37, 190.64: 5. Karei Divin (Tsj. Slowakije) 58, 185,23 punten. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARlEM TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 MOTOR BROMFIETSKLEPING Het plukken was klaar. Ze hadden alle bomen nog eens goed nagekeken, maar er zat geen appeltje meer aan. „Het is klaar, Pilon!", zei Bunkie. „Mooi zo", zei Pilon verheugd. „Dat hebben jullie fijn gedaan, jongens!" Hij hielp hen met het wegsjouwen van de kisten in de schuur en wees met zijn duim naar binnen. „Als de heren soms trek hebben... het eten is klaar en ive kunnen aan tafel. Lusten jullie capucijners met spek?" Of ze dat lustten? Nou, dat was ook 'n vraag. Zo gauw ze zich gewassen hadden zaten ze met zijn allen om de tafel. Pilon had een grote pan met dampende capucij ners en schepte met 'n lepel de borden vol. „En nou maar aanvallen!", lachte hij. „Na dat harde werken, dat jullie gedaan hebt, zul je me wel niet met de volle pan laten zitten, hè?" Nee, daar behoefde Pilon heus niet bang voor te zijn. Met betrekking tot de moeilijkheden, die zich onlangs in de leiding van de N.V. De Graaafschap hebben voorgedaan, vernemen wij nader dat deze zijn opgelost. Een van de geschilpunten was het plan om naast de huidige directeur een mede-directeur in het bestuur op te nemen. Deze gegadigde, die een belangrijke vor dering op De Graafschap heeft wegens ver richte werkzaamheden en geleverde mate rialen. heeft zich echter vrijwillig terug getrokken De Graafschap zal aan haar ver plichtingen te zijnen aanzien kunnen vol doen. en verzekerd wordt dat er evenmin moeilijkheden met betrekking tot het terrein kunnen ontstaan daar dit voor een periode van vijf jaar is gehuurd. Tot degenen, die uit de leiding zijn ge treden, behoort de heer C. Heetveld. Hij zal als manager worden vervangen door de heer H. Kramer, voorzitter van de vereniging „Oosseld". Wat de training betreft vernemen wij dat er slechts -nmaa' niet geoefend is, zulks om de spelers rust te gunnen en over training te voorkomen. De SDelers hebben hier echter wel een vergoeding voor ont vangen. Frankrijk heeft de organisatoren van het tournooi om het Wereld- en «iuropees kam pioenschap ijshockey, dat van 25 Februari tot en met 6 Maart in West-Duitsland wordt gehouden, telegrafisch laten weten, dat het zich uit het B-tournooi terug trekt. Zo blij ven Oostenrijk. Nederland. België. Hongarije. Joegoslavië, Italië en West-Duitsland B (buiten mededinging) over, die in het B- tournooi uitkomen. President Eisenhower heeft een resolutie van het congres ondertekend, waarbij het Internationaal Olympisch Comité wordt uit genodigd de organisatie van de Spelen in 1960 op te dragen aan de stad Detroit. Damesteam van Rapiditas klopte VCR met 3-1 Gisteravond is het herenteam van HBC er in het Krelagehuis in Haarlem in geslaagd ongeslagen het kampioenschap van de twee de klasse A te behalen. De laatste jaren hebben de zwart-wittcn steeds in de boven ste regionen van de ranglijst vertoefd, maar strandden steeds met de haven in zicht. Nu wonnen de pupillen van trainer Heerkcns met 15—5, 15—9. 15—6 en J5— 1 van de Blin- kert-reserves. De spelers Van Gelderen, Zijm en Medenhlik spelen sinds de oprich ting in het hoogste team. Dit kampioenschap betekent tevens het eerste klasserschap. ge zien het feit dat de heide tweede klasse kampioenen naar de hoogste klasse pro moveren. In de eerste klass' heren heeft CIOS een overwinning behaald op PSVH. Aanvanke lijk nield PSVH de balans goed in evenwicht en bleef de score tot 10—10 gelijk opgaan; hierna kon CIOS tot 1510 uitlopen. In de overige games was het initiatief geheel aan. de ClOS-zijde. Via 2—2 nam CIOS de lei ding. achtereenvolgens met 53, 9—4 en 124 tot 15—6. Ook de derde game had een dergelijk verlooo: 2—2, 7—2, 11—5, 13—8 en 15—8 voor CIOS. Ook Die Raeckse boekte winst. VCR zwoegde hard en sag dit beloond in de derde game. maar overigens toonde Die Raeckse zich gedecideerd de sterkste. Snel nam Die Raeckse in de eerste game een 60 voor sprong; VCR scoorde tegen: 6—3, 8—5 en 117. maar verder kwamen de „witten" niet: 157. De tweede game verliep wel heel droevig voor de VCR'ers: 150 voor Die Raeckse. 