De zwarte spin Honderdtien clubs meldden zich voor bets aid voetbal Clowntje Rick CliefariRe/l „Mislukkingen kunnen niet uitblijven" VIRGINIA N? 10 'n Best nummer! De competitie-indeling in de toekomst De financiële toestand van het algemeen burgerlijk pensioenfonds „Rode Zee" redt Aus tralisch vrachtschip WOENSDAG 9 MAART 1955 4 Voetbal Laatste centrale training voor komende interland Schaken Om de Russische schaaktitel HFC tegen AFC Het Nederlands elftal in de toekomst Voorlopig Nederlands jeugdteam samengesteld Boksen Dower Europees kampioen Volleyball School-volleybaltournooi op Woensdag 6 April Waterpolo Haarlem versloeg HVGB met 9-1 Biljarten Om de Zilveren Bal Voor de kinderen Wielrennen Twaalf Haarlemmers in Ronde van Duisburg Sport in 't kort Kapitein berispt wegens stranding Zandvoorter stal kanon Drie jaar geëist wegens poging tot doodslag Opiniepeiling geeft Britse conservatieven overwicht 4-voudigs combinatie, een wetenschappelijk succes! FEUILLETON door Mark Cross Alle eersïeklasse verenigingen van de KNVB hebben rich aangemeld om te wor den opgenomen in de sectie betaald voetbal. Eén vereniging van de 56 moest zich door omstandigheden ..voorlopig" aanmelden. Ver- dor gaven zich 33 candidaten uit de tweede k'asse definitief op en elf voorlopig. Van de derde klasse clubs kwamen zeven definitieve aanmeldingen binnen en drie voorlopige. In totaal hebben dus 110 verenigingen, aldan niet definitief, om toelating verzocht. De KNVB zal nu onderzoeken of al deze clubs aan de door de bond gestelde voorwaarden, vooral op financieel gebied, kunnen voldoen. Ir. H. F. Hopster, voorzitter van de reorga nisatie-commissie, verklaarde naar aanlei- dinig hiervan op een in het bondsbureau gehouden persconferentie, dat hij niet ver wachtte dat in de toekomst nog meer clubs om toelating tot de betaalde sectie zouden vragen „Integendeel", zo zei hij. „ik vrees dat vele van de ruim honderd clubs, die nu ,.j" hebben gezegd, 't op den duur niet zul len volhouden. Een van de nijpendste vraag stukken di« ons bezighouden is juist r'it probleem. Want vat moet er van dergelijke clubs, die in moeilijkheden geraken, terecht komen?" „Het is duide'ijk. dat de KNVB. die tot het laatste ogenblik ernstig voor de consequen ties van een dergelijke beslissing heeft ge waarschuwd, in geen enkel opzicht de ver plichtingen van fa'ende verenigingen zal kun nen overnemen. Mijn persoonlijke indruk is. dat men minstens over 100.000 gulden in komsten per jaar moet kunnen beschikken om geen risico's te lopen. Een club als de Hamburger SV. die op 500.000 700.000 mark per iaar kan rekenen, heeft natuurlijk geen problemen. Maar het maximum dat een Ne derlandse eersteklasser heeft bereikt was 110.000 gulder. per na- (uit gewone corroe- ti»ie-wedstrijden). Het kan haast niet anders, of er doen zich hier straks mislukkingen ADVERTENTIE Blessure van Kuys is nagenoeg genezen Trainer Donnefeld heeft de leden van de Nederlandse elftalclub op de laatste bijeen komst voor de wedstrijd tegen Denemarken nog eens geducht onder handen genomen. Het geschiedde ditmaal niet op de met een laag sneeuw bedekte grasmat in de grote arena van het Olympisch stadion, maar op één der bijterreinen. Geen voetbalveld in Nederland wordt deze week zo vertroeteld en bewaakt als de gras mat. waarop Zondag de wedstrijd Nederland —Denemarken gespeeld zal worden. En dat is wel nodig ook, want het veld ziet er na de wedstrijd Amsterdam—DOS niet zo best uit. Op vede plaatsen steken