Milder gratiebeleid bepleit Hebt y vandaag uw Davitamon 10 al gehad? PANDA EN DE MEESTERVANGERS Festival Haarlems Postfanfare bij zilveren bestaansfeest Wereldnieuws EERSTE KAMER De radio geeft Donderdag Muziek in bollentijd kul <€ccU ió liet zo Diamanten J WOENSDAG 9 MAART 1955 ^caldi^ GRIEPPOEDER Ontwerp pachtwet ingediend „Izwestia" over Nederland Georg Rueter buitengewoon lid van Teisterbant Nederlandse gift voor Nieuw-Zuid-Wales tienduizend pond Kerkelijk Nieuws Een tien voor gezondheid: DAVITAMON-10 Twintig schepelingen gingen naar huis ,-ili nr.'Mr* Vier jaar geëist wegens poging tot vergiftiging Het carillon speelt Faillissementen H. J. MAERTENS N.V. Van onze parlementaire redacteur) Het onderwerp, dat in het middelpunt van de gedachtenwisseling over de begro ting van minister Donker stond, was diens gratiebeleid. Enige tijd geleden heeft prof. Langemeyer in een belangwekkend artikel in het Nederlands Juristenblad meer mild heid tegenover de politieke delinquenten, met name ook ten opzichte van de „levens langen'' bepleit. Een achttal professoren van aanzien, kenners op het gebied van het strafrecht, betuigde daarmee in grote lijnen zijn instemming. Mr. Witteman (K.V.P.) schaarde zich in het Kamerdebat niet alleen geheel aan hun zijde, hij ging nog enige stapDen verder. Evenals vorig jaar bestreed hij het door de minister van Justitie op dit punt gevoerde beleid. Toch wilde hij geen motie indienen; evenmin was zijn fractie van zins tegen de begro ting te stemmen. Daarvoor koestert zij overigens voor hetgeen de tegenwoordige bewindsman doet te veel waardering. De woordvoerder van de K.V.P., die onder meer ook als p'eitbezorger voor de diri gent Paul van Kempen optrad waarom was aan deze naturalisatie geweigerd, zo vroeg hij beoleitte een gepast gebaar van grootmoedigheid, zoals hij dat noem de, bij de komende 5 Mei-viering. Alle politieke delinquenten, die levenslang heb ben, moest de minister dan „op jaren" stellen en tegelijkertijd diende dan het zelfde voor levenslange gewone misdadi gers te gebeuren. Tegen een dergelijke mildheid gingen zowel mr. De Vos van Steen w ij k (V.V.D.) als de heer A 1 g r a (A.R.) in, nadat prof. Diepenhorst, fractiege noot van de heer Algra, hoewel instem mend met de opvatting van de minister dat bij gratieverlening elk geval op zichzelf bekeken dient te worden een standpunt eveneens verkondigd door mr. V i x s e- boxse (C.H.) kenbaar had gemaakt naar iets meer mildheid over te hellen. Mr. Cammelbeek (P.v.d.A.) ver klaarde namens zijn fractie in grote lijnen wel met minister Donker te kunnen mee gaan. Overigens zou er volgens deze spre ker ten principale geen verschil van op vatting bestaan tussen prof. Langemeyer en de minister. De woordvoerder van de fractie van de P,v.d.A„ die het vorige jaar een opvallend stilzwijgen had bewaard over hét geval van het ontvoerde Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman, verklaarde nu, dat er recht zal moeten worden gedaan en dat te verwachten valt „dat de verantwoordelijk heden gelegd zullen worden, waar zij lig gen, onder voorwaarde, dat men met alle omstandigheden rekening zal houden." De heren G e u g j e s (C.P.N.) en mr. D e Vos van Steen wijk (V.V.D.) spra ken wat duidelijker taal. Eerstgenoemde ging er zelfs toe over namen te vermelden van pegsonen, die volgens hém voor straf vervolging wegens aansprakelijkheid voor de ontvoering en voor de Onttrekking aan de rechtmatige voogdij in, aanmerking komen. Mr. De Vos van Steenwijk laakte hetgeen men zijns inzierts aan de ziel van het meisje had misdreven en tevens brak hij de staf over het principiële, dat er mis dreven was „door een wijdvertakte samen spanning van mensen, die tegen een rech terlijke uitspraak waren ingegaan." Vol gens deze senator is bet -|h^ns de hoogste tijd, dat er aan'deze zaak'langs strafrech telijke weg een einde wordt gemaakt. Een geheel andere aangelegenheid,waar mee de woordvoerder van de V.V.D. zich nog bezig hield, was de onlangs door de Orde van Advocaten vastgestelde verorde ning, die voor pas aangekomen advocaten een verplichte stage wil invoeren. Daar- ADVERTENT1E 8 cent per poeder HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Caba ret. 11.55 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 De bruid van Lammermoor, hoorspel. 