met melk meer Overleg „op hoog niveau" over magnetiseursprobleem Binnenkort wetsontwerp tot verlaging van collegegelden Ministeriële nota over de onderwijshervormingen Eindexamens voor hbs, lyceum en gymnasium worden gemoderniseerd Wetenschap, parlementariërs en rechterlijke macht nemen er aan deel Invoering van nieuwe schooltypen BOAC bestelt nieuwe Comet Il-toestellen Engeland gaat prat op zijn luchtverdediging ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 3 TWEEDE KAMER DRAADOMROEP Eredoctoraat geneeskunde voor S. van Zwanenberg Marker vrouwen wonnen Nieuw onderzoek gelast in de zaak-Drummond ra ni NEEM per MAN lil CV li 5 driekwart kan Prof.Tenhaeff waarschuwt tegen NWP-diploma's Rumoer om Haagse critiek op Willem Parel-film Prins Bernhard uit New A ork teruggekeerd Engels vervangt Frans b'j het West-Duitse M.O. „Blijdorp-inbraken" te Rotterdam opgehelderd Sir Roger Makins verwacht „harde" Sovjet-politiek Comet I voorgoed van de baan; oude Comets II naar de RAF Swift I, II en III afgekeurd; Hawker Hunter veelbelovend (Van onze parlementaire redacteur) Minister C a 1 s deelde gisteren in de Tweede Kamer mee dat binnenkort het wets ontwerp zal worden ingediend tot verlaging van de college-gelden. Een verkorte universitaire opleiding zal hij in studie nemen. Met een herziening van de examen programma's van de universiteiten is de Technische Hogeschool reeds begonnen. Staatssecretaris mej. dr. De Waal verklaarde dat het ook in de bedoeling ligt de eindexamens van HBS, Lyceum en Gymnasium te modexmiseren. Dat betekent ech ter geen verlichting. Een commissie bestudeert de mogelijkheid het tekort aan leraren te verminderen door vermindering van het aantal les-uren. Het is moeilijk, maar door een andere benadering van de leerstof kan het mogelijk zijn. Ter opheffing van het tekort aan leraren bestudeert de commissie maatregelen op korte termijn en op lange termijn. De minister deelde verder mee, dat er hard gewerkt wordt aan een uitkerings regeling voor de tijdelijke onderwijzers. In principe zal die uitkering gelijk staan met ae wachtgeldregeling. Directeuren en leraren zullen met be trekking tot de examens aan de kweek scholen niet in de mist hoeven te varen, want er zijn richtlijnen voor die examens. Voor de mannelijke candidaten, deel nemend aan de nieuwe kweekschoolexa mens zullen die examens, afgezien van de practijkexamens, zes, voor de vrouwe lijke candidaten zeven dagen duren. De practijkexamens zullen uit twee keer een les van 30 minuten bestaan en wel met een tussenpoos van één maand. Tot de zes etfamendagen behoren twee dagen voor theorie en practijk handenarbeid. De vrou welijke candidaten krijgen een dag voor het examen handwerken. Over handen arbeid zei de minister dat mensen met een hobby gelukkige mensen zijn. Hij wilde er gaarne toe meewerken zoveel mogelijk Nederlanders tot gelukkige mensen te maken. Invoering van verplicht onderwijs in handenarbeid zal dan ook zoveel moge lijk bespoedigd worden. De minister was verheugd, dat zich bij het hoger onderwijs het hervormingsproces begint te concretiseren. Blij was hij ook, dat de Technische Hoge school in verschillende afdelingen de exameneisen herziet. Tegenover het verlangen tot oprichting van een leerstoel in de natuurgeneeskunde bleek de minister persoonlijk, als leek op medisch gebied, wel sympathiek te staan. Maar volgens de hem uitgebrachte officiële adviezen wordt iets dergelijks niet verant woord geacht, daar het karakter als weten schap der homoeopathie niet vaststaat en evenmin de wetenschappelijke standing van de betrokkenen. Zoveel mogelijk wordt er bij benoemingen in de faculteit van de godgeleerdheid naar gestreefd de verschil lende richtingen in de Nederlands Her vormde Kerk tot haar recht te doen komen; dit naar aanleiding van de geuite critiek op de benoeming van een „moderne" hoog leraar in de ethiek van de theologische faculteit te Utrecht. Waar ligt echter de grens bij het verlangen al die richtingen in die faculteit een plaats toe te kennen? vroeg de minister. Na een laatste bespreking met het depar