zwarte pollen boven de sneeuwlaag uit. De stadiondirectie hoopt nu maar dat het de komende dagen overdag hard gaat dooien, waardoor in de eerste plaats de sneeuw zal verdwijnen. Dan kan men de machines in werking stellen om het overtollige water af te voeren, waarna de grasmat met een lichte wals gerold zal worden. Op de bijterreinen van het stadion was de situatie niet veel beter. Maar dat was voor trainer Donnenfeld geen bezwaar om der gewoonte getrouw de doelverderiieers on de normale wijze, dat wil zeggen extra hard, aan te pakken. De andere soelers hielden i zich in die tijd bezig met diverse balspel- letjes. Na sprintjes en vrije oefeningen volg de tot slot een partiitje voetbal. In de „kuil" van het stadion werden d" spelers toegesproken door de heer H. P Hoolboom. De Haarlemmer Kuys vertelde ons. dat hij bijna geen last van zijn b'essure meer heeft en er op rekent Zondag volkomen fit in het veld te verschiinen. De 'raining werd bijgewond door de heren G. Kruyver, H. A Pellikaan en de arts van de Neder landse elftalclub. de leer W. H. E. Posthuma voor, die ten dele wel tot fusies zullen leiden." Ir. Hopster rekende voor dat de 56 Neder landse eersteklassers gedurende de laatste twee jaren in totaal 3.250.000 gulden per jaar aan recettes hebben gehad. Wanneer er straks 36 hoofdklassers en 32 eersteklassers komen, zou er ruim vier millioen moeten binnenstromen. Hetgeen betekent dat het publiek ongeveer één millioen per jaar meer voor voetbal-liefhebberij zou moeten neer tellen. Dit achtte de heer Hopster een on mogelijkheid. De uitslagen van de schaakwedstrijden uit de vijftiende ronde voor het kampioenschap van Rusland luidden: Korchnoy—Geiler 01; KeresTsjerbakov 10; Taimanov Botwinnik HV4; FuhrmannSimagin 1—0; Ilivitsky—Spassky Ktt; Minekas—Antoshin ViVa; LisitjsinPetrosian V»V4. Smyslov heeft nu de leiding met 9'4 punt en een afgebroken partij, gevolgd door Geiler en Botwinnik, ieder met 9'4 punt. Ieder negen punten hebben Petrosian, Spassky en Taimanov. ADVERTENTIE SPECIALITEIT: VERSE SINAASAPPELJAM 82 ct. PER POT Ten aanzien van de competitie-indeling voor het seizoen 1955/56 ligt het in de bedoe ling voor het betaalde voetbal twee hoofd klassen van achttien clubs in te stellen, met daar onder twee eerste klassen van zestien clubs. Aan het einde van het seizoen zou versterkte derradvie worden toegepast, waardoor één hoofdklasse van twintig clubs zou overblijven. Mer. wil er naar streven in het seizoen 1956 57 nog een derde afdeling van 16 clubs in de eerste klasse onder te brengen, zodat men te zijner tijd tot een indeling komt van één hoofdklasse van 20 clubs en drie afde lingen van 16 eersteklassers, in totaal 68 clubs. De overige voorstanders van het semi- professionalisme worden ondergebracht in de tweede klasse betaald voetbal. De amateur-competitie Voor het amateur-voetbal zouden het vol gend seizoen drie afdelingen van 12 eerste klassers worden gevormd. De indeling van de tweede, derde en vierdeklassers zou kun nen blijven, zoals deze op het ogenblik is. Voor de nummers één, twee en drie van de tweede klassen zou er met de nieuwe con stellatie van de competitie een goede kans bestaan om te promoveren naar de eerste klasse amateurvoetbal. Zaterdagmiddag sneelt HFC een vriend schappelijke wedstrijd tegen AFC. De wed strijd begint om vier uur. Nu de KNVB het betaalde voetbal en het amateur-voetbal in secties gaat splitsen, is de vraag gerezen, welke bepalingen zullen gelden ten aanzien van