Faure met kabinet en program voor welwillende Kamer 50 jaar Rotary Parijs verwacht heden een nieuwe Franse regering Weerbericht Churchill weigert verbod op atoomproeven te steunen Accent verlegd naar de rechterzijde KSG saneert mijnen in de Belgische Borinage Viruly krijgt functie bij KLM-gronddienst f Attlee spreekt op het Binnenho Bikini-bom verwondde 300 mensen, van wie vier en tachtig ernstig Moeder en kind gedood bij brand in Hilversum Defensie-conferentie in Bangkok begonnen Het woord is aan Revisie van Collard's ontwerpen overwogen Op de grens tussen dooi en vorst -v e l s e r Haarlems Dagblad Crediet: 15,2 millioen gulden Rotary stelt beurzen voor 19 studenten beschikbaar Evert Vermeer voorzitter P. v. d. A. Grote schoonmaak in Thailand Geen conflictsituatie huisartsen-ziekenfondsen Rooms-Katholieke organisaties stellen comité van verzet in Weerrapport zzo 69e JAARGANG No 193 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 IJmuider Courant EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 40 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VANDAAG BESTAAT Rotary Interna tional vijftig jaar en het gouden jubileum wordt gevierd in al de 8445 Rotary clubs in 89 landen, met in totaal bijna vierhonderdduizend leden, die van deze wereldorganisatie deel uitmaken. Ook zal eind Mei en begin Juni een „Golden Anniversary Convention" bijeenkomen in Rotary's geboortestad, Chicago. In dat machtige Amerikaanse bevolkingscentrum, dat nu meer dan vier millioen inwoners telt, werd de grondslag gelegd en de kern gevormd voor hetgeen tot een wereld beweging zou groeien. Een jonge advocaat, Paul Harris, was de grondlegger. Hij vormde een groep van vertegenwoordigen de zaken- en beroepsmannen, die elkaar geregeld gingen ontmoeten in vriendelijk heid, kameraadschap en gemeenschappe lijke goede opvattingen van hun levens taak. Hun eerste bijeenkomst hadden zij op 23 Februari 1905. Harris noemde zijn groep Rotary Club, omdat aanvankelijk de leden „in rotatie" bijeenkwamen op hun kantoren; beurt om beurt traden zij als gastheer op. Maar het gezelschap nam snel in omvang toe; toen besloot men tot weke lijkse bijeenkomsten in een restaurant, aan een kort-durende lunch. Zo is het sindsdien gebleven, zo gaat het nog steeds in de duizenden clubs ter wereld, ook in ons land, ook in deze streek. De Rotary clubs in Haarlem en Velsen in Heem stede is er een in oprichting komen op hun vaste dag der week aan een eenvoudig koffiemaal bijeen, dat om halfeen begint en om twee uur ten einde is. Reeds in Paul Harris' oprichtings-club vertegenwoordigde ieder lid een bepaald beroep of bedrijf. Die opzet is ook gehand haafd: elk beroep of bedrijf door één lid per club te doen representeren. Aanvanke lijk was het alleen een Amerikaanse in stelling. De tweede Rotary club werd in 1908 te San Francisco opgericht; in 1910 waren er al zestien en in twee jaar breid de Rotary zich uit tot Canada, Ierland en Engeland en kreeg dus een internationaal karakter. Toen ging het snel. De eerste club op het Europese vasteland was die in Madrid (1920), reeds twee jaar later kwam ook Nederland aan bod en de Haarlemse club dateert van begin 1926 en is dus nu negenentwintig jaar oud. Rotary's doel is het aankweken en aan moedigen van de wil om te dienen (het dienst-ideaal) bij al wat ondernomen wordt. Het wekt daartoe op in vier doel stellingen, die luiden: 1. Velen te leren kennen, teneinde velen te kunnen dienen; 2. De toepassing te bevorderen van hoge beginselen in het zaken- en beroepsleven; de waarde te erkennen van elke nuttige arbeid en elke werkkring te verheffen tot een middel om de gemeenschap te dienen; 3. het dienen toe te passen in ieders per soonlijk, maatschappelijk en zakelijk leven; 4. Internationale waardering, verdraag zaamheid en vrede te bevorderen door een wereldbond van mannen uit het zaken- en