102. 152. In de derde set speel den de rood-witten zonder hun sterke aan vallers Molenaar cn Ghristianus en dit bracht enige spanning in de strijd. De spelers van de Rijkstelefonndienst namen een voorsprong en stonden die vrijwel niet weer af: 2—0, 40. 53. 94, 11—9 en 1310. Die Raeckse haa'de ne® 0p tot 1313. maar met 1513 redde VCR de eer. De laatste game was een copie van de eerste sets. Na 61 cn 9—2 wonnen de rood-witte. ruim met 15—13. Dames Door de overwinning, die Rapiditas giste ren op VCK behaalde, maken de Ranidia- nen een cerieuze kans de Hoogoven-dames van de d°rde plaats van de ranglijst tc ver dringen De eerste game werd verdiend door VCK gewonnen, nadat Ran. tot 6—6 de balans in evenwicht had kunnen houden: 159. We vreesden toen het ergste voor de zwartwitten, maar in de tweede set sneel- de Rapiditas bijzonder sterk en ondanks VCK's taai verdedigen, was de Rapiditas- aanval niet te keren. Vooral mej. Groen smashte scherp: 5—0, 7—2. 157. In de derde set v. as het wonderlijk dat VCK een 114 voorsnrong. door zeer goed serveren van K;tfv Hoevens moest prijs geven (131). VCK trachte tweemaal de punter regen door time out te onderbreken, maar de oorzaak lag voor een groot deel in een onstellingsfout (1511). Gedeprimeerd door dpze tegenslag liet vCK zich in de vierde game volkomen overspelen. Het werd voor de zwart-witten nog even benauwd toen VCK na eerst met 62 te hebben ach ter gestaan tot 13—10 ophaalde, maar met 15—1(1 boekte Rapiditas een nuttige zege. Die Raeckse klonte PSVH met ruim ver schil: 15—5, 15—4, 15—7 en 15—4. Verrassingen En grote verrassing was de nederlaag, die Leonidas leed tegen de reserves van Die Raeckse. Ook in 2 B dames vielen verras singen te noteren, want de beide best ge plaatste ploegen. OG en Velox 2, verspeel den een punt aan HBC 2 en Rapiditas 2. In 3 B heren leed PWN 2 een gehec' onver wachte nederlaag teger OSS. zodat de kan sen var Gios belangrijk stegen. De uitslagen luidden: Heren: PSVH—CIOS 0—4; VCR—Die Raeckse 13: Rap. 2PSCB 0—4; De Blin- kertBrandweer 40; Die Raeckse 2Leo nidas 3—0: De Elinkert 2—HBC 0—4; BWT Die Raeckse 4 1—3; Santpoort 3Boru 2—2: Gins 2—De Blinkert 4 0—3: Leonidas 2 —De Blinkert 3 2—2; OSS—PWN 2 4—0. AW—AVC 1—3. Dames: VCK—Ran. 1—3: PSVH—Die Raeckse 0—4: SSO—PWN 1—3; Die Raeckse 4OVRA 2—2: Rap. 2—Velox 2 2—2; OG— HBC 2 2—2; Leonidas 2—AW 0—3. Het Finse parlement heeft het Noorse narlement uitgedaagd voor een op 24 Fe bruari te houden ski-wedstrijd. Een derge lijke ontmoeting zou zo wordt in de uit daging gezegd afwisseling brengen in» het „hokvaste" bestaan van de parlementsleden. Als de wedstriid doorgaat zal de zege worden toegekend aan het parlement dat de meeste leden op de ski's brengt. Sterk bezet badmintontournooi in Krelagehuis Zaterdag 26 Februari en Zondag 27 Fe bruari worden in het Krelagehuis in Haar lem evenals vorig jaa- de internationale badmintonkampioenschappen van Nederland gehouden, waarbij de wereldtopklasse is vertegenwoordigd. Dit betreft o.a. Eddy Choong (Malakka) die vele overwinningen, waaronder de „all England" op zijn naam heeft staan Samen met zijn broer David, die ook heeft inge schreven. vormt hij een der sterkste dubbels ter wereld. Uit Denemarken komen 23 spelers, onder andere Ole Mertz. Arne Rasmussen en Bent Lillelund. Verder heeft ingeschreven de kampioen van Australia Don Murray