Op de meest ideale plek in de IJmond komt Velsens slachthuis Thaliai De expressie en de creativiteit van het kind Helaas nog geen samenspel met Beverwijk Brug over de kloof tussen „ziekenhuispartners RAAD KEURDE GRAAG GOED Langs het kanaal een snelweg, die voor de wandelaar taboe is Belangwekkende lezing over kindertekeningen voor „Felison" „Daar zijn we weer" Ledental van de proef tuin loopt terug Castricum 8 Wereld-gebedsdag voor vrouwen Herhaalde „Nachtwake" bij de Christelijke Besturenbond Nederlandse turnkampioen klaas Boot naar Beverwijk PvdA-vrouwen bespraken gemeentepolitiek „Sportief" gaat zijn sterkste dammers selecteren zei de KRO in Beverwijk Jaarvergadering ditmaal in Katwijk Route door Noordholland van „de tour" IJsvreugde in Castricum Er kan weer gebouwd worden WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 Velsens raad heeft zich gisteravond met enthousiasme accoord verklaard met het slachthuisplan, dat binnen niet te lange tijd de bouw zal opleveren van een modern abattoir volgens het Engelse „line-dressing"-systeem en dat gebouwd zal worden op een der meest ideale plaatsen van de IJmond: achter de IJmuidense Vissershaven. Waarom deze plaats zo ideaal is, heeft de raadsvoorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwin t. nog eens beklemtoond in zijn repliek op een aantal vragen der gekozenen. Achter de vissersnaven ligt immers redelijk goedkope grond, waar niet geheid hoeft te worden en waar geen enkele agrariër verjaagd hoeft te worden, vlak bij een wereldhaven en voorzien van prima af- en aanvoer- wegen, terwijl bovendien het voordeel der naburige koel huizen niet te onderschatten is. Velsens slagers hadden ge meend met een hartig stuk worst voor alle raadsleden hun vreugde te moeten uiten over het aannemen van dit histori sche voorstel. Een tweede belangrijk agendapunt, de omme keer in de zickenhuiskwestie, die verleden jaar zulk een stof deed opwaaien, is nauwelijks ter sprake gekomen als gevolg van een elders op deze pagina gedetailleerd gepubli ceerde poging tot toenadering van de Stichting Interkerke lijk Ziekenhuis tot de niet-kerkelijke groep, die onlangs haar rechten heeft doen gelden. l'it de raad heeft men gisteravond voorts van vele kanten vreugde geuit over het voorstel van B. en W. om een verbintenis aan te gaan met het Nederlands Econo misch Instituut te Rotterdam voor een sociologisch-economisch onderzoek in Vel- sen als IJmond-partner. De voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwin t, beantwoordde de vragenstel lers: de gemeente zal de uitgetrokken 20.000 met hard werken laten verdienen na het eerste jaar wil men zien of men voldoende is ingelicht. De slachthuisbouw, die als pièce de re sistance op de overvolle agenda prijkte, maakte enige tongen los: de heer Huy- gens (Kath.) wilde de vraag of Velsen een slachthuis nodig heeft, onmiddellijk met ja beantwoorden, maar hij knoopte er de vraag aan vast, of het niet wat te gek is een zo kostbare installatie neer te zetten in de IJmond voor Velsen alleen zonder rekening te houden met een groot abattoir voor de hele streek. Hii prees overigens het initiatief van het gemeentebestuur, noemde de plaats (achter de vissershaven) goed en verwylde tenslotte nog even bij de ton, waarmee dit slachthuis jaarlijks de ge wone dienst der begroting gaat belasten. Evenals de heer Lips (A.R.) ging voor hem de noodzaak echter voor. Deze had uit de exploitatiebegroting en andere technische gegevens wel zoveel be grepen, als dat het onderhoud mooi wat zou kosten. Ook hij wierp het balletje van een gezamenlijk slachthuis op voor de hele IJmond, vooral nu Beverwijk ook noodge dwongen een nieuw abattoir zal moeten bouwen. Daar sloot de heer VanDongen zich als Chr. Historische woordvoerder bij aan, als de vorigen doordrongen van de noodzaak van een slachthuis dat afzon derlijke bouwen in Beverwijk en Velsen bleek hem overigens eveneens hevig dwars te zitten. En de slagers De heer- P1 e y 1 e r (Vrijheid) vroeg hoe de slagers