Nieuwe organisatie van de zorg voor volksgezondheid Gruisi/rije Cellist Antonio Janigro was solist op achtste D-concert PvdA-fractie liep de raadzaal uit •an; Indonesië ziet van juridische bijstand aan infiltranten af w Uw RDTERDDN SNEL EN ZEKER TWEEDE KAMER Samenwerking tussen overheid en particulieren in provinciale raden Controle op tandheel kundige instituten Russische antwoord nota aan Nederland Hongaarse premier Nagy in ongenade gevallen Geen overeenstemming over status van juristen op Nieuw Guinea Heringa Wuthrich WOENSDAG 9 MAART 1955 3 Hij maakte dezelfde fouten als zijn Russische vriend Malenkov Moord op 117 Nederlanders 10 jaar geleden) sober op de Woeste Hoeve herdacht Scarlet O'Hara Agenda voor Haarlem Geen Zandvoort-Bad mees maar Zandvoort aan Zee Slachtoffers herdacht in Surinaamse Staten Congrespartij van Nehroc versterkt haar positie pijn met Examens BLIKSEMAFLEIDERS Uitwijzing van Bissonnette is een représaille Rel in Eindhovense gemeenteraad De Tweede Kamer heeft gisteren een be gin gemaakt met de behandeling van de nieuwe wet ter bevordering van de zorg voor de volksgezondheid. Als orgaan aan de top wordt ingesteld een Centrale Raad voor de Volksgezondheid, teneinde door overleg de samenwerking te bevorderen tussen overheid en particuliere organisa ties. De vertegenwoordigers van particu liere organisaties zullen tezamen met de vertegenwoordigers van provincies en ge meenten de meerderheid hebben in de cen trale raad, die ten hoogste 35 leden zal tellen. Als wetenschappelijk college wordt ingesteld de Gezondheidsraad zoals die ook thans reeds bestaat. Ter bevordering van de uitvoering van de gezondheidsraad wor den provinciale raden ingesteld, gericht op de samenbundeling van initiatieven op het gebied der volksgezondheid, zoals van de Kruiö-verenigingen. Aan de Provinciale Staten wordt de verplichting opgelegd een provinciale raad voor de volksgezondheid in het leven te roepen. De gezamenlijke gemeenten enerzijds en de Kruis-verenigingen anderzijds zullen *«et een gelijk aantal leden in de provin ciale raad vertegenwoordigd moeien zijn. De heren Mol (KVP), Fokkema (A.R.), ZegeringHadders (VVD) en Van de Wetering (CHU) wilden zo wel met betrekking tot de provinciale raden als tot de centrale raad in de wet vastleggen, dat tenminste de helft van de leden wordt gevormd door de afgevaardig den van particuliere rechtspersonen en in stellingen. Zij waren van oordeel dat een wettelijke regeling van het maatschappe lijk gegroeide alleen zin heeft indien het particuliere initiatief in betere omstandig heden komt te verkeren. Daarentegen was de heer Van Lien- den (P. v. d. A.) juist bevreesd dat de invloed van de overheid zich niet voldoende zal kunnen doen gelden. Bij alle waardering voor het particulier initiatief had hij zeker evenveel waardering voor het werk van de overheid op het gebied van de volksgezondheid. De Centrale Raad voor de Volksgezondheid zal aan de regering advie zen uitbrengen. De heer M o 1 (KVP) heeft met de steun van de WD, A R. en CHU een amende ment ingediend om te bepalen dat in de adviezen tot uitdrukking moet komen hoe de verschillende groepen enerzijds open bare lichamen en diensten en anderzijds de particuliere rechtspersonen en instellingen, alsmede de vertegenwoordigers der rijks overheid over een zaak denken. Zij willen ook in de adviezen van de provin ciale raad gemotiveerd melding gemaakt zien van de afwijkende gevoelens van een minderheid. Vandaag antwoord minister Suurhoff. Tandheelkundige instituten De Tweede Kamer heeft na een korte discussie met algemene stemmen het rege ringsvoorstel aangenomen, waardoor met de wet in de hand strenger kan worden op getreden tegen de zogenaamde tandheel kundige inrichtingen, die zijn opgezet uit winstbejag en door de wijze van behande ling een gevaar vormen voor de volks gezondheid. Het wordt tandartsen en geneeskundigen verboden praktijk uit te oefenen in een tandheelkundige inrichting, waarvoor reclame wordt gemaakt of waarvoor met allerlei middelen klanten worden gewor ven. Zij mogen