Verenigingsvaria „Amstel" - een naam doordrenkt met de tragiek der na-oorlogse jaren Agenda voor Velsen Kennemer u Lantaarn r Old Clothes New Dr. de Vletter over gezin en school \yOENSDAG 9 MAART 1955 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS re opening nieuw gebouw Bureau Wijsmuller Crematie Louis Bouwmeester Nieuwe fabriekskern. bij de Plaatwellerij VVV verhoogt contributie) IJmond DRY CLEANING ONLY DAMMEN Van der Vossen jeugd kampioen Kennemerland Langbroek liet de winst glippen MAARTEN LUTHER LTC „Velserbeek" in Tenniscompetitie Dertig jaar Geref. Jongensclub „Jozef" Keirsgieter naar gewicht hef-kampioenschappen r P. v. d. A.-vrouwen geconfronteerd aan het buitengewoon onderwijs Kleine heren en kleine dames kJ Veertig jaar naar den vleze Eén club of géén club Causerie NCVB-leden Veel h^landstollinrf voor ..De afvallige" Jaf^'fr^Hfing van het Instituut Slager «W* wee** ^'in slag bij „Sportief" EEN FOTO van een ouderwetse vrachtstomer, die bijna veertig jaar geleden het licht zag bij Eurgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam. Het was het s.s. „Amstel" van de firma P. A. van Es Co. eveneens in Rotterdam gevestigd. .De bouw geschiedde ter vervanging van de in 1915 verongelukte „Amstel". Dit schip was op 29 Maart 1915 onderweg van Rotterdam naar Goole met een lading stukgoed 45 mijl Oost van Spurnpoint op een mijn gelopen en na 20 minuten gezonken. De bemanning begaf zich in de boten. Vier uur later werden de opvarenden door de Britse trawler „Pinewold" opgepikt en in Grimsby aan de wal gebracht. De rederij heeft het einde van de oorlog niet afgewacht en is er meteen toe overgegaan het ver ongelukte schip door een nieuw te vervangen. Ket schip was duidelijk voorzien van naam en thuishaven en van de banén rood, wit en blauw. De nieuwe „Amstel" was bijna even groot als zijn voorganger. De inhoud heeft 816 reg. ton bruto bedragen, de lengte 64.43 m, de breedte 10.11 m en de holte 3.89 m. Het nieuwe kantoor en magazijn van N.V. Bureau Wijsmuller aan het Sluis- plein 34 te IJmuiden zal op Dinsdag 15 Maart officieel in gebruik worden ge nomen. Het stoffelijk overschot van de over leden acteur Louis Bouwmeester is gisteren in het crematorium te Velsen verast. Een schat van bloemen, die zowel het podium in de aula als de baar bedekte, was het bewijs dat Bouwmeester zich in zijn leven vele vrienden had verworven. Bij de velen, die hem de laatste eer be wezen, waren onder meer Cor van der Lugt Melsert en zijn vrouw, Theo Frenkel, Lily Bouwmeester, Toon Hermans, Karei Prior, Willy Walden, Piet Muyselaar, Cees de Lange, René Sleeswijk, Meyer Hamel en vele anderen. In de aula heeft de heer E. van Kins- bergen namens de vele vrienden woorden van afscheid gesproken. De heer Van der Hoeven bracht de overledene uit naam van het personeel van Scala in Den Haag een eerbiedige hulde. De kist daalde onder orgelspel, waarna de heer V. A. M. Baumgarten, directeur van Scala de aanwezigen voor de betoon de belangstelling dank zegde. Voor de N.V. De Plaatwellerij is Dinsdag de uitslag van de verkiezing voor de nieuwe fabriekskern bekend geworden. Van de 208 stemgerechtigde personen brachten 195 hun stem uit met als resul taat, dat werden gekozen de heren H. C. v. Gellekom. C. Berghuis, P. Zwaan, J. Kor- ridon en Fr. Korf. Naar mate de oorlog voortduurde werd het er niet beter op. Herhaaldelijk werden schepen getorpedeerd of kwamen door een mijnexplosie tot zinken. In de maand Mei van het jaar 1917 kregen weer twee schepen van P. A. van Es het zwaar te ver duren en één is er ten