beroepsleven, verenigd door het dienst- ideaal. Gij kunt dit als hooggestemd idealisme beschouwen, dat moeilijk te verwezen lijken valt. Gij kunt, overhaast oordelend, de conclusie trekken dat deze beweging zich nogal iets aanmatigt. Dat doet zij niet. Zij wekt op tot deze doelstellingen, zij streeft ernaar ze te bevorderen. Daarbij is zij geenszins een geheim genootschap. Zij poogt nimmer, zich te mengen in de aan gelegenheden van enige politieke of kerke lijke organisatie en stelt zich op het stand punt dat haar doel, dienstbaarheid be tonen, zich bij alle godsdienst aansluit. Er bestaat geen Rotary-politiek. Alle gods dienstige en politieke richtingen, alle na tionaliteiten zijn in haar wereldorganisatie vertegenwoordigd. Rotarians nemen deel aan veel en veler lei werk in het openbaar belang; zij heb ben vaak de oprichting van instellingen, het werk van allerlei verenigingen en comité's gestimuleerd en bevorderd. In hun clubs hebben zij van de aanvang af ervaren, dat hun geregeld samenzijn be grip voor eikaars beroepstaak, eikaars streven, eikaars moeilijkheden aankweek te. Zonder twijfel heeft Rotary internatio nal in de vijftig jaar van zijn bestaan een grote mate van onderling begrip in de wereld doen groeien tussen mannen op velerlei verantwoordelijke posten, die te voren min of meer langs elkaar heen leef den en werkten en weinig van eikaars werk en eikaars strevingen en idealen wisten. Omdat bleek dat men zo inder daad een nieuwe verstandhouding in het algemeen belang schiep is Rotary tot een (zich nog steeds uitbreidende) wereld organisatie gegroeid. Het werd voor allen, die de uitnodiging tot toetreding aan vaardden, in welk deel der wereld ook en tot welk ras of welke nationaliteit zij ook behoorden welke huidkleur ook de hunne was een verrassende ontdekking, een aanwinst in hun leven. Aan Rotary-lunches treedt als regel een der leden als spreker op; vaak spreekt hij over zijn eigen beroep of over ervaringen, in binnen- of buitenland opgedaan, die daarmee verband houden. Meestal zijn gasten aanwezig, want ieder lid van iedere club ter wereld is in elke andere club, die hij op zijn reizen vindt, weihom en wordt er hartelijk ontvangen. Tot de verplich tingen van een nieuw lid behoort het, dat hij in het eerste jaar van zijn lidmaat schap de club zijn levensgeschiedenis moet vertellen, in de vorm die hij zelf verkiest. Ervaring heeft getoond dat, welke vorm dat ook is, dit een buitengewoon gelukkige vondst is om iemand snel te leren kennen en hem van een kring waarlijk deel te doen uitmaken. Nu het zijn gouden jubileum viert, treedt Rotary overal ter wereld even op de voor grond. In het algemeen timmert het niet aan de weg, omdat dat niet nodig is. In de rumoerige wereld van deze tijd moge dat mensen verwonderen, die menen dat zij de belangrijkheid van instellingen moeten afmeten naar de mate van uiterlijk ver toon. Maar dat is een slechte maatstaf. Rotary heeft zich doen kennen als een gelukkige en geslaagde ontwikkeling van moderne beschaving in de zin vooral van dienen van het algemeen belang en van het bevorderen van hoogstaande beginselen in het zaken- en beroepsleven. En hoe vaak, in hoevele landen, zijn conflicten en allerlei moeilijkheden tot oplossing ge bracht omdat Rotarians, behorend tot beide partijen, elkaar in zulk geschil ontmoetten! De jonge oprichter in den jare 1905, (Van onze correspondent in Parijs) Vanmorgen om tien uur heeft de radicaal Edgar Faure. een nieuwe Franse regering aan de Nationale Vergadering voorgesteld. Ofschoon op het uur, dat wij deze regels telefoneerden de stemming over de investituur nog niet gehouden was, werd ver wacht dat hij de beproeving glansrijk zou doorstaan. Faure had zich verzekerd van de steun van zijn partijgenoten, de radicalen, de conservatieven, de Rooms-Katho- lieken en de Gaullisten, zodat de uitslag weinig verrassingen