en nog vele snelers uit Duitsland en België. Twee teams zullen een week vóór en een wek na het tournooi demonstraties in het gehele land geven. Het eerste team bestaat uit de heren E. en D. Choor.g en D. Murrav en het tweede bestaat uit 4 heren en 2 dames onder leiding van Ole Mertz. (vertaald uit het Engels) 19) „Bent u juffrouw Wrayne?" „Inderdaad". De stem v/as haar volkomen onbekend. Het was een zeer beschaafde stem en er was een geamuseerde klank in, toen de man vervolgde: „U zult er verstandig aan doen. juffrouw Wrayne, u buiten mijn zaken te houden. Ik kan tussenkomst van niemand tolereren". Een rilling van opwinding doortrilde Daphne. En op haar beurt klonk er amuse ment in haar stem, toen ze antwoordde: „Hoe grappig! Heb ik met de „Zwarte Spin" in eigen persoon te maken? Ik vraag me af, wat uw andere eigenschappen rijn behalve een grandioze zelfoverschat ting". Er heerste stilzwijgen aan de anueie kant. Dit had ze verwacht. Ze wist, dat het zijn bedoeling was haar ai'te schrikken en ze hoopte, dat ze hem boos kon maken, door hem duidelijk te la ten blijken, dat zijn opzet gefaald had. „U doet heel dwaas", zei de onbekende stem tenslotte. „Dat heb ik wel eerder gehoord", ant woordde ze honend. „Hebt u nog iets van meer belang tegen me le zeggen?" „Inderdaad". De stem klonk thans ijzig en ze begreep, dat ze haar doel hem boot te maken had bereikt. „U meent, dat uw organisatie zeer sterk is, maar..." „Pardon, dat meen ik niet alleen, dat is zo!" „Goed, zoals u wilt. Maar weet dit, dat mijn organisatie honderdmaal zo sterk is als de uwe. Ik weet alles van het bezoek, dat u gisteren afgelegd hebt, en ik ken al uw bewegingen. Ik waarschuw u deze éne maal, ik herhaal mijn waarschuwing nieL U schijnt er uw zinnen op gezet te hebben zich met mijn zaken te bemoeien, maar u moet beseffen, dat ik daartoe niemand de kans geef". „Is dat het laatste wat u me te zeggen hebt?" vroeg ze op suikerzoete toon. „Inderdaad". „Ik wil u dan ook mijnerzijds een raad geven", zei ze op een toon. als sprak ze tot een weerbarstig kind, „en u zult er goed aan doen hetgeen ik u zeg goed in uw geheugen te prenten. Toen ik mijn bu reau stichtte, deed ik dat in de hoop ons goede land te helpen zuiveren van misda dige en verdorven elementen, die de sa menleving vergiftigen. En aangezien u volgens de opvattingen van normale, eer lijke mensen tot dit soort elementen be hoort, zal het mijn streven zijn ook u en uw groep te ontmaskeren. Ik ben niet van plan te rusten, voordat me dat gelukt is. Hangt u nu de hoorn maar op de haak in uw telefooncel". Ze beëindigde het gesprek, wetende dat Carlton het gesprek woord voor woord ge volgd had. Ze lachfe grimmig. „Wat een brutaliteit!" mompelde ze, terwijl ze een sigaret opstak. Ze keek op, toen Carlton even later haar kamer binnenkwam. Aar dige man, hé Carlton?" merkte ze op. „Hij belde op uit een cel, juffrouw Wray ne. Ik heb dat onmiddellijk laten nagaan". Ze glimlachte. „Ik wist, dat Ik op je kom rekenen. We hebben wel met een zeer bij zonder stel ie maken!" „Dat geloof ik ook, juffrouw!" Er klonk bezorgdheid in zijn stem. „Maak je geen zorgen, Carlton", zei ze rustig. „Dit is niet de eerste zaak, die we opknappen en stellig zal 't ook niet de laat ste zijn. Maar ze blijken dus al te weten, waar ik gisteren geweest ben, en dat be wijst, dat ze goed georganiseerd zijn. Ik zou graag willen weten, hoe ze daarachter konden komen. Wil je het viertal bijeen roepen voor een speciale vergadering van avond op Soho Square?" „Hun inlichtingendienst is zeer accuraat, dat moet ik toegeven", zei Daphne, „en het zal al onze energie vragen om hen te pak ken te krijgen". Ze zaten opnieuw bijeen in het kleine vertrek op Soho Square en Daphne was juist klaar met het verslag aan