Verenigingsvaria Agenda voor Velsen De KAB krijgt nul op haar „belastingenrequest" van Ben W Havenberichten Velsen steunt N.Ph.O. jaarlijks met ruim f 5000.- Nieuwe RK kleuterschool aan de van Diepenstraat Subsidie aan het Haarlemse Avondlyceum Beverwijk Voor jonge hersens Overval uit auto op verpleegster mislukte Castricum DONDERDAG 3 MAART 1955 8 Gevolgde gedragslijn is alle belastingbetalers ten goede gekomen Winst voor het tweede en vijfde Populair concert van het N. Ph. O. Voor 24 Velsen se leerlingen (24 x f 331.-) Warm water voor 200 huizen Uitbreidingsplannen ter VEEL GEBREKEN inzage Warande" en Qoedkoop was duurkoop Veertig jaar Stille Omgangl ujt Je IJmond in de hndnlants L in de badplaats Pluimveehouders kregen voorlichting Studerende jeugd Jaarvergadering van VARA-afdeling „Oud Sportpark" Kleine veranderingen in regeling streekschool TL-verlichting langs de Noorderwijkweg Jaarvergadering aanvoerdersvereniging Nieuwe raadsleden op komst eLS Tante Els feliciteert Ons nieuwe week raadsel 80 Nieuwe huizen\j*ragen voor f41.300 restauratie Wijk aan Zee krijgt nieuw postkantoortje Weer een smokkelauto buitgemaakt in Zeeuws* Vlaanderen Nederlandse zweefvliegers maakten het vorig jaaf 31.700 vluchten In de raadsvergadering van 26 October werd in handen van B. en W. om advies gesteld een verzoek van de afdeling Velsen van de Katholieke Arbeiders Beweging, waarin zij mededeelt, van mening te zijn „dat als gevolg van de meerdere malen toegepaste looncorrecties een wijziging dient te worden gemaakt in die verorde ningen van de raad. waarin een bepaald bedrag als grens is aangegeven ter rege ling van de op te leggen aanslagen in een bepaalde belasting". Deze opmerking wordt, bij wijze van voorbeeld, ondersteund door de aandacht te vestigen op de verordening tot heffing van een belasting op de honden, ingevol ge welke voor een hond, die op de open bare weg komt, 12,is verschuldigd, wanneer het gezinsinkomen 4000,of meer bedraagt, en 8,wanneer het ge zinsinkomen beneden 4000,gebleven is. De billijkheid, aldus adressante, brengt mede, dat dit grensbedrag evenredig wordt verhoogd met de gestegen lonen, sedert het in werking treden van de betrokken veror dening. Ten slotte wordt verzocht om verlaging van het schoolgeld voor het kleuteronder wijs. „Eenzijdig" De beweegreden tot dit verzoek, 'zo mer ken B. en W. op, kan bezwaarlijk van een zijdigheid worden vrijgepleit. Immers, het zelfde motief, dat moet leiden tot verho ging van de grenzen van de heffing, had voor de gemeente aanleiding kunnen zijn om het tarief te verhogen. Hierdoor zou degene, die niet boven de bestaande grens was uitgekomen, tóch meer moeten beta len. De gevolgde gedragslijn is dan ook de belastingbetalers ten goede gekomen, om dat de nominaal gelijk gebleven verschul digde bedragen als inkomst voor de ge meente en als uitgaaf voor de belasting schuldigen, reëel zijn verminderd. Met name de hondenbelasting is. gege ven de loonstijgingen, reëel verlaagd. Het valt niet te ontkennen, dat sommigen nu meer hondenbelasting moeten betalen, om dat hun gezinsinkomen door de looncorrec ties boven 4000,is gestegen, maar wan neer de gemeente de grenzen herziet in het licht van de loonstijgingen, dan ligt het in de rede om ook de verschuldigde belasting bedragen te herzien en dan ook voor dege nen, die beneden de grens bleven. Gemeentebelang niet in tel De billijkheid, waarvan adressante ge waagt, heeft alleen het oog op het belang van de belastingschuldigen, terwijl