Scherper studie-onderscheid bepleit naar wetenschaps- en praktijkvorming metSTOPHOEST PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws Washington poogt vrees voor atoomproeven te bezweren d/eAvesf WONEN De radio geeft Vrijdag Trolleybus geen motor rijtuig in zin der wet Trio Stotijn oogstte groot succes ppen—. en niet verder Marinebootje gezonken Radio-activiteit is na alle proeven niet tioemenszvaardig toegenomen ió Uet zo DONDERDAG 10 MAART 1955 Rapport van contact-commissie Industrie - Hoger Onderwijs Academische opleidingen vergen te veel tijd MEUBELSHOW \toutenMefe Fabrieksbrand te Rotterdam Examens Kleinste bedrijfschap Jet HUKKIo befmifcumy! I Verkoopgolf op de beurs te New York Even sfoPPen Verzending van zeepost Vrijspraak van poging tot vergiftiging van echtpaar r V. BRUIN WORDEN De in 1952 door het Verbond van Neder landse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-verbond, het Katholiek Ver bond van Werkgeversverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland in het leven ge roepen contactcommissie industrie-hoger onderwijs heeft thans haar rapport doen verschijnen. De contact-commissie is de in stantie, waarin het overleg tussen het be drijfsleven en het hoger onderwijs over vraagstukken welke beide raken dient te geschieden en die de vier centrale werk geversbonden en de desbetreffende hoger- onderwusautoriteiten van advies behoort te dienen. Bovendien is de commissie een gesprekscentrum waarin ook de problemen van meer algemene aard aan de orde wer den gesteld. Voor de academicus, geschikt voor lei dinggevende functies in de bedrijfsgang, is de persoonlijkheids- en karaktervorming van veel gewicht. Op dit gebied aldus zegt de commissie, moet het hoger onderwijs door zijn opzet, zoals deze in Nederland is gegroeid, zeer overwegend volstaan met het effect, dat het verkeren in het academisch milieu op deze vorming heeft. In dit op zicht ware het aan te bevelen, dat het hoger onderwijs, voor zover nodig, meer aan dacht besteedt aan de elementen der mens- kundige bedrijfsvoering. De taak, welke de studentenorganisaties ten aanzien van de persoonlijkheidsvorming vervullen, is even eens zeer belangrijk. Een verdere grondige vorming in en door het bedrijf blijft noch tans voor de jonge academicus onmisbaar. Deze moet geschieden in de periode waar in hij nog voor specifieke bedrijfsvorming openstaat. Daarom is de leeftijd van intre de in het bedrijfsleven van groot belang. De industrie dient zich bewust te zijn dat op haar de taak rust de jonge academi ci in de practijk tot practici te vormen. De jonge academici behoren daartoe nog voldoende aanpassingsvermogen te hebben en hun moet de mentale instelling zijn bij gebracht om in de practijk nog te willen leren en het niet beneden de waardigheid van hun academisch'e titel of hoedanigheid te achten met eenvoudige arbeid aan te vangen. De commissie vestigt bovendien de aan dacht op een in de Angelsaksische landen in gebruik zijnde vorm van werken in de practijk: het „cooperative"- of „sandwich- system", het doorbrengen van opeenvol gende perioden aan de hogeschool en in de ADVERTENTIE modelkamers WONINGINRICHTING B EVE RWU* HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 School-radio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Clavecimbelrecital. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Musette- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Geva rieerd programma. 13.55 Koersen. 14.00 Ra- dio-Philharmonisch orkest. <Pl.m. 14.15— 14.30 Jeugdboekenschouw). 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Piano. 17.20 Muzikale causerie. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Platen. 18.45 De Strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Het dogma voor ons. causerie. 19.50 Berichten. 20 00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Ka mermuziek. 20.30 Benelux. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Leert uw landgeno ten kennen, klankbeeld. 