Tweedaags programma vol feest en sport rond een verjongd gebouw De zwarte spin C Artistiek c YBERT Boeiende tentoonstelling van romantiek rond de Haagsche School Agenda voor Velsen Visserij -varia ia) Clowntje Rick Fa. B. ENGELENBERG 25 Februari t/m 6 Maart motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. Internationaal congres in „Velserend „Snn-art" I 1 moderne huiskamer 1 DA PO 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Hoogovens lieten hun film in Rex zien DONDERDAG 24 FEBRUARI 195S 9 VELSEN VIERT ZIJN VELSERBAD Grondstoffen aanvoer FEUILLETON door Mark Cross Schaapje in het natte Wereld-gebedsdag voor vrouwen in Gereformeerd kerkgebouw Kou en Pijn waarschuwen tegen Filmavond van „Alcura" in het Hervormd wijkhuis Het Stedelijkleende uit Circulerend over Hoogovenbedrijf Burgerlijke stand Velsen Kunsthandel Voor de kinderen Bezet programma voor „IJmoncT-jeugd BESTRIJDT PRIKKELH0EST „Spinneweb" in de nesten OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS.LAKKEN ,,__n ven RAI ADVERTENTIE AMSTERDAM 35' TENTOONSTELLING Ope«s 10-17 u. en 19-22 u Ie dog: opening 14.45 u. Lootste dog: sluiting 18 u. Entree f. ZfmcL bel.) Bij gedeelten zijn in ons blad in de laatste weken de gebeurtenissen al gepubliceerd die betrekking hebben op de officiële heropening van het Velserbad op Zaterdag 26 en Zondag 27 Februari. Om een sluitend geheel te krijgen laten wij hier het gehele programma nog eens volgen. Op Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Februari wordt In „Vel serend" te Santpoort een congres gehouden dat uitgaat van de Nederlandse Bond van Overdekte Zweminrichtingen. Nadat op Vrijdagmorgen om half elf een huis houdelijke, dus besloten vergadering van de N.B.O.Z. is gehouden, zal des middags om half drie wethouder H. de Boer het congres officieel openen. Daarna houdt de heer A. Levisson, leraar M.O. gymnastiek en adviseur voor het B.L.O. in Amsterdam, een lezing over, De betekenis van het schoolzwemmen in de Lichamelijke Opvoeding. Dan spreekt de heer P. Hogenhout, inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding in Arnhem over: Problemen rondom het gemeentelijk schoolzwemmen". Na deze lezingen bren gen de cursisten een bezoek aan het Vel serbad. Op Zaterdag 26 Februari houdt om half elf de heer Jacob Moth, directeur van de gemeentelijke bad- en zweminrichtin gen in Birmingham, waar hij behalve een aantal badinrichtingen niet minder dan 25 zwembaden onder zijn beheer heeft, een lezing over: Exploitatie van zwembaden in Engeland en speciaal in Birmingham. Van 12 uur tot ongeveer 12.45 uur wor den de congressisten officieel in het raad huis van Velsen door burgemeester en wethouders ontvangen, die hun daarna, uit naam van het gemeentebestuur, in Velser end een lunch aanbieden. Officiële opening Des avonds om acht uur wordt het Vel serbad, officieel door burgemeester mr. M. M. Kwint geopend. Hierop volgt een water nummer waarin het wapen van Velsen het middelpunt vormt (dit nummer werd enige weken geleden al beschreven in ons blad). Vervolgens wordt het woord gevoerd door de voorzitter van de K.N.Z.B. de heer Jan de Vries, door de heer B. P. E. van Es, waarnemend voorzitter van de N.B.O.Z., door de inspecteur van het Lager Onder wijs, de heer S. P. Velthuizen en door de heer J. P. Weyburg, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. tot het Redden van Drenkelin gen. Na een demonstratie van zwemslagen, waaraan wordt deelgenomen door leden van alle plaatselijke zwemverenigingen, krijgen de heren Pum Swier, voorzitter van V.Z.V. en de heer G. Meyer, voorzitter van de RJC. Sportvereniging Velsen het woord. Dan volgt een demonstratie van de Red- dingbrigade, waarna de waarnemend voor zitter van de reddingbrigade en de heer A. Lindhout, voorzitter van de Culturele Sportbond, aan het woord komen. De internationaal bekende vereniging „Admiraal de Ruyter" uit Amsterdam ver zorgt dan onder leiding van mevrouw G. ArmbrustMolenaar een nummer kunst- ADVERTENTIE moderne binnenhuiskunst verantwoorde vormen en kleuren voor het huls van hedèn decoratieve stoffen in grote verscheidenheid meubelen 0 pas-toe 0 stoe. reeds voor fl.