AUTORIJLESSEN De zwarte spin West-Duitsland levert Rusland 24 visserijfabrieksschepen Belgische spoorwegnet wordt niet geheel geëlectrificeerd Aanrijding met dodelijke afloop gevolg van dronkenschap? .Clowntje Rick Bedreigd 25 Februari t/m 6 Maart motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. Vangst wordt automatisch gesorteerd, opengesneden en schoongemaakt Duitsers krijgen activa in de V.S. terug TEL. 4864 Beroepenvoorlichting op de lagere scholen Vijf en twintig dieseï-electrische locomotieven besteld r Chauffeur ontkent voor politierechter zelfs een aanrijding gehad te hebben Britse marine acht de kruiser uit de tijd Gediplomeerde Auto- Motor- en Scooterrijschool AREND REYM Bonn niet tevreden met 90 pet voor natuurlijke personen AUTORIJSCHOOL „IJ MOND" Voor de kinderen In zijn plaats komen drijvende vliegvelden en andere schepen „Het leven begint bij 40" dient aanklacht in Kienavond bij de kleuter school „Meeuwennest" FEUILLETON door Mark Cross ZATERDAG 5 MAART 1955 RAI ADVERTENTIE Open: 10-17 u. en 19-22 u. lootste dag: sluiting 18 u. Entree f. 2.- (ind. bel.) AMSTERDAM 35TENTOONSTELLING (Van cnze correspondent inWest-Duitsland) Op de Howaldtswerf in Kiel, eigendom van de West-Duitse bondsrepubliek, zal binnenkort een visserijfabriekschip voor de Sovjet-Unie van stapel laten lopen. Twee andere, die de namen „Gogol" en „Poesjken" hebben gekregen, zijn kort geleden klaar gekomen. Op deze werf, met haar 10.000 man personeel de grootste van West-Duitsland, wordt sedert een jaar ge bouwd aan een vloot van 24 van zulke schepen voor de Sovjet-Unie. Het is een van de belangrijkste en grootste opdrach ten, die sinds het einde van de oorlog van een land uit het Oosten is ontvangen. Het brengt tweehonderd millioen mark in het laatje. Men hoopt in staat te zijn iedere maand een van de nieuwe schepen van de helling te laten glijden. Zo'n vaartuig, dat ongeveer 3000 ton meet, 85,5 meter lang en 13.4 meter breed is en Dieselmotoren van 1900 pk. heeft, is een combinatie van een visserijschip en een fabriek: de vangst wordt meteen ver werkt. De vers gevangen vis kan niet door haar eigen gewicht beschadigd of verplet terd worden, want ze belandt onmiddellijk op een transportband, wordt automatisch gesorteerd, opengesneden en schoonge maakt. Instrumenten stellen de grootte van iedere vis afzonderlijk vast, zodat de auto matisch werkende messen ze precies in de juiste moten kunnen snijden. Binnen een paar minuten is de vangst tot filet ver werkt, die in diepvriesinstallaties of in conservenblikken terecht komt. Vroeger werd de vangst doorgaans een paar weken aan boord met behulp van ijs en zout voor bederf bewaard. Elk visserijfabriekschip kan per dag 30 ton vis voor de consumptie geschikt maken. Een machinefabriek in Lübeck maakt de installaties voor de schepen. De Sovjet- Russische handelsvertegenwoordiging in Oost-Berlijn heeft een afzonderlijke in- (Van onze correspondent in Bonn) Herman Abs, die vroeger geruime tijd in ons land in het bankwezen werkzaam is geweest, is er in geslaagd met de Ameri kaanse regeringsautoriteiten een overeen komst te sluiten over het teruggeven van tijdens de oorlog in de Verenigde Staten in beslag genomen Duitse eigendommen. Volgens deze overeenkomst zouden alle vroegere Duitse eigenaars, die juridisch als natuurlijke personen gelden, hun bezit tingen tot een waarde van 10.000 dollar te rug krijgen. Deze regeling geldt ook voor Duitsers, die indertijd over grotere eigen dommen hebben beschikt. De totale waar de van de in beslag genomen Duitse eigen dommen