14.40 Pianore cital. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Het rijst- cn veeproject in Zuid Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazz muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Lichte muziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.20 Concertgebouw orkest en solist. In de pauze (pl.m. 21.15 21.40 Bas en piano) 22.35 Platen. 22.40 Soort problemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33—12.40 Van het platte land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Fluit, hobo en Diano. 13.45 Brabants orkest. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijktrio. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Vocaal ensemble. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal ge sprek 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22 00 Tijdschriften- kroniek. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.15 Avond opening. 20.20 Actualiteiten. 20.35 Grote ste den in Europa: Luik. 20.50—21.05 Pantomime ensemble. brussel, 324 m. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Dianorecital. 16.02 Kamerorkest. 16.40 Meis jeskoor. 17.00 Nieuws. 17.10 Meisjeskoor. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Omroep-orkest. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Missiemontage. 20.40 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engeiee litteratuurgeschiedenis (Op 224 m.). tegen op zichzelf keerde hij zich niet. Maar onrechtmatig was zijns inziens de bepaling, die het afleggen van een examen in boek houdkunde en belastingrecht voorschrijft, eer de stagiaires de advocatuur zelfstandig zouden mogen gaan uitoefenen. Prof. Diepenhorst (A.R.) liet een nog veel critischer geluid horen. Hij zag in de verordening een „schoolvoorbeeld van eenzijdige ordening" en hoopte, dat de minister haar wegens strijd mét hét alge meen belang zou vernietigen. Met enige andere sprekers bepleitte deze senator een bedachtzaam tempo bij de herziening van het Burgerlijk Wetboek. Vandaag antwoordt de minister, hetgeen zijn ambtgenoot van Verkeer en Water staat eveneens zal doen naar aanleiding van de enkele opmerkingen, die er naar aanleiding van de begroting van de P.T.T. zijn gemaakt. Bjj de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, houdende een nieuwe re geling van de pacht, dat beoogt het uit de bezettingstijd daterende pachtbesluit te vervangen. Aan het wetsontwerp is ten aanzien van het materiële, recht het in 1950 gepubliceerde voorontwerp-pachtwet van de commissie Van den Bergh ten grondslag gelégd, welke commissie op haar beurt het pachtbesluit tot uitgangspunt heeft geno men. Het Russische dagblad „Izwestia" heeft Dinsdag een artikel gepubliceerd over de houding van Nederland jegens de Parrjse accoorden. In dit artikel schrijft Petrof: „Voor Nederland, evenals voor andere klei ne landen, ligt de weg naar vrede en vei ligheid niet in deelneming aan militaire blokken en groeperingen doch integendeel in het niet deelnemen daaraan. De werke lijke veiligheid van Nederland evenals van de andere kleine landen, in het bijzon der de buurlanden van Duitsland kan worden verzekerd binnen het kader van het systeem van algemene Europese gezamen lijke veiligheid en niet