Britse luchtmacht komt vele geïsoleerde Schotten te hulp Weerbericht Felle kou in Scandinavië; sneeuwstormen in Japan Leden van Katholieke werkgemeen schap blijven in de P.v.d.A. Spraakverwarring West-Europa huivert onder sneeuw en ijs Faure krijgt MRP mee en de socialisten tegen Huisartsen weigeren 6 pet. verhoging van honoraria Het woord is aan t Verklaring van de heer J. Willems op het partijcongres te Leiden Sjahrir dringt aan op verkiezingen u z 69e JAARGANG No 192 DINSDAG 22) FEBRUARI 1955 299e JAARGANG No 39 Premier Nagy van Hongarije lijdt aan thrombose Vandaag besluit over formatie Gritiek op olieconcerns in UNO-rapport betwijfeld Atka-expeditie vond een nieuwe Zuidpoolbasis i 1 Moeilijkheden spruiten voort uit gebrek aan volksinitiatief Ook een Nederlander vervaardigt synthetisch diamant Admiraal Radford acht de Chinese situatie stabiel Weerrapport Bureaux: Kenneraerlaan 186, Telef. Adm. 54o.", na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom iJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VERLEDEN JAAR bracht de president der Franse Republiek een officieel bezoek aan onze Koningin en ons land. Wij ple gen, voorzover de koele Noordelijke aard dit veroorlooft, buitenlandse staatshoof den met hartelijkheid te ontvangen; in het geval van de Franse president en Mme. Coty was die bijzonder groot. Dat kon zijn verklaring vinden in de gevoelens van warme sympathie, die voor Frankrijk en zijn volk immer in ons land leven en die niet verminderd, veeleer toegenomen zijn in de laatste veertig jaar, waarin het bij herhaling door zulke zware, uitputtende slagen getroffen is, met de gevolgen waar van het nog steeds worstelt. De hartelijk heid bij de ontvangst van het Franse staatshoofd vond bovendien zijn oorzaak in de persoon van president René Coty, die de Nederlander van alle rang en stand bijzonder bleek aan te spreken, volstrekt niet alleen in zijn talrijke toespraken, maar ook door natuurlijke eenvoud en op gewektheid en een bepaald aanstekelijke glimlach. Er bleek voor ons iets ver trouwds te leven in dit reeds bejaarde echtpaar mevrouw Coty trad als waar dige gezellin van haar echtgenoot op alsof wij hen allang gekend hadden en verheugd waren hen weer te zien. Hieraan herinnerend doe ik beroep op uw sympathie voor de Franse president, die volgende maand 73 zal zijn, nu hij in het middenpunt van de spraakverwarring der Franse politici zwaar belast wordt. Sinds het kabinet-Mendès-France ten val is gebracht heeft de president, die normaal al een volle dagtaak te vervullen heeft en die toevallig juist onder medische behan deling is, in twee weken tijds al viermaal zijn nachtrust moeten derven tengevolge van het zonderlinge gebruik, de toppen van crises in nachtelijke uren te bereiken. De Sunday Times heeft aan de Engelse dich ter George Meredith herinnerd, die schreef „wij hebben dichters nodig die de dage raad bezingen" en er speels aan toegevoegd dat als poëten voor dit doel ontbreken mochten, de Franse president het hiaat zal kunnen vullen. Maar ik zou, in dit sei zoen, liever van de nacht willen spreken. Te 5 uur 50 v.m. vervoegde Pierre Men- dès-France zich bij de president om zijn ontslag aan te bieden. De eerst-aangewe- zen, falende formateur Pinay ontzag zijn nachtrust, maar de tweede, Pflimlin, kwam te halfzes in de morgen vertellen dat het hem mislukt was. De derde, Pineau, kwam te kwart voor zes rapporteren dat hij een ministerie had gevormd; twee nachten later, om kwart voor drie, verscheen hij op het Elysée ter melding dat de Kamer hem had afgewezen. Nu is Edgar Faure aan bod; geen