- 17.50 j 1 lampen sierkunst WONINGINRICHTING BEVERWI* 2S0. MODELKAMERS zwemmen en een shownummer. De heer Knippel spreekt namens Kennemer Staten en de heer Slot uit naam van de Z.B.V.S. Vervolgens komt mevrouw E. van Breda van den Horn, voormalig Nederlands kampioen schoonspringen aan bod om de springplank, een zogenaamde simaïka- plank in gebruik te stellen. Deze spring plank, een nieuwe vinding, waarvan de bouw op een geheel ander principe berust dan de „oude" planken, deze nieuwe plank is recht van boven en loopt naar onder in een bocht, heeft bovendien een antisliplaag wordt tegenwoordig offi cieel door de K.N.Z.B. gebruikt. En show van verlichte zeilscheepjes, dobberend op „de baren" van het Velser bad, waarbij „Die Moldau" van Smetana wordt gespeeld, zou het laatste nummer op deze avond zijn, ware het niet dat de heer C. W. van Schreeven, de directeur van het bad, de man die maandenlang gezwoegd heeft om het Velserbad, vanuit de desolate toestand waarin het verkeerde, te doen maken tot een inrichting de stad aan de zee waardig, ook recht heeft om iets te zeg gen en daarom het slotwoord voor zijn rekening neemt. De dag der wedstrijden Zondag is dan de grote dag, waarop negen „sterren" van formaat deel zul len nemen aan de wedstrijden die in het bad worden gehouden en die ge boekt staan als nationale wedstrijden. Niet minder dan 21 verenigingen ne men daaraan deel. Het programma voor deze middag, die om half drie begint luidt: 1. 100 meter rugslag dames: Hieraan doen mee: Ali Segaar, Jopie van Alphen. Joke de Korte en Dicky van Ekris. 2. 100 meter rugslag heren: P. Swijghuy- sen Reigersberg, G. Korteweg, Jitse van der Veen en Ab Swijghuysen Reigersberg. 3. Recordpoging van H.P.C. op de 4 x 100 meter estafette. (Dit Nederlandse record stond op naam van H.P.C. met een tijd van 4 min. 4.2 sec. en is vorige week officieus door hen verbeterd in 4 min. 2 sec. Voor Zondag is een officiële aanvrage inge diend bij de bond, waarop dus bij een evenaren van de laatste tijd het record officieel kan worden erkend). Hieraan nemen deel Geurtsen, Tjebbes, Bouman en Prins. 4. 100 meter schoolslag dames (kring Haarlem): C. Arens, M. Fuykschot, G. Bru- ning, A. Prins, N. de Zwart en A. Bou manMuller. 5. 100 meter vlinderslag dames: Els Stee houwer, Mary Kok, Nel Garritsen, Atie Voorbij. 6. 100 meter vlinderslag heren: A. de Vries, Geertjan van Rooy, Hans Muller, Cor Wiering. 7. 50 meter vrije slag dames (kring Haarlem: A. Wessels, E. Schipper, E. Schreuder, L. Bouwer, J. Braun, T. Snoeks, I. Stroobach, N. Smit. 8. 100 meter vrije slag dames: Ria Vonk, Geertje Wielema, Jopie van Alphen, Hetty Balkenende. 9. 200 meter schoolslag dames: Jenny Welling, Tonny Hom, Hannie Boon, Jopie Spoor. 10. 200 meter schoolslag heren: A. Jas pers, P. Bekkering, W. van Zijl, Ruud van Feggelen. 11. 100 meter vrije slag heren: Fred Pie- ters, G. Dikstaal, P. ten Thye, Wim Geurt sen, Joris Tjebbes, Wim de Vreng, Herman Willemsen, Theo Hoogveld. 12. 4 x 100 meter estafette dames: hier aan nemen deel Z.A.R., R.D.Z., H.Z.C. en de Robben. 