zij het belang van de gemeente verwaarloost. Het tegen elkaar afwegen van die belangen vraagt echter, dat, indien bij looncorrecties tot een herziening van de heffingsgrenzen wordt overgegaan, ook de verschuldigde Veiser tafeltennisclub VTC 4 echter roemloos ten onder De wedstrijd VTC 1—PSVH 2 ging vorige week niet door, omdat PSVH 2 het op het laatste moment af liet weten. Het zal de vraag zijn of de algemeen com petitieleider de wedstrijd alsnog zal laten spelen, dan wel VTC een reglementaire 10—0 overwinning geeft. Het tweede team ging onverdroten verder met een monsteroverwinning van 100 op Columbia 3. VTC 3, dat een goede kans had op de tweede plaats in de eindstand, verspeelde een groot deel hiervan door tegen Corodex met 64 te verliezen. Paap van Corodex versloeg zowel De Waal als De Bock en Van Schadewijk.. Daar De Bock en Van Schadewijk ook van Smorenburg verloren en ook de dubbel- partij geen winst opleverde, werd de eind stand 64. VTC 4 ontving Rapidity 5 en moest ook dit keer weer de grootst mogelijke nederlaag incasseren, n.l. 100. VTC 5 bleef ook in de hoge scores en stuurde DIOS 5 met een 10—0 nederlaag naar huis. De dames tenslotte behaalden met mej Warners, als vervangster van mej. Wijn bergen. in haar laatste competitiewedstrijd een alleszins eervol resultaat tegen Rani- dity 2. Mevr. Goossens versloeg mei. B Besteman, doch verloor van mej. J. Beste man en mej. Wester. Mej. Warners behaalde hetzelfde resultaat, mej. Groen wist ook mej. B. Besteman te verslaan, doch presteerde het ook mej. Wester een nederlaag toe te brengen. In de dubbelpartij waren mej. Groen en mevr Goossens uitstekend od dreef en won nen met 21—13; 21—18. Tindstand 5—5. Woensdag 2 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Meliskerk van Antwernen. Pontfield jn Londen. Karimun van Bre men. Noordwijk van Cuba. Tarta van Win dow. Noo>-dzee \an RCT^'m. Feggen vrn Norfolk. Keyzer van Fowey. Nigerstroom van Antwerpen. Marcella van Dundee. Mar- wit van Par. Marianne van Le Havre. Bos koop van Antwerpen. Dieter Waltraud van Hamburg,. Laurensborg van? Vertrokk-n zijn: Ako naar Cork. Frey naar Londen. Alexander Sartori naar Hamburg. Arnold Bratt naar Gothenburg. Corsakov n. Kalingrad. Henrica naar Rotterdam. Volga naar Stockholm. Kaap Falga naar Cork. Zui derkruis naar Las Palmas, Gelangula naar Rotterdam. Trito naar Rotterdam. Capella naar Rotterdam. Rönskar naar Stockholm. Katina naar Venezuela. Donderdag 3 Maart IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Sensualita". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw. Geopend van 9.3012 en 14— 16.30 uur. Vrijdag 4 Maart IIJMUIDEN Thalia, 20 uur, „In 't witte paard". Rex, 20 uur, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als Donder dag. Kutsbibliotheek, Heidestraat, geopend rau 1921.30 uur. Chr. Besturenbond IJmuiden, 19.30 uur, Patronaatsgebouw, filmavond. VELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van Financiën. bedragen in opwaartse richting worden herzien en de omstandigheid, dat de ge meente van zulk een verhoging heeft af gezien, is de belastingschuldigen ten goe de gekomen in de vorm van verlichting van de belasting. Aan het verzoek om verlaging van het schoolgeld voor kleuteronderwijs is reeds door het raadsbesluit van 18 Januari, waar bij dit schoolgeld nagenoeg werd gehal veerd, tegemoet gekomen. Bij raadsbesluit van 13 Januari 1953 werd aan de Haarlemse Orkest Vereniging m.i.v. 1 Januari 1952 een jaarlijks subsidie