21.25 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Dansmuziek. 22.20 De dood lift mee,..., documentatie. 22.40 Van daag. causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.000 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Amu sementsorkest. (Intermezzo: Platen). 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Vocaal Dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12,03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor de vrouw. 12.40 Strijk-octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Musette-orkest en soliste. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Concertgebouworkest. 14.50 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopraan en orgel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.05 Jazzmuziek. 18.30 Vragen- beantwoording.. 18.45 Platen. 18.55 Toespraak. 19.00 Nieuws. 19 10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. In het emigratie praatje spreekt mr. ir. B. W. Haveman over Zuid-Amerika. 19.30 Avondgebed en liturgi sche kalender. 19.45 Platen. 2040 Actualitei ten. 20.55 De gewone man. 21.00 Politiek Forum. 21.30 Muz. quiz. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.20 Oovoeding tot huwelijk, cau serie. 22.40 Kamerorkesten solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Ballroomorkest 23.45—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Gevarieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Platen, 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Trompet- muziek. 18 10 Strijkkwartet. 18.30 Voor de soldaten. 10.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.15 Svmphonisch orkest, koren en soldaten. 21.05 Kunstkaleidoseoop. 2120 Symphonisch orkest, koren en solist. 22 00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Pla ten. 22.50—23.00 Nieuws. BRO 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). industrie. Het invoeren van deze studie methode stuit in Nederland op ernstige be zwaren, maar de commissie meent dat het vooral met het oog op de ontwikkeling van het technisch hoger onderwijs van waarde is, als de mérites van het bedoelde systeem nader worden bestudeerd. De commissie acht de studie te Delft reeds rijkelijk lang. Van indsutriële zijde wordt een inrichting van de studie bepleit waarbij de werkelijke studieduur circa vijf jaar bedraagt, inplaats van ongeveer zeven jaar. Kortere studie met eigen graad bepleit als mogelijke oplossing De commissie heeft de vraag in bespre king genomen of het wenselijk te achten is dat voor de functies, welke sterk op de practijk gericht zijn. een academische graad in een kortere studietijd kan worden ver kregen dan voor die functies, welker werk zaamheden van meer wetenschappelijke aard zijn. De commissie wenst uitdrukkelijk vast te stellen dat de verkorte opleiding een wetenschappelijke en geen vakoplei ding dient te zijn. zy meent dat het be- dryfsleven door deze verkorte studie niet alleen de beschikking zou krygen over academisch gevormde functionarissen, die op een voor een verdere vorming geschikte leeftyd hun intrede in het bedryfsleven zouden doen, maar dat een dergelyke kortere studie ook de kwantiteit van de afgestudeerden en het rendement van de opleiding in belangrijke mate gunstig zou kunnen beïnvloeden. De kortere studie dient een afgerond geheel te zyn en moet in drie a vier jaren door het merendeel der studenten kunnen worden volbracht. Naast deze opleiding zou de mogelijkheid open dienen te blijven, in een langere studieduur een voortgezette wetenschappeiyke vor ming te verkrügen. Tijdens het overleg in de commissie is duidelük gebleken, dat ten aanzien van het probleem van een kortere studie met eigen betiteling nog vele vraag punten bestaan. Enkele leden der commis sie zün van de wenselijkheid van de invoe ring van een dergeiyke studie niet over tuigd. Het onderhavige vraagstuk vereist voor de technische en