kan bevatten. Het kabinet was vanmorgen vrijwel gereed. Alleen een aantal lagere staatssecreta riaten zal later in de week worden toegekend. Nadat de socialisten Faure Maandag hadden laten weten niet aan zijn kabinet mede te willen werken, aarzelde de for mateur of hij zijn besprekingen voort zou zetten. Faure voelde er weinig voor de gevangene van zijn conservatieve meer derheid te worden, maar tenslotte heeft president Coty hem toch kunnen over tuigen van de noodzaak een einde aan deze crisis te maken. Dat zijn kabinet zwaar naar de rechter zijde overhelt, kan moeilijk worden ont kend. Slechts een enkele figuur uit de ploeg van zijn voorganger en vriend Men- dès-France, bijvoorbeeld de radicale minis ter van Onderwijs Berthoin, bleek bereid ook in het kabinet-Faure zitting te nemen. De premier heeft zich bijna uitsluitend moeten wenden tot oud-gedienden, die het klappen van de zweep wel kennen, maar van wie weinig voortvarendheid te ver wachten valt. De enige debutant onder de ministers is de vroegere kabinetschef van generaal De Gaulle, Gaston Palewski; Na tionale Verdediging krijgt de Gaullist generaal Koenig. Europeanett-evenwicht Deze regering is een kunststukje van politieke doseringen. Faure heeft de fout van Pineau vermeden door de voor- en tegenstanders van een federaal Europa omzichtig tegen elkander af te wegen. Voor Europeërs als Schuman, die Justitie kreeg, Jlourges-Mannoury, Binnenland. Bonnefous, Posterijen, Teitgen, Overzeese gebiedsdelen, Triboulet, Oud-strijders, Pflimlin, Financiën, en de conservatief Pi- nay, Buitenlandse Zaken, werden plaatsen ingeruimd. Tegenover dat blok van Euro peanen, die numeriek sterk in de meerder heid zijn, plaatste Faure verschillende Gaullisten, zoals de genoemde Palewski, van wie notoir bekend is dat zij niets van de Europese integratie moeten hebben. Faure zelf loopt ook niet warm voor de Europese idealen. Veel aanloopjes in Euro pese richting kan men van dit kabinet niet verwachten. Conservatief stempel De conservatieven onder leiding van Pinay drukken daarnaast een zwaar stem pel op dit kabinet. Omdat in Frankrijk het begrip „behouden" vrijwel neerkomt op krachteloosheid, kan men zich over deze 21ste regering sedert de oorlog voor lopig moeilijk geestdriftig tonen. Een terugslag na de voortvarendheid van het regiem Mendès-France mag wel verwacht worden. Drie urgente problemen «taan op het rooster van dit kabinet: de Tunesische be sprekingen, de Parijse accoorden en de loonsverhogingen, die Mendès-France voor April had toegezegd. Voor Tunesië is het geen gunstig voor teken dat het ministerie aan de rechtse afvallige Gaullist Pierre July werd toe vertrouwd. Er valt van die kant weinig meegaandheid te verwachten. De Parijse accoorden zullen in de Raad van de Repu bliek (senaat) door Pinay, de eerste for- (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering en de Hoge Auto riteit van de Kolen en Staal Gemeenschap hebben een overeenkomst bereikt over de regeling voor de niet-rendabele kolenmij nen der Borinage. Van 1956 af zullen de meeste schachten van vier mijnbouw- maatschappijen geleidelijk worden geslo ten. De Hoge Autoriteit stelt een fonds van 15.2 millioen gulden ter beschikking van de regering om deze mijnen te moder niseren. Ook de herscholing van de werk loos wordende mijnwerkers zal de Hoge Autoriteit bekostigen. Verder zal de Hoge Autoriteit de mijnen helpen bij de export van kolen, die wordt gesubsidieerd. Over het eerste trimester zal België 1.350 millioen ton kolen exporteren, waar van 650.000 ton naar Nederland. Op het ogenblik is de Belgische kolenexport geen probleem van prijzen of concurrentie. In tegendeel, nu Duitsland bijkans geen kolen meer exporteert wegens hoog conjunctuur, worden de Belgische kolen veel gevraagd, ondermeer in Zwitserland, Spanje en Zwe den. Waarschijnlijk zal de Hoge Autoriteit