de samenstelling van het Nederlands elftal in de toekomst. Naar aanleiding hiervan vernemen wij, dat steeds de sterkste spelers zullen worden gekozen, ongeacht hun status. Een amateur zal dus in het Nederlands elftal kunnen meespelen met semi-beroepsvoetballers. Hij zal daarvoor uiteraard geen vergoeding ontvangen. Anderzijds zal naar bekend, worden ge streefd naar het organiseren van landen- wedstrijden voor amateur-elftallen. Hiertoe is reeds contact opgenomen met de Franse en de Engelse bond. Het voorlopig Nederlands jeugdelftal, dat zoals bekend Zaterdagmiddag om vier uur tegen Haarlem speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Feyt (Willem II). Achter: Brull (Sittardia), Van der Lée (Xerxes). Midden: Vreeken (Haarlem), Wink (SVV), Van der Ham (Zeeburgia). Voor Kick (Amsterdam). Bosselaar (Feiien- oord). Rutten (Roda Soort), Moulijn (Xer xes), Jansen (Enschedé), In de hoofdpartij van een internationaal boksprogramma in Londen heeft Dai Dower, de Britse en Britse Empire kampioen, het Europese kampioenschap in het vlieggewicht op zijn naam gebracht door de Italiaan Nazzareno Giannelli, houder van de titel, in vijftien ronden op punten te verslaan. Dower heeft zich niet zo veel moeite be hoeven te getroosten om de kleine Italiaan diens titel te ontnemen. Giannelli bracht geen enkele ronde op zijn naam. Slechts in vier van de vijftien ronden de 2e, 4e, 10e en 14e kwam hij met de Brit tot een pun tenverdeling. Dower is geen enkele keer in moeilijkheden geweest. Zijn jeugd, snel heid en uitstekende linkse betekenden te veel voor de negen jaar oudere 21 tegen 30 jaar Giannelli. Op Woensdag 6 April houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond in het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem haar jaarlijkse volleybaltoumooi voor scholieren. Vorig jaar namen aan dit toumooi liefst tachtig ploegen deel, met het gevolg dat de krachtsverhoudingen tussen de schoolteams nogal uiteenliepen. Het toumooi zal beslist aan spanning winnen als de azl beslist aan spanning winnen als de krachtsverhoudingen in de ontmoetingen in mindere mate zullen verschillen. Daarom kunnen we het voornemen van de organisa toren om zo mogelijk de reserve-teams tegen elkaar uit te laten komen van harte toejuichen. In het Sportfondsenhad in Haarlem speel- klasse heren teven HVGB Beide ploegen verschenen met invallers. Het was een heel matige vertoning. Bij het ingaan van de rust stond Haarlem met zes—een voor; de eind stand werd negeneen. De stand van de eerste klasse is: Haarlem 3 2 1 0 5 144 HVGB 4 2 1 1 5 9—13 HPC 3 1 2 0 4 11— 5 Nereus 4 0 0 4 0 416 De wedstrijd WatervriendenDWT 4, vijfde klasse heren, resulteerde in een vijf een overwinning voor DWT. Gisteravond werden de biljartwedstrijden om de Zilveren Bal voortgezet. Hof van Hol land versloeg Groenendaal met 140, waar door de totaalstand thans 3224 is in het voordeel van Hof van Holland. De volgende dag gingen tante Liezebertha, oom Tripje en de jongens samen naar schoolwant die dag was de herfst-tentoonstelling te bezichtigen. Vol trots liepen de jongens naar binnen. Daar hing in de gang een bordje, waarop met gekleurde letters getekend stond: „Naar de Herfst-tentoonstelling". En zo kwamen ze in het lokaal, waar het grote stuk met de paddestoelen stond; daar omheen waren nog allerlei tekeningen van paddestoelen en dieren, die door de kin deren waren gemaakt „Hoe vindt u het7", vroeg Bunkie. „Prachtig!", zei tante Liezebertha. „Wat ziet dat er