verleend van 4180,of zoveel minder als in verband met het exploitatietekort nodig zou zijn. Overeenkomstig de besprekingen om tot verandering van opzet te geraken is op 11 September 1953 tot stand gekomen de stichting Noordhollands Philharmonisch Orkest in welker algemeen bestuur o.a. zitting hebben leden van Gedeputeerde Staten en van gemeentebesturen. De statuten behelzen een subsidierege ling, welke voor het tekort, dat de exploi tatierekening over een bepaald boekjaar aanwijst, aansprakelijk stelt de provincie Noordholland, de gemeente Haarlem en een aantal andere Noordhollandse ge meenten, die in de subsidieregeling deel nemen. Daartoe behoort in beginsel ook Velsen, omdat het zich indertijd bereid verklaarde het voortbestaan van het orkest te helpen verzekeren en daartoe een jaar lijkse bijdrage te verlenen. Ter vaststelling zijn bij de stukken ge voegd suppletoire begrotingen voor de dienst 1954 en 1955, waarin nader is gere geld, dat voor het boekjaar 1952/53 be nodigd zal zijn 5154,voor 1953/54 5267,74 en voor 1954/55 5102,— (ra ming). Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft zoals bekend op Dinsdag 15 Maart in het KSA-gebouw te Beverwijk een popu lair concert onder leiding van Marinus Adam. Onder meer zullen worden uitge voerd: De balletsuite van Delibes en Auf- forderung zum Tanz van Von Weber. De sopraan Tineke WillemseSteen zal op deze avond enige opera-fragmenten ten gehore brengen. Het bestuur van de stichting R.K. Engel bewaarder-kleuterschool te Velsen-Noord heeft de gemeente verzocht, aan deze stichting te verkopen ten behoeve van de bouw van een kleuterschool, een perceel grond van ongeveer 1650 m2 aan de Van Diepenstraat Tegen de verkoop daarvan voor het aangegeven doel hebben B. en W. geen bezwaar. De verkoopsprijs dient naar hun mening te worden gesteld op f 9. per m2. Het curatorium van de Stichting „Het Haarlems Avondlyceum" heeft zich tot B. en W. van Velsen gewend met een verzoek tot subsidie voor de leerlingen uit deze ge meente, die het avondlyceum van die Stichting bezoeken. Het lyceum wordt bezocht door 205 leerlingen, waarvan 24 woonachtig zijn in deze gemeente. Momenteel wordt subsidie genoten van de gemeente Haarlem. Deze blijft echter beperkt tot het bedrag van de kosten per leerling voor de uit die ge meente afkomstige leerlingen. Voorts wordt door het curatorium ge tracht, nog een rijkssubsidie in de kosten van het avondlyceum te verkrijgen. Gezien de doelstelling van de stichting het bieden van verantwoord avondon derwijs zijn B. en W. van mening, dat het verlenen van een subsidie voor de Vel- sense leerlingen aanbeveling verdient, nu een soortgelijke instelling voor avond onderwijs hier niet aanwezig is. Het nadelig saldo op de schoolbegroting 1954/'55 wordt geraamd op 67.865,of gemiddeld per leerling 331, In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor, te besluiten een subsidie van ten hoogste f 331,voor elke in de ge meente Velsen woonachtige leerling te ver lenen. Het college van Burgemeester en wet houders verzoekt de raad een crediet, groot ƒ40.000, beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van ongeveer 200 warmwater- doorstroomapparaten ten behoeve van woningen, behorende tot het gemeentelijk woningbedrijf. Deze apparaten zullen alleen worden aangebracht in de woningen, waarvoor de bewoners dit schriftelijk hebben aange vraagd. Kapellen-verdriet Het is gebleken, dat de constructie van de dakkapellen van het woningcomplex