VANMORGEN IN DE VISHAL 1EN OP ZEE Nederlands drukwerk zwerft over de wereld, mede dankzij „Deppo Holland" Kort en bondig Joseph uit Bethlehem koopt kalenders en Signor Antonio sigarettenwikkels Reddingmaatschappij eert redders op „Klaas Wijker" Arts H. J. Dijkhuis directeur van de volksgezondheid Met Dick Gabel „Uit en thuis" Minister Suurhoff over wet ouderdomsvoorziening Hoofd centrale recherche in Indonesië ontslagen Voor de dappere hulp aan de „FALCON" Gershwins „Porty and Bess" wellicht naar Nederland Negen maanden geëist tegen vrachtauto-chauffeur Minister Mansholt over vuil viswater en de moeilijk heden der IJselmeervissers Nederlandse orders voor Franse werven „Tante Jans" vijftig jaar fouilleerster bij de Amsterdamse politie Scheepvaart ZATERDAG 5 MAART 19 55 i i OP DRIE MINUTEN VAN DE KERK van de Heilige Geboorte, de barokke bede vaartplaats in het centrum van Bethlehem heeft een forse Arameen, wiens voor naam Joseph luidt, voor klinkende munt een berg gekocht een mooie, ruime berg. Hij liet het stenen gevaarte van binnen uithollen en vestigde daar een van de grootste ar akstoker ij en van het midden-Oosten in, deed zich vervolgens voor vele dollars een weelderige villa boven op de berg bouwen en staat sindsdien in de Hofwijkstraat in Den Haag bekend als „ome Joseph van Bethlehem", zijnde een ietwat oneerbiedige benaming voor deze patriarchale figuur, wiens levenswandel recht en wiens arak goed is. Die Hofwijkstraat heeft niet alleen met Bethlehem te maken, maar evenzeer met Baalbek of Aleppo en straks staan er ook de namen van signor Antonio Perhintua in San Salvador of de firma Juan en Juan in Guatemala in de kaartenbakken der relaties. In deze ietwat onooglijke straat van de residentie zetelt de C.V. Deppo Holland de representante van een grote groep gra fische bedrijven en deze Deppo Holland, of liever haar directeur, de heer A. J. van der Weijden, onderhoudt namens al deze boekbinders en staaldrukkers, papierma kers en partijbinders de relaties met de verre klanten, die slechts ten koste van dure reizen bezocht kunnen worden, het geen voor die ondernemers apart geen doen is. Dus werd enige jaren geleden de export organisatie Deppo Holland in het leven geroepen, zoals er uit zovele takken van het bedrijfsleven overkoepelende organi saties voortkwamen. Maar al deze andere kunnen tenminste iets tastbaars aanbieden drukwerk is haast altijd een fictie en daartoe een moeilijk verkoopbaar artikel: de kalender van vorig jaar kan nog wel getoond worden, maar een nieuwe atlas van Brazilië wordt al heel wat lastiger, omdat er geen drukker te vinden is, die zulk een kostbaar werk „op zicht' kan uitvoeren en dan maar gaat zitten wachten of er orders op komen. Vandaar Deppo Holland. De allergrootste grafische bedrijven zijn er niet in samengebracht, omdat die nog altijd op eigen vertegenwoordigers over de gehele wereld steunen, maar voor de grote groep der middelklassers werkt dit systeem perfect. Zodat meneer Van der Weijden, die onze IJmuidense lezers kennen als muziekcriti cus voor ons blad, enige tijd geleden met een gecharterd AVRO-vliegtuigje en de oud-R.A.F.-vlieger Vincent aan de knuppel uit Engeland vertrok met bestemming het Midden-Oosten en een bagage van een uit gebreide grafische tentoonstelling achter zijn rug. Niemand wilde hem assureren, maar Vincent's vliegtuigje heeft hem behouden thuisgebracht en het Midden-Oosten lever de een grote serie orders op, die een niet te versmaden hoeveelheid deviezen met zich sleepte. Het is een avontuurlijke tocht geworden van Cyprus naar de Libanon en daarna dieper het Midden-Oosten in. Niet langer per vliegtuig, maar eerst in een auto en vervolgens op de deinende rug van een kameel, die het reisgezelschap langs de wieg der beschaving voerde naar het twee stromenland. Naar plaatsjes als Deir el Zor in Syrië, waar een menigte lemen hutten als halve bollen uit het bruingele zand omhoogrijst en een vriendlijke passant in de kant van de „weg" kruipt met zijn ezel tje, om de kleine karavaan eerbiedig te groeten en te laten doorgaan. Ongemerkt