VANMORGEN IN DE VISHAL LEN OP ZEE1 RMS-leider bepleit federale staat voor de krijgsraad Kamerlid Hooy stelt vragen over prijzenbeschikking handelsmarges Kort en bondig^ Uitvoering Christelijke gymnastiekvereniging „IJmuiden' Inklimmers in auto bedrijf veroordeeld Vier beklaagden te Jogja aanvaarden het aanbod van mr. Stoffels ^Brieuen aan de redactie 11 Schipper tijdens de visserij overleden Oud-redders boden Den Helder schilderij aan Hoofdprijzen Staatsloterij Monteur stond terecht wegens verduistering Oude tuinder verbraste in paar weken al zijn goed Koopman kocht gloed nieuwe auto voor 1750,- Scheepvaart Middenstandsverenigingen teleurgesteld over prijzen beschikking handelsmarges Zes jaar geëist tegen twee recidivisten Tweemaal vandaag Twee trawlers, twee loggers en een paar kotters waren vanmorgen aan de IJmui- dense afslag. De trawler ..Vikingbank" (van Vrijdag 25 Febr.) voerde aan 950 kisten vis, waarvan 30 schelvis. 65 gul, 240 zwarte koolvis, 140 open wijting, 240 dichte wijting, 35 makreel, 190 haring, 10 stokkebit; de „Flamingo (van Vrijdag 25 Febr.) met 70 stuks stijve kabeljauwen en 400 kisten vis, waarvan 150 schelvis, 40 radio, 60 gestripte wijting, 10 dichte wij ting, 15 makreel, 40 haring. 70 witte en zwarte koolvis en 15 stokkebit. De Sch. 27 was aan de afslag met 800 stuks stijve kabeljauwen en 185 kisten vis, waarvan 30 koolvis, 30 schelvis, 40 wijting, 15 wolf, 12 haring, 12 platvis en 45 kabeljauw en gul. Jagers verrokken De krokodillenjagers (de drie broers Goezinnen en Jaap Woppenkamp) hebben gisteren met hun jacht „Noorderzon" de eind vorig jaar onderbroken reis naar Nieuw Guinea voortgezet. De jagers heb ben in Vlissingen overwinterd. Wat er komt Twee boten, waarvan de „Elie" al bin nen is, komen voor de Vrijdagmarkt. De „Allanwater" (van Vrijdag 25 Febr.) voert aan 600 kisten vis, waarvan 40 schelvis, 30 piepers, 30 gestripte wijting, 75 dichte wijting, 280 haring, 55 grove makreel, 15 kleine makreel, 65 zwarte koolvis, 10 blanke koolvis, 50 kleine kist jes haring en 60 stuks stijve kabeljauwen. De „Elie" (van Donderdag 24 Febr.) is dan al binnen met 400 kisten vis, waarvan 160 schelvis en piepers, 35 radio, 10 ge stripte wijting, 20 dichte wijting, 10 ma kreel, 80 zwarte koolvis, 30 kabeljauw en gul, 30 haring, 10 platvis, 15 stokkebit en 40 stuks stijve kabeljauwen. Voor de Zaterdag was officieel nog geen boot bekend. Oudste boten zijn de Sch. 117 (van 24 Febr.); de „Batavia" (van Maandag 28 Febr.) en de „Bergen", „Bloemendaal" en „Vios" (van Dinsdag 1 Maart). Prijzen van vandaag Kabeljauw en schol waren vandaag voor export bestemd. Rijen kabeljauw deden f 76 tot f 52 en kisten f 92 tot f 76. Grote schol haalde f 25, middel f 27, zet- schol f 52 en schol 1 f 30 tot f 50. Grote gul haalde van het binnenland f 41 tot f 37, middel f 40 tot f 39, torgullen f 23 tot f 31. Grote schelvis deed f 57, middel f 57, kleinmiddel f 59 tot f 57, pennen f 60 tot f 57 en braad f 45 tot f 49. Wij ting deed f 30 tot f 27, zwarte koolvis f 60 tot f 50, schol 2 f 30 tot f 40 en schol 3 f 18 tot f 28. Er was weinig tong: lappen f 2.80, grootmiddel f 3.50 tot f 2.90, klein middel tong f 3.25, tong 1 f 3.05 tot f 2.95 en tong 2 f 2.95 tot f 2.90. Makreel was duur met f 50 tot f 53 en haring met f 22 tot f 14. Naar Denemarken? Er zijn onderhandelingen gaande over de verkoop van de in 1921 gebouwde Kat- wijkse motorlogger KW. 75 „Doggers- Tijdens de visserij van de KW 21 „Arendje Jacoba" werd de 43-jarige schipper Adrie van der Plas gistermiddag onwel. Kort daarop is hij overleden. Het kottertje, waarvan de heer v. d. Plas schipper-eigenaar was, is in de loon van de nacht met zijn droeve last in IJmuiden teruggekomen. Schipper v. d. Plas heeft al sinds 1936 op dit scheepje gevaren en stond bekend als een harde werker en een bescheiden mens. Scheepje met moeite in IJmuiden binnengebracht De „Arendje Jacoba" KW 21, is vannacht met moeite IJmuidon binnengekomen. Woensdagmiddag was de kotter nog 50 mijl van IJmuiden en er was berekend dat het scheepje om half negen binnen zou zijn. De uit jonge opvarenden bestaande beman ning wist bij het vallen van de duisternis echter niet meer. waar zii met de kotter waren.De hulp van radio Scheveningen en de sleepboot „Holland" werd voor peilingen ingeroepen, maar dit slaagde niet al te best. De bemanning zei een vuurschip te zien, maar zij wist niet welk schip. Radio Scheveningen heeft nog geadviseerd vuur pijlen af te schieten. Later op de avond heeft Radio