De sigaar is neer aaide villende liaid! Agenda voor Haarlem MAAT- Rust in lonen en prijzen eerste regeringstaak PANG Driemaal daags naar New York; korter reisduur, betere service Voorlopig nog geen helicopters, turbo props of straalvliegtuigen 'O/Si MINISTER ZIJLSTRA: Vervallen omzetbelasting mag niet als winst worden gehandhaafd *Öe vetsnapewuf. van c&msfe lan^. Stralende spreekster Bouwnijverheid moet productiever worden DONDERDAG 3 MAART 1955 3 KLM ZOMERDIENST 1955 In 19S4 verdronken in ons land 485 mensen Wegenwachter redde jongen uit wak anthraciet N. VAN BREEMEN.& Co. TEL. 10070 Lufthansa mag niet over buitenland vliegen UNO-censuur verbrak de gesproken brief uit Genève Ruim 40.000 Doopsgezinden in Nederland Diefstal brieven uit geheime boekhouding Minister Witte waarschuwt: Ds. P. Zandt 75 jaar Zendingswerk op Nw. Guinea (Van een verslaggever) „Wil de K.L.M. haar plaats aan de top van het internationale luchtverkeer hand haven, dan zal zij haar afnemers nog meer kwaliteit moeten bieden dan tot nog toe, kwaliteit vooral in de vorm van comfort en dienstbetoon. Daarom zullen wij onze service aan de passagiers dit jaar opnieuw belangrijk uitbreiden en verbeteren, de veelal nog te lange wachttijden op eind en tussenstations tot het uiterste minimum trachten te beperken, de formaliteiten en pa perassen rompslomp drastisch verminde ren en nog meer zorg gaan besteden aan de inwendige luchtvaart-passagier. Het parool voor 1955 luidt: „Nèt iets beter dan anderen'' en daarom zullen wij een spe ciaal service-bureau oprichten om het best- mogelijke dienstbetoon te leveren, dat de K.L.M.-gemeenschap kan opbrengen." Dit deelde de heer I. A. Aler, president directeur van onze nationale luchtvaart maatschappij, gisteren mede op een pers conferentie ter inleiding van de zomer dienst der K.L.M., die overigens behou dens een belangrijke uitbreiding van de frequentie op de Noord-Atlantische dienst weinig nieuws bevat. Wel is bijzondere aandacht besteed aan verkorting van de reisduur door betere aansluitingen, minder tussenlandingen en/ of korter oponthoud in de verschillende luchthavens, maar tot een grote productie uitbreiding, zoals vorig jaar (25 pet meer dan in 1953) zal het deze zomer niet komen. Inplaats daarvan zal men „vinnig en doelbewust" trachten naar een grotere verkoopsexpansie, die vorig jaar ver ten achter bleef bij de, door de verwerving van vele nieuwe vliegtuigen, sterk vergrote capaciteit. Plannen tot aankoop van an dere dan conventionele toestellen met zui germotoren heeft de K.L.M. ook dit jaar nog niet en evenmin voelt zij er voor, in navolging van de „Sabena", met verlies een helicopternet te gaan beginnen. „Maar", zo voegde de heer Aler hieraan toe, „als er inderdaad reële behoefte aan verkeer met hefschroefvliegtuigen komt, dan zullen wij zeker van de partij zijn, zelfs als er geld bij zou moeten." Een ernstige belemmering voor de ont plooiing van een rendabel wereldluchtver- keer noemde hij het nog steeds ontbreken van de „vrijheid in de lucht", maar daar staat tegenover dat de samenwerking tus sen de grote luchtvaartmaatschappijen on derling steeds meer vruchten gaat dragen, zowel op technisch-, als op organisatorisch- en commercieel gebied, hetgeen een aan merkelijke kostenbesparing met zich brengt. Voor dit jaar wordt een productieverho ging van pl.m. 5 percent verwacht. Het West-Indische bedrijf zal deze zomer een luchtnet van 13.000 km hebben en 24 ste den in het Caraïbische zeegebied bevliegen. Nieuw-Guinea krijgt geleidelijk een eigen luchtnet en aansluiting op het wereldnet. Op bijna alle lijnen, Zuid-Afrika alleen uitgezonderd, is thans vliegen in de goed kope toeristenklasse mogelijk. De meeste diensten worden met „gemengde