Pensioenfonds voor bollen- bedrijf op hechte basis AKKERTJES De zwarte spin Zes maanden onvoorwaardelijk geëist tegen directeur van N.V. Clowntje Rick Na een kwart eeuw Jubileumuitkering voor achthonderd gepensionneerden „Aanslag van 1,2 millioen bracht hem geheel van zijn stukzei raadsman mifca m fmuf Groeiend besef helpen direct I FEUILLETON door Mark Cross Dankbaarheid Feest Verhoging van maximum bedrag voor schoolsubsidies van 35 tot 100 millioen Provinciale bijdrage vreemdelingenverkeer Voor de kinderen Oudelande kreeg een nieuw dorpshuis Plan voor een cultureel centrum te Hilversum W. L. de Vries voorzitter UNO-transportcommissic Kantoormachinehandel P. HARTOG Dit seizoen geen Brabants beroepstoneelgezelschap Driehoofdige artistieke leiding van „Theater" Garel Rijken bij televisie P.G.E.M. veroordeeld ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 Het ging de kwekers en de handelaren in de bollenstreek in het laatste van de twintiger jaren goed. Zo goed, dat de werk gevers hun personeel een belangrijke loons verhoging voorstelden. Het is de onschatbare verdienste van de toenmalige voorzitter van de R.K. Landar- beidersbond St. Deus Dedit, de heer A. J. Loerakker geweest dat hij van het gunstige getij gebruik heeft gemaakt om een sociale voorziening tot stand te brengen welke de arbeiders blijvend van meer gewin zou zijn dan een hoog loon dat onmiddellijk weer zou verloren gaan wanneer de conjunctuur omsloeg. De heer Loerakker en zijn mede- st anders hebben gelijk gekregen, maar zij hebben ook in eigen kring hard moeten vechten om hun leden ervan te overtuigen, dat het Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht" in dit geval niet opging. Het moet gezegd worden, dat de bestu ren van de vakverenigingen ook bij een aantal werkgevers een welwillend gehoor voor hun Inzichten vonden. Maar van enige verplichting kon in die jaren nog geen sprake zijn: er kwam een pensioenfonds op de vrijwillige basis van een collectieve ar beidsovereenkomst welke werd aangegaan tussen de drie landarbeidersbonden en de drie patroonsverenigingen. Op 1 Maart 1930 werd het fonds geformeerd, dat wij nu nog kennen als het „Bedrijfspensioenfonds voor het bloembollenbedrijf'. Aan de bestuursta fel troffen elkaar de heren A. Warn aar, T. H. M. van Waveren, Th. Jonkheer, A. J. Loerakker, H. Siemons en H. van der Wie len. Zij konden vaststellen dat tweehonderd werkgevers en tweeduizend arbeiders zich bg het fonds hadden aangesloten. Premies en uitkeringen hieven elkaar gedurende de eerste zestien jaren ongeveer op, want het fonds was in die periode op het omslagstel sel gebaseerd. De werknemers betaalden 2 pet. van hun jaarloon, hetgeen een jaarlijk se premie-ontvangst van 45 mille waar borgde, hetgeen tot 1 Maart 1946 een to taalbedrag van zeven ton opleverde. Daarvan werd ongeveer een half millioen uitgekeerd aan de pensioentrekkers die in aantal toenamen van 138 in 1930 tot 241 in 1946. Er werd een ouderdomspensioen uit gekeerd gedurende een half jaar (de win termaanden, in de zomer konden oudere werkkrachten als regel wel een loon ver werven) dat varieerde van f5.20 tot f9.10. Ook werd een invaliditeitspensioen uitge keerd en dat gedurende het gehele jaar van f 9,10 per week. In de vijftien jaren die op de stiching van het pensioenfonds volgden groeide het be sef, dat het lang niet volmaakt was, vooral omdat een verzekerstechnische basis ont brak, hetgeen voor de overheid mede een reden was om deze pensioenregeling niet ook aan de ongeorganiseerden in het bol- lenvak op te leggen. De bezetting maakte een einde aan de besprekingen die reeds gaande waren om tot consolidatie en een algemenere werkingssfeer van het fonds te komen. Dat zowel werkgevers als arbeiders in die moeilijke tijd het fonds op hoge prijs stelden komt wel het duidelijkst tot uiting door het feit, dat zij