Van leren lap tot schoen Onze puzzle r J Schoonheids overwegingen r' m&tM ofmetica 'ANDERHOOG ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN De clivia, ouderwets maar mooi WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Een nieuwe zaak en een zwijgende emmer eem alleen genoegen met het beste Huidverzorging op medische basis Antwoord van minister Alleen socialisten in Willem-Dreeshuis Weer twee opdrachten tot toneelstukken Belgische studiebeurzen TERUG UIT PARUS M O L E N D 13 K BINNENVERENDE MATRASSEN Ot&Ul ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 oor de^V rouw Interieur van een woon- werkkamer in de Langstraat De belangrijkheid van Waalwijk als centrum der schoenindustrie da teert niet van vandaag of gisteren. Hildebrand maakt er al een verwij zing naar de in Camera Obscura. In „De Familie Stastok" zegt moeder Stastok, wijzend op het kostbaar goudleren behangsel, „dat de mui lenmakers te Waalwijk daarvoor grote sommen zouden hebben willen geven", hetgeen er tegelijkertijd op duidt, dat deze bewoners van de Langstraat nogal in goede doen wa ren. Overigens begint de geschiede nis van het schoenen maken in deze streek nog veel vroeger. Thans is Waalwijk nog een leder- stad bij uitnemendheid en heel wat van de bewerkte producten verdwijnt naar andere landen, zodat de plaats eveneens een deviezenbron van be tekenis is. Wij hebben daar twee bezoeken afgestoken: een bij een fabriek van modern schoeisel en een aan een schoenenmuseum. Tijdens onze eer ste visite konden we de groei van een stuk leer tot schoen volledig vol gen, tijdens de tweede verbaasden we ons over de fraaie en vreemde exemplaren uit vroeger tijd. „We beginnen natuurlijk met het ontwerp, dat op een houten leest wordt getekend", vertelde ons de heer H. Hendriks, directeur van een schoenen fabriek. „Nadat het in een plat vlak is overgetekend wordt van dit grondmo- del een serie in verschillende maten gemaakt op zeer stijf carton. Dit dient dan als uitsnijpatroon". Van het begin tot het eind wordt de leren schoen op een houten leest ver vaardigd, zodat de gewenste maat tot op de millimeter nauwkeurig kan wor den gevolgd. Bijslijpen van de zool. Met behulp van het stijve patroon snijdt men de schoenvorm nu van een stuk leer na. We bewonderden op deze snijafdeling kostelijke stukken leer, waaruit een menigte Queenny-modellen worden getoverd. Vooral de zogenaam de capra leersoorten, die door krimpen een zekere reliëfwerking hebben ver kregen, zijn voor het Queennie-type zeer populair en wel in tinten als geel, beige en rood. Maar ook zachte kalfs leersoorten in lieve kleurtjes als rose, bleu en wit of in diep paars suède wa ren op deze afdeling goed vertegen woordigd. De volgende fase van bewerking is toevertrouwd aan meisjes. Zij stikken de verschillende stukjes leer en voering aan elkaar. „Dat is echt vrouwenwerk het zit hen in de vingers", aldus onze gastheer. INMIDDELS ZIJN DE CONTRE FORTS en binnenzolen elders klaarge maakt en reeds onder de leest beves tigd. We kregen hierna iets te zien, wat ons van stomme verbazing vervulde. De man, die de schacht van de schoen aan de binnenzool spijkert, nuttigt na melijk telkens, alsof het de heerlijkste lekkernij is, een handjevol spijkers, die hij als een echte genieter in één gebaar in de mond werpt om ze vervolgens vliegensvlug stuk voor stuk uit zijn mond in de zwiktang te doen verdwij nen. Met behulp van dit instrument worden de spijkers dan in