Zondag komt het schip van de Ossendorpschool in de sluis Havenberichten Analyst A. P. Kee viert kwart eeuw laboratoriumdienst bij KNHS Visserij - varia Vijf jaren „soos" in IJmuiden- West In IJmuiden ging een kantoor aan de rol De schaar gaat langs alle scheepsberichten Roodbaarsfilet als schelvis naar België Gemeente koopt 12 huizen in „De Gilden" Watervliet 1 ontvangt zijn grootste concurrent Jump 1kampioen Litteraire voordracht door Jacques Rinkel Castricum Heemskerk Beverwijk Oom Arie" brengt een model-„HERA Verschuivingen op ranglijst bij „De Jump" CEMY's eerste jubileum in 1955 Ingewikkelde botsing v/as het gevolg Doorgeglipt bij post Schapenbrug M.S. „Orion" maakte proefvaart Opvarende van Belgische trawler overboord Ouderdomsvoorziening historisch en economisch bezien Collecte voor t.b.c.-bestrijding Concert voor twee violen d'Amore De groenteveiling van Vrijdag Bonte-avond mondaccordeonclub ZATERDAG 5 MAART 1955 i C IEDERE DAG knippen tientallen leerlingen van de F. L. Ossendorpschool te IJmui- den elk bericht uit, waarin maar iets over de scheepvaart staat, om mee te brengen voor de onderwijzer, die voor het contact met hun eigen schip, de „Hera" van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij in Amsterdam zorgde. De schaar gaat langs de scheepsberichten, langs het weerbericht en de waterstanden; die schaar ontmoet ook de randen van foto's van trawlers en vooral de rubriek „Langs sluizen en havens" levert elke week een schitterend plaatje op voor het plakbord in de vijfde klasse van de Ossendorpschool. Want in die klas is het begonnen. Aan het hoofd van vijf en veertig leer lingen is de jonge onderwijzer S. de Vries aan te treffen en als ge even door de ven sters kijkt, ziet ge zijn medespeler in dit aardige werk, zijn collega, de heer Van Woensel, die vorig jaar voor een tentoon stelling van kindertekeningen zorgde. Het contact van de leerlingen met de zes en dertig koppen tellende bemanning van de „Hera" dateert van kort geleden. In Octo ber vorig jaar schreef de heer De Vries een brief aan de „Nevas", de Nederlandse Vereniging tot Adoptie van Schepen en vandaar kwam toen een brief terug: „Toe gewezen de „Hera". Voor de kennismaking schreef de heer De Vries zelf een brief aan kapitein H. Boom van het vrachtschip, dat in de West rondzwierf op de vijf maande lijkse trip. Drie weken geleden kwam er antwoord uit Essequibo-rivier. Er was een hartelijke brief en de chef-kok A. Mak, die niet anders dan „Oom Arie" genoemd wil worden, deed er nog een epistel bij. Van de K.N.S.M. stroomden inmiddels folders, platen, foto's en schilderijen binnen en dat alles kreeg een plaatsje in de klas. De leerlingen bleven zelf ook niet stil zitten. Er werd een archivaris benoemd: Henk Kiekens, de man op de achterste linker bank kon dat mooi opknappen. Platen, foto's, tekeningen en correspondentie gin gen in een dik boek en nu is Henk al aan het tweede bezig. Regelmatig komen de afvaartlijsten en afladerslijsten van de K.N.S.M. per post binnen en zo kunnen de leerlingen het schip volgen. Er werden verschillende hoekjes ingericht, de maat- schappijvlag werd opgehangen, een red dingboei met netten kwam aan de wand; enfin, het geheel trok al gauw de aandacht van de jongens en meisjes van de andere klassen. Nu is het zover, dat de hele school met knipwerk, tekeningen en foto's bij de heer De Vries komt aandragen. Toen de „Katingo" elke dag een metertje opschoof, kreeg hij ook elke dag zo'n honderd kran tenfoto's toegestopt. HET CONTACT biedt tal van mogelijk