wordt op 350 tot 400 millioen dol lar geschat. Wegens het accoord zal onge veer een zesde gedeelte van deze bezit tingen worden teruggegeven. Natuurlijke personen krijgen ongeveer negentig per cent van hun eigendommen terug. In Bonn wordt dit, alhoewel men er in officiële kringen niet al te veel over wil loslaten, slechts als een „voorlopige oplos sing" beschouwd. Men vestigt er in wel ingelichte kringen de aandacht op dat de onderhandelingen worden voortgezet. Men hoopt nog gunstiger resultaten te bereiken en de besprekingen over het teruggeven van vroegere bezittingen van rechtsperso nen ook nog tot een bevredigende oplos sing te brengen. ADVERTENTIE stallatie gekocht, waarmee men hen, die de schepen moeten bemannen, aan de wal niet de bediening vertrouwd kan maken. Omdat de Russen hoofdzakelijk in de Noordelijke wateren op de vangst zullen gaan, worden alle schepen aan de boeg van zware ijs- brekers voorzien. Alle installaties en machinerieën kunnen ook bij een koude van 35 graden Celsius beneden het vries punt doorwerken. Geen plaats voor mijnen Het heeft wel enige tijd geduurd, voor dat de werf de Russische opdracht mocht aannemen, want de Westelijke mogend heden aarzelden maandenlang hun toe stemming te geven. Men was er niet van overtuigd dat de Russen deze vaartuigen niet voor militairen doeleinden konden gebruiken. Deskundigen stelden echter vast, dat ze moeilijk als mijnenleggers dienst kunnen doen. Het ruim en het dek staan zo vol vastgebouwde speciale machi nes, die haast niet te verwijderen zijn, dat er zeker geen plaats overblijft voor een behoorlijke hoeveelhied mijnen. Anderzijds willen de Russen geen vreem de pottenkijkers bij het kielleggen en mon teren dulden. Ze hebben drie Russische ingenieurs naar de werf gestuurd, die op hun beurt door 'n politieke commissaris in het oog worden gehouden. De werf heeft voor de vier Russen met hun gezinnen in een villawijk in Kiel voor ongeveer 40.000 mark een uit vier kleine woningen bestaand huis gekocht en dat geriefelijk laten in richten. Met een Mercedes 200 waren de heren echter niet te vreden, het móést een Mercedes 300 zijn. Die heeft de directie van de werf als „dienstauto" voor hen aangeschaft. ADVERTENTIE Noteert U even VOOR TAXI OF TROUWAUTO'S „Het is een wonderlijke constatering dat Nederland wat de beroepskeuzevoorlichting in het algemeen betreft een vergelijking met andere landen goed kan doorstaan, doch inzake de beroepenvoorlichting bij de meeste landen achterstaat. In Nederland gebeurt wel iets aan beroepenvoorlichting, doch deze is vaak dilettantistisch en weinig systematisch", aldus wordt geconstateerd in het zo juist verschenen verslag over de werkzaamheden van het „Centraal Comité van Samenwerking inzake Voorlichting bij Beroepskeuze" in 1954. Teneinde in de leemte in Nederland te voorzien is door het Centraal Comité een commissie ingesteld die tot taak heeft, door studie en experiment de juiste opzet voor beroepenvoorlichting te vinden. De commissie richt zich in eerste instantie op de beroepenvoorlichting op de lagere school. De commissie en een daaruit ge vormde werkgroep staan onder voorzitter schap van de heer H. van der Vlist te Utrecht. ADVERTENTIE in de nieuwe FORD ANGLIA Gedipl. instructeur M. VISSER, Celsiusstr. 52, Tel. 4551, IJm. v.h. GARAGE GIESBERTS, Falmenstr. 