alleraardigst uit, met al die mooie paddestoelen!" En ook oom Tripje knikte bewonderend. „Nou, jullie hebt allemaal keurig je best gedaanhet ziet er mooi uit!" En de jongens voelden zich tevreden Ondanks het slechte weer trekken de mannen van de Oxfordse roeiploeg al weer hun baantje op de Theems, ter voorbe reiding van hun jaarlijkse strijd tegen de ploeg van de unwersiteit van Cambridge. We zien hier van links naar rechts: J. A. Gobbo, F. V. Vine, J. M. Wilson, D. P. Wells, R. D. T. Raikes, J. C. MacLeod, F. O. G. Pain, G. Sorrell en I. A. Watson. Over ruim twee weken zal de grote ontmoeting tussen beide ploegen plaats vinden. Zoals we reeds eerder berichtten, zullen acht Haarlemse wielrenners op 20 Maart aan de Ronde van Duisburg deelnemen, doch op verzoek van de HSV „De Kampioen" heeft de Duisburger Strassenfahr-verein '31 goed gevonden dat er twaalf Haarlemmse renners aan de start verschijnen. Behalve Steenvoorden, Rusman. de gebr. Peters, Van 't Hof en Eelsing. zullen nu ook Martens. Koper. Bes. Vroom, Huibens en Van Weeren aan deze Duitse „klassieker" deelnemen. LABOR VOOR BETAALD VOETBAL. In een buitengewone algemene vergadering hebben de leden van de Deventer tweede klasser Labor zich met 59 tegen 5 stemmen (1 blanco) uitgesproken voor aanmelding voor de sectie betaald voetbal -'an de KNVB. DE RONDE VAN NEDERLAND. Het is thans definitief dat er niet 8 doch 9 ploegen zullen starten in de komende Ronde van Nederland (23 tot en met 30 April). Het rennersveld zal dus uit 63 deelnemers be staan. VOETBALLERS VAN OOST- EN WEST- BERLI.ÏN IN téN PLOEG. - Voor de eerste maal sinds 1948 zullen spelers uit Oost- en West-Berlijn ODgenomen worden in één vertegenwoordigende stedelijke ploeg. Het elftal komt 11 Mei in het Walter Ulbricht stadion in Oost-Berlijn uit tegen een Praagse selectieploeg. TROPHEE EDMOND GENTIL VOOR BOBET. De Trophee Edmond Gentil, be stemd voor de beste prestaties welke door één wielrenner of door de gezamenlijke renners van een land zijn verricht, is voor 1954 toegekend aan Louison Bobet. „Zeer slordige navigatie, vooral voor iémand die al twintig jaar vaart", aldus ■luidde het oordeel van de inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, over ka pitein R. H. van het motorschip „Oldambt" dat de 25ste Januari 1955 in het Kattegat op een rif is gelopen. Maar in het ver trouwen dat het slechts een incidentele nalatigheid betrof van iemand die nooit voordien met de Raad van de Scheepvaart in aanraking is geweest, adviseerde hij dat het vonnis beperkt zou blijven tot een berisping. De „Oldambt" was op 25 Januari leeg op weg van Aarhus naar Kopenhagen. Toen de mistseinen van het vuurschip hoorbaar werden, heeft, aldus de inspec teur, de kapitein geen vaart geminderd en ook geen lood uitgeworpen. Wel heeft hij koers veranderd maar slechts afgaande op het geluid dat hem van omstreeks een halve mijl ver scheen te komen. „In de mist is dat een zeer onbetrouwbare aan wijzing", aldus de inspecteur, „en de stran ding is allerminst te verwonderen". De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. De uitvoerder van de firma S. uit Den Haag. belast met het opruimen en slopen van de bunkers langs het strand, kwam dezer dagen bij de Zandvoortse politie aangifte doen, dat bij slopingswerkzaam- heden van de bunker aan het Noorder- strand, waarop de reddingspost „Piet Oud'r was gebouwd, een Duits kanon en twee ijzeren balken vermist werden. Uit een onderzoek bleek, dat het kanon was beland