heden, heeft de heer De Vries me gister morgen verteld: de leerlingen schrijven elk een brief en zes van hen komen daarna bij elkaar in een ploegje, om uit die zes brieven een brief samen te stellen. De leerlingen Ieren samenwerking, ze leren de taal en aan de hand van de routes van de „Hera" vertelt de onderwijzer over de verre landen, over culturen en steden, over gewoonten en over de scheepvaart. De zeevaartkundige historie van ons land komt in zijn klas op tafel en onderwijzer Van Woensel vertelt er bij over het leven in de zee. ZONDAG WORDT HET een grote dag voor de vijfde klasse en misschien wel voor alle leerlingen van de Ossendorp school. Volgens de scheepvaartberichten komt de „Hera" na een reis van vijf maan den Zondagmorgen in Amsterdam binnen en wat zou er leuker zijn, dan de beman ning te verwelkomen. Je woont in IJmui- den, of je woont er niet. En Oom Arie heeft al beloofd, dat hij binnenkort op school zal komen om te ver tellen over de „Hera" en de landen, die zij bezocht. Hij zal ook een cadeau mee brengen: een model van het geadopteerde motorschip. Dan weer eens onder Natuur kundeles, wanneer het van pas komt, dan eens onder tekenen, vertelt de heer De Vries over alles, wat er zo aan te pas komt om de „Hera" te laten varen. Naar alle kanten schrijven de leerlingen zelf om foto's en platen en tekeningen en geschrift- jes. Aan de directeur van „Amstleven" te Amsterdam de maatschappij die het schepenboek uitgaf schreef een van de meisjes, Betty Wals, een vriendelijk brief je met het verzoek om een kalender. Direc teur jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman vond dat zo aardig, dat hij zes kalenders stuurde, voor elke klas één, en daarbij de toezegging deed op Donderdag 24 Maart de leerlingen eens te komen vertellen over een van zijn reizen naar Indië en China. Maar eerst gaat het hele stel Zondag naar de sluizen om hun schip te begroe ten: de „Hera", met Oom Arie en het model. W. N. Met het spelen vam de vierde ronde om het persoonlijke kampioenschap is weer het een en ander gebeurd bij de bridge club „De Jump". Het paar mevr. v. Ame- rongen-Snoek ernstige candidaten voor de eerste plaats in afdeling A maakte een hele duikeling, waardoor vooral het paar Wittébrood-Mainz de positie aan merkelijk kon verbeteren. In afdeling B waren het vooral de dames Kramer- Schoen, die aardig wat punten bijeen scoorden; dit ten koste van de koplopers De Haas-Wey. In afdeling C is constant gespeeld, al is het wel opvallend dat de gebr. Banning voor de eerste maal mee spelend meteen de eerste plaats voor zich opeisten. De uitslagen waren in percenten: A. 1. Mainz-Wittebrood 66.67, 2. mevr. Prins-Jonker 60.12, 3. Porck-Prins 56.55, 4. v. 'd. Steen-v. d. Vis 49.40, 5. v. d. Berg- Amsing 47.62, 6. mevr. Bloem-v. Loo 44.64, 7. Boender-v. d. Wint 41.67, 8. mevr. v. Amerongen-Snoek 33.33. B 1. dames Kramer-Schoen 63.54, 2. mevrouw Külman-v. Amerongen 57.29, 3. v. d. Burg-Kramer 50, 4. mevr. De Haas- v. d.Gaag 47.92, 5. Laiman-De Haas 45.83, 6. echtpaar Rem 42.71, 7. Drijver-Veldman 42.71. C 1. gebr. Banning 55.83, 2. Westra- Hannema 51.67, 3. dames Rolloos-Elzer- man 50.83, 4. De Vries-v. d. Starre 50.83, 5. Regendam-Sival 48.33, 6. v. d. Kuil- Schadé 48.33, 7. dames Hamers-Schol 47.50, 8. Floor-Broeren 46.67. Vrijdag 4 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ardetta van Rotterdam. Sigbritt van Alesund. Leopoldskerk van Rot terdam. Stad Leiden van Antwerpen. Withby Abbey van Rotterdam. Bill S van Swansea. Lijnbaansgracht van Mantyluoto. Roelf