3, Tel. 4156, IJmuiden-O. JAC. BEEMSTER, Marktplein 5, Tel. 5795 DOOR WEER EN WIND... hoeft U niet te gaan, als U les wilt nemenBlijf rustig thuis en studeer met Resa- Hilversum, de Bekende Schrif telijke Cursus, op elk moment, dat U schikt l De meest succes rijke opleiding voor M.B.A. Praktykdipl. - Boekhouden Af.O. en S.P.D., Mulo A en andere officiële examens. f (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische spoorwegen hebben haar gToots opgezette electrificatieplan voor 2000 kilometer gedeeltelijk laten varen. Bij de Belgische industrie is een belangrijke order geplaatst voor 55 dieseï-electrische loco motieven. Men praat nu over „dieselisatie" inplaats van eiectrificatie. Enkele jaren geleden waren de ingenieurs der Belgische spoorwegmaatschappij be sliste tegenstanders van de Diesel. Het is echter mogelijk gebleken de diesel-loco motief technisch sterk te verbeteren. Deze locomotief verbruikt goedkope zware olie en wekt stroom op door middel van de dieselmotor. De mogelijkheden van de die sel zijn vrijwel onbeperkt en voor België goedkoper dan de eiectrificatie. De elec- trische centrales die de geëlectrificeerde netten van stroom voorzien, worden met kolen gestookt, terwijl de zware olie een ruw product is. De nieuwe diesel-electrische locomotief, die te Charleroi wordt gebouwd, weegt 84 ton. Zij trekt exnresstreinen met een snel heid van 120 kilometer en goederentrei nen met 60 kilometer per uur.Twee diesel locomotieven nemen de hellingen met een snelheid van 22 kilometer per uur. Deze verbetering is belangrijk omdat de haven van Antwernen met haar achterland in Oost-Frankrijk en Luxemburg een snelle verbinding moet hebben om de concurren tie van de Franse spoorwegen te kunnen doorstaan. De Fransen electrificeren de spoorweg van de haven van Duinkerken naar het industriegebied van Lorreinen en StraatS- Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ams+erdam-O. L. S. den Boer te 's-Gravenhage-W. en W. Heerma te Gro ningen. Veren. v. Vrijz. Herv. Aangenomen de benoeming tot voorgan ger van de afdeling Bussum J. H. C. Kater, em. pred. te Nieuwveen. burg. Het wordt dus een wedren tussen Antwerpen en Duinkerken om het goede renvervoer voor Oost-Frcr.krijk en Luxem burg. Afwijkende meningen Vele Belgische ingenieurs zijn fel\e standers van de dieselt:actie. Zij verkla ren dat de dieselmotor een Amerikaans industrieel product is geworden en dat alle technische verbeteringen steeds uit de Ver enigde Staten zullen komen, terwijl de Belgische industrie in electrische motoren is gespecialiseerd. De grondstof voor de diesellocomotieven, de zware olie, moet uit de Verenigde Staten of het Midden-Oosten worden geïmporteerd. Het is dus een on zekere bevoorradingsbron. Berekeningen zouden voorts uitwijzen, dat de eiectrifi catie op de lange duur toch goedkoper is dan de dieselisatie. De 52-jarise Zandvoortse chauffeur W. B. had zich Vrijdagmorgen voor de Haar lemse politierechter te verantwoorden voor een aanrijding op de Hillegommerdijk op 17 Juni van het vorig jaar, waarbij volgens het proces-verbaal een kind dodelijk was gewond. De chauffeur zou zijn doorgereden alsof er niets gebeurd was. Hij bezorgde met een vrachtauto staven ijs bij cafés en werd daarbij nogal eens getracteerd op een borrel of een glas bier. B. erkende, dat hij op de middag van de aanrijding met zijn vrachtauto langs de Hillegommerdijk was gekomen, doch hij ontkende ten stelligste, dat het kind door hem was aangereden. Op de vraag van de politierechter, mr. J. P. Petersen, of het niet mogelijk was, dat er wèl een aan rijding had plaatsgehad, doch dat hij het niet had opgemerkt, herhaalde de chauf feur met nadruk, dat er geen aanrijding had plaatsgehad. „Ik rijd al dertig jaar langs die dijk en als er iets gebeurd was, zou ik dat heus