Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Laboratoria bloembollen- onderzoek aan rijk overgedragen 't SILVER STOEPKE Transformatorenfabriek te Ede afgebrand Vijf gewonden bij een botsing onder Twello Cocteau gekozen tot lid der Academie Luchtbrug Ameland Voorlopig verslag over oorlog en marine r Hoe is het ontstaan? VRIJDAG 4 MAART 1955 3 Kostbaar geschenk Het juiste antwoord Schade 150.000 gulden „Erven" Van Pieter Teyler geven blaadje uit Hongerige herten komen naar bewoonde streken EERSTE KAMER Herstel van St. Laurenskerk te Rotterdam vergt tien millioen Brandstoffenbijslag volgende week verdubbeld Commissie Verzetsster Oost-Azië opgeheven Helft van gestolen radio actief lood terecht Tegenwaardegelden voor productiviteitsverhoging GOEDE SIER MAKEN -S Examens Met reuze pak met i/»m de zak Uit Haarlems Dagblad van 4 Maart 1905 Minister S. L. Mansholt zet zijn handtekening in het gedenkboek en links: prof. dr. E. van Slogteren; op de voorgrond de maquette van de laboratoria, die in 1953 op de Flora tentoongesteld is geweest. Donderdagmiddag heeft het bloembollen vak, i.e. het Centraal Bloembollen Comité, door zijn voorzitter jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, het labora torium voor bloembollenonderzoek te Lisse, dat geheel vernieuwd, uitgebreid en ge moderniseerd is, overgedragen aan het rijk. Minister S. L. Mantholt heeft dit kostbare geschenk aanvaard. In zijn openingsrede verwelkomde de heer Van Nispen de president-curator en de rector-magnificus van de Landbouw Hogeschool te Wageningen, waarvan het laboratodium een onderdeel is, en een groot aantal personen uit de wetenschappelijke, maatschappelijke en vakkringen. Hij merkte op, dat het laboratorium niet een ver verwijderde burcht op de OlympuS is geweest, doch temidden van de practijk heeft gestaan. De medewerkers aan het laboratorium en de practici hebben hier van wederzijds zeer veel nut ondervonden. Volgens de heer Van Nispen heeft de virus bestrijding een#opbrengstverhoging van 20 tot 30 teweeggebracht, die bij irissen zelfs wel op 40 kan worden geschat. Het vak heeft er grote offers voor ge bracht en daarbij veel belangstelling en medewerking ondervonden van de direc teur-generaal van de Landbouw ir. v. d. Plassche. Hoewel het een voorrecht was dit complex gebouwen te mogen aanbieden sprak de voorzitter toch zijn bezorgdheid uit over de kans op een opvatting bij de regering, dat het vak zulke grote offers had gebracht voor het wetenschappelijk onderzoek en dat het de opvoering hiervan nu verder ook wel alleen zou kunnen. Hij hoopte te mogen vertrouwen, dat deze deugd, het opbouwen dus van dit centrum van wetenschappelijk onderzoek, niet tegen het vak zal worden gekeerd. Minister Mansholt verklaarde met genoe gen dit prachtige en kostbare geschenk voor de Nederlandse Staat in ontvangst te nemen. Dit is geen alledaagse gebeurtenis, want we zijn wel gewend dat er laboratoria worden gesticht, maar het is een groot voorrecht af en toe te vernemen, dat het bedrijfsleven iets tot stand brengt met de bedoeling, dat de staat zijn zorgen daar over zal uitstrekken. Hij zei te geloven, dat dit de gehele landbouw ten voorbeeld kan worden gesteld en herinnerde daarbij aan de stichting van de vele instituten in Wa geningen, die voor iedere tak van bedrijf van belang zijn, maar waarbij men zich wel dient te realiseren dat dit werk door dient te gaan, wat betekent dat, wanneer het bedrijfsleven meer kan dragen, dit het ook zal moeten doen. In dit verband merkte hij op, dat het bloembollenvak 35 jaar geleden een subsi die van 500 gulden gaf en nu zelfs een half millioen gulden per jaar. De bollentelers