voor de economische op leidingen een verschillende benadering. Indien de gemiddelde werkelijke studie duur van de technische hogere opleiding inderdaad van ongeveer zeven tot vijf jaren zal worden teruggebracht, bestaat er vol gens de commissie geen aanleiding tot de instelling van een kortere technische studie met eigen betiteling. Mocht evenwel de ver korting van de huidige gemiddelde werke lijke studieduur van het technisch hoger onderwijs niet verwezenlijkt kunnen wor den, dan zal voorzien moeten worden in de behoefte aan een tussengraad, welke de betiteling zal moeten zijn van een afge ronde technische academische opleiding voor de bedrijfsingenieurs in circa vier jaren. Ten aanzien van de hogere economische opleiding kon terzake van het onderhavige vraagpunt geen volledige overeenstemming worden bereikt. De meerderheid der com missie meende, dat niet volstaan kaïn wor den met een verkorting van de bestaande studieduur tot vijf jaren, maar dat tevens behoefte bestaat aan een verkorte studie met eigen betiteling, mits de duur hiervan naar drie jaren tendeert. Deze bestaat reeds aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam en aan de econo mische faculteit van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam in de vorm van een baccalaureaatstudie. De minderheid van de commissie is van oordeel dat het gewenst is, de duur van de economische studie terug te brengen tot vijf jaren, doch dat het geen zin heeft daarnaast de in stelling van een aparte kortere opleiding te bepleiten. Een dergelijk studieprogram ma zou ten minste vier jaren moeten du ren. Een termijn welke naar de mening van de minderheid te weinig verschilt van de vijfjarige doctorale studie om van prac- tische betekenis te zijn. Verscheidene le den achtten het een punt van twijfel of het bedrijfsleven bereid zal zijn, een di ploma voor een kortere studieduur te aan vaarden en de bezitters hiervan relatief dezelfde kansen te geven als die van de diploma's van de voortgezette wetenschap pelijke studie. Omstreeks half een Woensdagmiddag is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken bij Inaustria N.V. Metaalbe werking, gelegen naast een papiergroothan del aan de Ceintuurbaan te Rotterdam. De brand ontstond in een magazijn op de eer ste verdieping, waar voor ongeveer 150.000 gulden aan materiaal lag. Met 14 stralen heeft de brandweer het vuur aan iwee kanten bestreden. Ook de brandweer van de fabriek, waar ongeveer 500 mensen wer ken, hielp mee. Men wist het vuur te be perken tot de eerste étage, die vrijwel ge heel uitbrandde. Beneden was alleen water schade. Omstreeks twee uur was het vuur bedwongen. Amsterdam (Gem. universiteit). Bevor derd tot arts mevr. M. Th. KokKerchman, mej. R. Cramer en de heren B. H. Schermer. H. R. van Beek, allen Amsterdam; H. S Mulder, Haarlem en C. H. A. Deinema, Eind hoven. Artsexamen le gedeelte mej. M. M. Stroo en de heren H. D. Nanninga, P. Visser, B. Smalhout, allen Amsterdam; M. A. I Vethaak, Overveen en C. M. Luyk, 's-Her- togenbosch. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Dinsdagmiddag arrest gewezen in de prin cipiële vraag omtrent de status van een trolleybus. Zoals bekend heeft de gemeen te Groningen, in overleg met de advocaat- generaal bij het hof te Leeuwarden, een proefproces doen inleiden, door een bus te laten rijden zonder het voorgeschreven kenteken. De rechtbank te Groningen oor deelde, dat een trollybus wel een motor rijtuig in de zin der wet is en legde de be stuurder van de trolleybus een symboli sche boete van één gulden op. Met deze uitspraak was de procureur- generaal te Leeuwarden het eens, maar het hof zeide in zijn arrest, dat het ten laste gelegde feit, dat bewezen werd verklaard, niet strafbaar is, aangezien een trolleybus geen motorrijtuig in de zin der wet is en het ontsloeg de verdachte van alle rechtsver volging. Het kleinste van de tot nu toe ingestelde bedrijfschappen, dat voor het steenhou- wersbedrijf, heeft in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad zijn eerste openbare vergadering gehouden. De voorzitter, de heer F. B. Harmsen Sr, die enkele tientallen jaren voorzitter was van de Algemene Nederlandse Bond van Steenhouwerspatroons, zei onder meer dat de vreugde over de totstandkoming van het schap niet algemeen is, tenminste niet aan de kant van de werkgevers. Het be drijfschap omvat 450 werkgevers en on geveer 1500 k 1600 werknemers. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 DAMES-PANTALONS NEW YORK (Reuter) Woensdag zijn de koersen op de New Yorkse effectenbeurs opnieuw gedaald. Tijdens deze tweede dag van grote verkopen kwamen bij enkele vooraanstaande fondsen aanvankelijk koersverliezen tot vijf dollar voor. De handel was koortsachtig. Tijdens het eer ste beursuur werden 1.060.000 aandelen verhandeld. De tikker bleef negen minuten by de transacties ten achter. Doordat tegen slot een vrij omvang rijk herstel intrad, werden de verliezen door de verkoopgolven verkleind. Zo kon Bethlehem Steel, dat aanvankelijk 5.50 dollar lager noteerde, het verlies tot op de helft verminderen. (Van onze correspondent in Londen) In de Wigmore Hall te Londen is met veel succes opgetreden het trio Haakon Stotyn (hobo), Dirk Alma (fluit) en Sas Bunge (piano). Het programma bevatte ook composities voor fluit en piano, of ho bo en piano. In Londen hoort men een der gelijke combinatie slechts zelden. Vandaar dat ondanks het barre weer een talrjjk ge hoor was opgekomen. Het gevoelige samenspel van deze jonge kunstenaars was imponerend. De klassieke sonates van Loeillet vormden een parelen de, fijn-afgewogen klankenstroom. De mo derne composities van Roussel, Hendrik Andriessen en Henri Dutilleux, met hun korte, rake karakteriseringen, hun vaak verrassend geestige gedachtensprongen en hun rhythmische kwaliteiten vielen buiten gewoon in de smaak. Het trio in a van Franz Reizenstein beleefde hier zijn eerste uitvoering in aanwezigheid van de in Lon den wonende componist, die in de hulde be trokken werd. Op het geestdriftige applaus aan het slot reageerde het trio met een toegift. ADVERTENTIE ...die goeie Virginia, die iedereen pakt! Met zeldzaam fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers V" Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Wo- nosobo" (24 Maart); naar Nieuw Guinea: m.s. „Bintang" (7 April); naar de Ned. An tillen: m.s. „Oranjestad" (15 Maart) en m.s. „Artemis" (22 Maart); naar Suriname: m.s. „Nestor" (23 Maart); naar de Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Carnavon Castle" (12 Maart) en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (19 Maart); naar Canada: s.s. „Groote Beer" (16 Maart) en m.s. „Prins Alexander" (17 Maart); naar Argentinië: s.s. „Eva Perón" (12 Maart) en s.s. „Lan- cero" (16 Maart); naar Brazilië: s.s. „Eva Perón" (12 Maart), m.s. „Paraguay Star" (15 Maart) en m.s. „Alnati" (16 Maart); naar Australië: s.s. „Iberia" (15 Maart), via Engeland 19 Maart; naar Nieuw-Zeeland: via Engeland 12 en 19 Maart. De Amsterdamse rechtbank heeft Woens dagmorgen de 56-jarige vroegere sigaren winkelierster J. T. W., thans in Hilversum, maar enkele maanden geleden nog in Am sterdam woonachtig, vrijgesproken van de haar ten laste gelegde poging tot vergifti ging met oxaalzuur van een jong echtpaar, dat bij haar inwoonde. Tegen de vrouw was zes maanden, waarvan vier voorwaar delijk, geëist. De raadsman had vrijspraak gevraagd. In het open havenfront niet ver van de Schreierstoren te Amsterdam is een marinevaartuig, de „IJ 8236", gezonken na aanvaring met een waterboot, de „Neptunus III". De rijkspolitie te water heeft de in druk, dat de aanvaring is te wijten aan een overtreding van het binnenaanvarings- reglement, maar het onderzoek is nog in volle gang daar manoeuvres van twee andere schepen de aanvaring mede hebben beïnvloed en tot een vrij ingewikkeld geval op nautisch gebied hebben gemaakt. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Het gezonken marinevaartuig, dat geen gevaar of stagnatie voor het scheepvaartverkeer oplevert, zal een dezer dagen worden gelicht. (Van onze correspondent in Washington) In 1954 heerste In de Verenigde Staten een zekere ongerustheid over verdere proe ven me* de waterstofbom. Niet alleen was men zeer onder de indruk gekomen van de ramp, die de bemanning van de Japanse vissersboot „De vliegende draak" was overkomen tengevolge van radio-actieve deeltjes, die neergedwarreld waren na de explosie op Bikini in de Stille Oceaan, maar meer nog begon men zich ongerust te maken over de nadelige invloed op mens, dier cn plant indien er meer radio activiteit in de atmosfeer zou komen. Het populaire weekblad „Time" schreef in No vember 1954: „Genetici vrezen dat een niet onbelangrijke toeneming van radio-activi teit de vruchtbaarheid zal doen afnemen en oorzaak zal zijn van m'skramen en de ge boorte van gebrekkige kinderen'MIet week blad de „NewYorker", dat over de ernstig ste dingen luchthartig wil schrijven, drong aan op openbaarmaking van de feiten om een mogelijke geleideiyke zelfmoord tegen te gaan van „een zeer interessant ras in een zeer aangename wereld". Ook in de vakbladen der wetenschap kwam ongerustheid aan den dag. In het Decembernummer (1954) van het „Bulle tin van de atoomgeleerden", werd verkon digd dat een klein gedeelte (een percent?) van de spontane veranderingen (mutaties) toegeschreven kan' worden aan kosmische straling. Elke proef met een A- of H-bom doet die straling toenemen en men kan zich de vraag stellen of de toeneming van het aantal mutaties een nadelige invloed zal hebben op de ontwikkeling van zoogdieren en planten. De genetici aldus het blad zijn het ever deze kwestie niet eens en omdat men geen proeven op lange ter mijn kan nemen is het niet mogelijk uit te maken wat de gevolgen voor de mens kunnen zijn van een belangrijk toenemen de radiatie. Een groot deel van de ongerustheid over de huidige proefnemingen is weggenomen door een rapport dat de Amerikaanse com missie voor de atoom-energie kortgeleden gepubliceerd heeft. Wat geleerden tevoren geschreven hadden over de gevaren van de j,;j 27- Tot de uitrusting van het kustwacht- bootje bleek ook een zee-advocaat te be horen. De inspecteur liet deze zilte rechts geleerde dadelijk halen. „Luister, zee-ad vocaat", zei hij. „Deze kapitein beweert, dat hij de kaapvaart mag beoefenen, om dat aan zijn voorvader een kaperbrief is uitgereikt. Hij heeft een kist vol oude stof fige documenten om dat te bewijzen". „Ha! Documenten!", riep de zee-advocaat ver heugd. „Heerlijke, ritselende, knisperende documenten! Dat is spekkie voor mijn bek- kie!" En vol overgave dook hij in de kist. Een tijdlang was er niets anders te horen dan het geritsel van de oude paperassen en de genotvolle uitroepen van de zee advocaatEindelijk dook hijI óesto/J weer op, met de kaperbrief in handen. „Heren!", riep hij, „kapitein Enrico heeft het recht aan zijn kant. Als nazaat van Mulder de Bulder en houder van deze brief is hij officieel gemachtigd om ter kaapvaart te gaan!" „Gefeliciteerd, meneer Enrico!" riep Panda, „nu hoeft u niet de gevange nis in!" proeven, was slechts ten dele op feiten ge baseerd. De commissie is namelijk om vei ligheidsredenen karig met het verstrekken van inlichtingen. Het gevolg is dat het pu bliek een overdreven voorstelling kan gaan vormen omtrent gevaren die op de keper beschouwd niet zo groot zijn De toeneming van radio-activiteit in de atmosfeer van de aarde is volgens het rap port tot dusverre zo gering dat proeven met A- en H-bommen niet gevaarlijk wor den geacht. De totale hoeveelheid radiatie, die Amerikanen hebben ondergaan ten ge volge van alle proeven (Russische en Brit se inbegrepen), is ongeveer één tiende van één Röntgen, dat is ongeveer evenveel als wat men ondergaat, wanneer men zich voor een long-onderzoek