13. Waterpolowedstrijd: V.Z.V.Neptu- nus (Zutphen) en G.Z.C. uit Gouda tegen de Meeuwen uit Amsterdam. Tot slot kan worden gemeld dat de heer Jan de Vries kamprechter zal zijn en ook de wedstrijd G.Z.C.Meeuwen zal leiden. Woensdagmiddag is voor de papierfa briek Van Gelder Zonen aangekomen het Duitse m.s. „Wilhelmina Oltman" met een lading van ruim 420 ton houtstof uit Go thenburg, bestemd voor een zusterfabriek. (vertaald uit het Engels) 25) Hij nam de actetas welke Wyndham Be verley hem overhandigde aan, opende deze en nam de bundel bankbiljetten er int, waarna hij de tas teruggaf. „Ik zal u niet beledigen door ze te gaan na tellen", merk te de man met een glimlach op. „Ik ben er van overtuigd, dat u niet zo dom bent om te trachten mij, wat het bedrag betreft, te bedriegen". Beverley beheerste zich met de grootste moeite. Hij had er graag nog één 5000 pond voor over gehad om deze man een pak ransel te kunnen geven! De gedachte •an zijn zoontje hield hem echter in be dwang. „Het bedrag is volkomen in orde", ant woordde hij kortaf. „Uitstekend! Ik hoor een auto aankomen. Ik neem aan, meneer Beverley, dat u zo verstandig bent geweest de politie niet te waarschuwen"? „Dat heb ik niet gedaan", antwoordde Beverley enigszins hees. „Ik heb mijn woord gehouden, en ik verwacht dat u thans ook uw woord houdt" Er kwam een auto voorbij en Beverley constateerde, dat het een kleine bakkers- bestelatuo was. De naam was aan de bui tenkant geschilderd en achter het stuur zat een jongeman met krullend haar en een sigaret tussen de lippen. Hoe verbaasd zou hij zijn geweest, als hij had kunnen vermoeden, dat deze bestuurder niemand anders was dan Daphne Wrayne in eigen persoon.... De gebaarde man antwoordde en er klonk iets van verwijt in zijn stem: „Mijn waarde meneer Beverley, een héér pleegt zijn woord te houden! Binnen 48 uur zal uw zoontje weer bij u terug zijn, dat verzeker ik u. En hem is geen haar gekrenkt. Waarschijnlijk zal hij 't niet be paald leuk hebben gevonden dat is nau welijks te verwachten, nietwaar? maar hij zal u stellig vertellen, dat we ons best hebben gedaan om hem te amuseren en zijn verblijf zo prettig mogelijk te maken. Ik moet dit onderhoud thans beëindigen. Denkt u niet, dat u ooit weer last van ons zult hebben. U weet 't zoals ik u al zei: de bliksem slaat nooit twee maal op de zelfde plaats in.Naar huis, Charles"! Wyndham Beverley staarde de auto na, die met grote snelheid over de top van de heuvel uit het gezicht verdween. Hij vroeg zich met verwondering af, hoe Daphne en haar mensen deze wagen zouden willen achtervolgen.... Er was nergens een zichtbaar teken, dat ze zich nooococccoooocx In een van de bergplaatsen van het aan alle kanten glimmende en nog naar verf 3 ruikende Velserbad staat, levensgroot en „net echt" het schaap te wachten, dat Zaterdagavond als pièce-de-milieu 2 in het eerste waternummer zijn plaats zal innemen: de hoofdfiguur in Velsens r. wapen. Zo natuurgetrouw heeft de 1 ambtenaar voor jeugdzaken, de heer G. 2 J. Kwakkel deze wollige viervoeter ge- creëerd, dat velen de neiging zal be- kruipen het dier te willen voederen. Het is te hopen dat dit schaarp, wanneer het zijn plicht vervuld heeft, nog in zo goede staat zal zijn dat het nog enige tijd een ereplaats kan worden bescho- ren in de hal van de inrichting. XIOOOCODOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOO De wereld-gebedsdag voor vrouwen, die in onze gemeente morgen, Vrijdag, op nieuw velen in gebed zal verenigen, wordt onder auspiciën vn de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond, afdeling Velsen, ge houden in de consisitorie van de Gerefor meerde Kerk aan de Koningsweg. Het ge bedsuur zal om 8 uur beginnen. Tot dit gebedsuur worden alle vrouwen, en in het bijzonder jonge vrouwen en meis jes, opgewekt deel te nemen. ADVERTENTIE wrijft U weg met ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er ran af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f L20 per