eendrachtig wisten te verhinderen, dat het fonds in handen van het gehate N.A.F. geraakte. De admini stratie werd overgebracht naar de particu liere woning van de administrateur, van waar het werk ook tijdens de oorlog nor maal werd voortgezet. De voor en tijdens de oorlog gerijpte ge dachten omtrent een algemene pensioenre geling voor het bollenbedrijf met een wis kundig verantwoorde reservevorming kre gen op 1 Maart 1946 gestalte toen een voor het gehele vak in Noord- en Zuid-Holland ADVERTENTIE (vertaald uit het Engels) 21) Ais u nu naar hem toeging en er weer over zoudt beginnen te spreken, zou hij waarschijnlijk een hele tijd nodig hebben om zich te herinneren wat 't ook weer pre cies geweest wasBent u deze afschu welijke lieden werkelijk op 't spoor, juf frouw Wrayne? Of is 't onbescheiden dat te vragen?" „Ik-hoop, dat 't me binnenkort lukken zal hen te grijpen. Hoe vond uw ontvoe ring plaats, juffrouw Mentonleigh?" „Ik wandelde niet ver van huis, toen een auto me achterop reed, waaruit een man stapte, die me zeer tot mijn verbazing bij mijn naam aansprak. Voordat ik van die verbazing bekomen was en voordat ik be sefte wat er gebeurde, was zijn chauffeur me blijkbaar van achteren genaderd en had een doek met chloroform over mijn gezicht getrokken. Ik stribbelde nog tegen, maar raakte al heel gauw buiten westen. bindende pensioenregeling kon «orden in gevoerd. Daardoor kwamen 1650 werkge vers en zevenduizend arbeiders onder de werkingssfeer van het fonds, de premie ontvangsten stegen tot bijna een millioen gulden per jaar, zodat tot nu toe in totaal in de tweede helft van het bestaan van het fonds acht millioen gulden ontvangen werd. De premiereserve, in 1946 nog slechts een bescheiden drie ton, groeide aan tot zeven en-een-half millioen. Hierdoor was het mo- gelyk niet alleen alle in het bollenvak werk zame agrarische krachten (kantoorperso neel bijvoorbeeld valt nog niet onder de bin dende pensioenregeling) een zekere vo<yzie- ning voor de oude dag te bieden, de voor zieningen zelf werden ook kwalitatief be langrijker. De uitkeringen krachtens het ouderdoms pensioen gelden nu minimaal gedurende acht maanden maar kunnen ook het ge hele jaar verstrekt worden en bedragen vijftien gulden per week. Invaliditeitspen sioen, maar ook de in 1946 ingevoerde we duwe- en wezenpensioenen gelden geduren de het gehele jaar. Het aantal gepension- neenlen steeg van 241 in 1946 tot 801 thans. Het totaal der uitkeringen sinds 1 Maart 1946 beloopt ruim anderhalf millioen. De „negatieve reserve", inhaerent aan elk jong pensioenfonds, daalde in acht jaar ty'd van vier millioen tot een millioen. De grondslag van het fonds zal nog on aantastbaarder zijn geworden wanneer de aanvrage om verplichtstelling op grond van de wet op de bedrijfspensioenfondsen za! zijn ingewilligd. Die aanvraag gaat binnen kort in zee. Na 25 jaar past dus dankbaarheid. Een grote bevolkingsgroep in de bollenstreek verwijf zich een uitzicht op een niet door al te veel materiële zorgen gekwelde le vensavond. Dat juist in het bollenvak waar aan weerskanten de drang naar zelf standigheid, maar ook naar een zekere voorkeur voor het risico nemen onmisken baar is dit pensioenfonds kon ont staan, mag oprekelgk heten. Het pen sioenfonds voor het bloembollenbedrijf heeft vele andere tot voorbeeld gediend. Bg een jubileum hoort een feest. Dat zal niet uitbundig worden. Men zoekt het in een extra uitkering aan de gepensionneer den en in een bijeenkomst in „Treslong" in Hillegom van het bestuur, de directie en een aantal genodigden, waaronder zich ook de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, hoopt te bevinden. Door de voorzitter van het fonds, sinds 1933 de heer T. H. M. van Waveren, en de voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, het Tweede Ka merlid C. J. v. d. Ploeg, zullen daarbij rede voeringen