Schoolstrijd kan erger worden dan koningskwestie ooit was ZW1ISAL BUISMAN F. DAMIAANS en Zn PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS schrale huid Wereldnieuws Zeelt ló het zo Vraagstuk der machtsverhouding van katholieken en niet-katholieken KVP-bestuursraad i JOHN BULL ONTDEKT T Stijgende dodenlijn J Gaat U verhuizen „Partij sterker dan ooit" Catherine Sauvage komt naar Amsterdam De radio geeft Woensdag Onderzoek der Eerste Kamer in oude beheerszaak: „Geen bewondering voor ministeriële argumentatie" Verzoek om eerherstel afgewezen Lijd! niet langer Aanplakker van beledigend biljet veroordeeld Kardinaal Segura zegt in moeilijkheden te zitten Dr. J. P. L. Hulst op 27 Februari 80 jaar Heffing op pootaardappelen wordt verhoogd Leewin beschermt man tegen leeuw Foto- periodiciteit DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 (Van onze correspondent in Brussel) Voor de meeste Nederlanders is het onbegrijpelijk dat er anno 1955 nog in een Europees land sprake kan zijn van een schoolstrijd. Is de onderwijskwestie in Nederland al niet sedert de jaren twintig geregeld? De voorstanders van het staatsonderwijs in België antwoorden op die vraag: „Nooit willen wij naar het Nederlandse régime toe. In Nederland is het openbaar onderwijs, ingevolge de schoolwetten geweldig in betekenis achteruitgegaan. Het omvat nog slechts 27 percent van het totaal aantal leerlingen". Het vrije protestantse en R.K. onder- wijs zijn in Nederland sterk vooruitgegaan ten nadele van het openbaar onder wijs. In België ztjn de toestanden op liet ge bied van bet onderwijs geheel anders. Wanneer men daar spreekt van vrij on derwijs. betekent zulks R.K. onderwijs. Hiertegenover staat het staatsonderwijs, dat neutraal is, in zoverre onderwijs neutraal kan zijn. In de Vlaamse jirovin- cies, die overwegend Rooms Katholiek zijn, sturen de ouders hun kinderen naar R.K. scholen. Te Brussel is de toestand ongeveer half-om-half. en in de Waalse provincies, die overwegend socialistisch zijn, is de positie van het staatsonderwijs zeer sterk. Dat maakt de schoolvrede bij kans onmogtlijk. De socialisten en liberalen verwijten de Hoorns Katholieken, dat de R.K. scholen kweekscholen zijn voor de CVP, en de Rooms Katholieken beweren, dat de staatsscholen, zoals in Frankrijk, een jeugd vormen die geen eerbied meer toont voor God, de Kerk en de eeuwige waarden der Christelijke beschaving. De school kwestie is een vraagstuk van machtsver houding tussen de Rooms Katholieken en de niet-Katholieken. Het onderwijs lijdt zwaar onder de gevolgen van deze strijd. In het algemeen kan niet worden gezegd, dat het Belgisch onderwijs zich op een hoog niveau ontwikkelt, hoewel er uitste kende rijksathenea en zelfs zeer goede vrije middelbare scholen zijn, bijvoorbeeld die worden geleid door de paters Jezuieten. Oorlogsverklaring De wetsontwerpen van de socialistische minister van Onderwijs, Collard, wijzigen het regime van het lager, middelbaar, technisch en normaalonderwijs (kweek scholen voor onderwijzers) grondig. Som mige bepalingen zijn een rechtstreekse „oorlogsverklaring" aan het vrije R.K. on derwijs. Hogere socialistische ambtenaren, die zich met het schoolprobleem bezig houden zijn de mening toegedaan dat het staatsonderwijs in België, voornamelijk in Vlaanderen, moet warden verdedigd en uitgebreid. Naar hun mening is in veie R.K. dorpen en gemeenten waar vrijzin nige of niet-R.Katholieke ouders gedwon gen zijn hun kinderen naar een R.K. school te sturen, behoefte aan officiële scholen. De staat heeft de plicht een beter even wicht tot stand te brengen tussen de on derwijzers van de staatskweekscholen en ADVERTENTIE Uw huisraad, waar U toch zo zuinig op bent, kunt U niet laten verhuizen door sjouwerlui. U bent wel haast verplicht een vakman te hulp te roepen. Vraag ons eens, want wij hebben van die vaklui en ook nog prima verpak kingsmateriaal om Uw kostbaar huis raad tegen beschadiging te beschermen. ZIJLVEST 41 - HAARLEM TEL. 12456 - 14155 - 22279 Verhuis- en emballeerbedrijf die welke een diploma haalden in een R.K. kweekschool, zo zeggen zij. In de nieuwe wet op het lager onderwijs is vastgelegd, dat de helft van de onder wijzers en het hoofd van iedere lagere ge meenteschool een diploma van een staats- kweekschooi moeten hebben. Tot nu toe benoemden de gemeenteraden de onder wijzers en R.K. gemeenteraden benoem den vrijwel uitsluitend onderwijzers van R.K. kweekscholen. Zij zullen verplicht zijn als hoofd van de gemeenteschool een onderwijzer te benoemen, die zeer waar schijnlijk niet tot de politieke opinie van de meerderheid van de gemeenteraad zal behoren. In een R.K. Vlaams dorp bete kent zulks dat de ouders hun kinderen moeten toevertrouwen aan een „goddeloze" meester, zo zeggen de R.K. tegenstanders van de omtwerpen-CoUard. Revolutie-gevaar Het gevaar bestaat dat de gemeentebe sturen in de Vlaamse gemeenten en dorpen zullen weigeren de bevelen van de cen trale besturen van Brussel uit te voeren en ADVERTENTIE men plotseling voor een openlijk gezags crisis zou staan. De Koningskwestie heeft bewezen, dat men de orde niet met gendarmes kan handhaven, als de burgers van een land over een kwestie die de gemoederen in be weging brengt, ernstig zijn verdeeld. En de schoolkwestie is nog veel meer met sen timenten geladen dan de Koningskwestie. De Vlaaimse liberalen hebben de rege- -jng reeds gewaarschuwd de zaken niet op dc spits te drijven. Deze liberalen, die ook. in de kringen der gematigde Vlaamse R.K. burgers hun kiezers hebben, vrezen bij de verkiezingen vain 1958, volgend op en kele jaren van bittere schoolstrijd te wor den weggevaagd. Sommige R.K. propagandisten hebben zich reeds geheel op de schoolstrijd inge steld. Zij spreken over staking van belas tingbetalers, massabetogingen, staking van de ouders en van de leerlingen, een mars van de 100.000 naar Brussel, boycot van de giro, terugtrekkenvan rekeningen bij de spaarbank, enzovoort. Geen enkele ernstige politiek waarnemer gelooft dat het tussen de liberaal-socialistische meerder heid van de regering en de R.K. oppositie tot een openlijke sch ooioor log zal komen. Voor de volgende verkiezingen van 1953 zal een compromis over het school vraag stuk 'tot stand zijn gekomen, menen zij. Politieke waarnemers hebben zich echter al eens meer vergist (Reuter) De Belgische primaat, kardinaal Joseph van Roey, heeft een brief aan de priesters in zijn diocees gezonden, waarin de gelovigen opge roepen worden te bidden „want de Katholieke scholen zijn in ernstig ge vaar". Na de hoogmis moet iedere dag een bijzondere litanie gezongen wor den. De bestuursraad der KVP heeft Zaterdag in Utrecht vergaderd. De voorzitter der partij, mr. H. W. van Doorn, hield een rede, waarin hij o.m. gewaagde van het feit dat zich in liberale, maar vooral in socialisti sche kringen verschillen van inzicht om trent het te voeren politiek beleid en zelfs omtrent de inhoud van het eigen ideaal en dc basis van eigen partijvorming demon streren, die „weinig in overeenstemming lijken met de wijze, waarop de KVP in 1952 om haar basis voor partij-vorming werd becritiseerd". „Ons interesseren echter niet alleen de gebeurtenissen op politiek en op organisa torisch terrein bij andere partijen, nu zij voorvallen in een tijd, waarin de KVP een geduchte bezinning op haar beginselèn voor partijvorming, haar structuur en werkmethoden reeds voor een groot deel achter de rug heeft. Ook wat in eigen katholieke kring te ge beuren staat in de katholieke werkge meenschap en in het komende eenheids- gesprek is van bijzondere betekenis. Het partijbestuur der KVP zal zich in de komende weken nader beraden naar aan leiding van de resultaten van deze bijeen komsten, maar het verloop der partij-acti-- viteiten en onze bevindingen in de veel vuldige contacten met onze kiezers recht vaardigen ten volle, dat wij met de KVP ons sterk weten als zelden tevoren". In 1955, aldus de spreker, moeten wij met alle kracht de sprong over de 