accom- ADVERTENT1E DONDERDAG 3 MAART Zuiderkapel: J. A. Bruijn, 8 uur. Stads schouwburg: „Hedda Gabler", 8 u. Minerva- theater: „Le Menteur", Théatre Hébertot, 8 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 ur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De slavinnen van Bagdad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De lifter", 18 jaar, 8 uur. Lido: „De aroomfontein van Rome", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 4 MAART Krelageliuis, Leidsevaart: Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de vrouw, 1317 en 1923 uur. Lido: „Verdacht van spionnage", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Quo vadis", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „The little kidnappers", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft:, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rhapsodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gangsters aan de Rivièra". 18 jaar, 2.30, 7 en 9 15 uur. Palace: „Rob Roy, de schelm van Schotland", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Piraten der IJszee", 14 jaar, 2.30, 7 •A 9.15 uur. modatie" gevlogen en dit goed-voldoende systeem wordt deze zomer nog meer uitge breid. Minder motorstoringen Wat het probleem der motorstoringen betreft, -zei de heer Aler, dat hij „een tech- nisch-gefundeerd vertrouwen had, dat zulke storingen dit jaar aanzienlijk minder zullen zijn dan in 1954, met als gevolg: minder onregelmatigheden in de dienstuit voering en nog groter veiligheid." Tenslotte gaf de directeur Vervoer der K.L.M., de heer F. von Balluseck, een over zicht van de zomerdienstregeling, die onder meer de volgende wijzigingen omvat: Drie diensten AmsterdamNew York per dag, waarmee de K.L.M. tien percent van het luchtverkeer over de Atlantische Oceaan (Noordelijk deel) voor haar reke ning neemt. Vier diensten per week op Curacao (tot nog toe drie), waarvan er een wordt door getrokken naar Peru. In het Midden-Oosten: twee nieuwe toe voegingen aan het K.L.M.-net: Kanddhar en Kaboel (tweemaal per week via Kara chi). Bangkok: tien K.L.M.-landingen per week (nu 9). Biak (Nieuw-Guinea) een dienst per week inplaats van twee. Op het Europese net wordt de frequen tie op de Hamburg- en Bremen-diensten tot 3, respectievelijk 2 per dag verhoogd. Op de lijn AmsterdamLonden zullen 10 diensten per dag worden gevlogen; Brussel krijgt 23 diensten per week; Parijs 21 en Rome 17. Stockholm en Kopenhagen zullen dagelijks twee, Genève, Milaan en Zürich een luchtverbinding met Amsterdam heb ben. De „Moonliner" op Nice heeft gunsti ger tijden gekregen. Het luchtvrachtvervoer nam vorig jaar, vergeleken bij 1953, met 21 percent toe. Van het totale vrachtdebiet werd ech ter in 1954 nog 78 percent in passagiers vliegtuigen vervoerd. 180.000 km per dag! In deze zomerdienst zal de K.L.M.-vloot van 84 merendeels viermotorige vliegtuigen ieder etmaal bijna 180.000 km afleggen en daarbij ongeveer een roillioen ton-kilo- meter produceren. Haar diensten verbin den dan 106 steden in 68 landen en vor men daarmee een van de omvangrijkste luchtnetten ter wereld. Ondanks de scherpe concurrentie en de voortdurende stijging der exploitatiekosten (de laatste loonron- de komt het bedrijf op 4.5 millioen per jaar te staan, bij een winst van 10 mil lioen!) heeft de maatschappij goede hoop. haar eervolle plaats in de burgerluchtvaart ook in de toekomst te kunnen handhaven en wellicht nog te verbeteren. Uit een door de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen- gemaakte statistiek over de waterongeval len in 1954 blijkt, dat in dit jaar 493 autos te water reden. Uit deze auto's werden 469 personen gered; 25 verdronken. Totaal wer den in 1954 1473 mensen uit