Oostertuinen 38 a tot en met 68 a zodanig is, dat bij sterke wind en slagregen lekkage niet kan worden voorkomen. Ter ophefing van dit euvel is het nood zakelijk deze kapellen met zink te bedek ken, nabij de goten lood aan te brengen en voorts de constructie van de onderdorpels van de kozijnen te verbeteren. Hiermede zal een bedrag groot ƒ2.160 gemoeid zijn, voor welk bedrag door het College een crediet wordt aangevraagd. MARKTBERICHT 2 Maart Spruiten 38—128; waspeen 42—50; witlof 38—59: prei 137; boerenkool 92—100; groene kool 12—32; rode kool 2345; breekpeen 1526: rabarber 5182. Het veertigjarig bestaan van de afdeling Wijk aan Zee van het genootschap Stille Omgang in café ,.De Zon" gevierd met een filmavond, die goed was bezocht. Pastoor C. Pouw sprak het openingswoord en wekte hierna de mannelijke bezoekers op deel te nemen aan de Stille Omgang van 26 op 27 Maart. Spreker wenste het bestuur van de afdeling geluk m^t dit jubileum. De film „Mensen kijken niet naar de hemel", war.rin het leven van paus Pius X wordt behandeld, maakte op de aanwezigen een grote indruk. Vooraf werd nog vertoond de documentaire van Herman v. d. Horst „Schot te boord". Voor boeren en pluimveehouders Is in de Heemskerkse zaal Nijman een voor lichtingsdienst gehouden, die een grote be langstelling trok. Een deskundige van een Zaanse firma be handelde dè verschillende eigenschappen van soorten mengvoeders en toonde aan de hand van voorbeelden aan wanneer deze het beste kunnen worden gebruikt. Na afloop w-rden nog vele vragen be antwoord. „Vriendenkring" zet tournooi voort Het door de Beverwijkse klaverjasclub „Vriendenkring" georganiseerde tournooi wordt Zaterdag 5 Maart voortgezet met de volgende verenigingen: Ruiten-Aas (IJmui- denL DES (HaarlerrO. Sportief (Alkmaar) en Oud-Flora (IJmuiden). Voor de leden van do Kath. Bond voor het Gezin zal br. "ius Vrijdag 4 Maart in de bovenzaal van het KFA-gebouw spreken over de „Studerende jeugd". De afdeling Velsen-Noord van de omroep vereniging VARA zal Maandagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstriat haar jaarlijkse ledenver gadering houden. Behalve de gebruikelijke verslagen zal het omroeprapport 1954 in behandeling worden gebracht. Voorts zullen candidaten kunnen worden gesteld voor het verenigings- en districts- bestuur en wordt er een verkiezing gehouden van afdelingsbestuursleden. (De heer A. v. d. Hoff treedt als voorzitter af en stelt zich voor deze functie niet meer beschikbaar). Tenslotte zal worden besproken deel te nemen aan het in Den Haag op tweede Pinksterdag te houden VARA-zomerfeest. Contact s.v. „Beverwijk" De sportvereniging „Beverwijk" houdt op Woensdag 16 Maart voor haar leden een con tactavond in haar clubhuis café Langedijk. Schaakclub „Weenink" verslaat „Pat-Mat" Het derde tiental van de Beverwijkse schaakclub „'.Veenin'.:" soeelde haar laatste bondswedstrijd tegen het vier1-' van de Kennemer schaakclub „Pat-Mat", welke ontmoeting in een 6'.3'» overwinning voor de Beverwijkers eindigde. Onderlinge competitie De in de onderlinge competitie gespeelde Êartijen hadden het volgende resultaat: akkerv. Vuuren 10; De Koterv. Vuu- ren 1 VjJimminkDe Koter 10; Bak kerMoven 10; ReinhoutTervoort 10; v. 't Hoff—Alders 1—0; meyer Jr.