in Velsen zich voelen, nu men loonslagers denkt te gaan aanstellen waren dit persoonlijke adviezen van de technici of is het een kwestie van overleg geweest met de slagers? Worden de slagers, die aan het nieuwe abattoir een wettelijk goedgekeurde slachtplaats verliezen, op deze manier evenwel niet de dupe? Afgeschreven of afgebroken De heer Verbeek (Arbeid) begon eveneens met een algemeen hoeraatje over het plan, maar vond het wel wat teleur stellend, dat de gemeentekas er zo'n zware last mee op zich neemt: dit is echter nu eenmaal de straf op de zonde der jaren lange vertraging. Wanneer men eerder be gonnen was, had men het slachthuis allang afgeschreven (,.of afgebroken" interrum peerde de voorzitter). Om der wille van de zakelijkheid greep ook hij de IJmond-situatie aan: verdient het geen aanbeveling, dat het college „tot de laatste man' probeert Beverwijk mee te krijgen; vooral nu Beverwijk zijn abat toir kwijt raakt? Bovendien zóu de exploi tatie wellicht gunstiger kunnen komen te liggen, meende de he°r Verbeek, daarmee het college uitdrukke'ijk verzoekend de andere IJmond-partner in te schakelen en dus alleen dan afzonderlijk te bouwen als Beverwiik helemaal niet mee wil. Ook de heer Kruisman (C.P.N.) was een fervent voorstander van een nieuw slachthuis, al had hij détailcritiek: men wake er voor het gebouw zó comprime ren, dat het té gc^orimeerd wordt. Wellicht goedkoper Burgemeester Kwint bracht evenwel hulde aan degenen, die aan de voorberei dingen van dit plan hebben gewerkt en verdedigde de plaats, die naar h'j meende de best denkbare is: een draagkrachtige goedkope, niet-agrarische bodem en uit muntende aanvoerwegen met grote vries huizen in .de buurt waar „kou over" is. Het tekort op de explo'tatlerekenlng kan niet anders gezien worden dan een zeer voorlopige a's de zaak draait, kon dat wel eens opzienbarend meevallen, want de cijfers zijn zo zwaar mogelijk opgezet. Niettemin is dit belang de ton waard de lopende band is inmiddels het enige systeem, waardoor Velsen een slachthuis kan *verwezenlijken en juist deze lonende band loons'acers nodig maakt, "e* loon- s!apers-svs*eem verbergt inm'dde'* e°n aantal ero^e voordelen: het personeels tekort bii de slaves wordt er mee opge heven en kleine slapers, die niet meer werken, kunnen een plaats in de nloegen krijgen. Daarmee was de materiële kant van de zaak afgehandeld en de raad werd een kwartier gesloten. Fr zal schrfftelHk mededeling worden gedein van dr Valorise slacbthuisn'anpen aan het Reverw"k«e gemeentebestuur mèl een verzn®ir om :~'««>*nming en zo mogeliik samenwerking. Klokken, die niet lopen Met epn aardig aanloopje kwam de heer VanOsv. d. Abeelen (Arbeid) op het verlichten der openbare uurwerken in de stad, waartoe e°n voorstel ten koste van ru;m f 8000 aan de orde kwam: hij had tot nog toe weinig van goed-lopende toren uurwerken in Velsen gemerkt, zodat het verlichten hem een wat onvruchtbare zaak leek. In elk geval: hoe zit dat met die klokken, vroeg de heer Van Os. Wethouder Visser (Openbare Wer ken) had gemerkt, dat „het uurwerk" een kwestie van het gasbedrijf is. Niemand had verder overigens bezwaar tegen het verlichten van de klokken. Straat voor een gulden Voor een gulden nam de gemeente ver volgens vlot de Wenckebachstraat van de Hoogovens over, waarbfj de heer Ver beek (Arbeid) door de wethouder gerust werd gesteld over de zijns inziens wat al te soepele voorwaarden, die er jegens de Hoogovens zijn opgesteld. Deze zelfde af gevaardigde had, inzake de voorgenomen demping van een deel van de Jan Gijzen- vaart in het belang van de woningbouw, het aanvragen van een rijksbijdrage gemist: de heer T a b e r n a 1 liet evenwel een waarschuwend geluid horen tegen de acht in de nieuwe wijk geprojecteerde winkels: Santpoort-Station is al ruim met midden standers bezet en hjj zou het voldoende achten, als alleen de door de veranderin gen aan de Bloemendaalsestraatweg gedu peerde winkeliers geholpen worden. Wethouder Visser vertelde de heer