won der als de president, denkend aan deze pas 46-jarige radicaal, reeds van sombere voorgevoelens vervuld is als hij te bedde gaat. Gij moet u trouwens niet voorstellen dat het alleen de storingen in zijn nacht rust zijn, die hem met zorg vervullen. Want zijn conferentie met de partijleiders, nadat hij Faure als formateur had aange wezen, waarin hij een beroep op hen deed om tot enig gemeenschappelijk beleid te komen, leidde tot geen resultaat. Zij ver staan elkaar niet meer, zij praten kenne lijk langs elkaar heen, zij verkeren waar lijk in spraakverwarring en zijn Edmond Rostand vergeten, die dichtte: ik zie in ieder doel een edeler doel gloren. Wel naderen zij de dageraad als zij zich ter Elysée begeven, maar 't edele doel, Frank- rijks heil, gloort voor hen niet. Nieuw is het beeld der situatie niet. In de reeks elkaar snel-opvolgende Franse regeringen hebben wij, sinds de oorlog, alle pogingen om een vaste meerderheid van links of rechts of in het centrum te vormen, zien falen. En de regeringsleiders hebben gepoogd zich staande te houden en de grote beslissingen te ontwijken tot een man gekomen is die in adem-benemend tempo, volgens de shock-methode heeft men het wel genoemd, het disputerende gezelschap naar beslissingen is gaan drij ven, telkens een andere meerderheid be rekenend. Tot het ook hem, na bijna acht maanden, ten val bracht. En nu weten de hem opvolgende formateurs geen andere wegen te wijzen dan de door hem be wandelde al zijn er graduele verschil len en men wijst hen af, omdat de er kenning van de werkelijkheid nog steeds te zwaar valt. En gij kunt er u over ver bazen dat een gezelschap politici, afge vaardigd door een zo verstandelijk-den- kend, een zo rationalistisch aangelegd volk als het Franse, niet door alarm bevangen wordt bij zijn eigen gedrag, dat de demo cratische bewindsvorm tot onuitvoerbaar heid dreigt te brengen. Want zo kan geen premier regeren. Gij zoudt kunnen ver onderstellen dat de president een aantal mannen in den lande, meer mannen dan alleen politici, bijeen zou roepen om hun raad te vragen. Misschien zal dat nog eens gebeuren. Maar nu is nog het woord aan Edgar Faure, die minister was in Mendès- France's regering en zijn partijgenoot is. En als hij slagen mocht zal hij zich op even glad ijs begeven als zijn voorganger gevonden heeft, en denkelijk nog spoe diger ten val komen. R. P. WENEN (Reuter) De Hongaarse mi- nister-president, Imre Nagy, heeft begin Februari een aanval van thrombose gehad, aldus meldt radio-Boedapest. Sedertdien is zijn gezondheidstoestand verbeterd en men verwacht, dat hij tegen April zijn werkzaamheden weer kan hervatten. In kringen van Hongaarse uitgewekenen te Wenen zeide men dat met de bekend making van Nagy's ziekte schijnbaar is ge wacht tot na de regeringswijziging in de Sovjet-Unie. Nagy stond bekend als „Ma- lenkov-man", die voorstander is van ont wikkeling van de landbouw en productie van consumptiegoederen. Verder meldde radio-Boedapest een aan tal wijzigingen in het Hongaarse kabinet. LONDEN/TOKIO (Reuter/AFP/UP) Reddingsploegen van de Britse lucht macht hebben Maandag alle in Schotland beschikbare vliegtuigen en helicopters februikt om de door de sneeuw in Noord-Schotland geïsoleerde dorpen en hoer erijen te bevoorraden en ernstige zieken op te halen. De toestand is nog ern stiger dan de vorige maand. De BBC heeft in een radioboodschap de inge sneeuwde boeren aangeraden met lettertekens in de sneeuw aan te geven waar aan zij het meest behoefte hebben, zoals een „F" voor voedsel, een „Dvoor dokter en een „C" voor veevoer. De Australische