van Gdynia. Rema van Arctic van Londen. Phrontis van Port Said. Vertrokken zijn: Vechtstroom naar Man chester. Tartu naar Nordenhamn. Luna naar Algiers. American Lawyer naar Rotterdam. Basilea naar Bremen. Ahmad Saud naar Sluiskil. Bolbek naar Swansea. Reehorst n. Kopenhagen. Alfred Por naar Hamburg. Bomma naar Sarpsborg. Philctas naar Ko penhagen. Ardetta naar Liverpool. Ilias n. Gothenburg. MARKTBERICHT 4 Maart Waspeen 1847; spruiten 37135; witlof 42—64; rabarber 26—104; prei 118—159; knol len 831; boerenkool 4575; groene kool 832; rode kool 3244; peen 823; uien 623; soepgroenten 613; spinazie 80. De „Hera" van IJmuidens Ossendorpschool. In het lichte schaftlokaal van CEMIJ N.V., nu dubbel licht door de lentezon, die door de ramen naar binnen scheen, waren vele familieleden, collega's en vrienden verzameld van de heer A. F. Kee, analyst bij het laboratorium van de Cementfa briek, om zijn huldiging bij te wonen ter gelegenheid van 25 jaar laboratorium- dienst bij de Hoogovens. Namens de directie werden de gelukwen sen voor deze lange, trouwe dienstperiode uitgesproken door directeur P. R. Bentz van don Berg, die hierbij de gebruikelijke enveloppe overhandigde. De bedrijfsleider van CEMIJ, dr. ing. F. Schonenberger, sprak in een gedragen rede zijn waardering over de jubilaris uit. In de eerste plaats bracht hi-i de felicita ties over van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, die wegens ambtsbezigheden ver hinderd was aanwezig te zijn, en vervol gens legde hij een getuigenis af van de goede eigenschappen van de jubilaris: zijn verdienstelijke en harde werken, zijn hel dere kijk op de problemen. De jubilaris is een praikticus, met energie en goed ver stand aan welke eigenschappen hij zijn carrière te danken heeft. Spreker besloot zijn woorden met het uitreiken van het vererend getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij. De heer W. Grégouir, ass.-bedrijfsleider van de cementfabriek, verrichtte met een kort en hartelijk woord de bij het bedrijf gebruikelijke plechtigheid om jubilaris' portret bij te zetten in de portretten-gale rij van zilveren jubilarissen. Namens de silica-kalkfabriek overhandigde hii nog een geschenk als blijk van aller waarde ring. Hartelijk gelach vergezelde de rede van de heer G. Bosman, die de loopbaan van de jubilaris aan de hand van talrijke anec- doten reconstrueerde, en zijn persoon scherp tekende. Zijn woorden cumuleer den in de aanbieding van het jubileum geschenk, waarin aller goede gevoelens tot uiting kwamen: een modern gasstel. Ir. W. van Klaveren, tekende de jubila ris als werker: nimmer vervalt hij in sleur, hij heeft grote belangstelling voor alle fa cetten van zijn werk en voor het bedrijf, een grote nauwkeurigheid, gepaard aan doorzettingsvermogen en geduld, de ideale eigenschappen voor een analyst. De ko mende uitbreidingen bij de CEMIJ zullen Auto verkeerd geparkeerd Twee gewonden in Castricum In de bocht van de Castricumse Dorps straat, pal voor ijzerhandel Schram, stond Vrijdagmorgen een personenauto gepar keerd, hoewel dit op dat punt verboden is. De bestuurder van een uit de richting Beverwijk komende militaire vrachtauto met aanhang wilde passeren, doch merkte op het laatste moment dat uit Alkmaar een personenauto naderde. De militair wilde zijn wagen, door krachtig remmen tot stilstand brengen omdat de straat te smal is voor drie wagens naast elkaar. De militaire wagen slipte echter en kwam dwars over de weg te staan met het ge volg, dat de uit Alkmaar komende per sonenauto, bestuurd door de heer L. tegen het linkerachterwiel van de aanhangwagen botste. De heer L. kreeg het stuur tegen het hoofd, raakte aan de mond gewond en klaagde voorts over inwendige pijnen. Zijn passagiere, mevrouw C.