Verbeek, dat er een visje is uitgegooid om een rijksbijdrage voor de voorgenomen sanering van de Jan Gijzenvaart-ompeving te vangen, al zit er nog een knoop in het geval: namelijk de R.K. woningstichting, die nog enige belaste huizen in deze con treien heeft staan. De bouw van winkels zal op de economische balans worden af gewogen, zei de wethouder voorts. Het bleef daarna geruime tijd kleingoed voor de raad, die tegen negenen nog niet aan de helft van de agenda toe was. Wandelen langs het kanaal ka» niet (zegt het rijk) Mevrouw Van W i e 1 i n k bracht tegen die tijd haar verheugenis tot uiting over de snelle uitwerking van het sluisweg- plan. Zij pleitte echter met vrouwelijke nadrukkelijkheid voor wat meer gelegen heid om langs het Noordzeekanaal te wan delen of te fietsen: kan het fietspad bij voorbeeld niet aan de Noordkant van de nieuwe Kanaaldijk komen, die straks ten Zuiden van het kanaal naar de sluizen leidt eh mag de bochtige weg aan de over kant bij de CEMY alstublieft opvallend verlicht worden? Meneer Schilling (C.P.N.) vond het „gloepend" koud en vroeg zich af of het onder deze winterse omstandigheid wel juist is beton te storten voor de nieuwe bruggen over de middensluis. Het fietspad plannetje van mevrouw Van Wielink kreeg inmiddels steun van de heren Lips en Visser (beiden A.R.). „Het rijk maakt een weg op eigen ter rein" antwoordde de wethouder. De mi nister heeft verleden jaar een bezoek aan IJmuiden gebracht en gezegd, dat de nieu we sluisovergang in 1955 klaar moet zijn. Het rijk wil het fietspad liever niet langs het kanaal leggen, wégens het gévaar voor de wielrijders en aangezien dat het rijk hier baas is, en reeds met de uitvoering bezig is, zal het wel zd gebeuren ook. De wethouder kon zich het standpunt van mevrouw Van Wielink c.s. wel inden ken en beloofde haar voorts bij de CEMY een zeer sterke verlichting te zullen voor stellen. Iedereen was overtuigd van de nood zaak van het project, maar er gingen toch stemmen op, om een van de mooiste re creatiewegen der gemeente voor de wan delaars te bewaren: de heer Van Leri sen pleitte sterk voor een wandelweg op eigen gemeentelijkekosten vlak langs het kanaal, dan maar met een bescher mende haag er tussen „Laat het Rijk dit nu maar bouwen, dan zullen wij toch ten minste als gemeente iets moeten doen", zei onder meer mevrouw H e y k o o p /Vrijheid). Er blijft geen ruimte voor over, antwoordde de wethouder bedroefd die het tracé kende en dat vond de raad erg jammer. De hamer viel er tenslotte over zon der wandelweg. Bouw kas, percenten en risico's De aansluiting van de gemeente Velsen by de bouwkas voor Noordnederlandse ge meenten kwam er evenmin zonder slag of stoot door: de heer Andriesma (Kath.) vroeg zich af, of het niet wenselijk is nader beraad toe te passen, voor er een besluit over deze aansluiting valt en hij zou graag eens even deskundig worden voorgelicht als indertijd over het slachthuis is gebeurd. De heer Lips hield het op de goed kopere particuliere bouwkassen, al had hij waardering voor het werk der overheids- bouwkas, waarmee Velspn wil gaan samen doen. Al had de heer Schilling aan vankelijk het gevoel; dat alles wel goed was, na de voorgaande sprekers meende hij toch dat gemeentelijke controle op een bouwkas wel te prefereren is boven een penningmeester van een particuliere kas, die er met 20.000 van door gaat. Dit vond de heer Verbeek ook, al kwam het er wat anders uit; als deze over- heidsspaarkas er niet was, zou de kleine spaarder nooit aan een eigen huis toe komen: de hypotheekbanken nemen be paald niet zoveel risico als de overheids- spaarkas, die tot 85 percent voorschot wil gaan. Er zullen zeker geen honderden nieuwe Velsense huizen aan deze bouwkas worden ontwrongen, nam de socialistische fractie-praeses aan, maar de mogelijk heden, die er zijn, kunnen door de over- heidsspaarkas op de beste en veiligste ma niet uitgebuit worden. Dat was uiteraard precies in het spoor der vaderen: in dit geval van wethouder Visser (Arbeid), die weliswaar een prin cipieel persoonlijk bezwaar liet horen tegen de propaganda voor „bezitsvorming", maar de manier waarop de N.V. Bouwspaarkas voor Noordnederlandse gemeenten dit be zit helpt opbouwen, dan toch nog altijd de beste vond. Hij merkte er terloops bij op, dat de grootste propaganda voor bezits vorming indertijd is gekomen uit de krin gen, die dit raadsstuk nu critiseren. Na enig heen en weer gepraat, waarbij de heer Lips zich geducht weerde en de heer Andriesma namens zijn fractie spon taan overstag ging (hetgeen door zijn frac- tiepraeses als zeer passend bij carnaval werd gekenschetst) keerde de eensgezind heid terug (toen de Katholieke fractie toestemming had gekregen zich aan te slui ten bij een eventueel óók nog optredende particuliere kas, onder voorbehoud van gemeentelijke garantie!). Wethouder Maas (Katholiek) lichtte tenslotte het sociale aspect uit de aange- 'ecenheid. zich voorstander tonend van de kans. voor iedereen om een eigen huis te laten bouwen. „Het rentepercentage is „be lachelijk" laag; de afsluitprovisie te ver waarlozen en de overheidskas was dus voor de heer Maas alleszins aan te bevelen. Met de heer Lips tegen werd de voor dracht geaccepteerd. Zeven ton voor woningverbetering Er kwam geen bezwaar uit de socialis tische fractie tegen het voorschot van ruim 7 ton voor het onderhoud en de verbetering van Velsense huizen, veelal uit de goed koopste categorie en op een vraag van de fractieleider, de heer Verbeek, repli ceerde de wethouder, dat het exploitatie tekort op deze huizen door 'deze verbete ringen zal toenemen. Het rijk zal echter aan zijn bijdrage daarin de eis zeker stel len. dat de huren worden opgetrokken. Er komen dan ook niet alleen nieuwe, maar ook grotere stenen schuren bij; de electrische installatie zal vernieuwd wor den en ook op ettelijke andere détails knap- peo deze hulzen er enorm van op. De huren zweven om de 4.tot f 4.50 per week (ze staan vooral in Velsen-Noord ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur presenteren wij een film met de grootste rolbezet ting welke ooit op het witte doek werd verenigd Marlon Brando - Greer Garson - James Mason - John Gielgud - Deborah Kerr - Louis Calhern in William Shakespeare's JULIUS CAESAR Een uitzonderlijk sterk gespeeld drama over dictatuur en geweld in het oude Rome. De Pers verklaart unaniem: Julius Caesar zien is een belevenis Toegang 18 jaar. Voorverkoop morgenochtend 1112 u. (Telefonisch dagelijks) en de Tuindersstraat en omgeving, maar ook verder verspreid door de gemeente), zodat een verhoging van de meeste huren niet onbillijk lijkt. De raad gaf zijn fiat en keurde met bekwame spoed een reeks on dergeschikte voordrachten goed. Het peil De subsidie aan de NATU stopte de hamer-roffel: de heer J. Visser (A.R.) was het eens met het streven om het peil van het amateurtoneel op te voeren, maar hij vond het ietwat dubbel: eerst komen er subsidies aan de verenigingen apart en daarop volgt deze bijdrage, alsmaar om het peil op te trekken en hij vroeg zich af of hier geen ongezonde gedachte aan ten grondslag ligt. De wethouder zag het anders: deze sub sidie aan de NATU wil de onkosten van adviezen door vakmensen deels dekken en daarmee komt het geld dus anders terecht dan aan de verenigingen zelf. De wethouder hoopte van harte, dat sub sidies als deze alleen maar andere culturele verenigingen zullen wakker maken: zang, ballet of muziek kunnen op zijn hartelijke steun rekenen, als het gaat om opvoering van het peil. Een plezierig intermezzo werd de uit deling van een hartig hapje, dat door eni gen onmiddellijk werd onderkend als een vreugde-tractatie van de slagers, die hun blijdschap over het slachthuis op deze genereuze wijze wilden uitdrukken. Tiende Se Mei: samen! De heer Verbeek besprak de subsidie aan de viering van de tiende vijfde Mei en greep daarbij terug op een antwoord aan de voorzitter, om nog even tot uitdrukking te brengen, dat alleen maar gezamenlijk deze dag kan worden gevierd