binnen het kader van N.A.V.O. en West-Europese Unie". De Dinsdag tachtig jaar geworden Am sterdamse kunstschilder Wilhelm Georg Rueter heeft in de sociëteit der maatschap pij Arti et Amicitiae op een hem door het bestuur aangeboden receptie zeer vele handen moeten drukken van oudere en jongere collega's en vrienden. Namens het bestuur van Arti sprak prof. W. van den Berg een kort woord tot de jubilaris, daar in diens levensloop releverend. De voorzitter van Teisterbant, de schrij ver Godfried Bomans, deed in een geestige toespraak de schilder, wiens wieg in de Spaarnestad heeft gestaan, mededeling van zijn benoeming tot buitengewoon lid van deze Haarlemse Kunstenaarssociëteit, waar aan het privilege van vrije consumotie is verbonden. De heer Bom^n? noodde de jubilaris uit tot een bezoek aap de socië teit, hen) daarbij aanmoedigend de ^gren zen der wellevendheid ten aanzien van het privilege te overschrijden en zich te goed te doen niet alleen aan hetgeen in vloeibare en vaste vorm hem geboden zou worden, doch bovenal aan de vriendschap. De jubilaris kreeg verder nog het ere lidmaatschap der Vereniging tot Bevor dering van de Grafische Kunst, waarvan hij jarenlang bestuurslid is geweest. De Nederlandse regering heeft besloten een bedrag van 10.000 Australische ponden te schenken aan het „New South Wales Floodvictims Relief Fund". Dit fonds is. onder voorzitterschap van de „lord-mayor" van Sydney opgericht tot hulpverlening aan de slachtoffers der overstroming in Nieuw Zuid Wales. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterbeek (3e pred.pl.) A. Dönszelmann te Amsterdam. Aangenomen naar Koudum H. J. v. Nie te Gieterveen. Bedankt voor Ede P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Benoemingen. Aangenomen de benoe ming tot hulppred. te Wijngaarden ds. D. J. v. d. Graaf a.s. em. predikant te Leerbroek. Geref. Kerken Beroepen te Borne L. Ringnalda te Aar denburg; te Oppenhuizen D. Kronemeijer cand. te Kollum. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Scheveningen F. Kouwen- hoven te Hattem. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Enschedé-Oost M. Vliet- stra te Eemdijk. ADVERTENTIE Eén enkele dragée davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS De Haarlemse Postfanfare, die .in Augustus vijfentwintig jaar bestaat, heeft een be langrijk deel van het feestprogramma ten tijde van de bloei van de bollen vast gesteld. Dan zullen vele vreemdelingen in deze omgeving vertoeven en ook zij zullen kunnen genieten van een aantrekkelijk programma, waaraan een groot aantal corpsen uit den lande zal meewerken. Op Zaterdag 7 en Zondag 8 Mei wordt een festival gehouden, dat besloten wordt met het optreden van een Engels muziekcorps. Op 7 Mei zal na afloop van het concours op de Grote Markt een taptoe worden gehouden en een taptoe-promenade, waarbij aandacht besteed zal worden aan de tulp. Bij het bestuderen van het feestpro gramma zal men tot de conclusie komen, dat het bestuur en de concourscommissie in de afgelopen maanden veel werk heb ben verzet. Dat bestuur bestaat uit de heren J. Regelink, voorzitter; P. van Vliet, secretaris; G. Vollenga, penningmeester; W. Verkaaik, tweede voorzitter; W. Kom duur, tweede secretaris; H. van Bloppoel, tweede penningmeester en C. van Tonge ren, bibliothecaris. Aan de voorbereiding van het concours hebben een aandeel de heren W. van der Pijl (instructeur van het tamboerscorps) en G. Schoon. Van 1 tot en met 8 Mei zal er een ge zellige drukte heersen in de stad en in de omgeving van Dreefzicht, waar het feest terrein is. Diverse marsen zullen door de stad worden gemaakt en op een middag en drie avonden zullen in de tent van ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR HAARLEM TtjL 13439 ,FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162, NOORSE SOKKEN 5.95 Na vechtpartij op schip Een vechtpartij tussen de eerste stuur man en de stoker van de „Amstelland" is door de rechtbank te Amsterdam berecht. De officier van justitie noemde deze vecht partij „de ontlading van de reeds lang bo ven het schip hangende donderbui". Hij eiste tegen de 47-jarige eerste stuurman P. H, R. uit Alkmaar wegens mishandeling f 100,boete. De rechtbank deed direct uitspraak en veroordeelde R. t.ot f 60, boete. De ruzie was ontstaan over een wacht dienst van de stoker toen het schip op 26 Februari van het vorig jaar in de Japanse haven Otaru lag te lossen. De stoker meen de recht te hebben op vrij-af. De eerste stuurman bemoeide zich er mee en gaf de stoker een pak slaag. Deze mishandeling heeft gevolgen gehad, want 20 schepelingen besloten daags na de vechtpartij van boord te gaan. Zij eisten verwijdering van de eerste stuurman en verbetering van voedsel en ligging. De Nederlandse consul-generaal heeft getracht te bemiddelen, maar de kapitein weigerde vijf man aan boord terug te nemen. Alle twintig schepelingen hebben toen de dienst geweigerd en zijn met de trein naar Tokio en vandaar per vliegtuig naar Nederland gebracht. De officier van justitie hield er rekening mee, dat de bemanning onvolwaardig was en onvoldoende scheepservaring had, zo dat de stuurman vele malen terecht geprik keld was over de schepelingen. Dreefzicht ere-conccrten worden gegeven. Deze concerten zijn voor het publiek vrij toegankelijk. Ereconcertcn De organisatoren hebben zich voor het houden van ere-concerten de medewer king verzekerd van corpsen uit Hillegom, Heemstede, Lisse en Santpoort. Zondag middag 1 Mei concerteert Harmonie Cres cendo uit Hillegom onder leiding van L. van der Hoef en des avonds speelt Sint Michaël uit Heemstede onder leiding van S. Noom. Indien toestemming verleend wordt zullen de corpsen, voor zij in Dreef zicht spelen, een mars door de stad maken. Dinsdag 3 Mei komt Trou moet blijeken uit Lisse naar Haarlem, om onder leiding van de heer L. van der Hoef te concer teren en Vrijdag 6 Mei speelt het Sant- poorts fanfarecorps Wilhelmina, waarbij Jan Groot die ook als dirigent van de jubilerende Postfanfare optreedt, de lei ding heeft. Aan dé congerten gaan marsen vooraf. Festival Een aantal corpsen en drumbands zal op Zaterdagmiddag 7 Mei aan een festival deelnemen in de omgeving van Dreefzicht. De officiële opening is bepaald op drie uur en een uur later begint de wedstrijd. Twaalf verenigingen hebben ingeschreven, o.a. het corps van de Hoogovens, de IJmui- der Harmonie, N.Z.H.-kapel, Trou moet blijeken uit Lisse en enkele padvinders bands. De volgende middag om een uur zullen minstens vijftien corpsen en bands op treden, o.a. de uit 75 man bestaande Har monie uit Zaandam; Tavenu, Amsterdam; Klein Maar Dapper, Den Haag; Crescendo, Hillegom; Sint Michaël, Heemstede en Sint Pancratius, Blokker. Bij de tamboerscorp sen zijn Oosterkwartier en de Sint Joris- band, beide uit Haarlem. Zondagavond 8 Mei belooft een belang wekkend slot van het festival te worden; dan treedt de Engelse fanfare „The Munn and Felton Works Band" onder leiding van S. H. Boddington op. De organisatoren verwachten veel van dit concert. Taptoe op Grote Markt Als op Zaterdagavond 7 Mei de wed strijd bij Dreefzicht is afgelopen, wandelen de musici van alle deelnemende corpsen naar de Grote Markt. Daar wordt een tap toe gegeven en gezamenlijk wordt het ver plichte nummer van het festival „West Frisia-Mars" van Jos. de Klerk gespeeld, waarbij de componist als dirigent optreedt. De organisatoren zien hierin een hulde aan de heer De Klerk, die in Januari zeventig jaar is geworden. Daarna volgt een „taptoe-promenade", die verzorgd wordt door de IJmuider Har monie onder leiding van Jan Groot. Een tulp van 35 meter zal gevormd worden door de musici. Omstreeks de oprichtingsdatum (13 en 14 Augustus) zal een Beierse kapel mede werking verlenen aan een feestelijke bij eenkomst. 