VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE1 ^Srieven aan de redactie Lading carbid ontploft in gezonken Zweeds schip jm Kort en bondig Huisvrouwen zagen en hoorden over Israël Oud-wethouder N. Passchier overleden Castricum HKW vierde eerste lustrum Vloot vertrekt in de middag N.V. Van Gend en Loos kreeg twee boetes DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 7 „Een volk van strijders - een gewijd land'' Arbeider gewond Sonneveld's cabaret voor de VARA Heemskerk Stille Omgang bestaat veertig jaar Hoofdprijzen Staatsloterij Visser viel op dek Grote waardering voor oprichter J. Zandbergen Met zestig netten Op Maandag 23 Mei Scheepvaart Beroep op noodweer werd afgewezen (Verkort weergegeven 'Veilig verkeer. Er wordt de laatste tijd "heel wat in de dagbladen geschreven over het moeilijke Nederlandse verkeer. Er zal nu door de politie weer strenger op ver- keersovertreders worden gelet, met als resultaat vaker „op de bon". Zou een eenvoudige, doch direct voelbare straf bij een verkeersovertreding niet een groter effect boeken dan een „bon", die nog een administratieve nasleep heeft? In dit verband is de volgende suggestie ■wellicht de overweging waard. Bij een Verkeersovertreding laat de agent één (of meerdere) luchtbanden van de desbetref fende auto of fiets leeglopen. De automobi list moet darï zijn reservewiel opzetten en de fietser moet maar zien dat hij een pomp te leen krijgt. Een straf zonder veel nasleep, psycholo gisch doeitreffend, doch hoge eisen stellend aan het optreden van ons politiecorps. EEN WEGGEBRUIKER „De Schaduw". 15 Februari vroeg „Xen Lezer" zich af waarom toch zo wei- viig mensen reageren op het aangrijpende stukje van J. L. voorkomende in het No. van 3 Februari. Inderdaad, dit is een stukje tragiek van (de tijd waarin wij leven. Praktisch ieder ïmens is er van overtuigd dat oorlog ver meden moet wordenMaar als het op de consequenties aankomt, schrikt het grootste deel der mensheid terug. Hoewel men weet dat bewapeningswed lopen steeds tot oorlog hebben geleid, sug gereert men zich te geloven (als steeds) dat zij nu tot Vrede leiden. Men wil dê democratie redden en accepteert daartoe dictatoriale methoden. Men weet dat goede economische en so ciale omstandigheden de beste bestrijding legen extremistische groeperingen vormen, anaar geeft desondanks milliarden uit voor megatieve doeleinden en mede daardoor gaan voor vele jonge mensen de beste jaren van hun leven verloren, terwijl ze gewend worden critiekloos bevelen op te volgen.. Ihplaats van deze milliarden èn mensen in te zetten voor het bouwen van goede wo ningen en zo daadwerkelijk extremistische broedplaatsen te bestrijden, houdt men zich aan het oude, steeds mislukte recept. Men weet dat al te grote economische 'ongelijkheid naast een bron van veel leed, mede een belangrijke oorlogsoorzaak is, toch doet men er weinig tegen en laat het meeste bezit met de daaraan verbonden macht in handen van enkele grote concerns en banken. Wat dacht u, wanneer wij eens braken met onze vrees en de moedige consequen tie aandorsten van het „alles is beter dan oorlog", terwijl wij ons leven lieten leiden door het beginsel, dat het beter is onrecht te lijden dan te doen, zou het dan niet kun nen blijken dat de tegenstander die we in deze geestesgesteldheid tegemoet treden, evenals, wjj^andfirs.w^rd? De"geschiedenis is er, om de waarheid hiervan te bewijzen, zelfs in de grijze oud heid. Toen de Romeinen onder hun abso lute heerser en door brute kracht, de hoger beschaafde Grieken onderwierpen, droe gen deze laatsten hun cultuur op de eersten over, zodat de overwonnenen, op onbloe dige wijze, toch overwinnaars werden. In het,begin ^v.as het vast, niet prettig, doch als steeds: de zachte krachten zullen zeker winnen.... in 't end. Hierna te handelen vraagt meer 'moed dan een heel leger kan opbrengen. Nog hebben wij dè kans hier toe! N. A- en H-bommen. Als een uitvinder in zijn huis gaat experimenteren en men „Men kan geen inzicht in het leven van de Joden krijgen zonder iets te weten van de diepe godsdienstige achtergrond van dit VQlli, dat leeft in de Messiasvenoachting en daaruit de hoop put op een volmaakte we- rcfd, hdt vrederijk Gods op aarde". Deze