echter binnenkort de export van kolen alleen binnen de gemeenschap van de zes landen toestaan. mateur in deze crisis, verdedigd moeten worden. Een wat netelige positie voor deze ex-premier die zich in de kamer bij de eerste lezing afzijdig heeft gehouden. In zijn beraadslagingen met de socialisten heeft Faure zich angstvallig onthouden van iedere toezegging om de belofte van zijn voorganger Mendès-France inzake de loonsverhogingen gestand te zullen doen. Ook op dit stuk zijn er in de naaste toe komst enige wrijvingen te vrezen. Al zal Edgar Faure er waarschijn lijk wel in slagen zich in het zadel te hijsen, men mag betwijfelen of hij zich daarin lang overeind kan hou den. Zo hem dat al lukt, en over zijn bekwaamheden als ruiter is iedereen het wel eens, blijft de vraag of hij snel vooruit kan komen. Voor het ogenblik ziet het er eerder naar uit dat Frankrijk met deze regering-Faure is teruggekeerd in het oude vaarwater, dat altijd verraderlijk veel op een vijver met stilstaand water heeft ge leken. Reuter/AFP) Faure heeft in een uit eenzetting over het programma van zijn regering verklaard: „De regering zal stre ven naar de bekrachtiging van de Parijse accoorden en wenst deze bekrachtiging in de kortst mogelijke tijd te verkrijgen. De overeenkomsten voorzien in een beperkte bewapening van de West-Duitse federale republiek doch tegelijkertijd in de op neming van Duitsland in de gemeenschap van Westelijke landen. Dit is de werke lijke inzet van de overeenkomsten. Het is de opoffering die we ons getroosten waard." Naar wij van de zijde der K.L.M. ver nemen, zal commodore A. Viruly, die sinds de ramp met de Constellation „Triton" op 5 September 1954 bij Shannon niet meer als bestuurder van een vliegtuig heeft ge fungeerd, binnenkort de vliegdienst ver laten om een functie bij de „gronddienst" te gaan vervullen. Dit houdt echter, aldus de K.L.M. geen verband met het ongeluk van de „Triton", doch uitsluitend met het feit, dat Viruly dit jaar de pensioenge rechtigde leeftijd voor vliegers 50 jaar bereikt. Welke functie hij bij de K.L.M.- organisatie gaat bekleden, zal binnenkort bekend gemaakt worden. Clement Attlee, de leider van de Britse Labour-(oppositiepartij heeft gisteravond in de weeskamer aan het Binnenhof te Den Haag een uiteenzetting gegeven over de denkbeelden van zijn partij over de buitenlandse politiek voor het Nederlands Genootschap voor internationale zaken. Deze foto werd gemaakt toen de heer Attlee zijn rede hield in tegenwoordigheid van vele leden van de Nederlandse rege ring, het parleme <t en het corps diploma tique. Op de eerste rij zitten van links naar rechts: Sir Paul Mason, de Britse ambas sadeur, minister-president dr. Drees, me vrouw Beyen en minister Beyen. Voordat de heer Attlee het woord kreeg, werd be kend gemaakt dat zijn mededelingen van vertrouwelijke aard zouden zijn. Hetzelfde gebeurde Maandagavond toen de heer Attlee, die de gast is van het partij-congres van de P.v.d.A., voor een aantal vooraan staande leden van de P.v.d.A. een verslag gaf van zijn reis naar communistisch China en de Sovjet-Unie. Paul Harris, heeft inderdaad een groot initiatief genomen en een grote gedachte verwezenlijkt. Aan het jonge volk waartoe hij behoorde (hij stierf in 1947), aan de Amerikanen komt de eer toe dat zij hem begrepen en zijn arbeid doorgevoerd hebben. R- P- I.ONDEN/WASHINGTON Reuter/AFP) Sir Winston Churchill heeft in het Lager huis verklaard, de volgende week te zul len spreken over oorlogvoering met atoomwapens in een defensiedeb.it. Hri zou dan ook iets zeggen over het voorstel van India aan de UNO alle proeven met atoom, en waterstofbommen te verbieden. Groot-Brittannië had het Indische voorstel niet aanvaard, aldus Sir Winson. De Britse premier deelde de socialist Noel-Baker mede. dat hij c. het ogenblik zeker niet op enigerlei wijze een poging zou steunen