26. Panda bracht de inspecteur van de kustwacht naar de hut, waarin zich de kist met documenten bevond. Na enig ge zoek tussen de oude paperassen haalde hij een vergeeld document tevoorschijn en overhandigde dit aan de inspecteur. „Wa's dat?", vroeg de inspecteur verbaasd. „Een kaperbrief", antwoordde Panda. „Daarin kunt u zien, dat kapitein Enrico de kaap vaart mag beoefenen". „Onzin", zei de in specteur, de kaperbrief vluchtig doorle zend, zoiets kon vroeger, maar nu niet meer. Bovendien staat in dit museum-stuk, dat kapiteiff. Mulder de Bulder gemachtigd wordt om de kaapvaart te beoefenen dus ik zie niet in, waaraan JULLIE dan dit recht zouden ontlenen". „Er staat: Mulder de Bulder en DIENS NAZATEN", zei Pan da met klem. Nu ging Enrico eindelij licht op. „Juist!", riep hij. „En als n< aal van Mulder de Bulder mag IK hei dus ook!" „Onzin!", riep de inspecteur, „dat gaat zómaar niet!" „Waarom niet?", vroeg Panda. „Omdatbegon de inspecteur, „omdathe Hm. Drommels, Rat wordt advocatenwerk! Ik moet onze zee-advocaat raadplegen!" Dinsdagmiddag heeft de strafkamer van de Rotterdamse rechtbank opnieuw de zaak behandeld tegen de 64-jarige grondwerker J. de V. uit Zeist, die er van verdacht wordt de 54-jarige weduwe S. de K. uit Rockanje na rijp beraad van het leven te hebben willen beroven. Op vijf Augustus 1954 zou hij een doosje rattenvergif bij haar thuis in het drinkwaterreservoir hebben gedepo neerd. De dag daarop waren er zes kippen dood en de pensiongasten klaagden over de kleur en de smaak van het water. Niemand heeft er echter nadelige gevolgen van on dervonden. Reeds op zeven December is deze zaak voor geweest. De officier van justitie eiste toen vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. Bij de uitspraak, veertien dagen later, ver wees de rechtbank de zaak terug voor na der onderzoek en een psychiatrisch rap port. Zoals destijds gemeld waren er trouw plannen geweest tussen de vrouw en ver dachte. Toen zij daar later van af zag en op herhaalde brieven van hem niets meer liet horen, kon hij dit niet verkroppen. Hij kocht een doosje rattenvergif, reisde naar Rockanje en loste het daar op in het drink waterreservoir. Doordat rattenvergif in water slecht oplosbaar is, en doordat ge merkt werd, dat er iets in het water was. is het plan van verdachte niet doorgegaan, aldus de officier in zijn requisitoir. Er zou den anders ernstige dingen gebeurd kun nen zijn, temeer daar er pensiongasten in het huis van de vrouw waren, die het water ook moesten gebruiken. Mede opgrond van het psychiartisch rapport, dat verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar noemde, wilde de officièr zijn eis verande ren in een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek en daarna ter beschikkingstel ling van de regering. De verdachte zelf legde, evenals de vo rige maal, tegenstrijdige verklaringen af, waarvoor zijn raadsman, mr. A. Schuit zich bij de rechtbank in de aanvang van zijn pleidooi verontschuldigde. Pleiter achtte éven wel poging tot moord niet bewezen; omdat zijn cliënt niet ter beschikking ge steld wilde worden, refereerde hij zich ver der aan het oordeel van de rechtbank. Uit spraak over veertien dagen. De Haarlemse stadsbeiaardier Arie Peters zal op Vrijdagmorgen 11 Maart van half twaalf tot half een het volgende programma op het carrillon van de Bavotoren spelen: 1. Improvisatie; 2. Suite Archaique, G. Clément; 3. Vier Nederlandse liederen; 4. Allegro, A. Vivaldi; 5. a. Intermezzo, Jef van Hoof; b. Andante Cantabile, Jef Denijn; 6. Drie Nederlandse liederen; 7. Dansen van Mozart en Haydn. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement ver klaard: F. E. Strobbe, te Halfweg, gem. Haarlem- merliede en Spaarnwoude, Polanenkade 20, van beroep zakkenhandelaar. Rechter-com- missaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. W. Rutgers te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op Dinsdag 8 Maart opgeheven het faillissement van: H. Ruhling te Zandvoort. Dr. Gerkestraat 4, van beroen manager. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. B. J. de Boer te Zandvoort. Epidem'e. Tengevolge van een influenza- epidemie zijn in Beieren vorige week 59 personen gestorven. Sinds het begin van de epidemie in Januari heeft de ziekte aan 125 personen het leven ge kost. In de loop vai vorige week zijn 13.600 nieuwe gevallen geconstateerd. Geestesziek. De helft van het aantal perso nen dat in de Verenigde Staten in zie kenhuizen wordt opgenomen lijdt aan geestesziekten, aldus blijkt uit een ver slag van een studie, die is gemaakt door een groeu Amerikaanse specialisten. De- commissie meent, dat er meer psy chiaters opgeleid moeten worden met het oog op het steeds groter wordende aantal geesteszieken in het land.'Verle den jaar moesten 240.000 personen in krankzinnigengestichten worden opge nomen. Dit aantal neemt per jaar met 10.000 toe en zal dit jaar waarschijnlijk 250.000 bedragen. Zes percent van de bevolking der Verenigde Staten, negen millioen personen, lijdt aan geestes ziekten. Tien percent van deze zieken moet in gestichten verblijven. Van elke twaalf kinderen die in de Verenigde Staten geboren worden zal er tenminste een in de loop der jaren zich moeten laten behandelen in een psychiatrische inrichting. Napoleon. Prinses Napoléon, géboren prin ses Clémentine van België, is op 83- jarige leeftijd in Nice overleden. Haar zoon, de 50-jarige prins Napoléon, pretendent van de Franse keizerlijke troon, was aan haar sterfbed. De prin ses, een dochter van wijlen koning Leopold II van België, was onlangs onderscheiden met het Franse Legioen van Eer wegens haar werk op sociaal gebied in Frankrijk. Zij bezat een kasteel bij Brussel. Haar stoffelijk overschot zal in de keizerlijke kapel te Ajaccio (Corsicaworden bijgezet. Prinses Clémentine werd in 1872 gebo ren op het kasteel van Laken. In 1911 trouwde zij in Turijn met prins Na poléon. Vliegtuigongeluk. Kort na het opstijgen van Puerto Vallarta, aan de Westkust van Mexico, is een vliegtuig van de Compamia Maxicana, een dochtermaat schappij van de Pan American Air ways, neergestort en in brand gevlo gen. De bemanning en 22 passagiers zijn om het leven gekomen. Zuivering. Kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders van de Church of England heb ben opdracht gegeven het altaar van de Highlands kathedraal in Nairobi door heilige riten te zuiveren, daar Mau Mau leden de kerk zijn binnengedrongen en er een inwijdingsceremonie hebben uit gevoerd. Er zal gebeden worden voor het zieleheil der terroristen. Kwaliteit. De Hongaarse staats-tabakregie zal de volgende maand een nieuw merk sigaret op de markt brengen, „Budavar" geheten teneinde aan de wens van de Hongaarse rokers die over de kwaliteit van hun sigaretten hebben geklaagd, tegemoet te komen. De sigaretten zul len een gouden mondstuk hebben-en 12 forinten per pakje kosten, dat is bijna vier gulden. Dezelfde. Kolonel Monzon, die deel heeft uitgemaakt van het driemanschap dat Guatemala heeft bestuurd na de val van president Jacobo Arbenz, is door de regering van Guatemala officieel be schuldigd van subversieve activiteit. Kolonel Monzon bevindt zich te Miami in de Amerikaanse staat Florida, Waar hij brieven schrijft waarin de regering van Castillo Armas ei-van wordt be schuldigd „dezelfde