onder gegaan. Het ss „Elve" was samen met het ss „Bernisse" onderweg van Rufisque naar Rotterdam met een volle lading grondnoten. Benoor den Schotland werden de schepen door een Engels onderzoekingsvaartuig gedwongen om voor onderzoek naar Kirkwall te gaan. Elk schip kreeg een Engelse adelborst en twee matrozen aan boord. Op weg naar Kirkwall kwam een Duitse onderzeeboot in zicht en begon hen te beschieten. Alle opvarenden moesten zich van de sloepen bedienen. Er kwamen spoedig Engelse pa trouillevaartuigen maar deze konden niet verhinderen dat de onderzeeboot een tor pedo afschoot zowel op de „Elve" als op de „Bernisse". Beide torpedo's troffen doel en voor de „Elve" betekende het de onder gang. De „Bernisse" bleef wonder boven wonder drijven. De kapitein en een deel van de bemanning begaf zich weer aan boord, een der Engelse vaartuigen nam het beschadigde schip op sleeptouw naar Kirk wall om daar aan de grond te worden ge zet. - Drie jaar! Gedurende de eerste wereldoorlog gingen 174 koopvaardijschepen onder Nederland se vlag verloren, waarvan alleen al 64 in het jaar 1917. De toestand op zee is echter nog lange tijd gevaarlijk gebleven. En dit heeft het in 1916 gebouwde ss „Amstel" aan den lijve ondervonden. Een mijnexplo sie is er de oorzaak van geweest, dat het niet ouder is geworden dan drie jaar. Daar na is alleen het ss „Bernisse" overgeble ven. In de loop van de twintiger jaren breidde de rederij zich weer uit met de „Goote", de „Maas" en de „Strijpe". Een dezer schepen werd later naar Italië ver- ADVERTENT1E KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 488t kocht. Opmerkelijk is het dat de „Bernis se" de tweede wereldoorlog heeft afge wacht om het lange leven te beëindigen. Zoals gezegd kreeg dit schip in 1917 een torpedo maar bleef behouden. Op 10 April 1940 kwam het schip er niet zo gemakke lijk af. Het 25 jaar oude schip werd die dag in de haven van Narvik gebombar deerd en tot zinken gebracht. Thans beschikt de Firma P. A. van Es Co over vijf schepen. Namen als „Bernis se", „Strijpe" en „Goote" zijn weer terug gekeerd, maar de naam „Amstel" is niet meer aan een schip van Van Es gegeven. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). ADVERTENTIE De 16-jarige Haarlemse damspeler v. d. Vossen is het in de laatste ronde van het Kennemer jeugdtournooi gelukt Heime Langbroek een gelijk spel af te dwingen. Door dit resultaat is v. d. Vossen jeugd kampioen van Kennemerland geworden. De Oosterkwartier-man zal nu het dis trict Kennemerland vertegenwoordigen in de provinciale eindstrijd. In de laatste ronde moest Heime winnen van v. d. Vossen om gelijk te komen. In een fraai klassiek spelletje kreeg Heime de kans om een eindspel met twee stuk ken eenvoudig tot winst te brengen. Heime faalde echter en v. d. Vossen bereikte de remise met het bekende resultaat. (Voor Heime was de jeugdwedstrijd van weinig waarde, omdat het bondsbestuur spelers boven de 20-jarige leeftijd niet meer in de eindstrijd toelaat). De partij Jaap de Boer—Braveboer is door eerstgenoemde gewonnen. De eind stand aan de kop is na vijf partijen: v. d. Vossen 9, Heime Langbroek 7 en Jaap de Boer 6 punten. WOENSDAG 9 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Maarten Luther". Chr. Gymnastiek Ver. „IJmuiden", 20 u. Patronaatsgebouw, uitvoering. Fieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. DONDERDAG 10 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Maarten Luther". Chr. Gymnastiek Ver. ,-IJmuiden", 20 u., als Woensdag. ."ieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. VELSEN