woordep sprak gistermiddag in het Patronaat de heer F. Hinlopen ten aanhore van de vele dames die, onder auspiciën van de Velser Huisvrouwen, waren bijeengeko men om iets te vernemen over ae ontwik keling van Israël. De haam Palestina, dat uiteindelijk Phi- listijnenland betekent, heeft afgedaan en ook de naam Heilig Land (bijzonder, apart gesteld land) geldt niet meer, zo zei spre ker. De-naam Israël is ontleend aan het bijbelse verhaal van Jakobs worsteling met God aan de beek Jabbok, toen Jahwe zelf hem de naarrt Israël - strijder Gods - ver leende. In alle verstrooiing door de eeuwen heen, zijn de Joden gebleven strijders Gods. En het is opmerkelijk dat slechts enkele jaren nadat' er zes millioèn mensen van dit volk „ausradiert" waren om in dit volk God zelf te treffen, de staat Israël werd uitgeroepen, aldus spreker. Mevrouw G. A. Hinlopen-Nanninga. die dè eigenlijke lezing na deze inleiding hield aan de hand van lantaarnplaatjes, maakte haar gehoor duidelijk van welk een on schatbare waarde het voor de Jood is dit land te mogen betreden. Dit land der va deren, waar z(j uit alle delen van de wereld samenkomen, na omzwervingen en ver volgingen, mogen zij beschouwen als de enige plaats ter wereld, waar zij zichzelf kunnen zyn en bet gevoel van minderwaar digheid van zich kunnen zetten. Hier vol trekt zich een samensmeltingssysteem, waar uit alle volken groeit een nieuw volk en een nieuw type. Er komen in de laatste jaren veel Oost-Europese Joden, er komen er uit Marokko en Tunis en deze worden opgevangen om hun de allereerste beginse len van staatsburgerschap by te brengen. Zij schetste het moeizame pionierswerk, dat zij met ijzeren doorzettingsvermogen en zeldzaam enthousiasme verrichten dooi malaria-moerassen te dempen en onvrucht bare bodem tot vruchtbaar land te maken. Zij vertelde van het leven in de kibboets, de coöperatieve landbewerking, waar mannen en vrouwen beide werken en de kinderen ondergebracht zyn in crèches. Waar uit een gemeenschappelijke pot de huishouding en benodigde kleding worden betaald. Ook van de ghettosteden, waar de orthodoxe Jood leeft, gaf zij een beschrijving in woord en beeld. Tot slot werden een aantal dia-positieven van het meer van Ge- ncsareth op het doek gebracht en enige verzen van de dichteres Rachel gedecla meerd. Om de sfeer geheel te benaderen klonken zo nu en dan Joodse liederen op, vastgelegd op gramofoonplatcn. En van die liederen was het zeker „Het lied der hope" dat in zyn ontroerende eenvoud de harten trof. komt er achter, dat hij gevaar zou kunnen opleveren voor de omwonenden, wordt het experimenteren hem ten strengste (niet ten onrechte) verboden. En wat nu? Terwijl aan de ene kant een groep geleerden, onderzoekers, natuurkun digen waarschuwen tegen het proeven ne men en tot ontploffing brengen van A- en H-bommen, daar de „rode streep" bereikt is, gaan anderen gewoon door met hun ge- experimenteer. Is er dan nu niemand die macht genoeg heeft die geleerden hun verderfelijke proe ven te doen staken? Wat zij nu ontketenen is erger dan oorlog. Denk maar eens aan die Japanse vissers. Over 20 a 30 jaar zijn onze kinderen, als het zo doorgaat, het slachtoffer. Wat prof. Palmer betreft, zijn inzicht over de atoomenergie voor vredesdoelein den (maar dan zonder ontploffingen) deel ik met hem, maar niet zijn mening dat men de atoombomproeven en ongelukken op de koop toe moet nemen. EEN MOEDER. S. O. te Haarlem Vrede Naar aanleiding van ingezon den brieven zou ik willen vragen: Wat kun nen wij persoonlijk tegen de oorlog doen? Politiek hebben slechts enkelen en dan nog een zeer twijfelachtige invloed. Maar er is één wegwijzer afgescheiden van elke opvat ting op politiek of religieus gebied: dat is een diep besef van de eenheid van alle le ven en eerbied voor dit leven. „In Hem leeft en beweegt het Al". Daarom liefde rijkheid tegenover mens en dier en door openlijke getuigenis, onvermoeid en onver schrokken, van de onverbrekelijke innerlij ke broederschap van alle mensen blank, bruin of zwart, volgens de wil van God. J. A. H. Vanmorgen vroeg is plotseling te zijnen huize aan de Acacialaan op 69-jarige leef tijd overleden de oud-wethouder voor de volkshuisvesting, onderwijs en sociale zaken te Beverwijk, de heer N. Passchier, die jarenlang voor de A.R.