GRIEP! Chefarine 4 I i Auto "Radio PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS I 1 I 1 Persil heeft het U altijd al Nu zeggen de huisvrouwen gezegd! het zélf Wereldnieuws Kinderhoest C.N.V. gaat de belangen der gedupeerde dertig diaconessen behartigen De radio geeft Donderdag Twee kinderen uit één gezin verdronken I 1 li A. van Domburg gehuldigd J WOENSDAG 2 MAART 1955 Het conflict in het Rotterdams Diaconessenhuis Door het üs gezakt Zes jaar voor koopman uit Vinkeveen Hoofdagent krijgt een jaar gevangenisstraf ff ff "...Maar steeds kom ik weer op Persil terug..." ff li ff ff ff ff li ff is en blijft hèt modernste wasmiddel voor de vrouw, die weet wat haar wasgoed waard isl H. MAERTENS N.V. Nieuwe commandant luchtverdediging Faillissementen Hoge Raad verwerpt beroep „Geen brug maar een tunnel" Grote landbouwschuur ging in vlammen op Examens ió het zo r MEZZO FANTI Het Christeiyk Nationaal Vakverbond Is een hulpactie begonnen ten bate van de verpleegsters in het Rotterdamse Diaco nessenhuis, waar ongeveer drie jaar gele den een conflict tussen het bestuur en een groep verpleegsters is uitgebroken. In een artikel in „De Gids", het orgaan van het CNV, heeft de vakverbondsvoorzitter de heer M. Ruppert de actie ingeluid en een beroep gedaan op de by het CNV aange slotenen gelden op het gironummer van dit vakverbond te storten. In het artikel schrijft de heer Ruppett onder meer, dat de Rotterdamse diacones sen de strjjd tegen het bestuur hebben aan gebonden en die al meer dan drie jaar heb ben volgehouden, terwijl zij alle lasten zelf hebben gedragen. Deze strijd is volgens hem van belang, omdat de overblijfselen van volstrekt onoirbare arbeidsverhoudin gen volgens de heer Ruppert moeten wor den uitgeroeid. Het CNV is derhalve van mening dat de zusters moeten worden ge steund. Er mag volgens de heer Ruppert geen rust in deze zaak komen voor er recht is gedaan. Overal moet het protest tegen de wantoestand, dat arbeidende mensen niet tot him eer en recht kunnen komen door de willekeur van een bestuur worden gehoord. De heer Ruppert deelt voorts nog mede, dat de dertig „weggewerkte" zusters in een zeer precaire financiële positie verkeren. De diaconessen, die „kinderen des huizes" zijn gebleven, moesten na hun „verban ning" van 45 gulden per maand plus kleed geld leven, zolang zij geen ander werk had den gevonden. Een der zusters, die het con tact tussen het dertigtal „verjaagden" on derhoudt, wordt reeds meer dan drie jaar uit het schamele inkomen der anderen in het leven gehouden, aldus de heer Ruppert. Over de achtergrond van het conflict deelt de heer Ruppert in het artikel voorts mede, dat de besturende zuster en een zes tigtal zusters ruim drie jéar geleden ont slag hadden gevraagd. Het toenmalige be stuur wist de zusterkring tot rust te bren gen door de belofte dat er een commissie van onderzoek zou komen. Deze commissie bracht een rapport uit, dat volgens de heer Ruppert in de kast van het bestuur is ver dwenen, zonder dat de zusters het hebben gelezen. Het dertigtal zusters werd hierna uit het huis „weggewerkt", terwijl voor de overige diaconessen een verbod werd uit gevaardigd om hun belangen met elkaar te bespreken. Zij mochten niet bij elkaar op de kamer komen, aldus deelt de heer Rup pert mede. Drie zusters gingen in beroep by de raad van beroep van de bond der Ne derlandse Diaconessenhuizen en werden volledig in het geiyk gesteld. Het bestuur van het huis trok zich volgens de heer Rup pert echter niets van de uitspraak aan. Wel heeft het bestuur zich gereorganiseerd, ADVERTENTIE 4 geneesmiddelen helpen elkaar en doen dan ook wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falenI BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 G 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Strijkorkest. 11.45 Van de hak op de tak, in en om de tuin, causerie. 12.00 Platen. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.05 Cabaret. 14.45 Vierhandig pianospel. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.14 Voordracht. 16.30 Dans muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending. Nederland en de wereld: De import van groenten en fruit. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Amusementsmu ziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Piano, gitaar en bas. 19.30 Je zit er maar mee!, discusre. 19.50 Buitenlands overzicht 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Koor en orgel. 20.50 Rebecca, hoorspel. 22.15 Gitaar en castagnetten. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst 11.CO Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuv-g en katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.40 Platen. 14.00 Platen. 14.20 Lichte muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianoduo. 15.35 Platen. 16.00 Be- bellezing. 16.30 Radio Philharmonisch sextet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Kamerorkest en solist. 18.15 Piano. 18.30 Voordracht. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20 00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Platen. 22.20 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (KRO.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.15 Actutali- teiten, wereldvisie en weeroverzicht. 20.35 Kookpraatje. 20.45 Wij nemen u bij de neus. 21.15 Tanger, de internationale stad. docu mentaire film. 21.30 Televitrine, 21.40—21.45 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws 13.15 Orgelcon cert. 14.00 Engelse lev. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Godsdienstige muziek. 15.05 Symphonisch orkest. 15.35 Omroep-orkest. 15.50 Platen. 16.02 Omroep-orkest. 16.30 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de solda ten. 19 00 Nieuws. 19,40 Platen. 19.50 Cause rie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermu ziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse literatuurgeschiedenis. doch deze reorganisatie heeft .geen enkele verandering gebracht in de gedragingen van het bestuur ten opzichte van de „ver wijderde" zusters aldus de heer Ruppert. Opnieuw wendden zich drie zusters tot de raad van beroep en vorderden dat het be stuur van het huis zou worden geboden, hen in hun functies te herstellen. Het bestuur antwoordde: „We zullen wel eens zien, wanneer we ze terug nemen", aldus de heer Ruppert, die nog mededeelt, dat de zusters thans nog rondzwerven en op eer- en rechtsherstel wachten. Drie kinderen van het gezin Dekker uit de Meerburgerstraat te Leiden zijn Dins dagmiddag onder de gemeente Zoeterwoude door het ijs gezakt van een poel, die door zandzuigers was gevormd. Twee hunner zijn hierbij om het leven gekomen. Direct nadat de ijslaag, waarop de kin deren stonden, het had begeven, schoten vcorb ij gangers te hulp. Zij slaagden er in een kind van zeven jaar op de wal te bren gen. Het moest evenwel in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Korte tijd later werd het lijkje van een der andere kinderen op de wal gebracht. Naar het derde kind is de gehele Dinsdagavond gedregd. De omge komen kinderen waren vier en negen jaar oud. Een tragische bijzonderheid is, dat het vorige jaar onder andere omstandigheden een jongetje uit hetzelfde gezin eveneens door verdrinking om het leven is gekomen. Boer mishandeld en in vrieskou laten liggen Het gerechtshof te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 26- jarige koopman P. van der H. uit Vinke veen, die door de rechtbank te Utrecht tot tien jaar was veroordeeld wegens dood slag op de 64-jarige landbouwer A. S. uit Mijdrecht. Het hof vernietigde dit vonnis, maar verklaarde de verdachte schuldig aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en legde hem deswege zes jaar met aftrek van het voorarrest op. Bovendien stelde het Van der H. ter beschikking van de regering, echter voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op 29 Januari van het vorig jaar reed de verdachte met enkele vrienden uit Lei den naar Mijdrecht, teneinde te proberen geld van de landbouwer te krijgen. De ver dachte geraakte met de boer in gevecht, waarbij hij hem enkele* slagen op het hoofd toediende met een staaflantaarn, die hij zijn tegenstander uit de hand had ge rukt. De landbouwer zakte bewusteloos in elkaar en de verdachte liet hem hulpeloos in de vrieskou achter. Pas de volgende