ook geen praktijk uitoefe nen in het lokaal van een tandheelkundige inrichting wanneer in dat lokaal meer patiënten aanwezig zijn dan personen, die wettelijk bevoegd zijn tot het uitoefenen van de tandheelkunde. Tandartsen en ge neeskundigen moeten bovendien allerlei gegevens verstrekken over de tandheelkun dige inrichting waarvoor zij werken. Deze ADVERTENTIE werkzaamheden mogen zij slechts verrich ten na een hun verleende vergunning. Bij overtreding bedraagt de boete in eerste instantie ten hoogste duizend gulden en bij herhaling tienduizend gulden of een jaar hechtenis. De instrumenten van de tand heelkundige inrichting kunnen in beslag worden genomen, ongeacht of zij de ver oordeelde toebehoren of niet Het wetsontwerp had de volle instemming van de heren Mol (KVP), Fokkema (A.R.), Van Lienden (P. v. d. A.), Haken (CPN) en Lemaire (KNP). De behandeling in de zogenaamde tandheelkundige instituten is er teveel opgericht, zo betoogden deze af gevaardigden, alle tanden en kiezen te trekken om een kunstgebit te kunnen ver kopen. Zij onteren het medische beroep. Het zijn broeinesten van het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde, zo werd gezegd. Minister Suurhoff deed de toezegging er op te zullen toezien, dat de wet de ont wikkeling van betrouwbare tandheelkun dige instituten niet belemmert. De Sovjet-Unie heeft Maandag aan de Nederlandse ambassade in Moskou een nota gezonden in antwoord op vragen van de Nederlandse regering over de conventies van Den Haag van 1899 en 1907. In deze antwoordnota verklaart de Sovjet-regering dat zij de conventies en verklaringen van Den Haag van 1899 en 1907, die indertijd dcor het Tsaristische Rusland werden ge ratificeerd, erkent, voorzover zij niet in tegenspraak zijn met het handvest der Ver enigde Naties of gewijzigd of vervangen zijn door latere internationale accoorden, die door de Sovjet-Unie zijn gesloten. Dit is Dinsdag in Moskou bekend gemaakt door het officiële Sovjet-persbureau „Tass". Het betreft hier drie conventies en drie verklaringen van 1899 en dertien conven ties en een verklaring van 1907. Een der conventies uit 1899 en twee uit 1907 hebben betrekking op de vreedzame regeling van geschillen tussen de deelnemende landen. De andere conventies en verklaringen gaan over de oorlogvoering te land en ter zee en de rechten van neutrale landen. Rusland ratificeerde alle conventies en verklarin gen van 1899 en tien der conventies van 1907. Nederland heeft om deze verklaring van de Sovjet-Unie gevraagd als bewaarder der ratificatie-oorkonden van deze con venties. In het Sovjet-antwoord wordt onder meer gewezen op de wijzigingen van de conventies van Den Haag door het protocol van 1925 van Genèève, betreffende verbod van gas en bacteriologische wapens bij oorlogvoering, en de Geneefse conventie van 1949 over bescherming van oorlogs slachtoffers. De minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille hebben de Tweede Kamer de tekst in Nederlandse vertaling doen toekomen, alsmede, even eens in Nederlandse vertaling, de tekst van een verklaring, aangenomen door de opper ste Sovjet der U.S.S.R. op 9 Februari 1955, welke een adres inhoudt aan de parlemen ten van de andere landen. PARIJS (A.F.P.) Het centrale comité Op de plaats, waar precies tien jaar ge leden 117 Nederlanders werden neerge knald als represaille voor de ongewilde aanslag op Rauter is Dinsdag een herden kingsplechtigheid gehouden; aan de Woes te Hoeve bij Apeldoorn. Het was een een voudige bijeenkomst, waarvoor zeer veel belangstelling bestond en waarbij verschei dene sprekers het woord voerden. De voorzitter van de afdeling Apeldoorn van de Reünistenvereniging Oud-Illegale Werkers, de heer M. Buitenhuis, vestigde er in een toespraak de aandacht op, dat allen de plicht hebben te blijven vechten voor de vrijheid, waarvoor deze helden hun leven gaven. Burgemeester mr. A. L. des Tombe van Apeldoorn merkte op dat de oorlog weer eens duidelijk heeft bewezen, waartoe de mensheid komt, wanneer de remmen worden losgegooid. Het kruis aan de Woeste Hoeve moge