-fractie zitting in de Beverwijkse raad heeft gehad. De heer Passchier is voortgekomen uit de tuindersstand en werd geboren te Nooi^wijk.' In het begin van deze eeuw kwam hij als tuinknecht naar „Scheybeeck" en onder brak zijn verblijf in Beverwijk met werk in Eefde, waar hij op kasteel Dordt tuin baas werd. Verscheidene jaren daarna is de heer Passéhier chef geweest van de Heemskerkse proeftuin, om daarna een eigen tuindersbedrijf in Wijk aan Zee en Duin op te zetten. Zijn politieke carrière begon de thans overledene in September 1935 in de raad van Wijk aan Zee en Duin, waar hij ge kozen werd voor de A.R.-fractie; later werd de heer Passchier wethouder in deze toen nog afzonderlijke gemeente; een ]aar later bepleitte hij de belangen zijner partij en van de tuinders in het algemeen in de raad van Beverwijk en liet zich kennen als een bezadigd partijman, die vaak met droge humor de ernst zijner betogen doorspekte. Na de bevrijding werd de heer Passchier gekozen tot raadslid en wethouder, welk ambt hij tot de laatste raadsverkiezingen bekleedde de afgelopen jaren had hij zitting in de raad. Hij nam voorts een v/erkzaam aandeel in het sociaal en maat schappelijk leven als lid van vele schooi en kerkbesturen. Vanmorgen wilde de arbeider van de ha venstichting B. V. uit IJmuiden in het pla- tenmagazijn van de warmbandwalserij van Breedband een houten balkje onder een staalplaat leggen. Hiertoe werd de plaat aan één kant wat opgehesen. Terwijl V. het balkje onder de plaat schoof, viel de plaat uit de hrjshaak en kwam op het einde van het balkje terecht, dat dompte en V. tegen df onderkaak sloeg. Met een wond aan de rechterkaak. hoofdpijn en misselijkheid is hij in het Rode Kruis-ziekenhuis te Bever wijk opgenomen. Een geheel uitverkocht Rex Theater heeft Wim Sonneveld en zijn cabaretge zelschap Maandagavond ter gelegenheid van hun optreden voor de plaatselijke af deling van de VARA ook In IJmuiden een buitengewoon warm onthaal bereid. En terecht, want er zijn maar weinig zwakke olekken aan te wijzen in dit voortreffe lijke programma, dat trouwens reeds door David Koning kort na de première in ons blad is besproken. Uiteraard mocht zijn beroemde creatie van Willem Parel thans niet ontbreken. Deze heeft in de zaal een hoorbare reactie vain blijde herkenning opgewekt. Wegens de grote belangstelling heeft het bestuur zich genoodzaakt gezien Wim Sonneveld voor Dinsdag 1 Maart naar het Rex Theater terug te roepen, waarbij hij zich reeds nu van hetzelfde grote succes overtuigd kan houden. Deze propaganda-avond werd met een kort woord ingeleid door de voorzitter van de afdeling IJmuiden, de heer G. Boersma, die voor 13 Maart in 't Cultureel Centrum een televisiemiddag aankondigde ter ge legenheid van de uitzending van de voet balwedstrijd Holland-Denemarken en voor Donderdag 17 Maart (in samenwerking met „Alcura" en BBIJ), een opvoering van „De kaarten zijn gedeeld" van Armand Salacrou door De Toneelvereniging in het Rex Theater. Vervolgens werd het gebruikelijke pro pagandistische woord uitgesproken door de heer G. Bakker, redacteur van „De Ra- diogids". Het penootschpio „Stille Omgang" te Heemskerk zal binnenkort veertig jaar be staan en ter viering hiervan zal op Zon dag 20 Maart in de R.K. kerk een hoog mis worden opgedragen. In verband hier mede zal de stille tocht plaats vinden in de nacht van 26 op 27 Maart. De eigenlijke oprichting van de plaatse lijke afdeling geschiedde op 1 Maart 1915, tot die datum namen de Heemskerkers deel tezamen met Beverwijk. In de eerste jaren van het bestaan werd de tocht naar Amsterdam steeds te voet ondernomen, maar later werden boottochten uit Bever wijk en Velsen georganiseerd Na de oor log wordt de reis per autobus ondernomen hoewel er nog altijd consequente lieden zijn, die te voet gaan. Het aantal deelne mers naar Amsterdam bedraagt elk jaar ongeveer vier honderd, naar Alkmaar gaan altijd een vijftig mensen. De heer W. Meyer is reeds zeven en dertig jaar voorzitter van de afdeling en is reeds sinds de oprichting lid. De heer R. Beentjes als secretaris en de heer J. A. Kors als penningmeester vervullen beide reeds 22 jaar lang