Alleen al aan vaste lasten kost een bad een ton per jaar Verenigingsvaria Elke dag tegen vijven dekt een vrouw de tafel in de polder Voor BRILLEN DE BOER Agenda voor Velsen DE EXPLOITATIE VAN EEN „OVERDEKTE" Velsen mag geen „klasse-zwembad" krijgen trit de LJmond Vogelbescherming in de koude praktijk Aanval op record 4 x 100 meter Santpoort Met Jan P. Strijbos naar Zuid-Afrika DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 5 De taak van de Katholieke vrouw Bridgeclub „Wijk aan Zee'' Zondag in het Velserbad Kampioens-poloploeg tegen de „Meeuwen" „Alleen mogelijkheid tot zelf bouwen" Druk-bczochte jaar vergadering van de KMC „Volksonderwijs" binnenkort negentien jaar Christelijk Overheids personeel vergadert Veel „leut" in het Kennemer-Theater Vitesse '22 hield klaverjasdrive V astenavondviering van NKJB Na denken komt zetten Driekamp gewichtheffen in IJmuiden Nieuwe zeesleepboot HET EXPLOITEREN van een overdekte zweminrichting is de laatste jaren een veelbesproken onderwerp geworden, omdat de ontwikkeling van het bad- en zwembedrijf in ons land steeds een particuliere aangelegenheid is geweest. De inrichtingen en hierbij heb ik het oog op de overdekte baden die practisch alle zonder steun van de overheid werken, zijn dus in feite „handelszaken", die moeten zorgen de eindjes aan elkaar te knopen. En juist dit is de laatste jaren zo bijzonder moeilijk geworden. Wanneer in de loop van dit artikel enkele cijfers genoemd worden, dan hebben deze geen betrekking op het „Velserbad", doch zij geven een voorbeeld van een middelmatig grote zweminrichting. En dan zult ge zien, dat er een grote post vaste lasten „goed" te maken is. Eén der zware posten is het kolenverbruik. Normaal is een verbruik van ongeveer 175 a 180 ton per jaar. Momenteel be tekent dit een uitgavenpost van rond 16.000,—. Personeel vraagt bij een bezetting, die net-aan voldoende is voor een middel grote inrichting, inclusief sociale lasten, rond 43.000 en electriciteit (zonder bij zondere installatie) ongeveer 4.500. Wa ter mag op minstens 4.500 worden aan genomen. Laat ons veronderstellen, dat het ge bouw, inclusief technische installatie, 300.000 heeft gekost (cijfers van de ja ren 1934-1940) waarvan 100.000 voor de technische installatie. Dit betekent een rentelast van 10.500 en afschrijvingen van 16.500. Bij elkaar genomen zien we dus, dat een dergelijke inrichting een bedrag van ruimt 95.000 alleen al heeft aan vaste lasten. Nu zijn de meeste zwembaden in ons land gesticht vóór het jaar 1940 en spe ciaal in de jaren 1934 tot 1940 zijn er vele inrichtingen gebouwd. In 1934 alleen al verrezen er 5. Inloopperiode Toendertijd was een dergelijke investe ring volkomen verantwoord en bij het toen gepx-ojecteerde bezoek was een ren dabele exploitatie inderdaad mogelijk ge weest. Dat er de eerste 6 a 7 jaar verlie zen zouden zijn is begrijpelijk, omdat een zweminrichting deze tijd nodig heeft om „in te lopen" want zij biedt een nieuw „artikel" aan, n.L het overdekt zwemmen, dat alleen door propaganda tot een be hoorlijke omzet kan komen. En dan is er nog een belangrijk verschil tussen de baden boven en beneden de ri vieren, waarbij in de eerstgenoemde cate gorie een onderscheid gemaakt kan wor den in Westelijke en Oostelijke baden. Hogere „waterbeschaving" De Westelijke baden hebben over het algemeen niet die moeilijkheden (al zijn deze groot), die vrijwel alle anderen on dervinden. De waterbeschaving ligt in dit gedeelte van het land op belangrijk hoger niveau, dan