over de Iraakse grens, de Euphraat over in houten tobben, zijnde de plaatselijke veerboten en naar een toekom stige klant een drukker in Mosoel, die over een met de voet aangedreven persje uit het laatst der vorige eeuw beschikte om zijn opdrachten uit te voeren. Het re sultaat van het knarsende instrument was een stuk Engels drukwerk, waarin vier verschillende lettertypes door elkaar heen stonden verder echter naar Kirkoek en Bagdad, het toppunt van lelijkheid en schoonheid tegelijkertijd Bagdad, dat een zusterstad een mijl of wat verder de Een boer in de plaats Englewood, Kansas, V.S., bedacht deze methode om zandver stuivingen tegen te gaan. Hij legde een groot aantal oude autobanden op de „be dreigde plaatsen" neer. Een doeltreffende methode, zegt hij, maar wij vinden het een nog al dure. Om van de fraaie aanblik maar niet te spreken. Onder toekenning van de persoonlgke ti tel van directeur van de volksgezondheid is benoemd tot hoofdadministrateur bij het departement van Sociale Zaken en Volks gezondheid de arts H. J. Dijkhuis, onder gelijktijdige verlening van eervol ontslag als geneeskundig inspecteur van de volks gezondheid in Groningen en Drente. De heer Dijkhuis werd in 1909 te Buiten post geboren. Na zijn middelbare en hogere studie in Groningen vestigde hij zich als arts te Nieuw Buinen waar hij twaalf jaren werkzaam is geweest. Zijn activiteiten op het gebied van het Groene Kruis-werk leidden tot zijn benoeming in het dagelijks bestuur en het hoofdbestuur van deze orga nisatie. Ook was hij hoofdbestuurslid van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. In 1950 volgde zijn benoe ming tot inspecteur van de volksgezond heid in Groningen en Drente. woestijn in bouwt, om op die manier het huisvestingsprobleem radicaal en eenvou dig op te lossen. Overdag een helse zon, 's nachts een bijtende vorst. En dan merkt de Nederlander, dat hij in deze gebieden een puike naam heeft. Dat de Nederlandse politiek jegens Indië voor hem de weg heeft geëffend, zaken te doen met volken, die elke vorm van kolonialisme verafschuwen en een grote mate van per soonlijke zelfstandigheid bezitten. Nederlanders konden daardoor vele hoge posten bezetten en ze doen dat naar het volledige genoegen van de bevolking. En ook naar Ome Joseph in Bethlehem, die al voor 1954 kalenders had gekocht met een afschuwelijke kleurenfoto van een dik en blond Hollands meisje dé smaak daar er op, dat met een weeë glimlach een glaasje geestrijk vocht offreert. Ome Joseph, die explodeerde in een wolk van gastvrijheid en Bethlehem ontsloot voor zijn plotselinge gast en die tenslotte voor het jaar 1955 weer een kalender in grote oplaag bestelde, te drukken op Ne derlandse persen en met een Nederlands pin-upje als tooi. Verleden jaar had hij twaalfduizend balonnetjes laten maken, maar die waren hem toch wel wat te ver gankelijk om er arak mee te adverteren, zei hij. Zo zwerft het Nederlandse drukwerk in enorme oplagen de aardbol over. Het Ca- raïbische gebied neemt jaarlijks milliarden sigarettenwikkels af Zuid-Afrika krijgt bedrukte melkflesetiketten en het pocket boekje, dat in Sydney te koop ligt, is tien tegen één afkomstig uit een drukkerij met een degelijke Hollandse naam. Dank zij Deppo Holland en zijn reizende directeur van IJmuidense bloede, die deze week de landen van Centraal Amerika tegemoet vliegt, om er de Nederlandse grafische pro ducten te tonen en zo mogelijk te verkopen ook. VP ft O-bindingsavond Donderdag 31 Maart zal in het Ned. Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden een nieuw gezelschap op een bindingsavond van de VPRO optreden. Dick Gabel is een ervaren man in het cabaret, die via de journalistiek en het grote toneel zich volledig op dit terrein ontplooid heeft. Om zich heen heeft hij een paar ervaren medewerkers gegroe peerd zoals Sonja van Weerdenburg, Dini de Neef, Joke van den Berg en Wouter Denijs. Tezamen brengen zij een goed in gespeeld programma van sketches, liedjes, overpeinzingen en fantasieën. De heer J. G. Suurhoff, minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, instal leerde in het Scheveningse Kurhaus van morgen het bestuur van het bedrijfspen sioenfonds voor de meubileringsindustrie. De minister zeide met spanning het mo ment te verbeiden, waarop hij de nieuwe wet ouderdomsvoorziening bij het parle ment zal kunnen indienen. Complicaties bij de voorbereiding maken het nog niet mogelijk de datum van indiening reeds be kend te maken. De wet zal echter, evenals de tegenwoordige noodwet, slechts kunnen voorzien in het uiterste minimum voor het bestaan. Het wordt een bodempensioen vol gens rijksregeling, waarnaast de bedrijfs- en ondernemingspensioenen of combina ties daarvan grote aandacht verdienen. Ook in de verdere toekomst zullen de bedrijfs pensioenfondsen in toenemende mate be langrijk zijn, vooral als de aftrekregeling zal verdwijnen. DJAKARTA (P.I.A.) Het hoofd van de centrale recherche, Sosrodanukusuma, is van zijn functie ontheven, aldus heeft het parlementslid mr. Tan Po Goan aan P.I.A. medegedeeld. Hij zeide, dat de mi nister van Justitie dit besluit heeft geno men naar aanleiding van de beschuldigin gen, dat Sosrodanukusuma fotocopieën en verklaringen over de bevordering van een ambtenaar aan mr. Tan Po Goan had ver strekt Deze gegevens werden gebruikt tij dens de debatten in het parlement over de uitwijzing van de anti-communistische Chinees Tjong Hoen Nji, die zich thans op Formosa bevindt en wiens uitwijzing zo wel in Indonesië als" in het buitenland veel stof heeft doen opwaaien. Mr. Tan Po Goan, die lid is van de so cialistische fractie in het Indonesische par lement, zeide voorts, dat hij kan bewijzen, dat de beschuldigingen tegen Sosrodanuku suma niet op waarheid berusten. De „Klaas Wijker" Als enige trawler was de „Klaas Wijker' (van Woensdag 23 Febr.) van een afge broken reis aan de afslag met 290 kisten vis, waarvan 50 schelvis en piepers, 50 gul en koolvis. 80 zwarte koolvis, 70 ha ring, 20 makreel en 20 diversen. Voorts was de KW 5^ binnen met 20 diversen, 1200 ijs- en 800 stijve kabeljauwen. De kleine vaart en enige loggers zorgden voor 12.500 kg tongen en 500 kisten schol. Nog niets bekend Officieel was vanmorgen voor de Maan- dagmarkt nog geen trawler bekend. Hier zijn de oudste boten: „Dirkje" (van 21 Febr.); de SCH 153 (van 22 Febr.); de „Antje" (van .23 Febr.); de SCH 117, „Elie" en „Haarlem" (van 24 Febr.) en „Flamingo", „Vikingbank", „Allanwater" en „Postboy" (van 25 Febr.). Hogere prijzen Alle visprijzen lagen vanmorgen aan de hoge kant. De haring deed van f 14 tot f 17 en de makreel f 47.—. De schelvis was prijzig en haalde voor de groote schelvis f 41, middel f 41, kleinmiddel f 43, pennen f 45 tot f 41 en braad f 39 tot f 40. Wijting deed f 23 tot f 26, zwarte koolvis f 40 tot f 41, grote gul f 26 tot f 31, middel f 25 tot f 29 en torgullen f 24. Schol II ging weg voor f 28 tot f 36 en schol III voor f 16 tot f 21. Voor de export Schol, tongen en kabeljauw waren voor export bestemd. De rijen haalden f 43 tot f 59 en kisten kabeljauw f 70 tot f 60. Grote schol deed f 21 tot f 25, middel f 34 tot f 40, zetschol f 55 tot f 66 en schol 1 f 45 tot f 60. Grote tong maakte f 2.80 tot f 3.20, grootmiddel f 3.15 tot f 3.40, klein middel tong f 3.20 tot f 3.50, tong I f 3.20 tot f 3.50 en tong II f 3.20. Binnengekomen IJM 74 Martha, 204 Verwachting, 206, 4, 11, 249, 226, 218, 3, 8, 5, 240; KW 65 Willy Alida 52 Vrouw Anna, 67 Noordster I, lèl Katwijk 3, 10 Adrianus, 155 Arie, 169 Aleida, 162 De Vier Gezusters, 107 Jacoba, 78 Verwachting, 128, 60, 70. 189, 56, 77, 133; TX 32, 24, 37, 21, 17, 33, 39, 51. 14; UK 19. 69. 48. 35. 104, 18. 90, 72, 215, 126, 4. 136; SCH 9 „Prinses Marijke"; RO 29; VD 9; WR 34. Voor het slechte weer liepen vanmorgen vele loggers de IJmuidense vissershaven binnen. Vertrokken IJM 116 Eveline, 221 Wiron 3, 14 Annie, 206; SCH 21 Arie van der Zwan; HD 87 Pietertje. 