—Piët 1—0; Molenaar—Nijkamp 01; Belterman—Dui- senberg 06; v. LeeuwenVerduit afg. Het hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk maakt bekend dat van 3 Maart 1955 tot en met 31 Maart 1955, ter gemeen te-secretarie, le afdeling, voor een ieder ter inzage zijn gelegd: a. een ontwerp van het partieel uitbrei dingsplan in onderdelen der. gemeente Be verwijk, genaamd „Warande," uitgewerkt in uitvoerige kaart met daarbij behorende profielen en bebouwingsvoorschriften. b. een ontwerp tot herziening van het partieel uitbreidingsplan in onderdelen dezer gemeente. „Oud-Sportpark", uitge werkt in uitvoerige kaart met profielen en daarbij behorende bebouwingsvoorschriften. Gedurend% deze termijn kunnen bezwaren tegen vaststelling van deze plannen bij de gemeenteraad worden ingediend. Voor het kleuteronderwijs Bij raadsbesluit van 28 October 1952 werd met de gemeenten Haarlem, Bloe- mendaal en Heemstede een gemeenschap pelijke regeling aangegaan in zake de tot standkoming van een streekschool ter op leiding van onderwijzend personeel bij het kleuteronderwijs. Tot deze regeling zijn inmiddels ook toe getreden de gemeenten Beverwijk en Zand- voort. In de praktijk is het wenselijk gebleken, de gemelde regeling op enkele punten te wijzigen en aan te vullen, in voege als in het bij de stukken gevoegde schrijven met bijlagen is aangegeven. Met die wijzigingen kunnen B. en W. zich in beginsel vereni gen. Het college van Burgemeester en wet houders der gemeente Beverwijk verzocht de gemeenteraad om een crediet, groot 4100, voor vernieuwing van de straatver lichting aan de Noorderwijkweg. Het ligt in de bedoeling deze straat van verlichting met TL-armaturen te voorzien. De aanvoerdersvereniging „De Vooruit gang" houdt op Donderdag 10 Maart in ,,'t Centrum" te Beverwijk haar jaarvergade ring. Bij de bestuursverkiezing zijn af tredend de heren W. Bakker en C. Duin, waarvan laatstgenoemde zich niet meer herkiesbaar stelt. Het bestuur stelt als candidaat de heren H. Kuiper, E. Butter en J. Duin. Op de omvangrijke agenda, die de Bever wijkse gemeenteraad op Vrijdag 11 Maart te behandelen krijgt, staat als eerste punt het onderzoek naar de geloofsbrieven van de heren J. C. Sturk en D. Koger. Gevonden voorwerpen De Heemskerkse politie kan inlichtingen verstrekken over de volgr nde gevonden voor werpen: paar glaché handschoenen, groene kinderwant, paar nylon kousen, paar dames schoenen, slangen-armbandje en een blauwe Alpino muts. DONDERDAG, 3 Maart 1955. Beste kinderen, NA EEN V/EEK pauze de griep heeft mij ook te pakken gehad, maar het gaat nu weer wat zullen we eens wat meer te weten zien te komen over de aller modernste middelen van vervoer. Niet door de lucht, want dan gaan we over de straaljagers praten en ik heb iets tegen die gierende dingen: nee, langs de weg. Tenminste, als je de smalle baan van ons plaatje hierbij een „weg" kunt noemen. Wat hier zo scheef door de bocht suist, is een nieuw soort trein de „monorail", die knappe technici hebben uitgedacht. Omdat het ding maar over één rail rijdt, heet het monorail je zou dus onze treinen „duorail" kunnen noemen. Nu zullen jullie vragen: hoe blijft zo'n vreemde éènwieler dan in evenwicht? Door een gyros coop heel gewoon. Je weet dan naturlijk nog niets, maar ik zal proberen het je uit te leggen. Boterbloempje, die verleden week Don- derdag jarig was, en Sonja en Mane straaltje, die allebei de vorige Zondag j'o feest gevierd hebben. i Nog veel geluk, nichten! i 8 Een gyroscoop is eigenlijk hetzelfde als het loden wieltje, dat je de laatste tijd vaak in speelgoedautotjes vindt: een zetje en het wagentje loopt een hele poos uit. Zo n zwaar wiel is dus een middel om een maal opgezamelde kracht geleidelijk