weten zeer goed waar hun eigen belang ligt en hebben dit ook hier gezien. Daar- ADVERTENTIE VRIJDAG 4 MAART Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voor- jaarsbeurs voor de vrouw, 13—17 en 19—23 uur. Lido: „Verdacht van spionnage", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Quo vadis", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „The little kidnap pers", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. Luxor: „De woestijn loeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rhapsody", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gangsters aan de Rivièra", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rob Roy. de schelm van Schotland". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Piraten der IJszee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 5 MAART Stadsschouwburg: „De huzaren", Haagse Comedie, 8 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10—17 en 1923 uur. Lido: „Verdacht van spionnage", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Operatie Cicero", 18 jaar, 23.30 uur. Mi nerva: „Quo vadis", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „The little kidnappers", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rhapsody", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gangsters aan de Rivièra". 18 Jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Rob Roy. d» schelm van Schotland", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Piraten der IJszee", 14 Jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. om is er geen tak van land- en tuinbouw, die zo goed voor zichzelf heeft gezorgd. Het laboratorium betaalt nu zichzelf, dank zij een goede inrichting en uitstekende onderzoekers. Hij zei, dat, als een andere tak van land en tuinbouw een nieuw instituut bouwt, de kosten voor 90 tot 95 door de staat wor den gedragen. Daarom begreep hij de woor den van de voorzitter -zeer goed, en deelde mede, dat het beslist niet in de bedoeling lag dat de overheid zich zou terugtrekken. Integendeel, het voorbeeld in Lisse zal een aansporing zijn steeds de bijdrage te leve ren. Onderzoek is noodzakelijk, aldus minis ter Mansholt, want in het buitenland tracht men ons te imiteren en soms gaat het vrij snel. Is men zover, dan is ieder slim en men heeft de gewoonte zich te bescher men achter tolmuren, tarieven, beperkin gen, contingenteringen en zelfs worden ziekten gebruikt. Dit is een standpunt dat nooit tot succes kan leiden. Alleen het brengen van een betere kwaliteit dan de anderen is een juist antwoord. Zo heeft het bloembollenvak ook geantwoord en dat dit juist is, bewijst de steeds stijgende export. Aan het slot van de bijeenkomst heeft prof. E. van Slogteren een' toespraak ge houden, waarin hij de nadruk legde op de samenwerking tussen de beste vaklieden en de wetenschapsmensen, die tot de resul taten van het laboratorium leidden. De grote vakkennis van de practijk speelde een minstens even belangrijke rol als de gespecialiseerde kennis der onderzoekers, daarnaast was en is de materiële steun van grote waarde. De wering van ziekten is het „defensie ve" deel van de strijd van het laborato rium. Daarnaast moet volle aandacht wor den geschonken aan de verbetering van het product als „offensief" ter verhoging van de uitvoer. De concurrentie wordt, door opkomst van andere landen, moeilij ker. De strijd kan alleen gewonnen worden door een superieure kwaliteit van onze bol- en knolgewassen. Deze gewassen kunnen door verscheping en klimaat na het verlaten der landsgren zen ernstig lijden. Hierin, aldus prof. Van Slogteren, moet verandering komen, omdat hier de grootste rem op de verhoging