Raadhuis, 9.30—12 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken. Woensdag (heden) en Donderdag 8 uur beslist laatste vertoningen van De film over de grote reformator! in het THALIA THEATER. Voorverkoop 's morgens 1112.30 uur (Telef. dagelijks). De Castricumse VW heeft op de Maan dag in hotel Borst gehouden jaarvergade ring van de aanwezige leden toestemming "ekregen de contributie te verbogen. Hierdoor is voor het nieuwe bestuur de mogelijkheid geschapen meer activiteit te ontplooien speciaal on bet gebied van de ontspanning voor de badgasten. De contributie is nu als volgt: f 7.50 per iaar voor hotelhouders; f 6 voor pension houders en f 2.50 voor de overige leden. Het voorstel in het kader van het zo- merprogramma inplaats van Se plaatselijke verenigingen, beroepsgezelschappen te la ten optreden, werd door de vergadering ondersteund. Het verslag van de oud-administrateur, de heer D. Keetbaas, getuigde, wat het weer betreft, van een slecht seizoen 1954. Nochtans kwamen 622 buitenlanders naar Castricum, waarvan 428 Duitsers. Het aantal overnachtingen bedroeg van hen 3165. Het aantal landgenoten was 4355 met een totaal van 57923. In deze cijfers zijn de bezoeken aan het kampeerterrein en de jeugdherbergen niet begrepen. De L?.wn Tennis Club Velserbeek zal dit jaar met één team aan de competitie deel nemen. Dit team zal spelen in de derde klasse. De eomnetitie begint op 24 April. De thuiswedstrijden zullen door Velser beek cp de banen in het park Velserbeek worden gespeeld. Jaarvergadering L.T.B. De afdeling Beverwijk van de L.T.B. houdt Vrijdag 11 Maart in het K.S.A.-ge- bouw haar jaarvergadering. Onder meer vermeldt de agenda een be stuursverkiezing; aftredend zijn de heren L. Beentjes, T. de Wildt en G. de Wit. De Gereformeerde Jongensclub „Jozef" te IJmuiden-Oost houdt op Vrijdag 11 Maart voor genodigden de feestelijke her denkingsvergadering ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de club. De bijeenkomst wordt gehouden in het jeugd- gebou-w „Lariks" aan de Zeeweg. Een zelfde bijeenkomst wordt op 12 Maart voor belangstellenden gehouden. On Zondag 13 Maart worden in Venlo ie Nationale gewichthefkamoioenschappen 1955 voor eerste klassers, door KDO ge organiseerd. A. Keirsgieter, lid van de IJKV „Hercules", die on 23 Januari jl. de nationale titel voor 2e klas veroverde is door deze prestaties eerste klasser ge worden, waardoor- hij Zondag in Venlo in de afdeling licht-zwaargewicht deel zal nemen aan de kamnioenschappen van Ne derland gewichtheffen eerste klasse 1955. Puntentellende „Strandmeeuwen" De voornaamste uitslagen van de deze week gehouden onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" zijn: 1. L. Schelvis 4631 pnt. 2. mevr. Paap 4607 pnt. 3. mevr. Sey- sener 4607 pnt. 4. B. Groosjohan 4278 pnt. 5. M. G. Seysener 4235 pnt. 6. P. de Boer 4203 pnt. 7. mevr. Postma 4195 pnt. 8. J. Paap 4009 pnt. 9. mevr. De Boer 3969 pnt. 10. C. de Boer 3939 pnt. 11. G. Postma 3939 pnt. 12. C. Warmenhoven 3866 pnt. 13. mevr. v. d. Mey 3810 pnt. 14. mej. M. Paap 3655 pnt. 15. C. de Witte 3348 pnt. 16. mej. L. Paap 3232 pnt. 17. J. v. d. Mey 3187 pnt. Dringend zorg nodig voor 150.000 zwakzinnige kinderen De reeks leerzame bijeenkomsten van de afdeling Velsen-Noord van de Vrouwen groep Partij van de Arbeid werd Dinsdag avond in het gemeentelijk ontspannings- lckaal aan de Van Diepenstraat voortgezet met een inleiding van de in Amsterdam bij het buitengewoon onderwijs werkzame mevrouw Van HulstDe Waal. Zij besprak „Het onderwijs op de buitengewone scholen." De