Zwitsaletten PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Plan voor een ondergrondse spoorweg in Amsterdam Minister Staf: er gaan geen grote gebieden natuurschoon verloren Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag „Ban alle wapens uit" Politie deed inval in speel bank te Baarle-Nassau Moveo naar Deventer Gezant in Finland plotseling overleden Terrein bij Bndel komt in aanmerking Zeven bemanningsleden van Willem Ruys in arrest Eén dode bij verkeers ongeval bij Maarheze zo Kosten: ruim f 8 millioen per kilometer voor tzveelijnsnet van totaal 14 kilometer Prof. Lonsdale sprak op pacifisten-bijeenkomst „De Hollandsche Molen" hield jaarvergadering Noodlanding Tiger Moth en zweefvliegtuig Het gebruik van Waddeneilanden voor militaire doelen KOU, GRIEP, KOORTS Sociaal programma der KAB wordt progressiever bij groter arbeidswelvaar* Kerkelijk Nieuws Koninklijk medeleven met slachtoffers in Australië Indonesische politie-actie Herbouw provinciehuis van Zuid-Holland Heringa Wuthrich ió Uet r SPINNEWEB DRAAD MAANDAG 7 MAART 1955 „Een stad van een millioen inwoners is in principe rijk voor een ondergronds spoorwegnet", zo schrijft ir. F. W. Keppler, chef van het kantoor Amsterdam der Hol landse Beton Maatschappij, in „De Inge nieur" van deze week. Hij concludeert verder dat Amsterdam, met zijn bekende snelheid van plannenver- werkelijking, dus nü al ernstig de aanleg van zulk een ondergrondse zou moeten aan overwegen en hij denkt daarbij aan een net ter lengte van 15 tot 20 kilometer. „De Noord-Zuid-lijn, die natuurlijk bij het Centraal Station begint zou Singel en Leidsegracht moeten volgen. Tussen Singel en Herengracht zal dus een doorbraak on vermijdelijk zijn. Vervolgens loopt het tracé langs Nassaukade en Stadhouders kade, om bij het rijksmuseum af te buigen naar de Boerenwetering. Bij de Apollohal maakt de baan wederom een zwenking om langs het Noorder-Amstelkanaal het sta dion te bereiken. Het tweede tracé is een ringlijn. Van het Centraal Station wordt langs de te saneren Houttuinen of Westerdokstraat de Prinsen gracht bereikt. Door de Westerstraat gaat deze lijn naar de Nassaukade. Van Leidse gracht tot Rijksmuseum vallen beide lijnen samen. De ringlijn volgt dan de stadhou derskade tot de Amstel, om via Binnen- Amstel, Kloveniersburgwal, Nieuwmarkt en Geldersekade weer bij het Centraal Sta tion uit te komen. De gezamenlijke lengte van dit net zou 14 km zijn. Ir. Keppler verwacht van de Noord-Zuid lijn een betere kans op rende ment dan van de ringlijn. Deze laatste wordt echter onmisbaar als men de uiter ste consequentie uit de aanleg wil trekken en alle tram- en buslijnen uit het stadsdeel binnen de ringlijn verwijdert. Verder zou Nieuw-West wellicht het eerst voor een ondergrondse in aanmerking komen. Het lijkt ir. Keppler onwaarschijn lijk dat een tunnel onder het IJ naar Noord, ook al zou men deze slechts enkel- sporig maken, rendabel zou kunnen zijn. Hij motiveert zijn project aldus. De bouw van de tunnels onder de grach ten geeft veel minder hinder, dan in stra ten en pleinen. De kosten van het omleg gen van de talloze kabels, rioleringen en leidingen worden bespaard. Zeer belangrijk is, dat men met het heiwerk voor de hulp- damwanden voor de bouwsleuf op rede lijke afstand van de paalfunderingen van de huizen blijft. Het tunnelprofiel komt echter onder de grachten dieper te liggen dan in een straat, waardoor de bouwkosten stijgen. Boven dien zal men aanzienlijke kosten krijgen voor het slopen en weer opbouwen van de bruggen en sluizen, die in het tracé liggen. Vele bruggen vragen echter toch dringend om verbreding. Om een inzicht in de aanlegkosten te krijgen berekende ir. Keppler een profiel voor een tweesporige tunnel, gelegen onder