ons hieraan steeds blijven herinneren", aldus spreker, „laat het bovendien voor ons een teken zijn. dat uiteindelijk niet de haat, doch de liefde overwint en laten wij Christus navolgen, die ons leerde een vijand te vergeven". Deken G. C. Oostveen sprak in dezelfde geest evenals ds. J. F. Berkel, hofprediker te Apeldoorn. Onder de talrijke bloemstukken en bou- quetten die aan de voet van het eenvoudi ge monument werden neergelegd, waren er van de gemeente Apeldoorn en van het garnizoen. Dinsdagmiddag zijn op de Woeste Hoeve halfweg tussen Apeldoorn en Arnhem de 117 Nederlanders herdacht die, tien jaar geleden, op bevel van de bezetter gefusilleerd werden als een wraakoefening voor de overval op de auto van de Duitse politie-chef Rauter door de illegaliteit. Velen legden bloemen bij het eenvoudige houten kruis dat ter nagedachtenis van deze massale terechtstelling werd opgericht. Volgende week Woensdag zal de raad van justitie in Hollandia in hoger beroep de strafzaak behandelen tegen acht Indo nesische militairen, die deel hebben uitge maakt van de groep van 19 infiltranten, die op 11 Mei 1953 nabij Fak-Fak zijn geland. Naar wij in Den Haag vernemen is in de loop van 1953 en in 1954 bij herhaling van Nederlandse zijde aan Indonesië aangebo den de infiltranten terug te zenden naar Indonesië. Als voorwaarde was gesteld, dat van Indonesische zijde leedwezen zou wor den betuigd over de actie van de infiltran ten en dat maatregelen zouden worden ge nomen om een herhaling daarvan te voor komen. Op dit voorstel heeft de Indonesi sche regering nimmer gereageerd. In October zijn de infiltranten in eerste instantie veroordeeld tot straffen, variëren de van twee tot zes jaar. De gids van de groep en de acht militairen gingen tegen dit vonnis in hoger beroep. Toen dit hoger beroep door de raad van justitie in Hollan dia in behandeling zou worden genomen, werd van Indonesische regeringszijde ge vraagd een aantal advocaten uit Indonesië tot de verdediging van beklaagden toe te laten. Van Nederlandse zijde werd hierop geantwoord, dat de Nederlandse regering kon instemmen met het toelaten van twee Indonesische juristen, mits dit geen poli tieke figuren waren en mits zij geen poli tieke activiteiten zouden bedrijven. Na uitvoerig overleg, dat door het uit blijven van een beslissing van Indonesische zijde twee keer het uitstellen van de be handeling van het hoger beroep in Hollan dia noodzakelijk maakte, verzocht de Indo nesische regering tenslotte twee advocaten toe te laten, vergezeld van een secretaris (een met name genoemde ambtenaar van het Indonesische ministerie van Binnen landse Zaken) en een typiste. De Neder landse regering achtte geen termen aanwe zig voor het toelaten van een secretaris en een typiste. Van Indonesische zijde bleef men op toelating van dit viertal aandrin- van de Hongaarse communistische partij Scarlet O'Hara heeft vandaag een dub- heeft premier Imre Nagy beschuldigd van bel portie voer gekregen en nog een «H-WWWClO WOENSDAG 9 MAART Stadsschouwburg: „Het Nederlands Ballet 8 uur. Cultura: „Tourisme in Europa", 16 jaar, 8 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haar lemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 1017 en 1923 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. v. Spir. „Harmonia", 8 uur. Lido: „Brief encounter" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „The little kidnappers", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..De woestijn leeft", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Rhapsody", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Gangsters aan de Rivièra". 7 en 9.15 uur. Palace: ..Rob Roy, de schelm van Schotland", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Shane", 14 jaar, 8 uur. DONDERDAG 10 MAART Zuiderkapel: ds. H. F. Huson, 8 uur. Con certgebouw: Uitvoering door Toonkunst orkest o. L v. Marinus Adam, met mede werking van de alt Akke de Vries, 8 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voor jaarsbeurs voor de vrouw, 1017 en 1923 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Lido: „Brief encounter", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 pur. Studio: „The little kidnappers", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Rhapsody", alle leeft., 2, 4,15 en 7 uur. „The Titfield Thunderbolt". Haarl. Kunstgemeenschap, 9.15 uur. Frans Hals: „Gangsters aan de Rivièra", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Rob Roy, de schelm van Schotland". 