flacon. Het Rex-theater is gisteren de plaats geweest, waar de eerste „streek-première" ging van de nieuwe Hoogovens-kleuren film „Uit vuur en vlam". Met een groot aantal genodigden in de zaal vol was zij niet, omdat dan het besluit van de avond in de foyer ruimte te kort zou zijn ge komen is deze voorstelling voor haast allen een dankbare, eerste kennismaking met dit fraaie Polygoon-Profilti-product geworden. Nadat de chef van de propaganda-afde- ling, de heer C. F. van Dam, zijn gasten een welkom had toegeroepen, paradeerde het geestige oudejaars-overzicht van Poly goon over het linnen venster, waarvan het weerzien de milde humor der makers nog steeds hogelijk deed waarderen en voorts kreeg de Hoogovendirecteur, de heer P. R. Bentz van den Berg het woord. Hij ver telde, dat de Hoogovens zelf content zijn met de film zelfs gefascineerd en dat men zich daardoor haast, haar ook aan de medewerkers te tonen en aan allen, die Hoogovens het naast zijn. Na de vertoning, die wij reeds na de première in Scheveningen uitvoerig be spraken, is het gezelschap nog geruime tijd in de beste stemming bijeen geweest onder het genot van een dronk en een hartige bete. Uitgaande van „Alcura" wordt Vrijdag avond in het Hervormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een filmavond gehouden, ook hier met de vertoning van het mooie filmwerk: „Onsterfelijke wals", naar mo tieven uit het leven van de grote walskoning Johann Strauss. (Elders in deze editie is een verslag op genomen van de avond in IJmuiden-Oost). Prijzen van Dinsdag. Heilbot 2,55; gr. tong 2,10—2,—; grm. tong 2.26—2,22; kim. tong 2,72—2,60; kl. tong I 2.66—2,58; kl. tong II 2,56—2,54; tarbot I 2,60—2,50. per kg. Gr. schol 25—22; grm. schol 31—26; kim. schol 48—41; kl. schol I 46—38; kl. schol II 35—23; schar 46—23; bot 16—10: v. haring 27; grm. schelvis 47; kim. schelvis 51; kl. schelvis I 6154; kl. schelvis II 4731; wijting 3618; gr. gul 38—29; kl. gul 33—30; poontjes 13. per 50 kg. Gr. kabeljauw 10659, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 44 kisten tong en tarbot. 1 kist heilbot, 100 kisten schol, 35 kisten schar. 30 kisten bot, 5 kisten haring. 55 kisten schelvis, 160 kisten wijting, 195 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten poon. Totaal 630 kisten. De nu al ruim drie jaar bestaande traditie van schilderijententoonstellingen in de schaftlokalen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrijven, die destijds is begonnen om de arbeiders uit die bedrijven nader in contact te brengen met de kunst, heeft reeds veel hoogtepunten opgeleverd. Men zal zich de Van Gogh-tentoonstelling herinneren, de tentoonstelling van mees ters uit de Haagse School en thans is er wederom in het schaftlokaal van de M.E.K.O.G. een collectie te bewonderen van schilderijen rond het onderwerp „Boe renbedrijf". GEBOREN: E. J. Kist de Ruytervan Tuf- felen, d-, de Noostraat 11, IJmuiden-O.; J. Piek—Bennink, d., Ladderbeekstraat 101, Velsen-Noord; C. C. M. VermeerKruijssen, d., Ger. Doustraat 6, IJmuiden-O.; J. H. Vis serde Bruin, z„ Grote Hout- of Koningsweg 41, Velsen-Noord; W. P. van der Linden— Smeets, d.. Dennenstraat 21, IJmuiden-O.; E. Mook—Kingma. z.. Planciusstraat 48, IJmui- den-O.; C. A. SchuitSteenmeijer, z., Ceder straat 47, IJmuiden-O.; J. M. Verheijen— Waals, d.. Radarstraat 126, IJmuiden; M. P. G. du Moschde Wijngaert, z„ Hoofdstraat 34, Santpoort; G. C. Ouwerkerk—Bus, z., Casembrootsraat 40, IJmuiden-O. OVERLEDEN: C. J. van Ginneken, 56 j., echtgenoot van C. E. Warmenhoven, Heide- straat 43. IJmiuden-O.; J. Bels, 90 j., weduwe van N. de Haan, Kanaaalstraat 236, IJmui den; G. Swenger, 85 j., weduwe van J. G. Graper. van Tuyllweg 3, Velsen; J. Admiraal, 59 j.. echtgenoot