waarnemend voorzitster, mevrouw Van Eykelen, deelde mede de voorgenomen lezing over het medisch opvoedkundig bureau uit te stellen tot het volgende sei zoen en de eerstkomende vergadering te wijden aan het aanstaande congres van de Vrouwengroepen en de Mei-viering. Mevrouw Van Hulst begon haar inleiding met te wijzen op het feit buitengewoon onderwijs n:et te verwarren met bijzonder onderwijs. Buitengewoon onderwijs betreft kinderen, die het gewone onderwijs niet kunnen volgen omdat zij met een of andere lichamelijke of geestelijke tekortkoming zijn behept. Vroeger werd aan dergelijke kinderen geen bijzondere aandacht geschonken, doch de kinderpsychologie is thans zover gevor derd, dat tekortkomingen, van welke aard ook, spoedig kunnen worden onderkend. Als gehandicapte kinderen noemde mevrouw Van Hulst de categorieën met lichaamsgebreken, zintuigstoornissen, spraakgebrekkigen, slechthorenden en lijdertjes aan epilepsie. Spreekster vertelde op boeiende en aan grijpende wijze van haar ervaringen op scholen voor imbecielen en debielen, wie met grote vindingrijkheid en vaak grote moeiten en liefde van de onderwijskrach ten nog veel goeds wordt bijgebracht. Mevrouw Van Hulst noemde de categorie van de moeilijk opvoedbaren onbetwist de moeilijkste kinderen. De vraag beantwoor dend hoe men er toe komt om kinderen op buitengewone scholen te plaatsen, merkte de spreekster op, dat bij het vaststellen van mogelijke lichaams- of geestesafwijkingen van kinderen, de betrokken ouders, hoe zwaar het steeds zal zijn, zich zonder ver wijl dienen te verstaan met een arts, opdat langs een psychiatrisch onderzoek de beste methode voor de opvoeding van het betref fende kind kan worden gevonden. Het gebeurt maar al te vaak, dat ouders een tekortkoming van hun kind proberen te verdoezelen, maar dit is wel erg funest voor het kind. Globaal heeft ons land honderdvijftig duizend zwakzinnige kinderen, van wie Amsterdam alleen er twintigduizend telt. Een becijfering heeft bovendien uitge maakt, dat dertig percent van de zwak zinnigen tot de misdadigers behoort, cijfers, die wel aantonen hoe nodig het is om tijdig voor gestoorde kinderen de juiste weg te gaan bewandelen om ze voor algehele ondergang te kunnen behoeden. Door psychiatrisch onderzoek kan de intelligen- tie-quotient (IQ) worden vastgesteld. In dien voor normale kinderen het gemiddel de cijfer 100 bedraagt, zullen de zwakbe- gaafden het ciifer van 80 tot 100 kunnen bereiken: de deb:- tot 80 en de im becielen 30 tot 65. Mevrouw Van Hulst ging tenslotte verder in détails in op de categorie van de moeilijk opvoedbare kinderen. Wassen achter de onderdeur Wij zijn allemaal juichend tevreden met ons propere Vel- serbad en wij trekken daar des Zaterdagsmiddags in zulke drommen heen, dat er drie agenten nodig zijn om de orde te bewaren. Dan zetten wij ons als het bad vol is, in de sneeuw en wachten op onze beurt. Ziet, vrinden, dat pleit voor onze reinheidszin en onze waarderingsgraad. Maar over het wassen in het Velserbad zijn wij niet allemaal gezellig blij, want daar is iets veranderd: de dichte douche cellen van weleer, waar de mens zich na een week stof en werken kon opsluiten om in de beslotenheid alle beletselen weg te nemen en te gaan poedelen om van de producties van „O mijn paoa" en Eddy's onster felijke „Kom der in, zet je hoed af" nog maar niet eens,te rep pen zrjn vervangen door open cellen, die een inkijk ver schaffen voor het controlerend personeel. Een moeder, die met velen de teil nog gebruikt voor de Zaterdagse beurt, omdat zij het geluk