haar vier medewerkers betreffende haar bezoek aan Herrison en zijn dochter en vervolgens be treffende het telefoongesprek van die mor gen. „De enige goede kant aan dit alles", ging ze door, „is eigenlijk die waarschuwing! Ze zijn dus bang voor ons! En hoewel ze iets weten, weten ze helemaal niet, hoeveel wij wetenZij zijn bang en willen ons afschrikken. Ik heb nu al wel genoeg waarschuwingen gehad, om daarvoor on gevoelig te zijn. Maar ik loop er wel over te piekeren, hoe ze in hemelsnaam achter mijn bezoek van gisteren zijn gekomen en hoe wij te weten moeten komen, wie het hoofd van die beweging is". „Wat kreeg je voor indruk van Herri son, Daphne?" vroeg Williamson. Ze glimlachte even. „Bedoel je, Hugh, dat hij door zonder referentie zo maar goedschiks te betalen, wel eens verdacht zou kunnen zijn?" „Inderdaad, dat kwam bij me op". „Ik' heb 't zelfde gedacht", antwoordde ze. „Maar ik kan je nu wel vertellen, dat ik dit idee volkomen heb laten varen, sinds ik me: hem heb gepraat". „Waarom betaalde hij dan zo vlot? Die andere knapen hadden referentie-adres sen. Hij niet Ze fronste haar voorhoofd. „Het is één van de punten, waarover ik nog loop te peinzen, Hugh", zei ze ernstig. „Maar ik geloof, dat er een zeer aanvaardbare ver klaring te geven is. Herrison is tenslotte een fabelachtig rijk man en hij aanbidt zijn dochtertje. Die vriend van het doch tertje, een zekere George Strawson, hielp hem waarschijnlijk enigszins bij het ne men van een besluit, door te verklaren, dat hij zelf het losgeld zou betalen, als Herrison 't niet deed „En Herrison staat zowel voor Straw son als voor Wentworh in?" vroeg de ad vocaat op een toon, die duidelijk liet blij ken, dat hij dit niet zonder meer zou aan vaarden. „Inderdaad. Maar je kent mij nu lang- zamernand ook wel! Ik zal hen zelf pas volledig accepteren, als ik geheel en al be vredigd ben door hetgeen ik over hen te weten kom". „En Herrison's huispersoneel?" vroeg Sylvester. „Volkomen betrouwbaar, onomkoopbaar, volgens Herrison. Zijn butler en andere bedienden zijn er al jaren en hebben allen Susan als baby gekend. Ze adoreren het meisje". „Als al deze lieden dus uitgesloten zijn", mompelde de advocaat, „dan blijft er als enige mogelijkheid, dat deze bende dagen en misschien zelfs weken gewacht heeft op de kans om dit meisje te pakken te krij gen. Ze hebben haar uit zien gaan en gauw een verhaal bedacht en het lukteZo zou het natuurlijk kunnen zijn...." „Het bevredigt mij niet", ze' Daphne. „Het laat teveel aan het toeval over. Dat meisje kondigt tijdens de lunch aan, dat ze een vriendin gaat bezoeken. Het is hele maal geen vaste gewoonte, ze doet dat slechts zo nu en dan. Om daar te komen, moet ze een bepaalde weg nemen en ieder een, aan de lunch aanwezig, kent die wegEen uur, nadat ze vertrokken is, wordt ze ingepikt en het verhaaltje, dat haar verteld wordt, is werkelijk het enige, dat haar in paniekstemming zou kunnen brengen. Ze is namelijk dol op haar vader. „Als ik je goed begrijp, Daphne, ben je wél bevredigd ten aanzien van Herrison en zijn huispersoneel, maar ten aanzien van zijn secretaris en diens vriend Straw son vei keer je nog in twijfel". Het was Sylvester, die dit opmerkte en hij voegde er aan toe: „Je hebt Herrison stellig niets van je twijfel laten blijken?" „Nee, ik deed alsof ik hun bom fides even gemakkelijk aanvaardde als die van de butler en het andere personeel. Ik heb echter de privé-adressen van beide man nen en ik weet zeker, dat jullie daar met genoegen naar toe zult gaan". Ze keek hen schalks aan en Williamson grinnikte. „Je verlangt dus van ons, dat we hun flats binnendringen", merkte hij op. „En wat zou je liever doen dan dat?" „Noem ons de adressen maar (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9