wel gemerkt hebben," zo zei hij. Op de vraag van de politierechter, hoeveel hij 'gedronken had vóór hij op de Hillegommerdijk reed, antwoordde de ver dachte, dat hij twee glazen bier en twee borrels op had, maar dat deze niet de minste invloed kunnen hebben gehad op zijn rijden. Een wachtmeester van de rijkspolitie verklaarde als getuige, dat de vader van het aangereden kind een klap had gehoord, was gaan kijken en het slachtoffer had gevonden. De auto van de ijshandel was de enige, die hij op dat moment op de Hil-, legommerdijk had gezien. De politie had de auto des avonds bij het bedrijf in Haar lem aangetroffen en de chauffeur was in het kantoor. Volgens de getuige was zijn snraak enigszins belemmerd en zijn hou ding zonderling geweest. Hij had slechts toegegeven dat zijn auto over de Hille gommerdijk had gereden, maar van een aanrijding zei hij niets af te weten, of schoon er aanwijzingen voor te vinden waren op het spatbord van de auto: een deuk met verse lakschilvers. Hij weigerde zich aan de bloedproef te onderwerpen en kauwde op iets, dat volgens het proces verbaal gebruikt zou kunnen zijn om de alcohollucht te verdrijven. ..Ik pruim", was hierop de enisre reactie van de verdachte. Toen de getuige begon te spreken over foto's van de auto onderbrak de politie rechter hem met de omerking, dat in ieder geval niemand de aanrijding had gezien. De officier van Justitie,, mr. dr. R. W. H. Pitlo, zei in zijn requisitoir, dat zijns inziens de chauffeur, doordat hij op zijn }le§e maag deze hoeveelheid dr^nk tot zich had genohien, zover heen is geweest, dat hij de aanrijding niet heeft opgemerkt. Hij wilde zich echter van deze aanrijding en van het doorrijden daarna distanciëren en de chauffeur alleen aanrekenen, dat hij onder invloed een auto heeft bestuurd. Daarvoor eiste hij een gevangenisstraf van een maand en ontzegging van B.'s rijbewijs voor dë tijd van een jaar. De raadsman van de verdachte, mr. P. A. Hoogbergen te Amsterdam, zeide dat hij als rechtkundige bij de vakorganisatie, waarbij B. was aangesloten, in deze zaak zeker niet zou zijn kernen pleiten, indien de dronkenschap van deze chauffeur zou hebben vastgestaan. Dat zou geheel in strijd zijn met de opvatting van deze vakbond, die het volkomen juist acht dat dronken schap op de weg zwaar wordt gestraft. Dat is in dit geval echter twijfelachtig. Ten eerste omdat de chauffeur pas enkele uren later is aangehouden en tussen het ongeluk en dat tijdstip nog twee borrels en een glas bier gedronken had. Bovendien heeft een andere politieman verklaard, dat hij op dat tijdstip geen kenmerkende ver schijnselen van dronkenschap bij de ver dachte had waargenomen. Het was volgens de verdediger heel goed mogelijk, dat er bijvoorbeeld nog een motor achter de vrachtauto had gereden, waar het kind een klap van had gehad. Een andere mogelijk heid achtte hij, dat het kind tegen de auto was gelopen in welke gevallen de chauffeur wel meer niets merken. Hier kon volgens de verdediger geen veroordeling volgen. De politierechter verklaarde uitspraak te zullen doen op 10 Maart des morgens om half tien. LONDEN (United Press) J. L. Tho mas, de First Lord of the Admiralty, heeft in het Lagerhuis te Londen medegedeeld dat de kruiser verouderd is en geleidelijk dient te worden vervangen door oorlogs schepen die geleide projectielen afvuren en in de toekomst vermoedelijk de voor naamste verdedigers van vliegdekschepen zullen zijn. Thomas heeft de begroting van marine, groot 391.550.000 pond ster ling, ingediend. De regering, aldus Tho mas, is voornemens