elders. Begrijpelijk, want de grote en bekende zwemclubs zetelen in dit gedeelte van ons vaderland en de meeste bekende „ster ren" komen ook hier naar voren. Dat de aanwezigheid van lands- of wereldkam pioenen een zeer belangrijke stimulans is voor de ontwikkeling van de zwemkunst en zwemsport behoeft geen bet-jog. De Oostelijke en Zuidelijke baden heb ben als regel dit voordeel niet. De inloop- tijd van de overdekte is als gevolg hier van niet altijd te beperken tot 6 k 7 jaar en als we dan 1934 als uitgangspunt ne men, komen we na deze termijn in de oorlogsjaren. Materiaal was niet te krijgen, behoor lijk onderhoud was niet mogelijk, met alle gevolgen van dien. En na de oorlog zijn de lasten dusdanig verzwaard, dat in vele baden zonder meer roofbouw werd ge pleegd. Dat dit van funeste invloed is op gebouw en installatie spreekt vanzelf. Alleen de hoognodige reparaties werden uitgevoerd, de zaak weer „aan elkaar ge lapt" dan gaat een bepaald onderdeel weer enige tijd mee, tot het zich definitief be geeft. De oriderhoudspost is voor deze oudere baden van een leeftijd van 15-20 jaar en dan beginnen de kosten pas! zeer zwaar en als daar 6.000 voor besteed wordt, is het weinig. De vaste lasten komen dan ook ver bo ven de 100.000 per jaar. De laatste 6 pet. loonsverhoging vordert voor middelgrote baden een extra-uitgave van een kleine 3.000. Buiten deze vaste lasten zijn er de va riabele elementen, zoals alle soorten on derhoud, materialen, chemicaliën, lampen, diverse onkosten enz. enz. Deze kunnen voor oudere baden zeker aangenomen wor den op 8.000 a 9.000 per jaar. Een totaal uitgavenpost voor een mid delgroot bad mag gerust geraamd worden op 130.000 per jaar. En dit moet worden „goedgemaakt" door de badbezoekers. Dit betekent, dat er minstens tussen 250.000 en 300.000 perso nen per jaar het bad moeten bezoeken. Zware verliezen Dit aantal is in streken van ons land, waar de waterbeschaving niet zo ontwik keld is als in het Westen, zeer hoog, zo niet onbereikbaar, vooral in de Zuidelijke en Oostelijke helft. Het gevolg is, dat deze baden met zware verliezen te kampen hebben en zo men er in slaagt een netto overschot te kweken, dan is dit veelal verkregen door een minder onderhoud, hetgeen in de nabije toekomst nieuwe uit gaven in de hand werkt. Van reserveringen is geen sprake en nieuwe investeringen kunnen vrijwel niet geschieden. Het is heus geen bijzonder verschijnsel, dat na 1520 jaar, dus een levensduur, die vele baden thans bezitten een ketel ver nieuwd moet worden. Deze kost 8000. a 10.000,een bedrag dat de meeste ba den niet op tafel kunnen brengen. Ook an dere apparaten, die toch al niet dat onder houd gehad hebben, dat noodzakelijk was, moeten vervangen worden en dit behoort praktisch tot de onmogelijkheden. Er zijn baden, die een directe investering nodig hebben van 20.000,tot 30.000, willen zij de zaak in een behoorlijke toe stand houden, hebben dit bedrag daarvoor niet beschikbaar en derhalve laat de naas te toekomst zich niet rooskleurig aanzien. Duitsland en Engeland Men zal dan een beroep moeten doen op de overheid, doch de praktijk heeft uitge wezen, dat een dergelijke hulpverlening niet vlot gaat en wat dit betreft staat ons land ver achter bij het. buitenland. Wanneer vrij kijken naar het Duitsland In enige vorige artikelen heeft de heer C. W. v. Schreeven reeds zijn des kundigheid laten blijken over de kwes ties die hij als directeur der Velsense bad- zwem- en wasinrichtingen sinds kort ook in deze gemeente beheert. Deze bijdrage van zijn hand gaat die-per in op de enorme lasten, die zwembaden hebben te torsen. xoooooooooooooooceooooooooooooocoojeoooooooocoooooocxyx van ver voor de oorlog, dan zien wij, dat in 1912 bijv. in Plauen (100.000 inwoners) een gemeentebad werd gesticht voor 650.000,voorwaar een groot bedrag in die tijd! In kleine plaatsen, zoals Reichenbach, 550.000,—), Bochum 325.000.