Engeland verontrust over de Japanse aggressiviteit Verenigingsvaria Kennemer Lantaarn Agenda voor Velsen Van drie-eilanden, shelters en gladdekkers ter zee Visserij-varia 1 Zo eenvoudig mogelijk en daardoor vaak ingewikkeld Old Clothes New Duitse fabriekstrawler van 1700 ton Amerikaanse vlagdis- criminatie wekt ook in Londen weerstanden Kijk Uit 2 kampioen uit de Umond WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS DRY CLEANING ONLY Diploma machineschrijven Zomergroente in de winter Over stuurboord vissend Uitbreiding van bedrijven Felle concurrentie op de zeven zeeën „Julius Caesar" in Thalia De Pion behaalde kampioenschap Na een jaar lonkt team al naar eerste klas IEV vierde de vastenavond „Nieuw Leven" speelde „Spel met een droom" £ZÜ Zestig jaren lief en leed EVENALS bij de visserij vinden we bij de koopvaardij verschillende scheepstypen. Visserijschepen danken hun benaming aan de methode van vissen, die er mede bedre ven wordt, al weten we maar al te goed dat dit tegenwoordig hoe langer hoe meer begint te vervagen. Zo was bijvoorbeeld de logger aan het begin dezer eeuw het schip voor de haringdrijfnetvisserij, maar thans trawlen deze schepen bijna het hele jaar door en doen zeker niet onder voor sommige trawlers, die toch speciaal voor de trawlvisserij zijn gebouwd. Bij de koopvaardij worden de schepen onderscheiden naar de te vervoeren lading. Hoofdtypen zijn passagiersschepen, vrachtschepen en tankschepen, die meteen van elkander te onderscheiden zijn. Moeilijker wordt het bij de vrachtschepen, want deze worden nog eens apart onderscheiden. Een veel voorkomend type is bijvoorbeeld het drie-eilanden schip, voorts een verhoogd achterdekschip, kuildekschip en het shel- terdekschip. Het drie-eilanden schip is weer onder verdeeld in het korte- en in het lange brug type. Waarom al deze verschillende typen? Is het niet eenvoudiger één type te bou wen kan men zich afvragen. Denk niet dat de rederijen voor de aardigheid een bepaald scheepstype bestellen. Integen deel. Bij het ontwerpen gaat men uit van de te vervoeren lading en bovendien houdt men rekening met het te varen traject. Er is nog een grote groep van kleine sche pen, die ook bij de vrachtschepen behoren en dat zijn de schepen van de kustvaart of de kleine vaart: de motorkustvaartuigen of coasters, welke schepen ook weer onder scheiden worden. We kennen coasters van het gladdek type, raised quarterdektype en het shelter- dektype. Ook deze soorten zijn weer ont staan uit de te vervoeren lading. Het glad dektype leent zich uitstekend voor hout- vervoer, maar dat wil nog niet zeggen dat men met een raised quarterdektype geen hout kan vervoeren. Een rederij, die zich belast met het vervoer van stukgoederen, zal de voorkeur geven aan het shelterdek- type. Deze schepen hebben namelijk een dubbel dek, een z.g. schutdek. Beide dek ken zijn met luikhoofden afgesloten. Shelterdekker van de HSM Ter illustratie is hierbij een foto afge drukt van een shelterdekker van de Hol landse Stoomboot Maatschappij, het motor schip „Eemstroom", welke 400 reg. ton bruto meet, 60,89 m lang is, 9,04 m breed en 2.44 m diep. Een 6 cyl. Sulzer motor van 750 pk. geeft deze „stroom"boot een snelheid van 12 mijl. Deze derde „Eemstroom" van de Maat schappij kwam gereed onder ongunstige omstandigheden en wel in het jaar 1941. Toen het schip zich bij E. J. Smit te Wes terbroek in aanbouw bevond werd het door de bezetter ingepikt en weggevoerd. De Hollandse Stoomboot kreeg er later pas de beschikking over en