om de waterstofbom en atoomproeven te verbieden, hangende be sprekingen over ontwapening. Noel-Baker zeide, dat volgens een schatting van een Amerikaanse geleerde 1800 zuigelingen van radio-activiteit van proeven, die het vorig jaar met de waterstofbom waren ge nomen, te lijden hadden. Noel-Baker pleitte voor een verbod op atoomproeven gedurende de besprekingen over ontwa- ning. Bij de Amerikaanse proeven met de waterstofbom bij Bikini zijn verleden jaar Maart behalve een aantal Japanse vissers, 300 inwoners van de Marshall-eilanden en Amerikaanse militairen gewond door radio-actieve straling, 84 personen werden ernstig gewond, aldus heeft dr. John Bugher, hoofd van de biologische en me dische afdeling van de Amerikaanse com missie van atoomenergie verklaard. Dr. Bugher zei dit op een bijeenkomst van de subcommissie voor de strijdkrach ten van de Amerikaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar bescherming van de bevolking bij atoomaanvallen. Dr. Bugher zei niet hoeveel Amerikanen bij de proeven gewond waren geraakt. Levensduur verkort Hij verklaarde, dat als gevolg van radio actieve besmetting de levensduur van die ren korter wordt. Dit verschijnsel was waarschijnlijk een gevolg van een versnel ling van de veroudering. Het is nog niet bekend, of dit verschijnsel zich ook bij mensen voordoet. Volgens dr. Bugher is het nog geheel onzeker welke gevolgen mogelijke wijzigingen van erfelijkheids factoren als gevolg va<n radio-active be smetting op het welzijn en de overlevings- EVANSTON (Reuter) Rotary Inter national, dat zijn vijftigjarig bestaan viert, heeft bekendgemaakt dit jaar 19 studiebeurzen ter beschikking te stellen voor studenten over de gehele wereld. De beurzen zullen worden toegekend aan „uitblinkende studenten aan universitei ten" in de Verenigde Staten en 28 andere landen. De uitverkoren studenten krijgen alle onkosten betaald voor een studie van één jaar aan een buitenlandse universiteit, die zij zelf kunnen kiezen. Rotary zal echter zijn goedkeuring aan deze keuze moeten hechten. kansen van hele volken hebben kunnen. De vele voorspellingen op dit gebied wa ren, naar hij zei, gegrond op veronderstel lingen die onze kennis verre te boven gaan. Tweede proefneming Op de Yucca-vlakte in de Amerikaanse staat Nevada is de tweed# atoomontplof fing van de reeks van dit jaar teweegge bracht, Het was een middelzwaar appa raat, dat op een toren van negentig meter hoogte tot ontploffing werd gebracht. Twee honderd miPaire waarnemers sloe gen van uit loopgraven op vier kilometer afstand de proef gade. Te Las Vegas zag men de explosie als een oranje flits. Bij vele vorige proeven had men een helder wit licht waargeno men. Op 16 kilometer afstand werden twee schokken gevoeld. In Las Vegas sloe gen deuren en ramen dicht, doch de rui ten braken niet, zoals bij de proeven in 1951 en 1952. Na de ontploffing steeg een paddestoelvormige rookwolk op tot een hoogte van 6500 meter. De lichtflits is waargenomen in San Francisco, Oakland, Los Angeles en San Diego. (Speciale berichtgeving) Bij een felle brand in een door drie ge zinnen bewoonde arbeiderswoning aan de Franklinstraat in Hilversum zijn vanmor gen een 21-jarige vrouw en haar driejarig zoontje in de vlammen omgekomen. De brand ontstond omstreeks halfnegen toen van de 14 bewoners er slechts zes in het pand aanwezig waren. Personeel van een achter de woning ge legen verffabriek bemerkte omstreeks half negen. dat dikke rookwolken uit het raam van een der slaapkamers op de eerste ver dieping opstegen. Via een luifel aan de voorgevel wist men het gezin van D., dat nog sliep, uit zijn kamer te redden. Toen was echter door het snel om zich heen grijpende vuur de toegang tot de zolder versperd. Met ladders bereikte de brand weer het dak van de woning, maar er was geen hoop meer de zolder-slaapkamer van de jonge vrouw en haar zoontje nog tijdig te bereiken. Het stoffelijk overschot van beiden werd later op het bed aangetroffen. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in de keuken en breidde zich snel uit. De boven verdieping van de woning en de keuken van de benedenverdieping zijn geheel uit gebrand. Van de meubels kon slechts zeer weinig worden gered. Het partijcongres van de P. v. d. A. heeft vanmorgen Evert Vermeer bij enkele candidaatstelling tot partijvoorzitter ge kozen. BANGKOK (Reuter) In Bangkok, de hoofdstad van Thailand, is vanmorgen de conferentie van de raad van de Zuid-Oost- Aziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) geopend door minister-president maar schalk Piloel Songgram. De Thailandse mi nister van Buitenlandse Zaken Prins Wan werd tot voorzitter gekozen. De conferentie heeft ten doel het verdrag van Manilla, waarbij de ZOAVO is ingesteld, in praktijk te brengen. Nadat de leiders van alle delegaties hun openingsredes hadden uitgesproken, werd de zitting achter gesloten deuren voortge zet. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen zou minister Dulles op deze besloten zitting mededelen dat de Verenigde Staten van mening zijn dat enige verandering in de leiding op Formosa en in Zuid-Korea op het ogenblik een chaos in het Verre Oosten tengevolge zou hebben. Uit gezaghebbende Amerikaanse bron in Bangkok is vernomen dat de Verenigde Staten geen plannen hebben voor perma nente beschikbaarstelling van Amerikaan se landstrijdkrachten in Zuid-Oost-Azië., zoals zij in Europa voor de NAVO hebben. De Verenigde Staten vertrouwen in het Verre Oosten op hun vloot en luchtmacht, aldus deze bron. Voor de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Duldes arriveerde waren :n Bangkok reeds agenten van de F.B.I., de Amerikaanse federale recherche, gear riveerd. Zij leverden critiek op de veilig heidsmaatregelen, die daarop onmiddellijk werden verscherpt. De Thailandse politie heeft posten gezet bij alle hotels en gebouwen waar buiten landse bezoekers verblijven. De politieman nen dragen, behalve hun revolver, traan- gasbommen bjj zich voor het geval relletjes zouden ontstaan in de buurt van deze ge bouwen. Bangkok heeft zich wekenlang op de conferentie voorbereid. De straten zijn schoongemaakt en de huizen in de volks wijken besproeid met insectendodende mid delen. Duizenden straathonden zijn ver jaagd uit de wijken waar de hötels en de grote gebouwen liggen en politie-auto's met radio's rijden door de straten om de bevol king op het hart te drukken vooral geen wasgoed aar de straatzijde van de huizen te drogen te hangen. De pluimveemarkt is TPsloten, omdat volgens de autoriteiten de "ank en het lawaai van het pluimvee „on gepast" zijn. tenminste voor de duur van de conferentie. Honderden kilometers slo ten, broedplaatsen van malariamuggen, zijn schoongemaakt. Van de zijde der huisartsenvereniging wordt medegedeeld, dat er geen sprake is van een conflictsituatie tussen huisartsen en ziekenfondsen. De afwijzing door de huisartsen van de door de ziekenfondsen aangeboden verhoging der netto honoraria met 6 percent is met waardering voor deze geste van de ziekenfondsen op uit sluitend practische gronden geschied. De huisartsen waren namelijk juist gereed met hun voorstellen betreffende de definitieve huisartsenhonoraria, zodat het huns inziens meer zin had, aanstonds over deze voor stellen in hun geheel te gaan spreken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Chesterfield: Wees wijzer dan andere mensen, indien ge kunt, maar vertel het hun niet. (Van onze correspondent in Brussel) De R.K. organise'ies van de werkgevers, de vakbonden, de middenstand en de boe ren hebben een plan tot verzet tegen de onderwijswetten van minister Collard op gesteld. Een overkD?