Scheveningen assistentie inge roepen van andere schippers om de opva renden op de KW 21 via de onderlinge vis sersband mee te delen, dat zij in de ver keerde richting voeren. De IJM. 228 „Rex" heeft hierbij geassisteerd. Vannacht om half twee kwam de KW 21 binnen in IJmuiden. De oud-reddersvereniging „Moed, Vol harding en Zelfopoffering", omvattende de oud-redders van Den Helder, Texel en Cal- lantsoog, heeft Woensdagmiddag op het raadhuis aan het gemeentebestuur van Den Helder een schilderij aangeboden van de hand van de zeeschilder A. A. Jaarsma. Het schilderij stelt voor de redding van de opvarenden van het Zweedse schip „Ninion Paton", dat in 1907 op de Haaks- gronden bij Den Helder is vergaan en welks bemanning door vletterlieden en de red dingboot werd gered. Vijf van de oud-redders die aan de red ding hadden deelgenomen, Jaap en Kees Been, Jaap Pronk, Jaap Kuiper Jzn. en Taap Kuiper Hzn., waren bij de aanbieding egenwoordig. De burgemeester van Den Kelder, mr. G. D. Rehort, aanvaardde het ge.-.chenk; daarna werd aan de 70-jarige hee.* Levy Grunwald, oud-journalist en publicist, een van de oprichters van het Dorus Rijkers Fonds, die in woord en ge schrift *eer veel voor de behoeftige oud redders heeft gedaan, eveneens een schil derij aangeboden. 4e klasM 12e lUst ƒ25.000: 20216 2.000: 9756 1.500: 11596 1.000: 1027 2236 3352 5550 11062 13938 15354 400: 1172 4874 5789 9071 12442 12673 13057 16780 16904 20409 200: 1969 2179 3057 4451 4682 5017 5046 5191 5605 6433 7306 7375 7806 7999 8489 9137 9353 10298 10559 13236 13638 13682 14080 15537 15973 17253 17563 18262 18994 19558 20065 20438 1» bank". Het schip zou naar Denemarken worden verkocht. Binnengekomen IJm. 183 Vikingbank, 25 Flamingo, 32 Elie, 239, 318, 206. 202, 249, 226; KW. 163 Janna, 175 Onderneming, 189, 21, 128; Sch. 27 Onderneming 2; UK. 90, 79, 194, 59, 62. 44. 48, 215, 19, 136, 18, 176, 4; H.D. 74; BR. 58. Vertrokken IJM. 74 Martha 239, 318, 202, 206, 226; KW. 159 Java: KW. 43 (is weer naar Frankrijk met 964 kantjes haring). Onder zeer grote belangstelling gaf de christelijke gymnastiekvereniging „IJmui den" gisteravond in het Patronaatsge bouw haar tweede winferuitvoering onder leiding van haar directeur, de heer D. Schmid. Volgens de woorden van de voorzitter bij de opening is het nog steeds noodzake lijk, dat er drie uitvoeringen gegeven worden teneinde zoveel mogelijk alle le den een keer te laten optreden, waaruit geconcludeerd mag worden, dat er bij deze vereniging ook serieus getraind wordt. Dit laatste was geen bluf, want welk nummer men ook neemt, steeds weer viel te constateren, dat niet alleen voor deze uitvoeringen goed geoefend is maar dat ook de opbouw goed wordt onder handen genomen. Bijzonder aardig waren de oefeningen in het voortbewegen door de meisjes A op kinderliedjes met bewegingen en houdin gen aangepast aan het gesproken woord. Van de verschillende meisjesgroepen zagen wij zeer correct werk, zoals grondgymnas- tiek van de meisjes B de vlot uitgevoer de Bondsoefening van het N.C.G.V. en klassikaal brugturnen. Ook de jongens en heren junioren kwa men goed voor de dag met klassikaal rin gen stil en tremplin paardspringen. De knotsoefening werd door de dames in een iets te snel tempo uitgevoerd, doch verkreeg een wel verdiend applaus. Ook het turnen van de dames aan laagbrug en van de heren aan hoogbrug mocht gezien worden mede door de beheerste uitvoering der oefeningen. Tijdens de pauze was het ringenstel op gezet en kreeg men ringenturnen te zien van prominenten uit verschillende afde lingen. Dit was wel het mooiste toestel nummer van de gehele uitvoering. Hoogrek heren was goed met oefeningen, aange past aan de capaciteiten der turners. De oefening van de jongens met 2 klim- palen ging vlot; vooral het laatste deel was aardig. De persoonlijke vrije oefenin gen van een aantal dames en heren gaf een goed beeld van het individuele turnen bij deze verenigingen. Tenslotte nog de bal- en rhythmische vrije oefeningen van de dames; bij de eerste oefening werd een behoorlijke baltechniek gedemonstreerd; de tweede oefening was zonder handge reedschap en kennelijk bedoeld voor de monstratie op grotere werkruimten waar deze oefening het zeer zeker zal doen. Be stuur, leider en leden kunnen met deze uitvoering zeer zeker tevreden zijn. De 28-jarige monteur J. C. L. R. uit Haamstede op Schouwen cn Duiveland is Donderdag naar Haarlem gereisd om zich aldaar voor de rechtbank te verantwoor den voor een verduistering, die