300.000 leden doen slagen. De begroting van 1954 en de andere jaarstukken werden goedgekeurd. Van Donderdag 3 tot Dinsdag 8 Maart zal in het Nieuwe de la Mar-thcatcr te Am sterdam een Parys cabaretprogramma worden vertoond, waarin onder anderen de vedette Catherine Sauvage zal optreden, die in 1954 „Le grand prix du disque" be haalde. ADVERTENTIE Een Engelsman kreeg een busje BUISMAN in handen en las er o.a. op: „Bespaart op Koffie", waarop hij onmiddellijk begreep waarvoor BUIS MAN diende, door het te vertalen met 'The best part of your Coffee". Zo is het ook, geen lekkerdeT en voordeliger koffie dan met "BUISMAN". Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje 'BUISMAN wonderen HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws: 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huls vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Congres van de Partij van de Arbeid. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Politiekapel. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.15 Congres van de Partij van de Arbeid. 14.45 Voor de jeugd. 15.15 Congres van de Tartij van de Arbeid. 15.45 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Congres van de Partij van de Arbeid. 17.15 Gitaarensemble. 17.30 Congres van de Partij van de Arbeid. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Kroniek overzee. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Congres van de Partij van de Ar beid 18.30 R.V U.: Aspecten van het Nieuwe Israël door mr. Abel Herzberg. 19.00 Kinder liedjes. 19.10 Cultuur in het geding, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Con gres van de Partij van de Arbeid. 20.20 Ge varieerd programma voor de soldaten. 20.55 Het geheim van Lord Cammarleigh, hoor spel. 22.17 Lichte muziek. 22.45 Mars en zijn bewoners, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.40—24 00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Een vaste Burcht. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9 00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Werkers in Nieuw Guinea, hoorspel. 12.15 Platen 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 La Cenerentola, opera (pl.) 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Viool, clavechnbel en cello. 18.45 Help haar er door, klankbeeld. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Blaasmuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Jeugdbijeenkomst van het Leger des Heils. 21.30 Omroep-orkest en solist. 22.10 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.20 Amusementsmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (NTS.) 19.30 T.V. nieuws. 19.50 Film. 20.00 Film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.14 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Idem. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volks zang. 20.00 Hoorspel. 21.00 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag. en: Vraaggesprek met onze luisteraars. (Op 224 m.). De commissie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer heeft verslag uitge bracht omtrent het adres van A. P. Vijf- vinkel uit Nieuwenhoorn, die verzocht had om bespoediging der schadeuitkering tot uitbetaling van welke de commissie voor beheersconflicten te Rotterdam de minister van Justitie heeft geadviseerd. In zijn van 28 Mei 1951 daterende ver zoekschrift zegt de adressant, dat hij ten gevolge van het beheer van zijn bedrijf door het Nederlands Beheersinstituut schade heeft geleden ad 124.000. Hij heeft zich indertijd gewend tot de commissie voor beheersconflicten te Rot terdam, welke in Augustus 1951 aan de toenmalige minister van Justitie voorstelde een dergelijk bedrag uit te betalen. De vorige minister van Justitie heeft in 1953 de Kamer meegedeeld dat het door hem ingestelde onderzoek hem niet heeft geleid tot de overtuiging, dat het Beheers instituut verplicht is aan adressant een schadevergoeding te betalen en dat laatst genoemde het Nederlandse Beheersinsti tuut dus