tement van Financiën zal de regeling der collegegelden in het wetsontwerp tot reor ganisatie van het hoger onderwijs ver werkt kunnen worden. Staatssecretaris mejuffrouw dr. De Waal, die hierna allerlei technische pun ten behandelde, deelde mede, dat het de bedoeling is in het leerplan voor het voort gezet middelbaar en hoger onderwijs de exameneisen niet minder, maar wel moderner en soepeler te maken. Bij de replieken informeei'de mr.Roos- j e n (A.R.) wanneer eindelijk de beslissing zal vallen over de kwestie van de eenheid in spelling in het Nederlandse taalgebied. De heer Van S 1 e e n (P. v. d. A.) be- ADVERTENT1E Wat komen die mannen doen?" „0, dat is het Concertgebouworkest, die moeten hier zijn-" Maar dit is toch het Concertgebouw niet?" „Nee, maar met mijn Draadomroep komt dat op hetzelfde neer. Het ge luid van Draadomroep is zo glas helder. zo echt, dat het is alsof ze in je huiskamer spelen!" Ja, met Draadomroep zit U altijd op de eerste rang. U hoon studio klank - ongestoord en op volle bandbreedte. Want de beide Hil- versums - én de beste programma's uit het buitenland - bereiken Uw luidspreker via eigen beschermde toevoerlijnen*. Geen hinderlijke storingen, maar onvervormde weer gave. Word ook abonné en U hoort het fijnste het best! *Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft «torlngvrije studioklank pleitte nog een grondige herziening der onderwijzerssalarissen. Alleen door een behoorlijke waardering van 't onderwijzers ambt kan men een behoorlijke toevloed aan leerkrachten krijgen. Dinsdag wordt het onderwijsdebat voort gezet. ADVERTENTIE Zeldzame onderscheiding voor leek De senaat van de rijksuniversiteit te Utrecht heeft, op voordracht van de facul teit der geneeskunde, besloten de heer S. van Zwanenburg te Nijmegen het eredocto raat in de geneeskunde toe te kennen. De senaat tekent hierbij het volgende aan: Eredoctoraten in de geneeskunde, toege kend aan niet-geneeskundigen, zijn er niet veel geweest in de historie. Eredoctoraten aan niet-wetenschappelijke werkers zijn minder zeldzaam, maar toch geen regel, wanneer een universiteit het hoogste door haar te verlenen eerbewijs uitreikt. Ruim 2!5 jaar geleden werd uit een zeer eenvoudig gegeven, slachtafval tot bruik baar materiaal te verwerken de N.V. Orga- non geschapen. Het insuline was ontdekt. Een aantal initiatiefnemers, prof. Laqueur, dr. Van Oss uit Amsterdam en S. van Zwa nenberg uit Oss zagen de mogelijkheid om in Nederland het materiaal te vinden om de fabricage van orgaanpreparaten op we tenschappelijke grondslag ter hand te ne men. Deze wetenschappelijke grondslag heeft tot op de huidige dag niets aan soliditeit ingeboet. De industrie, die daarop is geba seerd, behoort tot de meest monumentale wetenschappelijk-industriële scheppingen die ons land kent. Organon is een wereld concern geworden, dank zij de voortreffe lijke wetenschappelijke onderzoekers, die hier te lande en in het buitenland er hun krachten aan hebben gegeven. Op de 25ste Maart, bij de plechtige her denking van de jaardag van de Utrechtse universiteit, zal de promotor prof. dr. W. G. Sillivis Smitt de eredoctor met de rode kappa tooien". Toen de burgemeester van Marken deze week een bevel tot ontruiming van een wo ning had gegeven, waarin een pas getrouwd paar zijn intrek had genomen, kwamen alle vrouwen van de kerkbuurt in het ge weer. Zij vatten post bij het huisje, waar gemeentewerklieden reeds doende waren een transport voor te bereiden. Toen een dressoir naar buiten werd gedragen werden er zovele bedreigingen géuit, dat de ge meentewerklieden de order van de burge meester niet verder uitvoerden. Tot een verdere oplossing is het nog niet gekomen. PARIJS (Reuter) Het Franse ministe rie van Justitie heeft een nieuw onderzoek in de zaak van de moord op de Drummonds gelast. In het bijzonder zal de mogelijkheid van het bestaan van medeplichtigen wor den onderzocht. De 77-jarige Gaston Do- minici is op beschuldiging van de drie voudige moord ter dood veroordeeld. Zijn beroep tegen dit vonnis werd Donderdag verworpen door het Hof van