hij in Sep tember van het vorig jaar had gepleegd toen hij nog kellner was te Velsen. Hij had toen ongeveer 130, die hij in het „Paviljoen de Zuidpier", in ontvangst had genomen van klanten, niet aan de exploi tant afgedragen. De officier van Justitie overwoog in zijn requisitoir dat R. weliswaar al drie ver oordelingen achter de rug had, doch tevens, dat hij inmiddels door zijn huwelijk en zijn verhuizing naar Zeeland in een betere morele conditie is komen te verkeren. Om hem deze nieuwe kansen op een ander leven niet weer te ontnemen, eiste hij een gevangenisstraf van twee maanden voor waardelijk en voorwaardelijke terbeschik kingstelling met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak op 24 Maart. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De 63-jarige Beverwijkse tuinder N. B. stond hedenmorgen voor de Haarlemse rechtbank terecht omdat hij op 9 Juni van het vorig jaar in Haarlem een heren- costuum voor 108 in huurkoop had ge kocht en dit onmiddellijk daarna voor 20 weer verkocht had. De man was. naar de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, verklaarde, vermin derd toerekeningsvatbaar. Hij had een arbeidzaam, zuinig leven achter de rug en een aardig sommetje gespaard, toen hij in een bevlieging welke twee weken duurde, al ziin geld omzette in drank en al zijn bezittingen verkocht om de opbrengst op dezelfde wijze te verteren. De oude tuin der' werd overgebracht naar een inrichting te Medemblik. De officier van Justitie beperkte zich in zijn eis dan ook tot ter beschikkingstelling van de regering en de raadsman, mr. H. Peters, verzocht daar een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van te maken. De Haarlemse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de 25-jarige Beverwijkse monteur H. G., de 27-jarige IJmuidense stoker M. M. tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en de 27-jarige Hoogovenarbei der J. de R. tot acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Hen was een inklim ming in het kantoor van de N.V. Bever- wijks Automobielbedrijf ten laste gelegd. Tegen hen was respectievelijk geëist een jaar en drie maanden met voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering, één jaar en zes maanden en acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Haarlemse rechtbank ,.Ik ben analphabeet", sprak vanmorgen de koopman P. S. voor de Haarlemse recht bank, „ik zag op de kilometerteller van de auto een vier staan en daarachter een paar nullen en daarom dacht ik, dat de auto veertigduizend kilometer zou hebben ge lopen." Met deze verklaring trachtte de verdach te te bewijzen, dat hij volstrekt niet aan he ling had gedacht toen hem op het Water- looplein in Amsterdam een gloednieuwe Belgische auto werd aangeboden, die, zoals later bleek elfduizend gulden had gekost en pas in gebruik was genomen. Bovendien bevond zich in de auto een partij huiden ter waarde van vijftienduizend gulden. De koopman had de auto gekocht voor 1750.en had in het geheel niet aan dief stal gedacht toen hij merkte, dat het slot was geforceerd en dat het contactsleuteltje ontbrak. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo geloofde, zoals hij zei, niets van het verhaal en eiste wegens opzetheling een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar. De verdediger, mr. F. A. Bijvoet, was het niet eens met de mening van de officier, hoewel hij van het standpunt uitging, dat de verdachte wel iets voorzichtiger te werk had kunnen gaan. Wegens de mogelijkheid van twijfel vroeg hij de rechtbank zijn cliënt ten aanzien van de opzetheling vrij te spreken. De rechtbank zal op 24 Maart uitspraak doen. JOGJA (PIA). Vier van de leiders der RMS die te Jogja terecht staan, heb ben te kennen gegeven, dat zü het aan bod van de Nederlandse advocaat, mr. P. Stoffels uit Amsterdam, om hun verdedi ging te voeren, gaarna zullen aanvaarden. Zij verklaarden echter, niet te wensen, dat de behandeling van het geding daardoor zou worden gerekt. Deze vier beklaagden zijn Gaspers, Apitulay, Norhnarna en Ja cob. De drie laatstgenoemden hebben zich tevens bereid verklaard de verdediging door de Surabaiasche advocaat mr. Sur- jadi te aanvaarden. In Djakarta is een comité gevormd „voor de verdediging van de goede naam van A. Wairisal en diens kameraden". Volgens het comité zijn Wairisal en de zijnen „repu- klikeinen, die tengevolge van dwang, op hen uitgeoefend door reactionnaire groe pen in de Zuid-Molukken, in 1950 genood zaakt waren zich,met de RMS-ers