een hand omdraai in de zool gewrikt. Hij vond mijn belangstelling maar vreemd en verzekerde mij, dat hij nog nooit een spijkertje had ingeslikt. Zijn werk wordt door een machine nog eens met een geweldige snelheid overgedaan: een draaischijf wrijft het leer nog strakker om de leest en drukt de spijkers plat. Het binnenstuk tussen de spijkers vult men nu met kurk op en daarna wordt de buitenzooi met een speciale soort lijm, waarvan de geur ons tege- moetzwaaide, aan de schoen geplakt en geperst. Tenslotte zet men de uitgehol de hakjes met een stevige kram vast en dan volgt het schrooien: strakheid brengen in de zoolrand, met een mooi naar binnen lopend randje en het bim- sen: het gladmaken van de zool. Dit hele procédé, dat deels handwerk is, deels machinaal wordt verricht vergt wel een stuk of tachtig bewerkingen, voordat een stuk leer tot een goed pas sende en modieuse schoen is omge toverd. Uiteraard hebben wij dit slechts in vogelvlucht kunnen behandelen. Toevallig zagen wij een partijtje Queennies in aanmaak. In de showroom kregen we echter nog heel wat andere modellen te zien: ballerina's rnet in gebouwde hakjes, flats met „tol"hakjes van ongeveer vier centimeter hoogte het laatste nieuwtje voor jonge meis jes hooggesloten modellen met las- tex voering, die heerlijk om de voet sluiten en hooggehakte zomerschoentjes met open hiel. WE WILLEN U NU NOG EVEN MEENEMEN naar het schoenenmu seum. Hier was de verzamelaar van deze unieke collectie, de heer A. Hen driks, een broer van de fabrikant, onze leidsman. Wij kwamen in een oud ge bouwtje, een restant van een klooster uit 1454, dat in 1624 werd verbouwd en thans door de Stichting Oudheidkundig Museum voor de Schoen- en Leder In dustrie in gebruik is genomen. Hoe het vak vroeger werd beoefend, is natuurgetrouw weergegeven door poppen in een oud-Hollands kamertje met een balken zoldering. De schoen maker zit met zijn knecht bij het raam te werken met houten handwerk ge reedschappen, terwijl moeder de vrouw aardappelen schilt bij de kachel. Het doel van de stichting: oude schoenen te bewaren voor het nage slacht, is wonderwel geslaagd. Met be grijpelijke trots toonde de heer Hen- drinks zijn oudste exemplaar: een ge borduurd zijden muiltje uit pl. min. 1780. Opvallend is hoe klein de voeten vroeger waren of hoeveel pijn men moet hebben geleden! Pas rond de de laatste eeuwwisseling kwamen lin ker- en rechterschoenen in gebruik, een mededeling, waarvan we hogelijk opkeken. Een hele serie puntige knooplaarsjes ging aan ons oog voorbij. Interessant is ook het schoeisel uit verschillende delen van de wereld: Syrië, Soedan, India en Malakka. „L'histoire se répète" is een uit spraak, die maar al te waar is. Aan de hand van een hele serie tekeningen, die de heer Hendriks hij is teken leraar aan de Vakschool voor de Schoenindustrie heeft gemaakt van schoenen door de eeuwen heen, ontdek ten wij bijvoorbeeld, dat het flatmodel al in de zestiende eeuw bekend was en dat de ballerina reeds in de zeventien de eeuw werd gedragen. De oude Grie- De clivia pleegt men wel eens een ouderwetse kamerplant te noemen; het ligt er maar aan hoe men dat bekijkt Een rijk bloeiende clivia is een kostelijk be zit en persoonlijk vind ik het helemaal geen ouderwetse plant. De dames kla gen dat hun clivia niet wil bloeien, dat komt omdat men het haar in de winter maanden veel te goed geeft. De plant heeft vanaf half October tot begin Februari rust nodig en dan