worden gehouden. Daarbij zullen de verdiensten van de voortrekkers niet vergeten worden, zeker niet die van de tot erelid benoemde, in 1950 overleden heer A. J. Loerakker. Maar ook niet die van de hui dige administrateur van het fonds, de heer F. J. Buschman, die met zijn kleine staf in het kantoor aan de Zaanenstraat in Haar lem-Noord het fonds administreert, en tel ken jare de bereikte resultaten ln een door volledigheid en overzichtelijkheid uitmun tend jaarverslag vastlegt. In een Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 11 Juni 1921 houdende de machtiging tot het door hef rijk garanderen van geld leningen, die door de besturen van gesub- sidiëerde gymnasia,, van gesubsidiëerde scholen voor middelbaar onderwijs en van gesubsidiëerde kweekscholen zijn aange gaan wordt voorgesteld door de mi nisters "an O. K. en W. en van Financiën om het totale bedrag van 35 millioen gul den waarvoor de machtiging geldt te verhogen tot 100 millioen Het voorstel wordt gemotiveerd met het feit, dat na de oorlog zeer veel scholen zün gebouwd, om de oorlogsachterstand in te halen. Amerikaanse radio over grachtenvraagstuk „Grachten dempen of niet?" luidt het onderwerp waarover prof. Wieger Bruin en mr. J. Vink, directeur van de rijks dienst voor het nationale plan, Maandag avond 21 Februari in Krasnapolsky te Amsterdam zullen discussiëren voor de een uur lange reportage te vervaardigen door de Amerikaanse radioreporter Christopher King. Deze discussie, waaraan later ook tientallen andere aanwezigen deelnemen in het Engels zal mettertijd door vele zenders in de Verenigde Staten worden uitgezonden. Helft van gevraagde bedrag voorgesteld De Provinciale Staten van Noordholland zullen binnenkort een voorstel van Gede puteerde Staten behandelen om aan de Stichting Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Noordholland" zo wel voor het jaar 1955 als voor het jaar 1956 een extra subsidie te verlenen van 10.000, onder voorwaarde, dat de stich ting voor een derde deel tot een maximum van 5000 per jaar deelneemt in de kos ten, verbonden aan het verlenen van bij dragen in de aanschaffing van Volendamse kleding en dat de subsidie met f 5000 wordt verminderd indien de subsidiëring in de kosten van aanschaffing van Volendamse kleding in het jaar, waarop de subsidie betrekking heeft, niets plaats vindt. De stichting had verzocht de provinciale subsidie van ƒ20.000 op 40.000 te bren gen; het lag in de bedoeling van het be stuur 16.500 te bestemmen voor verho ging van de jaarlijkse bijdragen aan de gewestelijke bonden van V.V.V. (een er van is de Gewestelijke Bond voor Vreem delingenverkeer voor Zuid-Kennemerland) en de resterende 3500 te gebruiken om de grotere uitgaven voor de provinciale folder te bestrijden. Gedeputeerde Staten merken echter in hun toelichting op, dat de subsidie aan de Provinciale Bond sedert de bevrijding met 66 2/3 toegenomen is. Dit reeds belang rijk verhoogde subsidie thans nog eens te verdubbelen en daarenboven nog een extra subsidie te verlenen van 5000 per jaar voor de instandhouding van de kleder drachten, achten Gedeputeerde Staten, mede gelet op de mate, waarin de overige provinciale subsidies sedert de oorlog zijn gestegen, dan ook niet gemotiveerd. Het ligt naar hun oordeel, mede gezien de vrij bescheiden bijdragen, waarmede in het algemeen van deze zijde het werk vah de gewestelijke en van de provinciale V.V.V. wordt gesteund, in de eerste plaats op de weg van de direct belanghebbenden bij het vreemdelingenverkeer om de hogere uitgaven, waarvoor de V.V.V.'s zich thans ten gevolge van de uitbreiding van hun werkzaamheden gesteld zien. te financie ren. Daarom menen Gedeputeerde Staten de Provinciale Staten in overweging te moeten geven thans niet verder te gaan dan voor de jaren 1955 en 1956 het subsidie met 10.900 per jaar te verhogen, zulks onder