in te la ten'. Het comité,spreekt zich nadrukkelijk uit tegen de pogingen om een advocaat uit het buitenland te laten overkomen om de verdediging in de RMS-zaak te leiden. Apitulay, minister van Financiën ad in terim der RMS, heeft ter zitting gezegd, er van overtuigd te zijn, dat de federale staatsvorm de meest geschikte is voor een onafhankelijk Indonesië. Apitulay zette uiteen, dat na de oprichting van de staat Oost-Indonesië, waartoe de Zuid-Moluk ken behoorden, moeilijkheden voor het Zuid-Molukse volk waren ontstaan. Deze betreurenswaardige toestand werd veroor zaakt door gebrek aan begrip bij de re gering van de deelstaat Oost-Indonesië. De vorming van een unitaristische staat was in strijd met de voorzieningen van de ronde tafelconferentie met Nederland, waarin wordt gezegd dat een verandering van de staatsvorm van de verenigde staten van Indonesië tot een unitaristische staat, zou wonden voorafgegaan door een volksstem ming. De proclamatie der RMS had de bedoe ling, de wereld op de hoogte te brengen van de werkelijke gevoelens van het volk der Zuid-Molukken. Apitulay had zich spontaan beschikbaar gesteld voor de RMS in de mening, daarmede te handelen in het belang van het volk en verklaarde, dat de RMS het recht van het volk op zelfbe schikking had verwezenlijkt. Apitulay noemde het bombardement op de hoofd stad van de RMS, Ambon-stad een on verstandige daad van de regering van de verenigde staten van Indonesië, die onder het volk verslagenheid had veroorzraakt. Het was nooit de bedoeling van de RMS geweest, tegen de regering van Indonesië de wapens op te nemen. De RMS zou nooit gevormd zijn indien zij, die de macht had- Het Tweede Kamerlid de heer Hooij heeft de ministers vanEconomische Za ken en van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en aan de staatssecretaris van Economische Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de bewindslieden aan de uitvaardiging van de prijzenbeschikking handelsmarges 1955 reeds omstreeks de jaarwisseling overleg hebben doen vooraf gaan met de organisaties van de groot- en kleinhandel en dat deze haar mede werking hebben toegezegd, opdat de wij zigingen in de heffing van de omzetbelas ting, ingegaan op 1 Januari 1955, geen verhoging van de percentuele marges en daarmede van de prijzen ten gevolge zou den hebben? 2. Kunnen de bewindslieden mededelen, in welke branches van de groot- en klein handel niettemin, vóór de uitvaardiging van de beschikking, margeverhoging heeft plaats gehad en in welke branches dit niet het geval is? 3. Kunnen de bewindslieden, in zoverre margeverhoging wél heeft plaats gehad, voorts mededelen: a. In hoeverre de oor zaken daarvan liggen bij respectievelijk de fabrikant, de groothandel en de klein handel; b. In hoeverre de margeverhoging haar oorzaak gevonden heeft in andere factoren dan in de wiiziging in de omzet belasting, alsmede k -verre die andere factoren margeve wel en niet rechtvaardigden? 4. Waarom draagt de prijzenbeschikking handelsmarges 1955 ccn algemeen, de ge-prijszetting toekent? hele handel omvattend, karakter en is niet de weg gevolgd van indien nodig bedrijfstaksgewijze beschikkingen en hoe zal de prijzenbeschikking worden toege past in bedrijfstakken met wisselende marges? 5. Is het juist, dat de „hogere prijs", be doeld in artikel 1, letter a, van de beschik king, eerst kan worden doorberekend, wanneer de betreffende goederen in het bedrijf aanwezig zijn en zo ja, is dan niet de vrees gewettigd, dat bij stagnatie van levering de toepassing van deze vervan gingswaarde geheel of gedeeltelijk illusoir wordt? 6. Kunnen de bewindslieden mededelen, of, en zo ja, in hoeverre en in verband met welke groepen van artikelen de jong ste stijging van het indexcijfer van het levensonderhoud is te wijten aan marge verhogingen enerzijds in de groothandel en anderzijds in de kleinhandel, alsmede in hoeverre naar hun oordeel deze marge verhogingen ten onrechte hebben plaats gehad? 