zonder ran cunes jegens degenen, die meer of minder aandeel hebben gehad in het verzet niet de verdiensten afwegen, maar samenwer ken in eendracht. Het is een proefneming, ook tegenover de regering, die de vijfde Mei wilde terug dringen naar het peil van een snipperdag, zei wethouder De Boer, hopende dat de vijfde Mei voortaan weer algemeen gevierd zal worden. Onjuist zou het inmiddels zijn, als de overheid dit feest alleen ging be talen: het feit, dat de gemeente garant staat 35.000) houdt verband met de grote moeilijkheden, waarvoor de Velser Gemeenschap zich gesteld ziet om dit tweede lustrum naar waarde te vieren, wil niet zeggen, dat deze V. G. mettertijd niet uitsluitend op de beurs van de bevolking gaat steunen. ven van de puberteit. Het gemaakte werk is dan geen expressie maar een creatie ge- Doordat de heer P. Post, directeur van het Nuts-Seminarium voor Paedagogiek en docent aan de Universiteit te Amsterdam, worden. Dergelijke creatieve figuren zijn gisteravond in de Heidestraat voor „Fe- in de huidige maatschappij onontbeerlijk, *0X0000000: ococooocoxoocooocoooooooooooooco *9 Bij de hernieuwde behandeling van de ziekenhuiskwestie in Velsens raad werd gisteravond door de secretaris der gemeente, de heer J. Veenstra, een verheu gend levensteken van de stichting Interkerkelijk Ziekenhuis Kennemerland voorgelezen, dat wij hieronder laten volgen: „Naar aanleiding van de publicatie in de IJmuider Courant d.d 17 dezer, dat het volgens uw mening aanbeveling verdient, dat ons bestuur met een afvaar diging van een andere groep tezamen tot een bespreking komt betreffende een eventuele samenwerking, hebben wij het genoegen u reeds nu te be richten, dat wij bereid zijn het door u beoogde onderhoud te doen plaatsvin den, mits dit zal geschieden voor of op uiterlijk 15 Maart a.s.". Wethouder H. de Boer (Arbeid) wilde evenwel gaarne stellen, dat het standpunt van de niet-kerkelijke groep onverkort van kracht blijft een ulti matum is hier zeker niet aan de orde en kan dus als zodanig niet worden ge accepteerd. Niettemin noemde hij deze poging tot toenadering een goed teken in de nogal moeilijke ziekenhuisaangelegenheid. lison" een beschouwing hield over de ex pressie en de creativiteit van het kind, be wees Felison weer eens (ten overvloede) de noodzakelijkheid van haar bestaan. Van het tentoonstellingszaaltje waren drie wanden nog steeds geheel behangen met tekeningen en schilderstukjes van de Velsense schooljeugd, die na een strenge selectie voor deze eer in aanmerking kica- men. De vierde wand is versierd met werk stukjes van „De Werkschuit" uit Amster dam, terwijl er enige plastiekjes, eveneens alle door kinderen geboetseerd, op een lange tafel te bewonderen zijn. De ten toonstelling van kindertekeningen was een pracht decor voor deze boeiende lezing. De heer Post had uit de aard der zaak geen gelegenheid gehad om de tekeningen te bestuderen, zodat hij een beschouwing van algemene aard hield. Hij merkte op, dat expressie in Nederland de laatste tijd meer bekendheid gaat krijgen en dat zelfs ouden van dagen zich gaan toeleggen op tekenen, waardoor er verscheidene „Oma Moses" ontstaan. Vroeger nooit in de ge legenheid tot tekenen geweest zijnde en verwrongen door een verkeerd systeem van „leren tekenen", realiseert men zich tegenwoordig in onderwijskringen meer en meer, dat het „uit je zelf" tekenen een uiting is van hoge waarde, doordat de be levenissen, die, vooral bij kinderen, span ningen hebben teweeg gebracht, op deze wijze kunnen worden afgereageerd. Spreker somde de grote nadelen van het bekende „Zwier en Jansma" systeem op, waarbij men vroeger tekenonderricht gaf door het ophangen en laten na-tekenen van grote gestyleerde figuren, die helemaal niets met het gevoelsleven en nog minder met de goede smaak te maken hadden, doch zuiver op een zekere mate van ver stand waren -afgestemd. In tegenstelling hiermee is de moderne opvatting, dat kin deren moeten leren rekenen en schrijven, maar dat het tekenen en verder