het water ge red en verdronken er 485. Gered werden 732 jongens, 247 meisjes, 393 mannen en 101 vrouwen; 202 jongens, 49 meisjes, 203 mannen en 31 vrouwen verdronken. Het aantal verdrinkingsgevallen blijkt gemid deld 4.48 per 100.000 inwoners te zijn. Dit percentage is lager dan in enige vooraf gaand jaar. Een der ANWB-wegenwachters op het traject RotterdamDen Haag, de heer A. Rook uit Rotterdam, zag gisteren dat een jengen door het 'ijs van een waterplas bij Overschie zakte. De heer Rook zette on middellijk zijn motor langs de kant van de weg, bond zich een lang touw om het mid del en schoof, liggende op een houtenhek, naar het midden van het ijs. Hij wist de jongen uit het water te halen, inmiddels toegeschoten automobilisten trokken de heer Rook en de jongen op de wal. Een der automobilisten bracht de jongen naar zijn woning te Overschie. Wegenwachter Rook vervolgde zijn dienst. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Bonn) De nieuwe West-Duitse Lufthansa, die meende op 1 April een geregelde vlieg- dienst op Londen Parijs en Madrid te kunnen openen, voor het van kracht wor den van de Parijse accoorden, is te voor barig geweest. Frankrijk heeft geweigerd een Lufthansa-Convair over Parijs naar Madrid te laten vliegen. Uit een verklaring van de geallieerde hoge commissaris blijkt dat de drie Westelijke mogendheden van oordeel zijn dat West-Duitsland nog niet het recht heeft over vreemd grondgebied te vliegen. Ken en ander heeft in Bonn diepe teleur stelling teweeg gebracht. Het West-Duitse Verkeersministerie was zelfs de mening toegedaan dat het sedert de conferentie van Londen niet meer nodig was toestem ming van de geallieerde Hoge Commissie te krijgen. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Economische Zaken, prof. Z ij 1 s t r a, verklaarde Woensdag in de Eerste Kamer dat programmapunt no. 1 voor 1955 is „het nastreven van rust in de beweging van lonen en prijzen." Het „cumalatief over elkaar duikelen" van kosten, lonen en prijzen" noemde hij economisch gevaarlijk en, vooral ook met bet oog op de vergeten groepen, sociaal onwenselijk. In het licht van dat gevaar dient men de kwestie van de belastingver laging te zien. Naar aanleiding van 's heren Oosterhuis' verwijt, dat de regering een verkeerde con- junctuurpolitiek volgt en dat alle economi sche deskundigen de belastingverlaging nü verkeerd achten, wierp de minister Zijlstra de vraag op: „Kan de economische weten schap precies vaststellen dat en waarom invoering van belastingverlaging thans fout'is? Economische theorieën" zo ging de oud-hoogleraar in de economie voort „zijn geen richtlijnen voor economische politiek. De werkelijkheid is anders." Uiteraard voelt de minister alles voor een tijdig rekening houden met een moge lijke omslag. De regering heeft met het oog daarop voor de vorming van een voldoende deviezenvoorraad gezorgd. De discussies over de voorgenomen be perking van de winstmarges noemde de minister ietwat voorbarig. Want er zijn nog besprekingen gaande over de vorm, die de te nemen maatregel zal kunnen krijgen. Niet wenselijk is dat er verhoging van de winstmarge plaats vindt dank zij het weg vallen van de 3 percent omzetbelasting. De maatregel om dit te voorkomen mag niet ontbreken in een beleid, dat de rust tussen lonen en prijzen wil en moet bevorderen. In antwoord op de opmerkingen van prof. Molenaar over de kwestie van de spoor wegtarieven van de Kolen en Staal Ge meenschap zei minister Zijlstra dat het onjuist is te stellen, dat de maatregel louter in het belang van Frankrijk is genomen. Het is ook onjuist te menen, dat alleen Nederland offers brengt. Dit doen ook de Duitse spoorwegen. De regering maakt zich wel zorgen over het vraagstuk van de har monisatie van de vervoerspolitiek. De minister verklaarde persoonlijk ver heugd te zijn over de nu tot stand gekomen K.S.G.