7. Welke redenen hebben de bewinds lieden bewogen om met betrekking tot de vrijheid van noodzakelijke doorberekening van kostenverhogingen na 30 September 1954 de groot- en kleinhandel door deze ter zake te binden aan een dispensatie beschikking van de directeur-generaal van de prijzen anders te behandelen dan zij het overige bedrijfsleven behandelen en ook anders dan de behandeling, welke de regering zich zelf in haar eigen beleid van den, met verstand waren opgetreden. Api tulay ontkende dat de proclamatie der RMS was uitgevaardigd op de punt van de bajonetten. Integendeel, herhaalde Apitu- i lay, zij is geschied op basis van de volks wil en met de steun van het volk. De reeds eerder verhoorde beklaagden Manuhutu, Wairisal cn Pattiradjawase antwoordden op een vraag van de rechter, dat zij het met het grootste gedeelte van Apitulay's verklaringen niet eens zijn. Zij zeiden, dat Apitulay zijn eigen strijd had gevoerd, die afweek van hun standpunten. Zij wensten voor Indonesië een unitaris tische staatsregeling. Tijdens een te Amsterdam gehouden ver gadering van de vak- cn standsraad van het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft het verbondsbe- stuur Woensdagmiddag een verklaring af gelegd inzake de prijzenbeschikking han delsmarges 1955. In deze verklaring zegt de raad ernstig teleurgesteld te zijn nu de regering is over gegaan tot het uitvaardigen van deze be schikking. ondanks het „bevredigend na komen* van de onlangs gedane toezegging van de middenstandsorganisaties er aan mee te werken dat de wijziging van de heffing der omzetbelasting geen verhoging van de marges tot gevolg zou hebben. De raad zegt verder, dat deze beschikking voornamelijk de middenstand treft. Duitse belangstelling voor Zandvoort Op uitnodiging van stichting „Touring Zandvoort", zal de heer Flaxa, directeur van de vereniging voor vreemdelingenverkeer te Oberhausen (West-Duitsland) en oud directeur-generaal van de Duitse Oostzee badplaatsen, op 11, 12 en 13 Maart naar Zandvoort komen, om met het bestuur van Touring Zandvoort besprekingen te voeren omtrent de ontwikkeling van Zandvoort als Internationale Noordzeebadplaats. Aange nomen kan worden, dat de speciale reden van dit bezoek is, nader te worden inge licht over de mogelijkheden van een „Kur ort" in Zandvoort, waarvoor in West-Duitse kringen grote belangstelling bestaat, en op welk gebied de heer Flaxa zich gespeciali seerd heeft. (Verkort weergegeven) Trottoirs. De inzender heeft gelijk. Vooral in de buitenwijken van Haarlem- Noord is het droevig hoe jong en oud het trottoir als rijwielpad gebruiken. Bij mij in de buurt is het al even erg. Men moet niet denken, dat de jeugd hierbij bovenaan staat. Integendeel de ouderen geven zelf het slechte voorbeeld. Ik heb persoonlijk hierover al eens geklaagd bij de politie, maar het eerste proces-verbaal moet nog komen. Het wordt tijd dat de politie hier tegen krachtig gaat optreden. Men moet op de trottoirs volkomen veilig zijn. Ik hoop dat aan deze ongezonde toestand spoedig een einde wordt gemaakt. F. W. K. Huisvesting. Ik ben vijftien jaar in pen sion bij een dame geweest en twaalf jaar bij dezelfde dame onderhuurder van een gedeelte van de woning. Nu moet de hoofdbewoonster voor goed in een inrich ting worden opgenomen en krijg ik aan zegging de woning onmiddellijk te ver laten. Waarheen? Ik ben bereid een be jaard echtpaar in de woning op te nemen, doch het Huisvestingsbureau ging daar niet op in en ik moest er uit. Tot over maat van ramp komt vanmorgen al een ambtenaar van het Energiebedrijf om gas en electriciteit af te sluiten. Daar zou ik de mening van mijn medeburgers wel eens over willen horen. C. G. (Het Huisvestingsbureau deelde ons mede, dat het verheugd was eindelijk weer eens een woning aan een gezin te kunnen toewijzen. De heer G. is vrijgezel, zodat het Huisvestingsbureau gezien de praktijk kan aannemen dat hij wel een kamer vindt. Dat gas en licht worden al- gesloten is een gevolg van het vertrek van de hoofdbewoonster. Overigens staat het Huisvestingsbureau daar buiten. - Red.) Aagtedijk, 8 v. Rotterdam n. New Orleans. Abbedijk, pass. 8 Scilly's n. Antwerpen. Aldabi, 8 v. Bahia n. Las Palmas. Alioth, pass. 8 Madeira n. Rio de Janeiro. Alpherat, pass. 8 Rio de Janeiro n. Nwe York. Amstelvaart, 8 110 m. NW. Flores. Aagtedijk, 9 te Antwerpen. Alkaid, pass. 8 Fernando Noronha n. Las Palmas Altair, nacht 8-9 v. Las Palmas n. Antw. Abbed ijk, 9 te Antwerpen. Adinda, 10 te Makassar. Agatha, 9 v. Soerahaja n. Pulusambu. Alnatl, 9 v. Bremen n. Hamburg. Aludra, 9 v. Port Said n. Lissabon- Am pen an, 9 v. TJ. Priok n. Singapore. Amstelveen, 9 te Antwerpen. Annenkerk, 10 te Shanj^rai. Arendskerk, 10 te Singaproe. Argos, pass. 9 Ouessant n. Amsterdam. Armllla, 10 te Pladju Blommersdijk. 8 v. Rotterdam n. Bremen. Breda. 