laat doorlichten. De medische en biologische adviseurs van de commissie geloven dat de mensheid geen ernstige gevolgen zal ondergaan van het feit dat de mens tengevolge van de proe ven aan wat extra-radiatie zal zijn bloot gesteld. Niettemin wordt het Amerikaanse volk de verzekering gegeven dat'de com missie de kwestie nauwlettend zal bjjjven volgen. Geen kans op verbod Een bekende Amerikaanse physicus, dr. David R. Inglis, heeft zich ten gunste van een verbod op H-bom-proeven uitgespro ken in het „Bulletin of the atomic scien tists" om eventuele nadelige gevolgen te voorkomen. De verdedigingstechniek zou dan wellicht iets kunnen inhalen van de achterstand die zij de laatste tijd heeft ver kregen ten aanzien van de toegenomen aanvalskracht. Contróle op zulk een verbod is betrekkelijk eenvoudig. Een internatio nale commissie kan buiten de grenzen van een bepaald land vaststellen of er een over treding wordt begaan. Uit de jongste uitlatingen van president Eisenhower en Sir Winston Churchill is echter wel gebleken dat het Westen er niet aan denkt de proefnemingen te staken. j Speelgoed. De gemeenteraad van New York heeft besloten speelgoedrevolvers voor kinderen te verbieden, die teveel op echte schietwapenen lijken. Van dergelyke speelgoedrevolvers is gebruik gemaakt by het bedreigen van personen door aanranders. Oefening. Oorlogsschepen van de Britse thuisvloot en de Middellandse Zeevloot zullen vüf dagen lang in het zeegebied van Malta oefeningen in atoomoorlog- voering houden, aldus heeft de Britse admiraliteit te Londen medegedeeld. Opgehangen. Twee Russische spionnen, Ademidi en Antonov, zijn te Erzeroem, de hoofdstad van Turks Armenië, opge hangen, aldus wordt uit Istanboel ge meld. Toen zü werden gearresteerd, bleken zU in het bezit te zijn van foto's van Turkse militaire installaties. Churchill. Sir Winston en Lady Churchill zullen volgende maand gedurende het parlementaire reces een vacantie op Sicilië doorbrengen. Men verwacht dat het Britse Lagerhuis zijn .werkzaam heden op 7 April zal onderbreken. Vraatzucht. Tengevolge van de verwoes ting van 15.000 hectare cultuurgrond door een zwerm sprinkhanen in de Chi leense provincie Aysen zijn 2200 scha pen, 1500 runderen en 200 paarden om. gekomen, aldus wordt uit Santiago Chili) gemeld. Volksduitser. De politie te München heeft in verband met de overval op de Roe meense legatie te Bern een volksduitser uit Roemenië gearresteerd, die er van wordt verdacht de vier plegers van de overval met een auto van MÖnohen naar Bern te hebben overgebracht. Vol gens het Zwitserse departement van Justitie en Politie werd de man op Zwitsers verzoek aangehouden. Overval. In het gebied van Biskra (Alge rije) is een kleine karavaan muilezels, die dadels vervoerde, overvallen. Zes Arabische begeleiders van de karavaan, die zich teweer stelden, werden gedood. Acht ezels en hun last werden door de overvallers meegevoerd. Ontnaasting. Het Britse „Iron and Steel Holding and Realisation Agency" heeft bekendgemaakt, dst bijna 3/5 van de Britse ijzer- en staalindustrie weer in particuliere eigendom is teruggegeven. Dit bureau is belast met de uitvoering van de opheffing der nationalisatie. Gat. tiet Amerikaanse departement van Defensie heeft het Congres gevraagd „een gevaarlyk gat"' te stoppen, waar doorheen potentiële vijanden en sabo teurs in Amerikaanse sleutelindustrieën binnendringen. Volgens de algemene raadsman van het departement zou dit gat gesloten kunnen worden door een wetsontwerp aan te nemen, dat derge lijke elementen uit fabrieken zou weren, die op het ogenblik niet voor de defen sie werken, doch in tijd van oorlog wel nodig zouden zijn. Candidaat. De mogelijkheid bestaat, dat Averell Harriman, gouverneur van de staat New York, volgend jaar voor de Amerikaanse democratische partij can didaat zal staan by de presidentsver kiezingen. Dit heeft de voorzitter van het partijbestuur, Butler, tijdéns een