-spoorwegtariefregeling. Middenstandswetten Staatssecretaris dr. Veldkamp heeft medegedeeld dat de nieuwe Uitverkoopwet over drie weken bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Vóór de zomervacantie zal ook een wettelijke herziening van de Winkelsluitingswet worden ingediend. De Vestigingswet Bedrijven 1954 zal in April in werking treden. De organisatie van de middenstands voorlichtingsdienst, waaraan de midden standsconsulenten zijn verbonden, is thans gereed en zal binnenkort in werking treden. Minister D e B r u ij n deelde mede dat de Commissie Bezitsspreiding bijna met haar werk gereed is. Over ongeveer drie maan den kan het rapport worden verwacht. Het wetsontwerp voor een Productschap voor Zuivel heeft het departement ver laten en zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. De begroting van Economische Zaken werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Er heeft zich een incident voorgedaan tijdens de opname van een gesproken brief, die de NCRV-correspondent te Ge nève.' Bob Kroon Woensdagavond ter uit zending in de radiokrant „Vandaag" heeft doorgegeven. In de vooravond omstreeks zeven uur werd dit commentaar uit een der studio's in het Palais des Nations te Genève naar Hilversum doorgegeven, waar het op de plaat werd vastgelegd om een uur later te worden uitgezonden. Het com mentaar handelde over een affaire inzake de Roemeense legatie te Bern, de verwik kelingen daarover en de stilzwijgendheid der Zwitserse autoriteiten. De verbinding werd plotseling verbroken, waarna bleek dat de censuurafdeling van de UNO-voor- lichting de knoppen had dichtgedraaid. Men vreesde namelijk over deze kwestie poli tieke verwikkelingen, zo voerde men aan. De programmaleider van de NRCV achtte deze handelwijze een aantasting van de persvrijheid en direct werd een tele foongesprek aangevraagd met de woning van Bob Kroon in Genève. Deze gaf toen een toelichting op het incident en be ëindigde zijn commentaar via de gewone telefoonlijn. De NCRV heeft het gehele praatje daarop uitgezonden. Indien men bij de voorlichtingsdienst der UNO het on aangenaam vond, dat een praatje over deze materie uit een der studio's in 't Pa lais des Nations werd uitgezonden, dan had men aan de correspondent kunnen verzoeken de aanduiding-van-waar hij sprak in zijn praatje weg te laten. Ook had men hem kunnen verzoeken een volgende maal dergelijk commentaar van elders, bijvoorbeeld uit de studio van Radio Genève, door te geven. Deze volledige ver breking acht de NCRV echter volkomen onjuist. Ieder jaar viert men op 1 Maart in Wales St. Davidsdag, feest van de bescherm heilige van Wales. Kenteken van deze viering: een stukje knoflook aan hoed, mantel of pet. Ook de hertog van Edinburg kreeg wat knoflook, die door sergeant-majoor Griffiths van de „Welsh guards" aan zijn pet werd bevestigd, Het heeft er veel van of de sergeant-majoor het tenue van de hertog niet in orde vindt Te Leidschendam is overleden de heer H. J. van Delft, tot aan zijn pensionnering op 1 Maart 1952 secretaris van deze gemeente. Hij was 68 jaar. Uit door de Algemene Doopsgezinde So ciëteit bekend gemaakte gegevens blijkt, dat eind October 1954 in Nederland als Doopsgezind stonden ingeschreven 41.368 personen, in welk aantal niet zijn begrepen de leden der kringen, die meestal bij een gemeente zijn ingeschreven. Het aantal predikantsplaatsen is 125. De vier gemeenten in Duitsland tellen 474 Doopsgezinden. Elders buiten het be reik van de gemeenten in ons land zijn er nog 3473. Daar er 137 gemeenten zijn be staan in een twaalftal nog vacatures. Er zijn 