8 v. Valparaiso n. Antofagasta. Boschfontein, pass. 9 Gibraltar n. Southampton Caltex Nederland, 9 te Rotterdam. Clavella, 8 v. Le Havre te Rotterdam. Cottica, 9 te Paramaribo. Cumulus, 8 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Caltex Leiden, 9 te Sidno. Caltex Pemis, pass. 7 Gibraltar n. Sidon. Calllsto, pass. 9 Lizard n. Rotterdam. Caltex Utrecht, pass. 9 ten W. van Oporto naar Rotterdam. Dordrecht, 8 te New Orleans. Dulvendijk, 7 te Los Angeles. Delft, pass. 9 Lands End n. Antwerptn. Drente, 9 v. Singapore n. Colombo. Eendracht, 8 te Haifa. Esso Den Haag, pass. 9 Malta n. Antwerpen. Ena, 9 70 m. O. Terceira. Enggano, 9 te Abadan. Eos. pass. 9 Gibraltar n. Antwerpen. Falco, verm. 9 v. Vlaardingen n. Llvorno. Friesland (KRL), 9 v. Port Said n. Avonmouth Guineekust, 9 te Dakar. Groote Beer, 9 120 m. ZO. Kp. Race. Hera, 8 te Amsterdam. Hector, 8 v. Rotterdam n. Oran. Hilversum, 9 v. Bahrein n. Aden. Hathor, pass. 9 Ouessant n. Antw. Heelsum, pass. 9 Miami n Houston. Houtman, 9 v. Belawan n. Probolinggo. Ivoorkust, 9 Matadi verwacht. Indrapoera, pass. Zuidp. Sardinië. Jagersfontein, 9 v. Kaapstad te Las Palmas. Jupiter, 10 te Patras. Koratia, 9 te Eva Perón. Larenberg. 8 v. Kingston n. Tela. Laurenskerk, 9 te Madras. Luna, pass. 9 Gibraltar n. Algiers. Merkelo, 8 v. Leixoes n. Lissabon. Meliskerk, 8 v. Amsterdam n. Bremen. Maasland, 8 v. Pto Alegre n. Itajai. Mataram, 6 te Tj. Priok. Manoera, 9 rede Cheribon. Mapla, 9 v. Amsterdam n. Antwerpen. Murena, 10 te Shitmotsu. Mijdrecht, 8 v. New York n. Aruba. Nieuw Amsterdam, 9 te New York. Noordam, 8 350 m. ZO. Kp. Race. Ondina, 10 te Pladju. Ouwerkerk, 9 Genua n. Marseille. Polyphemus, 8 v. Charleston n. Newport News Poseidon, 9 te Curacao. Prins Willem van Oranje, 8 v. Rotterdam naar Hamburg. Pieter S, 9 te Swansea.» Rijnland, 9 te Buenos Aires. Sloterdijk, pass. 8 Fayal n. Houston. Stad Alkmaar. 9 te Kaapstad. Straat Bali. 8 v. Santos n. Buenos Aires. Straat Soenda, 8 170 m. O.ZO. Kp. Varella. Saparoea, 6 te Damman. Schiedijk, 7 te Los Angeles. Stad Breda, 8 te Port Said. Stad Vlaardingen, 9 v. Vlaardingen n. Narvik. Statue of Liberty. 7 te Philadelphia. Sirrah. 10 te Bahrein. Sommelsdijk, 9 te Dieddah. Stad Arnhem, 9 v. Takoradl n. Cape Palmas. Telamon, 8 v. Pto Cabello n. Guanta. Themisto, nacht 9-10 Savanna verwacht. Tiberius, 9 te Guadeloupe. TJisadane. 6 v. Singapore n. Hongkong. Tomori, 8 v. Rotterdam n. Indonesië. Tamo, verm. 10 v. Neceochea n. Europa. Tiba, verm. 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Talisse, 10 te Belawan. Teiresias. 10 te Sungeikolak. Van Waerwijck, 10 te Hongkong, westerdam, 8 730 m. W. Scilly's. Westland, 8 v. Recife n. Las Palmas. Wonogirt. 11 Houston verwacht. W. Alton Jones. 12 Rotterdam verw. Waterman, 9 250 m. O. Kp. Guardaful. Willem Ruys, pass. 9 Mlnikoy n. Suez. Willemstad. 8 80 m. N. Cartagena. Zeeland (KRL). 8 te Beyrouth. Zuiderkruis, pass. 9 Dakar n. Walvisbaai. KLEINE VAART Aaltje, pass. 8 Vlissingen n. Brussel. Adm Courbet. 9 v. Liverpool n. Avonmouth. Adm. De Ruyter, 9 v. Avonmouth te Tonnay Charente. Adm. Nelson, 10 v. St. Valery te Liverpool verw. Anne S, verm. 8 v. Londen n. Tees. Astra, verm. 8 v. Londen n. Antwerpen. Anna b, 9 v. Manchester n. Cardiff. Annie, 8 v. Birkenhead n. Coleraine. Audacia, vrem. 9 v. Gent n. Antwerpen. Albatros, 8 v Rotterdam n. Antwerpen. Algarve, 8 v. Swansea te Rotterdam. Angela, 8 v. Rotterdam n. Londen. Arnoudspolder, 8 v. Rotterdam n. Lissabon. Amsaus Fluvius, 8 v. Porsgrqnn te IJmuiden. Aruba, pass. 8 Temeuzen n. Gent. Att S, 11 v. Swansea te Rotterdam verw. Adara. 8 v. Amsterdam n. Zaandam. Aco, 9 v. Cork te Whitehaven verw. Adara, 8 v. Amsterdam te Zaandam. Advent, 8 v. Rotterdam te Watchet. Aeneas. 8 te Savona. Antonie, 8 v Amsterdam n. Bremen. Arctic, 8 v. Amsterdam n. Londen. Argo, 8 v. Partington te Amsterdam. Att S, 11 v. Swansae te Rotterdam vrew. Betty, 8 v. Bordeaux n. Casablanca. Binnenhaven. 8 v. Duinkerken n. Casablanca. Barcarola, 8 v. Rotterdam n. Southampton. Betty Anne S, 8 v. Swansea te Rotterdam. Bree Helle, 8 v. Rotterdam n. Londen. Bill S, 8 v. Rotterdam n. Dublin. Badzo, 8 v. Amsterdam n. Londen Barracuda, 8 v. Goole n. Bremen Betty Anne S, verm. 9 v. Rotterdam n. A dam Brem. pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Cornelis verm. 8 v. Londen n. Leith. Clothilda M, 8 te IJmuiden. Coolhaven, pass. 8 Casquets n. Casablanca. Corrie b, 9 v. Le Havre n. Hamburg. Casana, 10 te Malmö verwacht. Citadel, pass. 9 Vlissingen n. Antwcrpne. Diana V. pass 8 Vlissingen n. Antwerpen. Delta, verm. 8 v. Londen n. Rotterdam. Deneb, 8 v. Duinkerken te Londen. Doklaan, 8 v. Nantes n. Bayonne. De Ruyter, 8 v. Granville n. Barry. Diligentia, 10 Rouaan verwacht. Doll aid, 9 v. Antwerpen te Malmö verw. Deni, 8 v. Rotterdam n. Moss. Duiveland, 9 te Rotterdam. Daje Bohmer, pass. 8 Kp. Vilano n. Tanger. Da Capo, pass. 8 Brunsbüttel n. Korsor. Deo Favente, 8 v. Le Havre te Bilbao. Dia anV, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Eljo, 8 te Amsterdam. Elbergen. 