Cassatie. ADVERTENTIE 1 A De minister en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben de Tweede Kamer een tweede Onderwijsnota doen toekomen. In de inleiding wordt gezegd, dat meer dan naar een gedetailleerde wettelijke voor ziening, welke rechtstreeks het onderwijs en zijn organisatie tot voorwerp heeft, de zorg van de overheid gericht dient te zijn op een zodanig geordende samenleving, dat het volk en met name de ouders er toe gebracht worden zich op eigen verant woordelijkheid te bezinnen en de consequenties daarvan te aanvaarden. Als voor waarde voor een dergelijke ontwikkeling zien de bewindslieden een steeds intensiever activiteit van onderwijs- en schoolorganisaties van ouders en onderwijsdeskundigen, die tot een structuur zullen moeten komen waarbij zij in staat zijn, het gehele hun toevertrouwde terrein van het onderwijs deskundig te overzien en te representeren. Van de overheid mag verwacht worden, dat zij een conceptie geeft omtrent de grote lijnen der toekomstige regeling van het onderwijs. (Van een verslaggever) „Volgende week Zaterdag zal in Utrecht aan een negental magnetiseurs door de „Nederlandse Werkgroep voor practische toepassing van Paranormale begaafdheid" (NWP) een „bewijs van begaafdheid" uit gereikt worden", zo is dezer dagen aan de pers meegedeeld. De NWP beweert, dat de daarvoor in aanmerking komende magne tiseurs zijn geselecteerd nadat een grondig onderzoek van 4000 gevgllen had aange toond, dat zij regelmatig resultaten boeken bij de behandeling van hun patiënten. Naar aanleiding van dit bericht hebben wg ons gewend tot de directeur van het Parapsychologisch Instituut der Rijksuni versiteit te Utrecht, prof. dr. W. H. C. Ten- haeff om zijn visie op deze zaak te verne men. Zijn oordeel bleek lang niet mals te zijn. „De NWP", aldus prof. Tenhaeff, „is een commerciële belangengemeenschap van magnetiseurs, die geen aanspraak kan ma ken op enige oordeelsbevoegdheid ten aan zien van paranormale genezingen. Zij heeft een onderzoek ingesteld naar de resultaten van vele magnetiseurs, maar dit onderzoek is een wassen neus. Magnetiseurs en pa tiënten zelf vullen op formulieren het ver loop van het vermeende genezingsproces in. Bovendien is de contróle op dit onder zoek (door medisch onbevoegden) onvol doende, zodat men tot volkomen foute con clusies komt. Op deze conclusies wordt dan de toekenning van de NWP-„diploma's" ge baseerd". Prof. Tenhaeff noemde dit alles een ernstig gevaar voor de volksgezondheid cn waarschuwde er met nadruk voor, dat „het publiek zich niet door deze waarde loze diploma's zal laten misleiden". „Niemand is nog in staat, een weten schappelijk gefundeerd oordeel te geven over paranormale genezingen", zo zei hij, „men kan ten hoogste constateren dat be paalde magnetiseurs erin slagen, verbete- In een dagblad van Vrijdagmorgen komt van twee Haagse bioscopen een adverten tie voor over de prolongatie van de film „Het wonderlijke leven van Willem Parel". In deze advertentie worden de meningen van vier Haagse filmrecensenten gesteld tegenover de opinies van vijf Amsterdam se collega's. De advertentie wijst er op dat de film door de vier Haagse filmcritici zeer slecht is beoordeeld in tegenstelling tot hun vijf Amsterdamse collega's. In de advertentie wordt het Haagse pu bliek opgewekt om de vier recensenten, wier naam, woonplaats en telefoonnum mers, zowel op de redacties als thuis zyn vermeld, op te bellen en zijn mening over de bewuste film te geven. In verband met deze advertentie, die door alle Haagse bladen is geweigerd, ver klaren de Haagse filmcritici het wonderlijk te vinden, dat de advertentie zwijgt over de afbrekende Amsterdamse critieken, maar alleen de lovende weergeeft. Een van de filmcritici zal zich, ongeacht wat zijn collega's doen, tot de justitie wen den, daar hij in deze advertentie een aan sporing ziet tot het veroorzaken van over last. ringen te brengen in de toestand van be paalde zieken". Zelf ijvert de Utrechtse hoogleraar al vele jaren voor een wetswij ziging die bona fide magnetiseurs de mo gelijkheid zal geven, hun gaven