van G. Kieft, Esdoornstraat 8, IJmuiden-O.; A. G. Verkerk, 40 j„ echt genoot van G. van Aalst, Guldewagenplant- soen 26. Velsen-Noord; A. Zwanenburg, 76 j., weduwe van A. Braam, Vareniusstraat 7, IJmuiden-O.; J. Weber, 90 j., echtgenoot van A. Melker, Willemsbeekweg 40, IJmuiden-0. ADVERTENTIE Kennemerlaan 5 (bij de brug) IJmuiden Speciaal adres voor het INLOSTEN van Foto's, Plaatwerk enz. Het is van meet af aan het streven ge weest, om óf een bepaald onderwerp of schildersgroep te belichten, óf het werk van individuele schilders te tonen. Elke maand circuleert er een nieuwe expositie door de schaftlokalen, en zo toont de ten toonstelling in het schaftlokaal van „Me- kog", die daar deze maand gehouden wordt, allerlei facetten van het boeren bedrijf van de hand van meesters uit de tijd rond de Haagse School. Tweeëntwintig werken, gesigneerd door namen als: Jacob van Strij, Ferdinand Hart Nibbrig, Jozef Israëls, H. Weegewijs, de beide bekende Belgische schilders Baltha zar Paul Ommeganck en Eugène J. Ver- boeckhoven, Wouterus Verschuur, Johan nes W. Bilders. E. S. Witkamp, Anton Mauve (de schilder, die door van Gogh zo zeer werd bewonderd), Arnold M. Gorter, C. L. Dake, de beroemde schepper van „het panorama", Hendrik W. Mesdag, John R. K. Duff en Jacob S. H. Kever. Voorwaar een heel gamma van stijlen SESS3 --I 1 103} n JOitf Pilon vond het heel aardig van de andere Kabouters, dat ze hem wilden helpen met het herbouwen van de vernielde hut. En men liet er geen gras over groeien, maar begon meteen met het werk. Eerst kapten ze flink wat dunne stammetjes van dennebomen; die werden daarna op gelijke lengte gezaagd. Toen er genoeg waren, begon de bouw van de muren. Alle stammetjes werden netjes en stevig op elkaar gelegd en vastgemaakt. Dat wer den muren, die tegen 'n stootje konden! Dat zat in ieder geval steviger in elkaar dan planken. Iedere avond, als het gewone werk was afgelopen, besteedden Pilon en de andere Kabouters er 'n tijdje aan; en zo schoot de bouw van het nieuwe huisje flink op. De muren stonden, het dak kwam er op en daarna kon men aan de binnenboel beginnen. „Dat zal de jongens wel troosten met het verlies van hun oude huisje", meende Pilon tevreden en opvattingen, die gezamenlijk een over zicht geven van de Nederlandse schilder kunst van de laatste honderd jaar. Landschappen, figuren, dieren en dieren- koppen, en zelfs een zeegezicht natuur lijk van Mesdag! geven de collectie, on danks het gebonden zijn aan het onder werp, een afwisseling, die elke liefhebber van de schilderkunst zal verrukken. Een schaftlokaal bij Hoogovens en aan gesloten bedrijven is rond-de-klok in ge bruik, en zo zullen, zo lang de tentoonstel ling duurt, honderden en nog eens hon derden arbeiders en streekgenoten dus de gelegenheid krijgen om tijdens het mo ment van rust in de werkdag kunstwerken te zien, die anders alleen voor museum bezoekers te genieten zijn. Het Stedelijk Museum te Amsterdam stelde deze kostbare collectie kosteloos ter beschikking om hiermede het grote doel te steunen, dat Hoogovens voor ogen zweeft: het belangstelling wekken bij en het rijp maken van de industrie-werker voor de kunst. Ondanks de weersomstandigheden wordt er door de handbalvereniging „IJmond" toch aan de beoefening van de sport gedaan, al is het dan aan zaalhandbal door de jeugd leden. De vorige week kon het hele jeugd programma worden afgewerkt en ook nu is dit programma weer volledig bezet. Voor de meisjes-aspiranten worden Zaterdagmid dag gespeeld Concordia 2IJmond en IJmond 2—Rapiditas. IJmond 2—Concordia en IJmond—Rapi ditas zijn wedstrijden voor de meisjes junio ren en de jongens junioren IJmond spelen tegen een Rapiditas-combinatie. Als Zondag de veldsport doorgang kan