hun functie. Er zijn ongetwijfeld verscheidenen, die sinds de oprichting lid zijn, doch dit is niet meer na te gaan, daar de bescheiden uit de oprichtingstijd verloren zijn gegaan. In de badplaats Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de afdeling Wijk aan Zee van het genootschap „Stille Omgang" wordt op Zondag 27 Februari in café „De Zon" een filmavond georganiseerd. Vertoond zal worden de rolprent „Mensen kijken niet naar de hemel". BINNENLAND De „Stichting liet Nationaal Rheuma- fonds" gaat een nationale actie voeren onder het motto: „A.V.A." (Allen Voor Allen), waaraan voor een bedrag van f226.000 aan „kansen" is verbonden. Het zal mogelijk zijn, een toegewezen bedrag naar eigen keuze te besteden. Het bureau van actie is gevestigd te Rotterdam. Heemraadsingel 303, telefoon 50000 K 1800, gironummer 842. In Wassenaar is plotseling overleden dr. H. C. Stek. directeur van de erven de Wed. N. van Nelle N.V. te Rotterdam. Hij bereikte de leeftijd van 57 jaar. De bootdienst UrkEnkhuizen is we gens ijsgang op het IJselmeer gestaakt. 4e klasse 2e lijst 100.000: 8995 2.000: 2308 1.500: 4993 10094 1.000: 5810 6238 6371 9152 11918 13526 400: 5635 6114 9132 12244 14216 15302 21658 200: 1343 3036 3607 4707 5474 6564 6647 6869 7827 8454 8542 8565 10640 10918 11418 11769 12429 12487 13139 13326 15554 16192 17164 17515 19116 19322 19336 20141 21167 21851 Aan boord van de IJM 32 (Eli), die he denmorgen de haven van IJmuiden binnen kwam, is de 62-jarige matroos A. Krab tijdens de visserij uitgegleden en zo onge lukkig op het dek terechtgekomen, dat hij bij binnenkomst per ziekenauto naar het Antoniusziekenhuis moest worden ver voerd. Daar is een hcupfractuur geconsta teerd. Zes honderd ton carbid in de ruimen van het Zweedse vrachtschip Nordanland, dat door een storm op de kade in de haven van Genua zonk, is gisteravond tot ont ploffing gekomen en in brand geraakt. De daverende slag werd in de gehele stad gehoord en gevoeld. Er bevond zich nie mand aan boord van het gekapseisde schip toen het calciumcarbid tot ontplof fing kwam. Twee wakers op de kade wer den tegen de grond geworpen en licht gewond. Een pakhuis en enkele haven installaties in de onmiddellijke omgeving liepen schade op. Vit gaten in de wand van het schip stegen rookwolken en steek- vlamnten op. Ongeveer twintig explosies volgden elkaar in snel tempo op en de rookontwikkeling was zo overweldigend, dat de toeschouwers de indruk kregen dat het gehele havengebied in brand stond. Drijvende brandspuiten en brandweerwa gens werden opgesteld waar de gassen op het water brandden. Deze telefoto is ge nomen op het ogenblik dat de brug van het schip van de kade is gegleden en het vaartuig op zijn kant in het water ligt. De ontploffingen lieten niet lang op zich wachten. Weinig aanvoer Drie loggers en twee kotters zetten van daag samen 1500 kilo tongen, 60 kisten schol, 20 wijting, 40 schelvis, 200 ijskabel- jauwen en 1300 stijve kabeljauwen aan de kant. Tong en schol voor export De tongen waren bestemd voor export, evenals de grote schol en de rijen kabel jauw. Grote tong maakte 22.10, groot middel 2.25, half pondjes 2.70—/ 2.60, de enen 2.602.65 en de tweetjes 2.55 per kilo. De grote schol bracht op 22, middel 26, zetschol 4542, schol I 38. De rijen kabeljauw lagen tussen de 50 en de 39. Binnenland Schol II werd door het binnenland afge nomen voor 28, schol III voor 2326. Braadschelvis ging van de hand voor 38 42, pennen voor 5462, klein mid del schelvis voor 51, groot middel voor 47. Grote gul bracht op 38, middelgul 35, torren 30. Voor morgen Woensdag komt de Flamingo (van 10 Februarf) met 435 kisten vis, waarvan 110 kisten schelvis en piepers, 110 kisten kool- vis, 50 kabeljauw en gul, 100 radio, 20 ge stripte wijting, 20 dichte wijting, 5 makreel, 5 haring, 15 stokkebit en 500 stijve kabel jauwen. De Eli is al binnen met 275 kisten vis, (van 8 Febr.), waarvan 75 kisten schelvis en piepers, 180 kool en gul, 10 wijting, 10 stokkebit en 900 stijve kabeljauwen. De Haarlem (van 10 Februari) zal er zijn met 1400 kisten vis, waarvan 340 kisten schel vis en piepers, 500 koolvis, 170 gul en ka beljauw, 290 wijting, 45 haring, 20 makreel, 25 stokkebit, 10 kisten platvis en 