in een atoomoorlog ter zee de nadruk te laten vallen op een vrij wel geheel zelfstandig opererend, voor eigen bescherming zorgend drijvend vlieg veld. Naar aanleiding van klachten dat de Britse vloot geen kruisers telt die zich kunnen meten met de nieuwe Sovjet kruiser „Sverdlovsk", zei Thomas, dat de Britse vloot tegenover schepen van dat type vliegdekschepen en hun vliegtuig parken moet stellen. Hij zei dat de geprojecteerde drijvende basis voor geleide projectielen een oorlogs schip van ongeveer 10.000 ton zal -zijn dat ongetwijfeld de plaats van de kruisers zal innemen. Thomas zei dat de regering voor nemens is nog dit jaar geleide projectielen te bestellen opdat men zo spoedig moge lijk een eerste schip van het nieuwe type kan bouwen, dat de marine gaat gebrui ken voor proeven met geleide projectielen. De stichting „Het leven begint bij Veer tig," gevestigd te Amsterdam, heeft bij de officier van justitie in Den Haag een aan klacht ingediend ter zake van het misbruik maken van de naam der stichting door degenen, die als „Haagse afdeling van de stichting" contact met het ministerie van Sociale Zaken hebben opgenomen om te komen tot een vorm van samenwerking tussen de stichting en het rijksarbeids bureau. Zoals bekend weigert de stichting zulk een samenwerking, die zij als remmend voor haar activiteit ziet. Zij weigert te erkennen dat haar arbeidsbemiddeling als „dilettantisch" kan worden gekarakteri seerd. Het is op die grond dat de minister de stichting een vergunning tot zulk een bemiddeling niet heeft verleend. De stichting zegt „wij kennen geen plaatselijke afdelingen." Wie eenmaal op een van onze Wadden eilanden geweest is, blijft tot het einde zijner dagen een minnaar van hun stille, gelukzalige schoonheid. Zo heb ik mijn hart verpand aan Terschelling en er gaat geen jaar voorbij of ik ga daar ten minste eenmaal, doch meestal twee keer in Juni en in September naar toe. En telkens is het voor mij een openbaring dit prachtig ste en blankste aller stranden te betreden; over de smalle bospaden, door de dood stille duinen of de weilanden te gaan, of over de Bosplaat, dit ruige, onberepte, door duizenden vogels bewoonde natuurreser vaat te zwerven. Er is geen plaats in Nederland waar de rust en de stilte heilzamer zijn dan op dit eiland, dat zijn tienduizenden bezoekers alleen maar zichzelf geeft, in al zijn een voud en zonder alle „amusejnenf en „ser vice" en „comfort", die voor mij op den duur zo onverdraaglijk zijn. Terschelling bezit geen bars, geen strijkjes, geen enter tainers, geen hotelportiers met bijbehoren de piccolo's, geen cabarets of dansgelegen heden. Het is alleen maar een prachtig eiland. En nu wil Defensie Terschelling gaan veranderen in een militair exercitie- en schietterrein. Nu wil men er tank- en schietbanen gaan aanleggen en de lucht doen weergalmen van de salvo's. Na tien kanonnades zullen de vogels van de Bosplaat voorgoed wegvluchten en na één wei-doorschoten seizoen zal het vreemdelingenverkeer hebben opgehouden te bestaan. Ik vind dit nogal belangrijk. In vind het nogal belangrijk wanneer Terschelling en Vlieland, die een toe vluchtsoord voor zo'n zestigduizend men sen per seizoen zijn, uit deze zeer zegen rijke functie worden weggeschoten. Het zijn juist de eenvoudigsten en minst eisenden onder de vacantiegangers, die hierdoor zullen worden gedupeerd. De overheid mag, dunkt mij, wel eens heel goed overwegen of haar militaire plannen niet een zodanig a-sociale strekking heb ben, dat zij dienen te worden opgegeven als zijnde in strijd met het maatschappelijk