Charme, sport en demonstraties omlijstten reeks van complimenten Jacob Moth sprak op congres zwembad-directeuren Bad speelde een hoofdrol Agenda voor Velsen Vierendertig leden reserve- politie op nachtelijke oefenrit Weekeinde van het Velserbad „Ouderlijke misdaad" aan de orde Drukke dagen NBOZ op Velsens raadhuis ontvangen „Je kunt het minder prettig treffen" 7 Zeventien en twee diploma s De winterwolj en de vier geitjes J DOOR KOUD VELSEN Beroepspersoneel zorgde voor goede organisatie MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 DE FEESTELIJKE SFEER, waarin Zaterdagavond het ver jongde en tot een hypermoderne inrichting uitgegroeide „Velserbad" in gébruik is genomen was een duidelijke ge tuigenis van opluchting en vreugde uit een gemeenschap, die vier-en-een-half jaar het overdekte zwembad aan het Tibe- riusplein node moest missen en nu eindelijk het vertrouwde gebouw, van binnen en van buiten herboren, terug zag. Her noren in elk opzicht, want hier is in snel tempo een juweel van een zweminrichting ontstaan op de puinen van een ver waarloosde bak met water en het ere-zuiltje dat VZV wet houder H. de Boer als representant van het cultureel en sportief verkeer in Velsen offreerde, was dan ook een van de vele symbolische vreugdekreten over deze herrijzenis na vele moeilijke, onaangename gebeurtenissen rond dit „Velser bad". De opening is een festijn geworden, waar niet alleen gespro ken is in alle toonaarden der oprechte vreugde, maar er kon ook getoond worden wat het aloude Romeinse woord „niet zwemmen is zielig, zwemmen is zalig", dat de KNZB-prae- ses Jan de Vries terecht gebruikte, betekent. Burgemeester mr. M. M. Kwint, die onder de vele genodigden rond het bassin geschaard zat en menige opspattende druppel heeft moeten incasseren, zei het in zijn openingsspeech zo: „Moge dit bad een belangrijke bijdrage blijven geven aan de volks gezondheid in de gemeente" de overige sprekers wensten net hem na. Het is waarlijk niet alleen het woord geweest, dat opklonk van achter de microfoon: het bad zelf heeft een hoofdrol gespeeld tijdens deze avond. En het hoogtepunt daarvan was naar veler smaak de inslaande serie kunst- en showzwemnummers van een groep meisjes der Amsterdamse zwemclub „Admiraal de Ruyter", die met een waterballet en een tweetal shownummers bewezen, dat zwemmen zelfs artistiek kan zijn een nieuwe mogelijkheid, waarvan directeur C. W. v. Schreeven met grote zekerheid voorspelde, dat zij in Velsen ook zou worden uitgebuit. Zoals hij eveneens na de fraaie sprongen van Else v. d. Horn profeteerde, dat er aan schoon- springen „gedaan" zal worden in het Velserbad. Het applaus na deze woorden bewees wel, dat de wil er is. BURGEMEESTER KWINT, die met het college en het college van Beverwijk aan wezig was, heeft de dank der gemeente onder woorden gebracht jegens allen, die hun taak zo wèl verstonden bij de restau ratie van het bad. Hij noemde in dit ver band twee namen: die van de president commissaris der vroegere N.V. en een zijner commissarissen, zonder wier volledige steun de overgang naar de gemeentelijke be heersvorm. bepaald niet zo goed en vlot zou zijn gegaan. Des ondanks heeft men zich door een berg van moeilijkheden moeten heenwor- stelen, eer het „Velserbad" als eerste in den lande onder gemeentelijke hoede kwam. De burgemeester herinnerde er aan, dat de Romeinen al hun thermen hadden met koud, lauw en heetwater baden, die gestookt werden door slaven (en vergat wijselijk de zalfkamers, die zeker niet ter navolging waren) om op het belang van het baden en zwemmen voor de volksge zondheid te