dat was op 5 Sep tember 1945 toen het vaartuig in Amster dam terugkeerde. De Hollandse Stoomboot Maatschappij bracht haar eerste „Eemstroom" in de vaart in 1899, een schip van 1053 ton en gebouwd bij Carmichael Malean in Green ock. Bijna 25 jaar heeft dit stoomschip voor de rederij gevaren. In 1923 kwam het schip onder Franse vlag. In 1925 kwam er een vervanger door het in 1901 gebouwde stoomschip „Ambon" aan te kopen. Dit schip mat 3598 ton en was dus aanmerke lijk groter dan de eerste „Eemstroom". Vijf jaar later kwam dit schip onder Pana mese vlag, zodat de naam „Eemstroom" uit de Nederlandse koopvaardijvloot ver dween tot in het jaar 1945. Deze nieuwe „Eemstroom" is heel wat kleiner dan zijn voorgangers, het is zelfs op één na de kleinste „stroom"boot, niettemin een snel motorschip, die in die tien jaar al heel wat reizen over de Noordzee gemaakt heeft. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Voor het kantoordiploma machineschrij ven slaagden de dames G. Kollé, H. M. Leeuw, F. v. Stipriaan, G. M. Porck, C. Dammers, allen uit Velsen. Zij werden op geleid door het instituut Van Otterloo in IJ muiden. Hoewel het op het ogenblik hartje winter is heeft de Ken nemer tuinder, de heer J. Olders, op de Castricumse groente veiling van Maandag de eerste zomer groente aangevoerd: een klein kwantum rabarber. De tuinder kreeg er 65 cent per bosje voor betaald. De Finkenwerder Hochseefischerei is na ren voorarbeid van drie jaar voor de dag gekomen met plannen voor de eerste Duitse fabriekstrawler voor de zeevisserij, aldus „Dagblad Scheepvaart". Dit schip zal binnen afzienbare tijd worden gebouwd. De technische détails zijn als volgt: 1700 brt., lengte tussen loodlijnen 70 m., machi nevermogen 1400 pk, dienstsnelheid 13 knoop, actieradius 55 dagen. Inclusief de bemanning, een arts en geleerden kunnen 72 personen aan boord geaccommodeerd worden. De zoetwatertanks krijgen een inhoud van 317 m3. Inhoud van de visruimen 1070 m3, inclusief 230 m3 voor vismeel en een traantank met een capaciteit van 60 ton. Deze nieuwbouw wordt uitgerust met een vismeelfabriek en een diepvriesinrich ting. Het schip zal beschikken over een volautomatische fileerinstallatie van het systeem Bader. Een door hete olie gevoede stoomturbine zal een verstelbare schroef aandrijven. Ook een hospitaal en een laboratorium zijn gepland. In tegenstelling tot de twee Engelse fabrieksschepen Fairtry en Fairtree en de Russische fabrieksschepen, die door Ho- waldtswerke te Kiel worden gebouwd, die over de achtersteven vissen en evenals walvisfabrieksschepen over een slipway beschikken, zal men op het Duitse fabrieks- schip volgens het oude beproefde systeem over stuurboord vissen. Men vreest name lijk dat bij windsterkten 7 tot 8, zoals deze onder IJsland en onder de Noorse kust veel voorkomen, bij het ophieuwen via de achtersteven moeilijkheden met de schroef te zullen krijgen. Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat bij hun besluit van 21 Februari 1955 vergunning ingevolge de hinderwet is verleend aan: J. Verwer in IJmuiden, tot het oprichten van een ban ketbakkerij in het perceel Kennemerlaan 50 te IJmuiden; aan de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V. te 's-Gra- venhage, tot het uitbreiden van de ben zine- en autogasoliepompinstallatie in het perceel Hoofdstraat 183 te Santpoort; aan de gebroeders C. en P. J. van Bugnum te Velsen, tot het uitbreiden van de benzine en autogasoliepompinstallatie op het per ceel Rijksweg 260 in Santpoort en aan de