van de uitvoer ligt. Aangezien we de mogelijk heden en wegen hiertoe kennen, is spreker zo optimistisch te veronderstellen, dat op dit gebied het gezonde verstand van de vakgenoten ook hier de doorslag zal geven. De overdracht van de laboratoria werd bijgewoond door mevrouw Mansholt, de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw mr. J. Th. Bonnerman, de di recteur-generaal van de Landbouw dr. A. W. van de Plassche. de directeur van ue Tuinbouw ir. F. W. Honig, de directeur van het landbouwonderwijs ir. N. van Vliet, de voorzitter van het bedrijfschap sierteelt dr. A. J. Verhage, de president-curator en de rector magnificus van de Landbouw- Hogeschool de heer J. M. van Bommel van Vloten en prof. ir. W. F. Eysvoogel en de architect der laboratoria de heer C. van Beaumont. Een korte maar felle brand heeft Don derdagmiddag de transformatorenfabriek „De Drie" van de firma C. M. J. van der Meene in het centrum van Ede in de as gelegd. Leden van het personeel zaten in de middagschafttijd buiten in de zon tegen het grotendeels van hout opgetrokken fa brieksgebouw te roken en op een gegeven ogenblik raakte het dorre gras, waarin zij zaten waarschijnlijk door een weggegooid sigarettenpeukje in brand. De mannen deden wel pogingen de vlammen te blus sen, maar deze hadden zich inmiddels ook onder de houten wand van het gebouw door naar binnen gevreten en zetten daar de zaak in lichterlaaie. Met schuimblussers bestreed men nog het vuur. De brandweer bestreed met vier stralen op de waterleiding de vlammen. De fabriek brandde geheel uit. Het kan toorgebouw bleef gespaard. De schade aan gebouw, transformatoren, emballage en zovoort wordt geschat op 150.000 gulden. Het bedrijf was verzekerd. Om kwart over negen Donderdagavond is onder Twello een personenauto met vijf inzittenden op een met een paard bespan nen wagen gereden. De inzittenden van de personenauto werden vrij ernstig gewond, zij zijn naar een ziekenhuis te Deventer gebracht. De gewonden zijn de heer S. van der Wal, directeur van gemeentewerken en zijn echtgenote uit Voorst. De heer W. Amse, directeur van een machinefabriek uit Deventer en zijn echtgenote, en me vrouw Bos uit Twello. De voerman J. van der Vegte uit Die penveen liep geen letsel op. De wagen werd vernield. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Met vervolgverhaal Zoals gemeld is onlangs opgericht een landelijke vereniging genaamd „Vereniging van erfgenamen en vermeende erfgena men inzake de nalatenschap van Pieter Teyler van der Hulst en Catharina Olt- hoff". Als afkorting worden de letters P. T. H. gebruikt. De huidige vereniging zal er, in tegen stelling met vroegere, niet van uitgaan, dat zij bij voorbaat het recht aan haar zijde heeft. Daarom zal zij zich in de eerste plaats ten doel stellen de reeds meer dan 175 jaren bestaande verwarring inzake de nalatenschappen van Pieter Teyler van der Hulst en Catharina Olthoff weg te nemen. Er zullen zoveel mogelijk gegevens verza meld worden en men zal trachten de vele verhalen en gegevens van hun franje te ontdoen, zodat tenslotte overblijft wat waar is. In het voorlopige hoofdbestuur hebben zitting genomen zeven personen uit be staande verenigingen met hetzelfde doel. Voorzitter is de heer Tijhuis uit Zwoller kerspel, secretaris de heer Hovenier te Usselo, post Enschedé. Er zal een verenigingsblaadje worden uitgegeven, dat voorlopig de naam heeft gekregen van „De erfgenaam". Het be stuur stelt zich voor in elk nummer daar van een soort vervolgverhaal te publice ren, dat is samengesteld uit reeds verkre gen gegevens. In het overzicht, dat in het eerste nummer wordt gepubliceerd, wordt geconcludeerd, dat