het vorm geven geducht gestimuleerd moet worden. De tekenleraar zal als het goed is dan ook alleen maar aanvankelijk de bedie ningstechniek van het benodigde gereed schap dienen bij te brengen. Door de grote verscheidenheid van kinderkarakters zal dus elk kind zijn tekening of werkstuk op eigen manier afwerken. Diepgaande studies van Sir Herbert Reed, gepubliceerd in zijn „Education through Art" en van de Zwitserse psycholoog Jung tonen twee grote groepen typen aan, namelijk de intro-verten en de extro-verten, de naar binnen en naar buiten gekeerde jonge mensen. De door hen uitgebrachte expres sie toont aan, dat elke groep een aparte „stijl" heeft, die dus kenmerkend is voor die groep. Spreker vertelde verder, dat men dus niet alleen aan het verstand van het kind moet appelleren, maar aandacht moet be steden aan alle facetten in zijn ontwikke ling. Paedagogen en psyehoiogen maken vaak gebruik van de expressie om kinde ren „los" te krijgen, waardoor zij zich ge makkelijker uiten. Dat de vrije expressie succes had bij het onderwijs bewezen de talloze tekeningen, die „Felison" herberg de, maar meer nog het gebaar van het V.G.L.O., door alle oude systemen zonder meer over boord te zetten, nadat het Nuts- seminarium in 1947 contact met onderwijs kringen had opgenomen. In tweede instantie behandelde de heer Post de mogelijkheid tot creatieve uitingen bij het kind, die eerst na een innerlijk be leven een overtuiging gaat beleven. Crea ties ontstaan dan ook meestal na het bele- ow*x*m*xwxxwxxKoxMcaoixx*OKo«coMa ooooooooooocooooc Op Vrijdag 25 Februari hopen wederom millioenen vrouwen over de gehele aarde zich in gebed te verenigen, om de grote noden van deze wereld op te dragen aan God. Het onderwerp voor de liturgie van dit jaar is „Blijft in Mij. Zoals de rank dan alleen vruchten draagt als ze in de wijnstok blijft, zo ook wij als we in Chris tus blijven. Zonder Mij kunt gij niets doen." Dit gebedsuur wordt gehouden in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden, des avonds om 8 uur. Alle Christenvrouwen in de gemeente Velsen en wel zeer in het bijzonder ook de jonge vrouwen en meisjes worden hierbij opgewekt aan deze Wereldgebedsdag deel te nemen. De liturgie, die samengesteld is door mejuffrouw Jorgaline Lozada, hoofd van de afdeling voor Christelijke Opvoe ding van de Confederatie van Evangelische Kerken in Argentinië, wordt verzorgd door vertegenwoordigers van de Doopsgezinde Gemeente en van de Gereformeerde Kerk Feestelijke prijsuitreiking bij „Onder Ons" Tijdens een Dinsdagavond in het club huis café „Schevweijck" gehouden feeste lijke bijeenkomst van de Beverwijkse kla- uerjasclub „Onder Ons" zijn de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de afge lopen competitie. De wisselbeker ging naar de heer H. Koster, die met 69.553 put en 20 marsen de eerste prijs in de wacht sleepte. Tweede werd H. Meyer met 68.995 pnt; derde J. Kooy, vierde J. Molleman en vijfde J. Ter voort. In zijn openingswoord deelde de voor zitter. de heer J. Kooy, mede, dat op Vrij dag 25 Februari een bezoek zal worden gebracht aan Amsterdam, waar een wed strijd wordt gespeeld tegen de zusterver eniging „Arsenal" aldaar. Het overige gedeelte van de avond werd op genoeglijke wijze doorgebracht. Uitgaande van de „Christelijke Bestu renbond IJmuiden" wordt op Vrijdag 4 Maart in het Patronaat aan de Willems- beekweg een filmprogramma vertoond. De titel van de hoofdfilm is „Nachtwake". Deze avond is een herhaling van die op 26 Januari, toen vele belangstellenden moesten worden teleurgesteld, omdat er geen plaats meer was. Deze avond is toegankelijk voor hen, die aangesloten zijn bij het Christelijk Natio naal Vakverbond. Aan de Donderdagavond in het Kenne- mer theater te houden turnuitvoering der BGV „Turnlust" wordt medewerking ver leend door de kampioen van Nederland, Klaas Boot. Boot is lid van „De Halter" uit Alkmaar, die zijn keurploeg zendt; hij werkt in Amersfoort, waar hij 's avonds les geeft. Klaas Boot werd in Januari