—), Je na 300.000.—), Iserlohn 340.000,—), Hildesheim 480.000,werden overdek ten gesticht en dit zijn alle plaatsen met een" inwoner-aantal, dat ver onder de 100.000 ligt. Hier zag men destijds al de grote sociaal-hygiënische waarde van een overdekte inrichting en men achtte een groot financieel offer ten volle verant woord. In Engeland nam de overheid nog veel grotere offers voor haar rekening. Een stad als Glasgow had in 1950 1.080.000 inwo ners en15 overdekte inrichtingen. Amsterdam had in dat jaar 770.866 in woners met 5 overdekten. Het gemiddelde badbezoek bedroeg in beide steden 1.8 1.9 bad per hoofd van de bevolking, dus gelijk. Het verlies op de baden in Glasgow be droeg 131.200,of meer dan een mil- lioen gulden. In Amsterdam betaalde de gemeente dit jaar 50.000,aan de overdekten voor het schoolzwemmen en buiten dit bedrag kost ten de baden aan de gemeente geen cent! ADVERTENTIE naar Kennemerlaan 60—62 Leverancier voor alle ziekenfondsen Dus we zien hetzelfde sociaal-hygiënische nut: Glasgow betaalt meer dan een millioen gulden, Amsterdam een halve ton! En Glasgow is géén uitzondering in Engeland. Hetzelfde wijzen de cijfers uit in Zwe den, Noorwegen, Denemarken, België, Zwitserland enz. Wel een zeer groot verschil en waar hier practisch de gehele sector van overdekten ontstaan is uit particulier initiatief en men nu de grootste moeite heeft zo niet een haast onmogelijke taak om het hoofd boven water te houden, zal ook de over heid in ons land moeten komen tot steun verlening in de vorm van subsidies aan de inrichtingen, willen vele baden kunnen blijven bestaan en niet een andere bestem ming krijgen. Er is al ernstig sprake van geweest dat één der grootste baden van ons land als garageruimte zou worden in gericht! In Hilversum is reeds de overdekte aan de Badhuislaan verkocht en verbouwd totkerk! De exploitatie van de overdekte is wel zeer moeilijk in deze particuliere baden. Zij zijn opgezet ter bevordering van de volksgezondheid, volksveiligheid en volks- hygiëne en dit zijn objecten, die geen winstfactor mogen kennen en aan de an- dt^e kant zijn de baden verplicht te pogen een sluitende begroting te verkrijgen. Géén luxe in Velsen Men moet het dus vinden in de badprij- zen, doch deze zijn al dermate hoog, dat een hoger niveau het bezoek zeker zal be- invloeden. De prijzen liggen nu al tussen 55 en 70 cent voor volwassenen en 4055 cent voor kinderen. De laatste loonsverhoging heeft tot ge volg gehad, dat de inrichtingen de prijzen nog verder moeten verhogen dit zal bin nenkort plaats hebben en dan wordt het zwemmen een luxe, die slechts naar ver houding weinigen zich zullen kunnen ver oorloven. Het worden dan nog meer dan vroeger „klasse-baden", die in feite door een zeer belangrijk gedeelte van onze be volking niet bezocht kunnen worden. We kunnen ons in Velsen gelukkig prij zen, dat ons gemeentebestuur het „Velser bad" zelf in handen heeft genomen en dat het brengen van een offer voor de sociaal- hygiënische taak van een overdekte ver antwoord wordt geacht. Het bezoek, dat redelijkerwijze in onze gemeente verwacht mag worden, zal echter