in rechten zal moeten aanspreken. De commissie voor de verzoekschriften is nu tot de conclusie gekomen, dat er in derdaad gronden bestaan voor de grief van adressant, dat het beheer, althans voor een deel, onoordeelkundig is geweest en dat daardoor voor hem ernstige schade is ont staan. Wel bleek het uiterst moeilijk vast te stellen, welk deel van de schade het ge volg van dit onoordeelkundig beheer is ge weest. Daarom heeft de commissie voor de ver zoekschriften het nodig geacht mr. G. I. W. Gratama, gewezen voorzitter van de com missie beheersconflicten, over deze aange legenheid te horen. De minister van Justitie echter heeft op grond van bezwaren van staatsrechtelijke aard zijn medewerking daartoe niet willen verlenen, ook niet, na dat de commissie aan de minister had voor gesteld, dat dit horen zou geschieden in het bijzijn van de bewindsman. „Formalistische argumentatie" 's Ministers argumentatie heeft de com missie voor de verzoekschriften ernstig De minister van Justitie heeft aan de Eerste Kamer een brief gezonden betref fende een verzoek om eerherstel van C. de J. te Dordrecht, gewezen ambtenaar van politie. De J. is destijds ingevolge het zuive ringsbesluit 1945 ontslagen omdat hij in ernstige mate te kort zou zijn geschoten in het „betrachten van de juiste houding tijdens de bezetting". De minister is tot de conclusie geko men, dat noch de uitspraak van het kan tongerecht, noch de resultaten van een na der onderzoek, noch het door adressant gevoerde verweer nieuw licht heeft ge worpen op diens houding tijdens de bezet ting. Het is dan ook niet gebleken, dat hij ten onrechte uit de politiedienst is ontsla gen. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. teleurgesteld: zij is haars inziens wel zeer sterk van zuiver formele, zo niet van for malistische aard. De minister is er niet in geslaagd aan te tonen, dat de door hem tegen het advies van de commissie voor beheersconflicten betaling aan adressant van 124.000 aangevoerde argumenten een belangrijke afwijking van dit bedrag wettigen. Wel is waar heeft de minister zich bereid getoond tot een schikking te komen, doch naar de mening der commissie liggen de gedachten van de bewindsman op dit stuk zo ver van die van adressant, dat op een minnelijke schikking niet kan worden gehoopt. De commissie stelt aan de Kamer voor: als haar mening uit te spreken, dat aan adressant geen recht is gedaan en de be windsman uit te nodigen: a. een arbiter of een commissie van arbiters ter zake te be noemen om vast te stellen, welk bedrag aan adressant behoort te worden uitge keerd; b. in afwachting van deze uitspraak over te gaan tot een voorlopige uitbetaling aan adressant van het bedrag, dat de minister in beginsel bereid is als schade vergoeding uit te keren. De politierechter te 's-Gravenhage heeft de 39-jarige makelaar W. J. K. K. uit Den Haag, conform de cis van de officier van justitie, veroordeeld lot een boete van f 150 omdat K. in April van het vorig jaar bil jetten op diverse punten in Den Haag had aangeplakt waarop stond „Stemt niet op moffenknecht Daarna volgde de naam van de eandidaat. In een psychiatrisch rapport werd K. verminderd toerekeningsvatbaar genoemd. De verdediger mr. K. Schuering zei in zijn pleidooi dat het niet in K.'s bedoeling had gelegen de eandidaat te beledigen Pleiter meende dat K. vervolgd had moe ten worden wegens smaadschrift en niet. wegens belediging. Bij smaadschrift moet de verdachte zijn woorden kunnen bewyzen. K. zegt dit te kunnen. K. die oud-illegale werker is. zei, dat hij er bezwaar tegen maakt dat tijdens de zit ting was gezegd dat hy reeds vervolgd was wegens moord of doodslag, „Sinds wan neer zijn ondergrondse strijders moorde naars?" vroeg hij. De biljetten waren geen rancunemaatregel. „Vlak voor de bevrij ding kregen wy de opdracht deze man te li quideren", zei hij. De politierechter hamer de deze woorden weg. omdat hij deze niet ter zake dienende achtte. „Mijn mond houd ik voor niemand", zei K. hierop. „Ik