voor de zes de maal kampioen van Nederland. De afdeling Beverwijk van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid heeft Dinsdagavond in de Zeewijkschool een bijeenkomst gehouden, waar wethouder W. Alberda de gemeentepolitiek heeft be sproken. Hierbij mochten alleen de leden aanwezig zijn. Vooraf gaf mevrouw Schmohl een politiek overzicht en bracht mevrouw Hutten verslag uit van de gewestelijke kaderdag, die in „De Bom" werd gehouden. Drs. Mulder had hier een inleiding gehou den over „De mens en de Cultuur" en enkele citaten hieruit werden aangehaald. Rijkspersoneel aan de kop in de kwartetwedstrijden De onderlinge competitie van de damclub „Sportief" in groep A welke uit twee afde- delingen bestond is deze week gesplit t. De vier hoogstgeplaatsten uit iedere afdeling die beiden een dubbele competitie gespeeld hebben, zijn nu samengevoegd, evenr'- de vier laagst gesplaatsten. In de nieuw gevormde groepen, wordt telkens een enkele competitie gespeeld van zeven wedstrijden Waarbij in groep A I de clubtitel op het spel staat. In groep A II wordt gestreden voor het 9e en 10e bord van het eei tiental. Het bestuur van Sportief hoopt hiermede een zo sterk mogelijke selectie van spelers te krijgen voor het komende seizoen. De eerste wedstrijden zijn deze week begonnen. In groep A I zijn ingedeeld: H. A.idrea, J. Jon ker. J Lichtendahl, G. Mooi. J. Janssen. H. Lichtendahl. J. Slager. J. de Boer. In groep A II spelen J. Wesselius, W. Post, Joh Bos, K. v. d. Berg. P Bakker, H. Holt, W. Hoef- akker en P. v. Veen. Het ligt eveneens in de bedoeling het het volgend seizoen met c n tweede tiental deel te nemen aan de competitie in de derde klasse. De uitslagen van de avond waren: J. Jans sen won in zeer fraaie stijl zijn partij van H. Andrea. J. Jonker die in zijn partij tegen J. Slager zeker remise had kunnen bereiken, deed in het eindspel een minder gelukkige zet, zodat Slager hem in kon sluiten en daar mee twee kostbare punten in de wacht sleepte. G. Mooi wist in een goedgespeelde partij over beide kanten te zegevieren over J. Lichtendahl, De wedstrijd H. Lichtendahl J. de Boer werd uitgesteld. In groep A II werden de volgende uitslagen genoteerd: J. Wesselius speelde remise tegen P. Bakker en H Holt verloor van K. v. d. Berg. De wed strijden W HoefakkerJoh. Bos en W. Post P. v. Veen konden geen doorgang vinden. In groep B waar J. Bakker orige week kam pioen geworden is, is nog verwoed om de tweede plaats gestreden. *3. Glas won hier van H. Veldman en D. C. Koster van A. Ras. In de georganiseerde kwartetspelen kwa men de volgende uitslagen uit de bus: Visknechts Rijkspersoneel. Jac. GroenJ. du Blois11 G. Glas—Ph. Groen 02 J. Tielrooij—G. Prins 20 J. BalK. Prins 02 Uitslag... Sportief Pers. Ijsfabrieken. M. Menger—J. Koppelman J. de RuiterC. J. v. d. Aar C. de RuiterE. J. Jacobs P. Westerwal—J. Zeeuw 3—5 0—2 2—0 1—1 2—0 De stand is hier: Rijkspersoneel Sportief Ijsfabrieken Papierfabriek Visknechts Uitslag. 5—3 9— 7 .5— 3 88 4— 4 6—10 Vrijdag worden gespeeld Rijkspersoneel— Sportief en Papierfabriek—Visknechts. daar zij het leven op allerlei wijzen aan genamer en nuttiger maken. Spreker noem de als voorbeelden een scheepsbouwer en een zakenman, die een zaak of een schip gecreëerd hebben. Kunstenaars waren dat, evenals de leden van bijvoorbeeld de Vel sense gemeenteraad, die een grote opgave hadden te vervullen op welke wijze zij Velsen groot en aantrekkelijk moeten ma ken. Na een koffie-pauze beantwoordde de heer Post op duidelijke wijze alle hem gestelde vragen. Voorzitter L. J. A. Probst, die ook de vergadering geopend had, dank te na afloop de heer Post voor zijn popu laire en belangrijke beschouwing. Voor een uitverkochte zaal in het KSA- gebouw draaide gisteravond de KRO-revue „Daar zijn wij weer" in Beverwijk. De propaganda-leider wekte in zijn welkomst woord de aanwezigen op om naar het 400.000 ste lid te streven, aan welke vier- honderdduizendste een beloning van 500 is verbonden. In een buitengewoon vlot