af te geven jij hebt harder geduwd dan voor het wagentje nodig was en het overschot aan kracht is in dat rondtollende wiel een „vliegwiel" gaan zitten, om er al draaiende uit te komer. en over te gaan in het mecaniekje. Moeilijk hè, maar als je het niet helemaal begrijpt, moet je het nog maar eens overlezen of vader laten uit leggen. Maar goed, zo'n gyroscoop heeft niet al leen de eigenschap langdurig in beweging te blijven, als hij eenmaal op gang is ge bracht (en in Zwitserland hebben ze bus sen met een groot vliegwiel er in. dat van tijd tot tijd een „zetje" krijgt en dus de heele autobus vele kilometers aan het rij den houdt) maar heeft bovendien een ster ke. stabiliserende eigenschap. Wéér zo'n moeilijk woord. Ook dat is eenvoudiger dan het lijkt. Stel je voor, dat je een zware schijf snel aan het draaien hebt gebracht om een as. Nu is het niet gemakkelijk, die as een andere stand te laten innemen: de draaien de schijf wil alsmaar in dezelfde stand blijven wentelen en de as dus ook. Van deze eigenschap maken ze handig gebruik bij de monorail: er zit een gyros coop in deze trein, die c-r voor zorgt, dat het hele geval op de rail blijft. En dat gaat natuurlijk harder dan een gewone trein, omdat er minder weerstand te overwinnen is: het rijdt „makkelijker". De technici gaan het model van het plaatje nu uitwerken tot een echte trein. Voorlopig zullen we het nog wei moeten doen met de „duorail"! Dat was een heel verhaal dus de cor respondentie moet nu gauw beginnen, an ders komt ze in de knel. Deze keer bracht de post ons een nieu welinge, die erg graag TOVERFEETJE ge noemd wilde worden als ik het goed ontcijfeld heb. Nu dat kan hoor, die naam is er nog niet. Leuk, dat je zoveel van handwerken houdt. Wat zijn jullie aan het maken? Prettig ook, dat je niet vergeten bent je verjaardag te vertellen, nu kan ik je beslist niet vergeten te feliciteren. In welke klas zit je? GOUDOOGJE, jij boft maar dat je met een de eerste keer al een boek gewonnen hebt. Bravo, meisje! Ik moet je hierbij ook even een compliment maken over je dui delijke schrift. Je hebt zeker wel een goed cijfer voor schrijven op school? Wat leuk, dat je nog zo'n klein zusje hebt, maar om naar mij te kunnen schrijven moet ze echt nog iets ouder zijn. Als ze in de eerste klas zit en wat schrijven geleerd heeft, dan is ze van harte welkom. Vertel haar maar dat Tante Els haar heel lief vindt, dan lacht ze vast tegen je. Wil je volgende keer nog even je echte naam onder de brief zetten, dus niet alleen je schuilnaam? MARJANNEKE schrijft, dat ze Zondag al heerlijk geschaatst heeft op de ijsbaan. Nu, dat wil ik geloven meisje, maar de wind was inderdaad vreselijk koud. Is de stijfheid nu wat over? Wat gelukkig dat je nog zo van het ijs genieten kunt, terwijl je er helemaal niet meer op gerekend had. Nog veel plezier hoor! Minder juichende klanken komen er uit de brief van HARDLOPER, want die kan zijn pas genezen voet nog niet zo goed ge bruiken als hij zelf wel graag zou willen, dus is er van schaatsen geen sprake. Jam mer jongen, maar volgend jaar zal alle narigheid met die voet wel voorbij zijn en dan kun je natuurlijk naar hartelust ge nieten. Dit is wel een schrale troost, maar de enige. Jammer, dat je geen tijd had om dit laatste raadsel op te lossen, zoals je schreef, want je had jnooie cijfers! WIELRENNER heeft een warm hart voor de vogels. Inderdaad zouden de vo gels liever zelf de verse wormen en zaadjes uit de grond pikken, dan het door ons ge