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Shane". 14 jaar. 2.30 en 8 uur. Mi nerva: „I married a witch", 8.15 uur. het verkondigen van rechtse anti-marxisti sche opvattingen. Het officiële Hongaarse persbureau M.T.I. meldde dat „personen met rechtse opvattingen" zijn geïnfiltreerd in de Hongaarse zware industrie en de landbouw, waar zij het vervullen van de gestelde normen belemmerden. Het pers bureau verklaarde, dat zich onlangs „ver ontrustende tekenen in de economische en politieke toestand" van het land hebben geopenbaard als gevolg van het optreden van deze „opportunisten en anti-marxisten." „Imre Nagy en bepaalde andere kame raden bij de ministeries en de pers" hebben de arbeidersklasse bedrogen met loze be loften. Dat is de voornaamste oorzaak van het in gebreke blijven van de industrie in 1954. Indertijd is gemeld dat Nagy ziek was. Het was bekend, dat hij persoonlijke be trekkingen met Malenkov onderhield. Het was te voorzien dat de tegenstanders van Nagy in Hongarije, de eerste secretaris van de partij Mathias Rakosi en diens voor naamste economische medewerker Ernest Gero, van de afwezigheid van Nagy gebruik zouden maken om hem te treffen. Nagy's politiek had in brede kringen van de Hon gaarse bevolking de hoop gewekt op een snelle verhoging van het levenspeil cn een liberalisatie van het politieke leven. Rakosi is voorstander van het geven van voorrang aan de zware industrie. Begin October van het vorige jaar werd Nagy al verweten, dat hij te grote conces sies aan de boeren had gedaan ten koste van de industrialisatie en dat hij de lonen had verhoogd op een wijze, die niet even redig was met de productie. De eerste tekenen van een wijziging in de politiek in Hongarije werden merkbaar, toen Rakosi op 20 December in het land terugkeerde na een verblijf van twee maanden in de Sov jet-Unie. Rakosi legde daarna sterk de nadruk op het aandeel dat de partij moest hebben op elk gebied. Thans eist de partij de liquidatie van „de schadelijke rechtse ideologie." De partij stelt vast dat „al degenen die zich afwen den van het beginsel van Lenin en Stalin inzake de voorrang die gegeven moet wor den aan de zware industrie, de leidende rol loochenen van de arbeidersklasse." Nieuwe bordjes op treinen De N.S. hebben van het directoraat- generaal van het verkeer van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat toestemming gekregen om de naam van het station Zand voort-Bad te wijzigen in Zandvoort aan Zee. i paar klontjes suiker extra. Scarlet O'Hara, het paard van de dierenarts Lorenzo Bo uit Cerro Tanaro (Italië), heeft zijn baas Zaterdag geholpen bij 1 het invullen van de uitslagen van de 5 voetbal-pool, en wel met zo veel kennis van zaken dat Bo, evenals zeven andere Italianen, 60 millioen lire kon incasse- ren. j Lorenzo Bo heeft zelf weinig verstand van voetballen. Daarom liet hij Scarlet O'Haxa beslissen. Wanneer het paard l één stamp met de hoef gaf betekende dat dat de thuisclub won, twee stampen was een gelijk spel en drie was een zege voor de bezoekers. Lorenzo is van plan van de winst twee paarden te kopen om Scarlet gezelschap j ij te houden. Scarlet komt van goede ■j familie. Haar vader was in zijn dagen 'i een beroemd renpaard. Scarlet is nu be- - roemd geworden als sportkenner. Het 3 verluidt dat ze voor de Italiaanse tele- 5 visie komt. gen, terwijl voor beide advocaten immuni teit ten opzichte van douane en politie werd verzocht. Van Nederlandse zijde werd ten slotte ingestemd met het toelaten van twee advocaten en een typist, waarbij de garan tie werd gegeven, dat deze algehele vrijheid zouden genieten in de uitoefening