9 v. Dublin te Swansea. Ellewoutsdijk. 8 v. Liverpool n. Fowey of Par Eemsborg, 8 v. Rochester te Rotterdam. Egbert Wagenborg, 8 v. R'dam n. Avonmouth E em stroom, 9 v. Amsterdam n. Hull. Erkalin, 8 v. Rotterdam n. Hull. Fiducia, 9 v. Maassluis n. Boston. Frejo. 8 v. Invergordon n. Methil. EJo, 8 te Amsterdam. Evertsen, pass. 9 Vlissingen n. Antw. Flevo, 8 te Amsterdam. Gerd, 8 v. Amsterdam n. Londen. Gerry S. 9 te Le Havre verw. Gre. pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Grebbestroom, 8 v. Liverpool te Amsterdam. Hoflaan, pass. 8 Finisterre n. Lowestoft. Hollaodia, 8 v. Delfzijl n. Harlingen. Hartel, verm. 9 v. Hamburg n. Rotterdam. Hoop. 8 v. Dordt, te Rotterdam. Henrica b, v. Waterford n. Westonpoinfc. Holland, 8 v Vlissingen n. Londen Houtman, pass. 8 Vlissingen n. Londonderry. Iris, verm. 8 v. Londen n. Hull. Inspecteur Melema, 9 v. Glasgow te Rotterdam Isis, 8 te Rotterdam. Keyser, 8 v. IJmuiden te Barrow. Koningshaven. 8 te Pert Lyautey. Llberte, 8 v. Swansea te Antwerpen. Larix, 7 te Bordeaux. Lijnbaansgracht, 8 v. Rotterdam verwacht. Limfjord, 8 v. Rotterdam n. Randers. Lies, 8 v. Rotterdam te Antwerpen. Margriet L, 8 v. Londen te Amsterdam. Marianne, 8 v. Antwerpen te Gothenburg. Maria Theresia, 8 v. Amstredam n. Leith Marietje Bohrr.er, 10 Dakar verw. Marjan, 8 v. Esbjerg n- Hamburg. Markab. 8 v. Rotterdam te Hamburg. May, 9 v. Bristol te Amsterdam. May Mere, pass. 9 Vlissingen n. Londen Medea, 8 v. Sousse n. Corsica. Minerva, pass. 8 Vlissingen n. Londen. Missouri 9 te Liverpool verw. Mudo, 8 v. Eastham te Amsterdam. Myfem, 10 Rouaan verwacht. Mynelis, pass. 8 Finisterre n. Genua. Mypuck, verm. 9 v. Rouaan te Parijs Manto. 8 v. IJmuiden n. Kopenhagen. Muphrid N. 10 v. Londen te Rotterdam verw. Maasym N, Kp. St. Martha Grande n. Monte deo. Megrez N, 8 480 m. Z.ZW. Rio de Janeiro. Mlrfak N. 8 70 m. O. St. Paulsrock. Mtrzam N. 8 180 m. Z St. Vincent. Marcèlla, pass. R Hanstholm n. Rtoterdam. Merwehaven. 8 te Mostaganem. Mies, 8 v. Tonney Charente n. Requejada. BINNENLAND Het Ballet der Lage Landen zal van 11 tot 17 Maart in het Nieuwe de la Mar- theater te Amsterdam de eerste voorstellin gen geven van „Tegenzang" op muziek van Fauré en het duet uit „Don Quichote" van Mink us. Er bestaan plannen om b(j de cham pignonteelt in de Zuid-Limburgse grotten een nieuwe methode te gaan toepassen. Hier door zal het mogelijk zijn de productie in de toekomst te verdrievoudigen. Volgens deze nieuwe methode, die reeds in Frankrijk wordt toegepast, geschiedt de teelt van champignons in kisten, die in de onder aardse gangen boven elkaar kunnen, worden geplaatst. Burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly van Amsterdam heeft gisteren in gezelschap van de wethouders mr. F. H. C. van Wijck, W. Steinmetz en A. in 't Veld een bezoek van een dag gebracht aan de provincie Over ijssel. Dit bezoek geschiedde op uitnodiging van het provinciaal bestuur van Overijssel en had tot doel de contacten tussen Amster dam cn de provincie Overijssel nauwer aan te halen, mede in verband met het vreem delingenverkeer. De Ziekenfondsraad heeft een verho ging van het honorarium van vroedvrouwen met fl,50 goedgekeurd. Door deze verho ging, die ingaat op 1 Januari 1955, bedraagt het honorarium voor de vroedvrouwen, die de uit de wet van 1 Juni 1951 voortvloeiende ruimere bevoegdheid hebben verworven, f36,50 per verlossing en voor de vroed vrouwen, die niet beschikken over deze ruimere bevoegdheid, f34. Het internaatfichip „Prinses Marijke" te Groningen is Woensdagmiddag onder grote belangstelling van de zijde van autoriteiten en genodigden op het gebied van schippers- organisaties en onderwijs officieel in dienst gesteld. De „Prinses Marijke" is het vierde internaatschip van het schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk. Er zijn reeds internaten te Amsterdam, Rotterdam, Zwolle. Een 72-jarige weduwe is door de Am sterdamse rechtbank tot een jaar gevangenis straf veroordeeld omdat zij een 47-jarige portier f900 ontstolen had toen hij dronken was. De vrouw ontkende, hoewel de politie de gestolen bankbiljetten onder het zeil van haar huurkamer had gevonden. De 