moet ze niet meer water hebben dan strikt noodzakelijk is; dus juist zoveel dat de bladeren niet ver schrompelen. Het spreekt welhaast van zelf dat ze in die periode dan ook niet bemest mag worden. Als ze zo dan tot nu heerlijk gerust heeft gaat ze wel een dikke bloemknop vormen en zodra u die opmerkt moet er meer water gegeven worden en met het rekken van de stengel geeft men steeds meer water. Bovendien is dan nu het moment aangebroken dat de plant ook weer gevoed moet worden de bekende kamerplanten-kunstmest kan men voor dit doel uitstekend gebruiken; per liter water dient men dan één lepel tje op te lossen. Geef die hoeveelheid niet allemaal aan uw ene clivia, dat zou te veel van het goede zijn; met zo'n liter vloeimest kan men wel ongeveer twintig kamerplanten bemesten. Komen er enkele dikke wortels boven de grond uit? Dat is niet zo belangrijk en zeker nog geen teken dat de plant beslist verpot moet ken kenden zelfs al laarsjes met bont- kappen. Heel frappant was de teke ning van een schoen, bevestigd op een soort vaas. Dit model was in de zestien de eeuw in Venetië zeer gewild bij da mes, die graag groot wilden lijken. Komt u zelf eens de kant van Waal wijk op, dan moogt u zeker niet verge ten dit belangwekkende gebouwtje te betreden. U kunt zich daar verdiepen in de historie van de schoen in een omgeving, waar aan de muur het prach tige zilveren gildeteken van de schoen makers u tegenblinkt. TINEKE RAAT Overal ter wereld zijn vrouwen te vinden die de verzorging van haar lichamelijke schoonheid beschouwen als het belangrijkste in haar leven. Hebben deze vrouwen behalve tijd ook nog het betwistbare genoegen over on beperkte financiële middelen te be schikken, dan kunnen zij de hele dag druk met zichzelf bezig zijn. Haar bezigheden beginnen met de ochtend gymnastiek en eindigen des avonds met het leggen van een kinverband. Om de in aanmerking komende lichaamsdelen ieder afzonderlijk een dagelijkse beurt te geven dienen zij metterdaad ver scheidene uurtjes aan dit werk te be steden en hebben het te druk voor an dere dingen. De voeten moeten gemas seerd worden en het buikje moet buik- spieroeféningen öoen; er moet borst en halsmassage zijn en het haar flink geborsteld; aan de ellebogen wordt bij zondere aandacht besteed en gezicht en handen eisen weer een geheel aparte be handeling. Voor de verzorging van de luxe-handjes mogen deze vrouwen zeker een stevig uurtje rekenen, ook al doet de manicure het voor haar. Aan het gelaat moet verscheidene malen per dag worden gewerkt. Als wij denken aan de rimpeltjes, kraaiepoot- jes, wallen en kringen onder de ogen, rode of glimmende neuzen, de verzor ging van de vette, de droge of de ..ge mengde" huid en nog zoveel andere mogelijk- en onmogelijkheden, dan kan iedereen begrijpen dat voor deze vrou wen de gezichtsbehandeling 'n heel ern stige, moeilijke en tijdrovende bezig heid is, die zij liever door een schoon heidsspecialiste laten verrichten. Een dergelijke overdreven lichaams verzorging komt in Nederland gelukkig niet veel voor. De meeste Nederlandse vrouwen hebben heus wel wat anders te doen. Dat daarentegen sommige vrouwen in ons land te weinig tijd over hebben voor de verzorging en verfraai ing van haar uiterlijk is helaas duide lijk te zien. Met een beetje poeder op de glimmende neus en desnoods bij feeste lijke gelegenheid een veegje lippenrood menen zij voldoende aandacht aan zich zelf te hebben besteed, niet bedenkende dat