bij de schroothandelaar E. in Haarlem, die het 420 kg wegende gevaar te had gekocht van de opkoper V., die het op zijn beurt had gekocht van de Zand voorter K. Deze bekende tenslotte de dief stal te hebben gepleegd. Het kanon werd in beslag genomen en teruggebracht naai Zandvoort, waar het als curiositeit zal worden opgesteld. Schoten in woonwagenkamp De Arnhemse rechtbank heeft zich Dins dag practisch de gehele morgen en middag bezig gehouden met de behandeling van de zaak tegen de 22-jarige woonwagenbe woner Hent D. en diens vader, de 64-jarige Chris D. De zoon wordt volgens de dag vaarding verdacht van poging tot doodslag, subsidiair toebrengen van zwaar lichame lijk letsel, op de 33-jari»e woonwagenbe woner Karl G. en de vader van uitlokking subsidiair medeplichtigheid ten aanzien van de pogingen van de zoon. De zoon heeft volgens de tenlasteleggingen op 10 October 1954 onder de gemeente Eist met een sten- gun twee schoten gelost op Karl G*. die door het tweede schot, naar later bleek niet levensgevaarlijk in het hoofd werd getrof fen. De vader zou zich daarbij schuldig hebben gemaakt aan uitlokking van dit misdrijf door zijn zoon de stengun te over handigen. Voor deze zaak bestond zeer grote publieke belangstelling, in het bij zonder van de zUde van de bewoners van woonwagens. De officier van Justitie mr. Ir. H. Folmer achtte ten aanzien van Hent D. poging tot doodslag bewezen en e'«te drie jaar gevan genisstraf met aftrek. Tewen Chris D. eiste de officier werens uitlokking twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat er geen twijfel aan kan bestaan, dat Hent D. de twee schoten heeft gelost. Van noodweer kan in dit geval geen sprake zijn, gezien het uitdagende optre den van vader D. Verdachte heeft de be doeling gehad, Karl te doden: de poging tot doodslag achtte mr. ir. Folmer dan ook bewezen. Het drama is eigenlijk het gevolg van roddel door een vrouw. Maar het mid del, dat Hent gebruikte om de geschillen uit de weg te ruimen, was wel zeer slecht gekozen. De officier had waardering voor Hent, omdat deze tijdens zijn voorarrest geen moeite heeft gedaan zichzelf vrij te pleiten, doch wel pm de onschuld van zijn vader te bewijzen. Hij heeft echter de officier niet kunnen overtuigen, dat de vader de zoon niet heeft aangezet tot het schieten. Twee getuigen hebben gehoord, dat vader Chris heeft geroepen: „Schiet ze maar kapot Dat hier een complot van de familie G. in het spel zou zijn om de oude Chris te laten „hangen", verwierp de officier. De raadsman mr. Couvret zei in zijn pleidooi, dat de opzet van Hent zeker niet was gericht op doodslag, zelfs niet op lichamelijk letsel. Angst speelde hier de voornaamste rol. Pleiter vond de geëiste straf veel te zwaar. Wat betreft Chris meende de verdediger dat uiDokking niet is bewezen: de officier zal zelf de verklaringen van Oscar en Ar thur G. ook niet subliem vinden. Mr. Cou vret zeide een aanklacht wegens meineed tesen Arthur G. te overwegen en tegen Oscar te zullen indienen. Beider verklarin gen zijn allerminst geloofwaardig. De raadsman vroeg onmiddellijke invrijheid stelling voor Chris D.; deze werd door de rechtbank echter niet gegeven. Mr. Cou vret vroeg vriisnraak voor Hent D. (Van onze correspondent in Londen) Volgens een opinie-onderzoek bezitten de conservatieven een voorsprong op Labour van twee percent, hetgeen zou neerkomen op een meerderheid van vijftig Lagerhuis zetels. In de tweede helft van het vorig jaar waren de rollen nog