en gracht. Inwendige hoogte en breedte zijn op 4 m. aangehouden. De kosten berekende hij op 3.200.000 per km. Hierbij komen dan per km onge veer twee stations en de uitgaven voor ver vanging van bruggen en sluizen in het tracé. Verder komen op de begroting het ballastbed en de sporen, de electrische in stallatie, het signaalstelsel en de beveili gingen, het rollend materieel en een cen trale werkplaats. In totaal zal men daarom op 8 a 10 millioen gulden per km moeten rekenen. De Noord-Zuidlijn komt dan op ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.1D Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de huis vrouw. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte mu-' ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Ka mermuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Ka merkoor. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Gevarieerd program ma. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Orgelcon cert. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Pla ten. 23.2524.00 Filmprogramma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. Hierna: Katholiek nieuws. 8.20 Pla ten. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor de vrouw. 11.2" Schoolradio 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: De vierde muze in Suriname cn de Neder landse Antillen. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amu sementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Koorzang. 19.45 Lijdensmedi tatie. 20.45 Koorzang. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Miguel Manara (Don Juan de Manar), opera <3e en 4e'be drijf). 22.20 Uit het Boek der Boeken. 22.35 Platen. 22.45 Nederlandse les. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Viva Juan, tele visie-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Sym phoniemuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Geva rieerde muziek. 17.40 Altviool en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Causerie. 20.30 Dis cussie. 21.00 De Schelde, oratorium (I). 22.00 iNeuws. 22.15 Viool en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). 56 a 70 millioen, beide lijnen tezamen op 110 h 140 millioen. Ir. Keppler acht verder een niet te hoog passagierstarief en een grote frequentie van de métrodiensten noodzakelijk om tot een rendabele exploi tatie te komen. In de grote aula van het Koninklijk In stituut voor de Tropen in Amsterdam heeft prof. de, Kathleen Lonsdale, hoogleraar in de kristallografie en de chemie aan de Universiteit van Londen, Zaterdagavond een lezing gehouden over „Wetenschap, godsdienst en politiek". Mevrouw Lonsdale, die onlangs een reis gemaakt heeft naar bijna alle „vrije naties," vertelde, dat zij in die landen met allerlei mensen gesproken heeft en overal een bijna tastbare angst voor een nieuwe oorlog heeft moeten con stateren. In haar gesprekken met Indiase en andere Aziatische leiders was haar ech ter ook gebleken, dat er in het Verre Oos ten veel ontevredenheid heerst over de status quo in de wereld, en dat veel van die ontevredenheid gerechtvaardigd is: in India bijvoorbeeld is de gemiddelde levens standaard slechts het veertiende deel van de onze. Zij had dan ook de overtuiging gekregen, dat grote politieke en economi sche veranderingen onafwendbaar zijn, maar het geloof, dat dit niet langs vreed zame weg zou kunnen geschieden, kon zij niet delen. Velen menen nog steeds dat kracht en bewapening de enige middelen zijn tot het handhaven van de wereldvrede, maar volgens prof. Lonsdale leidt „dit ver schrikkelijke kansspel" vrijwel onafwend baar tot oorlog, en dan een oorlog die wel licht de gehele mensheid vernietigen zal. „Om deze gruwelijke slachting te verhin deren is het nodig, dat alle mensen