anderen graag kijken naar iets waar zorg en aandacht aan is besteed. Wat bij een dergelijke nonchalante behan deling er helemaal bij inschiet zijn de handen. Gek is dat eigenlijk, want de indruk van eenvoudige smaakvolle ver zorging bij de beschaafde vrouw wordt voor een groot deel door de handen bepaald. Groezelige duimen, kloofjes in de vingertoppen, te korte nagels, een gerimpelde huid, bederven het effect van een overigens goed verzorgd uiter lijk. Mag ik daarom aan de huis vrouwen „die alles alleen moeten doen" zoals dat heet enige voorzichtige wenken geven? Was uw handen onmiddellijk als zij vuil geworden zijn. Geef het vuil geen gelegenheid zich stevig in de huid vast te zetten. Zorg dat u altijd iets bij de hand hebt om de huid zacht en soepel te houden. Een tube crème of een potje handmelk is uitstekend, maar goed koper en mijns inziens doeltreffender werkt verdunde glycerine, eventueel gemengd met kamferspiritus. Zet bij iedere wasbak en bij de gootsteen een flesje glycerine. Was de handen, wrijf ze vóór het afdrogen in met een paar druppels van dit goedje, droog ze nu zorgvuldig af en u zult merken dat uw handen heerlijk zacht blijven, uw huid geen gelegenheid krijgt om te rimpelen en gesprongen handen en kloofjes in de vingertoppen niet meer zullen voor komen. Wilt ge de handen eens een goede beurt geven, maak het water dan zacht met een „snuifje" borax. Zeep de handen overvloedig in en laat de zeep goed in de poriën van de vuile huid doordringen. Flink in de handen wrij ven. Houd ze nu enkele minuten onder lauw water in voortdurende beweging. Boen dan de handen met een zacht nagelschuiertje. Spoel ze af. Wrijf ze in met enkele druppels glycerine en droog ze zorgvuldig. Geef met de handdoek meteen even een duwtje tegen de nagel riem. Als u daarvan een gewoonte maakt bespaart u zich de misère van inscheuren. Probeer niet uw verkleumde handen op temperatuur te krijgen bij de warme kachel en was ze ook piet in te heet water. U kweekt daarmee jeu kende winterhanden. Wel kunt u uw koude handen een wisselbadje geven: enige malen eerst in warm en daarna in koud water dompelen. Uw rode bloed zal in versnelde slag met meer vrolijk heid door de aderen vloeien. In een boekje van mevrouw Siemer: Schoonheidsgeheimen, vond ik een re- cëptje „Uit grootmoeders receptenboek" voor een eenvoudige handlotion, dat ge makkelijk te maken is en dat ik ten slotte gaarne aan u doorgeef. Ge hebt er voor nodig: één eetlepel citroensap, 15 gram vloeibare gezuiverde glycerine, één theelepel aardappelwater gezeefd door filtreerpapier, tien druppels ben- zoëtinctuur. Aan de benzoëtinctuur kan iedere drogist u helpen. U doet het citroensap bij de glycerine en daarna het aardappelwater. Al roerende voegt u nu heel voorzichtig druppel voor druppel de tinctuur van benzoë er aan toe. Gerda De bloeiende clivia. worden; de clivia heeft een hekel aan grote bloempotten en staat eerder in een te grote dan in een te kleine pot. Is ver potten echter niet meer te voorkomen dan doet men dat na de bloei en ge bruik er dan goede bloemistenaarde voor. G. KROMDLJK Dezer dagen ben ik naar een kort ge leden geïnstalleerde kunstnijverheids- zaak gegaan, die geopend is met het geven van een poppententoonstelling. Een aantrekkelijk idéé om aandacht op de zaak te vestigen. De poppen waren bijzonder charmant, maar ook overigens heb ik met veel genoegen rondgekeken. De eerste indruk die men krijgt is: wat is het hier grappig