-v. d. Z. brak door de klap haar linkerbeen, kreeg een flinke hoofdwond en klaagde even eens over inwendige pijnen. Zij is op ad vies van een arts naar het Alkmaarse ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de geparkeerde auto bleek tijdens het onderzoek dat de politie instelde de benen te hebben genomen, doch kon later worden achterhaald. Wanneer de auto van de heer L. inplaats van tegen het linkerachterwiel van de aan hangwagen tussen de voor- en achter wielen was geschoven had de botsing on getwijfeld nog ernstiger gevolgen gehad. ook het laboratorium betreffen, met name een ontwikkeling van het physisch onder zoek, en spreker zeide de jubilaris toe, dat ook hij hieraan een aandeel zou krijgen. Dat ook de arbeiders de jubilaris waar deren en niet alleen cm het door hem vervaardigde vlekkenwater! bleek uit de woorden van de heer P. P. Beemster, die namens hen de jubilaris een fraaie koperen electrische klok annex schemer lampje aanbood, dat speciaal voor deze ge legenheid vervaardigd was door de heer A. van Zeeland, die een waar kunstenaar op dit terrein is. Der j uibiileuimtraditie bij CEMIJ ge trouw, werd deze middag besloten door het optreden van het CEMIJ-trio Broek, Bosch en Mooy, dat een feestlied bracht, waarin naast zijn typische eigenschappen ook de liefde van de jubilaris voor vogels op geestige wijze werden belicht. Naar aanleiding van het gisteren in ons blad gepubliceerde protest van het Ver bond der Belgische Zeevisserij vernemen wü omtrent de toedracht van deze on prettige zaak, waarin de Belgen de Neder landse handel en de overheid van unfaire praktijken beschuldigen, het volgende: Een Scheveningse firma had het voor nemen een partij roodbaarsfilets naar België te exporteren, maar kreeg daar voor van het Bedijfschap voor Visserij producten geen' uitvoervergunning, omdat deze vis niet door Nederlandse schepen gevangen kon zijn. De roodbaars komt namelijk alleen voor in de verre wateren en moest dus uit Duitsland zijn geïmpor teerd, waar dit artikel een ruime markt bezit. Deze Scheveningse firma heeft later de partij filets weggestuurd als schelvisfilets zonder huid, waarvoor wel een uitvoer vergunning werd gegeven. Wanneer dit, zo deelde men ons mede via de post Wernhout gebeurd zou zijn, had de C.C.D. zeker ingegrepen, de veel stillere post Schapenbrug heeft zich ech ter niet op vis-doorvoeren gespecialiseerd. Wij vernamen voorts, dat de zaak in onderzoek is bij de Algemene Inspectie dienst van het ministerie van Landbouw. Deze zaak heeft niet alleen een storm van protest in Belgische handelskringen doen opsteken tijdens een periode, die op het i gebied der gezamenlijke visserijen toch al erg moeilijk is, maar bovendien de naam van de Nederlandse vishandel in het al gemeen in discrediet heeft gebracht. Dat de overheid, in dit geval het Bedrijf schap, hierin van unfaire praktijken moet worden beschuldigd, raakt echter kant noch wal het Bedrijfschap heeft hier niets aan kunnen doen, evenmin als de IJmuidense vishandel in deze kwestie be trokken is geweest. De controle is zo streng op dit soort transactiese dat onlangs een partij haai, afkomstig uit Denemarken, die de Bel gische vishandel in Oostende graag had willen afnemen tegen een veel hogere prijs dan de Nederlandse, geen uitvoer vergunning kreeg. Alleen kabeljauw