van een eigen douche cel net voorbij schoot, vindt dat maar een onplezierige zaak. Toch kan het in het Velserbad wèl; in beslotenheid, moeder: op de benedenverdieping zijn namelijk speciale was-douches: de door u bedoelde dienen voor het afspoelen der van buiten meegevoerde kleine onreinhe den en daar kan dus ook geen zeep gebruikt worden, anders is het bad in minder dan geen tijd een mooie schuimdot. Zo zit dat. IJmuiden over de wereld „In IJmuiden behoeft u zich nooit te vervelen" prijst het nieuwe foldertje wat stijfjes, dat de VVV „IJmuidens Bloei" bij Vermande liet drukken on der de titel „IJmuiden vol va riatie voor de vacantieganger". Het is een goed vouwblaadje geworden heel wat beter dan het vorige, zaliger nage dachtenis. Met een overzichte lijk kaartje van de gemeente, waar de belangrijkste zaken op staan, met aardige plaatjes van strand, sluizen, pieren en het idyllische Velserbeek. (Naar Tilburg sturen, want blijkens de prent mag het bij ons wèl). IJmuiden is de bad plaats die méér biedt, roept de tekst en dan volgt de opsom ming voor alle toekomstige be zoekers, die straks watertan dend naar ons komen kijken. Alleen: waar moeten ze op een terrasje zitten met een kopje of een glaasje, om het genotene eens rustig te over denken? Waar, vraag ik met de stem eens dorstige roepen de? Door de ijle voorjaarssneeuw, die Velsen gistermorgen bij het opstaan blij verraste het was echt weer eens wat anders ik zeg door de blanke wade koerste Dinsdagochtend de politie auto, bevrouwd en bemand met het puikje der verkeerskenners, zich reppend van school tot school, van klas tot klas, grote pak ken pampieren werden meegevoerd ter distributie aan de in deze klassen opgestapelde kinders, die ondanks de boventallige onderwijzers nog maar nauwelijks de wenkbrauwen kunnen ophalen, wil het plafond niet naar beneden komen. Het was het begin van het schriftelijk verkeerse^amen, dat telken jare de jongelingschap rijp poogt te maken voor veel wellevendheid en weinig brokken op de weg. Aardis gevonden Dat er af en toe aardige reclame ter wereld worclt gebracht, mocht ik ervaren op een plaats, waar in open baarheid vele handen wor den gewassen het was aan een openbaar fonteintje. In het daartoe bestemde uithollinkje van het cera miek lag een stukje zeep met de naam van een IJmuidense kolenhandelaar er op papier ingedrukt. „Een adres om met uw beide han den vast te houden", zei het papiertje. Kijk dat is een klein reclame-grapje om met beide handen uit te werken. Móói! Vooral voor een kolenhandelaar. En het waren ditkeer vrien delijke examenformulieren, met smaak en aardige tekeninge tjes saamgcsteld door het Ver bond voor Veilig Verkeer, dat in de Utrechtse Servetstraat vooral voor degenen, die nog tot het servet behoren, maar ééns aan het tafellaken toeko men, steeds nieuwe strikvraag- jes uitdenkt en ook overigens veel. zo niet alles poogt te doen om de nationale ramp van het Nederlandse verkeer een tik keltje te voorkomen. (De leer ling wiens naam op het formu lier ingevuld is, is gedurende het examen 1955 verzekerd te gen W A en ongevallen, vertelt het formulier alvast wrang.) De hoofdjes hebben zich ge bogen over de vraag of Nel ge lijk heeft, als ze zegt, dat heur fiets alleen des avonds een wit achterspatbord van node heeft. Eigenlijk geméén om Nel die domme opmerking te doen ma ken, want de vrouwen staan er in het verkeer tóch al zo ge- couleurd op. Maar goed. Ze hebben zich de hersentjes gebroken over de vraag, of Piet en Nel zich bij een ver keersagent juist gedragen, als deze agent met de