onder streng medisch toezicht in dienst der lij dende mensheid te stellen en juist nu er eindelijk „op hoog niveau" voorbereidingen getroffen worden om die gedachte metter tijd te kunnen realiseren, nu wordt dit stre ven „op allerongelukkigste wijze doorkruist door de NWP en haar misleidende diploma uitreiking". Gevraagd naar de betekenis van die „voorbereidingen op hoog niveau", liet prof. Tenhaeff doorschemeren, dat er sinds eni ge t\jd besprekingen gevoerd worden van wetenschapsmensen met parlementariërs der vyf grote partijen, leden van de rech terlijke macht en andere prominente figu ren (waaronder de heer M. A. Reinalda, oud-burgemeester van Haarlem en oud- Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht), teneinde te komen tot een bevre digender regeling van het magnetiseurs probleem. Op het ogenblik beleeft men, gebonden door de verouderde wet van 1865, de vreem de figuur, dat een rechter b.v. een magne tiseur veroordeelt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, maar hem ter- zelfdertijd toestaat, één bepaalde patiënt te blijven behandelen, omdat die zulks drin gend nodig heeft. „Hoe eerder hierin verandering komt, hoe beter", besloot prof. Tenhaeff, „maar dat kan pas gebeuren indien regering en parlement daartoe de wettelijke basis en de richtlijnen verschaffen. Acties als die van de NWP, waaraan helaas ook enkele misleide Kamerleden hun steun geven, kun nen dit streven echter slechts verbroddelen en bemoeilijken". Twee afvalligen Elders in Utrecht spraken wij Vrijdag nog twee ex-hoofdbestuursleden van de NWP, de heren A. A. Haverkate uit Am sterdam en de Roermondse magnetiseur H. Lemmer. Zij vertelden ons, uitgetreden te zijn omdat zij zich niet verenigen konden met de* huns inziens waardeloze methode van onderzoek in de NWP. Zij zullen met 25 andere dissidenten een nieuwe werk groep van magnetiseurs oprichten, die zich geheel aan het wetenschappelijk onderzoek en aan de richtlijnen der overheid zal on derwerpen. Prins Bernhard is per vliegtuig uit New York in Nederland teruggekeerd, nadat hij aldaar besprekingen heeft gevoerd ter voorbereiding van een soortgelijke confe rentie als die welke vorig jaar te Ooster beek is gehouden. Te Oosterbeek bespraken indertijd 75 vooraanstaande personen „vraagstukken waarover de openbare mening in de ver schillende landen op nationaal, ideologisch en psychologisch niveau verschilt". Er wa ren vertegenwoordigers uit twintig landen, waaronder de Benelux-landen, de Scandi navische staten, Frankrijk, Italië, West- Duitsland en Griekenland. Naar de Prins meedeelde zullen dit jaar vertegenwoordigers uit Canada en Turkije aan de besprekingen deelnemen. De Prins verklaarde tenslotte nog, dat de pers buiten de besprekingen was ge houden. opdat de deelnemers vrijer zou den kunnen spreken. De bewindslieden hebben naar een ruime mate van soepelheid gestreefd, zodat tege moet wordt gekomen aan de gerechtvaar digde klaenten dat onze onderwijsrege- lingen te star zijn Bij de hoofdindeling van het onderwijs worden de termen van de nota-Rutten ge bruikt. Er zal dus zijn kleuteronderwijs, basisonderwijs, voortgezet onderwijs en wetenschappelijk onderwijs. In voorbereiding is een wijziging van de Leerplichtwet waarbij het mogelijk wordt, op een kleuterschool gedurende één jaar aan de leerplicht te voldoen. Het basisonderwijs wordt onderscheiden in gewoon en buitengewoon basisonder wijs. Wat het eerste betreft, willen de be windslieden het door een wijziging van de Leerplichtwet onmogelijk maken, binnen 't kader van de zesjarige school voor basis- onder^ ijs volledig aan de leerplicht te vol doen. De bedoeling is, dat alle leerlingen, die in de loop van het cursusjaar 13 jaar oud worden, aan het einde van dat cursus, jaar moeten overgaan naar een school voor voortgezet dagonderwijs. Over het buitengewoon basisonderwijs wordt nog het rapport van de commissie- Wesselings-Van Houte afgewacht. Bij de structuur van het voortgezet on derwijs hebben de bewindslieden zich laten leiden door de gedachte, dat de voortge zette vorming zowel tot de persoonlijk