490 stij ve kabeljauwen. De Katholieke handels-, kantoor- en winkelbedienden te Castricum, georgani seerd in de Nederlandse Bond „St. Fran- ciscus van Assisië", hebben Maandag in hótel Meijer het eerste lustrum van hun afdeling gevierd. Voor vijf jaar werd de af deling opgezet door de secretaris van de Katholieke Arbeiders Bond, de heer J. Zandbergen, met een totaal van elf leden. Door de grote actieviteit van de heer Zand bergen, die als voorzitter werd gekozen, kwam de afdeling tot grote bloei en thans zijn er vijftig leden. Met trots gewaagde de heer Zandbergen van de vooruitgang, doch zijn mening, dat hij slechts een gering aan deel had in deze, „nanr" de vergadering niet: enkele leden zwaaiden niet ten on rechte de voorzitter lofwaardige dank woorden toe, waarbij de aanwezige bonds- bestuurder, de heer J. Kriek uit Zaandam, zich in gelijke zin liet horen. Om gezondheidsredenen en door zijn veelomvattende arbeid als secretaris van de KAB, zag de voorzitter zich overigens genoodzaakt af te treden. De vice-voorzit- ter, de heer P. Befort, moest door zijn ver trek naar Den Haag, eveneens zijn functie ter beschikking stellen. Uit de zes candi- daten werden tenslotte de heren J. A. Ra demaker, als voorzitter, en H. Markx, als vice-voorzitter gekozen. Het jaar- en lustrumverslag van de secretaris, de heer C. Weel, was kort maar krachtig, doch niettegenstaande dat gaf het tevens een duidelijk overzicht van de groei der afdeling sinds de oprichting. Het over zicht van de penningmeester, de heer H. M. C. v. d. Boogaard, gaf een batig saldo weer. De geestelijk adviseur van de afdeling, kapelaan J. Tuyp, stelde voor een fonds te vormen waaruit de financiering van een afdelingsvaandel kon geschieden. Dit voor stel werd aanvaard en op aandringen van de leden werd de gratis verloting omgezet in een verloting tegen betaling en de op brengst werd in het vaandelfonds gestort. Het resultaat was een bedrag van 10,30. Nadat bondsbestuurder Kriek een aantal vragen van de leden deskundig had beant woord, bracht hij namens het bondsbestuur hartelijk dank aan de heer J. Zandbergen voor zijn stuwende arbeid. Secretaris C. Weel voegde hier de dank namens de leden aan toe en sprak de wens uit dat de heer Rademakers in staat zou zijn de voetsporen van zijn voorganger te drukken. Vermoedelijk zal ook de Gelria er zijn met 720 kisten vis en 160 kabeljauwen. De SCH 117 komt eveneens voor de Woensdag- markt Allan Water Donderdag Donderdag zal de Allan Water (van 11 Febr.) markten met 510 kisten vis. Hierbij zijn 235 kisten schelvis en piepers, 100 dichte piepers, 70 gul, kabeljauw en blanke kool, 10 zwarte kool, 50 haring, 5 makreel. 25 wijting, 15 stokkebit en 400 stijve ka beljauwen. Ook de Vikingbank (van 12 Febr.) komt voor Donderdag met 1180 kis ten vis. Oudste boten zyn dan de Postboy en de Sumatra van 11 Febr.; de Batavia f 14 Februari); Bergen, Bloemendaal en Vios (15 Februari); Maria van Hattum, Johan nes Polderman en Herman van 16 Februari en de Thorina en de Eveline van de 18e. Binnengekomen IJM 226, 202, 249, 206, 213, KW 104 De vrouw Dirkje, HD 79 Drie Gebroeders, 47, 37 Verwachting, UK 215, 79, TX 4, SCH 27 Onderneming II. Vertrokken IJM 1 Tzonne, 204 Verwachting, 53 Heemstede. 14 Annie, 45 Hoop, 249, 226. 206, 31, 22, 52, 5, 272, RQ 53 Dirkje, 46 Claesje, SCH 135 Cornelia Maria, VL 166 Neeltje, 83 Cornelis, WR 33. 34. BU 33, AM 17, 18, 26. KW 70 Nellie Marie, 65 Willy Alida, 52 Vrouw Anna, 155 Arie, 24 Cor nelis, 78 Excelsior II, 162 De Vier Gezus ters, 17 Arie Nico, 89 Willempje, 91 Alida, 10 Adrianus, 166 De Gebroeders, 28 Ver wachting, 107 Jacoba, 125 Petronella, 67 Noordster I, 36, 21, 34, 62. En dan op zee Van zee uit werden trekken gemeld van de KW 51 met 30 kilo en 3 manden vis. IJM 7 met 30 kilo en 6 m. vis; KW 26 met 70 kilo en 5 m. vis in 2 trekken; KW 126 met 50 kilo en 3 m. vis; KW 108 met 35 kilo en 3 m. vis: IJM 33 met 25 m. hoops; KW 155 met 4 m. vis, geen tong. Besommingen van hedenmorgen Loggers: KW 23 4570, SCH 27 5230, HD 79 5520. Kotters: HD 125 2870. De Nederlandse haringvloot zal zoals gemeld, op Maandag 23 Mei zee kiezen om de jacht op „Hollandse Nieuwe" te openen. De redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij heeft deze datum vastgesteld. Het besluit behoeft nog de goedkeuring van het Bedrijfschap voor Visserijproducten. Ook het uur van uitvaren is ditmaal vastgesteld, n.l. 5 uur 's middags. Men wil daardoor alle vissersplaatsen in dezelfde positie plaatsen. De helft van de Nederlandse haringlog- gers uit Scheveningen, Vlaardingen, IJmui den en Katwijk zal aan de traditionele jacht deelnemen. De reders hebben beslo ten de teelt te beginnen met zestig netten per schip. De Haarlemse economische politierechter mr. J. A. Bletz heeft morgen schrif telijk vonnis gewezen in de zaak tegen het Haarlems filiaal van de N.V. Van Gend en Loos, waaraan overtreding van artikel 59 van de Wet Autovervoer Goederen ten las te gelegd was. In opdracht van dit bedryf waren er het vorig jaar twee containers met aardewerk vervoerd door een ander vervoerbedrijf op vrachtauto's welke geen vergunning hadden. De officier van justitie mr. J. Wiarda had een boete van 25 gulden geëist, maar de raadsman van Van Gend en Loos had om een hogere boete verzocht ten einde de kwestie hogerop behandeld te zien. In de uitspraak van de economische politie rechter wordt er de nadruk op gelegd, dat het vervoer geschiedde voor rekening en op risico van Van Gend en Loos.. In de vrachtauto waren geen papieren van het vervoerbedrijf, dat voor Van Gend en Loos reed, maar daaraan zou men volgens de econ. politierechter ook nog niet vol doende hebben gehad. Voor een vervoer als dit is een vergunning nodig, die op naam staat van Van Gend en Loos. Het beroep op noodweer (de grote drukte, waardoor men wel bly was nog een vrachtauto te kunnen charteren) werd door de economi- Agamemnon, pass. 20 Trinidad n. Curasao. Alblasserdijk, 20 v. Tampa n. Havana. Alnati, 20 530 m. Z.ZW. Las Palmas. Altair, 20 v. Santos n. Rlo de Janeiro. Ampenan, 17 te Soerabaja Amstelpark, 1 te Villa Constitucion. Averdijk, pass. 20 Vlissingen n. New York- Abbedijk, 20 te Philadelphia Alphard, pass 21 Finisterre n. Antwerpen. Aludra, 21 v. Bombay n. Karachi. Bonaire, 20 810 m. ZW. Fayal. Baarn. 20 v. Trinidad n. La Guaira. Bennekom, 20 te Delfzijl. Boissevain, 18 te Kobe. Baarn, 21 v. Trinidad n. Le Guaira. Bali, 22 te Djibouti. Bloemfontein, 21 240 m. Z. Freetown. Boschfontein, pass. 21 Guardafui n. Aden. Boskoop, nacht 22-23 te Amsterdam verw. Ceronla, 21 te Massawa. Clavella. 20 v. Port Said n. Gibraltar. Caltex Leiden, pass. 21 Algiers n. Rotterdam Cistula, 21 te Rotterdam. Congostroom, 17 te Lagos. Cronenburgh. 22 te IJmuiden verwacht. Caltex Pernis, pass. 21 Oostpunt Kreja n. R'dam Caltex The Hague, 22 Rotterdam verwacht. Celebes, 21 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Cradle of Liberty, pass 21 Perim n. Suez. Delfshaven, pass. 20 Kp. Finisterre n. Hambi. g Duivendijk. 22 Curaqao verwacht. Delfland, pass. 21 Finisterre n. Las Palmas. Diemerdijk, 18 te Portland Oreg. Eemdijk, pass. 20 Beimuda n. Le Havre. Elizabeth b, pass. 20 Vlissingen n. Corpus Christ! Esso Den Haag. pass. 20 Vlissingen n. Schiedam Eemland. 18 te Bahia. I Erinna. 22 te Bangkok. Friesland (SSM), pass. 20 Lissabon n. A'dam Goroias, 20 te Piraeus. Graveland. 20 v. Recife n. Las Palmas. Guineekust. 21 te Amsterdam. Gooiland, 20 te Rio Grande- Haulerwijk, 21 te Norfolk. Heelsum, pass. 20 Ouessant n. Hamilton. Haarlem, 20 v. Amsterdam n. La Guaira. Hector, pass. 20 Ouessant n. Rotterdam. Ittersum, 20 te Hamburg. Jagersfontein, 21 te Port Elizabeth. Joh. v. Oldenbarnevelt pass. 21 Kp. St. Vincent naar Amsterdam. Karimata, 22 te Colombo. Kota Inten. 22 Bintang verw. Lekkerkerk. 21 te Antwerpen. Loosdrecht, 20 te Genua. Lutterkerk, pass. 21 Ouessant n. Marseille. Meiiskerk, 21 te LaS Palmas. Molenkerk, 21 te Antwerpen. Mijdrecht. 21 te New York. Maas, 20 te Savona. Malea, 21 te Hongkong. Manoeran. 18 rede Singapore. Marken, pass. 20 Ouessant n. Newcastle. Macuba, pass. 21 Perim n. Fao. Marlsa, 22 te Madras verwacht. Modjokerto, 21 v. Cocanada n. Calcitta. Nestor, 20 te Trinidad. Notos, 20 v Amsterdam n Gothenburg. Nieuw Amsterdam, 21 v. Havana n. New Yo:k. Noordam. 21 350 m. W.t.Z. Lands End- Oberon. 20 v. Port of Spain n. Londen. Ootmarsum, 21 te Le Havre. Oranje, pass. 21 Burlings n. Southampton. Ovula, 21 v. Saigon n. Pladju Prins Maurits pass. 20 Kp. Finisterre n. R'dam Prins Philips Willem. 