113 dienstdoende predikanten, waar van achttien een combinatie hebben van twee gemeenten, vijf van drie gemeenten en één van vier gemeenten. Bovendien zijn er nog twee predikanten in algemene dienst. Op het totaal van 115 zijn 26 vrou welijke predikanten. Na Amsterdam met zes predikanten volgt de Verenigde Doops gezinde gemeente Haarlem als enige met vier dienstdoende predikanten. De Haarlemse rechtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen twee ex- employés van een bloembollenbedrijf in Hillegom, de 35-jarige kantoorbediende H. S. en de 50 jaar oude „cultuurchef" G. L., die administratieve bescheiden ten nadele van hun vroegere patroon ontvreemd, res pectievelijk bewaard, zouden hebben, met de bedoeling, deze laatste daarmee te chan teren. Wegens te late aangifte van deze afpersingspogingen door de patroon, kon de verdachten alleen diefstal, respectieve lijk heling ten laste gelegd worden. De officier had etgen S. een jaar, tegen L. 9 maanden met aftrek geëist. De rechtbank veroordeelde de kantoorbediende thans tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek, de cultuurchef tot één jaar en acht maanden. ADVERTENTIE Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel De lucht is zo blauw en de zon lijkt zo nieuw en of schoon het ijs nog in de sloten ligt, moet het welhaast lente wezen. Het duurt niet lang meer of wij kunnen uit onze rokerige vergaderzalen naar buiten kruipen, als Meikevers uit de aarde Want terwijl de Meikevers een ganse winter slapen, hebben wij rondom katheders en spreekgestoelten gezeten, avond aan avond, om te luisteren en wijzer te wor den. Dat is het gezelschapsspel, waarmee we de koude maan den doorkomen. Zo omtrent October strijkt dat jaarlijks aangroeiende leger van vertel lers en redenaars op onze sa menleving neer, als hongerige kraaien op een stoppelveld. Het is een bezettingsleger, dat zich verschanst achter een glas water, een bundel papieren en een bril. Het bezet de houten versterkingen der podia en yveet van geen wijken, voordat het de mistroostige zekerheid heeft gekregen dat ook dit keer de winter door lente en zomer zal worden verdreven. Terwijl de Meikever zich met niets anders bezighoudt dan met de zalige ontspanning van de slaap, krijgen wij in de wintertijd de ganse wijs heid der wereld in kleine pak ketjes gepresenteerd, hier en daar, overal waar mensen bij een kunnen zitten onder een kansel. De wijsheid der wereld, netjes voor ons ingepakt met een rood lintje erom. De spre kers zien van de hoogte hun ner standpunten neer op de egale massa, die uit enkel oren schijnt te bestaan. Zij doen in zo'n lange winter heel wat: zij vestigen de aandacht op. trek ken conclusies uit, schilderen aan de hand van voorbeelden, zetten uiteen aan de hand van lichtbeelden, behandelen uit puttend, maken vogelvluchten, voeren hun gehoor mee, wer pen blikken terug en vooruit, vatten samen, maken korte bestekken, herinneren aan, ac centueren, leiden in, beschou wen aan alle kanten, halen aspecten naar voren, onder strepen, schetsen, betogen, staan uitvoerig stil bij, gaan na, geven beknopte overzich ten, bouwen op, boeien, slepen mee, memoreren en besluiten meestal mèt. En tussen al deze bezigheden door drinken zij met nippende lippen een slokje water, zetten hun bril af om die te kunnen opzetten en kijken op hun hor loges, of het tijdschema klopt. Zij komen tenslotte immer tijd tekort. Wanneer zij dit alies een seizoen lang gedaan heb ben, is het begrijpelijk dat zij thans bedenkelijk naar de blauwe lucht en de zon zien. Hun hoop op een permanente winter is opnieuw vervlogen, er zal ook dit jaar een ge dwongen pauze moeten zijn. Spoedig zullen de voorzitters niet meer behoeven te openen, te releveren