firma J. van Beelen C.V. te IJmuiden, tot het oprichten van een werkplaats voor het verven, het impregneren en het bewerken van netten en jute in het perceel Industrie straat 1 te IJmuiden. Shelterdekker „Eenstroom" van de H.S.M. In het jaarverslag van de kamer van scheepvaart van het Verenigde Koninkrijk wordt de concurrentie van andere landen in de koopvaardij besproken. Met betrek king tot de snelle groei van de Japanse koopvaardijvloot wordt in het verslag ver klaard, dat energieke actie van de zijde van de kamer noodzakelijk is. Volgens de kamer heeft de Japanse regering de nei ging de nationale koopvaardijvloot te ge bruiken als instrument voor het voeren van een aggressieve handelspolitiek, waarbij in het geheel geen rekening wordt gehouden met de door andere landen erkende inter nationale normen. De verfilming van Shakespeare's toneel stuk „Julius Caesar" wordt in een speciale voorstelling Donderdagavond in het Thaliatheater vertoond. Toneel en film zijn twee onderscheiden grootheden, die hoogstens in schijn veel met elkaar gemeen hebben. Het toneel heeft andere wetten dan de film en daardoor wordt het gehele beeld van de film anders, al behoeft het daarom niet minder te zijn. Marlon Brando in „Julius Caesar" Dit is ook het geval met „Julius Caesar", waar Shakespeare's tekst zelden zwaarder weegt dan het beeld dat heeft opgenomen met krachtige autonome zeggingsmacht. Er zijn inderdaad frappante scènes. De rede van Marcus Antonius is een voorbeeld van harmonie tusen woord- en beeldkunst. Een van de scènes die mij het meest is bij gebleven is die, waarin men Cassius na de samenzwering heen ziet gaan. Hij blijft daar in het beeldvlak alsof hij ons, terug deinzend, achtervolgt. Zijn woorden krijgen in de filmversie een kracht, die ons een duidelijk inzicht geeft in 's mans drijf veren. Zo zijn er meer staaltjes. De karakters krijgen de volle maat. Mankie- wicz heeft ze met in achtneming van Shakespeare's bedoeling zeer wel be naderd, daarbij terzijde gestaan door een uitstekende bezetting. De beste? Naar mijn smaak Cassius In de uitgemeten vertolking van John Gielgud. Zeer fraai acteert ook James Mason als Brutus, een filmspeler bij uitstek, met een feilloze intuïtie voor de camera. Werkelijk een openbaring vind ik Marlon Brando in een beheerste en mee slepende rol van Marcus Antonius. De lilm mag dan al eens de grote dichterlijke visie niet kunnen opbrengen, ze bevat zoveel mooie en indrukwekkende episodes, dat ze Mankiewicz noch Shakespeare oneer aan doet. Fr, De Engelse reders zijn echter vastbe sloten hun belangen niet te laten opofferen. Zij kunnen geen bezwaar maken tegen ge leidelijke wederopbouw van de Japanse vloot door commerciële doelmatigheid en scherpzinnigheid, „maar kunstmatige be vordering van de Japanse scheepvaart en overmatige uitbreiding van de vloot door rechtstreekse of zijdelingse regerings-hulp en -invloed is echter iets geheel anders." Duitse activiteiten Ten ffanzien van West-Duitsland merkf de kamer op, dat men zal moeten afwach ten, welke uitwerking het herstel der sou- vereiniteit zal hebben op de reeds actieve concurrentiepositie van West-Duitsland in de scheepvaart. Amerikaanse discriminatie De nieuwe Amerikaanse wet, die voor schrijft, dat Amerikaanse goederen bij voorkeur met Amerikaanse schepen moeten worden vervoerd, noemt ook de kamer van scheepvaart een verontrustend voor beeld van vlagdiscriminatie. De Engelse scheepvaart heeft de Engelse regering haar ongerustheid kenbaar gemaakt over het voorschrift, dat