men, afgezien van het feit of ér al dan niet een wilsbeschikking van Pieter Teyler is geweest, nimmer het recht had alle goederen en gelden in één stichting onder te brengen of volgens de huidige manier te beheren. Hert geen heer in 't verkeer Waarschijnlijk door de honger gedreven, laten verscheidene herten zich in de be woonde streken in de omgeving van Ach terveld zien. Een groepje van tien dezer dieren werd zelfs opgemerkt, toen het zich aan het in een hooiberg opgeslagen hooi van een Achterveldse landbouwer te goed deed. De motorrijder H. uit Achterveld is met een hert in botsing gekomen. Hij liep ern stige verwondingen op, terwijl zijn motor aanzienlijk werd beschadigd. Ook is een personenauto, bestuurd door L. uit Amers foort beschadigd bij een botsing met een reebok. ADVERTENTIE Haarlem HOfLCVC De Franse diehter-schryver Jean Cocteau is Donderdag tot lid van de Académie Fran- caise gekozen. Hy neemt de zetel van de romanschrijver Jérome Tharaud in. Zyn verkiezing wordt gezien ais een overwin ning voor diegenen, die „verjonging" wil len brengen in het eerbiedwaardige insti tuut met zijn 321 jaren. Op Cocteau werden 17 stemmen uitge bracht tegen 11 op de latinist en archaeo- loog Jérome Caroopino. In totaal moest in drie vacatures worden voorzien. De econoom Albert Buisson werd gekozen op de zetel van Emile Male. By derde stemming wrerden 17 stemmen op hem uitgebracht tegen 11 op de toneelcri ticus Robert Kemp en een op de historicus Jacques Bardoux. Daniel Rops, geschiedkundige op religi eus gebied, deed zijn intrede in de gelederen der „onsterfelijken" met 18 stemmen teger. twee voor de filosoof Jacques Chevalier. Daniel Rops nam de vacante zetel van Eaouard le Roy in. Cocteau, thans 66 jaar oud, veroorzaak te een ware deining in litteraire kringen toen hij aan het einde van afgelopen jaar zijn candidatuur voor de Académie aankon digde. Velen meenden, dat hij een van die letterkundige beroemdheden was, die zich nimmer om het lidmaatschap druk maken. Cocteau is in de conservatieve kringen van de Franse litteraire wereld steeds een om streden figuur geweest wegens de revolu- tionnaire ideeën van zijn werken. Cocteau heeft zich al geruime tijd gele den op het maken van films geworpen. De füm werd zijn meest geliefd expressie-mid del. Niettemin is hij zijn schrijverschap trouw gebleven. De meeste Franse toneel gezelschappen hebben zijn drama's ge speeld, met inbegrip van de Comédie Fran chise. Hij is ook een talentvol tekenaar en illustrator. Tengevolge van het ijs op de Wadden is het voor de veerboten van Ameland onmogelijk de pier van Holwerd te be reiken, zodat de luchtbrug Leeuwarden Ameland nog ingeschakeld moet blijven. Sinds de stremming van de vaart, op 26 Februari, brachten de vliegtuigen elke dag post en passagiers naar het eiland. Donder dagmorgen hebben twee Domini-vliegtui- gen zeven passagiers, waaronder een patiënt uit het ziekenhuis te Leeuwarden, benevens 250 kg post overgebracht. Van Ameland vertrokken twee passagiers en 43 kilogram post In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Oorlog en van Marine verklaren vele leden grote waardering te hebben voor de activiteit, door de minister en de beide staatssecre tarissen in het belang van de defensie ont plooid. Zij stelden met grote voldoening vast, dat de samenwerking in Noord-Atlan tisch verband reeds voor het overgrote deel van Nederland een mate van veiligheid waarborgt, welke de huidige omstan digheden in aanmerking genomen rede lijk kan worden genoemd. Zij ondersteun den het denkbeeld, in het kader der NAVO een parlementair orgaan te scheppen. Van de toepassing van atoomwapens duchtten