minister van burger en militaire luchtvaart, de heer Athol Town- ley, brengt een bezoek aan ons land. Hij be zichtigde de Fokkerfabrieken en Schiphol. Hij zal besprekingen voeren met zijn Neder landse ambtgenoot van Verkeer en Water- slaat, mr. J. Algera. In West-Oostenrijk zijn de passen over de Arlberg en andere bergen door lawines geblokkeerd. In de Italiaanse Alpen zijn vier personen door lawines om het leven gekomen. Het lawine-instituut in de Oos tenrijkse provincie Vorarlberg heeft ge waarschuwd, dat door de zware stormen van de laatste dagen grote massa's sneeuw zijn losgeraakt, waardoor de toestand „kri tiek" is geworden. Ook in Zwitserland is door sneeuwstormen en hogere tempera turen lawinegevaar ontstaan. In de Fran se Pyreneeën is in een sneeuwlaag van twee en een halve meter het lijk gevon den van de 63-jarige Raymond Despouy, de oudste bergbeklimmer in de Pyreneeën. Hij was Zondag door een lawine bedolven. Zware sneeuwval heeft ook in het Zuid oosten van de Zweedse provincie Schonen veel boerderijen van de buitenwereld af gesneden. Op het Zweedse Oostzee-eiland Oeland is een asthmapatiënt gestorven, doordat de ziekenauto, die hem naar een ziekenhuis zou overbrengen, werd opge houden door zware sneeuwstormen, on danks hulp van sneeuwploegen. Zuid- Finland beleefde de koudste nacht van deze winter met temperaturen variërend van 18 graden Celsius onder nul te Hel sinki tot 35 graden onder nul te Mikkeli. In Noorwegen zijn temperaturen geno teerd van 40 graden Celsius onder nul. In de hoofdstad Oslo was het 18 graden onder nul. Het verkeer heeft tot dusverre echter nog geen ernstige moeilijkheden onder vonden. Denemarken meldt helder, droog en koud weer, met minimum temperatu ren van 17 graden Celsius onder nul. In Berlijn is ongeveer 12 centimeter sneeuw gevallen. Uit Zuid-Duitsland wor den sneeuwstormen gemeld en ook in het overige deel van West-Duitsland onder vindt het verkeer ernstige moeilijkheden als gevolg van sneeuw en ijs. Noord- en midden-Italië worden geteis terd door een koudegolf, doch in Zuid- Italië valt regen. Het verkeer in de Franse Alpen ondervindt veel hinder van zware sneeuwval. In het overige deel van Frank rijk wordt regen verwacht. In België heeft de sneeuw vele wegen en spoorlijnen ge blokkeerd. In Zuid-West België heeft het sneeuwdek een dikte van bijna 50 centi meter. De schade die Zaterdag in de haven van Genua is aangericht door een zware storm, waardoor twee schepen in de haven vergingen, wordt geraamd op 30 milliard lirê. Stormen, die snelheden van bijna 140 PARIJS (Reuter) De radicaal Edgar Faure heeft president Coty meegedeeld, dat hij heden zal zeggen of hij de opdracht tot vorming van een regering al of niet aan neemt. De Franse socialisten hebben beslo ten geen zitting te nemen of steun te ver lenen aan een door Faure gevormd kabinet. Faure had verklaard, dat de houding van de socialisten van groot gewicht is voor do vraag of hij zijn pogingen zal voortzetten. De socialistische leiders zeggen geen steun te kunnen geven aan een regering, waarvan het maatschappelijk beleid niet in overeen stemming is met het program dat hun eigen candidaat voor het premierschap Pi neau ingediend had. Na de ervaringen van Mendès-France en de poging van Pineau Edgar Faure zijn de socialisten van oordeel dat het nu de beurt van de conservatieve meerderheid in de Nationale Vergadering is om de re geringsverantwoordelijkheid op zich te ne men. „Indien zij er niet toe in staat zijn, moeten zij er mede instemmen spoedig het oordeel van de kiezers te vragen", aldus een socialistische