37 Verwachting, 59, 12: KW 59 Floris; WR 7, 34, 51; UK 91; TX 37. En op zee In de Noord was het gisteren opnieuw rauw weer De trawlers lagen te steken. Onder de kust haalden de IJM 204. KW 155, 162 en 166 van vier trekken van 12 tot 19 manden vis en daarbij .van 80 tot 130 kg tong scheep Van drie trekken haalden de KW 78. KW 20, KW 39. van 10 tot 15 manden vis en daarbij 100 tot 160 kg tongen scheep. De KW 74 deed drie trekken voor 700 stuks kabeljauwen; de KW 40 een trek voor 120 kg tongen en 4 manden vis. Overdag waren de tongvang sten minder. De KW 28 deed een trekje van 2 manden vis en 25 kg tong, de KW 69 een trek van 15 kg tong en 3 manden vis, de KW 64 een trek van 30 kg tong en 3 manden vis en de KW 108 een trek van 25 kg tong en 4 manden vis. Van twee trekken haalden de KW107, 155 en 162 van 2 tot 10 kg tongen en van 6 tot 8 manden vis scheep. Dag der Hoogzeevisserij De ,,Dag der Hoogzeevisserij" te Bre merhaven, die aanvankelijk in het week einde van 9 en 10 Juli zou worden gehou den, is een week uitgesteld De „Dag van de Duitse verre visserij" wordt nu gehou den op Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli. Omzet S.H.B. In Februari had het Staatsvissershaven- bedrijf een omzet van f 2.484.573. Dit is f 159.567 meer dan in de maand Februari van vorig jaar. De omzet van Januari en Februari tezamen was f 4.902.401. In de eerste twee maanden van 1954 was dit bedrag f 3.954206; alweer een voorsprong van f 948.195. Besommingen van hedenmorgen Klaas Wiiker f8080, Soh. 9 f 11.600, KW. 65 f 2250, KW. 52 f 10.800, KW. 67 f 6600, KW. 161 f5650, KW. 10 f 670, KW. 78 glOOO, KW. 155 f3800, KW. 169 f5100, KW. 162 f 1000, IJm. 74 f 1000, KW. 128 f890, KW. 60 f 1500, KW. 71 f2460, KW. 89 f640, KW. 35 f 1500, KW. 56 f920, RO. 29 f 2370, IJm. 4 f 3500, IJm. 5 f 5090, IJm. 3 f2450, WR. 34 f4870, KW. 30 f 2350, KW. 133 f670. Maandagmiddag 4 uur zal in het kantoor van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden door de KNZHR een aandenken worden uitgereikt aan schipper Cor Zwart en de bemanning van de trawler Klaas Wijker, de IJM 85, voor het binnenb-engen van de opvarenden van de Panamese tan ker „Falcon" op 6 December van het vorige jaar. Als een plan om Gershwins opera „Porgy and Bess" te Rome op te voeren in een grote tent slaagt, zal de opera wellicht ook naar Nederland komen. Dit is hier medegedeeld door Robert Breen, de zakelijke leider van „Everyman Opera Inc.". „Everyman Opera Inc." is de naam van het 69 medewerkers tellende, geheel uit negers bestaande, opera-gezelschap dat met „Porgy and Bess" een reis door Europa maakt. Het gezelschap heeft echter moeten ervaren dat in verscheidene landen, waar onder Nederland, geen zaal te vinden is die groot genoeg is voor een volledige opvoe ring van „Porgy and Bess". Breen heeft er nu wat op gevonden. Hij gaat in de thermen van Caracalla Gersh wins beroemde opera opvoeren in een grote circustent. Hij heeft namelijk ook in Rome geen zaal kunnen vinden die groot ge noeg is. „Porgy and Bess" sloeg onlangs alle recetterecords van „La Scala" in Milaan. De opera „ging" daar een week, en een week is volgens Breen wel het minimum, omdat hij anders met verlies moet werken. Breen vertelde dat „Porgy and Bess" zó was ingeslagen in Milaan dat men het 't liefst nog een week wil zien. Botsing met kleine auto eiste vier mensenlevens De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft een gevangenis straf van negen maanden en ontzetting uit de bevoegdheid een auto te besturen voor de tijd van drie jaar gevorderd tegen de 45- jarige aannemer K. M. uit Broek op Lan- gendijk. Hij werd ervan beschuldigd een ongeval te hebben veroorzaakt op 20 April 1954 daags na Pasen waarbij vier mensen om het leven zijn gekomen. In de nacht van Maandag op Dinsdag reed M. met een vrachtauto met aanhan ger, waarmee 16 ton peen werd vervoerd, op de rijksstraatweg Amsterdam's-Gra- venhage. Plotseling zag hij vlak voor zich een kleine personenauto. De zware vracht wagen schoof over de kleine auto, die in brand vloog. Een der inzittenden kon uit de auto worden gehaald. De andere drie kwamen in de vlammen om. Het waren vier vacantiegangers, die terugkwamen van een uitstapje naar Parijs. In de auto zaten een echtpaar en twee vriendinnen. De vrouw die uit de auto kon worden