licht en klein. Twee grote étalageramen laten alle mogelijke licht door dat zonder moeite de verste hoekjes van de winkelruimte beschijnt; de hoekjes zijn niet ver, want de kamer is ondiep en niet breed. Het jonge echt paar dat deze kleine zaak is begonnen is nog maar kort geleden getrouwd en het is vol energie aan het werk getogen. Behalve de voorwerpen die wij al ken nen uit andere kunstnijverheidszaken waren er verscheidene nieuwigheidjes. Een afgeknotte pyramide van raffia met een pluim bovenop, van binnen op gevuld met watten en gevoerd met rood plastic, bleek het doel te hebben iets warm te houden, wat ongetwijfeld een verrukkelijke taak is. Een koffiekan, een theepot bij voorbeeld, doch met evenveel suc- r*es kan men onder deze raffia-pyra- mide het voorhap je warmhouden of de gekookte eieren. Een geestig geval. Twee ronde hou ten kokertjes han gen saamgebonden met een koordje aan een spijker in de muur. Het blijken bloemhouders te zijn. In de kokers zijn glazen buisjes gestoken waar enkele bloemen inpassen. Het hout is uit de hand gedraaid. Als ge aan de muur meer ruimte hebt voor een bloemetje dan op tafel en ge iets origineels wilt hebben, dan is dit zwierige geval bij u op zijn plaats. De bloemen hangen niet stijfjes tegen de muur, integendeel, zij hangen in deze kokers een beetje scheef en slingeren vrolijk heen en weer als er met een vinger naar wordt gewezen. Bij het kiezen van een plantenhanger hoeft men tegenwoordig niet bang te zijn voor gebrek aan keus. Er variëren honderd-en-een modellen in steen, raffia, hout en metaal. Een stenen han ger die ik nog nergens elders gezien had had het model van een slordig gevorm de platte steen. Op dit platte vlak was een stenen vakje gemaakt, een soort zakje, waarin aarde wordt gedaan mèt het plantje dat men langs de muur wil laten klimmen. Ge koopt dus uw plan tje op de bloemenmarkt, haalt het met aarde en al uit zijn roodbruine potje om het in dit curieuse zakje te laten op groeien. Willen wij de koffietafel een verzorgd uiterlijk geven, dan wordt de boter in de vloot versierd met behulp van een botervormpje, een boterstempel of des noods met de natgemaakte punt van een mes. Wie haar gasten aan de lunch iets oorspronkelijk wil tonen make gebruik van het „boter-tonnetje." Het tonnetje wordt gevormd door vier losse zij plank jes die met scharnieren aan de vierkan ten bodem zijn bevestigd. De plankjes lopen naar boventoe iets uit, zij zijn aan de binnenzijde recht en plat, aan de bui tenzijde bolvormig. Vandaar dat als zij omhooggeklapt zijn er een houten hoe peltje ompast, dat van onderaf omhoog wordt geschoven tot zij klem zit. Het tonnetje heeft aan de binnenkant dus de vorm van een bakje. De plankjes en ook de bodem hebben houtgesneden figuurtjes, een kaasdrager, een edel weiss, of dergelijke. Men doet de boter in het gesloten tonnetje, drukt deze goed stijf tegen bodem en zijwanden aan. Dan plaatst men het vormpje omge keerd op een glazen schoteltje, schuift de houten ring er af en klept voorzichtig de zijplankjes omhoog. Dan ziet ge een pyramidaal botertorentje, aan boven- en zijkanten bestempeld met kaasman netjes of edelweiss. Nu nog iets prozaïsch. Gebruikt u nog steeds zo'n rammelende metalen emmer? Zodat iedereen weet wanneer u de aardappelen gaat schillen en de hele wereld meeleeft als u de ramen sponst? Bij wijze van spreken natuurlijk. Als u mee wilt doen met de anti-lawaai-actie gebruik dan drie „bucket-silencers." Zo is de naam van deze goedkope rubber- brokjes. Er zit iets van stilte in dat woord en dat geeft dan ook precies de bedoeling weer. Deze schokdemper is een dik stukje rubber met een gleuf er in. Doet ge nu de drie rubbertjes onder aan de richel van de emmer, dan wordt deze voortaan geluidloos neergezet en is het uit met het lawaaiige gerammel. Tenzij de gebruikster nu zelf gaat ram melen ANNEKE ADVERTENTIE Neem alleen genoegen met het allerbeste als het gaat om de verzorging van Uw huid. Probeer niet lukraak, maar kies en blijf bij een beproefde methode, die gebaseerd is op medische ervaring. Kies dus voor Uw schoonheidsverzorging de cosmetica, bereid volgens recepten van. Dr P. H. v. d. Hoog (huidarts), want die gezond voor Uw huid, afgestemd op het Nederlandse klimaat en dus ook voor U de ideale cosmetica Jac. P. Thijsse Montessorilyceum schenkt tweeduizend gulden De leerlingen van het Jac. P. Thijsse Montessori-lyceum te Overveen hebben ten behoeve van de Vluchtelingenhulp een loterij georganiseerd. Vanavond zal de opbrengst, ruim tweeduizend gulden, aan de vertegenwoordiger van het Vluchte lingencomité worden ter hand gesteld, ter wijl de VPRO een en ander zal opnemen. Daarna wordt er een Unesco-film ver toond. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Ch. Wei ter over het „Willem Dreeshuis" te Amster dam. De minister antwoordt bevestigend op de vragen of het juist is, dat de Alge mene Woningbouwvereniging het gebouw voor ouden van dagen aan de stichting „Willem Dreeshuis" heeft verhuurd, terwjjl de exploitatiekosten mede gedekt werden uit algemene middelen; vervolgens dat de stichting inderdaad de eis heeft gesteld van een socialistische levensbeschouwing bij de op te nemen ouden van dagen. De minister deelt mede, dat bij de toela ting van woningbouwcorporaties reeds vele jaren als gedragslijn gegolden heeft, dat een onderscheid naar levensbeschouwing wordt aanvaard. Hierdoor wordt een volle ontplooiïngsmogeiykheid ook op het terrein van de volkshuisvesting geschapen voor de verschillende in het maatschappelijk leven werkzame groeperingen en krachten. Dat bij de selectie der bewoners van de aldus ontstane woningcomplexen en tehuizen re kening wordt gehouden met de wereldbe- schouwelyke en maatschappelijke structuur der corporatie, kan de minister niet als een bezwaar zien. Hij meent integendeel, dat in vele gevallen een voordeel kan zijn, dat ge lijkgezinden elkaar in de woningcomplexen en tehuizen aantreffen. In kleinere gemeen ten, waar differentiatie in de woningbouw verenigingen niet of niet volledig mogelijk is. wordt zijnerzijds toegezien, dat de sta tuten en doelstellingen de mogelijkheid openlaten voor deelneming aan de activi teit der corporaties door verschillend ge richte bevolkingsgroepen. Op grond van bovenstaande overwegin gen bestaat geen aanleiding tot het nemen van maatregelen in het onderhavige geval. Nadat de minister van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen onlangs aan Ed. Hoornik en Hans Tiemeijer opdrachten ver- lend toneelstuk, heeft hjj thans soortgelij- lende toneelstuk, heeft hij thans soortgelij ke opdrachten aan Maurits Dekker en Ma nuel van Loggem gegeven. Beide auteurs hebben deze aanvaard. Het is de bedoeling binnenkort nog een tweetal opdrachten op het gebied van de toneelschrijfkunst te ver lenen. De Nederlandse afdeling van de Ge mengde Technische Commissie ter uitvoe ring van het Nederlands-Belgisch