en heilbot plus een paar andere vissoorten van de eigen Nederlandse visserij kunnen worden geëxporteerd. Wij tekenen hier nog bij aan, dat de overheid de betrokken firma een proces verbaal kan geven, indien blijkt, dat er met uitvoermachtigingen geknoeid is. Met het oog op de realisering van het goedgekeurde uitbreidingsplan „de Gilden" js het van groot belang, dat de gemeente de eigendom verwerft van de aan de Schulpweg te Velsen (Noord) staande wo ningen, genummerd 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 89, 90, 91 en 92, met de daarbij be horende erven. Na langdurige onderhandelingen heeft de eigenaresse, mevr. J. M. Langendijk Bosse te Hilversum, zich bereid verklaard, de gemelde panden te verkopen voor een bedrag van 56.800,— in totaal. Deze koop som achten B. en W. billijk. PrUzen van Vrijdag. Heilbot 2.90—1.85; gr. tong 2,802,42; grm. tong 3,102,65; kim. tong 3.40—2,95; kl. tong I 3.25—2,80; kl. tong II 3,10—2,66; tarbot I 2,60—2,20, per kg. Tar bot II 114—90; tarbot IV 47—40; tongschar 9084; kl. tongschar 50; gr. schol 2719; grm. schol 3420; kim. schol 6233; kl. schol I 56—30; kl. schol II 35—15; schar 29—17; bot 13—8; v. haring 18—12; makreel 46; gr. schelvis 4140; grm. schelvis 4543; kim. schelvis 43—36; kl. schelvis I 48—37; kl. schelvis II 38—29; wijting 27—12; gr. gul 35—26; midd. gul 30—25; kl. gul 23—19; poon tjes 1711; kl. koolvis zw. 1611, per 50 kg. Gr. kabeljauw 12461; gr. koolvis zw. 39—36. per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 140 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 5 kisten tongschar en schartong, 571 kisten schol, 110 kisten schar, 100 kisten bot. 225 kisten haring, 7 kisten makreel, 100 kisten schelvis, 460 kisten wijting, 265 kisten kabeljauw en gul. 9 kisten poon, 145 kisten koolvis. Totaal 2140 kisten. Besommingen van ham f 10.380; SCH 21 f8260; VL 77 Abra- CH 36 f8018; KW 91 f 5180; KW 95 f 10.107; WR 7 f 2200. Voor de korfbalvereniging „Watervliet" kan het Zondag voor het eerste twaalftal op „Watervliet" de beslissende slag om de titel van de derde klasse KNKB betekenen als de strijd tegen Fortuna I uit Amster dam, de grootste concurrent, wordt aange bonden. De Watervlieters maken een prachtige kans en vooral op eigen terrein om de gas ten te laten merken, dat zij de hoogste plaats op de ranglijst willen bezetten en de op Fortuna in de uitwedstrijd behaalde overwinning te willen herhalen. Het zal desondanks een felle strijd wor den, want ook Fortuna heeft nog een rede lijke kans. Watervliet I beschikt echter over een homogene, vlugge en schotvaar- dige ploeg, waardoor met hoog tempo te spelen de punten in Velsen kunnen blijven. Het tweede Watervliet-team gaat Zater dagmiddag naar Koog aan de Zaan voor de wedstrijd tegen ZKC 2; een twaalftal, dat wel erg onberekenbaar is. Voor Water vliet 3 is er een prachtige gelegenheid om zich nog steviger op de eerste plaats te handhaven nu dit team Zondagmorgen Nieuw Flora 3 ontvangt en Watervliet 4, dat ook al bovenaan de lijst staat zal „thuis" moeten zorgen om Sport Vereent 4 uit Santpoort de wind uit de zeilen te ne men. Voor de adspiranten zijn vastgesteld: Watervliet AAurora A en Oosthoek B Watervliet B. De opstellingen zijn: Watervliet I: Dames: T. Waagmeester, R. Leyenaar, J. Kluft, G. Kluft, A. Ver kerk, S. Meyer. Heren: A. Wedemeyer, F. Vos, W. Berghuis, S. Hartman, J. de Boer, M. Veerbeek. Watervliet 2: Dames: A. de Niet, L. Kloosterman, C. v. Zutphen, I. Waagmees ter, B. Hoen, A. Redeker. Heren: A. Ver kerk, A. Redeker, Ar. Verkerk, D. v. Lade- steijn, A. de Vries, F. Allan. 