gehaald, overleed korte tijd later in een ziekenhuis. De aannemer kon geen verklaring geven van het ongeluk. Toen hjj de dag na de aanrijding werd gehoord zei hg dat hij waarschijnlijk even achter het stuur was ingedommeld. De verdediger, mr. J. M. Gasille, betoog de, dat M. 27 jaar chauffeur is geweest en nooit een ongeval heeft veroorzaakt. Plei ter meende dat er gerechte reden tot twij fel bestond over de vraag of de schuld al leen bij M. heeft gelegen. De rechtbank had M. tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. Het vraagstuk van het tegengaan van de waterverontreiniging in het belaing van de binnenvisserij heeft reeds vele jaren de aandacht, zo deelt de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De gecompliceerdheid er van brengt echter mede, dat slechts lang zaam voortgang mogelijk is. De minister wil, in nauw overleg met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat, gaarne alle verdere pogingen tot bestrijding van de verontreiniging steunen. Dit moge onder andere blijken uit zijn in deze begroting opgenomen voorstel om een begin te ma ken met een krachtiger bestrijding van verontreiningen die worden veroorzaakt door zuivelfabrieken. De behandeling van een regeling voor de in moeilijke omstandigheden verkerende IJsselmeervissers behoort niet alleen tot de competentie van de minister. Na ampele overweging meent hij, dat de rijksdienst voor de uitvoering van de Zuiderzeesteun- wet in eerste aanleg de meest aangewezen instantie is, terwijl bovendien daarvoor in aanmerking komende vissers een beroep op de regeling voor kleine zelfstandigen kunnen doen. Voor het overige meent de minister het advies te moeten afwachten van de commissie, die zich bezig houdt met een onderzoek naar beperking van de visvergunningen op het IJselmeer. Zo lang niet is vastgesteld hoe de toekomsti ge bevissing van het IJselmeer zal worden geregeld, kunnen bezwaarlijk tussentijds maatregelen worden ingevoerd, die afwij ken van de algemeen geldende sociale re gelingen. PARIJS (United Press) De Franse scheepsbouwers associatie heeft bekend ge maakt, dat de Franse werven de laatste tijd zeer belangrijke orders uit Noorwegen, Nederland en Groot-Brittannië krijgen. Vijf nieuwe belangrijke Noorse orders, die bij Franse werven zijn geplaatst, brengen het totaal aantal koopvaardijschepen, dat Noorwegen sinds vorig jaar zomer in Frankrijk besteld heeft, op 18. In de af gelopen drie maanden zijn orders voor de bouw van twee Nederlandse koopvaardij schepen geplaatst. Sinds 1925 zijn geen schepen meer voor Nederlandse rekening in Frankrijk gebouwd. Op 15 Maart hoopt de thans bijna 83- jarige weduwe J. Roos-Kerseboom te Am sterdam een ongewoon jubileum te vieren. Op die datum zal zij 50 jaar lang de Am sterdamse politie gediend hebben als fouil leerster van de vrouwelijke arrestanten. Nog steeds verricht „Tante Jans", zoals de inspecteurs en agenten haar noemen, in deze niet officiële functie haar taak in de bureaux Leidseplein en Singel. „Het verveelt me nog steeds niet", zegt ze, „ik ga er mee door zolang als ik ge zond ben". En hoewel zij op 17 April 83 zal worden, is zij nog kerngezond. „Het fouilleren gaat niet altijd van een leien dakje", zegt ze, „want een groot deel van de vrouwelijke arrestanten wordt op gesloten wegens openbare dronkenschap. Een dronken man kan nog wel gemoede lijk zijn, een dronken vrouw is bijna altijd lastig". Zij heeft dan ook wel eens klappen op gelopen. Maar er staat altijd een agent voor de cel om zonodig Tante Jans te hulp te komen. „Mijn man was 14 jaar ouder dan ik", vertelt Tante Jans, die al in de Korte Leidsedwarsstraat woonde, toen de Over toom nog een sloot was en het Leidseplein aan de rand van de stad lag. „Het is 30 jaar geleden dat hij stierf. Hij was toen 67 en ik 53. Zijn beroep was koetsier en ik kreeg geen pensioen. Dus ben ik gaan werken". Tot haar 80e jaar toe heeft Tante Jans als werkster een karig loon verdiend naast haar geringe inkomsten als fouilleerster. Want rijk is ze van deze onofficiële functie niet geworden. Per fouillering ont