vinden, komen alle vier IJmond-juniorenploegen in het veld en wel: dames: IJmond IJHC en IJmond 2 Blinkert 2. Heren: Vriendschap—IJmond 1 en IJmond 2Zandvoortmeeuwen. ADVERTENTIE en kuchen door gebruik van Ook vorige week was er voor VTC 1 geen wedstrijd vastgesteld. Het gevolg hiervan is, dat thans drie wedstrijden ingehaald moeten worden. Het tweele team kreeg 't Spinne- web 1 op bezoek. Keemel, Snelders en Van Hal stuurden de gasten met een 100 neder laag naar huis. VTC 3 stelde enigszins teleur door tegen Togido 7 niet verder te komen dan een 55 gelijk spel. De Bock en Van Schadewijk wonnen van Holthuis, maar ver loren van Kok en Kirck. Invaller Simons deed het beter en wist zowel Holthuis als Kok te verslaan. Het dubbelspel bracht VTC 3 tenslotte nog de puntenverdeling. VTC 4 stond voor de moeilijke taak tegen Prak te moeten spelen en verloor overtui gend met 91. VTC 5 ontving te Zaanen 3, welke wed strijd met 100 door de gasten werd gewon nen. Te Zaanen 3 behaalde hiermede het kampioenschap van klasse 4 B zonder enig puntenverlies. Ook de dames ontkwamen niet aan een nederlaag. VGZ 1 won met 6—4. Mevr. Goossens versloeg mej. Struis en mej. T. Pieters, doch verloor in drie games van mej. A. Pieters. Ook mej. Groen behaalde dit resultaat, terwijl mej. Warners, die mej. Wijnbergen verving, ondanks felle tegen stand. toch geen winstpunt kon behalen. ADVERTENTIE IkM-ktraal S» - .rMaarlrm Til- 1.7*3 HOGEDRUKSLANG MANOMETERS AGENDA VOOR VELSEN Donderdag 24 Februari IJMUIDEN „Advendo", 20 uur: Ned. Herv. Jeugdge- bouw, Rembrandtlaan, feestavond voor donateurs. Velser Gymnastiekvereniging, 20 uur: Rex Theater, uitvoering. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Cen trum, 9.30—12 en 1416.30 uur. „Felison", 1921 uur: tentoonstelling. Thalia, 20 uur: „Julius Ceasar". VRIJDAG 25 FEBRUARI VELSEN Raadhuis. 1011.30 #ur: spreekuur wet houder van financiën. IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Jungle-duivels". Rex, 20 uur: geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, 9.3012 en 1416.30 uur. „Felison", 1921 uur. Nutsbibliotheek, Hindestraat, 1921.30 u. in de buurt ophield. Hij kookte nog van woede over het gedrag van de man met de baard. Het was de brutaliteit ten top ge dreven! Hij geloofde echter wel dat hij zijn zoontje terug zou krijgenHij trachtte zijn woede te verkroppen en wan delde langzaam huiswaarts. Terwijl de grote wagen geruisloos voort snelde, sprak de man met de baard lachend tot de chauffeur: „Zoals het gezegde luidt, Charles, is het na hard werken, zoet rus tenDat is stellig waar", De ander lachte ook. „Wat was hij woe dend, hè?" merkte hij op. „Dat zou jij ook geweest zijn, mijn brave, als jij ook een bedrag van 5000 pond moest betalen zander enige hoop, het ooit terug te krijgen", antwoordde de man met de baard geanimeerd. „We moeten echter voorzichtig blijven. Charles „Je bedoelt die juffrouw Wrayne....?" „Inderdaad! Ze is veel en veel gevaar lijker voor ons dan de hele Scotland Yard bij elkaar, aangezien zij veel soepeler kan werken dan een dergelijke organisatie. Ui* een oogpunt van intellect is het bepaald de moeite waard de degen met haar te krui sen, maar uit elk ander oogpunt zou het een ware opluchting voor me zijn, als ik wist, dat ze niet achter ons heen zit". „Wat zou ze kunnen doen?" vroeg de ander. „Ik wou dat ik dat wist. Momenteel schijnt er nog geen reden te zijn om zich ernstig bezorgd te maken. Beverley is, naar ik aanneem tè bang, dat hij zijn zoontje niet terug zal krijgen om iets te ondernemen tegen ons. We komen nu ech ter aan de bocht in de weg. waar we af slaan en we moeten geen enkel risico ne menKomt daar in de verte een auto ons tegemoet rijden?" „Alleen een klein bestehvagentje