rechter hand ter schouderhoogte gehe ven op een kruispunt staat en de kinderen linksaf moeten en er zijn druppeltjes zweet geplengd bij de kwestie van een links-van-de-weg liggend fietspad, waar Nel zich maar niet op wil begeven, omdat zij met alweer vrouwelijke stijfhoofdigheid rechts van de weg wil blgven. Zo waren er twintig vraag jes en niet eens van die lauwe. Weet ge, wat mij zo tegen valt van die goede Piet op de plaatjes? Dat hij met volhar dende hardnekkigheid en tot negen keer toe zijn vriendin Nel aan zijn prille linkerzijde laat rijden. Hij mag het dan af en toe bij het rechte eind heb ben een heertje is hij niet in het verkeer. Volgend jaar heeft hij het misschien geleerd. Tante Pos zocht dóór Een tevreden cliënt van de tante die zoveel brieven door uw bus doet, schrijft mij een opwekkend en prijzend relaas over de zorgen, die onze tante besteedde aan een luchtpost brief van de tiende November 1954. Een Australisch familielid van een IJmuidens burger be zorgde deze brief ter box maar vergat er in zijn grote liefde op te schrijven, dat de ge adresseerde in IJmuiden woont. Tante is echter niet voor één gat te vangen en zocht zich drie maanden lang met ont roerende ijver en grote nauw keurigheid in alle steden van Nederland het rambam naai de straat, die wèl in het adres was verwerkt. Via Maastricht waar het niet klopte en Rotterdam waar het ook niet uitkwam verzeilden de liefderijke regelen uit Australië, zwaar bestem peld thans, naar IJmuiden en tenslotte wèis het dat. De service ging zelfs zover, dat de brief werd ingesloten bij een tweede missive van dezelf de afzender en ik vind het maar een mooi staaltje van ge wetensvol doorduwen. En dat allemaal voor die paar Austra lische pennies. Er is een hartelijke en behartenswaardige brief binnengekomen van een IJmuiderstraatwegbewoner over de situatie in de voet ballerij die ik de betrokkenen hierbij graag voor gratis mede gebruik voorleg. Dat gaat over de onrustbarende verzakkingen die V.S.V. en Stormvogels vertonen op de ranglijsten, ondanks het feit dat het toch wel clubs zijn met materiaal en spor tieve vechtlust. „Wat hadden we een sterke ploeg", schrijft deze tribuneklant, „als die twee elkaar eens konden vinden". Hoe de besturen tegenover dit idéé staan, weet ik zo niet uit het blote hoofd, al vermoed ik wel, dat er tijdens het over denken wel eens met een sche- deltje geschud zal worden. Hij gaat aldus door: „Hoewel beide elftallen een geweldige vechtlust aan de dag leggen, winnen ze niet, omdat dit enthousiasme, zon der techniek, de scheidsrechter noopt de nodige vrije trappen en penalties uit te delen met alle gevolgen van dien. Tijdens de wedstrijd wordt het acceni gelegd op het winnen (om die paar guldens misschien vraag ik mij blozend af?). „Waarom komen de elftallen van VSV en Stormvogels niet eens in de week tegen elkaar uit, om de techniek verder te ontwikke len? Geen centje risico. En alles is eens heerlijk in stilte uit te proberen. „Als andere ploegen elders samenswielten, kunnen onze eerste klassers op z'n minst wel samenwerken", zegt de IJmuidenaar droef. Mag ik hei zonder commentaar op de be stuurstafelen neer eggen in de grondige hoop, dat hier iets uit groeit dat de sport weer wat nader brengt tot de.... sport? Slager Wijbrand Blaauw be gon voor het eerst op eigen vleeshouwersbenen te staan in den jare 1915 en het moet er gens achterin Noordholland zijn geweest, dat hij zijn pro pere zaakje opende. De baas was nog maar twintig jaren jong. maar had moed genoeg om door te zetten tenslotte ivas hij toen al