99 Het eerste lustrum van de sociëteit voor leuk, maar al die deining, we zijn hier per bejaarden in IJrtiuiden-West is gisteren uitermate gezellig gevierd met bloemen, gebak en koffie en met een groot gedicht van mevrouw F. H. Homburg- Hoogendijk. Dc heer J. Hühl heeft namens de „Com missie voor ontspanning van ouden van dagen" de dames van de U.V.V. een grote pluim op de hoed gestoken en mevrouw C. M. Antcn-Butzelaar droeg een boeket aan. Degenen die van de oprichting af trouw iedere Vrijdag hun plaatsje innemen zijn op het podium verschenen en kregen een bloem in het knoopsgat en nog een lekker nijtje toe. Maar dat vers van mevrouw Homburg, dat deed het hem eigenlijk. Het was een getrouw en humoristisch overzicht van de, zij het prille, historie van de „soos". Die voor de getrouwen onontbeerlijk ge worden instelling, waar de allereerste ke ren alleen maar de vrouwen schuchter binnenschuifelden in de wachtkamer van dokter De Vries en langzaam aan de man nen mens wees big dat je niet naar de dokter hóeft, je bent toch niet ziek ook eens een kijkje namen. Maar die wachtka mer werd al gauw te klein en toen werd het Oud-Katholiek Verenigingsgebouw ge charterd, met Wijker erbg, die altgd een vriendelgk woord weet te zeggen en thee zet veel lekkerder dan thuis. Ook het hu welijk van de twee bejaarden, die elkaar vonden in de sociëteit werd erin gememo reerd. Daarmee was de pret echter nog niet uit, want mevrouw Toos Meersmans was speciaal uit Amsterdam gekomen om eigen proza en poëzie voor te dragen, waar mee zij vooral de dames wist te boeien. Een paar ongeduldige oude heertjes wierpen verstolen blikken op de kaarten: 't is wel Het motorkustvaartuig ..Orion" heeft op de Nieuwe Waterweg proef gevaren. Dit schip werd gebouwd door A. de Jong N.V. scheepswerf te Vlaardingen voor re kening van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. Het is bestemd voor de Ne derlandse Nieuw Guinee-Petroleum Maat schappij te Sorong. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte over alles 37 meter, lengte tussen de loodlijnen 33.35 meter, breedte 6.10 me ter en holte 2.30 meter. Met het oog op de dienst in de tropen is het vaartuig uit gerust met een hydrophoorinstallatie voor zoet- en zoutwater, alsmede een vrieska- mer voor proviand. De accomodatie is in gericht voor een bemanning van 16 perso nen. Verder is het schip uitgerust met een laadmast met een hefvermogen van 5 ton. slot van rekening om een kaartje te leg gen en revanche te nemen op Jan en Piet, die verleden week wonnen. De heren zijn aan bod gekomen, de laatste drie kwartier hebben ze gelegenheid gehad de kaarten flink te schudden. En de dametjes hebben die tijd gebruikt om na te praten, zo zelfs dat liet breiwerk erbij inschoot. „Jump I" van de IJmuidense bridge club „De Jump" is kampioen geworden in de hoofdklasse, afdeling Kennemerland. Het teaim bestond uit de heren Maarle- veld en De Jong en Wittebrood en Mainz. Zij overwonnen de enige concurrent, de „Bridgeclub 1940" uit Haarlem. De Belgische trawler „Marjolene" heeft Vrijdagavond geseind, dat ongeveer zestig mijl ten Zuid-Westen van Blaavand (West-Denemarken) een man overboord is geslagen. Aan schepen in de omgeving werd verzocht naar de man uit te zien. Op Donderdag 10 Maart zullen 19 leer lingen van de M.T.S. aan de Kleverparkweg te Haarlem een bezoek brengen aan de luchtmacht-technische school te Deelen. Wm WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het verrollen van huizen moge