ochtend werd het slachoffer daar in zeer ernstige toestand aangetroffen en naar een ziekenhuis gebracht, waar hij een week later overleed. De Almelose rechtbank heeft de 41-jari- ge hoofdagent van politie G. L. uit Nijver- dal veroordeeld tot een jaar gevangenis straf en de 32-jarige vrouw B. P., even eens uit Nijverdal, tot twee maanden voor waardelijk. De hoofdagent stond veertien dagen ge leden terecht wegens het opmaken van een vals ambtsedig proces-verbaal en de vrouw wegens het doen van een valse aangifte. De zaak van de verdachten werd met gesloten deuren behandeld, omdat de achtergrond van deze zaak een zedendelict was. In de motivering van het vonnis stond, dat de justitie onvoorwaardelijk moet kunnen vertrouwen op de waarachtigheid van de door politieambtenaren opgemaak te ambtsedige verklaringen. Daarom is de gevangenisstraf in overeenstemming met het ernstige karakter van het bewezen ge achte. Anderzijds is echter bij het vonnis ook rekening gehouden met de omstandig heid, dat het valse proces-verbaal zoda nig is opgesteld, dat er sprake is van een onbekende dader, zodat het niet tegen een bepaalde persoon is gericht en het door de verdachte gepleegde ambtsmisbruik geen nadeel voor een derde kon opleve ren. Ook werd rekening gehouden met de persoonlijkheid van de agent, die volgens de rechtbank in geringe mate verminderd toerekeningsvatbaar is. ADVERTENTIE S5S S» schrijft Mevr. J. Hoekstra-Laning, Billitonstraat 90a te Groningen. Leest U maar, hoe nog zeer kort geleden deze huis vrouw uit Groningen haar blijdschap over Persil betuigde: n t+iaJ <-/ cl/ el/ i Persil Dag-in dag-uit ontvangt het hoofdkan toor van Persil te Amsterdam (onge vraagd!) enthousiaste brieven van huis vrouwen, die het éne wasmiddel na het andere hebben geprobeerd, maar die, omdat het ze niet beviel, steeds weer gauw op PERSIL terugkeerden I ')De originele brief is voor IEDEREEN ie controleren en ligi daartoe ier inzage bij Persil ie Amsterdam. Oók de stapels andere I II II II li ff 550J P ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 - Haarlem - Telef. 15220 Commodore A. J. de Vries volgt generaal WJ. Reynierse op Generaal majoor-vlieger-waarnemer W. J. Reynierse heeft op de vliegbasis Soester- berg het commando,., luchtverdediging overgedragen aan commodore-vlieger waarnemer A. J. de Vries. Na de commando-overdracht werd een parade'gehouden, waaraan honderd vlieg tuigen deelnamen, waarbij ook de Sabre- straaljagers van het Amerikaanse squadron waren. De nieuwe commandant luchtverdedi ging werd op 24 September 1910 te Zwolle geboren. Op 26 September 1928 werd hij cadet op de Koninklijke Militaire Aceda- mie, drie jaar later tweede luitenant bij het eerste regiment onbereden artillerie. Op 19 Juni 1934 werd hij gedetacheerd bij' de luchtvaartafdeling om te worden opge leid tot vlieger. Nadat hij het brevet had gehaald werd hij in 1938 vlieger-instruc teur. In de Meidagen van 1940 was luitenant vlieger De Vries commandant van de vliegschool Vlissingen. Het gelukte hem met 23 vliegtuigen, instructeurs, monteurs en leerlingen-vlieger naar Frankrijk te ontkomen en op 14 Mei 1940 Engeland te bereiken. In Indonesië is hij werkzaam geweest als instructeur bij de Glenn Martin-vlieg- school. Later maakte hij deel uit van het Nederlandse 18de squadron te Canberra. In 1947 aanvaardde hij het commando van de vliegbasis te Medan. In 1948 kwam hij naar Nederland terug, waar hij werd be noemd tot commandant van de jachtvlieg- school Twente. Op 2 April aanvaarde hij als luitenant kolonel vlieger-waarnemer het comman do over de tactische luchtstrijdkrachten. Eind 1954 werd hij bevorderd tot commo dore. Thans heeft commodore De Vries het commando van de Nederlandse luchtver dediging overgenomen van generaal-ma- joor W. J. Reynierse, die benoemd is tot directeur materieel Koninklijke Lucht macht. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heefi op Dinsdag 1 Maart in staat van fail lissement verklaard: J. Groeneveld, kantoorbediende, te IJmui- den-Oost aan de Lumeystraat 16. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. J. W. Crefeld te IJmuiden-Oost. J. J. Vijverberg, woninginrichting te Sant- poort aan de Kruidbergerweg 71. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. G. H. Veenhoven te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de tweede tevens slotuitdelingslijst is op 28 Februari geëindigd het faillissement van: A. J. Gerritsen, bedrijfsleider-directeur te Haarlem, Koppelstokstraat 16. Rechter-com- missaris mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis. De roofmoord te Leusden De 81-jarige J. L. te Nijmegen was ln cassatie gekomen van een arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij ter zake van moord, gepleegd in Juni 1953, op de 58-jarige H. W. van Hoof in een bos bij Leusden is veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf met ter beschikking stel ling van de regering. De Hoge Raad heeft heden het beroep verworpen. In het Stedelijk Museum tc Amsterdafti waren Dinsdagmiddag zeer vele film vrienden vergaderd om de chef van de kunstredactie van het dagblaa „De Tijd", de bekende filmcriticus A. van Domburg te huldigen bij gelegenheid van het feit, dat hij onlangs zijn zestigste verjaardag vierde en vijf en twintig jaar aan „De Tijd" verbonden was. Met een korte toespraak leidde de di recteur van het museum jhr. W. ,J. H. B. Sandtoerg een rij van sprekers in. die de heer Van Damburg's verdiensten uitvoerig memoreerden. De hoofdredacteur-direc teur van „De Tijd" mr. W. A. M. van der Kallen legde vooral de nadruk op Van Domburgs kwaliteiten als "filmcriticus, welke ook door Charles Boost werden on derstreept. Van Domburg heeft zoals nu wel algemeen wordt erkend het gelijk aan zijn zijde gehad als beoordelaar van wat een goede en wat een slechte film is. Hij stond Ln den beginne praktisch alleen. Hij heeft school gemaakt. Zijn verdiensten voor de serieuze filmcritiek zijn onweer legbaar. In dezelfde geest spraken ook de directeur van de Katholieke filmcentrale, de directeur van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Bioscoopbond „Het bedrijf heeft alle achting voor u" en de voorzitter van het Nederlands filminsti tuut. Tenslotte dankte de heer Van Dom burg de vertolkers van de hulde, en legde nog eens aan den dag, dat hij niet slechts een minnaar van de film, maar zeker ook van de letteren is. Het geschenk hem aan geboden een reis naar keuze, die ge symboliseerd werd door een miniatuur- spoorwegemplacement met trein drukte in concreto de bewondering van zjjn vrienden en lezers uit, die onder ere voorzitterschap van Amsterdams burge meester mr. Ara. J. d'Ailly een huldi gingscomité hadden gevormd. Een gezellige bijeenkomst en een diner besloten de receptie. In het televisiepro gramma van Donderdagavond kan men in de rubriek „Actualiteiten" een frag mentarisch overzicht van de huldiging zien. 19. Enrico leidde de meester-zangers naar de grot en wees vol trots op het schip. „Ziet!", riep hij fier. „Daar ligt de Haai, de schrik van de zeeën, waar Mulder de Bul der zijn prooi mee verwonEn nog steeds is het een machtig kaperschip, een geduch te oorlogsbodem". „Als het ook nog maar een goede klankbodem is", riepen de zan- i gers, naar het schip wadendj „dat moeten we allereerst even uitproberen". En dat deden zij Zij zongen aria's in het voor onder, ballades in het ruim en jodelden op de brug. Het schip trilde van al dat mach tige gekweel, zodat Panda de handen op zijn tuitende oren drukte. Maar na al deze zangproeven waren allen het er over eens, dat het schip een prachtige acoystiek had. „Beneden in het ruim worden de diepe tonen onvergetelijk schoon en vol!", brom de een bas opgetogen. „En hier onder de brug bereiken de hoge tonen een ontroe rende zuiverheid!", riep een tenor verrukt. „Het is als met een viool", verklaarde Enrico, „hoe ouder, hoe schoner de klank bodem". „Zeg eens!", riep Panda, „weten jullie wel, dat dit schip eigenlijk bedoeld is om te VAREN?!" Adres aan Amsterdamse raad tegen plan-Volkers De besturen van de „Vereniging van Be drijven in Amsterdam-Noord", de Amster damse Bestuurdersbond (N.V.V.), de Plaat selijke Centrale van de Nederlandse Katho lieke Arbeidersbeweging (K.A.B.) en de Amsterdamse Christelijke Besturenbond (C.N.V.) hebben een adres