en te sluiten. De sprekers zullen gelegenheid krijgen om schrappen aan te vullen, te en te herzien. Er komt een periode in onze sa menleving, dat de distributie van de wijsheidspakketten wordt stopgezet. Het is merkwaardig dat des ondanks in deze maanden de wereld zal blijven draaien en het leven voort zal gaan en dat, ofschoon niemand iets zegt, alles gebeurt wat gebeu ren moet. De lucht is zo blauw en de zon klimt zo hoog de lente verdrijft de nevelen en de woorden. Wat maandenlang de sprekers ons verteld hebben, wordt door de zonnewarmte verdampt en in de blauwe verten opgelost. Waar ligt toch eigenlijk de geheimzinnige machinekamer van het leven, waar de krach ten worden geregeld en de koersen uitgezet, waar de pro blemen worden geschapen en opgelost en de harten der men sen worden vervuld van da dendrang, levenskracht en wensen? Als het leger der woorden- zeggers in de achterhoede van de winter zich terugtrekt voor de nieuwe aanval in October, zouden wij eigenlijk die pak ketjes eens moeten openmaken om te zien, of wij er in de zomertijd iets mee kunnen aanvangen. Er zijn bezielende redevoeringen bij, die besloten werden met een hartstochte lijke wekroep, en opzienba rende onthullingen op politiek, militair, cultureel en ander gebied. Zo hebben we deze winter kunnen vernemen, dat de atoomenergie ons leven en dat van ónze kinderen bedreigt en we weten nu precies wat atoomenergie eigenlijk is. We hebben kunnen horen dat de zon die stralende zon, die zo nieuw lijkt eigenlijk niets anders dan een onophoudelijke atoombomontploffing is, en dat de stukken van planeten, die door atoomexplosies uiteen zijn gereten, nu en dan op aarde worden teruggevonden. Het merkwaardige is, dat wij op de avond toen wij dat vernamen niet de zaal zijn uitgemarcheerd als een massa vastberaden wereld- en mensenhervormers, die het besluit hadden genomen om eens en vooral een einde aan de waanzin te maken. Wij zijn rustig bij een buspaaltje gaan staan rillen en tegen elkander gaan zeggen dat het een wel bestede avond was geweest. Wij luisterden huiverend en geboeid, doch hielden slechts de vage herinnering over aan een interessant betoog van een welbespraakt heer. Wij hebben geen revolutie ontketend zelfs niet in onze eigen harten. Het schijnt dat de machine kamer van het leven niet in vergaderzalen, parlementen, conferentie-oorden of cursus lokalen ligt, noch in welke brandpunten van woorden en discussies ook. De krachten van het leven worden niet ge wekt in donkere wintermaan den rondom katheders en kan sels. Zij liggen niet besloten in de watervallen van woor den, die bij het gloren van de lente vervliegen als omhoog- ijlende nevelslierten. En de verschrikking van alles wat wij hoorden, tussen al die af gemeten slokjes water door, is in het licht van deze nieuwe zon niet meer zo vreesaanja gend, doch omhuld met het blinkend cellofaan van ver trouwen in de menselijke goedheid. Het komt mij voor, dat de werkelijke krachten ener sa menleving apart en onaantast baar liggen in de afgesloten heid der mensenzielen, en de contemplatieve stilte behoeven om te ontluiken tot de daad. De weldadige stilte van een jaargetijde, waarin niet voort durend en dreunend gespro ken wordt, doch waarin slechts één ijle stem de wekroep zegt tot alles wat voor leven en doen leven geschapen is. De ijle stem van de stralende spreekster, op haar katheder van blauw satijn: de nieuwe, de altijd weer nieuwe en alles- belovende lente. J. L. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. A. B. I. Witte, heeft Woens dag met nadruk betoogd dat verhoging der productiviteit de enige sleutel tot meer welvaart ook in de bouwnijverheid ge boden is: in dit discontinue bedrijf is de stuwkracht van de techniek niet zo krach tig als in andere industrieën. De minister zei dit tijdens een bijeen komst in Den Haag, die was belegd door het Productiviteitscentrum voor het bouw bedrijf. Hij waarschuwde de bouwers tegen een houding van „de zaken lopen toch wel", die. voortvloeit uit de huidige hoogcon junctuur. Het reatief te kleine aantal bouwvakarbeiders vormt eveneens een dwingende reden de productiviteit op te voeren. De overheid bezint zich op haar taak als opdrachtgeefster en bestudeert thans regelingen, waardoor de discontinuïteit in de bouw kan worden verminderd. De ar chitecten, zo meende de bewindsman, zul len zich niet te veel autonoom Kimstenaar mogen voelen, de aannemers zullen zich moeten afvragen of de accomodattie nog wel op to date is en de arbeiders mogen hun houding niet laten inspireren door een strijdpositie, die tot de verleden tijd dient te behoren. Tenslotte zei de minister, gaarne alle pogingen tot productiviteits verhoging te zullen steunen. De voorzitter van het Productiviteits centrum, ir. J. J. G. van Hoek, weest op de moeilijke structuur van de bouwnijver heid, die in ons land 20.000 grotendeels kleine bedrijven omvat, waar middelen tot groter productiviteit moeilijk ingang kun nen vinden. Met voldoening gewaagde hij van de avondcursussen voor aannemers en het leerlingstelsel, waardoor de vakbe kwaamheid van werkgevers en werk nemers wordt verhoogd. voorts werd een rapport besproken van een team dat in de V.S. de bouwnijverheid heeft bestudeerd. Daarin wordt onder meer gezegd: de bouw van huizen voor zelf- bewoning zou kunnen worden bevorderd door aan gegadigden, naar Amerikaans voorbeeld, een hogere dan de gebruike lijke hypotheek te garanderen. Ook voor de kleine middenstandwoningen bieden de Amerikaanse financieringsmethoden grote voordelen. Centrale luchtverwarming vond reeds in 1940 toepassing in bijna de helft van de Amerikaanse woningen, die van centrale verwarming waren voorzien. Voor de nieuwbouw in 1946 was dit voor 3/4 het geval. Bouwonderzoek wordt in de V.S. van primair belang geacht. De activiteit op dit gebied moet in Nederland tot groter ont plooiing komen. De mogelijkheid tot een plan om Neder- andse arbeiders financieel te interesseren bij een doelmatige productie in de bouw nijverheid dient nauwkeurig onderzocht te worden. Een even verderop: Bij het vraag stuk van de opvoering der productiviteit dient ook aandacht besteed te worden aan de bedrijfspsychologische kanten van de arbeid. Ds. P. Zandt, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk en een van de oudste leden van de Tweede Kamer, wordt Zon dag 75 jaar. In 1925 kreeg hij eervol ontslag met be voegdheid van emeritus wegens zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer, waarin hij voor de Staatkundig Gerefor meerde Partij zitting nam. Na het over lijden van ds. G. H. Kersten werd ds. Zandt voorzitter van deze partij en fractieleider in de Kamer. Ds. Zandt is ook lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en hoofdredacteur van het weekblad „De Banier". Naar aanleiding van berichten, dat het Nederlandse bestuur in Nieuw-Guinea de .Vereniging Nieuw-Guinea Zending" heeft opgericht, die het zendingswerk van de Molukse Protestantse kerk in Nieuw- Guinea zal overnemen en dat dé Verenig de Nederlandse Zendingscorporaties aan de Molukse kerk heeft voorgesteld haar ar beidsveld in dat gebied over te dragen aan de kerk aldaar, deelt de raad voor de zending van de Nederl. Hervormde Kerk mede, dat noch het Nederlandse bestuur, noch enige ander rechtsoersoon ir. Nieuw- Guinea een vereniging heeft opgericln met het doel het zendingswerk van de Molukse kerk over te nemen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5