omgekeerd. Het schijnt dat Labours campagne tegen de prijsverhogingen geen zoden aan de dijk heeft gezet. Het betekent echter niet dat de conservatieven hun aanhang hebben ver groot want Labours verlies kwam voorna melijk de liberalen ten goede. Voorspellen blijft moeilijk omdat de kleurloze midden moot onder de kiezers, die voor een belang rijk deel het resultaat van de verkiezingen bepaalt, de beslissing tot het laatste ogen blik uitstelt, De minister van Binnenlandse Zaken heeft de Eerste Kamer zijn memorie van antwoord doen toekomen over de ontwerp begroting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Hieraan is het volgende ontleend: De bezorgdheid voor de financiële toe stand van het algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds wordt door de minister gedeeld. De situatie is niet, dat de financiële toe stand van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds een op zich zelf staand gegeven is, ten aanzien waarvan men, los van tal van andere vraagstukken, een oplossing kan geven. De financiële toestand van het fonds is, behalve van factoren, welke tot de beleggingssector behoren, afhankelijk van de getroffen wettelijke pensioenvoor zieningen. De maatregelen tot sanering van hot fond» worden derhalve mede be paald door de wettelijke pensioenvoor zieningen, zoals deze in de toekemst zullen gelden. Het zou mitsdien niet juist zijn saneringsmaatregelen te treffen, terwijl een staatscommissie deze toekomstige wet telijke voorzieningen nog voorbereidt. Volgens de door de minister verstrekte mededelingen wordt er naar gestreefd het eindrapport van de staatscommissie tegen het einde van het jaar 1955 te doen ver schijnen. Na het verschijnen van dit rap port zal de regering zich met vrucht kun nen beraden over de in het licht van alle omstandigheden slsdan geboden voorzie ningen. De Nederlandse sleepboot „Rode Zee" is Dinsdagochtend het Australische vracht schip „Ulooloo" in een zware storm te hulp gekomen, nadat de sleepboot zwakke SOS- scinen had opgevangen bij het passeren van de „Ulooloo" ln de Koraalzee. De „Rode Zee' slaagde er in het schip op sleeptouw te nemen en seinde later dat alles in orde was. De „Ulooloo" dreef ulpeloos rond in een storm met een windsnelheid van 90 mijl per uur. Reusachtige golven overspoelden het schip Maandag waardoor de machinekamer onderliep. De „Ulooloo" was van Bowen op v/eg naar Sydney en kwam ter hoogte van Mackey (Queensland) in de storm terecht. De „Rode Zee" was op weg uit Hongkong naar Sydney om de oude Australische kruiser „Australia" op te halen, die zij naar Engeland zal brengen waar het schip ge sloopt wordt. De „Rode Zee", een der sterk ste sleepboten ter wereld, had de grootste moeite het schip in veiligheid te brengen. Een minder krachtige hulp zou de „Uloo loo" niet hebben kunnen redden. ADVERTENTIE Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is ..synergismus Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! (vertaald uit het Engels,' 36) De ander glimlachte. „We zouden hem in verband daarmede natuurlijk graag onder vragen. Maar ik wed, dat hij niet te voor schijn komt...." „Geloof je, dat hij nog meer ontvoe ringen zal ondernemen?" .Juffrouw Wrayne is van mening, dat er iemand achter hem staat, die in feite de touwtjes in handen houdt en die nooit bij de ontvoeringen zelf actief meespeelt. Ik zou de laatst» zijn om te zeggen dat ze het mis heeft. Ze is van oordeel, dat het waar schijnlijk geen groto groep is, die hier op