zij de grootste onheilen. Toch moesten zij erkennen, dat de preventieve werking er van de te land zoveel sterkere combinatie van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten tot dusver er van had weer houden, hun aggressie Westwaarts verder voort te zetten. De kans, dat ook het Oosten en het Noor den des lands bij een mogelijke oorlog van bezetting zullen kunnen worden gevrij waard, zal, naar deze leden verwachtten, aanmerkelijk groter worden, wanneer West-Duitsland bij de West-Europese ver dediging zal zijn betrokken. Deze leden zijn bereid hun medewerking aan verdere bewapening te verlenen. Zij zien de enige mogelijkheid om ten slotte aan de conferentietafel tot een bevredigen de regeling tussen Oost en West te geraken in verhoging van de bewapening, totdat er een evenwicht van krachten is bereikt. Gaarne zouden deze leden vernemen, of de wijziging van de opbouw der Ameri kaanse defensie geen verandering brengt in de strategische betekenis van West-Europa voor de Verenigde Staten. Andere leden brachten eveneens atoom wapens ter sprake. Zij achtten het moge lijk, dat de vernietigende kracht van die wapens een aggressor er van zal weerhou den een nieuwe oorlog te ontketenen. Zij stellen echter daar tegenover, dat bij een oorlog met atoomwapens de aanvaller een sterkere positie inneemt dan de verdediger, omdat de eerste slag zo hevig en verreikend kan zijn, dat het aan twijfel onderhevig is, of de reactie er op nog krachtig genoeg kan wezen. Ten slotte bepleitten zij een nauwkeurig onderzoek ter beantwoording van de vraag, in hoeverre de atoomenergie in Nederland en Noorwegen dienstbaar zou kunnen wor den aan de bewapening. Vele leden juichten het toe, dat de ver dediging van Nieuw Guinea aan de Ko ninklijke Marine is opgedragen. Een uit breiding van het korps mariniers zal nodig zijn, opdat de verdediging zo sterk moge lijk wordt. Verscheidene leden achtten het gebruik maken van de diensten der Papoea-bevol king bij de verdediging noodzakelijk. Zij hadden de indruk, dat een der voornaamste bezwaren tegen de oprichting van een Papoea-brigade was gelegen in het bezol- digingsvraagstuk. Zij spraken de hoop uit, dat hiervoor alsnog een oplossing zou wor den gevonden. B. en W. van Rotterdam stellen de ge meenteraad voor een bedrag van f 500.000 beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van de restauratie van de Sint Laurenskerk. De kerkelijke gemeente heeft een grote activiteit ontplooid om de gelden voor dit herstel, voorzover zij de toegezegde rijksbijdrage te boven gingen, te verzamelen. Er is een som van f 1.200.000.bijeengebracht. De kosten van het herstel worden totaal begroot op f 9.800.000.De rijksbijdragen belopen een som van f 7.743.000, zodat de kerke lijke gemeente voor de noodzaak staat nog een bedrag van f 857.000.bijeen te bren gen. Daar zij niet verwacht dat dit bedrag volledig door verdere bijdragen van de burgerij zal worden verkregen, heeft zij zich tot het college van B. en W. gewend met het verzoek te bevorderen, dat de gemeente ten behoeve van de herstelwerk zaamheden een bijdrage van f 500.000. verstrekt. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat hij goedkeurt dat de brand- stoffenbijslag voor de sociale voorziening over de week van 6 tot en met 12 Maart wordt verdubbeld. Dit betekent dat deze brandstoffenbijslag voor kostwinners en alleenwonenden wordt verhoogd van f 3.80 op f 7.60 en voor kostgangers van f 1.90 op f 3.80. Bij beschikking van de minister van Overzeese Rijksdelen, de minister van Bui tenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille is de Commissie Verzetsster Oost-Azië 19421945 met ingang van 1 Maart opgeheven, onder dankbetuiging aan de leden van de commissie, voor de als zodanig belangeloos bewezen diensten. Minister Luns heeft namens zijn ambt genoten de leden van de commissie dank betuigd voor het vele en goede werk, dat zij verscheidene jaren belangeloos hebben verricht Namens de regering overhandigde de mi nister de heren D. R. K. de Boer, voorzitter, en J. H. Cox, secretaris van de commissie, een geschenk in zilver. Twee arrestanten in Parijs PARIJS (United Press) De Franse politie heeft twee verzamelaars van oude metalen gearresteerd op beschuldiging dat zij doorgedrongen zijn in een geheim atoomlaboratorium en gevaarlijke radio actieve blokken gestolen hebben. De politie heeft bij handelaren in oude metalen 93 van de 208 loodblokken in beslag genomen die radio-actief waren geworden bij het dienst doen als schild voor de eerste atoom zuil van het land. Het gearresteerde tweetal wist niet dat de blokken gevaarlijk waren toen zij door een prikkeldraadversperring het fort Cha- tillon binnendrongen, een vrachtauto van de commissie voor atoomenergie met de blokken laadden en er mee wegreden naar hun eigen vrachtauto die te wachten stond, dit alles zonder door de wachten gezien te worden. De minister van Financiën heeft de Tweede Kamer doen toekomen een nota over de met de regering van Amerika be reikte overeenstemming betreffende de besteding van een bedrag van 120.000 gulden van het saldo van de bijzondere rekening van 's rijks schatkist bij de Ne- derlandsche Bank. De thans bereikte overeenstemming heeft betrekking op de financiering van een tweetal productiviteitsprojecten: de vakraad voor de lederindustrie 60.000 gul den en de Vereniging van Nederlandse Groenten- en Fruitverwerkende Industrie 60.000 gulden. Het eerste bedrag is bestemd voor de fi nanciering van een op te richten produc- tiviteitscentrum voor de lederindustrie en het tweede zal dienen voor de financiering van een op te richten productiviteitscen- trum voor de groenenten- en fruitverwer kende industrie. Wie in het woord sier in deze zegs wijze een familielid ziet van sier: tooi, van sieraad en van versieren, vergist zich. In goede sier maken hebben wij hetzelfde woord als in het Frans: faire bonne chère, waarin chère: onthaal, maaltijd betekent. Cats schrijft ergens: „Hout vast dat groote chier en veelder- ley gerechten. In eene maeg gedout bij naest geduurig vechten", hetgeen zeg gen wil: denk er aan dat een goed ont haal en allerlei spijzen in één maag ge propt, bijna altijd met elkaar overhoop 'iggen. Goede sier maken betekent: het -T goed van nemen, zich rijkelijk te goed doen, in het bijzonder van ander- ■ns geld TONEEL EN DANS Zaterdag 5 Maart. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt onder regie van Paul Steenbergen „De huzaren" van P. A. Bréal in de vertaling van Bets Ra- nucciBeekman. Met Jan Retèl, Elisa beth Andersen. Pim Dikkers. Johan Valk, Luc Lutz, Paul Deen en anderen. Décor: Guus Korrubel. Zondag 6 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Peter Scharoff speelt de Haagse Comedie „Verdriet door verstand" van Aleksander Gribojedow. De vertaling van Wils Huisman is in verzen omgezet door Elsa Catz. Met Albert van Dalsum, Enny Meunier. Paul Steenbergen, Myra Ward. Jan Retèl en anderen. De décors en costumes zijn van Nicolaas Wijnberg. Maandag 7 Mar.rt, Stadsschouwburg. 