zich bezinnen op hun houding ten aanzien van dit probleem. De geleerden zouden, zoals ik doe, moeten weigeren mee te werken aan de totstand koming van alle wapenen, want de uitban ning van de atomische strijdmiddelen alleen is een practische onmogelijkheid. In de eerste plaats zou er nooit een afdoende contrftle op de aanmaak van de atoombom men e.d. geschapen kunnen worden, maar zelfs als dit tot op zekere hoogte lukken zou, dan zijn er altijd nog de bacteriologi sche strijdmiddelen, die even noodlottige gevolgen kunnen hebben als de waterstof bom, en aan welker totstandkoming de wetenschap die zich haar verantwoorde lijkheid jegens de mensheid bewust is, dus ook niet dient mee te werken." „Maar ook de gewone mensen hebben een taak in deze. Ik zou willen dat zij alle mili taire en para-militaire plichten zouden weigeren, ook wanneer zij, gelijk ikzelf, daarvoor in een kerker gestopt worden. Niemand wil immers oorlog, maar toch lalen wij ons bij de voorbereiding daarvan inschakelen om elkaar en anderen uit te moorden. De wereldvrede steunt op het ogenblik op het lemen voetstuk van macht en angst, maar dit is 'n verraderlijke basis. Angst kan alleen terughouden, nooit vijan den verzoenen en tot zulk een verzoe ning der volken zal het toch moeten komen. Het enige alternatief is: afschaffing van alle militaire organen en overleg op basis van gelijkheid tussen alle volken der aarde. Beantwoordt haat met vriend schap, leugens met openhartigheid en heb zucht met edelmoedigheid, zo alleen kan de basis gelegd worden voor een duurzame vrede. Deze methode brengt een zeker risico met zich mee, maar dat moeten wij aanvaarden. Volharden in de tegenwoor dige politiek van ouderwets denken is in elk geval vele malen riskanter." De bijeenkomst stond onder auspiciën van het Genootschap der Vrienden (de Quakers"), Kerk en Vrede, de Doopsge zinde Vredesgroep, "de Mennonite Central Committee, De Derde Weg en de Biblio theek- en Documentatiedienst. Prof. Lons dale's toespraak, die door enkele honder den belangstellenden werd aangehoord, werd vertaald door dr. A. Romein—Ver schoor. Zondagavond hebben de Belgische en de Nederlandse politie gezamenlijk een inval gedaan in het speellokaal van de Belg Sooy van den Eynde in het „niemandsland" van Baarle Nassau. De Nederlandse spelers werden overgebracht naar het politie bureau van Baarle Nassau, waar na ver hoor procesverbaal tegen hen werd opge maakt. Het speelmateriaal werd in beslag genomen. De Belgische bezoekers werden door de Rijkswacht verhoord. Zondagmiddag heeft de Haagse politie bij een inval in een huis in de Sweelinck- straat twaalf personen betrapt bij het spe len van baccarat. De zes mannen en zes vrouwen werden in het hoofdbureau van politie opgesloten. Een bedrag van onge veer 600 gulden werd in beslag genomen. Vele molens draaien weer dank sij overheidssteun In de Zaterdag te Amsterlam gehouden jaarvergadering van „De Hollandsche Molen" heelt de voorzitter, ir. F. Stokhuy- zen, de overheid dank gebracht voor de steun aan de vereniging, waardoor veie molens weer draaiende konden worden gemaakt. De secretaresse,.mei. E. F. Caro, gaf in haar verslag een overzicht van de herstelde molens in Nederland.Wat Noord holland betreft wordt genoemd de snelle restauratie va.n de molen „De Groot" te Alkmaar. Dc stofmolen te Wiidenes werd eigendom van de gemeente en daardoor gespaard. Op de begane grond huisvest deze molen een kantklosschool. De maal zolder is tot jeugdhuis ingericht. In de Zaanstreek is men voornemens de molen „De Dood" te Zaandijk en zijn over buur, de oliemolen „De Ooievaar" in Zaandam, onder handen te nemen. De Mo len „Het Prinsenhof' gaat weer meel ma len inplaats van zaagsel. De molen „De Duinjager" in Zaandam wil men