tempo zijn daarop de verschillende num mers van het programma afgewerkt. Deze revue wordt grotendeels gedragen door Berry Kievits en Gerard Walden, die in hun één-acters het publiek deden schateren van het lachen. Het danspaar Frances Capi was voortreffelijk. Een zeer attractief onderdeel werd het mysterieuse danspaar Pepita Pedro een aardige camouflage van de beide voorgaande danseurs. Een scène tussen Gerard Walden, Berry Kievits en Harry Boda, waaraan geen slot zat werd dcor twee heren uit het publiek over ge speeld, samen met Berry Kievits, waarbij zij, de heren, voor een passend slot moesten zorgen. De beste prestatie werd beloond met een zilveren asbak en de tweede prijs winnaar kreeg twee zilveren lepeltjes. De décors van Tom Manders zijn effectvol en de muzikale leiding is in goede handen bij Johnny Ombach. Het was een avond die op een zeer behoorlijk peil stond en die door het publiek telkens weer met luid applaus werd beloond. De proeftuin-vereniging „Duinstreek van Holland" heeft ditmaal haar jaarvergade ring in Katwijk aan de Rijn gehouden. De belangstelling was hier heel wat groter dan in de streek Kennemerland, want er waien ruim 200 tuinders aanwezig. Op deze bij eenkomst heeft de secretaris, de heer Jac. de Weijer, het jaarverslag uitgebracht. Het ledental is van 1625 teruggelopen tot 1495; er kwamen twee nieuwe leden bij, waarvan er één in België woonachtig is. In 1954 werd de tuin door 308 personen bezocht, tegen 288 in 1953. Op velerlei gebied zijn er onderzoekingen gedaan: er werden onder andere 47 watermonsters genomen op plaatsen waar het slootwater verzout. In totaal werd er 8,75 hectare tuingrond „gewaterpast." De tuinbouwvakschool, die ressorteert onder de proeftuin, werd in 1953 door 14 leerlingen bezocht, waarvan er 10 een diploma behaalden; in 1954 startte deze school met 16 leerlingen. Voor 1955 zullen er weer verscheidene proeven genomen worden, onder andere met ziekte bestrijding, rassenverbetering enz. Er be staan ook plannen om een proef met een verrolbaar warenhuis te nemen. Op deze vergadering heeft voorts dr. ir. N. Oostenbrink gesproken over de peen- moeheid van de bodem rond Katwijk. De route voor de Tour van Nederland voor Amateurs door Noordholland (op 17 Juni) is als volgt vastgesteld: Amsterdam (geneutraliseerd tot Bever wijk) Beverwijk officiële start via Uit geest Akersloot Alkmaar Ouddorp Sint PancrasBroek op Langendijk Zuid-ScharwoudeNoordeindeOude Nie- dorp Winkel Lutjewinkel Kolhorn WaterlooDen OeverAfsluitdijk naar Hoogeveen. Er zullen per dag 700 aan waardebon nen als prijzen worden beschikbaar gesteld. Verder zullen dagelijks prestatie- en klas- sements-prijzen worden verreden. JAARVERGADERING TUINBOUW STUDIECLUB Woensdag 2 Maart houdt de Beverwijk- se Tuinbouw Studieclub haar jaarvergade ring in de bovenzaal van ,,'t Centrum". Naast de gebruikelijke jaarverslagen staat er een bestuursverkiezing op de agenda waarbij de heren A. J. Martens en N. S. Boogaard reglementair aftreden. Deze be stuursleden hebben sinds de oprichting in 1938 ononderbroken zitting gehad. Het bestuur van de Kennemer Ijsbaan te Castricum heeft Dinsdagmiddag haar ijsbaan aan de Zeeweg voor het publiek opengesteld. Aanvankelijk bestond het plan alleen de jeugd gelegenheid tot schaatsen te geven, doch daar de grote baan betrouwbaar genoeg was liet men ook de oudere liefhebbers toe. Het nieuws van de opening ging als een lopend vuurtje door het dorp en daar de schooljeugd deze middag ijsvrij had gekregen laat het zich begrijpen dat het aan de Zeeweg een druk te was van belang. Het college van B. en W. van de ge meente Castricum heeft aan de volgende personen een bouwvergunning verleend: aan de heer J. Biesterbos, voor de bouw van 24 woningen aan de Juliana van Stol bergstraat; aan de heer J. Res, voor de bouw van vijf woon- en winkelhuizen aan de Torenstraat en aan de firma Hopman, voor de uitbreiding van de bedrijfsruimte aan de Schulpstet.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10