de helft van de Ame rikaanse hulpverleningsgoederen moet worden vervoerd in onder Amerikaanse vlag varende schepen. Na er op gewezen te hebben, dat negen landen bij de Ameri kaanse regering hebben geprotesteerd tegen deze voorkeurswet, die de Amerikaanse scheepvaart bevoordeelt, en dat ook ver scheidene Amerikaanse regeringsdeparte menten zich er tegen hebben verklaard, schrijft de kamer in zijn verslag, dat de Verenigde Staten grote macht en verant woordelijkheid hebben, die o.m. zijn toe te schrijven aan het feit, dat Amerika een crediteurenland en een internationale financier is en andere landen steunt. Hier uit volgt, dat een groot gedeelte van de wereldhandel op de een of andere wijze samenhangt met financiering door de Amerikaanse regering. Niemand in de Westelijke wereld, en zeker niet in de scheepvaartwereld, zal ontkennen, dat de edelmoedige pogingen van Amerika om de economische stabiliteit in de gehele wereld te herstellen veel nut hebben afgeworpen. Amerika heeft om de economische stabili teit te herstellen getracht de wereldhandel te bevorderen en weer leven in te blazen, maar ten aanzien van de scheepvaart, die toch ook deel uitmaakt van de wereldhan del, heeft Amerika het liberalisatiebeginsel verwaarloosd. „Limit" in Zuid-Amerika De aanspraken van Peru, Ecuador en Chili op territoriale rechten op de wateren tot 200 mijl van hun kust besprekende doet de kamer opmerken, dat het gevaar be staat, dat andere landen, die menen aan spraken te hebben op gebieden of territo riale wateren, welke niet internationaal worden aanvaard, zich door het Peruviaan se voorbeeld aangemoedigd zullen gevoelen tot daden, die zeer ernstige gevolgen voor de Engelse belangen kunnen hebben. Wantrouwen jegens Egypte Aangaande de belofte van de Egyptische regering om het Suezkanaal open en ge schikt voor de scheepvaart te houden en goed te beheren wordt in het verslag op gemerkt, dat deze belofte belangwekkend is. Maar indien de Engelse reders en de reders van alle andere landen de toekomst met enig wantrouwen blijven bezien, dan is dit een gevolg van hun ervaring in de af gelopen jaren, gedurende welke onder het een of andere voorwendsel schepen in het Suezkanaal door Egypte zijn opgehouden of beperkt in hun bewegingsvrijheid. Deze Egyptische handelingen zijn een duidelijke schending van de geest der conventie van Konstantinopel (De concessie der Suez- kanaalmaatschappij loopt nog 14 jaar). In deze periode, die beslissend is in de geschiedenis van het kanaal, zal zich de toekomst gaan afrekenen. De bedoelingen dei Egyptische autoriteiten, zoals deze zullen blijken uit hun daden in dit tijdvak, zullen onvermijdelijk bepalen, of het kanaal al dan niet zijn rol als een grote interna tionale waterweg zal kunnen blijven spelen. Door een 6—4 overwinning op de Amster damse schaakclub VAS heeft et eerste tien tal van de Castricumse schaakclub De Pion het kampioenschap op haar naam gebracht van afdeling 2 A van de NHSB. De zege op Pat Mat, die een voorlopige uitslag van 53 opleverde, was mede aanleiding vg/i dit mooie resultaat. Wat de onderlinge competitie betreft be haalde C. Bennes in afdeling A een eclatante overwinning op J. de Liefde A. Holtes won van niemand minder dan P. Beekman en de partij J. van Razenzwaai—P. Molenbroek werd afgebroken. In afdeling B versloeg P. Oudshoorn H Niemeijer en W Schürman won van D. Keet baas. P. Zwart deed wat van hem verwacht werd en won van J. v. d. Bey. De uitslagen in afdeling C zijn als volgt: P. BeentiesP. Menke. remise; J. Nijssen P. van Dijk 0—1; J. MittendorfffJ. Kors 1—0. Voor de na-competitie sneelde arts A. P. W. A. M. de Jongh tegen P. Kerstens welke partij door eerstgenoemde speler werd ge wonnen. Het tweede tiental van de schaakclub Kijk Uit heeft na en eenjarig verblijf in de tweede klasse het bestaan om in zijn afdeling het kampioenschap op zijn naam te brengen. Dit is een bijzondere prestatie voor dit tien tal, dat vooral tegenstanders had te bekam pen. die verleden jaar tegen Kijk Uit I had den gespeeld. De resultaten, die behaald zijn, zijn de volgende: Kijk Uit II5 4 0 1 8 De Uil I 4 2 1 1 5 Kennemerland I5 1 3 1 5 Heemstede II 5 1 2 1 4 HSG III 4 1 1 2 3 Haarlem III 5 1 1 3 3 Om deze stand te verkrijgen, moest Kijk Uit II naar Heemstede om daar tegen Heem stede II te strijden. Met een Vb—2'i over winning kwam het tiental naar ITmuiden terug, in de beste stemming en nu kan het zich gaan voorbereiden op de promotie wedstrijden met als inzet naar de eerste klasse te promoveren. Daar de tegenstand ts nog niet bekend zijn, zal het nog wel tven duren, eer deze promotiewedstrijden gespeeld worden; zoals de zaken er nu voorstaan zal het vermoede lijk Halfweg I of HSG II z.jn. Over de ontmoeting tegen Heemstede het volgende: Het begin wa niet hoopvol, daar binnen een half uur Kijk Uit rl een 1—n riiterstand had. doordat Plugboer zich door de Heem- stedenaar liet verrassen; maar dit was een aansporing voor de overige Kijk Uit-lcden om extra hun best te doen en zij begonnen een offensief, waartegen het Heemstede tiental niet op kon en gel idelijk werd de score opgevoerd. Walda maakt j de stand gelijk in een mooie combinatie, waarbij hij twee vrijpionnen wist te verkrijgen en zijn tegenstander tot overgave dwong; vervolgens was het Kok, die eveneens een pion ver vooruit wist te schuiven wat zoveel dreigingen inhield, dat verlies niet meer te vermijden was. Krab stond in het middenspel een officier voor en dit w?s voor hem voldoende om de partij te winnen. Moleman speelde een kunst- zinnig eindspel. maa'..te hierbij geen fout en dus werd het 4—1. Van Nieuwenhuizen speelde fel op aanval, dreef zijn tegenstander zo in het nauw, dat hij zijn dame er bij verspeelde en daarna opgaf Daarna wist Huiser na lange tijd zeer goed te hebben gestaan, de partij in zijn voordeel te beslissen en was de zege een feit geworden. Hierna was het tijd- mtróle en over de drie afgebroken partijen was men het eens; de partij van Stals werd remise verklaard, ofschoon hij beter spel had; d;' w»« ook het geval met Zeylmans, die juist voor de con trole de vijandelijke stelling onder vuur ge nomen had en daarbij zeg wierend uit de strijd kon komen. Daar echter de uitslag van de wedstrijd reeds bekend was, speelde dit geen rol meer en nam Zeylmans genegen met remise. Rijke stond lange tijd zeer goed, in het eindspel liet hij echter een steekje vallen en uiteindelijk werd het toch remise. De R.K. sportvereniging „IEV" heeft evenals de overige R.K. verenigingen op prettige wijze de vastenavond gevierd, waarvoor Maandag in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat een grote belang stelling was uit alle IEV-afdelingen, zo wel voetbal als handbal en gymnastiek. Uiteraard deed het de voorzitter, de heer B. J. v. d. Ham. een plezier zoveel IEV-ers bijeen te zien, hetgeen hem tevens deed opmerken, dat bij festiviteiten in eigen kring de leden de familieband voelen. Hij greep tevens de gelegenheid aan om te vragen de vereniging op alle mogelijke manieren te blijven steunen