geven voedsel eten. Maar „honger maakt rauwe bonen zoet" is het gezegde en zo is het natuurlijk ook met onze gevederde vriendjes. Kan je wel schaatsen, Wielrenner of heb je het nog nooit geprobeerd? Jammer, dat je het laatste woord niet goed had: irriga tie is meer bevloeiïng en drainage van een land, terwijl inundatie het echte kunst matige „onder water zetten" betekent. Tot slot is hier AKELEI, die alleen de oplossing van het raadsel stuurt. Netjes Akeleitje, doe maar dapper met de volgen de ronde mee! Bit was ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag. Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). De oplossing van het laatste puntenraad- sel was: „HAGELBUI" (ho, adé, gros, eiber, logger, bromtol, Uitgeest, inundatie). Puntentelling: Marjanneke 8, 8, 10, 8; Hardloper 10, 10 ,10; Wielrenner 9, 10, 9; Akelei 10, 10, 10; Goudoogje 8, 8, 10, 9. Uit de telling blijkt, dat GOUDOOGJE met één punt meer dan Marjanneke deze ronde gewonnen heeft. Dat is netjes voor een nieuw lid van ons groepje. Je krijgt je boek gauw toegestuurd winnares, pro beer je kracht maar vast eens op het raad sel van deze week! Deze week gaat een nieuwe ronde in, zodat jullie allemaal de gelegenheid krij gen om opnieuw te beginnen en een mooie punten-rij voor elkaar te boksen. Eens kijken wie deze keer zal winnen! Hier is de puzzle: Xkreunen. Xgebouwen voor onder wijs. X betoverd door een heks X getroffen. X plezier amusement. X wordt tin uitgewonnen Xniet zomers. Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden een welbekend woord in de win tersport van deze dagen. Het raadsel is weer tien punten waard. De 80 systeembouwwoningen aan de De Witstraat, Arie Dekkerlaan, Nielenl&uien Hendrikslaan (complex 1950 A I) te^Be- verwijk zijn destijds op verzoek va ré de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting gebouwd volgens een geheel nieuw montagesysteem. De bedoeling hierbij was door meer efficiency in de woningbouw het landelijk bouwprogramma op te voeren. Op het hiertoe door de architecten Pot en Schaling ontworpen plan moest met het oog op de prijzencurve worden bezuinigd. Tengevolge van de hierna ontstane poli tieke omstandigheden (Korea) traden materialenschaarste en prijsstijging op, zo dat nogmaals het plan moest worden ge wijzigd. Diverse soorten materiaal immers werden onverkrijgbaar, zodat binnen het raam der toegestane credieten naar een op lossing moest worden gezocht, die aan de deugdelijkheid der constructie geen afbreuk zou doen. Hierbij moesten echter door de gemeente welbewust risico's worden ge nomen om de bouw te kunnen voltooien. Thans zijn echter vooral tengevolge hiervan min of meer ernstige gebreken aan het licht getreden, welke dringend voorziening be hoeven. Met name is gebleken dat de ven tilatie van de keuken onvoldoende is, om dat ter bezuiniging het ventilatiekanaal is weggelaten. De schoorsteenkanalen zijn wegens gebrek aan beter materiaal opge metseld van kalkzandsteen, welke is gaan krimpen. In de schoorsteen komen voorts vernauwingen voor, waardoor verstoppin gen ontstaan. De dakkapellen zullen om de lekkages op te heffen met zink moeten wor den bekleed. Alle rioolleidingen zullen moeten worden onderzocht en, voor zoveel nodig zal blijken, opnieuw worden gelegd. Aan de naar binnendraaiende balcon-deur zal een zwaardere wellat moeten worden aangebracht, terwijl het ijzerwerk opnieuw moet worden behandeld tegen roestvorming. Het betonnen balkje, dienende ter afdek king van