van hun functie. Voor hun veiligheid werd ingestaan en zij zouden de vrijheid hebben het gebied van Nieuw-Guinea te verlaten. Hierover kon geen overeenstemming worden bereikt, waarop de Indonesische regering de vorige week heeft medege deeld, dat zij van het verlenen van juridi sche bijstand aan de infiltranten heeft af gezien. Na de ontploffing te Matt a De Staten van Suriname zijn in een plechtige buitengewone vergadering bij eengeweest ter herdenking van de slacht offers van de ontploffing te Matta. Bij deze explosie kwamen zes militairen van de Koninklijke Landmacht om het leven; acht werden gewond. De voorzitter van de Staten zei onder meer: „Deze militairen deden hun plicht ver van huis en haard. Ais eep. lopend vuur ging de droeve marè van het onge luk door ons gehele land en onmiddellijk bleek, hoe groot de deelneming was onder alle lagen van de bevolking. Was het vroe ger zo, dat bij alle medeleven van de zijde der bevolking van Suriname het droevig voorval gezien kon worden als een slag, die de Koninklijke Landmacht en Neder land raakte, thans kunnen wij, in het licht van de nieuwe verhoudingen in ons koninkrijk, deze niet anders zien dan als één, die ook Suriname in wezen treft. Het zijn geen Nederlandse militairen van over zee. in ons koninkrijk nieuwe stijl mogen wij zeggen, dat het onze broeders zijn". Tenslotte verzocht hij de gouverneur de deelneming der Staten, als vertegenwoor digende het gehele Surinaamse volk. aan de Koninklijke Landmacht en de nabe staanden der slachtoffers over te brengen. De gouverneur zei hierna: „In Nederland zal het allen goed doen te mogen ervaren, dat deze militairen worden gezien als behorend tot Suriname. Ik zal dan ook uw tolk zijn bij de familieleden der ge vallenen. de Nederlandse rijksregering en de Koninklijke Landmacht". NIEUW DELHI (Reuter/AFP) De Congrespartij van premier Nehroe heeft bij de verkiezingen in de staat Andhra in Zuid-India 146 van de 196 zetels gewonnen. De onafhankelijken kregen 22 zetels, de communisten vijftien en de nationale so cialisten dertien. Andhra werd altijd be schouwd als een communistisch bolwerk. Twee dissidente politieke partijen, het In diase progressieve blok en de „Krisjikar Lok", hebben besloten zich aan te sluiten bij de Congrespartij. Mohan Singh, de voorzitter van het progressieve blek (dat vijftien jaar geleden werd gesticht door Soebhas Sjsndra Bose) verklaarde, dat de Congrespartij de enige organisatie is, en Nehroe de enige leider, in staat cm in In dia spoedig het socialisme te brengen. N. G. Ranga, de voorzitter van de „Krisji kar Lok", verklaarde dat de recente reso lutie van de Congrespartij, waarin op so cialistische leest geschoeide gemeenschap in India als doel van de partij wordt ge steld, een van de factoren is die hebben geleid tot de aansluiting van zijn partij bij de Congrespartij. Kijken, proeven, ruiken, hier een klein kopje bouillon of een likje chocoladepud ding met slagroom, daar een neusvol par- fumgeuren en verderop een proeve van een jonge landwijn. De damesbeurs in volle actie. Drommen mensen schuifelen langs de éclatante stands, worden aange klampt door ijverige verkopers en demon stranten, krijgen folders en reductiebon nen. Denkende wasmachines gorgelen wat vuil is weer schoon, achter een glazen wand ploffen maiskorrels tot eetbare, luchtige wolkjes deeg, voor de honderd zes en dertigste maal borduurt een geduldige juf frouw machinaal, zigzaggend, een rode bloem op het kleedje en het ensemble van Eddy Christiani speelt zijn muziek, die een gelijk rhythme heeft als de gang der dren telende kijklustigen. Tientallen hoogstnoodzakelijke, pas ge dane uitvindingen, twintigtallen nog nooit eerder gebreide lieftallige truitjes en hon derdtallen onmisbare practische raadge vingen eisen de aandacht. Het wordt soms te veel. .Via de luidspreker maant een stem dat de modeshow direct gaat beginnen. De mo de-show! Een visioen van rustig zitten en kijken naar het fraai flaneren van manne quins doemt voor mij op. Ik kan nog net een kaart bemachtigen en treed, als een man