vangt ze overdag 50 cent en f 1 's nachts. Bovendien verzorgt zij de broodmaaltij den voor alle arrestanten, ook voor de mannen, voor 60 cent per maaltijd. Die 60 cent worden evenals de kosten voor de fouillering betaald door het rijk. Haar vader was timmerman en zijn vrouw schonk hem dertien kinderen, van wie Jannetje de eerste was. Van die der tien zijn er nog vier in leven. Zij heeft nog een broer in Beverwijk. Eén zuster woont in Kopenhagen, de ander in Brazilië. Haar liefste wens is haar zuster in Kopen- horen eens op ie zoeken. Wellicht heef. de Amsterdamse politie op 15 Maart een verrassing voor haar. Statistici zijn aan het berekenen geslagen hoe groot de afwas is van een heel jaar. Zij kwamen tot de conclusie, die men hier voor een deel in de letterlijke zin ziet afgebeeld: 7200 borden, 3600 kopjes, 12.600 messen, vorken en lepels, 1800 potten en pannen, 2000 andere huishoudelijke voorwerpen. Aan wasmiddelen is daarvoor 11 kilo nodig. Een gezin bestaande uit vier personen wordt geacht deze omzet te verwerken. Amor. 3 te Beyrouth. Amstelvaart. pass. 3 Ouessant n. New Orleans Annenkerk. 3 te Hongkong. Aagtekerk, 3 te Rotterdam. Akkrumdijk, 4 te Rotterdam. Aldabi, 4 te Rio de Janeiro. Alhcna. 6 Montevideo verwacht. Alphard, 3 v. Rotterdam n. Bremen. Amstelbrug, 7 Vancouver verwacht Amstelpark, 28 Febr. te Rio de Janeiro. Amstelkroon, 4 te Curasao. Alamak, 4 v. Cochin n. Bombay. Alblasserdijk. pass. 4 Scilly's n. He Havre. Alloth, pass. 4 Dover n. Rio de Janeiro. Arerudsdijk, 4 te Baltimore. Arendskerk, 5 te Hongkong. Armilla, 5 te Soerabaja. Baarn, 4 te Balboa. Breda, 4 te San Antonio Bali, pass. 4 Belawan n. Singapore. Bintang, 4 te Marseille. Britsum, 4 te Galveston. Clavella, 5 Le Havre verwacht Cleodora, 3 v. Calcutta n. Abadan. Corilla, 3 Kaapstad verwacht. Coryda, 6 Rotterdam verwacht. Caltex The Hague, 5 te Sidon. Eemdijk, 3 te Antwerpen. Elmina, 3 v. Dakar n. Le Havre. Farmsum, 3 te New Orleans. Friesland (KRL), 5 te Port Soedan. Gouwe, 6 Huil verwacht. Groote Beer, 3 v. Halifax n. New York. Graveland, pass. 4 Ouessant n. Amsterdam. Guineekust, pass. 4 Finisterre n. Dakar. Hoogkerk, 4 Durban. Helena, 4 te Port of Spain. Java, jzass. 4 Malta n. Halifax. Jupiter, 4 te Livorno. Korovina, 4 Miri. Kola Baroe, 4 v. Tj. Priok n. Belawan. Lekkerkerk, 3 Ouessant gepass. n. Marseille. Loenerkerk. 4 Karachi. Langkoeas, 3 v. New York n. Halifax. Leopoldskerk 3 v. Rotterdam n. Basrah. Harenberg, 4 te Kingston Lawak. 4 v. Beira n. Dar es Salaam. Lombok, 4 te Cristobal. Lutterkerk, 4 te Port Said. Madoera, 3 v. Basrah n. Bahrein. Myonia, 3 v. Fremantle n. Adelaide. Murena, 3 360 m. NO. Miri n. Shimotsu. Maas, 4 Alicante. Maasdam. 4 te Southampton. Marpessa, 4 v. Balikpapan n. Miri. Notos, 4 Rotterdam. Oranjestad, 3 v. Pto Cortes n. Cristobal. Orion, 3 Rotterdam. Oberon. 6 te Londen verwacht. Oostkerk, 4 v. Penagn n. Port Swettenham. Oranje, 4 v. Southampton n. Port Said. Oranjefontein, 4 te Antwerpen. Ouwerkerk, pass. 4 Oostpunt Kreta n. Genua. Pieter S, nacht 3-4 v. Barry n. Amsterdam. Polyphemus, 4 Savannah. Prins Willem v. Oranje, 4 Antwerpen. Pandrecht, 4 v. Mcna el Ahmadi n. Paulsboro. Peperkust, 4 v. Abidjan n. Freetown. Prins Philips Willem, 4 Finisterre gepass. n Duinkerken. Rosa, 3 v. Curasao n. Trinidad. Rijndam, 3 150 m. Z.ZO. Westpunt Haiti. Sumatra. 3 Port Said. Samarinda. 3 v. Los Angeles n. Balboa. Sarpedon, pass. 3 Azoren n. La Guaira. Schouten, 4 Mombasa Stad Amsterdam, 3 v. Galveston n. Nederland. Straat Bali, 2 v. Recife n. Rio de Janeiro. Straat Makassar, 1 v. Kaapstad n. Port Eliza beth.* Slbajak, 5 te Sydeny. Sloterdijk, pass. 4 Wight n. Houston. Stad Dordrecht. 4 dwars Oporto n. Rotterdam Stad Leiden, 4 te Amsterdam. Talisse, 3 450 m. W. Colombo. Tawali, 3 v. Suez n. Massawa. Ternate, 4 te Singapore. Tjimenteng, 4 v. Port Swettenham n. Zuid- Afrika. Tomori. 4 te Kiel n. Rotterdam. Trompenberg. 