trachten als verfmolen te laten werken. „De Huis man" in Zaandam zal, als voorbeeld van een klein type industriemolen, worder overgeplaatst naar het Zaanse buurtje, dat in Zaandam wordt gebouwd om de herin nering levend te houden aan de pittoreske schoonheid van de Zaanstreek. Er wordt aandacht besteed aan de molens bij de hoofdstad die dooi- uitbreiding van de stad (de molens aan de Haarlemmermeerweg) of door vergraving der omgeving (de Rie- kermolen op de weg naar Schiphol) waar schijnlijk verplaatst zullen moeten wor den. Ongeveer honderddertig oorlogsinvaliden uit ons land zullen op bevrijdingsdag, 5 Mei te gast zijn in Deventer. Burgemeester Bloemers heeft dit de Moveo (Meer Ont spanning Voor Ernstige Oorlogsinvaliden) laten weten. Tot dusverre zijn de oorlogsinvaliden reeds te gast geweest in Hilversum, Har derwijk, Zwolle, Eindhoven, Arnhem en Nijmegen, waar de invaliden met mede werking van de burgerij een programma kon worden voorgezet. De Nederlandse gezant in Finland, mr. J. I. Noest, is Zaterdagavond plosteling in een ziekenhuis te Helsinki aan een hart kwaal overleden. Hij was pas het vorig jaar benoemd tot gezant in Finland. De heer Noest werd op 2 Augustus 1895 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeerde in Leiden rechtswetenschappen. In 1924 werd hij benoemd bij de consulaire dienst te Londen; een jaar later ging hij naar Sin gapore, waar hij in 1927 werd benoemd tot vice-consul. Na achtereenvolgens werk zaam te zijn geweest te Calcutta, Shanghai, Bangkok en Kaapstad werd hij in 1932 waarnemend consul-generaal te New York. Na een jaar werkzaam geweest te zijn op het departement van Buitenlandse Zaken, bekleedde hij verschillende posten, achter eenvolgens in Gent, Rio de Janeiro. Cara cas, Bogota en San Francisco. In Novem ber 1940 werd hij consul-generaal te Chi cago, welke functie hij tot November 1944 uitoefende. Van 1944 tot 1948 was mr. Noest gezant te Havana. In 1948 werd hij benoemd tot consul-generaal te Sydney. Verleden jaar volgde hij mr. Van der Vlugt op als gezant te Helsinki. Mr. Noest was ridder in de Orde van Oranje Nassau, grootofficier in de Kroonorde van België, ridder derde klasse in de Orde van de Kroon van Thailand en grootofficier in de Orde van Verdienste van Cuba. Een Tiger Moth van de Rijksluchtvaart school te Eelde met aan de sleepkabel een zweefvliegtuig van het vliegveld Teriet, heeft Zaterdagavond bij Tinnaarloo (ge meente Vries) een noodlanding moeten maken. De Tiger Moth was op weg van Teriet naar Eelde, waar de volgende week het zweefvliegcentrum zal worden geopend. Even voorbij Assen begonnen de weers omstandigheden slechter te worden en in Vries kwam de sleep in een sneeuwbui te recht. Het zekere voor het onzekere ne mende, heeft de piloot, de leerling E. Bonts van de Rijksluchtvaartschool te Eelde, een mooi besneeuwd weiland opgezocht, waar op hij een uitstekend geslaagde noodlan ding heeft uitgevoerd. Ook het zweefvlieg tuig met twee inzittenden, de zweefvlieg tuiginstructeurs Van Varik van Teriet en Sierks van Eelde, moest de noodlanding maken. De vliegtuigen werden zelfs niet beschadigd. ADVERTENTIE rijn snel en afdoend te bestrijden met: "'et Z W!TSAL preparaat De minister van Oorlog: en Marine heeft op vragen van het CPN-lid van de Tweede Kamer dc heer Haken, over het eventueel gebruik van enkele Waddeneilanden voor militaire doeleinden, geantwoord dat hij niet voornemens is enig plan door te voeren, dat een ernstige belemmering zal vormen voor de duizenden vacantiegangers op de Waddeneilanden. Hij 'heeft geen maatregel in overweging welke tot gevolg zal hebben, dat het aantal vacantiegangers, die hun vacantia op de Waddeneilanden plegen door te brengen, aanzienlijk zal af nemen tot grote