de tuinmuren, is tengevolge van de werking in het materiaal losgeraakt. Dit balkje kan echter worden verwijderd en de scheuren in de muren moeten dan worden gerepareerd. De kosten dezer voorzienin gen worden geraamd op 41.300, voor welk bedrag de gemeenteraad om crediet» wordt verzocht. Per 1 Augustus 1955 zal voorzien moeten worden in een ander hulppostkantoor te Wijk aan Zee. Het tegenwoordige hulppost kantoor is gevestigd in de particuliere woning van de kantoorhouder, die op ge noemde datum wordt gepensionneerd en aan zijn woning een andere bestemming wenst te geven. De 22-jarige verpleegster G. B„ die Dinsdagavond tegen twaalven op haar fiets door de Westerhoutstraat reed, werd uit een naast haar stoppende auto aangespro ken. De bestuurder vroeg of zij hem de weg naar de „Zuiderhoutstraat" kon wij zen en toen zij daarmee doende was, sprong hij plotseling uit de auto «en pro beerde haar met een doek te knevelen. Ir\ de heftige worsteling die volgde, merkte de man weldra dat de verpleegster meer „mans" was dan h\j had gedacht. Hij gaf haar een harde vuistslag op het achter hoofd, waardoor zij heel even versuft was en maakte van die gelegenheid gebruik om er in zijn auto vandoor te gaan. De politie is hem nu aan het zoeken. Dinsdag, in de vooravond, is het door een onverwachte actie gelukt een auto met 650 kg boter in beslag te nemen op de boerderij van De C. op de rand van de gemeente Terneuzen. Ondanks het feit dat drie auto's met vijf uitkijkers door de smokkelaars waren ingeschakeld,, is de douane erin geslaagd zowel de smokkel auto in beslag te nemen als de chauffeur H. L. uit Assenede in het veld te arreste ren. Ook de eigenaar van de boerderij, De C., is in verzekerde bewaring gesteld. Dit is dus binnen 48 uur de tweede smokkel auto, die in Zeeuwsch Vlaanderen werd buitgemaakt. De zweefvliegclubs on de beide zweer- vlieescholen van de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart boekten in 1954 31716 vluchten en 4040 v"eguren w.z. 3200 vluchten en 180 en meer dan in 1953. Dit werd medegedeeld op de jaarverga dering van de afdeling zweefvliegen van K. N V. V. L., die onder leiding van de her kozen voorzitter kol. ir. C. W. A. Oyens te Utrecht is gehouden. Nooit eerder in de geschiedenis van de Nederlandse zweefvliegsport, die dit voor jaar het 25-jarig jubileum viert, zijn deze getallen bereikt. De grootste activiteit werd ontwikkeld door de combinatie van de bur ger- cn luchtmachtclubs op dc vliegbasis Gilze Rijen, waar de ruim 100 leden 7411 vluchten cn 840 vlieguren maakten. Het aantal zweefvliegclubs werd met 2 burgerclubs en 5 iuchtmachtclubs uitge breid en bedraagt thans 31. Eind 1954 waren er 1320 zweefvliegleden bij de K.N.Y.V.L. ingeschreven. Ruim 20C van hen behaalden in 1954 het A. en B. brevet, 55 het C brevet en 57 het rijkszweefvliegbewijs. De resultaten van de zweefvliegers bij de opleiding tot verkeersvlieger en tot militair vlieger bleken opnieuw uitstekend te zijn. De Rijksluchtvaartschool nam het afgelopen jaar zelfs G2 percent zweefvliegers aan. Van de niet-zweefvliegers werd slechts 6 per cent voor de P.L.S. geschikt bevonden. Van de jongeren met zweefvl;®gvooropleiding werd 48 percent aangenomen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Nicolaas Cornelis Laurentius, z. van R. A. Stet en B. A. Thoen; Robert, z. van K. S. I. Boot en S. M. Overweg; Johan nes Henricus Maria, z. van J. I. Seysener en M. A. Smit. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8