komen. Moed en plicht „Velsen had de moed dit bad te aanvaarden de overheid zag het als een plicht tegenover de inwoners," zei mr. Kwint, die opwekte om de jeugd vroeg ver- tTOuwd te maken met het water. Schaap te water Het licht in de kap doofde en een stoet nymfen met lichtende kroontjes schreed te water om een charmante ouverture te laten zien van wat er nog meer te wachten stond. Velsens gemeenteschaap, compleet met vaan en zó voortreffelijk op ware groot te nagemaakt, dat het eigenlijk op het droge bewaard moest blijven na deze ope ning, tot het Velserbad werkelijk zijn schaapjes op het droge heeft, vormde het (verlichte) hoofdpersonage in dit spel van dwaallichtjes over het donkere water. De vuurtoren aan het plafond flitste aan, de schijnwerpers onder de oppervlakte gin gen eveneens stralen en het publiek was enthousiast, wat zich in een klaterend ap plaus ontlaadde. De heer J. Armrust, voorzitter der KNZB-sportcommissie toonde zich even eens zeer verheugd over de herboren in richting en wees er op, dat naast de volks gezondheid ook de zwemsport met het her opende Velserbad is gediend; het devies van de KNZB „iedere Nederlander zwem mer" zal bovendien door het schoolzwem men (4.037 kinderen per week, zoals de directeur later blij opmerkte) verder naar zijn vervulling geleid kunnen worden. Iets duurder De v.oorzitter van het verbond van over dekte zweminrichtingen in Nederland, de heer B. P. Eduard van Es, herinnerde er aan, hoe 25 jaar geleden in Amsterdam- Oost een sportfondsenbad werd geopend: de gemeente „offerde" daar 3000.aan op en hij vergeleek dit bedrag in stilte met de kosten, die Velsen nu heeft moeten maken. De heer J. Veldhuyzen, inspecteur van het L.O. in het district Zaandam, zag de lichamelijke opvoeding als integrerend deel der opvoeding. Dat 85 a 90 van de 104 scholen in zijn inspectie tot nu alleen op het Zaandamse zwembad waren aange wezen, maar er nu een bad bij hadden, deed hem deugd en hij staafde het belang der overdekte baden met imponerende cijfers: 80 van de diploma's A en B en 100 van het diploma C worden hier be haald. Misdadt? Als voorvechter van het zwemmend red den, feliciteerde de heer J. P. Weyburg, Velsens commissaris van politie, de ge meente met de nieuwe aanwinst in zijn kwaliteit van voorzitter van de bond tot het redden van drenkelingen en hij noemde het „haast misdadig" als ouders hun kinderen niet laten zwemmen. Tenslotte bedraagt het aantal verdrinkingsgevallen nog altijd de helft van het aantal verkeersslachtoffers.. Ook in dit opzicht is het „Velserbad" van het allergrootste nut. De heer P u m Zwier, de VZV-praeses, kwam vervolgens als Inleider van een aan tal demonstraties achter de microfoon: demonstraties van zwemslagen door drie corypheeën der zwemsport; Cor Kint, mevrouw J. de MayerWaalberg en mevrouw I. Teusv. d. Veen, die in de lichtbundels der schijnwerpers hun klasse lieten zien. Leden van Velsense zwemverenigingen hebben het daarna nog eens dunnetjes overgedaan. De heer Zwier was oprecht blij ever de „woonvergunning", die VZV nu eindelijk weer in eigen gemeente heeft ver overd en als dank bood hij de heer Van Schreeven een omvangrijk geel-blauw bloemstuk aan. dat in de top een stopwatch voor het bad verborg wegens de sym pathieke medewerking, die het gemeente bestuur VZV in haar evacuatietijd finan cieel en moreel heeft geboden, kreeg wet houder De Boer het erezuiltje der ver eniging voor een jaar in zijn bezit. „En die zuil is beslist zoek, als VZV volgend jaar haar oude naam niet terug heeft," repli ceerde de wethouder ad-rem. m 3 8 3 HET IS DE ONMISKENBARE