materiële schade van allen die in het tourisme en het vreemdelingen verkeer hun bestaan vinden. Geen grote gebieden, die voor het behoud van het natuurschoon van uitzonderlijk belang zijn, dreigen verloren te gaan, zo zegt de minister. Hij is voornemens vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur en van de be trokken economische, recreatie- en natuur" schoonbelangen te raadplegen en waar nemingen ter plaatse te doen, om ter be perking van het gebruik van de in ons land zo schaarse terreinen oefeningen van de Koninklijke Luchtmacht in het schieten, bommen- en raketwerpen, zoveel mogelijk boven water te doen geschieden. Echter is toch nog een minimum aan vaste grond voor opstelling van doelen, respectievelijk van tanks vereist. Op de Vliehoms op Vlie land is een doelterrein in gebruik. Thans wordt overleg gepleegd om dit terrein tevens dienstbaar te maken als opstellings plaats voor enige tanks, waarvan het ge bruik zeer wel op tijden buiten het toe ristenseizoen kan worden gesteld. Voorts Metaalbewerkers vergaderen Vandaag houdt de Nederlandse Katho lieke Metaalbewerkersbond St. Eloy te Utrecht de bondsraadsvergadering, onder voorzitterschap van de heer J. G. van de Brink, die enkele problemen in de Katho lieke Arbeiders Beweging en in St. Eloy besprak. De KAB en de NKMB hebben volgens de heer Van de Brink nog heel wat op hun programma staan, dat in de kortst mogelijke tijd verwezenlijkt dient te wor den. Voor wat de metaalnijverheid betreft dacht de voorzitter aan een betere oude dagsvoorziening, een beter gefundeerde winstdelingsregeling, een goed omschreven en functionerende bedrijfsrechtspraak en in het bijzonder aan de zijns inziens al te trage ontwikkeling naar de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie. Naar sprekers overtuiging zal, naarmate er meer welvaart wordt geboren uit de arbeid, het sociaal programma van de Katholieke Arbeiders Beweging zich wijzi gen in progressieve zin. Hij wilde daarmee aaentonen dat de werkelijkheid niet uit het oog wordt verloren bij het bekampen van de materialistische geest en mentaliteit. „Daarom is structuurvervorming nodig, maar ook geestelijke vernieuwing, want zonder geestelijke vernieuwing hebben structuur-hervormingen geen basis." Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. P. Pras) H. J. S. Kalf te Bennebroek; te Mo lenaarsgraaf J. Vos, cand. te Huizen (N.H.)I Benoemd tot hulpred. te 's-Gravenhage (Wijkgem. 8/9) ds. I. Voorsteegh. em. pred. aldaar; idem te Weslerlee-Heiligerlee J. D. v. d. Veen, a.s. em. pred. te Ruinerwold. Bedankt voor Wierden J. Wieman te Oude water. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam (als pred.-gods dienstleraar) F. R. M. Elders, cand. aldaar. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Loosdui- nen (4e pred.pl.) C. H. Appelo te Nijkerk. Tweetal Geref. Kerken te 's-Graven- hage-Moerwijk: ds. H. van den Berg te Sassenheim en ds. H. H. Grosheide te Rot- terdam-Charlois. Geref. Gemeenten Bedankt voor Utrecht H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in een boodschap aan Koningin Elizabeth uiting gegeven aan hun oprecht medeleven met de slachtoffers van de overstromingsramp in New South Wales, Australië. Koningin Elizabeth van Engeland heeft in een boodschap geantwoord er van over tuigd te zijn, dat de inwoners van New South Wales deze boodschap van het Nederlandse Koninklijke Huis, welke is doorgezonden aan de Australische gouver neur-generaal, Sir William Slim, zeer zullen waarderen. is overleg gaande omtrent het inrichten van nog een doelterrein voor de Konink lijke Luchtmacht. Hiervoor is echter geen grote oppervlakte en ook geen begroeide of als natuurschoon waardevolle grond nodig. Gedacht wordt aan de Noordvaardèr bij