televisie-interview verklaard. Butler gelooft niet, dat president Eisenhower zich herkiesbaar zal stellen. Voedselnood. De vertegenwoordiger in de Verenigde Staten van het „Bevrijdings comité voor Noord-Afrika", Boehafa, heeft aan president Eisenhower een brief gezonden, waarin hij hem vraagt Amerikaans graan naar Tunesië te zen den om de „hongersnood, die daar dreigt", af te wenden. De Franse rege ring zou besloten hebben de Tunesiërs, die getroffen zijn door droogte en sprink hanenplagen, te hulp te komen. Er zijn reeds voorraden levensmiddelen ter plaatse, die zonder verwyi onder de getroffen bevolking zullen worden ver deeld. Belangstelling. De 61-jarige Brit Stephen Greenwood heeft Reuter telefonisch uit Lodz (Polen) meegedeeld dat hij en zijn 58-jarige broer Fred zyn vrijge laten na een gevangenschap van bijna drie jaar in Polen. Zy werden in 1952 tot vijf en zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld op grond van hun belangstel ling voor bepaalde ideologieën. De Greenwoods zijn in Polen geboren en bezitten een fabriek te Lodz. ADVERTENTIE 7.1 i© @5 <§5 <§5 WE VERBAZEN ons 's zomers steeds weer over het grote aantal kleurschakerin gen van de menselijke huid. De één ligt aan het strand rustigjes bruin te bakken in de koesterende zon, een ander laat zich rood stoven, een derde schijnt van de zon niet de minste invloed te ondergaan en is bij het vallen van de avond nog even bleek en pips als in de vroege mor genuren, toen hij zich vol ver wachting op het mulle zand uitstrekte om eens „lekker te zonnen". We zullen al deze varianten die zich tussen wit en zwart, rood en koperbruin bewegen, niet aan een beschou wing onderwerpen, want een ieder die daarin belang stelt kan zich op een zonnige zomerdag aan het strand zelj daarvan overtuigen. Nu zal het een ieder die op dit gebied enige ervaring heeft, wel zijn opgevallen dat hij of zij in het ene geval zo veel snel ler een bruine tint heeft dan in het andere geval. Na een paar dagen aan het strand Is in het ene jaar de vale kantoorkleur weliswaar verdwenen, maar die wel-door- bokken kleur kunnen we toch niet krijgen. En het andere jaar zijn we na slechts één dag volwaardige nikkers Velen hebben zich afgevraagd hoe deze verschillen kunnen worden verklaard, aan nemende althans dat het aantal uren ge noten zonneschijn in deze gevallen niet noemenswaard uiteenloopt. De een meent dat in het voorjaar de hoeveelheid ultra violette stralen groter is, waardoor de vor ming van pigment in de huid wordt be- vorderd, zodat de donkerbruine huid aldus kan worden verklaard. Êen ander veron derstelt dat de transpiratie een rol speelt en adviseert degenen die spoedig bruin willen branden, zich aan het strand actief met allerlei spelen bezig te houden opdat de uitwaseming van de huid de pigment vorming in de kaart kan speleti. Weinigen hebben echter de moeite genomen deze theo- rïèn eens aan de practijk te toetsen. Tot die weinigen behoort dr. M. P. Vrij, die tijdens zijn verblijf in Indië voldoende zonneschijn tot zijn beschikking had om na te gaan welke factoren in sa menwerking met de zon, de meeste invloed uitoefenden op het bruin worden van de huid. Het bleek hem dat het ultraviolette licht, noch transpiratie van overwegende invloed waren, maar dat in het bijzonder een krachtige luchtstroom, dus de wind, de vorming van pigment en het bruinkleu- ren van' de huid bewerkstelligt. De ver schillende proeven die hij nam kunnen we niet alle memoreren, maar die luchtstroom wekte hij op met een gewone ventilator. Waaruit we al weer kunnen zien met wel ke eenvoudige midelen sommige vraag stukken kunnen worden opgelost. Die verkleuring van de huid brengt ons als vanzelf bij een andere vraag die een lezer ons lang geleden stelde, t.w. hoe de kleuren van olie op het water of op asfalt moeten worden verklaard. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON«

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2