>-elend orgaan, het comité voor vrijheid rn democratie, zal het verzet tegen de wette Tganiseren. In her derlijke brieven van Igische bisschoppen worden de ontwerpen van de regering dwangwetten genoemd, waaraan de R.K. burgers niet moeten gehoorzanv--». Politieke waarnemers in de «Vetsfcraat melden, dat de minister van Buitenlandse Zaken Spaak gepoogd heeft met enkele gematigde R.K. partijleiders overleg te plegen, hetgeen echter niet gelukt is. (ANP). Het blad „La Nation Bel-ee" (Na tionale Eenheid). 9chrijft dat de leiders der drie politieke partijen waarsc lijk op korte termijn bijeen zullen kome.i cm van gedachten te wisselen over een wijziging of eventuele intrekking van de wetsont- werpen-Collard. „De publieke opinie wenst geen schoolstrijd, aldus het blad, en de regering geeft zich hiervan terdege re kenschap". Kardinaal Van Roey heeft in een oproep tot priesters en gelovigen ge zegd dat alles in het werk gesteld moet worden „om de plannen van deze tegen standers one'-'aan te maken". Kardinaal Van Roey roept op tot een gebedskruis tocht in alle parochies en religieuze ge meenschappen in België. De situatie van de liberale en socia listische ministers is er door de onrust die in het Vlaamss .and heerst als gevolg van Je aangekondigde onderwijsmaatregelen, niet prettiger op geworden. Verleden week werd de socialistische minister van Volks gezondheid Leburton tijdens een bijeen komst van de bond voor grote gezinnen op een fluitconcert onthaald toen hij het woord voerde (waarvoor de voorzitter la ter via de dagbladen zijn excuses aanbood) en bij een steenlegging voor het nieuwe atheneum (lyceum) te Brugge waren de straten afgezet door de rijkswacht en de politie. Studenten hielden een optocht waarin doeken werden meegedragen met het opschrift „Weg met Collard". Het KNMI deelt mede: In Frankrijk is het in de afgelopen da gen belangrijk zjchter geworden, evenals in het Alpengebied. In Zuid-Frankrijk steeg de temperatuur gisteren tot 15 gra den. Noord- en Midden-Europa bevinden zich nog stevig in de greep van de winter. In Scandinavië vriest het in de nacht 15 tot 25 graden. Ook in Denemarken en Midder.-Duitsland kwamen in de afgelopen nacht temperaturen van 20 graden onder nul voor. Vannacht breidde de warmere lucht bo ven Frankrijk zich langzaam naar het Noorden uit. Daarmede samenhangend nam de neerslag in het overgangsgebied tussen dooi en vorst in omvang toe. Uit België werd vanmorgen sneeuw, re gen en ijzel gemeld. Later in de oentend viel ook in net Zdiden van Nederland wat regen en sneeuw. De komende 36 uur zal ons land in het overgangsgebied komen te liggen tussen de warmere lucht in het Zui den en de koude in het Noorden. (Van hedenmorgen 7 uur) weers taestand Helsinki onbewolkt Stockholm zwaar bew. Oslo onbewolkt Kopenhagen onbewolkt Aberdeen onbewolkt Dublin onbewolkt Londen geheel bew. Amsterdam zwaar bew. Brussel ijzel Parijs onbewolkt Bordeaux geheel bew. Grenoble zwaar bew. Nice geheel bew. Berlijn mist Frankfort geheel bew. München geheel bew. Zürich geheel bew. Geneve geheel bew. Locarno regen Wenen zwaar bew. Innsbruck zwaar bew. Rome regen Neerslag laatste ÏTOOOo rrrrrif.rmn.tr> O 13- •Óf fS f? itt tic N 6 NW 1 windstil W 4 windstil ONO 6 NO O ONO NO windstil NNW 3 Z 2 NO 6 OZO 2 NO 2 windstil windstil windstil windstil ZO 9 tl uur «- - |i Si U ÜS -19 0 -8 0 -10 0 -13 O -18 0 -1 3 0 0 0,4 1 1 0 0 10 0 -15 0 -2 -1 1 1 1 -4 -1 0,1 3 5 3 3 1 6 .rrm-COX MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw of regen en hier en daar mist. In het Zuiden van het land lichte dooi tot temperaturen om het vriespunt. In het Noorden van het land temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Oostelijke wind. 24 Februari Zon op 7.41 uur. onder 18.11 uur. Maan op 7.51 uur. onder 21.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 Februari Hoog water: 4.58 en 17.05 uur. Laag water: 0.37 en 12.58 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1