ga in hoger beroep". De enige protestontenbestrijder SEVILLA (United Press Kardinaal Segura heeft in de kathedraal van Se- villa gezegd de protestantse propaganda in Spanje te betreuren. Onlangs is in Ma drid, met toestemming van de Spaanse re gering, een protestants predikant beves tigd, die een vurig leraar is en die de R.K. kerk veel schade kan berokkenen, aldus kardinaal Segura. die zeide de enige te zijn dir de verspreiding van het protestantisme bestrydt en dat hij daardoor op het ogen blik in een moeilijke positie verkeert. Hij betuigde zijn trouw aan de Paus, maar vroeg zich af of de Paus wel wist hoeveel offers hrj voor de kerk bracht. De gelovigen in de kathedraal applaudisseerden na de korte rede van Segura. T*1 *^PS01' - jfS&k 50OAANTALD08^R^RK£ERS 1300 1200 O \0 sO *D *o *o *o 3 u u u y u A i> Mn in ininin in m o m o ib o id u a fm Deze grafiek spreekt voor 'zichzelf. Hij spreekt tevens voor de talrijke slachtoffers, die een prooi werden van het steeds dries ter toeslaande monster der verkeersveilig heid. De persoonlijke verantwoordelijkheid van iedere weggebruiker afzonderlijk wordt met deze afschuwelijke curve wel zeer duidelijk onderstreept. De bekende Nederlandse gerechtelijke ge neeskundige dr. J. P. L. Hulst, wordt op 27 Februari 80 jaar. Hij is nog steeds ac tief, al is zijn taak de laatste jaren ver licht na de oprichting van het gerechtelijk laboratorium. Behalve op het terrein van de misdaad is de arbeid van dokter Hulst ook van groot belang bij de identificatie van stof felijke resten. De heer J. P. L. Hulst werd op 27 Febr. 1875 te Alkmaar geboren. In 1892 werd hij in Leiden medisch student en op 4 Novem ber 1898 slaagde hij voor het artsexamen Hij werd assistent bij prof. Binswanger en vervolgens van 1899 tot 1901 bij de psy chiater prof. Jelgersma. Tevens was hij toen assistent aan het Boerhaavelabora- torium te Leiden. Hierna was hij twee jaar werkzaam als arts aan het krankzinnigen gesticht te Zutphen en vervolgens, tot 1920, wederom aan het Boerhaavelaboratorium. Sinds 1920 heeft dokter Hulst zich ge specialiseerd in de gerechtelijke genees kunde in dienst van de justitie. In 1919 was hij reeds lector in de gerech telijke geneeskunde en criminaliteit aan het Tropisch Instituut te Leiden. In 1928 werd hij privaat docent bij de juridische faculteit der Leidse universiteit met als leeropdracht de reconstructie van het straf bare feit In 1935 werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau en in 1948 tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dr. Hulst, die in Leiden woont, zal op 27 Februari uitstedig zijn. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de Hoofdafdeling Akkerbouw tot ver hoging van de heffing ten behoeve van het pootgoed-egalisatiefonds. Deze heffing wordt f 80,per ha, echter met dien verstande, dat de financiëring van de Stichting Aard- appelbewaring en de Stichting Pootgoed- propaganda niet zal geschieden uit deze heffing. Voor deze stichtingen zal een af zonderlijke heffing van f 10 per ha nodig zijn. De financiëring geschiedde tot nu toe gedeeltelijk uit de arcaalheffing van f 50. Het pootgoed-egalisatiefonds heeft bij het overnemen van de overschotten uit oogst 1953 aanzienlijke bedragen moeten betalen. Als de uitgaven van de reductieregelingen gedaan zijn, benevens die voor de over schotten uit de oogst 1954. zal het fonds nog kunnen beschiken over ongeveer f 4.500.000,- Deze reserve is niet voldoende om een be hoorlijke bodem in de markt te kunnen leggen. Elk jaar zijn er overschotten van be paalde rassen, klassen en sorteringen. Hier voor moet gemiddeld per jaar f 1.000.000,- worden uitgegeven. Ter versterking van het stamkapitaal moet de heffing aanzienlijk worden verhoogd, aldus het Landbouwschap. De Amerikaanse filmmaatschappij „Me- tro-Goldwyn-Mayer" is van plan in de herfst in Nederland buitenopnamen te maken voor de verfilming van het boek „Hans Brinker" van Mary Mapes Dodge. Staking. In het Saargebied hebben