bepaling, dat de Stichting Provin ciale Vereniging voor Vreemdelingenver keer „Noordholland'voor 1/3 tot een maximum van 5000 per jaar participeert in de kosten, verbonden aan maatregelen 'er bevordering van de instandhouding van de klederdracht in Volendam. Mocht het plan tot het verlenen van bijdragen in de aanschaffing van Volendamse klederdrach ten onverhoopt niet uitvoerbaar blijken, dan zouden Gedeputeerde Staten in over weging willen geven met een verhoging van het subsidie met 5000 te volstaan. Noordwestduitse omroep ontbonden BONN De ontbinding van de Noord westduitse radio-omroep is Donderdag een feit geworden. De premiers der landelijke regeringen hebben in Düsseldorp de ver-,., dragen ondertekend, waarbij twee nieuwe omroepen worden gesticht. In Keulen wordt de Westduitse omroep gevestigd, die de staat Noordrijn-Westfalen zal bedienen. In Hamburg komt de Noordduitse omroep, die door de staten Neder-Saksen, Slees- wijk-Holstein en de stad Hamburg is ge sticht. Voorlopig moeten beide omroepen echter de middengolf 309 meter delen. De Noordwestduitse omroep was een stichting van de Britse bezetting en pas voort kort heeft de Britse Hoge Commis saris zijn toestemming tot de opheffing gegeven. Het requisitoir en het pleidooi in de zaak tegen de N.V.-directeur, die zoals wij Donderdag reeds hebben bericht terecht stond wegens omvangrijke belastingfraude stemden ten aanzien van de verdachte op één punt overeen. Het is een man. die met heel zijn wezen het bedrijf toebehoort, dat hij heeft opgebouwd en grootgemaakt en die bij al zün handelingen, hoe laakbaar ook, uitsluitend geleid werd door vrees voor dat bedrijf, waar hü ook al zün ver diensten in stak. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bournan. eiste een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardclük. Dat een ge deelte van de geëiste straf voorwaardelijk gehouden werd moest men naar hü zeide uitsluitend zien als een overweging van menselükheid gezien de slechte lichame- lüke toestand van de verdachte. De officier van juistitie begon na hervat ting van de zitting zijn requisitoir met de opmerking, dat het een knoeierij betrof die qua formaat boven de andere uitsteekt. Hij heeft het rijk willen benadelen voor ruim drie ton en is daarbij met groot raf finement en een zekere deskundigheid te werk gegaan. De officier zei het vermoeden met een van de gehoorde getuigen te delen, dat de verdachte wellicht onder de magische invloed heeft gestaan van een slechte raadgever. Voorts heeft hij zich laten dienen door de ontstellende schrifte lijke verklaringen van een Utrechtse kunst handelaar. „Ik maak me sterk dat mijn ambtgenoot in Utrecht ook wel enige in teresse voor deze kunsthandelaar zal heb ben", zo zei hij. Deze verdachte was hem reeds bekend uit een andere zaak: het niet aangeven van zijn houtvoorraad, waarbij hij reeds een draaierige houding had aan genomen. In deze zaak is hij blijkbaar tot inkeer gekomen en door zijn bekentenis is het onderzoek zeker vlotter gelopen. Het primair ten laste gelegde achtte de officier bewezen: overtreding van het Buitenge woon Navorderingsbesluit door te laag op geven van inkomsten uit de oorlogsjaren en eveneens het secondair tenlastegelegde: het verstrekken van valse gegevens. Het feit in 1947 werd gepleegd nadat de man pas was losgelaten na een econo misch delict en in 1950 deed hij nóg eens een valse aangifte voor de Vermogens- aanwasbelasting en voor de Heffing ineens. Inmiddels heeft hij gerede betaling van zijn achterstallige belastingschulden aan geboden. De eerste indruk van de officier van de verdachte was weinig gunstig. Hij „draaide" en dat draaien had een bijna pathologisch karakter. Dit klopt overigens met de rapporten die door twee medici qver hem zijn uitgebracht. Anderzijds is hij een „self-made man" van formaat, wien het voorspoedig