en haar met nog meer leden, speciaal ten aanzien van de gymnastiekafdeling voor heren uit te breiden. Hij was ervan overtuigd, dat dit mogelijk moest zijn om hierdoor mede de sport in het algemeen bovendien te die nen. Reeds direct was er een uitbundige stemming als gevolg van de medewerking en het optreden van het muziekgezelschap „The Rhythm Serenaders", dat onder lei ding van de heer Jan Fijen, vrijwel onver poosd de danslustigen heeft beziggehouden. De Velsen-Noordse kunstfluiter Willy Gleysteen had evenmin te klagen over het succes, dat hem zo volkomen toekwam. Het dansprogramma werd afgewisseld met aardige en geanimeerde gezelschaps spelen, die veel vreugde gaven. In café „De Zon" heeft de R.K. toneel vereniging „Nieuw Leven" te Wijk aan Zee een opvoering gegeven van het toneelspel van Hans Nesna „Spel met een droom". Veel succes heeft dit stuk onder regie van de heer P. van Ginkel niet geoogst, want de rolkennis was beneden peil en ook het décor bleek maar slecht verzorgd te zijn. De heren J. Dobber als de molenaar en W. Seignette als Frank de kunstschilder kwamen in hun spel overigens tot redelijke hoogte en de andere spelers pasten zich hier vrijwel bij aan. waarbij vooral me vrouw PoneinDe Boer als Suzanne op viel. Heilbot 42; gr. tong 2,462.22; grm. tong 2.60—2.20; kim. tong 2,70—2,32; kl. tong I 2.80—2,42; kl. tong II 2,74—2,34; tarbot I 2.50—2,05, per kg. Tarbot II 112—86; tarbot III 77—67; tarb«t IV 61—38; tongschar 100— 90; kl. tongschar 48; gr. schol 2719; grm. schol 3218; kim. schol 5532; kl. schol I 50—29; kl. schol II 37—19; .schar 38—21; bot 14—8; v. haring 23—17; makreel 5046; gr. schelvis 5842; grm. schelvis 5945; kim. schelvis 57—46; kl. schelvis I 5744; kl. schelvis II 49—30; wijting 40—18; gr. gul 4235; midd. gul 4032; kl. gul 3726; ham 144—112; kl. wolf 49; poontjes 20—12; kl. koolvis zw. 24—17; kl. koolvis wit 27—25, per 50 kg Gra kabeljauw 143—59; gr. koolvis zw. 4437; gr. koolvis wit 7260; gr. leng 7570; gr. wolf 100, per 125 kg. Aanvoer. 795 kisten tong en tarbot. 6 kisten heilbot. 8 kisten tongschar en schar- tong. 1880 kisten schol, 145 kisten schar, 315 kisten bot, 230 kisten haring. 80 kisten ma- kareel. 660 kisten schelvis, 590 kisten wij ting, 1135 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten leng, 5 kisten ham, 30 kisten wolf, 55 kisten poon. 799 kisten koolvis, 55 kisten diversen. Totaal 6800 kisten. Besommingen van Maandag. RO 1 Antje f 10940; VL. 77 Abraham f29.480; IJM 85 Wijker f 19.320; IJM 14 f5360: IJM 53 f2230; IJM 129 f8150: IJM 75 f4180: VL 83 f8410; VL 85 f 9200: VL 166 f6820: SCH 153 f15.300; SCH 135 f8710; KW 166 f2990; KW 28 f 5590; KW 125 f2320: KW 107 f2860; KW 10 f2620; KW 9 f7220: KW 20 f8130: K'V 75 1350; KW 129 f 9720: KW 95 f6180: KW 8730; KW 140 f6420; KW 7 f6530: KW 45 f 10.680; KW 15 f8810; KW 70 f8080; KW 161 f2440; KW 74 f8290; BU 33 f 1670: WR 33" f3080; AM 26 f3610: AM 17 f2750; IJM 22 f51; WR 34 f4050, KW 34 f3160; KW 71 f185; KW 53 f575; KW 30 f 4C3. Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Dinsdagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Patria" met een lading van 700 ton houtstof uit Gothenburg. WOENSDAG 23 FEBRUARI IJMUIDEN Pieter Vermeulenmuscum, Cultureel Centrum. 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison". 1417 uur: tentoonstelling. „AIcura-BBIJ", 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, filmavond. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur Wet houder van Sociale Zaken. Thalia, 20 uur: „Meisjes van de grote stad". DONDERDAG 24 FEBRUARI VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van Openbare Werken. IJMUIDEN „Advendo", 24 uur, Ned. Herv. Jeugd gebouw, Rembrandtjaan, feestavond voor donateurs. Velser Gymnastiek Vereniging, 20 uur, Rex Theater, uitvoering. Pieter Vermeulenmuscum, als Zaterdag. „Felison", 1921 uur: als Zaterdag. Thalia, 20 uur: „Julius" Caesar". Waarom niet? At en toe klimt er een jon getje moeizaam in de pen, om aan de krant te schryven. Het komt zelden voor, maar deze kleine Jan uit de Rivierenbuurt heeft het aangedurfd, temeer, omdat hy namens een hele hor de vriendjes schreef, zegt hij. Het gaat over die ijsbaan aan het Moerbergplantsoen, die hem en zijn kameraden eni ge weken terug zo n baaierd van schaatsvreugde verschafte en dié nu het weer is gaan vriezen doods en verlaten lonkt naar alle jongetjes die zulke plezierige herinneringen had dén aan dat baantje, niet in de laatste plaats omdat moeder hen zo vol vertrouwen naar het ijs liet gaan waar ze toch niet door konden zakken en waar geen grote mannen met Friese doorlopers voor hun krabbel- benen zouden meppen. Dit jongetje uit de Rivieren buurt vraagt mij, of ik de me neren van de gemeente niet- eens zou willen vragen asje blief het baantje weer onder water te zetten en dat heb ik prompt en nadrukkelijk ge daan, Jan. Maar nu ligt het geval even anders dan een paar weken te rug, toen de vorst zonder sneeuw inzette en er dus spra ke was van een proper stukje triabas. dat gemakkelijk onder water te zetten was. Sindsdien is er en de meneren hebben het me even vlug voorgerekend 450 kubieke meters sneeuw op het veldje neergedwarreld. Dat zijn een dikke twintig vrachtauto's vol sneeuw en een heel legertje mensen om het er op te scheppen. En dan klopt tegen die tijd het weerbericht, dat tot Augustus vorst voor spelt, natuurlijk weer niet en breekt de lente plotseling uit, zodat die twintig vrachtauto's door het legertje om niet zjjn volgeschept. Dat zou een hele spaarpot vol centen weggooien zijn. Jan. Die sneeuw is dan wel leuk, maar in dit geval heeft 'ie het aardig voor ons verprutst. Volgend jaar? Vast! Bondslied Ik ben dol op bondsliederen en andere strijdzangen, die het wandelen, het beschermen van dieren of het poetsen van tan den warm aanbevelen. Het zijn van die heerlijke lie deren vind ik en de dichters, die er de woorden voor schre ven zijn meestal grote mannen, omdat ze veel langer in het ge heugen blijven dan poëten als Anthonie Donker en Horman Gorter, terwgl Willem Schoo- temeyer of ene heer Perry een veel groter populariteit bezit dan Ludwig von Beethoven als het op vervaardigen van bege- leidende melodieën aankomt. Er is inmiddels een nieuw bondslied aan de reeks van strijdvaardige gezangen toege voegd dat van de Neder landse Huisvrouwen, die het maar goed moeten leren om het tijdens de schoonmaak als canon of solo uit te voeren Het is een fiks lied, blijkens het pampier, dat de Velsense afdeling dezer Huisvrouwen vereniging mij toezond ter ken nismaking met de manhafte taal, die onze vrouwen voort aan gaan uitslaan. Hoort, ziet en overtuigt u: „Geeft dan de raad aan een jonger geslacht Verenigd u allen, want eendracht maakt macht". Verenigd met een d, maar daar is overheen te stappen het gaat om de wakkere geest, die hieruit spreekt van vrou wen, die zich niet langer de mindere weten van ons man nen. Ik hoop dit bondslied veel te mogen horen helaas staat de wijs er niet bij, maar „O schitt'rende kleuren" past wel aardig heb ik na lang