heidsontplooiing der leerlingen als tot hun voorbereiding op hun toekomstige maat schappelijke functie moet bijdragen. De onderscheidingen in het technisch onderwijs: lager, uitgebreid en middelbaar, worden vervangen door lager, middelbaar en hoger. De MTS zal dus in het vervolg Hogere Technische School heten. Voortgezet onderwijs In afwijking van het wetsontwerp tot regeling van het algemeen middelbaar on derwijs van minister Rutten wensen de bewindslieden, dat de daar genoemde AMS die de naam van school voor HAVO zal dragen, een cursusduur van vijf jaren en niet van vier zal hebben. Met middelbaar algemeen voortgezet on derwijs wordt het huidige ULO, met ver nieuwd leerplan, aangeduid. Dit gereor ganiseerde ULO zal bij uitstek geschikt zijn als voorbereiding op de .middelbare beroepsopleidingen. Voor de leerlingen, die geen aansluitende beroepsopleiding wensen te volgen, moet de mogelijkheid blijven bestaan, na drie of vier jaren een diploma te verkrijger;, waarvan het bezit recht van toelating ver schaft tot scholen voor middelbaar" be roepsonderwijs en ook tot de eerste leer- kring van de kweekschool. Het ULO zal uit de Lager-Onderwijswel 1920 worden genomen en als MAVO in een andere wet worden geregeld. In het LAVO zullen een plaats moeten vinden het huidige VGLO, het primaire nijverheidsonderwijs, de voorbereidende klassen bij het technisch en land— en tuinbouwanuerwijs en het zevende en achtste leerjaar van de lagere school. Reeds van het eerste leerjaar af zal dif ferentiatie naar begaafdheid der leerlin gen wenselijk zijn. Ten einde de differentiatie zo goed mo gelijk tot haar recht te doen komen, is het wenselijk aan de twee-jarige LAVO- school beroepsopleidingen te vei'binden. Daarbij wordt ook gedacht aan econo- misch-adrninistratieve en sociaal-paedago- gische opleidingen. Beroepsonderwijs Onder deze benaming wordt alle onder wijs samengevat, dat, hoewel het alge meen vormend element daarin zeker niet ontbreekt, meer in het bijzonder gericht is op een bepaald beroep of groep van be roepen. Naast het land- en tuinbouwonderwijs en het nijverheidsonderwijs zijn econo- misch-administratieve en sociaal-paeda- gogische opleidingen nodig. Financiële gelijkstelling Voor de oprichting en financiering van alle takken van onderwijs (behoudens hei; wetenschappelijk onderwijs) wensen de bewindslieden in beginsel uit te gaan van de volledige financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs, waarbij onderscheid dient te worden ge maakt tussen het i-echt hebben op subsidie voor een te stichten school e:i de vergoe ding van overheidswege van kosten van scholen, die voor subsidie in aanmerking zijn gebracht. BONN (ANP) Het Frans moet op de middelbare scholen in West-Duitsland als verplicht leervak wijken voor het Engels. Tot dusverre gold in de scholen van de staten, die tot de Franse zóne behoren, het Frans als eerste taal. In Dusseldorp heb ben de minister-presidenten der negen staten der bondsrepubliek besloten, overal het Engels tot eerste taal te promoveren. Zij hebben bovendien een aantal andere maatregelen genomen om het onderwijs in de staten een eenvormiger karakter te geven. Tot dusverre bestonden in de schoolprogramma's der negen staten zeer grote verschillen terwijl zelfs de diploma's geen algemene erkenning vonden. Ook daarin hebben de ministers thans veran dering gebracht. Enige tijd geleden zijn er in de Rotter damse stadswijk Blijdorp nogal wat inbra ken gepleegd, waarbij zelfs de woningen van een oud-hoofdinspecteur en een com missaris van politie het moesten ontgelden. De politie heeft thans aangehouden de 17-jarige leerlingbanketbakker C. J. P., die bij een aantal inbraken werd geassisteerd door zijn nu eveneens gearresteerde broer, de 18-jarige kapper B. A. P. Bij huiszoe king werd in geheime bergplaatsen een grote hoeveelheid goederen aangetroffen en de rechercheurs zagen enkele voorwer pen, die bij de inbraken in Blijdorp waren ontvreemd. De goederen hadden een waar de van enige duizenden guldens. „Luister naar Molotov" Vrijdag was het feest op paleis