belang. Ik weet dat „militaire noodzaak" een machtig begrip is waarvoor „alles moet wijken". Als ik Kamerlid was zou ik niet temin de minister de vraag willen stellen, of de toekomstige atoom-oorlog bij voor baat als verloren moet worden beschouwd, indien een der laatste rustige vacantie- oorden niet aan de Nederlandse samen leving onttrokken wordt, en of Zijne Excel lentie werkelijk van oordeel is dat het be houd van de vrede afhangt van schietoefe ningen op Terschelling en Vlieland; of dat althans dit behoud door de schietoefeningen waarschijnlijk zal worden gemaakt. Een bevestigend antwoord op deze vra gen zou de enige rechtvaardiging kunnen zijn van de beoogde a-sociale maatregel. ELIAS (Inmiddels is bericht, dat het oorspron kelijke plan van het ministerie van Oorlog ingrijpend gewijzigd is, ofschoon nog niet duidelijk is geworden in hoeverre deze wijzigingen tegemoet komen aan de wijd verbreide bezwaren. Red.). Een ogenblik bleven de jongens sprakeloos staan, kijkend naar het nieuwe huisje... Toen stormden ze de struiken uit en renden er naar toe. Vóór het blokhuisje bleven ze staan en keken er met grote ogen naar. Wat was dat mooi! De nieuwe stammetjes, waaYvan het huisje was opgebouwd, glommen in het zon licht; de ramen weerkaatsten vrolijk het licht van de wolken. „Wel herenwat zeg je er van?", lachte Pilon vrolijk. „Is het naar je smaak?" De jongens dansten nu juichend om de hut heen. „O, wat prachtig!!Een mooi, nieuw huisje! Voor ons, Pilon?" „Natuurlijk!", lachte Pilon. „Voor mijzelf niet, hoorik héb al 'n huis!" „Hoeraaad". schreeuwden ze. „Wat 'n reuze fijn huisje!!" En Pilon keek dat tevreden aan: hij was blij, dat de andere Kabouters hem hadden geholpen, het te bouwen ADVERTENTIE Geheel gratis geven wij aan iedereen ook voor niet leerlingen van onze Rijschool Avondlessen in VERKEERSTHEORIE en AUTOTECHNIEK Vraagt inlichtingen HAGELINGERWEG 134 - SANTPOORT Tel. K 2560 - 8930 Bijkantoor: Dennenstraat 12 - IJmuiden Tel. 6200 Vrijdagavond had de oudercommissie van de openbare Kleuterschool „Meeuwen nest" in de speelzaal van de school een ouder-contact belegd. De voorzitter van de cudercommissie, de heer G. H. v. d. End, sprak in zijn ope ningswoord zijn teleurstelling over de ma tige opkomst uit, temeer waar deze avond in het teken van het kienspel stond met een keur van prijzen en waarvoor de or ganisatoren reeds geruime tijd de voorbe reidingen hadden getroffen. Hij zeide dat getracht zal worden binnenkort nogmaals een avond te beleggen, waarbij hij een be tere opkomst hoopte te verkrijgen. De heer v. d. End bleek over de gang van zaken van de school niet ontevreden, evenals de spaarkas tot tevredenheid loopt. Niettemin is gr deze avond uiterst gezel lig gekiend onder het genot van een kopje koffie, terwijl de muziek van twee accor deons de stemming nog verhoogde. Lassers naar filmavond in Haarlem De lasclub Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek, afdeling IJmond, waartoe ook de lasclub Velsen behoort, heeft alle „IJmond"-leden uitge nodigd voor een op Vrijdag 11 Maart in het restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem, te houden filmavond. Vertoond zullen worden de geluids- en kleurenfilm over de staalfabricage in een van Engelands grootste staalfabrieken „British Steel" en een film over de fabri cage van electroden, eveneens een geluids film in kleuren, „Soudometal". (vertaald uit het Engels) 33 v „De bewuste vader doet dit vanzelfspre kend, of persoonlijk, of per telefoon", ver volgde ze. „En alle slachtoffers, met wie ik gesproken