treedt.. Misschien een man of zes Ze denkt, dat elk van de medespelers fantastisch betaald wordt, om zeker te zijn van hun loyaliteit. En ik moet toege ven, dat daar wat inzit. De buitensporig luxueuze manier, waarop de ontvoerde jonge mensen behandeld worden, wijst er op, dat we hier niet te maken hebben met gewóne misdadigers. Ze slaan éénmaal per maand hun slag en incasseren 5000 Pond. Bij zes of laten we zeggen acht mede werkers, een vast salaris van 100 Pond per maand „Vrij van inkomstenbelasting", onder brak Chumleigh hem met een lach. „Precies! Ben je het niet met me eens, dat vele misdadig aangelegde lieden en thousiast zullen zijn om hieraan mee te doen? Vooral omdat ze, gezien dat referen tie-idee, er eigenlijk wel zeker van kunnen zijn, dat hun slachtoffers zullen betalen. In hun ogen ligt het geld bij wijze van spreken voor het grijpen!" „Het idee is inderdaad ingenieus", gaf Chumleigh toe. „Laten we hopen, dat hun idee niet nage volgd wordt, wanneer deze zaak uitein delijk in het openbaar voor de rechtbank behandeld zal worden", merkte Frensham op. „Dan zal immers de hele opzet haarfijn uitgerafeld wordenMaar we hadden het over de professor en Walters. Kun je me nog iets vertellen over de rest van dat huishouden?" „Er is een zeer bejaarde huishoudster, ik denk dat ze wel 70 is, die al vele jaren bij de professor werkt „Zij lijkt me van geen belang. Wat kun je me over dat meisje vertellen?" „Ik weet niets tégen haar. Ze leidt het huishouden en rijdt veel in de auto van de professor. Ze kent iedereen en wordt overal ontvangen. Ze ziet er aardig uit, speelt goed tennis en golft uitstekend. Ze kleedt zich charmant en speelt aardig to neel in plaatselijke amateur-toneelclubs. Juffrouw Wrayne heeft toch stellig geen verdenking tegen haar?" „Nee, ze sprak zelfs met een zeker en thousiasme over deze jonge vrouw. Over het algemeen hebben vrouwen elkaar vrij spoedig door. Toch schijnt dat huis in deze zaak een rol te spelen, en iémand moet het toch zijn!" De ander streek peinzend langs zijn kin. „Ik persoonlijk zou de professor en dat meisje willen uitschakelen," merkte hij op, „en het zo willen zien, dat Strawson, de goedheid van de professor kennende, Wal ters daarheen stuurde voor dat baantje van butler, opdat hij de gelegenheid kreeg om het meisje te ontvoeren. Maar hoe dan ook, het huis staat thans onder bewaking, nietwaar?" „Juffrouw Wrayne heeft daarvoor ge zorgd. Twee van haar beste mensen doen dit en ze hebben „plein pouvoir" gekregen. Er ontgaat haar en haar mensen niet veel, en éls er iets bijzonders te signaleren valt met betrekking tot het huishouden van de professor, dan zal dat stellig gebeurenl" „Wat zegt sir Geoffrey er van?" vroeg de ander. „Je staat er verbaasd over hoe hij haar de vrije hand laat", antwoordde Frensham. „Ze windt hem om haar charmante vinger tjes. Je moet bovendien bedenken, Jim, dat wanneer zij met dit alles niét bij ons wu gekomen, wij van ai deze ontvoe ringen niets geweten zouden hebben! Aan gezien zij zo fair met ons samenwerkt, is sir Geoffrey ook bereid haar haar gang te laten gaan, wel wetende wat ze waard is". „Geloof je werkelijk, dat het haar zal lukken deze bende te ontmaskeren?" vroeg Chumleigh. Frensham antwoordde, terwijl hij op stond: „Laat ik het zó zeggen, Jim, ik wed drie tegen één, dat het haar lukt". De ander lachte. „Ik ga op die wedden schap maar niet in, je lijkt me aardig zeker van haar!" Alle vier medewerkers waren aanwezig, toen Daphne het