verdien- X ste geweest van de heer C. W. v. Schree- 3 ven, directeur van 't Velserbad en hoofd 3 3 van de jonge dienst der gemeentelijke 8 g bad-, was- en zweminrichtingen, uit de j 3 heropening van de enige „overdekte", 8 die de IJmond rijk is, de kans te hebben geschapen het zwemmen in al zijn maat- schappelijke' waarden te hebben laten belichten. Het congres, dat in „Velserend" zoveel x kopstukken bijeen bracht, heeft vele g paedagogische elementen nog eens sterk onderstreept en daarbij de theoretische r kanten van het beheer der zweminrich- x tingen van haast alle kanten belicht; de opening zelf had het joyeuze karak- ter van een waar feest én van een lan- delijke primeur (het eerste „gemeente- lijke" bad werd juist dit „Velserbad") en de westrijden van Zondag brachten 3 de waarden der wedstrijdsport nog eens naar voren. Het zijn drukke dagen ge- 3 weest voor de heer Van Schreeven: 3 tenslotte kwam naast de slopende voor- l bereidingen voor de tijdige opening der inrichting zowel de voorbereiding van j het congres als van de wedstrijden 8 8 hoofdzakelijk op zijn schouders neer en wij menen op deze plaats een woord 8 3 van hulde niet onvermeld te mogen la- ten aan het adres van een directeur, die 'i na een betrekkelijk korte tijd zijn on- i S misbaarheid in het gemeentelijk bestel al duidelijk heeft bewezen. OOOOOOOIMOOOOCOCOMOOOOOCCOSOOCOXXXXIOCXlOOOOOeOOtXIOOOOOO Er was alweer genoeg gepraat: de IJRB kwam te water de dappere brigade, die „Velsen had de moed, dit Velserbad te het zwemmen niet louter als sport ziet, maar vooral als menslievend werk hard werk zelfs vaak. Want uit de verschillende bevrijdings- grepen, die in het bad werden gedemon streerd bleek wel, welk een rare sprongen een drenkeling kan maken en hoe een zwemmend redder dan zeker moet zijn van zijn zaak, willen er geen twee doden vallen. De arts P. J. W. v. d. Toorn kreeg als IJRB-voorzitter de gelegenheid daar nog even dieper op in te gaan, nadat de voor zitter van de RKSV „Velsen" G. M e ij e r het zijne had gezegd over de prettige samenwerking bij het verdelen der oefen- uren. Namens de Arbeiders Culturele Sportbond en de zwemclub „De Water vrienden" sprak de*heer J. L i n d h o ut en daarna kwamen de Amsterdamse meisjes te water: in plastic vliesjes en het haar in de krul. Prima ballerina cn paardies Want de Z.A.R. zou een demonstratie kunst- en showzwemmen geven met mevrouw Armrust als critisch toekijk- ster, om te zien wat haar pupillen na drie jaar oefenen er van terecht brachten. „Prima ballerina" Elleke Hartman heeft op de muziek van La belle Hélène door het water gewalst, dat het bad daverde van de toejuichingen, zes tien meisjes van onder de veertien (de jongste was negen) voerden een aller bekoorlijkst „sleetje rijden" op en tot slot kwamen drie coquette Midinettes door het water paraderen met para sol en matelot, om op muziek van het bekende „Padam - padam" te laten zien, wat al sierlijkheid dit vrij nieuwe „watergebruik" kan opleveren. De twee peuters, die Zaterdagavond met hoge konen en ietwat bevende knuistjes de bloemen voor meneer Van Schreeven mochten aandragen, moesten daarna nog even bij de burgemeester komen. „Of ze al konden zwemmen?" „Tüürlijk". „En al het diploma ook?" „Ja meneer: ikke twee en zij nul". „Hoe oud ze dan waren?" Het antwoord kwam van een andere kant, dan de jongedames voor wenselijk achtten en was kennelijk niet juist ook: 7 en 9. Want de repliek flitste er on middellijk fel overheen: „Niettes - ik ben al tien". Waarmee tenminste die achterstand der twee diploma's zinvol gewroken was. Er was een welverdiend