Terschelling. Het overleg- heeft er be reids toe geleid, dat dc Boschplaat op Ter schelling buiten beschouwing wordt ge laten. De minister is nog in beraad omtrent de verwerving van een oefengelegenheid on der Budel, groot ongeveer 1000 ha, ten dienste van herhalingsoefeningen. Dit ter rein zal in ieder geval voor recreatieve doeleinden opengesteld blijven. De in ge bruik zijnde oefenterreinen zijn onvol doende voor een doelmatige oefening. Des alniettemin aanvaardt de minister, dat. be langrijke uitbreiding niet kan plaats vinden zonder dat aan de voornaamste doelstelling van de militaire inspanning te weten het lichaamelijke en geestelijke welbevinden van ons volk op het eigen grondgebied tekort wordt gedaan. Hij zoekt "de oplossing van zijn problemen dan ook in NAVO-verband. Hij kan hierin slechts slagen, wanneer, hij kan wijzen op de wezenlijke offers die ons land in deze brengt. De Indonesische politie heeft verleden week zeven bemanningsleden van het Ne derlandse passagiersschip „Willem Ruys" gehaald toen het schip de haven van Tandjong Priok reeds had verlaten, zo werd Zondag te Djakarta gemeld. Het Indonesische persbureau Antara meldt dat een motorboot van de politie de /.Willem Ruys" achterna ging, nadat deze Donderdag genoemde haven had verlaten. De motorboot dwong het Nederlandse schip tot stoppen nabij het eiland Onrust. De politiemannen gingen vervolgens aan boord en arresteerden de zeven mannen. Zij werden naar Tandjong Priok terug gebracht en daar vastgehouden. De politie weigerde de reden van de arrestatie te noemen. Zondagmiddag zijn op de Rijksweg onder Maarheeze twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. In de ene wagen, die zeer snel zou hebben gereden, zaten twee Canadezen in burger. In de andere wagen zaten de heer C. Hoogstede uit Maastricht en zijn zuster. De gevolgen van de botsing waren ver schrikkelijk. Beide wagen3 werden nage noeg geheel vernield. De heer Hoogstede overleed bij aankomst in het ziekenhuis te Weert aan de gevolgen. Z\jn zuster, die naast hem had gezeten werd gewond. Een der Canadezen, die naast de bestuurder had gezeten die enige snijwonden opliep, werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven. De beide Canadezen, L. Cattell en K. Kil leen, waren op weg van Antwerpen naar Duitsland, waar zij de wereldkampioen schappen ijshockey wilden bezoeken. Cat tell kreeg een kaakfractuur en Killeen een oogverwonding. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan Provinciale Staten over de voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe provinciehuis thans medegedeeld dat zij van ir. F. P. J. Peutz de toezegging hebben ontvangen, dat het uitgewerkte ontwerp met kostenbegroting en bestek voor de fundering met de kelders en het betonskelet omstreeks 1 Mei aanstaande gereed zal zijn. Tot de Commissie Regulering Uitvoering Bouwwerken van Lagere Publiekrechte lijke Lichamen hebben Gedeputeerde Sta ten inmiddels het verzoek gericht te be vorderen dat op korte termijn goedkeuring wordt verleend voor de bouw van het nieuwe provinciehuis. Wanneer de teke ningen en andere bescheiden, nodig voor de aanvrage van de bouwvergunning, ge reed zijn, zal deze aanvrage eveneens wor den ingediend. Buitenlanders. Uit een onderzoek in 1060 Zwitserlandse hotels, die aangesloten zijn bij de vereniging van Zwitserse hoteleigenaars, blijkt dat 46 percent van de 2300 employees buitenlanders zijn. Verkeer. Met ingang van heden is het centrum van Parijs verboden voor door dieren getrokken voertuigen, handkar ren en zware vrachtauto's gedurende de daguren. Als dit niet genoeg resul taat oplevert, aldus de politie, zal men tot een parkeerverbod overgaan. Noodlijdend. De eigenaren van de 360 zwavelmijnen op Sicilië