probe ren gemerkt. Zondag is het een hele drukte geweest om het bed van Klaas Rem, dat in het Anthoniusziekenhuis staat en waar een diaman ten bruigom al weer aardig opkikkerde van een gevaarlijk zware kou. Hij had dit zestigjarig huwelijksfeest óók liever aan de zijde, van zijn Trijntje van Kleef gevierd, maar een mens kan tenslotte niet alles tegelijk hebben en al die aanloop in het ziekenhuis van oude bekenden en vrinden met al die bloemen ïn fruitmanden was ook glorieus. Zestig jaar samen getrouwd het is een ruk. Als jonge borst van 23 kwam hy uit de Koog naar Beverwijk om Trijn tje te vrijen, die een beste dienst had bij slager Van Leeu wen en daar al menige oogop slag had gevangen als ze de stoep schrobde. Maar Trijntje verkoos Klaas en in 1895 zijn ze samen naar de St. Agatha- kerk en later ter ambtenaar getogen. Met een montere zin voor de joede dingen dezer aarde heeft Klaas zich door een verre van gemakkelijk leven geslagen een leven van hard werken en een karig loon. Hij voer vracht cn pasagiers van Beverwijk naar Amsterdam en terug, hij hobbelde op de bootjes van de Ballast en werkte in de papier fabriek en tenslotte werd Klaas pontknecht op de Velser pont, waar hij pas heel laat een vas te aanstelling kreeg. Want daar zijn ze griezelig zuinig mee bij Rijkswaterstaat, hetgeen door sommigen wel eens als oorzaak wordt genoemd van het min der- perfect functionneren der Velsense pontdiensten. Edoch dat is een gans ander ver haal, dat gij, als trouw lezer, als herhaaide weeklacht al eens in de hieromheen gebouwde echte krant zult hebben opge merkt. Zondag schitterde het dia mant dus aan het Achterom waar Trijntje en Klaas een klein, vochtig huisje bewonen in de kern van de plaats, die hen lief is geworden. Die voch tigheid is een van de narighe den in het oude leven van Trijntje (85), want de rheuma- tiek houdt haar dag in - dag uit aan het bed gebonden. Een tweede plaag is de doofheid, maar gelukkig zorgt een van de dochters uit een nest van zes opperbest voor haar en va der, zodat ze wat dat betreft niets te klagen heeft. Aan dit stukje Achterom het paad je, dat parallel loopt aan de Meervlietstraat, langs het kerkhof van het oudste Velsen se Godshuis, komt evenwel nimmer een sprankje zon en t'aar ligt zo'n oud mens dan maar met hevige rheumatiek in de klamme schaduw. Eigen lijk hadden „ze" haar daar nu op haar zestigste trouwdag eens met een droog en zonnig üuisje moeten verrassen liefst in het oude dorp want vader Klaas is daar wel hevig aan gehecht. Vader Klaas zal dezer dagen wel weer thuis komen uit het ziekenhuis, want het gaat vooruit met hem. En als hij zo doorgaat nóóit ziek geweest en een humeur als een klok wordt hy vast nog eens de oudste Velsenaar. Alsnog pro ficiat! Riekend Onlangs heeft deez' rubriek gemeld dat het niet zo prettig pozen was in het gebouw aan de Heidestraat, waar Jan Cam- pert-kleuterschool, Nuts-lecs- zaal en Felison-expositiezaal tesamen zijn gestouwd, omdat de toiletten in de gang duide- lijk lieten merken, dat ze er waren. Nu krijt juffrouw Woudstra uit haar kleuter school, dat deze instelling met een schot van de overige eta blissementen is gescheiden en dat bovendien de toiletten van de school lang geleden nage zien zyn, zodat er geen enkele vrees hoeft te' bestaan voor „haar" spruiten. Accoord maar in de rest van de gang riekt het niet fris. Dat is helaas gebleven, al zijn de kinderen meer dan vei lig onder de Jan Campert- hoede. LAMPENIER

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9