bloempje voor mevrouw Armrust, evenals voor Else van Hom, die dé nieuwe Simaika-plank pro beerde met een serie snoek-, zweef- en hurksprongen, al dan niet met salto's en daarvoor al even dankbaar applaus incas seerde. Hoop in Beverwijk Inmiddels hadden de heren C. R. P r i n- s e 1 a a r namens „Kennemerstaten" (we hepen in Beverwijk óók nog eens een zwembad te zien) en C. S 1 o t voor de jonge zwemclub „Santpoort" hun waardering voor de vernieuwde inrichting vertolkt. Het eind van de avond naderde weer floepte het licht uit. Een vlootrevue van verlichte scheepjes, voortdobberend op het rode badpak van vier behoedzaam drijven de meiskes, deinde door de stilte van het geïmponeerde publiek: een slotnummer van allure, zoals deze hele avond van allure en stijl getuigde. De heer Van Schreeven heeft aan het eind al die dertien sprekers bedankt en de gelegenheid aangegrepen een hartig woord over de zwemsport te spuien, daar bij de niet-zwemmer op overrompelende wijze een abonnementje aanpratend. Vanmorgen is, na een spannende Zondag die vele sportsuccessen opleverde in deze zelfde omgeving, het bad dan eindelijk weer gaan draaien voor hetgeen het in hoofdzaak werd opgeknapt: de Velsenaren, die zwemmen willen leren en willen blijven zwemmen. Er blijft nog één wens: zo spoedig moge lijk een oefenbassin, ter ontlasting van het nu al overbelaste Velserbad. Een wens, die naar wij mogen aannemen, binnen niet te lange tijd in vervulling zal gaan. De winterwolf klopt aan de deur, maar in de warme huiskamer van boer Bootsman te Wormerveer zal hij niet worden toegela ten. In die huiskamer poseerden bereidwil lig voor de fotograaf de vier geitjes, die dezer dagbi op de boerderij het levens licht zagen. Hun moeder is al diverse malen „in de prijzen gevallen", geen won der, dat de geitjes dus zo aanvallig zijn. Misschien emigreren ze ook nog eens naar Peru en Israel zoals hun (stief)broers en (stief)zusters. Voorlo pig houden ze het echter nog maar op de wijde Wormer, waar het ondanks de kou goed leven is. IN DE VRIESKOUDE van de Zaterdagavond en -nacht hebben tal van Velsenaren zich verwonderd afgevraagd waarom het nodig was, dat duo's fietsende agente\ in burger met zaklantaarns de straten en wegen afstroopten en menig span, opge steld in intieme hoekjes, deerlijk moest schrikken van een onverwacht op hen ge richte lichtstraal. Die fietsers zochten naar nummers, naar namen, naar brieven bussen, naar lantaarnpalen, reclameborden en andere aanwijzingen om de route van een meer dan achttien km. lange puzzlerit te kunnen volgen. Zeventien koppels zochten die weg aan de hand van hun routebeschrijving en uw verslaggever mocht zich buiten mededinging aan dezelfde spannende en interessante opdracht wagen. Alle deelnemers waren leden van de Velsense reserve-gemeentepolitie en startten om de twee minuten op een fluitsignaal van inspecteur A. Wijnstroom van de politiepost in Oud-IJmuiden. Met enthousiasme zijn allen de koude avond en nacht ingetrapt en even enthousiast keerde het hele stel ook organisatoren en mede werkers uit het beroepskorps van de gemeentepolitie druppelsgewijs tussen twaalf en één uur terug in het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein. met een mooie ervaring, of met alle stempels van de zes controleposten en ook wel met slechts drie van de zes, die in IJmuiden, in Driehuis en Santpoort waren aan te treffln. Kris kras door Oud-IJmuiden, waar tal van koppels reservisten met de ijskappen op, dikke truien aan en voorzien van extra verlichting voor speurwerkzaamheden, al bij een splitsing de route zoek