4 te Fernandina. Utrecht, 4 te Abadan. Van Linsohoten, 4 te Douala. an Noort, pass. 4 Gibraltar n. Port Said. Waterman, 4 250 m. W. Sabarag n. Aden. Weltevreden, pass. 4 Guardafui n. Belawan. Wieldrecht. pass. 4 Runsal Jebel n. Rastanura Willem Ruys, 4 v. Singapore n. Belawan. Zaan, 3 v. Malta n. Sfax. Zeeland (KRL), pass. 4 Algiers n. Beyrouth. Zuiderkruis. 4 160 m. NO. Finisterre. Zijpenberg, 4 te Bona. KLEINE VAART Aruba, 4 60 m. W.ZW. Beachyhead n. Londen. Astra, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Audacia, 3 v. Greoker n. Gent. Albert Willem, 3 v. Rouaan te Liverpool. Arnoudspolder, 3 te Antwerpen. Albion, 3 v. Mistley te Rotterdam. Appingedam, 3 v. Rotterdam n. Oporto. Batavier I, 3 v. Bordeaux te Casablanca. Batavier III, 3 te Bordeaux. Bernisse, verm. 7 v. Partington n. Sete. Blue Boy, 3 v. Glasgow te Workington. Binnenhaven. 4 v. Ccrk te Duinkerken. Bernard John, 4 v. Delfzijl te Rotterdam. Casablanca, 4 v. Valencia te Southampton. Coolhaven, 4 v. Belfast te Rouaan verw. Capricorn, 3 v. Duinkerken te Rotterdam. Cinderella, 3 v. Duinkerken te Rotterdam. Daje Bohmer, 4 v. Londen te Rotterdam. Driebergen, 4 v. Sables d'Olonne n. Requejada. Deni, verm. 4 v. Londen n. Rotterdam. Dianel. 3 v. Duinkerken te Delfzijl. Dollard, verm. 4 v. Antwerpen n. Kopenhagen Deo Duce. 3 v. Rouaan te Rotterdam. Deo Faventé. 3 v. Rotterdam n. Le Havre. Doklaan. 3 v. Rotterdam n. Nantes. Domburgh, 3 v. Londen te Rotterdam. Duiveland. 4 v. Tyne te Rotterdam. Elisa, 4 te Ceuta. Elsenburgh, pass. 4 Burlings n. Duinkerken. Evertsen. 3 v. Liverpool n. Port Talbot. Export II, 4 v. Londen te Rotterdam. Fraternité, 3 v. Birkenhead n. Partington. Gaasterland. 3 v. Goole n. Harlingen. Hast I, verm. 3 v. Port Talbot 6 Amsterdam verwacht. Hebe Nobel, verm. 3 v. Londen n. Termonde. Hartel, 4 v. Jersey te Rotterdam. Haaksbergen, 3 v. Barcelona n. Cork. Harold, verm. 3 v. Frederikstad n. Rotterdam. Haskerland, 3 v. Amble n. Harlingen. Heemraadsingel, verm. 4 v. Dordt n. Sluiskil. Henrica b. 4 v. Donegal te Gar,ston verw. Ida Pieter, 3 v. Milfordhaven n. roortershaven Jan Kreumer, 3 v. Londen te Rotterdam. Joost. 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Jantje Eppiena. 3 v. Gent n. Cork. Koningshaven, 3 te Casablanca. Lacra. 4 te Liverpool. Leendert b, 5 te Ballaruc verw. I.ydia, 4 v. Cork te Teignmouth verw. Leonard, 3 v. Rotte-dam n. Droeheda. Marrella, pass. 3 Pitboei n. Gothenburg. Matthew, pass. 3 Aalborg n. Kopenhagen. Mercurius. 4 v. Poole te Delfzijl verw. Midas, 4 200 m. O. Kreta. Merwehaven, 4 v. Duinkerken te Casablanca Minerva, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Mirzam N. pass. 3 Recife n. Las P=>'mas. Mizar N, 4 te Victoria. Marian. 3 v. Rotterdam n. Esbjere. M'dsland, 4 v. Grangemouth te Rotterdam. Missouri, 4 v. Boulogne te Rotterdam. Neeltje b, 4 v. Gent n. Antwerpen. BINNENLAND Dominee H. "3 .S. Kalf te Bennebroek is beroepen tot de Nederlands Hervormde Gemeente te Katwijk aan Zee. De schrijver en tekenaar Cornelis Veth is Vrijdagmiddag ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag gehuldigd in de aula van het Gemeentemuseum te 's Gravenhage, waar tot 4 April een tentoonstelling van zijn werk wordt gehouden. Hij ontving bij die gelegen heid de gemeentelijke zilveren penning van bijzondere verdienste. Te Rotterdam is een 41-jarige nacht waker aangereden door een bromfietser. Hij viel van zijn fiets en werd door een truck met oplegger overreden. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij later is overleden. Onder de 1608 passagiers die Vrijdag met het s.s. „United States" te New York arriveerden, bevonden zich 13 man uit de Nederlandse sigarenindustrie. Gedurende een bezoek van vijf weken aan de Vereriigde Staten zullen zij alle phasen van de Ameri kaanse sigarenindustrie bestuderen. Het is de eerste groep van dien aard welke zelf de kosten betaald. De tentoonstelling van motoren, scoo ters, bromfietsen en rijwielen in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam blijft grote belang stelling trekken. Vrijdagavond hadden ruim 89.000 oersonen een bezoek aan de expositie gebracht. De organisatoren verwachten dat vóór Zondagmiddag zes uur. a's de tentoon stelling gesloten wordt, de 100.000ste