gericht aan de gemeenteraad van Amsterdam. Adressan ten zeggen dat zij met grote bezorgdheid kennis hebben genomen van het door de Rijkswaterstaat in studie genomen plan van ir. Volkers. Zij zijn van mening, dat een brug over het IJ en het daarbij gedach te bc^gkanaal om de Noord de zeescheep vaart op onverantwoorde wijze zal belem meren en ernstige schade zal toebrengen aan de Amsterdamse scheepswerven, zodat daardoor het gehele economische leven van Amsterdam bedreigd wordt. Zij achten het ook weinig consequent, wanneer men ener zijds in het belang van de zeescheepvaart de bruggen over het Noordzeekanaal wil wegnemen, maar anderzijds een brug over het IJ zou gaan leggen. Naar hun oordeel komt voor de verbetering van de IJ-oever- verbinding slechts een tunnel ln aanmer king. Adressanten vragen de raad de snelle uitvoering van het door hem aangenomen tunnelplan met alle daartoe dienstig zijnde middelen te bevorderen. Jongetje vond lucifers. In Dubbeldam is een grote landbouw schuur aan de Zuidendijk in vlammen op gegaan. Vijf koeien, vijf schapen, een lam en een hond verloren het leven. Voorts werden verscheidene landbouwwerktuigen een prooi der vlammen, evenals 7000 mud aardappelen en een grote hoeveelheid hooi en stro. Gebleken is dat een zesjarig jon getje, dat op de weg een doosje lucifers had gevonden, het stro in brand had ge stoken. De Dordtse brandweer bluste het vuur met .veertien stralen. De landbouw schuur en de inventaris waren gedeeltelijk verzekerd. Leiden. Candidaatsexamen godgeleerd heid de heer W. A. Eman te Den Haag. Candidaatsexamen semietische taal- en let terkunde de heer G. H. A. Janssens te Mariaburg (België). j Dochter. De Indiase premier Nehroe heeft behalve een zuster, die Hoge Com missaris te Londen is, een dochter in de politiek. Het is mejuffrouw Indira Gandhi, die een zetel heeft gekregen in het werk-comité van de Congrespartij van Nehroe, dat 21 leden telt. Verhoging. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp betreffende 'n salarisverhoging van vijf tien percent voor leden van het Congres bekrachtigd. Het wetsontwerp moet nog door de president worden ondertekend. Het wetsontwerp voorziet in een sala risverhoging tot 22.500 dollar per jaar. Handel. Dertig candidaten bij de Japanse verkiezingen van Zondag zullen ver volgd worden op beschuldiging van kopen van stemmen. Naar men zegt, is de som van ongeveer dertig millioen gulden gebruikt voor het kopen van stemmen. Arrrslee. Ex-koningin Narriman van Egypte heeft te Zermatt (Zwitserland) voor het eerst sedert zij twee jaar ge leden ex-koning Faroek verliet, haar driejarig zoontje Foead gezien. Narri man kwam in een arreslee bij de chalet waar haar zoontje verblijft, aan. Remedie. Hongaren, die te arm zijn om dure merken te roken, moeten een Kossuth" of een „Munkas" opsteken „totdat zij de lucht niet langer kunnen verdragen en dan moeten zij met roken ODhouden", zo schrijft het Boedapestse blad „Ludas Matyi'. De tabak van deze twee goedkope merken wordt bij de dag zwarter en bevat meer tabaks-1 stengels. Telefoon. De radio- en televisie-uitzending van het debat in de West-Duitse Bonds dag over de accoorden van Parijs heeft een stroom van telefoongesprekken naar het parlementsgebouw ontketend. Men beklaagt zich er over, dat de par lementsleden de krant lezen een man zei meer dan zestien lezende parle mentsleden op zijn T.V.-scherm te zien. Anderen weer vroegen waarom de spre ker zijn mond niet hield. Annexatie. Met het oog op de uitbreiding van de haven is de stad Antwerpen voornemens de gemeenten Zandvliet, Stabroek, Lillo, Barendreeht en Hoeve nen, in totaal een ODpervlakte van 7800 ha te annexeren. Het grondgebied van Antwerpen (16.400 ha na deze annexa tie) zou dan tot de Nederlandse grens rijken en een eventueel Moerdijkkanaal zou dan uitsluitend op Antwerpse bodem liggen. De vijf te annexeren gemeenten hebben een bevolking van 13.500 zielen. Regen. Maandag is in bijna geheel Tunesië voor het eerst sinds maanden regen ge vallen. Het is echter te laat voor de graanoogst, die alleen in het Noord- Westen gered kan worden. Een groot deel van de met graan bebouwde stuk