raakten en er later nog enkelen op zoek waren naar een verscholen brievenbus in de Kompas straat, ging het vijf kilometer ver in de richting van het hoofdbureau van politie om de nieuwe opdracht met routebeschrij ving voor de volgende dertieneneenhalve kilometer in handen te krijgen. Aan de hand van een blind kaartje ging het nog even langs het Velserbad met zijn feest vierende inhoud en daarna via Velserbeek. Velserbroekpolder langs duistere winderige wegen en door Santpoort: alle hoeken van Velsens gebied zijn bezocht. Bij de in goede richting fietsende reservisten regen de contrólestempels zich aaneen op de kaart: W, E, I, J, B, U. En de antwoorden op de vragen, die door bijna elke politie- of rechercheman op een controlepost werden gesteld, kwamen er naast te staan: Dat weet ik niet, Onbekend, Langste weg? Wijk aan Zeeërweg en meer van die aard. Langs borden met „Einde B-wegen", (grappig in de route verwerkte) linker trottoirbanden in Driehuis, brievenbussen, tal van vier sprongen, brandmeldingen en nummers van lantaarnpalen rukte de hele ploeg achter elkaar op naar het ploitiebureau, het eind punt van de rit. DIE NETELIGE VRAGEN op de con troleposten vormden wel een heel apart onderdeel van de rit: diep in de avond wordt je daar de vraag gesteld wat het telefoonnummer is van de brandweer (negentig procent van het aantal deelne mers wist het niet: en het is 6400) of an ders de vraag welke dokter bij de splitsing woont, waar men het laatst links af is ge gaan (juist, dat was de arts MacDaniel) en dan de vraag in welke kamer het controle bureau in het politiebureau was onderge bracht (het was kamer 10) en hoeveel lantaarnpalen er op een bepaald wegge deelte stonden (niet zes, zoals velen be rekenden, maar zeventien). BIJ DE RESERVISTEN, die Zaterdag avond op de fiets klommen, waren er uit alle lagen van Velsens bevolking. Er wa ren arbeiders van Hoogovens: onderwijzers, enige ambtenaren en de geest was uitne mend. Ook bij de heer Chr. Hietkamp, die kwiek en monter opstapte in IJmuiden- West en even fris van de tocht terugkeerde. De heer Hietkamp is de oudste van het reservekorps. Hij telt vijfenzestig jaren en DE LEDEN VAN DE Nederlandse Bond van overdekte zweminrichtingen, die Vrijdag en Zaterdag bijeen waren, zijn Zaterdag tussen de middag door burgemeester en wethouders van Velsen op het raadhuis ontvangen en daar allerhartelijkst toege sproken door mr. M. M. Kwint. De burgemeester was zeer verheugd deze groep van bondsleden te kunnen verwelkomen. „Enige tijd geleden hadden wij nog met lege handen gestaan", aldus de heer Kwint, „thans neemt onze gemeente een unieke positie in met de enige gemeentelijke overdekte zweminrichting van Nederland". Mr. Kwint juichte het particulier initiatief ook in deze ten zeerste toe, maar „je kunt het minder prettig treffen, dat was hier in Velsen het geval". Als voorzitter van de Bond heeft de heer J. A. C. Bierenbroodspot het gemeentebe stuur van harte dank gezegd voor de ont vangst en daarbij gewezen op de wense lijkheid van een beter contact tussen auto riteiten en de Bond. Hij verheugde zich over de heropening van het Velserbad en zag in de gemeente Velsen een nieuwe medestrijder in het werk, dat de Bond voorstaat: onder meer verbreiding van de volksgezondheid. Mr. Moth sprak Op de tweede dag van het congres in „Velserend" heeft de heer Jacob Moth, directeur van de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen in Birmingham waar hij behalve een aantal badinrichtingen niet minder dan 25 zwembaden onder zijn beheer heeft, gesproken over „Exploitatie van zwembaden in