verklaring. Parlementaire deskundigen waren alge meen van oordeel, dat, indien Faure besluit door te gaan op basis van een coalitie van radicalen, volksrepublikeinen (MRP), con servatieven en enkele Gaullisten, hij een goede kans maakt te worden gekozen. De volksrepublikeinen hebben Faure medege deeld dat zij in principe voor toetreding tot zjjn regering zijn. kilometer per uur ontwikkelden, hebben over de Japanse eilanden geraasd. Het noodweer eiste zeker 18 doden. Laat op de dag kalmeerde het weer. De politie in Tokio deelde mede dat' de hevige wind en de sneeuwstormen 12 mensenlevens heb ben geëist. De kustwacht maakt melding van zes slachtoffers op zee. Ongeveer 180 personen worden vermist als gevolg van de orkaan die Zondag plot seling opstak in het Oostelijk deel van de Chinese Zee en Formosa, Okinawa, Korea en Japan teisterde. Volgens opgave van de Japanse kust wacht zonken vijf vaartuigen; 19 andere liepen aan de grond en 17 vaartuigen lie pen schade op. Honderden scheepjes kwa men in nood te verkeren, liepen schade op of kwamen vast te zitten. Ruim 300 pa trouillevaartuigen van de Japanse kust wacht zochten naar vermiste schepen. De Landelijke Huisartsen vereniging heeft het aanbod van de ziekenfondsen alle medewerkers 6 pet meer honorarium uit te betalen van de hand gewezen. Men heeft de ziekenfondsen doen weten dat men eerst wil onderhandelen over de voorstellen, welke door huisartsen zijn ge daan inzake de totale herziening der ho noraria. Het noodweer heeft grote schade aange richt. Tal van wegen werden onbegaan baar. In verscheidene prefecturen moesten de scholen gesloten worden, omdat ze voor de kinderen onbereikbaar waren. De Noordelijke gebieden van Japan gaan schuil onder een dikke sneeuwlaag. Een groot aantal passagiers- en goederentrei nen liep vast in de sneeuw. Het noodweer heeft in Groot-Brittannië aan tien mensen het leven gekost. In de Verenigde Staten zijn sedert het begin van het weekend 43 doden geva'.ien als gevolg van stormen, verkeersongeluk ken te land en in de lucht en andere onge lukken. LONDEN (AFP) In oliekringen te Londen is vernomen, dat het rapport van de economische commissie voor Europa van de UNO over Europese olievraagstukken in het bezit is van de regeringen der lan den. welke bij de commissie zijn aange sloten. Men verklaarde dat het rapport een ob jectieve analyse is van het prijsvraagstuk en geen enkele critiek inhoudt op de grote oliemaatschappijen. Tevens werd tegenge sproken, dat maatschappijen ooit enig be zwaar tegen de publicatie van het rapport zouden hebben gemaakt. De berichten uit Genève, volgens welke de grote oliemaatschappijen druk zouden hebben geoefend op de commissie om de publicatie van het rapport te verhinde ren, hadden in Londen grote opschudding verwekt. Volgens deze berichten zouden in dit rapport mededelingen worden gedaan over de schadelijke gevolgen voor het economische leven der Europese landen van de handhaving van hoge prijzen, waartoe de grote oliemaatschappijen door middel van een prijzenkartel in staat zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Lichtenberg: Wie op zichzelf verliefd ts heeft althans dit voordeel, dat hij niet veel mededingers zal krijgen. NEW YORK (Reuter) Volgens de „New York Times" heeft de expeditie van de Amerikaanse marine aan boord van de ijsbreker „Atka" in de Zuidpool een ge schikte plaats ontdekt voor het vestigen van een basis voor het voortzetten van wetenschappelijke onderzoekingen en ex ploratie-werkzaamheden in dit gebied. De expeditie bevindt zich op de terugweg naar Boston, via Buenos Aires en