wel zodanig zijn, dat dit offer geen grote vormen behoeft aan te nemen. En dit bezoek, Velsenaren, ligt in uw hand. Toont, dat ge deze daad van ons ge meentebestuur op prijs stelt door een zo groot mogelijk bezoek, want eerst dan kan gezegd worden, dat het „Velserbad" een zo groot mogelijk sociaal nut afwerpt. Voor de leden van de R.K. Vrouwenbewe gingen „Het Gilde" en de K.A.V. heeft de heer A. v. d. Veldt Maandagavond in zaal Dam te Heemskerk een lezing gehouden over de taak die volgens hem Katholieke moe ders en vrouwen hebben tegenover hun mannen en jongens. De heer v. d. Veldt die lid is van de Provinciale Staten van Noord holland betoogde dat in verband met de uit breidingsplannen van Heemskerk, waardoor de bevolking moet overschakelen van de agrarische sector naar de industriële, de vrouw hier speciaal voor een nieuwe en zware taak komt te staan. Zij moet de man nen er op wijzen dat het niet voldoende is om het geloof in de kerk en in het gezin te beleven, „maar dit moet ook naar buiten worden uitgedragen". Voor de vrouw is dit geen eenvoudige taak, maar hiervoor kan zij kracht vinden door lid te worden van een stands-organisatie. In dit verband wees spre ker op hetgeen hierover het Mandement aangeeft. Na de verschijning hiervan is een grote beroering ontstaan, ook en vooral in niet-Katholieke kringen. De anders denken den zeggen dat ook zij toch het beste met de mens voorhebben, de Katholieken hebben niet alleen het lichamelijke welzijn op het oog maar zien de geestelijke gezondheid al minstens even belangrijk". De Katholieken zijn bezorgd over de vooruitgang van de techniek, merkte het Statenlid op: het gevaar zit er in, dat de mens de Schepper wil over treffen, en Hem niet meer nodig denkt te hebben. Na het betoog van de heer v. d. Veldt was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De avond werd geopend door mevrouw Beentjes—1Tjeertjes, die er haar voldoening over uit sprak, dat deze bijeenkomst, ondanks de felle koude, zeer goed was bezocht. ADO-gymnasten streden onderling De Heemskerkse gymnastiekvereniging ADO heeft onderlinge wedstrijden gehouden, waarvan de uitslag als volgt was: Dames, eerste graad: 1. R. de Wit 75 pnt.; 2. G. de Wit 73 pnt.; 3. A. Schouws 72 pnt.; 4. A. de Wit 71 pnt.; 5. A. Bos 66% pnt. Tweede graad: 1. A. Pekel 61 pnt.; 2. A. Duin 57% pnt.; 3. A. Rofmer 56 pnt.; 4. S. Fatels 50 pnt. Meisjes, eerste graad: 1. T. Schouws 78% pnt.; 2. R. van Hooff 76% pnt.; 3. H. Timmer 67 pnt.; 4. L. Putker 65 pnt.; 5. D. Visser 61 pnt. Tweede graad: 1. J. Rijs 51% pnt; 2. C. Veldhuis 49% pnt.; 3. G. Groot 49 pnt.; 4. A. Denneman 48% pnt. De uitslagen van de in de onderlinge com petitie gespeelde partijen van de bridgeclub „Wijk aan Zee" zijn: 1. heer en mevr. v. d. Aar 46 pnt.; 2. DobberPirovano 45% pnt.; 3. mevr. v. SonBeermann 45 pnt.; 4. dames Schaaper—Handgraaf 44 pnt.; 5. v. d. Aar— Geudeke 43 pnt.; 6. mevr. Beermenn—v. Son 42$ pnt.; 7. mevr. Dobberv. d. Elzen 41% punt. Filmavond voor „Mercurianen" De afdeling Beverwijk-Velsen van de Algemene Bond „Mercurius" organiseert op Dinsdag 1 Maart in ,,'t Centrum" te Bever wijk een filmavond voor haar leden. Het programma wordt verzorgd door de filmdienst van de „Shell". ELKE DAG sjouwt een tengere vrouwenfiguur over de smalle slikkerige dijkjes, die de ondergelopen weilanden naast de Amsterdamseweg bij de Velser tunnel van elkaar scheiden alleen, of met haar man. Een klein autotje hebben zij scheef tegen de dijk achtergelaten en om een uur of vijf, als