Engeland en speciaal in Birmingham". Daar er veel overeenkomsten zijn tussen de Nederlandse en de Engelse systemen van gemeentebesturing, achtte hij een korte omschrijving van de taken van het „Baths Comittee" te Birmingham van be lang. De raad verleent aan het comité, dat bestaat uit twaalf leden, gekozen uit wet houders en raadsleden, volledige bevoegd heid (behalve tot het lenen van geld en het heffen van belasting) om datgene uit te voeren, wat nodig geoordeeld wordt. Jaar lijks wordt door het comité bij de raad een kostenraming ingediend, tegelijk met een overzicht van de inkomsten van het afgelopen jaar, en wanneer deze zijn goed gekeurd, heeft het comité toestemming om aan de hand van deze schattingen-te gaan werken. Het „Baths Department" voert de be sluiten van het Baths Comittee uit. Onder andere zijn er twee vrouwelijke en drie mannelijke toezichthouders bij in dienst, wier taak het is de baden te bezoeken ge durende de tijden waarop ze zijn openge steld voor het publiek, teneinde na te gaan of de opgedragen werkzaamheden naar behoren worden verricht en om in het al gemeen waar nodig van advies te kunnen dienen. Inkoopeoöperatie Alle voorraden en materialen worden via een inkoop-coöperatie aangekocht en centraal gedistribueerd. Er zijn speciale auto's voor het vervoer van deze goederen en voor het ophalen en wegbrengen van het linnengoed, dat ook alweer in een cen trale wasserij wordt behandeld. Reparatie- en onderhoudswerkzaam heden aan installaties en gebouwen zijn in handen van een hoofingenieur met een uitgebreide staf van medewerkers (elec- triciens, fitters schilders, metselaars enz.). Grote zorg wordt er besteed aan de zui verheid van het water. Hiervoor zijn weer twee speciale technici aangesteld, die de baden geregeld bezoeken ter controle en voor het geven van aanwijzingen. Sinds 1954 worden de belangrijkste werken, zo als het oprichten van nieuwe gebouwen, niet meer door architecten, maar door een bouwkundige afdeling van de gemeente, die voor alle comité's werkt, uitgevoerd. 1 voor 30.000 In 1851 had Birmingham 232.841 inwo ners; thans is het met zijn aantal van 1.118.500 de op één na grootste stad van de Britse eilanden. Er zijn in Birmingham vier en twintig badinrichtingen; samen be vatten deze vijfentwintig bassins, be nevens diverse douchegelegenheden, Turk se baden en een wasserij. Men heeft er 1 zwembad voor 30.000 mensen. De prijzen zijn de laagste uit geheel En geland. Van de bezoekers vormen de schoolzwemmers de grootste groep (31 hierpa komen de kinderen die zwemmen buiten schooltijd (26%); volwassenen (23%); jongeren (11%) en clubs (9%). De scholieren zwemmen doorgaans een half uur a twintig minuten. De onderwij zers mogen in beperkte mate les geven, maar waar mogelijk wordt gezorgd voor beroeps-zweminstructeurs. Na zes jaar ge leden enige van de Nederlandse methodes te hebben bestudeerd, is men begonnen de individuele zwemlessen meer te ontwik kelen en ondanks het feit dat er slechts twee instructeurs hiervoor beschikbaar waren, werden er verleden jaar 23.172 lessen gegeven, welk aantal dit jaar wel licht nog zal worden overschreden. Recreatie-ruimte Voor de oorlog werden de badinrich tingen gedurende de wintermaanden ge sloten en. door een plankier over de bas sins te leggen, als recreatieruimte gebruikt. In de na-oorlogse jaren werd de vraag naar de mogelykheid tot zwemmen, ook in de wintermaanden, groter en men be sloot toen, slechts een gedeelte der baden te sluiten en geleidelijk zelfs alle inrich tingen het gehele jaar door geopend te houden In de winter van 1947 werden zes