Rio de Janeiro. De plaats, die geschikt is voor 't vestigen van een nieuwe basis, is gelegen aan een baai in het ijs ongeveer 40 mijl buiten de kust van Queen Maudland, aan de Atlan tische zijde van „Antarctica". fv •-T %kïm Een inwoonster van Velsen heeft zich het lot aangetrokken van de vogels, die huizen op het ondergelopen land bij de Pelser-tunnel. Iedere dag kan men haar alleen of in gezelschap van haar man over de smalle dijkjes zien gaan om emmers met voer uit te strooien voor de hongerige watervogels. Men leest er elders in dit nummer meer over. De voorzitter van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, de heer J. Willems, heeft op het partijcongres te Leiden een verklaring afgelegd, waar in hü met nadruk zeide, dat de plaats van de Katholieke Werkgemeenschap is en blijft in de Partij van de Arbeid. „Deze verklaring, aldus de heer Willems, geeft de overtuiging weer van op een paar uitzonderingen na alle leden van de Katholieke Werkgemeenschap. Het mandement houdt niet een verbod in van de Partü van de Arbeid voor Katho lieken en waar geen verbod is uitgesproken behoeft en mag zelfs geen verbod worden gelezen. Niemand moet denken, dat dit het gewetensconflict gemakkelijker heeft ge maakt. Het was er integendeel eerder groter en moeilijker door. Maar het feit ligt er, dat er geen verbod is uitgesproken, mede in verband met de bijzondere reserve, die de bisschoppen in acht hebben willen nemen tegenover het gebruik van de poli tieke vrijheid". De vraag, of de katholiek aan een een heidspartij of aan een doorbraakpartij de voorkeur moet geven, is niet een vraag, waarop de leer der kerk een dwingend antwoord geeft, aldus de heer Willems. Een partijpolitieke eenheid der katholie ken kan niet worden afgeleid uit het we zen of de zending van de kerk. Wanneer de katholieken hun gelijkgerechtigde plaats hebben in de nationale gemeenschap, wan neer de rechten en vrijheden der kerk zijn gewaarborgd en er andere partijen zijn, wier beginselen en politieke practijk niet met het katholicisme in tegenspraak staan, dan bestaat er niet alleen geen noodzaak tot een katholieke eenheidspar tij, maar staat een dergelijke eenheidspar tij daarenboven de zo goed mogelijke werking van het democratische bestel in de weg. Voor de kerk komt daarbij het nadeel, dat de indruk wordt gewekt, alsof langs de weg van de macht het geloof aan de mensen kan worden gebracht. De katholieken van de Partij van dé Arbeid wijzen dus met nadruk de stelling van de hand. dat men vanuit principieel katholiek gezichtspunt zou kunnen zeg gen: de confessionele partijvorming is een typisch katholieke partijvorming, de doorbraak is daarentegen een on-katho- lieke partijvorming. Onze stelling is, dat van katholiek gezichtspunt uit beide standpunten zich laten verdedigen. Wij aanvaarden, zo ging de heer Wil lems verder, dat iedere katholiek de plicht heeft te blijven zoeken naar wat in de ge geven situatie van ons land het beste is. Doch wij willen van onze kant wel uit drukkelijk stellen, dat dit slechts mogelijk is in een sfeer van vrijheid en persoonlijke verantwoordelijkheid. Wij hebben steeds zonder voorbehoud aanvaard, dat de bisschoppen hierover in het mandement hebben willen spreken vanuit een buiten- en bovenpolitieke ver antwoordelijkheid, in de eerste plaats uit een diepe verontrusting over de voort schrijdende ontkerkelijking in ons volk. Als katholieken begrijpen wij die veront rusting niet alleen, wij delen die ook. Maar juist omdat we van dat alles zo diep zijn doordrongen, daarom kozen we voor de doorbraak, opdat samenwerking