ken grond waren voor het vee openge steld. bij gebrek aan voedsel. Men hoopt dat de regen de olijf- en amandelbomen zal redden. De regen zal ook de weiden van het Zuiden en het midden van Tunesië goed doen, waardoor de scha pen en kamelen, die de voornaamste rijkdom van deze gebieden vormen, gespaard worden. Officieus. Een aantal Japanners heeft Zondag bij de algemene verkiezingen od de Amerikaanse filmster Marilyn Monroe gestemd. Op sommige stembil jetten waren de namen geschreven van Stalin, kroonprins Akihito. keizer Hiro- hito, Rikidozan (een populaire worste laar) en Otomi-San, een schoonheid uit vroeger dagen, die in een volksliedje wordt bezongen. De Japanse stembil jetten zijn leeg. De kiezers moeten de naam van de candidaat, die zij wensen, invullen. Velen negeerden de officiële candidaten. Traperos. De traperos particuliere vuil nisophalers zijn voorgoed uit het Madrileense stadsbeeld verdwenen. De gemeenteraad heeft besloten om een van de oudst bekende beroepen in deze stad het ophalen van vuilnis in ezel- wagentjes af te schaffen, daar deze vuilnisdienst wel pittoresk, doch zeer onhygiënisch is. De traperos brachten de afval naar sorteerplaatsen buiten de stad, waar zij er alles uithaalden, wat van hun gading was. Vuilniswagens van de stadsreiniging zullen de plaats van de traperos innemen. ADVERTENTIE Bedenk,dcit uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan overblijven. Bescherm Uw kleine met DE IN 1774 GEBOREN kardinaal Gui- seppe Mezzofanti sprak een groot aantal oude en moderne talen en gold in zijn tijd als een waar talenwonder, zoals Heine hem o.a. noemde. Van Mezzofanti is be kend, dat hij zich met alle bezoekers van Rome in hun eigen landstaal kon onder houden, een prestatie die we niet gaarne van iemand zouden vergen. Welk aantal talen de kardinaal nu eigen lijk sprak, kan uit boven staande mededeling moeilijk blijken, maar volgens verschil lende -opgaven moet dit aan tal 50 of 57 bedragen hebben, terwijl hij tevens nog een do zijn andere talen vlot kon le zen. Moderne polyglotten behoeven het hier tegen echter niet af te leggen, want de in 1935 te Reykjavik overleden IJslander Olaf Erikson beheerste op het einde van zijn 72-jarige leven 58 talen en de juist één jaar eerder overleden kelner Herbert Win- stone, bracht het tot 59 stuks. Van de amb tenaar van de Duitse diplomatieke dienst Krebs werd ruim 25 jaar geleden verteld dat hij 68 talen sprak en zich voorts nog met de studie van 110 andere talen bezig hield. Maar de Berlijnse geleerde dr. Tassllo Schultheiss schijnt alle voorgangers verre in de schaduw te hebben gesteld door maar liefst 140 talen te spreken! Een duizeling wekkend aantal dat te krachtiger tot ons zal spreken, wanneer we ons eens even willen realiseren hoe veel moeite we zelf hebben met één taal! Maar dr. Schultheiss komt nog met 139 andere voor de dag. Het is moeilijk uit te maken of hij degeen is die het grootste aantal op zijn naam heeft staan. Van de in 1929 verdronken Alfredo Trombetti is met zekerheid bekend dat hij enkele honderden talen kon verstaan. Goed uitdrukken kon hij zich alleen in zijn moe dertaal, en verder was hij in staat zich v een beetje te behelpen met Frans en Duits, zodat zijn actieve taalbeheersing niet bo ven het peil van de gemid delde man uitkwam. Maar door te lezen of te luisteren kon hij enige honderden tal- len geheel of gedeeltelijk verstaan, een passieve taal- beheersching dus, die zeer zeker niet moet worden onderschat. Met dat al blijft het moeilijk de record houder aan te wijzen, maar dat wordt ook gelukkig niet van ons gevraagd, omdat het terrein waarop we ons begeven te glad wordt en zich moeilijk voor vergelijkingen leent. Want, is het ons onmogelijk de pas sieve en actieve taalbeheersing ieder naar eigen waarde te schatten, precies dezelfde onmogelijkheid doet zich voor bij de ver schillende taalgroepen zelf. Daarom zullen we ons met één grote stap van dit gebied verwijderen en eens gaan spreken over kunsttalen. Weet u dat daarvan ook enige honderden bestaan? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILDON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2