zullen op 20 Maart de mijnen sluiten, omdat de re gering, naar zij zeggen, haar belofte om de noodlijdende industrie te steunen, niet is nagekomen. Al maanden lang zijn de ondernemers niet in staat ge weest de arbeiders te betalen. De zwa- velindustrie is noodlijdend geworden, toen na de Koreaanse oorlog de vyereld- prijs sterk daalde en men niet meer kon concurreren met het goedkopere Amerikaanse product. Geheim. Een Egyptisch militair hof heeft het proces beëindigd tegen zes Joden en een Jodin, die er van beschuldigd waren leiding te hebben gegeven aan onder grondse communistische activiteiten in Egypte. Het proces werd achter geslo ten deuren gevoerd. De bevindingen van het hof en de vonnissen zullen wor den voorgelegd aan premier Nasser ter goedkeuring en pas daarna openbaar worden gemaakt. „Automatisch". In Margate (Engeland) zal van 16 tot 18 Juni een conferentie gehouden worden met als thema: „de automatische fabriek". Zij is bijeenge roepen door het Britse instituut van productie-ingenieurs. Een twaalftal landen, waaronder de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, is uitgenodigd. Zo wel de economische en sociologische aspecten van de „automatische" toe komst als de technische kant van de kwestie zullen worden besproken. Verhond. De politiek-religieuze secten Cao Dai, Hoa Hao en Binh Xoeyen hebben „een geestelijk verbond om het land te verdedigen en het volk te dienen" ge sloten, aldus meldt generaal Ngoeyen Thanh Phoeong, opperbevelhebber der strijdkrachten van de Cao Dai en minis ter van staat in de regering van Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam. Dit maakt, zo meent men in welingelichte kringen te Saigon, een einde aan de strijd tussen de secten, waarbij in de afgelopen maanden aan- beide zijden zware verliezen zijn geleden. Landelijk. In het hart van Parijs zal een boerderij, onteigend worden teneinde bouwruimte voor een huizenproject te krijgen. Toen journalisten bij de auto riteiten inlichtingen inwonnen over de boerderij, die volgens de bekendmaking in het Quartier van Place d'Italie ligt, kregen zij tot hun verbazing te horen, dat midden in de stad nog verscheidene andere boerderijen bestaan met alles, wat er bij hoort. „Onbreekbaar". In Nieuw-Zeeland is een seismograaf geconstrueerd die zonder defect te geraken zeer zware aardschok ken kan optekenen. De nieuwe seis mograaf werkt electrisch en registreert direct op papier. Vele mimler sterke seismografen registreren op lichtgevoe lig papier dat men eerst in een donkere kamer moet ontwikkelen. Bron. Blijkens een rapport van de organi satie voor Europese Economische Sa menwerking hebben in 1953 ruim 23 millioen toeristen de 18 landen der OEF.S bezocht. In vergelijking met 1952 betekende dit een toeneming van onge veer 19 percent. De deviezeninkomsten uit hoofde van het vreemdelingenver keer hadden een waarde, die overeen komt met 19 percent van de totale zicht bare exporthandel der OEES-landen. Het vreemdelingenverkeer was verre weg de voornaamste bron van dollar inkomsten. De meeste toeristen waren Europeanen; ongeveer 376.000 kwamen uit de Verenigde Staten. Bewaring. De politie te Cairo heeft mee gedeeld, dat juwelen ter waarde van meer dan vijf millioen gulden, uit het paleis van ex-prinses Zein Abbas Ha- lein zijn gestolen. Er zijn drie personen aangehouden, in wier woning de meeste van de vermiste juwelen zijn gevonden. De bezittingen van de prinses waren samen met die van ex-koning Farock en alle andere leden van de voormalige koninklijke familie, na de revolutie door de regering in beslag genomen. Alle juwelen zullen^ aan de Egyptische nationale bank in bewaring worden ge geven. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 24. „Dit gaat te ver!", brieste de inspec teur van de kustwacht. „Ik zal ze leren, om op ons te schieten en ons met huri verwenste kogels nat te spatten! Vooruit, kanonnier!" De druipende kanonnier richt te zijn kanon grimmig op het kaperschip. Panda, die deze onheilspellende handeling met schrik had aangezien, sprong op En rico af en duwde hem van het stuurrad weg. „We moeten stoppen!", riep hij. „En gauw ook, anders schieten ze ons de grond in!" „Maar hoe stop je een schip?", vroeg Enrico, „ik zie nergens een rem!" Zonder te antwoorden draaide Panda het rad, zo dat het schip bijdraaide en niet langer de wind in de zeilen had. Vervolgens rende hij naar voren en liet het anker vallen. De kanonnier van de kustwacht, die op het punt stond het fatale schot af te vuren, wendde zich om naar de inspecteur. „Ze gehoorzamen", zei hij. „Eindelijk", bromde de inspecteur. „Wacht dan nog maar even met schieten. We zullen eerst dat malle kaperschip eens nauwkeurig onderzoeken". WANNEER WE de geweldige apparaten zien die in kunstzijdefabrieken staan op gesteld om volgens moderne procédés rayon te vervaardigen, kost het ons moei te de gedachte te verwerken dat die gehele apparatuur, zij het in wat bescheidener afmeting, vervat is in één spin. Ook de spin spuit onder druk een plastische massa door duizenden buisjes naar buiten, waar de stof zich onder invloed van de buitenlucht tot draden verhardt. Zij laat de draden een reeks kammen pas seren die op haar achterpoten zijn „gemonteerd" en maakt van de vele enkelvoudige dra- V. den een samengesteld koord, dat sterk, taai en veerkrachtig is. Ieder die op een herfstavond dergelijke draden tegen het voorhoofd heeft voelen kleven en herhaalde, maar vergeefse pogingen heeft gedaan die van het gelaat te ver wijderen, weet daarxian mee te praten. Dit zijn de dunste samengestelde draden die in de natuur worden aangetroffen, want zij hebben een dikte van ongeveer 0,000035 mm. en zijn dus 1400 maal zo dun als de menselijke hoofdharen. Behalve dat de spin hiermee haar web vervaardigt en de gevangen prooi omwik kelt, weet ook de mens voor dergelijke draden een nuttige bestemming. Niet voor het vervaardigen van weefsels zoals ka bouters en elfjes in lang vervlogen tijden deden, maar xxoor het dradenkruis in het gezichtsveld van allerlei optische instru menten. Met dat doel wordt speciaal in Amerika een kleine zwarte spin gekweekt, wier draden bijzonder fijn en sterk z\jn. "N Deze zwarte spin draagt in de wandeling de naam „zwarte weduwe", omdat zij na de bruiloft haar huwelijkspartner oppeu zelt, een kannibaalse gewoonte die bij spin- nen-dames veelvuldig wordt aangetroffen. Het „sterke" geslacht, dat in deze gevallen helemaal niet sterk is, maar wel wordt geslacht, probeert dit droevig lot vaak wel te ontlopen door het aan bieden van allerlei afleidings geschenken, maar geen enkel mannetje schijnt ooit te kun nen ontkomen aan de begerige kaken van de black widow, of zwarte weduwe. De beet van dit vraatzuchtige dier is bovendien giftig, zodat zij zich in aller antipathie mag verheugen. Desondanks wordt zfj met voorliefde ge kweekt ten behoeve van de optische in dustrie. Is de draad van een spin dus dun, we dienen steeds in het oog te houden dat wij altijd samengestelde draden te zien krijgen en dat de enkelvoudige draad die uit één buisje wordt gespoten en nog niet de kammen is gepasseerd, aanzienlijk veel dunner is. Waarschijnlijk enige honderden malen dunner dan de normale spindraad, over wiens geringe dikte we reeds zo ver rukt waren. En nu we toch met de spinnewebben bezig zijn, ontkomen we niet aan de vraag, hoe het mogelijk is dat een vlieg wél, maar de spin zelf niét aan de draden van het web blijft kleven. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2