heb, deden me dezelfde ver haal. Ze werden in enige zeer comfortabel ingerichte kamers opgesloten en uitstekend behandeld: verrukkelijke maaltijden, drank en sigaretten, boeken en een uitstekend bed. Alleen tijdens het ontvoeren was de behandeling uiteraard enigszins ruw. Maar al deze jonge mensen hebben me verteld, dat degene, die hen ontvoerde, ziin ver ontschuldigingen aanbood voor de „nood zakelijke" ruwe behandeling. Hoe vindt u dat? Een beetje fantastisch, hè? Maar het is absoluut waar!" Het duurde er.kele ogenblikken voordat sir Geoffrey sprak. Zowel hij als Frensham keken Daphne enigszins hulpeloos aan Het was alsof ze geen woorden konden vinden, om hun verbazing tot uitdrukking te brengen. „U zult natuurlijk willen weten", zei de jonge vrouw, terwijl ze opnieuw een siga ret opstak, „hoe ik in deze zaak betrokken ben gei aakt. En waarom ik me niet eerder tot u heb gewend. Laat ik beginnen met de eerste vraag te beantwoorden". Ze vertelde uitvoerig over haar onder houd met Joan Winters en haar gesprek met sir Jehn Larraby die ze echter niet met name noemde, doch als meneer X. aanduidde. „Hij liet me plechtig beloven, dat ik me niet tot de politie zou wenden", legde ze uit, „daarom kan ik u ook niet zijn naam noemen. Hij had het losgeld betaald en zijn dochter kwam ongedeerd terug. De volgende dag kwam ze in eigen persoon bij mij op kantoor en vertelde me haar ervaringen. Behalve het feit, dat ze opge sloten was geweest, viel er op de behan deling niets aan te merken. In alle geval len hetzelfde verhaal! Maar nu komen we aan de vermoorde man: Seymour Went- worth. En ik kon u er toen niet langer buitenhouden. Hij is zoals u al weet privé-secretaris van meneer Herrison. Wat u echter nog niet weet, is, dat Susan Her rison het eerste slachtoffer was van „De Zwarte Spin". Ik ben met Herrison gaan praten, omdat het me interesserde wat hem er toe gebracht had om het losgeld te betalen en om te horen welke refe rentie hij had gekregen, maar in zijn geval bleek er géén referentie te zijn geweest! zijn dochter was klaarblijkelijk het eerste slachtoffer van deze ber.de!" „Hoe kwam hij er toe te betalen?" vroeg sir Geoffrey. „Dat wilde ik ook weten", antwoordde Daphne. „En hij legde me u;t, dat er op het moment van die ontvoering een vriend van zijn secretaris bij hem logeerde, die zijn dochter Susan ten huwelijk had ge vraagd, en die, hoewei hij een blauwtje had gelopen, nog steeds dol op het meisje was. Volgens Herrison's verhaal was deze jongeman radeloos over Susan's ontvoering en bood hij aan om zelf het losgeld te be talen, als Herrison 't niet wilde doen Om 't kort te maken: Herrison werd door deze jongeman er toe overgehaald om te betalen en zijn dochter kwam ongedeerd bij hem terug. Zowel Susan als haar vader waren vol lof over Wentworth, alsook over diens vriend, die George Strawson heet. Hoewel ik me ten opzichte van Wentworth vrij zeker voelde, voelde ik me helemaal niet zeker over die figuur van George Strawson. Ik zette hem dus op mijn lijstje van verdachte personen". „En daar staat hij zeker nog op?" vroeg Frensham. „Inderdaad, en méér dan ooit! Laten we hem momenteel echter nog even bui ten beschouwing laten. Kent u of hebt u wel eens gehoord van een zekere prof. Mentonleigh"" „De bekende geleerde?" „Juist hem bedoel is. Zijn pupil werd óók ontvoerd. Ik heb met hem een onder houd gehad en hij vertelde me hetzelfde verhaal als de anderen. Hij zal ih deze zaak nog een rol spelen, al laat ik hem nu nog verder even rusten. Ik wil 't nu eerst over het allerlaatste geval van ont