ging in zaken en die een bedrijf heeft opgebouwd, waaraan hij zeer gehecht is. Maar deze wetenschap, èn het feit dat hij blijkbaar ook een goed huisvader is geweest, maken de be lastingontduiking niet minder ernstig en een gevoelige straf leek de officier van justitie op zijn plaats en hij eiste één jaar. waarvan zes maanden voorwaardelijk met ADVERTENTIE BARIELJ0RISSTR. HAARLEM-TEl 13439 FERD. B0LSTR 48 A OAM TEL. 717162 WOLLEN JUMPERS VESTEN „Zo, zijn daar de heren appelplukkers?", lachte tante Liezebertha, toen de joygens thuis kwamen. „We hebben 'n heleboel appels meegekregen!", zei Bunkie, en hij liet de volle tas zien. Ook Rick en Oepoetie zetten hun tassen neer. „O, wat 'n heerlijke appels!", zei tante Liezebertha. „En wat veel! Heeft Pil on die allemaal meegegeven „Ja, tante Liezebertha", zei Rick. „Hij heeft gezegd, dat we die verdiend hadden met het plukken!" „Ze zien er heerlijk uit", vond tante Liezebertha. „Ik zal er wat op de schaal zetten, hier op het buffet; dat staat leuk, al die appels met rode koontjes!" Er waren er heel wat. De jongens kregen er iedere dag enkele, en die lustten ze wel, hoor! drie jaar proeftijd alsmede een geldboete van 25.000 subsidiair zes maanden hech tenis. „Laatste acte" De verdediger van de N.V.-directeur, mr. J. van der Hoeven, uitte zijn blijdschap er over dat zich thans de laatste acte vol trok van een zaak die de verdachte jaren lang boven het hoofd heeft gehangen en voor hem een duivelse kwelling is geweest. Hij vestigde de aandacht op de gave be kentenis van zijn cliënt. „In zulke geval len", heeft een gezaghebbend jurist eens gezegd, „kan de schrijver van het vonnis zijn werk bijna slapend doen. Het levert geen enkele moeilijkheid op". President: „Dit wèl!" De verdediger bestreed het punt in de dagvaarding, dat de verdachte ook over 1944 onjuiste opgave van zijn vermogen had gedaan. De fiscus had juist geconsta teerd dat dit voor dat jaar niet het geval was. Voorts leek hem de strafbepaling voor „het verstrekken van onjuiste gege vens" van het Bijzonder Navorderingsbe sluit gézien de wijze waarop de zaak zich ontwikkelde, niet geheel te kloppen met de werkelijkheid. Maar dit maakt moreel geen enkel verschil. Sprekende over de omstandigheden, waaronder de feiten gepleegd werden, zei mr. Van der Hoeven dat het er in de eer ste plaats om te doen was het onverklaar bare verschil tussen het begin en het eind van de oorlog weg te werken. Daarbij dook, omdat er inderdaad schilderijen verkocht waren de verleiding op, alles daaraan toe te schrijven. De onverklaarbare verschil len waren ontstaan door verkoop van hout voorraden in 1944 en 1945 dus inderdaad zwart. Maar daar heeft de "verdachte al eerder voor gezeten. De raadsman drong er op aan he't een en het ander niet teveel cumulatief te zien. Tot April 1949 werd een aanslag gehandhaafd van 1,2 millioen, en het moet voor de N.V.-directeur toch wel een ontstellende gedachte zijn geweest zijn hele bedrijfsreserve daardoor bedreigd te zien. De gedachte te moeten biechten bij deze biechtvader, de fiscus, was angstwek kend voor hem. Dat hij in 1950 zijn onjuiste aangifte herhaalde, was volkomen ver klaarbaar; als hij toen de waarheid had gezegd, dan zou hij zichzelf achteraf tóch nog hebben opgeknoopt. Thans heeft hij de fiscus alles betaald, waarop deze recht had. Zijn rekening met de belastingen is volkomen vereffend. De spanning heeft deze man volkomen onder mijnd. In het begin van dit jaar heeft hij zich uit de N.V. teruggetrokken. Een ge vangenisstraf zou hem totaal kunnen bre ken, daarom bepleitte mr. Van der Hoeven hem deze niet onvoorwaardelijk op te leg gen, maar hem in de eerste plaats te be boeten. De rechtbank zal op 3 Maart om half 10 uitspraak doen. Met steun van Zuid-Afrika Toen ik weer bij kwam, lag ik in een beel dig gemeubileerde kamer.enfin, u kent het verhaal, Pat