Cultu reel Accoord heeft meegedeeld, dat voor het studiejaar 19551956 een aantal stu diebeurzen beschikbaar is gesteld: Deze zijn bedoeld voor Ned eilanders, die tenminste het candidaatsexamen met goed gevolg aan een Nederlandse instelling voor hoger onderwijs hebben afgelegd en in België hun wetenschappelijke onderzoekin gen wensen voort te zetten. ADVERTENTIE met leuke vlotte kapsels o.a. „LA F L A M M E" Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 ADVERTENTIE Hofleverancier Onze etalage geeft U thans een beknopt overzicht van DE grote collectie met zomer- en winterafdekking 1-persoons vanaf 59.- Interieurverzorging Haarlem Horizontaal: 1. ge meente in Noord Bra bant bij Helmond, 6. gemeente in Overijsel, 11. muzieknoot, 12. en omstreken (afk.), 13. in voce (afk.), 14. voorvoegsel, 16. rech ten inbegrepen (afk.), 18. gemeente in Noordholland. 22. voornaamwoord. 23- opening ener fuik, 25. ontkenning (Frans). 26. nummer (afk.), 27. bedektbloeiende plant, 28. spoorrichel, 30. juffrouw, 32. schim, geest, 34. vermoeid, 36. in de richting naar omlaag, 38. mak. 39. werpstrik. 41. gemeen te in Gelderland, 42. patroon, 43. slaperig, 44. vlaktemaat, 46. werktuig om te vegen, 48. platvis, 51. ster in de Zwaan, 54. zus ter, 55. takel (scheeps term). 57. rivier in Schotland, zijtak Tay. 59. heilige taal der Boeddhisten, 60. bier soort, 62. bekende af korting, 63. deel van een schip, 64. snelzeilend koopvaardijschip, 66. radio omroep (afk.), 67. gemeente in Noordholland, 71. afkorting van berylium, 72. soort onderwijs (afk.), 73. muzieknoot, 74. meisjesnaam, 75. aardrijkskundige aan duiding (afk.), 77. leren halsgordel van een paard, 78. hoop. Verticaal: 2. emeritus (afk.), 3. meisjes naam, 4. wezenlijk, 5. kever, 6. koud, 7. deel van etmaal, 8. aarden of metalen vaatwerk, 9. voegwoord, 10. stad aan de golf van die naam in de Adriatische zee. 15. zijtak Our- the, 17. voorzetsel. 19. knak, breuk, 20. zoete wijnsoort, 21. stad in Algerië, 22. bijwoord, 24. gemeente in Noordholland, 27. gemeente in Noordholland, 29. jaar (afk. Lat.), 31. voornaamwoord, 33. familielid, 34. fijn ma ken, 35. stad in Duitsland, 37. bekende af korting, 39. maag van herkauwende dieren, 40. boom, 44. dorp in Groningen bij Zuid- horn, 45. muzieknoot, 47. jammer, 49. ons in ziens (afk.). 50. mager, rank, 52. boom, 53. schroomvallig. 55. sap van run, 56. reeds. 58. de begane grond. 59. plaat. 61. soort onder wijs (afk.), 65. rivier in Azië, 67. duw, 68. insectenetend zoogdier, 69. gezwind, 70. dek sel, schil, schaal. 72. familielid, 76. lid woord (Fr.). Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7,50, 5,— en 2,50, dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux; in Haarlem: Grote Hout straat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemerlaan 186. De oplossing van de vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. galm, 3. soms. 5. aal, 7. snauw, 9. den, 11. riant, 13. Nes, 15. sla. 16. agent, 18. erf, 20. koers 22. Eli, 23. ster, 24. brak. Verticaal: 1. goed. 2. man, 3. sluis, 4. spit. 6. Aar, 7. Sneek, 8. Wales, 10. eng, 12. nar, 14. snoer, 16. anijs, 17. tel, 19. fuik, 21. rib. De prijzen van onze vorige puzzle werden na loting als volgt toegekend: mejuffrouw N. M Weers. Theemsplein 34, Haarlem f7,50), P. Chr. Gebhard, Teslastraat 40, Haarlem f 5,en mevrouw Chr. L. Hooger- vorstMatveld, Berkenlaan 31, Zeist (f2,50).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9