mogelijk wordt, waar vroeger slechts te genstellingen bestonden. Wij hebben gekozen voor de doorbraak, omdat wij geloven, dat de doorbraak een bijdrage is tot het gezond maken van de samenlevingsverhoudingen in ons land, tot de aanvaarding van een gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid, die we dragen als kinderen van hetzelfde volk, tot een betere functionnering van het democrati sche bestel in dit land en tot de voltooiing van de emancipatie der katholieken zelve. Wij zijndus in geweten overtuigd, dat onze politieke keuze niet in strijd is met enigerlei katholiek beginsel, en dat de vrijheid om deze keuze te kunnen doen in deze tijd voor land en kerk wenselijk en noodzakelijk is. Ernstig hebben wij moeten overwegen, wat de gevolgen zouden zijn, als wij onze taak zouden opgeven. Wij weten dat een moeten uittreden van de katholieken uit de Partij van de Arbeid tot een onmiddel lijke regeringscrisis zou leiden. Het meest diepgaande beraad heeft onze eerlijke gewetensovertuiging niet doen veranderen, dat voor de kerkelijke en staatkundige verhoudingen in ons land de doorbraak, zoals die belichaamd is in de Partij van de Arbeid, een betere weg is dan het confessionele partijensysteem. De gewetensvraag, ons door het mande ment voorgehouden, hebben wij onder zocht met alle zorgvuldigheid, waartoe wij ons verplicht achtten op grond van onze eerbied voor onze kerkelijke over heid en onze liefde voor de kerk. Het zou ons liever geweest zijn indien wij aan de wensen van onze bischoppen hadden kun nen voldoen. Maar wij kunnen het niet, omdat wij het niet mogen. De thans genomen beslissing is enkel mogelijk geweest, omdat het daarbij niet ging om een keuze tussen de kerk en de Partij van de Arbeid. Ware dat zo geweest, dan was er geen keuze-mogelijkheid ge weest, omdat iedere Katholiek het leven in de kerk belangrijker moeten achten dan het leven in een politieke partij. Wij hopen dat met name in het katho lieke volksdeel onze beslissing zal bijdra gen tot een ontspanning. De wijze, waarop in het katholieke volksdeel op onze beslis sing zal worden gereageerd, zal ook een toetssteen zijn, of en in hoeverre men be reid is te eerbiedigen wat het mandement noemt „het gebruik van de politieke vrij heid". PADANG (PIA) De algemeen voor zitter van de PSI, Sutan Sjahrir, heeft op een openbare bijeenkomst in Padang ver klaard, dat de souvereiniteit van Indo nesië reeds vijf jaar geleden door de Ne derlanders werd overgedragen en dat vol gens de RTC-overeenkomst een jaar na deze souvereiniteitsoverdracht algemene verkiezingen dienden te worden gehouden. Na vijf jaar beschikt onze staat echter nog niet over een volksvertegenwoordiging, die rechtstreeks door het volk is gekozen. Ons volk, aldus Sjahrir neemt nog niet actief deel aan de regering. Desondanks zullen vroeg of laat de algemene verkiezingen toch komen. De huidige moeilijkheden wijt Sjahrir voor een deel aan de leiders, doch voor het grootste deel aan het volk. De fouten van de leiders zijn de fouten van het volk, daar het volk het optreden van zijn lei ders niet controleert, waardoor aan deze leiders ruime gelegenheid wordt gegeven naar eigen goeddunken op te treden. Onze moeilijkheden spruiten voort uit het ge brek aan ervaring, geschiktheid, vakbe kwaamheid en kapitaal. Zolang wij nog niet beginnen het volksinitiatief aan te wakkeren en het volk leiding te geven, zolang zullen wij in de huidige moeilijk heden blijven ploeteren, aldus Sjahrir. Ook een Nederlandse chemicus ir. F. Mackenzie, hoofd van het laboratorium van de N.V. Bronswerk te Amsterdam, is er