heeft u alles waarschijn lijk ook al verteld. Mijn ervaringen waren precies dezelfde als de hare". „Behalve de ruwe behandeling tijdens de ontvoering zelf, viel er dus niets op uw behandeling aan te merken?" „Niets". „Hoe kwam u terug?" „Een man met een baard kwam mijn kamer binnen en deelde mij mede, dat mijn voogd het gevraagde bedrag had be taald en dat ik de volgende morgen naar huis zou kunnen gaan. Ik werd zwaar ge blinddoekt en in een auto weggereden. Het was een vrij lange rit. Meer dan een uur, leek 't me toe. We reden met een behoor lijke vaart, maar we kwamen door twee steden, wat ik merkte aan het langzamer rijden en het lawaai. Tenslotte hield de auto stil. Het was op een stil plekje en men bracht mij een eindje weg. Ik liep over gras, merkte ik. Men gaf miï de in structie, dat ik langzaam tot honderd moest tellen en dan de blinddoek kon af nemen. De begon te tellen en hoorde de auto wegrijdenWat kon ik anders doen? Toen trok ok de doek van mijn ogen weg en tot mijn verrassing en grote vreugde, bevond ik me in een bos. dicht bij huis, dat ik goed kende". „Hebt u nog andere mensen gezien tij dens uw gevangenschap behalve die man met de baard?" „Een man en een vrouw verzorgden me, juffrouw Wrayne, doch ze droegen een masker". Daphne bleef even doodstil voor zich uit zitten kijken. Dan vroeg ze opeens: „U bent ongeveer een jaar geleden met uw voogd naar Egyp te geweest, nietwaar?" „Inderdaad, juffrouw Wrayne". „Op de terugreis ontmoette U een zekere meneer Strawson?" „Ja...." „Vond u hem sympathiek?" „Ja, hij maakte een prettige indruk. Mijn voogd had overigens meer met hem te maken dan ik, aangezien hij zeer veei belangstelling voor de Egyptische geschie denis en cultuur had, en het dus onmiddel lijk koek en ei was tussen hem en mijn voogd. Ze spraken heel veel samen. Hij is ons later ook hier nog wel eens komen op zoeken, en hij belt mijn voogd regelmatig op. Deze gaf hem ook introducties voor verschillende vrienden van ons en hij was daarvoor zeer dankbaar Toen Daphne niets zei, doch fronste, voegde ze er aan toe: „Ik ben bang, dat ik u niet veel verder heb geholpen, juffrouw Wrayne". Daphne keek haar vriendelijk aan. „Lie ve jonge dame, trekt u zich daar niets van aan. Dat was immers nauwelijks te verwachten. Al deze ontvoeringen zijn ge pleegd volgens een zelfde schema. Maar heus, ik heb méér moeilijke problemen opgelost. Ik blijf hopen". „Gelooft u, dat er zich nog méér geval len zullen voordoen?" Daphne haalde haar schouders op. „Ik zie niet in, waarom ze er plotseling mee op zouden houden", antwooidde ze. „U hebt natuurlijk de handicap, dat u nooit iets betreffende deze ontvoeringen weet, voordat het al te laat is; voordat het slachtoffer is weggebracht, nietwaar?" Er klonk warme belangstelling en sympathie in de stem van het meisje. „Helaas jaze komen vanzelfspre kend niet tevoren waarschuwen", ant woordde Daphne met een glimlach. „Gelooft u, dat er nog veel andere geval len zijn geweest, juffrouw Wrayne, behal ve van Pat en mij?" ,,'t Is mogelijk", antwoordde Daphne ontwijkend. „Gelooft u, dat de politie er iets van weet?" „Als dat zo zou zijn, dan weten ze het stellig niet van mij". „Het denkbeeld is afschuwelijk, dat er nog meer slachtoffers zullen volgenIk begrijp niet, hoe u -- al geef ik toe, dat u tot heel veel in staat bent hen te pak ken zult kunnen krijgen". „Ik geef nooit de moed op". „Ik zou dolgraag willen weten, wat u denkt te ondernemen, maar dat is natuur lijk heel onbescheiden om te vragen...." „Ik heb zelf nog geen idee", antwoord de Daphne glimlachend, „en ik kan dus niets zeggen". Deirdre Mentonleigh stond op. „Het is De Commissaris der Koningin in de pro- vncie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, heeft Donderdag te Oudelande oen dorpshuis geopend, dat, behalve een ver enigingsgebouw ook een badhuis en een