voering hebben, en aangezien ik aan de vader van dit slachtoffer óók geheimhou ding heb beloofd zal ik hem aanduiden als meneer Y". De politiemannen knikten begrijpend en ze vervolgde: „Ik kon hier een stap ver der komen. De ontvoering zelf kon ik he laas nog niet verhinderen, maar ik had een onderhoud met de vader vóórdat deze het geld had betaald. Hij was vastbesloten het te betalen en ik hield hem niet te gen Ze glimlachte en legde nader uit: „Na tuurlijk maakte ik me daardoor min of meer medeplichtig, maar ik moest dat riskeren. Ik zei teger. Y, dat hij met mij mee moest werken en dat er dan een rede lijke kans bestond, dat we een gevaar lijke bende zouden kunnen ontmaskeren. Hij zou het geld overdragen en ik zou een kans krijgen om die schurken, die het in ontvangst namen, te achtervolgen en mis schien zelfs hun hoofdkwartier kunnen ontdekken". „Gelukte dat?" „Tot mijn spijt moet ik ontkennend antwoorden. Het lot was me niet goed gunstig gezind en we werden om de tuin geleid. Maar ik zal u precies vertellen, wat er gebeurde...." Ze deelde hun mede, hoe ze met eigen ogen Wyndham Beverley, die ze nog steeds meneer Y noemde, op de bewuste plaats met de schurken had zien praten, en hoe haar compagnons op de loer hadden gele gen om de grote zwarte auto te achter volgen. Helaas was hun achtervolging ech ter mislukt door het incident bij de bocht van de weg, waar ze het meisje hadden aangetroffen „Natuurlijk was hun eerste gedachte", vervolgde ze, „dat dit opzettelijk zo was gearrangeerd maar dat bleek niet juist te zijn. Begrijpt u me goed, de achtervolging zou, hoe dan ook, mislukt zijn, of hier nu boos opzet in het spel was of niet: toen ze de bocht van de weg om kwamen, lag he't meisje op de weg en stond haar auto daar als een obstakel. Het was een kwestie van remmen en stoppenóf haar over rijden. En natuurlijk stopten ze!" „En is nu gebleken, dat dit meisje niets te maken heeft met die lieden in de zwarte auto?" „Het meisje gaf hun haar naam en adres en mijn medewerkers gingen haar antecedenten onmiddellijk na. Inderdaad bleek, dat ze niets met deze schurken te maken kon hebben. Ze was juist uit haar auto gestapt en wilde de weg oversteken, toen die grote zwarte auto de hoek om kwam suizen en haar bijna ondersteboven reed". De politiemannen keken haar ernstig aan. „U bent dus niet veel verder gekomen, als ik 't goed begrijp", merkte sir Geoffrey zachtjes op. „Tóch wel, gelukkig!", antwoordde ze. „Ik kom nu terug op Seymour Wentworth, die naar u bekend is vlak voordat hij neergeschoten werd, met mij telefoneerde. Ik heb u nog niet verteld, dat hij mij gisteren op mijn kantoor opzocht en me daar een verrassende onthulling deed". Ze vertelde hem het verhaal, dat Went worth haar had gedaan, en de beide man nen keken elkaar vol verbazing aan. „Ik drong er natuurlijk bij hem op aan, dat hij er aan niemand iets moest vertellen en dat hij Strawson heel gewoon moest be handelen. Maar toen hij mijn kantoor ver liet, liet ik hem, voorzichtigheidshalve, schaduwen. En daarbij kwamen we tot de ontdekking, dat iemand anders hem' ook schaduwde. De man, die dit soort karweitjes voor mij opknapt, een prima kracht ging teh- slotte de man, die Wentworth schaduwde, na en bracht mij verslag uit." Ze hield even op en voegde er dan met een triomfantelijke klank in haar stem aan toe: „Het bleek de butler van prof. Men tonleigh te zijn....!" Ze wist, dat ze indruk had gemaakt, maar voordat een van de politiemannen iets had kunnen uitbrengen vervolgde ze: (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9