van de posterijen, zou ik zeggen, te oordelen naar het uiterlijk", antwoordde de chauf feur. „Laten we veiligheidshalve aannemen, dat juffrouw Wrayne zich daarin be vindt", zei de ander met een glimlach. „Neem de bocht volkomen normaal, Char les, maar zodra je afgeslagen bent, geef dan vol gas en blijf zo hard mogelijk door rijden tot we thuis zijn!" „Uitstekend!" De chauffeur van de kleine postauto, in wie niemand iets anders zou hebben kun nen ontdekken dan een normale chauf feur van de posterijen, zei tot de man achter hem: „Je verrekijker, Hugh! Er komt daar in de verte een auto aan". „Ik ben er al", antwoordde de aange sprokene. „Het is een grote zwarte wagen. Het is degene, die wij zoeken! Hij is bijna bij de bocht.hij gaat langzamer rij den hij ^laat afgeef gas, Mar tin!" Nadat ze ae grote zwarte wagen om de bocht hadden zien verdwijnen, snelden ze als bezetenen op dit punt toe en met knar sende remmen namen ook zii de bocht. Maar het voigend ogenblik kwam hun wa gen met een schok tot stilstand, want nog geen vijftig meter verder lag een meisje midden op de weg en vlak bij haar stond een auto.... Met een verwensing op de lippen, sprongen beide mannen uit hun wagen „Mij mankeert niets!" riep het meisje hun toe. Ze zag doodsbleek en was adem loos. „Er kwam daarnet een grote zwarte auto de bocht van de weg omgieren. schandalig zoals die wagen reed! Ik moest mezelf op de grond gooien om hem te ver mijdenHebt u hem ook gezien?" Het was een knap, lang meisje, van ach ter in de twintig en hoewel beide mannen met moeite hun teleurstelling over het feit, dat de grote zwarte auto hun ontsnapt was, onderdrukten, ging hun sympathie op dit ogenblik toch uit naar deze hevig ge schrokken jonge wouw. „Bent u werkelijk niet geraakt, juf frouw?" „Nee, maar ik voel me alleen nog enigszins onthutst", antwoordde ze met een matte glimlach. „Ik was uit mijn auto gestapt en wilde juist de weg oversteken, toen de zwarte wagen als een bezetene de hoek om kwam. Ik liet me naar opzij val len en wonder boven wonder raakte hij me niet. Het spijt me, dat ik u er mee las tig heb gevallen". De twee mannen lieten niet blijken, hoe zeer het ook hun speetZe waren vol sympathie voor het meisje. „O, dat hin dert helemaal niet, juffrouw", zei een van hen. „We zijn blij, dat u niets is overko men. Toen we u zagen liggen, dachten we dat u er geweest was.... Allemensen, ik zou graag die auto te pakken krijgen! Is 't geen schandaal om zo te rijden! Een dame ondersteboven te gooien en niet eens te stoppenZe zouden minstens zes maanden krijgen, als ze gepakt werden. „Ik ben het met je eens", antwoordde Williamson. „U had zeker geen gelegen heid om het nummer van die auto op te nemen, juffrouw? Of om de mensen, die er in zaten, te bekijken?" Ze schudde haar hoofd. „Nee, helaas niet. Ik zag vaag twee mensen, ik geloof niet, dat er meer in zaten. Maar het ging allemaal zo bliksemsnelIk zal u mijn kaartje geven voor net geval u over die wagen nog méér te weten mocht komen.. Het is werkelijk van belang, dat derge lijke rijders opgepakt worden!" Ze liep naar haar eigen wagen en haalde haar handtas te voorschijn. Everest knip oogde even geamuseerd tegen zijn metge zel. Hoe zou het meisje kunnen vermoe den, dat zij maar al te graag deze woest- rijdende auto te pakken zouden krijgen „Hier hebt u mijn kaartje", zei ze. „Zo als u ziet, kom ik uit Londen en ik was op de terugweg, toen dit voorviel. U bent waarschijnlijk mensen uit de streek en als het niet te veel moeite is, zou ik u zeer erkentelijk zijn, als u dit geval wilt aange- „Dat zullen we stellig doen, juffrouw", antwoordde Williamson. „Weet u zeker, dat u zich helemaal goed voelt?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9