kleuterschool herbergt. Dit gebouw kwam tot stand met steun van de Transvaalse stad Vanderbrjlpark, de adoptiegemeente Vriezenveen en door giften van de dorps bewoners zelf. Burgemeester W. N. van Liere vertelde in zijn openingswoord, dat het bedrag van 10.000 gulden dat door de Transvaalse stad werd geschonken aan Oudelande, niet zo gemakkelijk los te kra gen was. Dit bedrag was namelgk aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt en pas met de steun van Prins Bernhard en van het ministerie van Binnenlandse Zaken is het gelukt het geld vrij te maken. Radio-Unie geeft opdrachten voor de Prix d'Italia De Nederlandse Radio Unie heeft be sloten ter voorbereiding van de Neder landse deelneming aan de wedstrijd om de Prix d'Italia aan een aantal auteurs voor opdrachten te verstrekken. Aangezien ons land dit jaar vertegen woordigd is in de muziekjury, kan geen muziekwerk worden ingezonden. Vandaar dat Nederland slechts kan deel nemen met een hoorspel of een documen tair klankbeeld. Voor beide terreinen heeft de NRU inmiddels een vijftal schrij vers en schrijfsters uitgenodigd een synop sis met enkele uitgewerkte passages in te zenden. Een jury zal daarna beoordelen welke ideeën voor volledige uitwerking in aan merking komen, waartoe vervolgens op dracht zal worden verstrekt. Het werk, dat door de jury als het beste wordt beoordeeld, zal dan als Nederlandse deelneming aan het jaarlijks concours om de Prix d'Italia worden ingezonden. erg vriende-lijk van u, juffrouw Wrayne, dat u mij hebt willen ontvangen. Helaas heb ik u niet veel nieuws kunnen ver tellen". „Dat is nooit helemaal zeker te zeggen", merkte Daphne en'gszins raadselachtig op Toen het meisje vertrokken was, bleef ze doodstil in haar stoel zitten en overdacht de verschillende punten van dit onderhoud. „Maar wat hebben we er aan mom pelde ze. „Het feit, dat hij vriendschap sloot met Strawson tijdens die bootreis, behoeft niets te betekenenEn ik kan niet geloven Ze keek op, toen Carlton het vertrek binnenkwam. „Wat is er?" vroeg ze enigszins kortaf. „Sir John Lairraby is aan de telefoon, juffrouw. Hij wil u zeer dringend persoon lijk sprekeri". „Allemensen!" Een gevoel van opwinding kwam over haar. „Geef zijn telefoon on middellijk aan mij door Carlton!" Terwijl ze wachtte, keek ze op de ka lender en zag, dat het de 21ste Juli was „Is dit het sein. waarop ik heb gehoopt?" mompelde ze Haar stem klonk echter kalm, zonder een spoor van opwinding, toen ze tenslotte sir John door de telefoon ant woordde. „Ja, u spreekt met Daphne Wrayne, sir John". „De naam is Wyndhem Beverley, juf frouw Wrayne". Ze huiverde even. „De scheepsmagnaat?" „Inderdaad", B. en W. van Hilversum hebben aan dip raad voorgesteld in beginsel te besluiten, dat het plantsoen bij het nieuwe raadhuis zal worden aangewezen als sticbtingster- rein van een cultureel centrum, dat de naam van Koningin Wilhelmina zal dra gen. Het ontwerp zou aan architect W. M. Dudok moeten worden opgedragen. De eisen, waaraan het plan zal moeten vol doen, het aantal zalen voor tentoonstel lingen en concerten en de eventuele huis vesting van het Goois Museum zullen door de raad worden bezien, zodra hierover een advies van een speciale commissie is uitge bracht. De heer W. L. de Vries, directeur-gene raal van scheepvaart te 's-Gravenhage, is gekozen tot voorzitter van de 15 leden tel lende transportcommissie van de Verenig de Naties, welke momenteel te New York op het hoofdkwartier der Verenigde Naties bijeen is. ADVERTENTIE Schot cr weg K'2 - Haarlem •Tel. 12681 TEL- EN REKENMACHINES Het staat thans vast. dat Noord-Brabant het komend seizoen géén eigen beroepsto neelgezelschap zal hebben. Aanvankelijk bestond de verwachting, dat in de voort durend in deze provincie toenemende be hoefte aan goede dramatische kunst vol daan zou worden, toen in October 1954 .de stichting „Het Brabants Toneel" in nét leven werd geroepen. Het bestuur daar-« van, voorgelicht door andere toneeldeskun digen, stelde een plan voor een eigen ge zelschap op. Verzoeken om subsidie wer den bij rijk, provincie en gemeenten inge diend. De noodzakelijkheid om thans tot een ensemble te komen meende de stich ting te hebben aangetoond aan de hand van een gedocumenteerd rapport, waar aan tientallen gemeentebesturen medewer king verleend hadden. Provinciale Staten £an Noord-Brabant gaven op aandringen van hun culturele commissie de voorkeur aan een officiële, door Gedeputeerde Staten benoemde stu diecommissie, die als opdracht kreeg de noodzakelijkheid van een Brabants be roepstoneelgezelschap aan te tonen. (Van het rijk bleek geen subsidie verwacht te mogen worden). Het prov. bestuur kan voor de zomerzitting der Staten geen cre- diet meer aanvragen. In deze dwangpositie restte het bestuur der stichting „Brabants Toneel" geen andere weg dan voor het aanstaande seizoen de bijna tweehonderd mogelijke speelbeurten voor kunstkringen enzovoorts, onvervuld te laten. Het gaat intussen door met zijn pogingen om voor 1956'57 een representatief gezelschap „met een Brabantse signatuur" op de plan ken te brengen. Bestond de directie van de Oost-Neder landse toneelgroep „Theater" aanvankelijk uit Kees van Iersel, Robert de Vries en J. M. Monningh, van wie laatstgenoemde (di recteur van de Schouwburg te Arnhem) la ter uittrad, .iet ingang van het volgende seizoen zal ook Van Iersel er geen deel meer van uitmaken. De artistieke leiding zal worden gevormd door Robert de Vries, Elise Hoomans en Richard Flink. De Nederlandse Televisiestichting heeft voorlopig voor de tijd van het eerste jaar van opbouw, tot adviseur-administrateur van de te vormen eigen spelerskcrn be noemd de heer Carel Rijken, oud-hoofd van de hoorspelkern van de Nederlandse Radio- Unie. Deze droeg laatstgenoemde functie wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftgd enkele jaren geleden over aan Constant van Kerckhoven. De heer E. van den Bosch te Oosterhout bij Nijmegen heeft bijna drie jaar lang tegen de Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij geprocedeerd over een scha devergoedingskwestie. In 1952 liet de P.G. E.M. voor de hoogspanningskabel Nijmegen Veenendaal op de bouwgrond van de heer Van den Bosch een hoogspannings mast plaatsen. Nu luiden de voorschriften, dat gronden, waarover hoogspannings kabels gespannen zijn, over grote opper vlakte niet bebouwd mogen worden. De kantonrechter te Nijmegen heeft thans de P.G.E.M. veroordeeld tot het be talen van een schadevergoeding tot een bedrag van 4400 gulden, alsmede van de door de heer Van den Bosch gederfde rente over drie jaar ten bedrage van 513,33 gul den. Bovendien werd de P.G.E.M. veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding. „Alles als gebruikelijk?" „Precies hetzelfde?" „Man of vrouw". „Een zoontje van tien. Ze belden twee uur later op en gaven mijn naam op. W.B. kwam me vanmorgen opzoeken". „Hebt u mü genoemd?" „Nee". „Mag ik u noemen?" „Ik zou liever zien, dat u dat niet deed. Het gebruikelijke „na informatie is mij geblekenis toch wel voldoende?" „Goed, ik zal maken dat het voldoende is. Waar kan ik hem bereiken?" „Zijn huis heet „Three Gables", in Ascot. Iedereen daar kan het u wijzen". „Ik ben al onderweg en duizendmaal bedankt, sir John! Uw naam wordt niet genoemd". „Word ik op de hoogte gehouden van het resultaat?" „Vanzelfsprekend, als u daar Drijs op stelt". Ze legde de hoorn op de haak en belde Carlton. Terwijl ze haar hoed opzette en haar neus poederde, zei ze tot haar trouwe bediende: „Ik moet onmiddellijk de wagen hebben, Carlton. En stel ons viertal op de hoogte, dat ik afwezig ben, maar dat ze zich gereed moeten houden voor een dringende op roep." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6