in de eerste grote staking sinds het begin van de tweede wereldoorlog, 70.000 me taalarbeiders het werk neergelegd. De arbeiders staken voor een loonsverho ging van 15 percent. De werkgevers ?ijn bereid een loonsverhoging van 7 tot 8 percent te geven. Liters. Bij een brand in een benzineop slagplaats op de Amerikaanse lucht machtsbasis Misawa (Hokkaido) in Japan is ongeveer 1.600.000 liter benzine in Vlammen opgegaan. Een Japanse brandweerman kwam om het leven.' Manoeuvretjes. De Japanse marine is be gonnen met de eerste manoeuvres sinds de Japanse qvergave in 1945. Aan de oefening, die vijf dagen zal duren, nemen ongeveer 6.000 man en 41 sche pen deel. Belediging. De hoofdredacteur van het socialistische blad „Frankische Zeitung" te Neurenberg is veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf wegens belediging van de West- Duitse regering. Het gerechtshof be paalde, dat de in October 1952 in het blad gepubliceerde beschuldiging, dat de regering een neo-nazistische „parti- sanengroep" begunstigde, ongegrond was. Deze groep had, volgens de „Fran kische Zeitung" lijsten opgesteld van personen die „gelikwideerd" zouden moeten worden. Óp deze lijsten zouden ook namen van socialistische politici vermeld zijn geweest. Vrees. Een vrij krachtige aardbeving heeft in Volos (centraal Griekenland) schade aan huizen aangericht. Eén per soon kwam om het leven. De bevolking brengt de nacht in de open lucht door uit vrees voor nieuwe bevingen. Beter. De Britse luchtverdediging tegen een eventuele nachtelijke aanval is „zeer bepaald" beter dan die van de Verenigde Staten, zo heeft de minister van Bevoorrading, Selwyn Lloyd, in het Lagerhuis verklaard. Radio-Moskou heeft medegedeeld dat de Sovjet-artil lerie beter en machtiger is dan de Amerikaanse, die zij in draagwijdte en vuurkracht verre overtreft. Handel. De Amerikaan Spanel uit Dover, in Delaware, heeft per advertentie in de Europese editie van de „New York Tri bune" een planeetje, bewoonbaar en zo mogelijk uraniumvrij gevraagd. Spanels drijfveer bleek uit een citaat van gene raal MacArthur „De oorlog is een mon ster van Frankenstein geworden dat beide partijen za! vernietigen." Spanel bood in een tweede advertentie de „met bloed bevlekte" aarde te koop aan. Het zetsel van elk van de twee advertenties vulde een cirkel. Belastbaar. De acht Amerikaanse vissers boten die de Peruviaanse regering in beslag had genomen zijn vrijgelaten, nadat od de vangst belasting was be taald. Het bedrag zou 2.054 dollars hebben bedragen. Herder. Aan David ben Goerion, de Israë lische oud-premier die na ruim een jaar als herder geleefd te hebben weer in de politiek is gegaan, is in het parlement in Jeruzalem een grootse ontvangst ten deel gevallen. Hem was verzocht de ppst van minister van Defensie over te nemen van Pinhas Lavon, die is Afge treden. De „Knesseth" (parlement) keurde zjjn benoeming met 74 tegen 24 stemmen goed. Eed. Een moordenaar uit de New Yorkse onderwereld, die gezworen had zich niet levend te laten vangen, is na een vuur gevecht van anderhalf uur tegen meer dan 150 politiemannen, doodgeschoten. De 41-jarige Augusto Robles ontketende het grootste vuurgevecht in de New Yorkse geschiedenis. Hij verwondde twee politiemannen, geen van beiden ernstig, voor een kogel hem velde in zijn woning op de derde étage in Harlem. ILFRACOMBE (United Press) Dc dierentuin-eigenaar Charles Trevisick heeft zijn leven te danken aan een leeu win die hem tegen een aanvallende leeuw verdedigde. Trevisick kwam de leeuwenkooi binnen om schoonmaak te houden. De leeuw ..Butch" sprong op hem af. scheurde de mouw uit zijn jas en wierp hem op de grond. Butch wilde juist zijn werk beëindigen, toen de leeu win Maryhaar welp in de steek liet en zich tussen „Butch" en Trevisick plaatste. Zij hield de leeuw op een af stand tot Trevisick de kooi had verla ten. Trevisick denkt dat Butch geprikkeld was omdat hij de laatste twee dagen minder vlees kreeg dan gewoonlijk. Door de zware sneeuwval