zo lang zamerhand een verre van makkelijke maar dan toch niet meer wereldschokkende aan gelegenheid zijn geworden wanneer een directie met het verzoek komt haar kan toor even een eindje verderop te zetten, zal de transporteur zich nog wel eens beden kelijk achter het oor krabben. Toch is de firma Genius uit IJmuiden er gisteren aan begonnen: het kantoor van de „MAVEM", een fabriek van prefabricated huizen, moest meer naar de punt van het terrein, waar het al vijf jaar had gestaan, ver plaatst worden en of Genius dat maar even wilde opknappen. Een erkend voordeel in de situatie was, dat het kantoor in wezen één van die mon tagewoningen was een groot slag bun galow, die bij tientallen over de wereld uit zwierven en vooral de emigranten uitste kende diensten bewgzen een minder ple zierige bijkomstigheid echter was het ver zoek, het kantoor van twintig ton ge wicht plus de karrevracht meubilair en paperassen dan ook meteen een slag te draaien, zodat het weer netjes met de voordeur aan de Haringkade stond. Men is er na lang heen en weer rjjden met het gevaarte tenslotte toch in ge slaagd: er werden rails uitgelegd, waarover vier lorries reden, die 't kantoorgebouwtje onder de vier hoeken droegen. Een kraan wagen trok het huis naar het uiterste eind van de „spoorbaan", waarna de rails aan het andere einde iets werden omgelegd als het huis dan weer was teruggerold, leg de men de „kop" een stukje verder om. En als dat maar vaak genoeg en voora' nauwkeurig genoeg gebeurt, komt zo'n kantoor tenslotte óók op de nieuwe plaats van bestemming. Het voordcel van de stalen binnencon- structie van het gebouw, die bekleed is met weerbestendig board, was duidelijk: onder weg behoefde cr geen vrees te bestaan, dat er eens een paar stenen uitrolden of een kozijn op eigen gelegenheid ging verhuizen. Na een middag werken en wrikken, schuiven en meten is het kantoortje ten slotte te bestemder plaatse gearriveerd. Op onze foto was het zo ver nog niet de bocht naar rechts moest nog genomen worden, maar de arbeiders hadden er ken nelijk goede moed op. Geheel op eigen initiatief heeft de heer Jacques Rinkel, de nieuwe en begaafde regisseur van de Rederijkerskamer Kenne merland, Donderdag en Vrijdag een twee tal litteraire voordrachtsavonden gehou den, waarvan hij de opbrengst voor „De Emmaschool" voor bijzonder lager onder wijs te Beverwijk bestemde. Deze voor drachten hadden plaats in het intieme zaal tje van huize „Terpsichore" aan de Zee straat, dat voor een dergelijk doel buiten gewoon geschikt bleek te zijn. Een groot auditorium kan het niet bevatten, hetgeen uiteindelijk de voor dergelijke avonden onmisbare sfeer, die voor een gespannen aandacht van de toehoorder en algehele concentratie van de voordrager zo bevor derlijk is, slechts ten goede komt. Jacques Rinkel had zich op deze avond voorbereid met een gevarieerde en aan trekkelijke keuze uit het werk van enige auteurs, waarvan de meesten terecht een wereldfaam genieten. Het waren de novel len „Het aardige meisje" door Arthur van Schendel, „De oude klokkenluider" door Wladimir Koroljenko, „Het hart als ver klikker" door Edgar Allan Poe en na de pauze „De pest in Bergamo" door Jens Pe ter Jacobsen. Ongetwijfeld heeft Jacques Rinkel zijn toehoorders hiermee enigszins nader tot de novelle gebracht. Deze vorm van verhaalkunst in Nederland geniet nog steeds niet die belangsteling, waarop dit genre in vele gevalen aanspraak zou mo gen maken, maar deze meesterwerkjes hebben het ongemotiveerde van een derge lijke opvatting overduidelijk