in aanleg de ge wiekste veekoper, waarvan hij de naam kreeg in IJmuiden en dat is een héle voorsprong voor een slager. In Julianadorp werd later de tweede zaak geopend, maar spoedig daarop is het gezin naar IJmuiden vertrokken, om dat moeder Lena Blaauw-Broek daar vandaan kwam en vadei altijd al een zwak voor dat roe zemoezige volkje b(j de Bree- saap koesterde. De winkel kwam in de Roggeveenstraat. Dat is nu alweer een twintig jaar geleden slager Blaauw, die nu de zes kruisjes met ere draagt, heeft het aan hard werken en vroeg opstaan te danken, dat hij zijn bedrijf uit bouwde tot wat het nu is de zaak aan de Wijk aan Zeeërweg. Dat ging overigen^ !niet zonder vallen en opstaan, want de oorlog joeg hom naar Driehuis, waar hg in een gara ge aan de Vondellaan behclpe- rig winkelde, maar toen dat toch wel wat al te gek werd, kwam hij bij zijn collega Reken in, die nu aan de Kennemer- laan zetelt, maar toentertijd aan de Klaverstraat ander mans "vlees hieuw. Zodra het moment gunstig was, zette hij de zaken op nieuw overeind aan de Wjjk aan Zeeërweg en daar staan ze nu nog weldoortimmerd als de baas zelf en dank zij het zeldzame zakentalent van moe der Lena groeiend en bloeiend, hoewel de zes man personeel daar ook wat aan toe doen, mag ik wel zeggen. Dat hèb je, als ook de kinders meehelpen. Zijn veekoperstalenten zijn alom bekend in dit gewest vraag het maar eens na. En dat hij in dit harde werk wel eens heel af en toe een tik je humeurig wordt, zal nie mand hem euvel duiden, die hem beter kent tenslotte begint de dag al veertig jaar lang voor slager Blaauw om drie uur, als u (en ik zelfs) zich nog eens knus omdraaien Proficiat, slager dat ze u ■ie dertiende Maart maar goed uw vet mogen geven dan zal het u nog geruime tijd naai den vleze blijven gaan! LAMPENIER Uitgaande van de vereniging „De Velser HBS" wordt, er een lezing gehouden in dm rijks HBS te Velsen op Donderdag 10 Maart door dr. A. A. C. de Vletter, oud- lector van hst Kennemer Lyceum en be kend vooruitstrevend paedagoog, over „Strijd en vrede tussen gezin en school". Gedurende de daaropvolgende pauze met thee zal gelegenheid bestaan schriftelijke vragen in te dienen in verband met de ge houden lezing, die na de pauze door een forum beantwoord zullen worden. De afdeling Velsen van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt hedenavond in het gymnastieklokaal van de Da Costaschool een bijeenkomst, welke tevens toegankelijk is voor de echtgenoten van de dames. In deze bijeenkomst zal hoofdingenieur W. Bakker, bedrijfsdirecteur van de ME- KOG een en ander vertellen over het hoog- ovenbedrijf en hiervan een film laten zien. Bridgeclub „Wijk aan Zee" De bridgeclub „Wijk aan Zee' heeft een drive gehouden, waarvan de voornaamste uitslagen z'jn: 1. Dobber-Pirovano 44 pnt. 2. dames Schaapc-Handeraaf 44 pnt. 3. Dikkenberg-v. d. Geer 42'/j Dnt. 4. mevr. Dobber-v. d. Elzen 42 pnt. 5. mevr. Van Son-Beermann 41 pnt. 6. v.d. Aar-Geudeke 39 pnt. 7. Bol-Schoos 39 pnt. 8. Van Klave- ren-Handgraaf 29 pnt. Filmavond ABC De Algemene Bedrijfsgroepen Centrale houdt op Zaterdag 12 Maart in „*t Cen trum" te Beverwijk eén filmavond, waar op vertoond zal worden „De kleine wereld van Don Camilló". Tevens zal oo deze avond aan een aantal led°n die 25 of 40 iaar lid ziin van deze organisatie het zil veren of gouden ''nsigne worden uitgereikt. Christelijk Werkliedenverbond Het hoofdbestuur van het Chr. Werk- Medenverbond heeft op Vrijdag 11 Maart >n de Gereformeerde Kerk te Beverwijk een bijeenkomst georganiseerd, teneinde te komen tot de