ongeveer een maand geleden, na zeven jaar lang geheel buiten zijn dagelijkse werk om experimenteren, in geslaagd synthetisch diamant te fabriceren. De resultaten van ir. Mackenzie zijn dezelfde miniscule kristalletjes als door de General Electric Company onlangs en in een klein laboratorium in de voorstad van New York reeds enkele jaren geleden zijn bereikt. Als niet Katholiek Nederland onze beslis sing mede zal verstaan als een eerlijke po ging de mogelijkheden tot gesprek en sa menwerking tussen Katholieken en niet- Katholieken open te houden, dan geloven we, dat onze beslissing een bijdrage kan zijn tot het scheppen van een klimaat, dat voor land en kerk ten zegen strekt. De heer Willems geloofde niet dat de be slissing van de Katholieke Werkgemeen schap het einde moet betekenen van het gesprek tussen KWG, KVP en KNP. Het gesprek over datgene, wat de Katholieken ten aanzien van de politiek verbindt, kan echter niet plaats hebben op grondslag van macht, doch slechts op grondslag van onze eenheid in de kerk. Als de KVP dit af wijst, dan rust op haar de verantwoorde lijkheid. dat in Katholiek Nederland een leemte blijft voortbestaan, zo zei hij. WASHINGTON, TAIPEH (Reuter/AFP) „Noch de Chinese nationalisten, noch de communisten zijn thans in staat met succes elkanders gebied binnen te vallen. Men kan zeggen, dat de toestand gestabiliseerd is", aldus heeft admiraal Arthur Radford, voor zitter der Amerikaanse commissie van staf chefs, in een onderhoud met een vertegen woordiger van het tijdschrift „U.S. News and World Report" verklaard. De nationa listen kunnen elke communistische poging, om Formosa binnen te vallen, met de hulp van Amerikaanse vloot- en luchtmacht eenheden afslaan, terwijl de nationalisten het Chinese vasteland niet kunnen aanval len zonder bijstand der Verenigde Staten", aldus admiraal Radford. Voor de derde achtereenvolgende dag hebben nationalistisch-Chinese bommen werpers artilleriestellingen, barakken, op slagplaatsen en andere doelen aangevallen op de Taisjan-eilanden die 150 km ten Noord-Westen van Formasa liggen. Drie schepen der Chinese communisten zijn tot zinken gebracht en vier beschadigd. Voorts werd een niet-geïdentificeerde onderzee boot aangevallen, aldus de nationalisten. (Van hedenmorgen 7 uur) weer*- QU c c 41 U BB toestand •O-W O o 5 2 5 c 5^ Ss 25 Helsinki licht bew. NNO 2 -20 0 Stockholm geheel bew. W 2 -12 0 Oslo onbewolkt windstil -16 0 Kopenhagen onbewolkt NNW 2 -10 0 Aberdeen licht bew. windstil -12 1 Dublin sneeuw ONO 10 -1 1 Londen sneeuw NNO 4 -1 0,4 Amsterdam half bew. O 10 -5 0 Brussel onbewolkt NNO 2 -7 1 Parijs geheel bew. NO 2 0 4 Bordeaux regenbui Z 5 6 16 Grenoble zwaar bew. Z 1 4 1 Nice licht bew. NW 3 4 0 Berlijn mist windstil -13 0 Frankfort motsneeuw NO 4 -4 2 München geheel bew. WZW 9 2 8 Zürich regen W 8 2 tl Genéve geheel bew. ZZW 9 4 2 Locarno half bew. windstil -2 0 Wenen zwaar bew. NW 1 -7 0 Innsbruck sneeuw W 3 -2 6 Rome geheel bew. ZZW 5 9 0 NeersJag laatste 24 uur. MATIGE TOT STRENGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later toenemende bewolking met kans op enige sneeuw in het Zuiden van het land. Vannacht matige tot strenge vorst. Morgenmid dag lichte vorst. Matige tot krachtige wind uit Oostelijke richtingen. 23 Februari Zon op 7.43 uur, onder 18.09 uur. Maan op 7.33 uur, onder 19.41 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 Februari Hoog water: 3.52 en 16.02 uur. Laag water: 11.40 en uur. Woensdag 23 Februari Hoog water: 4.25 en 16.35 uur. Laag water: 0.01 en 12.21 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1