aangetoond. In tegenstelling tot de meeste andere voor drachtkunstenaars heeft Jacques Rinkel ervan afgezien de personages in deze no vellen uit te beelden. Hij beperkte zich geheel tot de voordracht, een geperfection- neerd voorlezen. Hij excelleerde daarbij door een uiterst zorgvuldig woordgebruik en een fraaie, consciëntieuze articulatie. Deze stijl garandeerde hem een geboeid toeluisterend en na afloop een bijzonder erkentelijk publiek. Hem werd dank ge bracht voor zijn sympathieke geste tegen over „De Emmaschool". Tot zijn toehoorders behoorden op de eerste avond onder meer de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, de beide wethouders, de heren W. Niesten en E. Gerritse, benevens de schoolarts, dr. M. van Veldhoven. Voor de Christelijke Bestuurdersbond af deling Beverwijk, hield de heer Van Maas tricht, secretaris van de Nederlandse Chris telijke Vakbeweging gisteren een inlei ding over de ouderdomsvoorziening. Om de ouderdomsvoorziening goed te begrijpen wilde hij teruggrijpen tot de liberale economie: de armlastige mens was aangewezen op liefdadigheid, omdat men toen nog niet aan sociale voorzieningen toe was en de loonarbeid nog geen over heersende factor uitmaakte. De basis van de huidige ouderdomsvoor ziening gaat uit van de loonarbeid, al zien sommigen de ouderdomsvoorziening nog vaak ten onrechte als een verlengstuk van de invaliditeitswet. Toen Talma zijn inva liditeitswet indiende was deze gebaseerd op een uitkering van 6.50 per week met een premie van 60 ct. De grote fout in deze wet is, dat de premie geen gelijke tred heeft gehouden met de stijgende lonen: het loon is tenslotte sinds 1910 vertienvou digd. Het rapport van de Sociaal Economische Raad gaat dan ook uit van een bodem pen sioen, doch dient zich verder aan te passen aan het dan heersende loonpeil, zonder enige aftrek van andere inkomsten uit ka pitaal of rente. Met talrijke voorbeelden verduidelijkte spreker zijn betoog. Na de pauze kregen de talrijke aanwezi gen gelegenheid om vragen te stellen, waarvan een zeer dankbaar gebruik werd gemaakt. Op verzoek van de voorzitter sloot de heer Van Maastricht de vergade ring met gebed. Ten bate van „Zonnestraal" en het NVV tbc-fonds wordt van 7-12 Maart een collec te in Beverwijk gehouden. In de Grote Kerk te Beverwijk wordt op Dinsdag 8 Maart een concert voor twee violen d'Amore gegeven door: Hubertus Distier uit Hamburg en Christinus Dekker uit Bergen aan Zee. Voor de door hen aangevoerde groenten kregen de Kenhemer tuinders Vrijdag in Castricum de volgende prijzen: spruiten 90f 1.42, spruiten (ongeschoond) 60—90, spruiten (koppen) 26—40, witlof 51, knol selderij 22—34, peen 14—25, rabarber 48—55. Agenda voor Castricum „Corso"-theater. Zaterdag en Zondag 19.15 en 21.30 uur: „Het huis onder ver denking". Zondagmiddag 15 uur, Maandag, Dins dag en Woensdag 20 uur: „De gorilla". BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK GEBOREN: Wilhelmus J z. van J. A. Baltus en M. Meyer; Harry H. G. z. van A. A. Smoorenberg en A. Appelman; Johannes J. C. M. z. van J. Beentjes en C. M. Vendel; Adrianus P. z. van K. j. Smak man en A H. Kottman; Pieter J. z. van J. H. Mulder en A. A. Ros; Anthonius F. z. van C. Cornieblisch en Th. Kastien. OVERLEDEN: M. S. v. d. Maat geh. met O. Zonneveld, 30 jaar. De Christelijke mondaccordeonvereni- ging „Excelsior" te Heemskei»««%geeft van avond in zaal Dam een uitvoering. Onder de titel „Van alles wat" zal een bont pro gramma worden uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10