de matte middagzon alweer sterk aan verdwijnen denkt, kan het daar gemeen waaien over het land, dat ijs geworden is zover het oog reikt en waar straks bij aanhoudende vorst de schaatsers misschien weer een zeldzaam mooi baantje vinden. Voorlopig hebben de vogels er echter nog het rijk alleen: meeuwen in onrustige zwermen, een enkele taling en koeten veel koeten, die als zwarte vliegtuigjes van het steeds enger wordende open water opritselen, zodra het dagelijkse bezoek nadert. Sinds Vrijdag heeft mevrouw E. Smidt van Gelder een dagelijkse, persoonlijke poging gedaan om de toenemende honger in de samenleving van meeuwen, eenden, koeten en talingen te stillen en als zij tegen de schemer haar ronde heeft voltooid, zijn de hongerenden neergestreken op de pas- gedekte tafel, waarvan het met gras door schoten sneeuwservet duizenden indruk jes van telkens drie teentjes vertoont: dui zenden pootjes van watervogels, die bij horden op deze voedering afkomen. MEVROUW Smidt van Gelder, als be stuurslid van de Velsense bierenbescher ming maar ook als mens begaan met het verre van plezierige lot der vogels, die steeds moeilijker hun kostje opscharrelen in de barre wereld van sneeuw en ijs, kreeg via een harer mede-bestuursleden het verzoek van Vogelbescherming om iets aan de nooddruft van het vliegend ge dierte te doen en zij heeft daar toen niet lang over nagedacht. Er bleken een paar Velsenaren direct Naar wij vernemen zal er aanstaande Zondag tijdens de openingszweimwedstrij den in het gerestaureerde „Velserbad" door de ploeg van HPC uit Heemstede, een aan val worden gedaan op het Nederlandse record 4 x iOO meter, dat op 4.4.02 staat. Onlangs heeft de HPC-ploeg dit record reeds officieus met 2.2 seconde verbeterd, maar daar deze poging niet tevoren was aangevraagd kon zij niet erkend worden. Thans echter maakt het record een goede kans officieel te sneuvelen. De waterpolowedstrijd van deze groots- opgezette middag in het Velserbad zal gaan tussen de zeven Nederlandse kam pioenen van GZC uit Gouda en „De Meeu wen". De Velsense waterpolo'ers van VZV komen uit t.egen een Gelderse combinatie uit Zutphen. ^Grondstoffenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Maandagmorgen ter lossing aange komen het Duitse s.s. „Katharine Peters" met een lading van 2200 ton houtstof uit Gothenburg. bereid te zijn voor de nodige fourage te zorgen: de Centrale Bakkerijen hadden wel oud brood, slager C. Kok kwam met een grote zak kanen als bijdrage en vis handelaar J. Niessink droeg een grote hoeveelheid visafval bij, die elke dag een delicatesse vormt voor de viseters onder de hongerende schare. De NECO had er een voorraadje visconserven voor over, die door de koeten uitermate op prijs worden gesteld (inclusief de tomatensaus) en kruidenier Oudendijk uit Driehuis leverde spontaan kilo's koek. NOG IS HET een druppel op de gloeien de plaat van de steeds hoger stijgende nood: nauwelijks heeft mevrouw Smidt van Gelder haar avondronde gedaan of achter haar tuimelen de meeuwen uit de lucht, gevolgd door de minder brutale gas ten: kleinduimpje heeft zijn spoor door het bos zeker niet zó gauw zien uitvagen als zijn moderne opvolgster. Elke dag is er echter wel weer een gaatje te vinden voor nieuwe fourage; me vrouw Smidt van Gelder hoopt in stilte, dat er nog een paar vaste leveranciers bij zullen komen, zodat zij 't eenmaal begon nen werk zo lang als nodig is, kan voort zetten. Maar wat assistentie af en toe zou haar wel welkom zijn, want alleen al het open