20 v. Dakar n. Casablanej Prins Willem George Fred.. 21 te Halifax. Prins Joh. Willem Friso. 20 te Rotterdam. Pendrecht. 21 v. Suez n. Perz. Golf. Pieter S, 21 v. Rotterdam n. Swansea. Polydorus. 22 te Penang. Rijndam, 21 te New York. Radta, 21 v. Napels n. Genua. Rondo, 21 v. Singapore n. Port Swettenham. Rotti, 21 v. Singapore n. Tj. Priok. Saparoea, pass. 21 Perim n. Bahrein. Soestdük. 20 v. Port Said n. Hallfax. Stad Rotterdam, verm. 21 v. Monrovia naar Rotterdam. Sarpedon, 21 te Bremen. Stentor. 21 te Antwerpen Schouten, pass. 21 Sabang n. Mahe. Smgkep, pass. 21 Lissabon n- Le Havre. Stad Maastricht, 22 te Bona. Stad Schiedam. 21 te Emden verw. Stad Vlaardingen. 21 te Narvik. Statue of Liberty. 21 v. Port Said n Philadelphia Tara, pass. 21 Kp. Finisterre n. Lissabon. Teiresias. pass. 21 Minikiy n. Beiawan. Tomori, 20 te Hamburg. Tjimenteng 18 te Manilla Talisse. 21 te Suez. Tarakan, 22 te Tj. Priok. Tarla, 21 rede Miri. Teucer. 21 v. Semarang n. Soerabaja. Van Spilbergen, 20 v. Dakar n. Le Havre Willem Ruys, 21 v. Beiawan n. Singapore. Weltevreden, 21 te Port Said Westerdam. 20 340 m. ZW. Sable eil. Westland, 20 v. Montevideo n. Santos. Waterman. 21 540 in. Z.t.W. Str Lombok. Wieldrecht. 21 Malta gepass n. Rastanura. W. Alton Jones. 21 180 m. NO. Madeira. Willemstad. 21 510 m. NO. Fayal. Woensdrecht. pass. 21 Sabang n. Balikpapan. Zaan. pass. 20 Finisterre n Malta. Zonnewijk. 21 v. Palermo n. Willemstad. Zuiderkruis, 21 140 m. O. Madeira. KLEINE VAART Adm Courbet. 21 v Birkenhead te Liverpool. Adm. De Ruyter, 21 te Swansea. Adm. Nelson, 21 v. Swansea te St. Brleuc. Anna b. verm. 21 v. Genua n. Sete. Arnoudspolder, 29 v. Rotterdam te Lissabon. Audacia. nacht 21-22 v. Andflskaa te Halden verwacht. Abro, 21 v. Vlissingen n. Landskrona. Aco. verm. 22 v. Swansea n. Amsterdam. Aeneas. 21 v. Kopenhagen te Amsterdam. Alcetas. 20 v. Odense te Amsterdam. Algarve, 22 v. Swansea te Rotterdam verw Amstelborg, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Amstelstroom. 20 v. Swansea te Amsterdam. Anlka, 21 v. Vlissingen n. Kirkwall. Ardeas. 20 v. Barcelona n. Tarragona. Ary Scheffer. 21 v. Maassluis te Portsmouth Att S, verm. 21 v. Swansea n .Rotterdam. sche politierechter verworpen. Hy veroor deelde het Haarlemse filiaal van Van Gend en Loos tot een boete van 126 gulden sub sidiair 26 dagen en een boete van 125 gul den subs. 25 dagen om de veroordeelde in de gelegenheid te stellen in hoger beroep te gaan by het gerechtshof in Amsterdam. Ameland, 21 v. Londen te Rotterdam. Anna, 20 v. Rotterdam n. Stettin. Ad ••ent, 21 v. Stettin te Goole verw. Ami.'o. pass. 21 Brunsbüttel n. Par. Arcturus, 3 Maart v. Itajai te Las Palmas verw Auriga, 21 v. Svendborg te Dublin verw. Beekbergen, 20 v. Goole te Santander. Bernisse. 20 dwars Kp. Vilano n. Garston. Bree Helle. verm. 22 v. Rotterdam n Londen. Barendsz, 20 pass. Vlissingen n .Cork. Barracuda, 21 v. Rotterdam te Grimsby. Batavier I. pas. 20 St. Vincent n. Bordeaux. Betty Anne S. 22 v. Swansea te R'dam verw. Bterum, 21 dwars Vlieland n. Londen. Bill S, 21 v. Antwerpen te Garston verw. Boreas. 20 v. Venetië te Rijeka n. Barl. Brem. 20 v. Vlissingen n. Lissabon. Radzo, 20 v. Londen te Rotterdam. Binnenhaven, pass. 20 Kp. St. Vincent n. Belfast Birmingham, 20 v. Rotterdam te Kingslynn. Concepcion, 20 340 m. ZW. Kp. Blanco. Cateli. pass 20 Vlissingen n. Gent. Cinderella. 21 te Rotterdam met machineschade Claes Compaen, 21 v. Vlaardingen te Esbjerg. Corrle b. 20 v East London te Rotterdam Crescendo. 21 v. Hamburg te Rotterdam Casana, 21 v Antw. te Kopenhagen verw. Continental, 20 v. Goole n Rotterdam. Cornelia b I. 20 v. Rouaan n. Newcastle. Deni. 20 v. Esbjerg te Brussel. Dollard, 22 v. Rotterdam te Gothenburg verw. Daje Bohmer, 21 v. Carthagena n. Londen. Diana V, pass. 20 Vlissingen n. Londen. Draco, 19 v. La Pallice n. Amsterdam. Daniël, 20 v. Antwerpen te Gooi. Deo Duee, 20 v. Malmö te Gothenburg. Depa. pass. 20 Vlissingen n. Antw. Duiveland, 20 v. Harlingen n. Leith. ï.i bergen, 20 v. Londen te Gyon. Eiisa. 