niet zonder tinte lende schroomgevcelens, de „showroom" binr.en. Zover het oog reikt dames, met hier en daar een echtgenoot. De zaalwachter leidt mij naar een jonge man naast wie neg een stoel vrij is. De eerste lentejurkjes en deux-pièces worden reeds gepresenteerd. Op een klein podium zetelt een dame die bij de creaties tekst en uitleg geeft, de man nequins bij hun schoon-klinkende voor namen noemt en de nog verrassender prij zen bekend maakt. Mijn buurman zucht en ik zie dat hij voor een van de mannequins, een charmante brunette, een meer dan mannelijke belangstelling heeft. „Verliefd", denk ik. Bij de mantelpakken begint hij zachtjes te vertellen en terwijl de elegante dames soepel en gracieus, als mooie poezen op het bal dat de Gelaarsde Kat gaf toen de mole naarszoon markies was geworden, hun ronden gaan, begeleid door passende piano melodietjes, krijg ik het verhaal te horen van een onbeantwoorde liefde. Hij heeft al vijf en twintig blauwtjes gelopen. Tijdens de cocktailjurken raad ik hem aan na af loop van de show bij de uitgang te wachten, de stoute schoenen nu niet te vroeg uit te trekken enMaar hij kijkt mij niet-be- grijpend aan en zucht nogmaals. „Het gaat helemaal niet om die mannequin", ver klaart hij, „het is maar dat ze zo sprekend lijkt op die andere. Daarom zit ik hier al voor de zesde maal." Tot aan de laatste avondjapon kijken wij stilzwijgend voor ons uit. ADVERTENTIE (ft stil Amsterdam fGem. universiteit). Candi- daatsexamen Engels mej. W. Th. B. M. Plaat, Amsterdam: candidaatsexamen psychologie mej. M. Dijkstra, Amsterdam. ADVERTENTIE Haarlem Door de langdurige koude zijn vele in het wild levende dieren niet meer in staat, voldoende voedsel te vinden. Op het land goed „De Velouwe" bij Ede heeft de jachtopziener Pieters de taak op zich ge nomen, de wilde zwij nen en herten door deze moeilijke tijd heen te helpen. Iedere dag op dezelfde tijd komen de dieren naar de voederplaatsen, om er hun rantsoenen (eikels, suikerbieten en aardappels) in ontvangst te nemen Op de foto: een reus achtig wild zwij. overwint zijn schuw heid voor een hand vol eikels: het eet uit de hand. Het achtste Dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Toon Verhey, schonk ge legenheid om het Celloconcert van Dvorak onder bijzonder aantrekkelijke condities te horen en daarbij te ervaren hoe deze Bo heemse rasmuzikant uit allerhande gege vens welke invloeden verraden van Oost en West een concertante symphonie wist op te boüwen, die een gesloten eenheid vormt, welke in lijn en kleur, in rhythme en dynamische stuwing, doch vooral in sfeer en sentiment, het onvervalste ken merk draagt van zijn persoonlijkheid. Meer dan in zijn Vioolconcert heeft Dvorak het er in dit Celloconcert op aangelegd het or kest een belangrijke rol te geven; de wijze waarop hij dit deed is een brillant getuige nis voor zijn vakmanschap. Want ondanks het symphonische karakter van het stuk, laat hij de solist toch behoorlijk op de voor grond treden en virtuoos deelnemen aan de ontwikkeling. Dat de constante wisselwer king zo evenwichtig verloopt is zeker een van de opmerkelijke eigenschappen van het opus. Dit alles naar wens te realiseren is echter niet zo eenvoudig; solist en orkest moeten het volmaakt met elkaar eens zijn en voor langdurig overleg is uiteraard geen gelegenheid. Maar artistieke intuïtie is een wonderbaarlijk iets. Als zij loskomt is de samenwerking op hoog plan verze kerd. En zo was het ook deze avond. De solist, de Italiaan Antonio Janigro, speelde het werk niet alleen als geraffi neerd virtuoos, maar tevens als uiterst ge distingeerde en fijngevoelige kunstenaar, met gracieuse leningheid van streek en on geforceerde toon. Het werd een interpreta tie die, om haar mildheid en kernachtig heid tegelijk, de sympathiserende snaar raakte van het ensemble achter hem. Dat wil zeggen dat Toon Verhey die, zelf cellist, er misschien een eigen opvatting voor prijs gaf de solist correct opving en hem in zijn sfeer en subtiele nuances volgde en wel zó, dat er een overtuigende wisselwerking ontstond. Deze sublieme vertolking zal ons Antonio Janigro niet licht doen vergeten, mede dank zij de ma gische kracht die van zijn spel uitging op het orkest. MOSKOU (AFP) De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft een Russische nota ontvangen over de uitwijzing van pa ter Bissonnette, een Amerikaanse Rooms- Katholieke geestelijke. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou heeft verleden week tegen deze uitwijzing geprotesteerd. In gezaghebende kringen verklaart men, dat de Sovjet-regering in de nota uitlegt, dat de uitwijzing een gevolg is van de Ame rikaanse weigering om de verblijfsvergun ning van de vertegenwoordiger in Noord- Amerika van de Russische orthodoxe kerk, mgr. Boris, te verlengen. Mgr. Boris is in middels in Moskou teruggekeerd. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de redenen die de Sovjet-re- gering aanvoert voor de uitwijzing van pa ter Bissonnette niet voldoende steekhou dend zijn. De aanwezigheid van pater Bis sonnette of een andere Amerikaanse gees telijke in Moskou is in overeenstemming met het in November 1933 gesloten Ame rikaans-Russische accoord, waarbij de Ver enigde Staten de Sovjet-Unie erkenden, zo zei hij. De tweede helft van de avond was gewijd aan de Vierde Symphonie van Brahms, die oen beetje moeilijk op gang leek te komen. Het eerste deel begon pas tegen het einde wat gloed te krijgen! Maar verrukkelijk mooi klonk het tweede thema van het An dante en de geweldige constructie van het slotdeel liet niet na een treffende indruk te maken. JOS DE KLERK Op de vijfde en laatste dag van de open bare behandeling van de gemeentebegro ting voor het lopende dienstjaar in de Einhovense gemeenteraad is het tot een incident gekomen tussen de raadsvoorzit ter, mr. Kolfschoten en de fractie van de Partij van de Arbeid. In de eerste ronde van het begrotingsdebat had mevrouw H. Verweij-Jonker van de Partij van de Ar beid felle critiek geuit op de architectoni sche aspecten van de wederopbouw en daarbij in het bijzonder op het stadhuis plan van ir. J. van der Laan. Zij sprak van een kazerne-achtig werkgedeelte en een pompeus reoresentatief gedeelte en vrees de dat het stadhuis een monument van onmacht zou worden. In zijn antwoord had de voorzitter me vrouw Verweij verweten dat zij nu met deze critiek kwam, terwijl zij in de eer der gehouden informatieve raadsvergade ring, waarin het stadhuisplan werd toege licht door de architect, gezwegen had. Mr. Kolfschoten noemde haar critiek destructief. Maandag, tijdens de voort zetting van he debat, erkende mevrouw Verweij inderdaad destructief te zijn ge weest. Zij had, zo verklaarde zij, de illusie willen vernietigen, dat „wij gelukkig zijn met het nieuwe stadhuis". Dinsdagavond antwoordde mr. Kolf schoten op deze opmerkingen. Hij sprak van een verbazingwekkende onderwaarde ring en miskenning van de competenties van de gemeenteraad, die zijn goedkeuring aan het stadhuisplan heeft gegeven. Het speet hem te moeten zeggen, dat de critiek van mevrouw Verweij bij hem de illusie dreigde te vernietigen, dat zij zelf de ver antwoordelijkheid kon dragen deel uit te maken van een vertegenwoordigend lichaam. Toen de raadsvoorzitter was uit gesproken verlieten alle aanwezige leden van de P.v.d.A.-fractie, op de ondervoor zitter na, de raadszaal. Later legde de on dervoorzitter. de heer F. Deelen, een korte verklaring af, waarin hii mededeelde dat zijn fractiegenoten de vergadering hadden verlaten, als protest tegen „persoonlijk grievende" woorden aan het adres van mevrouw Verwey. die volgens spreker „niet verdiende op zo'n denigrerende wijze bejegend te worden". Mr. Kolfschoten ant woordde hierop, dat hij niet vermoed had dat zijn reactie op de critiek van mevrouw Verweij in persoonlijke zin zou worden op gevat. Nu dat wel het geval is geweest, stelde hij er prijs op te verklaren, dat een persoonlijke bejegening volstrekt niet m zijn bedoeling had gelegen en dat zijn woorden niet bedoeld waren om mevrouw Verweij persoonlijk te grieven.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5