32-jarige J. R. uit Halfweg is door de Amsterdamse rechtbank tot 1!4 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij op ver valste declaraties in twee jaar tijd ruim f 16.500 incasseerde bij de kassier van een weekblad te Amsterdam voor artikelen, die hij nooit geleverd had. Een Maastrichtenaar heeft aan het Rijksmuseum te Amsterdam een verzameling ijzeren kanonkogels geschonken. Deze kogels zouden door de Fransen zijn afgeschoten tijdens de belegering van Maastricht onder generaal Kleber in 1794. De kogels zijn ge vonden bij afbraakwerkzaamheden en op gravingen in Maastricht De Tweede Kamer heeft besloten tot instelling van een productschap voor pluim vee en eieren, dat zijn zetel zal hebben in De Bilt. Het bedrijfschap voor pluimvee en eieren wordt opgeheven. HAARLEM EN OMGEVING Bij het afstoten van twee wagons op het stationsemplacement aan de Westergracht te Haarlem is een der wagons gebotst tegen een op de rails staande vrachtauto van Van Gend en Loos; deze werd zwaar beschadigd. Mevrouw V. d. H. uit Zandvoort deed bij de Zandvoortse politie aangifte, dat zij haar portemonnaie. inhoudende een bedrag van f180 had verloren. Kort daarop werd door de Zandvoorter J. Koning aan het bureau deze portemonnaie terugbezorgd. De eerlijke vinder ontving een beloning. Wegens inbraak in Zaandam De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste vanmorgen tegen de dertigjarige losarbei- der S, K. en de 32-jarige opperman C. H., beiden afkomstig uit Zaandam, gevange nisstraffen voor de tijd van drie jaar we gens diefstal met braak in vereniging. K. en H. zouden op 3 Februari naar een kistenfabriek in Zaandam getrokken zijn, waar zij met behulp van een beitel en een tang een brandkast zouden hebben gefor ceerd. Om bij deze brandkast te komen hadden zij eerst een tocht over het dak van de fabriek gemaakt en waren vervol gens via een luik in het kantoor terecht gekomen. Volgens de verklaringen van de ver dachten zat er echter slechts f 270 in de brandkast. De officier ging over tot zijn zware eis omdat K. reeds elf maal en H. reeds tien maal veroordeeld was. Ook de verdediger, mr. G. H. J. de Leeuw, kon weinig ten gunste van de ver dachten zeggen, hoewel hij meende, dat het initiatief tot de misdaad van K. was uitgegaan. Hij bepleitte tenslotte een kor tere straf. De rechtbank zal op 24 Maart uitspraak doen. Monica, pass. 8 Beachyhead n. Preston. Noorderlicht, 8 v. Ellesmereport n. Gdynia. Noordland, 8 te Antwerpen. Nieuwland, 8 v. Rotterdam n. Leith. Nomadisch, 8 v. Liverpool te Rotterdam. Nassauhaven, 10 te Antwerpen verwacth. Nettie, 8 v. Newport n. Vlissingen. Nieuwehaven, 12 v. Gothenburg te Rotterdam vei wacht. Patria, 8 v. Leith te Macduff. Phidias, pass. 7 Gibraltar n. Barcelona. Philetas, 8 v. Kopenhagen te Aarhus. Poortvliet. 8 dwars Prawlepoint n. Londen. Pavo, 8 va Bnayonne n. Londen. Ponto. 7 te Gijon Muesel. Pioenir, 8 v. Amsterdam ta Vlaardingen. Ponza, 8 v. Nantes n. Bordeaux. Pavonls, 9 v. Newcastle te Rotterdam. Rejo, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Roelf. 8 v. IJmuiden te Amsterdam. Rijnstroom, 8 v. Londen te Amsterdam Silvaplana, 8 te Rotterdam. Spoorhaven, verm. 10 v. Marseille n. Casablanca Steven, 8 v. St. Brieuc n. Liverpool. Swift. 8 v. IJmuiden n. Ronneby. Skagerrak, verm. 8 v. Londen n. Delfzijl. Silvretta, 9 v. Rouaan te Kopenhagen. Spaarnestroom. 9 v. Amsterdam n. Londen. Spes, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Tromp, 8 v. Southampton te Eling Timo, 8 v. Londen te Rotterdam.. Trompenburgh, 8 v. Rotterdam n. Kingslynn. Ton S, 12 v. Swansea te Rotterdam verw. Trlto. 9 v. Dublin te Drogheda. Tubo, pass. 8 Vlissingen n. Fulham. Urmajo, 8 v. Belfast te Falmouth. Vlieland, 8 v. Esbjerg te Parijs. Veenenburgh, 8 v. Rotterdam n. Middlesbro. Vrijburgh. 8 v. Londen te Rotterdam. Vllestroom, verm. 8 v. Londen n. Amsterdam. Westerdok. verm. 8 v. Londen n Amsterdam. Westpolder, verm. 10 v. Rotterdam n. Lissabon w:m. 8 v. Par n. La Pallice. Walcheren, 8 v. Rotterdam n. Granville. Zeehaan, 10 v. Algiers te Londen verwacht. Zijpe, verm. 8 v. Lor.den n. Gravelines. Zaanstroom, verm. 8 v. Londen n. Amsterdam Zeehond, 9 v. Londen te Rotterdam. SLEEPVAART Hudson, 8 te Kenakry met sleep. Loire, pass. 8 Dungeness n. Europa met schip. Noordzee, pass. 8 Dungeness n Europa met 6Chip oceaan. 8 210 m. ZO- Port Soedan. Tyne, 8 820 m. ZO. Port Soedan, en bak. Witte Zee, 8 40 m. N. Socotra met 2 slb. j

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3