draaien van de honderden blikjes haring is een vorm van vrije tijdsbesteding, die haar lichtelijk boven de macht gaat. Er staan nog vele onaangebroken dozen in de garage ert wij hebben ons wel eens laten vertellen, dat de Velsense dierenbe scherming een uitermate actieve afdeling is met uitermate actieve leden, die allen een speciale studie van het blikopenen hebben gemaakt HET VOEDEREN wordt aan één plaats gebonden de hoge polderdijk langs het ondergelopen land voor het visafval de lage waterkeringen dieper het land in voor het „zachte" voer, dat de eenden en de koeten van een wisse dood redt. En het is. alsof de vogels het elkaar vertellen, want elke keer als de jonge vrouw met de laarzen aan en gehuld in haar „knoei- jas" de rok er onder heeft al heel wat Ten aanzien van de woningbouw aan de Tappenbeekstraat en de Stetweg te Wijk aan Zee heeft wethouder E. Gerritse tij dens een in hótel „Sonnevanck" gehouden bijeenkomst medegedeeld dat hier alleen door het zelf bouwen iets is te bereiken. De gemeente is in dat opzicht bereid tot zeer soepele voorwaarden, ook wat het eigen kapitaal betreft. winkelhaken opgelopen van de vele prik keldraadversperringen, die zich op haar weg bevinden de zware emmers door het ijzige landschap van de polder draagt, fladderen er meer vogels om haar hoofd dankbare schrokkers op de dis, die een hoop tijd en een bewonderenswaardige dosis moed en doorzettingsvermogen eist. J. F. Nog nimmer was de jaarvergadering van de Kennemer Motor Club zo druk bezocht als die van Maandagavond. De voorzitter de heer B. Mol stond in zijn openingswoord stil bij de in het vorige sei zoen gehouden verrichtingen. Uit de jaarverslagen bleek dat de KMC 64 leden en 10 donateurs heeft. De penning meester had aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 2217.43 waaronder een voor delig saldo a f51,82. De begroting voor 1955 sloot met een bedrag van f2000. De diverse commissarissen werden herkozen, de KMC blijft bij het district Noordholland aan gesloten. De vereniging „Volksonderwijs" hoopt in 1956 haar negentig-jarig bestaan te vieren. Dit deelde de heer IJ. Reitsma nit Velsen mede tijdens de gehouden jaarvergadering van de afdeling Wijk aan Zee van deze ver eniging. Hij wekte de leden op een steentje bij te dragen voor het bijeen brengen van een be drag van f250.000. Men streeft er tevens naar om het aantal leden met vijfduizend te ver meerderen en te brengen op 150.0000. De secretaris-penningmeester moest in het jaarverslag tot zijn spijt constateren dat de afdeling in 1955 niet tot grote activiteit is gekomen. De oorzaak ligt voornamelijk hierin dat de heer Vis, die deze drukke bestuurs functie vervult, zich door ziekte en andere omstandigheden niet volledig aan zijn taak kon wijden. Het financieel overzicht ver meldde een flink batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Jaape en Vis herkozen en als nieuwe leden in dit college werden benoemd de heren Schotsman, Jansen en Huibrechts. Tot besluit van de bijeenkomst werd nog de in Maart te houden feestavond besproken. Wereld vrouwengebedsdag Als onderdeel van de jaarlijkse wereld gebedsdag voor vrouwen vindt Vrijdagavond 25 Februari een dienst plaats in de consisto riekamer van de Ned. Herv. Kerk te Wijk aan Zee. De afdeling Beverwijk van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel houdt vanavond (Dinsdagi in restaurant „Bellevue" een ledenvergadering. De bonds voorzitter de heer P. Kapinga zal hier spre ken over de salarispositie van het Overheids