20 uur: Onder regie van Jan Retèl geven Frits van Dongen en Lily Bouwmeester een op voering van „Het hemelbed" van Jan de Hartog. Muziek van Jurriaan Andriessen, costumes en décors van Chiel de Mev. Woensdag 9 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Optreden van „Het Nederlands Ballet" onder leiding van Sonia Gaskell met aan de vleugels Peter Rester en Bob Heppener. Solisten: Linda Manez, Willy de la Bye. Maria Huisman. Johanna Zuiver, Jaap Flier, Conrad van de Wetering en Aart Verstege. Woensdag 9 Macrt, Minervatheater, 20.15 uur: Onder auspiciën van de VARA treedt het cabaretgezelschap van Wim Sonneveld op. Met Conny Stuart, Kitty Kluppell, Joop Doderer, Mieke Last en Frans Vasen. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot en met 13 Maart ten toonstelling handwerken, handenarbeid, tekenen en fotografie (Interscholair Jeugd- tournooi). Geopend op werkdagen van 1017 uur, 's Zondags van 1417 uur; alle avonden van 2022 uur, ook des Zondags. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals en expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 10—16 uur en Zondags van 13—16 uur. Schotersingel 117 a: Palesti na-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen, aquarellen en tekeningen door leden van „De Zeester". Geopend op werk dagen van 10 tot 5 uur. 't Huis met de Kogel, Spekstraat 12: Tot en met 12 Maart tentoonstelling van schilde rijen van H. F. Boot. Dagelijks geopend van 1018 uur, uitgezonderd Zondags. MUZIEK Zondag 6 Maart. Concertgebouw,. 20 uur: Jubileumvoorstelling van de Kilima Ha- waiians met medewerking van het show orkest van Harry Jansen. Selma en Vera, de muzikale clown Pierke. boer Piet en zijn orkest, de Musical Comedians en Coos Speenhoff. Maandag 7 Maart, foyer Minervatheater. 20.15 uur: Voor de Heemsteedse Kunstkring zingt de tenor Han le cèvre met bege leiding van Wiep Zijlstra „Die schone Müllerin van Franz Schubert Jan Mul spreekt over en speelt uit eigen werk. Maandag 7 Maart. Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk, door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag v. n 11.3012.30 uur. Dinsdag 8 Maart Concertgebouw, 20 uur: Achtste D-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van de cellist Antonio Janigro. Uitgevoerd worden het Celloconcert van Dvorak en de Vierde Symphonie van Brahms. Dinsdag 8 Maart, gebouw Vrijzinnig Her vormden. Jacobstraat 6, 20 ur: Kerkcon- cert ten bate van het Vrijzinnig Christelijk Jeugdwerk met medewerking van de sooraan Nely de BockVerdel, de alt Elisabeth de Blank, de violist Chris v. d. Glas en de pianist Gé Michels. Donderdag 10 Maart, Concertgebouw. 20 uur: Concert door het Toonkunst-orkest onder leiding van Marinus Adam, met mede werking van mevrouw Akke de Vries. Vriidag 11 Maart, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Laatste van vier scholieren concerten onder auspiciën van de commis sie voor culturele vorming van de school gaande jeugd. Het Noordhollands Phil harmonisch Orkest voert onder leiding van Marinus Adam uit Petite Symphonie Con certante voor clavecimbel, harp. piano en twee strijkorkesten van Frank Martin, ouverture „Die Hebriden" van Felix Men delssohn Bartholdy en het Voorspel tot de derde acte van ..Lohengrin" van Richard Wagner. De solis'en zijn Betsy Neder- koorn, clavecimbel, Francina Hinlopen, harp cn Roel Riph.-gen, piano. DIVERSEN Vrijdag 4 Maart, Hotel „De Leeuwerik". 20 uur: Voor de leden van „Oost en West houdt de heer W. L. de Haan een causerie over de ontwikkeling van de burgerlucht vaart. Er wordt een tweetal K.L.M.