wederonrichting van de olaatseliike afde15n?. Als snreker zal op- ♦reden ds. M. de Goede, Gereformeerd pre dikant d'> het onderwern „Wat is en wat wil Patrimonium" zal behandelen. Voorlichtingsavond voor tuinbouwers Vrijdag 11 Maart wordt in café „De Oranjeboom" te Heemskerk een bijeen komst gehouden voor de jongeren uit de land- en tuinbouw, die hier voorlichting zullen kr'j"en over de snel voortschrijden de techniek op dit gebied. De P K. Raad van Ove^eg te Heemskerk heef* Dinsda" in het Marquette-theater een filmavond georganiseerd, die zich on danks de slechte weersomstandigheden in epn go^de belangstelling mocht verheugen. Vertoond we»-d de Franse rolprent „De af"allige' met Pierre Fresnay in de hoofd rol. Deze film hee't een sterk religieuse in slag en verhaalt on aangrijnsde wijze hoe een afvallige" weer tót het Katholieke geloof wordt teruggebracht. Het Castricums Tnst'timt voor Arbeiders ontwikkeling houdt Vrijdag in hotel De Rustende Jager haar jaarvergadering, die "evolgd zal worden door een lezing met film over de Nederlandse Antillen en Su riname, door de heer W. Galjaart, van het Instituut van de Tropen. De strijd om de hoogste clubeer is bij de damclub Soortief voortgezet. Het pro gramma in groep A 1 kon volledig door gang vinden. Hier wist J. Slager ziin derde achtereenvolgende overwinning te beha- 'en. Thans oo een geduchte concurrent, J. Tanscen. Janssen wist in zijn partij tegen T. Slager aanvankelijk een klein overwicht 'e verkrijgen, maar Slager, die dit seizoen in een bijzonder goede vorm is, wist alle aanvallen van zijn tegenstander te nareren. Tn het eindspel wist hij dan ook zijn partij door een vernuftige damcombinatie in zijn voordeel te beslissen. H. Lichtendahl die voor het eerst in dez.e enkele competitie van 7 partijen kon deel nemen, wist in een aantrekkelijke partij van J. Jonker te winnen. Ook Andrea won van J. Lichtendahl, in welke nartii H. An drea het beste van het snel h?d. De partij J. de BoerG. Mooi eindigde in remise. In groep AII vielen de volgende uit slagen te noteren. H. Holt won zijn partij van P. Bakker, daar Rakker reeds in de opening een grove blunder maakte. In het verdere verloop van het snel kon hij datgene niet meer in ziin snel legden «'at voor een zege nood- zakeliik is. Ook Van der Ber® die tot nog toe ongeslagen aan de kon ging. moest in W. Hoefakker zijn meprdere erkennen. J. Wesselius moest voor de derde achtereen volgende maal met remise genoegen ne- m«"i te»en Willem Post. Tn groen B waren de uitslagen: Bertus Glas wint van A. Ras, waardoor eerstge noemde zijn kannen on de tweede plaats heeft behouden: jac. Groen speelde remise 'egen P. Westerwal. Kwartetten De kwartetspelen hadden het volgende resultaat' TJsfahriekenRüksoersoneel: 1. T. KonnelmanJ. du B'ois ?-0. 2. H. Meen- der'nckPh. Grorni 0-?. 3 E. J. Jacohs r; de Pui ter 2-0. 4. A. KeuterP. Roodnat 2-0: uitslag 6-2. SnortiefPan-'orfabriek: 1. J. Bakker T. Prins 1-1, 2. M. MengerJ. Wartenhorst °-0. 3. G. HuigenE. Andrea afgehr.. 4. C. de Ruiter—C. Diepgrond 1-1; voorlopige uitslag 4-2. De visknechts waren deze week vrij: 11 Maart wordt de laatste ronde gespeeld DaoierfabriekT.Tsfabrieken en Visknechts *e<*en Sportief. Daar Soortief buiten mede dinging sneelt. kan de ontmoeting Paoier- MbriekIjsfabrieken zeer spannend wór den- Opbrengst collecte voor kinderbescherming De in Beverwijk gehouden eolleete voor de combinatie ven Protect anise Kinderbe- sehermingsinstellingen heeft een bedrag opgebracht van bgna acht honderd gulden.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3