personeel. De leuze Agge r.iar veul leut 'et was kennelijk uit het Zuiden van ons land over gewaaid. toen Maandagavond op het vasten avondbal, dat uitgaande van de Stichting KDO in het Kennemer-theater werd gehou den. Prins Carnaval regeerde. Al vroeg in de avond zat de ware feestvreugde er in welke tot ver na het middernachtelijk uur voortduurde. Onder leiding van de heer G. Bonnema werden tussen de dansjes deze avond verschillende „leutige" spelletjes ge daan. Natuurlijk ontbraken de serpentines, guirlandes en andere feestattributen niet, wat aan dit bal een echt carnaval-karakter gaf. De Castricumse voetbalvereniging Vitesse '22 heeft in hótel Meijer een klaverjasdrive gehouden. De deelname aan dit festijn was bijzonder groot. Het duo P. Bakker—P. Bakker Jr. werd eerste met 5606 punten: 2. J. Res—P. Liefting 5431 punten; 3. A. Dek ker—N. Hollenberg 5423 punten en 4. J. v. d. WoordP. Baas 5409 punten. Het bestuur zal na Pasen wederom een drive organiseren met als hoofdprijs een radiotoestel. De afdeling Heemskerk van de Nederv landse Katholieke Jeugdbond heeft Maandag in het KSA-gebouw vastenavond gevierd, met een gevarieerd programma dat geheel door eigen leden werd verzorgd. Muziek, zang en hersengymnastiek wisselden elkaar af en er heerste een buitengewoon prettige stemming, zodat veel te vroeg het uur van scheiden weer was aangebroken. Schieten bij „Ons Genoegen" De Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" hield een onderlinge wedstrijd waarvan de uitslag werd: 1. J. Hoogland 47 pnt.; 2. F. Heine 47 pnt.; 3. G. Snijders 47 pnt.; 4. J. Valkhoff 46 pnt.; 5. Th. Handgraaf 46 punten. De resultaten van de deze week gespeelde partijen in de onderlin competitie van de Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" zijn: N. Struwe—W. v. Klaveren 1—1; C. Diep- grondJ. v. d. Wel 20: J. LangewisC. Zuiderduin 0—2; F. v. Son—R. Mahlberg 2_0; w. Duin—J. v. Woensle 20. Zaterdag 26 Februari 1955 worden door de IJX.V. „Hercules" aan de Zeeweg gewicht hefwedstrijden georganiseerd. De H.K.V. „Haarlem" en de L.K.V. „Leiden" komen deze avond op bezoek. Voor deze beide verenigingen zullen de beste athleten uitkomen. Voor „Haarlem" onder meer A. C. van de Broek, de tweede prijswinnaar in de kam pioenschappen van Nederland 1954 midden gewicht le klasse. Voor de Leidenaren onder andere S. Stokkel kampioen van Nederland 1954 lichtzwaargewicht en voor „Hercules" komt onder meer uit D. Keirsgieter, kam pioen van Nederland 1955 zwaargewicht. Tevens zal Keirsgieter trachten zijn eigen record te verbeteren. Voor deze driekamp hebben 18 gewicht- heffers ingeschreven. In Utrecht wordt geworsteld Zondag 27 Februari worden door S.D.Z. Utrecht de kampioenschappen van Nederland voor worstelen gehouden. Nu de le en 2e klasse samengaan zullen er twee IJmuide- naren aan deelnemen, namelijk W. van Ewijk in zwaargewicht en J. Kosen in mid dengewicht. Beide worstelaars zijn lid van de IJmuider Krachtsport Vereniging .Her cules". MARKTBERICHT 21 Februari Andijvie 47—52; waspeen 23—42; rabarber 5979: witlof 38—53: spruiten 58—119; prei 37—64; knollen 9—25; boerenkool 48—73; groene kool 1725; rode kool 2335; peen 724; soepgroenten 515. DINSDAG 22 FEBRUARI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Meisjes van de grote stad." Toneelvereniging „Varia", 20 uur: Rex, Toneeluitvoering. Pieter Vermeulenmuseum. als Maandag. „Felison", 1921 uur, als Maandag. „Felison", 20 uur, zaal Heidestraat, lezing „Expressie en creativiteit." VELSEN-NOORD: Vrouwenbond P. v. d. A., Velsen-Noord, 20 uur, zaal Van Diepenstraat, lezing. WOENSDAG 23 FEBRUARI IJMUIDEN: Pieter Vermeulenmiiseum, als Dinsdag. „Felison", 14—17 uur: tentoonstelling. „Alcura-B.B.IJ.", 20 uur, Ned. Herv. - Jeugdgebouw, filmavond. Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur Wet houder van Sociale Zaken. Thalia, 20 uur: „Meisjes van de grote stad." In December van het vorig jaar is aan de Tweede Kamer ter overweging aangeboden een wetsontwerp tot herziening van de grenzen der gemeenten Giessendam, Giessen-Nieuwkerk, Hardinxveld, Peursum, Schelluinen en Sliedrecht. Gaat de voorgestelde grenswijziging door, dan zal Giessen-Oudekerk van Giessendam worden gescheiden en bij de gemeente Giessen- Nieuwkerk worden gevoegd, welke gemeente met deze buurtschap en met Peursum tot één gemeente Giessenburg zal worden verenigd. Zoals welhaast te doen gebruikelijk is in de betrokken dorpen tegen de „annexatie" protest aangetekend. De foto rechts laat zien, dat de vrouwen van Giessen-Oudekerk zich daarbij niet onbetuigd laten. Op de foto links is het riviertje de Giessen zichtbaar, dat de natuurlijke grens vormt tussen Giessendam en Hardinxveld. Ondanks de Poolkou buiten heerste er Maandagavond in het Jeugdhuis een be- hagelijke warmte, niet het minst opgewekt door de zonnige causerie, die Jan P. Strij bos, de bekende natuurvorser voor Sant- poorts Bloei hield over de Unie van Zuid-Afrika. De belangstelling voor deze avond was overweldigend groot. De negen maanden durende zwerftocht voerde hem en zijn metgezellen door de Oranje Vrijstaat, Natal, de Kaapprovincie en Transvaal. Over de originele Afrikaanse taal, die beslist geen vreemde woorden bevat, haalde de heer Strijbos enkele aardige voorbeelden aan. „Kartelkoppie' betekent bijvoorbeeld permanent. Bij zonder ingenomen toonde de heer Strijbos zich met de beroemde „Nasionale Kruger Wildtuin", een gebied ongeveer zo groot als België. In het begin dezer eeuw werd de stichting hiervoor in het leven geroepen; in 1884 werd door Paul Kruger reeds een verzoek hiertoe gedaan. Hoewel er oor spronkelijk haast geen wild voorkwam wordt het gebied thans bevolkt door een duizendtal olifanten en een goede 700 leeuwen, benevens talrijke andere soor ten wild. Er is een wegennet aangelegd van 1200 mijl en dit gebied werd door de heer Strijbos en de zijnen met een snel heid van niet meer dan 15 km per uur drie weken lang doorkruist. Verder maak ten de aanwezigen kennis met het Kaapse schiereiland en andere gebieden in de Unie, rijk aan natuurschoon. Een boeiende kleurenfilm lichtte al dit schoons op fraaie wijze toe. Aan J. en K. Smit's Scheepswerven en Machinefabrieken N.V. te Kinderdijk is door L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam opdracht verstrekt tot de bouw van een zeesleepboot, die de naam „Clyde" zal krijgen. Dit schip wordt na de „Zwarte Zee" de krachtigste sleepboot van deze dienst. De lengte wordt 51 meter, de breedte 10.80 meter en de holte 5.45 meter. De voortstuwingsinstallatie zal bestaan uit twee Dieselmotoren met een totaal ver mogen van 3700 pk. De sleepboot zal met de normale navigatiemiddelen en met brand- blusmiddelen, waterkanonnen en bergings- pompen worden uitgerust Gevonden voorwerpen Bij de Wijk aan Zeese politiepost zijn die volgende gevonden voorwerpen aangege ven: huissleutel, paar rode ldnderwantjes, bruine kindermuts, blauwe handschoen, herendas ep een paar zwarte dameshand- schoenen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7