kleine vertrek op Soho Square binnenkwam, en het was duidelijk op hun gezichten te lezen, dat ze zéér nieuwsgierig waren naar haar verslag over het onderhoud met de politiemannen. Ze had hen niet geraadpleegd over deze stap, maar ze haastten zich haar er van te over tuigen, dat ze het geheel met haar eens waren. Nadat ze had plaats genomen begon Everest: „Het was een zeer verstandig besluit van je. Daphne, om je onmiddellijk tot Scotland Yard te wenden en daar alles te vertellen". „Ik wist dat jullie het èr mee eens zou den zijn," antwoordde ze „Het was de eni ge juiste weg. En het moest snel gebeuren". „Heb je hun élles meegedeeld?" vroeg Williamson. „Inderdaad alles, Hugh. Hoewel ik slechts de namen van Herrison en Menton- leigh onthulde. Dat moést ik wel doen, we hebben thans met moord te maken. Ze zijn als steeds vol begrip en laten me de vrije hand. Mijnerzijds moest ik dus ook wel een volledig inzicht in deze zaak geven". „Ze keken er zeker wel een beetje van op, hè?" Ze glimlachte even. „Ik heb hen al méér voor verassingen gesteld, maar de schok was nooit zo erg als thans. Al word ik honderd, ik geloof niet dat ik ooit in mijn leven twee mensen weer zó verbaasd zal zien! Ik geloof zelfs, dat als ik het niet was geweest, ze er geen geloof aan hadden wil len schenken". „Zijn er nog nieuwe verwikkelingen sinds dat onderhoud?" „Ja, ik had vanmorgen een telefoonge sprek met Frensham, die zich inmiddels met Melbourne in verbinding had gesteld en die mij mededeelde, dat alles wat Went- worth over Strawson verteld had, volko men waar was. Tussen haakjes, Strawson is spoorloos verdwenen en de politie zoekt hem voor een verhoor „Ik ben benieuwd of ze hem vinden", zei Williamson. „Ik neem aan, dat hij de gene was, die Wentworth neerschoot...." „Of hij, óf één van de andere leden van deze bende heeft dit gedaan", antwoordde ze. „Ik maak mezelf een ernstig verwijt, dat ik Wentworth niet veilig heb ge steld. Maar ik had nooit gedacht, dat ze zó snel zouden toeslaan. Zijn moord verklaart echter de aanslag op mij. Ze wisten na tuurlijk, dat hij bij mij geweest was. Straw son of een van de anderen kwam zijn ka mer binnen, terwijl hij met mij aan het telefoneren was. Ze maakten korte metten met hem. Begrijpende, dat ik me naar de plaats des onheils zou begeven, gingen ze op de loer naar mij liggen en hoopten twee vogels in één klap te doden. Gelukkig hadden ze wat mij betreft pech". „Het was op het nippertje, Daphne", zei de advocaat ernstig. „We hebben er over zitten praten, voordat je kwam. Het is stellig niet uitgesloten, dat ze het een tweede keer zullen proberen en we vragen ons af, hoe we je veilig kunnen stellen". Ze keek hem vol erkentelijkheid aan, maar schudde haar hoofd. „Dat is nu eenmaal niet mogelijk, Martin", antwoordde ze. „Het hoort bij dit spel. Er zit echter aan dit alles één goede kant. Het is wel duidelijk, dat ze min of meer in paniekstemming zijn. Anders zou den ze niet tot moord overgaan! Ze weten, dat wij achter hen aan zitten en ze begrij pen, dat né die moord, Scotland Yard ook niet stil zal zitten. Strawson zal uitein delijk door de mand vallen en wij zullen er achter komen of hij deze zaak leidt of niet" „Je bedoelt, dat wanneer hij gepakt wordt en er vindt nóg een ontvoering plaats, hij niet de hoofdfiguur kan zijn", zei Everest. „Maar dat heb je eigenlijk aldoor al ver ondersteld, nietwaar?" „Ja inderdaad". „En je blijft bij die mening?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6