baden gesloten, de komende winter zuilen het er nog slechts twee zijn. In verband met de economische toe stand heeft de Engelse regering nog geen toestemming verleend tot de bouw van nieuwe zwembaden, maar wel mogen douche-inrichtingen en washuizen worden geopend, als de noodzaak ervan kan wor den aangetoond. Intussen worden, vooruit lopende op de toestemming, plannen uitge werkt voor moderne baden, met behulp van waardevolle gegevens, o.a. uit Neder land, Duitsland en België. MAANDAG 28 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Jungle duivels". Rex, 20 uur, „De dans om de galg". Pieter Vermeuienmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Nutsbiblietheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. DINSDAG 1 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De prins-piraat". VARA, 20 uur, Rex, Wim Sonneveld. Pieter Vermeuienmuseum, als Maandag. DE ELEMENTEN hebben de afgelopen week weer eens lichtelijk samengespannen tegen de visserij: de kou hield de tongen- aanvoer beneden peil, de klanten van de détailhandel voelden er weinig voor de vorst te trotseren en „en passant" een visje mee te nemen het percentage, dat vast iedere week de vis op het huishoudbudget doet verschijnen is, wanneer men dit eens nagaat, opvallend om niet te zeggen be angstigend klein. Dat is echter een geheel ander chapiter. Diezelfde elementen hiel den echter de prijzen deze week hoog en dat was dan wel weer een geluk in de kou, want er zijn een paar voortreffelijke reis jes uitgekomen en als een trawler een scheepje vis had kunnen losbranden, kon men verzeker zijn van een goede tot beste besomming. De platvis hield zich over de hele linie uitstekend: met de Deense vloot op de kabeljauw kon dat ook moeilijk anders, want er was bepaald tekort De fijnvis hield zich door de toenemende schaarste evenmin puik, met het gevolg, dat Zaterdag de kleine soorten tong één en slips boven de koersen van de grove uitkwamen en makkelijk met een 3 voor de kilo gingen strijken. Kabeljauw was niet duur de Belgische markt werd be- invloed door de grote eigen aanvoer en de gelijktijdige importen van Deense kabel jauw. Zowel uitleggers als kisten bleven in IJmuiden goedkoop. En dan is het een wonder, dat de schelvis zo willig bleef de handel verdient een pluim voor haar onvermoeide ijver om de gestage voorraad weg te werken (het is beslist niet gemak kelijk met de bloemen op de ramen vis te verkopen!) en voor de piepers nog een 30 te maken. Volgende week kan Oostende acht IJslanders verwachten. Petten af voor de manier, waarop men daar de aanvoe ren weet te spreiden, maar niettemin zijn de verwachtingen voor de kabeljauwen wat beter dan de afgelopen zes dagen, om dat het weer nu tegen gaat zetten mee gaat spelen, zo ge wilt. Sinds Vrijdag is het nauwelijks visnamig weertje geweest. Breskens heeft inmiddels een veel min der florissante herinnering aan de vorige week: schrale tot zeer schrale vangsten door de geringe visvoorraad op de kust hebben de meeste kotters nog even weer houden terug te komen: men heeft het nog even willen aanzien en de zeventig kotters, dit anders al op huis aan gekomen zouden zijn, bleven nu nog even vangen. stelt er elk jaar veel prijs op nog mee te doen, hetgeen commandant W. Hetter- scheidt moeilijk kan weigeren. Van de Kerkweg in Santpoort, waar hij woont, kwam hij die Zaterdagavond naar IJmui den gefietst om dik ingepakt en wel aan de 18.5 km te beginnen. Met v. d. Pijl reed hij de tocht en na de prijsuitreiking in de carttine verdween hij od het fietsje om half drie weer in de richting van Sant poort. Huistoe. En zeer voldaan. Een prestatie, die extra woorden van bewondering kreeg uit de mond van de commissaris, de heer J. P. Weyburg. •••.