Soestdijk. De jongste telg van ons Koninklijk Huis, Prinses Marijke, vierde haar achtste ver jaardag. Onze fotograaf maakte de opna me (beneden) tijdens een arresleetocht door de tuin van het paleis, welke Prinses Marijke tezamen met haar moeder en twee minder valide kinderen van de stichting „Het vierde Prinsenkind", Adriana de Zeeuw en Dirk Faassen, mocht maken. De opname hiernaast werd gemaakt terwijl de bestuurder van de slee aan Prinses Marijke uitlegt hoe de slee bestuurd moet worden. CHICAGO (Reuter) De Britse am bassadeur in de Verenigde Staten, Sir Ro ger Makins, heeft in een toespraak te Chi cago verklaard, dat de vervanging van Ma- lenkov door Boelganin als premier van de Sovjet-Unie misschien het einde betekent van een tijdvak van bijna twee jaar, waarin de Sovjet-Unie. zonder haar doelen op te geven, scheen te streven naar verbetering van de betrekkingen met het Westen. ..Er was reden te veronderstellen, dat de Sov jet-regering zou trachten de verregaande ambities van Peking te matigen. Thans schijnt de zogenaamde zachte politiek weer hard te worden", aldus Makins. De ambas sadeur zeide, dat de dreiging in Molotovs toon niet wordt misverstaan, al zeggen an dere stemmen, dat er niets veranderd is. ADVERTENTIE ,k.ef P#rdo9 LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Vervoer, John Boyd-Carpenter, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de vliegtuigen van "het typje Comet-I niet zonder grote en kostbare veranderingen geschikt zijn te maken voor verder ge bruik als passagiersvliegtuigen. Twee Comets die bij Italië zijn neergestort, wa ren van deze serie. In antwoord op vra gen verklaarde de minister, dat de bevin dingen van het onderzoek naar deze twee rampen zullen bijdragen tot het sterker en veiliger maken van de Comets. Hij voegde hieraan toe, dat de „British Over seas Airways Corporation" (BOAC) over weegt haar orders tot twintig toestellen te verhogen. Vier dagen geleden maakte een hof van onderzoek uit, dat het verongelukken van een der twee Comets in de Middellandse Zee te wijten was aan „het falen van een drukcabine tengevolge van metaalmoe heid" en dat de ramp met het tweede toe stel mogelijk dezelfde oorzaak had. Enige Comets-II zullen worden ver bouwd voor levering aan de transportaf deling van de R.A.F., doch eerst zullen speciale proeven met de drukcabine wor den genomen. De toestellen moeten een certificaat voor luchtwaardigheid voor passagiersvliegtuigen verkrijgen, voordat zijn worden afgeleverd. De BOAC heeft na bestudering van het rapport van het hof van onderzoek beslo ten bij de De Havilland-fabrieken „een vloot nieuwe Cornets te bestellen" De oorspronkelijke Cornets zouden niet meer voor het vervoer van passagiers worden gebruikt. De BOAC is verheugd dat de oorzaak van de ongelukken is ontdekt en dat deze kan worden weggenomen door de romp te versterken. LONDEN (Reuter) De Britse rege ring zegt dat Groot-Brittannië een „doel treffende verdediging" heeft tegen elk soort aanval uit de lucht. De luchtverde diging in de nachtelijke uren is de beste ter wereld. De jongste jagers zijn, aldus een regeringsverklaring, uitgerust met het vernietigendste geschut ter wereld. De vuurkracht is tien maal zo groot als van de Russische „MIG". Over de ont wikkeling van diverse geleide projectielen voor gebruik door vliegtuigen tegen vlieg tuigen zullen binnenkort mededelingen worden gedaan. Voor één type zijn orders geplaatst. Vastgesteld is, dat de straalvliegtuigen van de types Swift I tot en met III niet voldoen aan de eisen. Met de Swift-IV worden nog proeven genomen. De voor naamste moeilijkheden met de „Hawker Hunter"-jagers is men grotendeels te bo ven. Een aanzienlijk aantal Hunters is reeds aan de luchtmacht afgeleverd. Op bepaalde punten zijn de prestaties van de Hunter voor verbetering vatbaar. Hieraan wordt gewerkt. De Hunter wordt veelbelo vend genoemd. Nog dit jaar wordt de bom menwerper van het type „Valiant" in ge bruik genomen. Dit toestel heeft vier straalmotoren en kan atoombommen ver voeren.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5