misdaden" te be gaan als ex-president Arbenz en „de gevangenissen te vullen". Machtsvertoon. Inheemse havenarbeiders te Mombasa hebben besloten hun sta king van zes dagen af te gelasten, en kele uren nadat Britse troepen met ge velde bajonet door de straten hadden gemarcheerd. Deze troepen waren uit Nairobi naar Mombasa gezonden in verband met relletjes, die de stakende Afrikanen tegen blanken op touw ge zet hadden. Terwijl de troepen door de straten marcheerden, vlogen Lincoln- bommenwerpers van de Britse lucht macht over. De werkgevers zullen de stakers, die het afgelopen weekeinde waren ontslagen, weer in dienst nemen. Ook gaan zij er mee accoord, dat een bemiddelaar zal worden benoemd voor een onderzoek naar de lonen en de kos ten van het levensonderhoud. ADVERTENTIE VERHUUR HOOGTEZONAPPARATEN Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 ALLE EDELSTENEN bevatten twee, of zelfs een groot aantal elementen, het uit zondering van de diamant die uitsluitend en alleen uit koolstof bestaat en de enige edelsteen is die slechts één element bevat. Aangezien van de koolstof bekend is dat zij zich gemakkelijk met zuurstof verbindt en düs kan branden, zal dit wel de reden zijn waarom enkele lezers, na het onlangs gehouden praatje over dia- mant, de vraag hebben gesteld of deze edelstenen even goed kunnen branden als bijv. houtskool of anthraciet, twee verschijningsvormen van kool stof die Op het gebied van brandbaarheid een zekere faam hebben verworven. Nu is het inderdaad waar dat koolstof zich gemakkelijk met zuurstof verbindt, maar de vorm waarin de koolstof optreedt is daarbij niet onverschillig. Een droge houtkrul vat direct vlam wanneer we er een lucifer onder houden, houtskool gloeit langzamer aan en bij een stuk steenkool kunnen we met onze lucifer zelfs helemaal niets beginnen, omdat in dit laatste geval een zeer grote hitte noodzakelijk is om het verbrandingsproces op gang te brengen. De onderlinge binding van de koolstofato men is in de tot steenkool gekristalliseerde vorm n.l. zó sterk, dat de kool er slecht» met moeite toe te bewegen is de verlang de verbinding met de zuurstof aan te gaan. Is dit proces echter eenmaal op gang ge bracht dan komt zo veel warmte vrij dat le verbranding automatisch voortschrijdt. Het zelfde is het geval met diamant, waar de atomen - zoals we destijds hebben verteld - nog veel inniger onderling zijn verbonden. Deze binding is echter niet zó sterk, of bij voldoende verhitting laten ook de koolstofatomen van de diamant zich verleiden tot een huwelijk met de zuurstof en vindt dus werkelijke verbranding plaats. Lavoisier heeft destijds reeds aan getoond dat diamant bij verbranding in koolzuur overgaat. Dit zijn echter geen proeven die men in een speelse bui eens onderneemt, want de grondstof is nogal prijzig. Veel bewijsmateriaal staat dus niet ter beschikking, tenzij we genoegen nemen met de restanten die som mige geweldige branden ons hebben gelaten. De expert dr. G. F. Kunz, die in de Verenigde Staten heel wat overblijfselen van branden heeft moe ten analyseren, verklaart dat het opper vlak van diamanten bij hevige vuurgloed wordt weggevreten, zodat de dure stenen de helft of driekwart van hun oorspronke lijke gewicht verliezen, of geheel verteren, indien de hoge temperatuur van het vuur maar lang genoeg aanhoudt. En wie een stralend wit licht in zijn vertrek wil heb ben moet eens een flinke grote diamant met een zuurstofvlam verbranden: het re sultaat is oogverblindend! Nu we toch over verbranden spreken: weet u waarom we 's zomers aan het strand zo bruin worden? Van de zon? In derdaad, die kunnen we daarbij niet mis sen. Maar de belangrijkste factor levert toch de wind.! Daarover, morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2