-. MET DE ADVIEZEN van de heer Ten Oever een specialist od het gebied van het samenstellen ven rallyes en ritten hebben inspecteur Hetterscheidt en de heren Tangér en Schoemaker de gehele puzzle-rit van dit jaar uitgezet en tal van malen napereden en gecontroleerd. Dank zij die perfecte voorbereiding is de rit uit stekend verlopen. Goed, er warén uitval lers en koppels, die het pad kwiit raakten, maar dan lag dat uiteraard bij de ver dwaalden zelf. We herinneren ons nog al lemaal de speurtocht naar „Voordüin", waar het tuinhek toch echt goed was ge floten en de naam duidelijk leesbaar was en later zijn er nog gesprekken opgezet over die lantaarnpaal bij het pleintje. De jury, bestaande uit de inspecteurs Van Buuren en Wijnstroom en de heer Ten Oever, heeft werkelijk geruime tiid han den vol werk gehad bij het vergelijken van de aankomsttijden od de controleposten, het controleren van de vragen en het be rekenen van de puntenaantallen, door elke ploeg behaald. Tegen 2 uur in de nacht waren zij daarmee gereed en kwam het driemanschap, vergezeld van commissaris Weyburg. hoofdinspecteur W. Seop en zijn echtgenote naar de cantine afgedaald. Bri gadier Schonenberg had daar inmiddels opgewekt voor koffie en koeken gezorgd en met de twee jarigen Walthuis en Hoek stra in de buurt werd het daar een gezel lige bedoening. DE COMMANDANT van het korps re- serve-politie, de inspecteur Hettscheidt, bracht in de eerste plaats dank aan alle medewerkers en herinnerde er aan op welk een spontane wijze uit het beroepscorps medewerking aan de organisatie en uit voering van deze rit was verleend. „Het getuigt van prettige samenwerking tussen reserve- en beroepspersoneel", meende de heer Hetterscheidt. Het had ook de commissaris, de heer J. P. Weyburg getroffen dat alles op zulk een prettige wijze was verlopen. Hij volvoerde de nachtelijke bezigheid van deze prijs uitreiking gaarne. De heer Wevburg toonde grote waar dering voor het werk van de reserve- politie en bovenal voor de ambitie, die de Velsense leden voor het werk tonen. „Bij de soms taaie kost is het voor velen moei lijk het doel voor ogen te houden", aldus de heer Weyburg, „het doel: in het belang van het algemeen, moet het beroepskorps op reserve-mensen kunnen rekenen, waar mee is samen te werken. De ambitie, die u toont is belangrijk: de opofferingen zijn in het algemeen be'ang". besloot spreker. Tijdens de prijsuitreiking bleek, dat het koppel Kruize en Walthuis de eerste prijs had behaald met 528 punten. Zij mochten elk een prijs in ontvangst nemen en voorts als koppel de wisselbeker, die vorig jaar werd gewonnen door Hoekstra en Nijssen. Als tweede volgde (ja, het dient gezegd, heren reservisten) uw verslaggever, die zich alleen op een kleine fiets door de ge meente had getrapt. Als derde eindigde het kopnel Poppes en Zwart. De officiële uitslag was als volgt: 1. Kruize en Walthuis 528 punten; 2. Neehus, 377 punten (buiten mededinging), 3. Pop pes en Zwart, 340 punten; 4. Buurman en Smit, 262 punten; 5. Hoekstra en Nijsen, 234 punten; 6. Tieman en Jonker, 91 pun ten. Bromfietser naar ziekenhuis Zaterdagavond omstreeks elf uur heeft een bromfietser uit Heemstede, die uit de richting Haarlem kwam, op de Rijksstraat weg ter hoogte van de tunnelbouw, de fiet sende Velsenaar K aangereden. De brom fietser kwam te vallen en moest op dok tersadvies naar het Antoniusziekenhuis worden overgebracht

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3