bezoeker gesteld zal zijn. De standhouders zijn zeer te vreden. Er zijn enkele kleinere bedrijven, die zoveel orders hebben gekregen, dat zij hun productieapparaat zullen moeten vergroten om aan de vraag te kunnen voldoen. Te Alkmaar heeft ir. D. C. de Waal. die sinds 1919 directeur is geweest van het Kaas- en Botercontrólestation Noordholland, we gens het bereiken van de pensioen acrechtig- de leeftiid, afscheid genomen van zijn werk kring. Hem werd een chèque overhandigd waarvan het bedrag de heer De Waal en zijn echtgenote in staat zal stellen een reis naar Australië te maken om zijn twee kinderen daar te bezoeken en er een studiereis te ma ken oo het terrein van de zuivelcontróle. Dit voorjaar zal een begin worden ge maakt met de uitvoering van de spoorweg plannen te Delft, die het maken van een aantal kruisinesvrije overgangen van de drukke spoorlijn AmsterdamRoosendaal omvatlen. Na een uitgebreid onderzoek is in het Huis van Bewaring te Maastricht opgesloten de 30-jarige Nederlandse mijnwerker C. M., woonachtig in de Belgische gemeente Wandre. De man wordt verdacht van het smokkelen van 8300 kg. boter, we'ke hij de laatste weken over de grens naar België zou hebben uitgevoerd. De Verenigde Nederlandse Scheep- vaartmii heeft een turbineschip gekocht, dat onder de naam ..Maaskerk" in September 1955 aan haar vloot zal worden toegevoegd. In Delft is de 58-jarige heer J. Heyen- Hrock, eigenaar van het restaurant „De Bourbon", toen hij op het dak bezig was een afvoerpijp te ontdooien, uitgegleden en oo een binnenplaats gevallen. Hij was vrijwel terstond dood. HAARLEM EN OMGEVING De vereniging tot viering van nationale dagen „Oud-Schoten" houdt od Zaterdag 12 Maart een filmavond in zaal „Noord" aan de Rijksstraatweg. Vertoond wordt „Od glad ijs". Kring Noord van de Katholieke Arbei ders Beweging zal od Dinsdag 8 Maart ver gaderen in het K.A.J -gebouw aan de Linge- straat. Het Tweede Kamerlid de heer Ploeg zal er het waarom van eenheid in de politiek behandelen. Uitgaande van de groepen Haarlem en omgeving van de Open Deur zal de voor drachtkunstenaar Coos van Hoboken op Woensdag 23 Maart in de tuinzaal van het Concertgebouw het passiespel „De Kruisweg van Henri Ghéon voordragen. Het (js van de Westergracht bleek Vrij dagmiddag niet sterk genoeg om de zes jarige Karei Frank de Graaf uit de Klaren- beekstraat te dragen. Toen hij er doorheen zakte, begaf zich een maréchaussée on het ijs, die er promot óók doorzakte, hetgeen niet wegnam, dat hü toch kans óe jongen te grijpen. Met eep reddingshaak hebben omstanders het tweetal op de kant getrokken. Niagara, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Nieuw!and, 3 v. Leith n. Grangemouth. Nyenburgh, 3 v. Rotterdam te Antwerpen. Neptunus. 3 te Swansea verwacht. Nieuwehaven. 3 v. Kopenhagen te Malmö. Ncrordland, 3 v. Dublin te Swansea. Nyenburgh, 3 v. Rotterdam n. Bordeaux. Quo Vadis. 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Regeja. 3 v. Par te Oslo. Rose Marie, verm. 4 v. Kopenhagen n. Rotterdam Sambre, 3 v. Rouaan te Parijs. Servus, 3 te St. Brieuc. Silvaplana, verm. 5 v. Kopenhagen n. R'dam. Sporota, 3 te Swansea Steven, 3 v. Londonderry n. Le Legue. Reggeborg, verm. 3 v. Londen n. Tees. Soemba, verm. 4 v. Waterford n. Falmouth. Spirit, verm. 3 v. Londen n. Tees. Tromp, 3 v. Roehefort te Paimboeuf. Teun, 3 v. Swansea te Rotterdam. Twee Gebroeders. 4 v. Amsterdam te R dam. Triton, verm. 4 v. Rotterdam n. Gothenburg. Twente, verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Vindicat Atque Polit, pass. 4 Vlissingen naai Londonderry. Vlieland, 3 v. Esbjerg n. Parijs. Vigilanter, 4 v. Rotterdam n. Frederikstad. Vrijburgh, 4 v. Londen te Rotterdam. Westkust. 3 v. Avonmouth n. Dean. Wickenburgh. pass. 3 Ouessant n. Casablanca. Wim, 3 v. Avonmouth n. Par. Wega. verm. 3 v. Londen n. Rotterdam. Westpolder, 6 v. Oporto te Rotterdam verw. Walenburgh, 4 v. Oskarshamn te Rotterdam SLEEPVAART Noordzee, 3 v. Maassluis Southampton m®t bakRode Zee, pass. 2 Thursday eil n. Sydney

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 11