-kleu- renfilms vertoond. Zaterdag 5 Maart, Teylers Stichting. Spaar- ne 16, 14.45 uur: Eerste van drie voor drachten over „Natuurkunde van de zee door professor dr. P. Groen, adjunct-direc teur van het K.N.M.I. in De Bilt. Zaterdag 5 Maart, Hotel „De Leeuwerik 20 uur: Voor „Zang en Vriendschap" voert de Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer onder regie van Henk Bakker op „In revisie" van Henk Bakker cn Joop Spit. Zaterdag 5 Maart, Lidotheater, 23.30 uur: Bijzondere voorstelli- van de film „Ope ratie Cicero" met James Mason en Danielle Darieux. Zondag 6 Maart, Lidotheater, 11 uur: By- zondere voorstelling van de film „Othello, de moor van Venetië" naar het gelijkna mige stuk van Shekespeare met Orson Welles. Zondag 6 Maart. Rembrandttheater. 11 uur: dr. A. F. J. Portielje spreekt bij dieren films van de heer H. C. Verkruysen, dit keer ove~ zeldzame wilde ezels en zebra's, het leven van kamelen en lama's en jeugd en volwassenheid van de orang-oetan. Zondag 6 Maart, Studiotheater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de expeditiefilm „Van Algiers naar Kaapstad". Dinsdag 8 Maart, tuinzaal Concertgebouw, 19.15 uur: Onder auspiciën van de vereni ging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" bespreekt Paul Chr. van Westering de werken, die het N. Ph. O. daarna in de concertzaal zal uitvoeren. Dinsdag 8 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep van de Friese Vereniging „Gysbert Japix" speelt „Bungalow" van IJ. C. Schuitmaker. Dinsdag 8 Maart, gebouw Vrijzinnig Her vormden, Vestestraat 1, 20 uur: Voor leden van de vereniging „Weten en werken" houdt de heer H. van Borssum Buisman een lezing met lichtbeelden over „Monu mentale beeldhouwkunst". Woensdag 9 Maart. Concertgebouw. 20 uur: Joegoslavië-avond van de Nederlandse Reisyereniging met vertoning van de kleu renfilm „Balkansymphonie" Woensdag 9 Maart, Cultura, Jansstraat, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling houden de heer en mevrouw C. A. HinlopenNanniga een lezing met lichtbeelden en zangplan ten over „Twee reizen dwars door Negev". Vrijdag 11 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor ..Geloof en Wetenschap" houdt de heer Harry Doorn een voordracht over het onderwerp: Dwars door de Sahara naar het land van Charles de Foucauld. Iets over de spiritualiteit en de huidige groei van zijn beweging". VOLKSUNIVERSITEIT De bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Dinsdag 8 Maart: Vijfde van zes voordrach ten door drs. W. A. Nell over „Psychologie van de alledaagsheid". Woensdag 9 Maart: Tweede van drie voor drachten over „Omgang met mensen" door dr. A. van Biemen. Vriidag 11 Maart, aula Teyleris Museum. 20 uur: Lezing met demonstratie en licht beelden door dr. C. O. van Regteren Al- tena over „De Maashagedis uit het krijt van Zuid-Limburg". Donderdag 10 Maart, Minervatheater, 20 uur: Tweede van drie voordrachten met licht beelden door dr. A. F. J. Portielje over ..Roofdierenleven in Artis en in de wil dernis". (Afdeling Heemstede). ADVERTENTIE twee jaar verzekerd tegen verues en diefstal De kleinste zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM TELEFOON 20049 Rotterdam. Candidaatsexamen economi sche wetenschappen J. Romeijn, Rotterdam; doctoraal examen economische wetenschap pen B C. H. Verdoes. Rotterdam. C. R. Ruggenberg. Tiel; P. van Oosten, Honselers- dijk en P. J. van Driel, 's Gravenhage. ADVERTENTIE Er zij aan herinnerd, dat allen, die in een of meer der Rijks directe belastin gen zijn aangeslagen dus in de Grond belasting (voor ten minste f 1) en in de Personele belasting C .'halve voor rij wielen), de Vermogens- en de Bedrijfs belasting. voor welk bedrag dan ook hun aanslagen zoo spoedig als mogelijk is moeten hebben voldaan, daar zij anders van het kiesrecht verstoken zullen zijn. Kiezers voor den gemeenteraad moeten, willen zij kiesgerechtigJ. blijven, hun aanslag in de gemeentelijke directe be lasting ten volle hebben afbetaald.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5