20 v. Famagu-ta n. Ceuta. Eemstroom, 20 v. Huil te Amsterdam. Eyo S, pass. 20 Vlissingen n. Kopenhagen. Escaut, 20 v Parijs te Rotterdam. Fraternité, 20 v Newburgh n. Londen. Gerd. 20 te Leith. Gaasterland, 21 v. Grangemouth te Rotterdam. Gerrit, 20 v. Hamburg te Amsterdam. Haaksbergen. 21 v. Teignmouth te Napels. Hast III, 20 v. Londen n. Dublin. Henrica, verm. 21 v. Guernsey n. Swansea. Hoogezand. pass. 20 Vlissingen n. Calais. Hoc Vinces, 20 v. Grimsby te Rotterdam. Harold, verm. 21 v. Frederikstad. Haskerland. 20 v. Harlingen te Goole. Ibis, 20 te Vlissingen terug uit Zee. Jo, nog tot 23 te Guernsey. Joost. 18 v. Aberdeen n. Haugesund. Jan Kreumer, 20 v .Rotterdam n. Londen. Julia Mary, 18 v. Casablanca n. Antw. Johnnoy, 20 v. Rotterdam n. Antwerpen. Keyser, pass. 20 Vlissingen n. Cork. Kitty, pass. 2« Vlissingen n. Queensboro. Kemphaan, verm. 22 v. Algiers n. Londen of Southampton. Lucas Bols I. 20 v. Rotterdam n. Dublin. Lies, 20 v. Swansea te Rochefort. Liberté, 21 v. Rotterdam te Antwerpen. Mariscal Lopez, 20 dwars Kp. Frio n. Floriana- polis. Merak N, 20 180 m. NO. Rio Grande do Sul. Marcella, verm. 21 v. Vlaardingen n. Kirkcaldy. Matthew, 22 v. Oxelosund te Rotterdam verw. Madjoe. pas. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Margriet L, 20 v. Londen te Amsterdam. Marjan, verm. 22 v. Hayle n. St. Malo. Bay Mere. verm. 22 v. Antwerpen n. Londen. Menkar, 20 v. Rotterdam te Bordeaux. Meuse 20 v. Rotterdam te Stockholm. Mintaka N 20 v Casablanca Bordeaux. Mirach N 20 v. Fedala te Casablanca. Mirfak N. pass. 20 Beachyhead n. Las Palmas. Mount Everest. 21 rede Brunsbüttel. Myfem, pass. 21 Texel n. Stockholm. Mynelis, 21 nog te Reykjavik. Mypuck. pass. 20 Rousan n Nykoping. Merwetiaven, verm. 21 v. R'dam n. Duinkerken en Rouaan. Midsland, 21 v. Rotterdam te Grangemouth verw Muphrid N. '1 v. Gdynia te Quimper verw. Neeltje b, 21 v. Barrydock n. Bordeaux. Nieuwehaven, 22 Rotterdam verw. Nautic, pass. 20 Vlissingen n. Londen. Nero. 19 v. Lissabon n. Amsterdam Noorderlicht. 22 v. Amsterdam te Cork verw. Noordland. 20 v Swansea te Amsterdam. Noordkaap. 21 v. Mantyiuoto te Rotterdam. Nijenstein, 20 v. Middlesboro te Rotterdam. Noorderhaven. verm. 21 v. Gothenburg n. Ham burg. Nottingham. 20 v. Amsterdam te Harlingen. Oosterburgh. pass. 20 Brunsbüttel n. Rotterdam. Oostereems. 21 30 m. N- Texel n. Amsterdam. Oosterdok. 20 v. Falmouth n. Londen. Oranje. 20 v. Rotterdam n. Boston. Ponza. 19 v. Bordeaux n. Garston. Perregaux, 21 40 m. ZW. Casquets. Peter Swenden. pass. 21 Vlissingen n. Antw Phecda 21 te Rouaan. Phidias 19 v. Faro n. Amsterdam. Pirola, 21 pass. Vlissingen n. Antwerpen. Plato. 19 v. Le Havre n. Hamburg. Rio. pass. 20 Vlissingen n. Faversham. Roeif. 20 v. Lissabon te Amsterdam. Rosemarie. 22 v. Kooenhagen te Rotterdam verw. Spoorhaven. 20 v. Casablanca n. Marseille. Spurt, 21 v. Cork te Nantes. Stella Maris. 21 v. d Tyne n. Chrlstiansand. Strijpe, verm. 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Senior. 20 v. Grangemouth te Rotterdam. Silvaplana. 20 v. Antwerpen te Rotterdam. Setas. 20 v. Darlowo te Hamburg. Silvretta, 21 v. Gothenburg te Varberg verw Stientje Mensinua. 20 v. Ceuta n. Melilla. Theano, 20 v. Dublin te Rotterdam. Ton S. 21 v. Swansea te Rotterdam. Tilly. 18 v. Goole n. Bilbao. Trlto. 20 v. Rotterdam te Dublin. Urmajo, 20 v. Duclalr n. Belfast. Vrouwepolder, 21 te Les Sables d'Olonne. Wilhelmina W. 21 v. Abenraa te Rotterdam. Willy. 19 v. Aalborg te Rotterdam. Walcnburgh. pass. 21 Kiel n. Stockholm. Westerdok. 19 v. Amsterdam n I.ond-n. Wfckenbureh. 22 te Duinkerken verw. Wim. 21 bij Westhinder n Artwerpcu. Westpolder, verm. 22 v. Rotterdam n. Oporto. Zeehaan, 24 v. Rotterdam te Algiers verw. SLEEPVAART Bbro. 21 v Vlissingen n. Zee. Goeree. 21 v. Falmouth te Port Said met zuiger naar Aden. Hudson. 20 v. La Pallice n. Conakry met schip Humber, 20 90 m. N.NO Derna met zuiger. Loire. 18 43 m. Z. Las Palmas met schip. Noordholiand, 19 120 m. O. Kp. Henry. Noordzee, 19 te Schiedam. Oostzee. 21 v Maassluis te Swansea. Oceaan. 18 v. Cuxhaven te Basrah met kraan. Poolzee. 20 v. Maassluis te Swansea. Rode Zee 18 v. Hongkong te TJ. Priok. Tyne. 18 v. Belem n Rotterdam met bagger molen en bak. Witte Zee, 18 40 m. ZO. Daedalus met 2 si b.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3