kwamen de auto's met vlees niet op tijd in Ilfra- combe (Engeland) aan. xxCTxyjooowooooooooooeocoooooooocixioeioooooceeaaeoociOoc 12. Teleurgesteld wendde Enrico zich af. „Geen schattenmompelde hij, „alleen maar kisten vol documenten! Bah! Wie had ooit gedacht, dat de oude kapers zulke papierverzamelaars waren!" „Kijk eens!", zei Panda, een indrukwekkend gezegeld formulier ophoudend, „hier staat op, dat Mulder de Bulder en zijn afstammelingen officieel gemachtigd zijn, om de kaapvaart te beoefenen... Wat raar! De regering vond het dus goed, dat hij schepen buit maakte!" „Dat is een kaper-brief", ver klaarde Enrico. „Dat was in die oude tij den heel gewoon. De kapers moesten dan een deel van de buit aan de regering af staan". „Ook niet netjes van zo'n rege ring", vond Panda, „dan deden ze dus mee met zeeroverij!" „Geen zeeroverij, maar KAAPVAART", verbeterde Enrico. „De naam is anders, al kwam het op hetzelfde neer. Maarvervolgde hij moedeloos, „wat kunnen mij al die historische pape rassen schelen?! Ik dacht schatten te vin den!" „Ze kunnen daarbij misschien toch van nut zijn", antwoorde Panda, die op nieuw in de stoffige papieren was onder gedoken „Zoals deze schatkaart bijvoor beeld!" „Wat?!", riep Enrico, opspringend, „een schatkaart?!! Laat zien!!" BIJ KORTE-DAG planten, die uitslui tend tot bloemaanleg overgaan na korte dagelijkse belichting, is het eigenlijk niet zozeer de lengte van de belichtingsduur die beslist over de toekomstige bloei, dan wel de aaneengesloten periode van duisternis. Proeven met een bepaalde plantensoort wezen bijvoorbeeld uit dat na een zekere periode van licht en duisternis tot knop- vorming werd overgegaan, werd deze donkere periode echter onder- broken door één minuutje licht, dan bleef de bloeiperiode achterwege! In de plant dienen zich voor de bloemvorming dus waar schijnlijk een aantal reacties te voltrekken, waarvan enkele zich alleen kunnen afspelen bij een bepaalde, ononderbroken lichtperiode, andere daarentegen uitsluitend bij een on onderbroken periode van duisternis. Gemakshalve zouden we dit kunnen ver gelijken met de reacties die zich tijdens het ontwikkelen van een fotografische film afspelen in de donkere kamer. Wordt de fotograaf gedurende een bepaalde tijd niet gestoord, dan zal er niet veel kans op mislukken zijn. O wee echter, als de lief hebbende echtgenote onverhoeds de deur van de donkere kamer opent en het felle ganglicht in het foto-atelier laat binnen stromen. Het humeur van de fotograaf is dan zeker voor de hele avond en de film voor altijd bedorven. Een dergelijke gang van zaken kunnen we bij de planten wier periodiciteit op het licht (of de duisternis) is afgestemd, even eens verwachten. De lichtintensiteit, die noodzakelijk is tijdens de lichtperiode of fataal blijkt tijdens de duisternis, behoeft slechts zeer gering te zijn en volgens Gaertner en Braunroth zouden zelfs mane-. stralen in staat zijn de bloei van lange- dag planten te vervroegen en die van korte-dag planten te vertragen of onmo gelijk te maken. Wellicht kan hierin t.z.t. een verklaring worden gevon den voor het feit dat een en kele plant, nl. een bepaalde iris in Zuid-Afrika, een bloeitijd heeft die met de standen van de maan blijkt te correleren. Uiteraard hebben vele on derzoekers getracht de oorza ken van de fotoperiodiciteit na te speuren. Men meent een oplossing te hebben gevonden in de veronderstelling dat het bloeien van de plant geschiedt onder invloed van een bloei-veroorzaken- de stof. bloeihormoon of florigeen ge noemd. Proeven hebben wel een vingerwij zing in deze richting gegeven, maar on danks veelvuldige pogingen is men er nog niet in geslaagd deze stof uit de plant af te scheiden en zo lang dit niet is geschiedt berust het bestaan van florigeen op een hypothese. Nu we het toch over lichtstralen hebbel» gehad, moeten we ook eens spreken over een merkwaardige straling die zich in dt delende cel vertoont. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2