Haarlems orgelconcours vond elders navolging tOilier Drie muziekkorpsen spelen 1 April bij inwijding lichtmonument Uitbreiding aantal concerten in de komende zomer Nederlands Ballet was in Haarlem Johan de Meester terug uit Zuid-Afrika Schorsing minimumprijs- regeling voor slagers Rode Zee in storm Deelnemers aan hazardspel berecht bleek7 k Wegenwacht zorgt ook goed voor de Zwanen Prof. Eysvogel over nieuw studieprogramma Europese eenheid in Atlantisch kader Brochure van P. Brijnen: Begin van een begin Htilde aan orgelcommissie Nieuwe Diep-haven afgesloten Twee Zaandammers veroordeeld Antoine Kiene overleden Kerkelijk Nieuws Chef bevrachtingskantoor bekent fraude Twee Haarlemmers zetten sirene in werking Diesrede te Wageningen Examens Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 10 MAART 1955 Hoewel het Haarlems internationaal orgelconcours nog steeds enig in zün soort is, vindt het reeds navolging in het buitenland, o.a. in Amerika en Duitsland Ham burg, Frankfurt en Düsseldorf). De in Oostenrijk gekoesterde plannen kunnen bij gebrek aan geschikte instrumenten niet worden uigevoerd. Elders in Neder land en met name in Doctinchem worden thans eveneens, maar op bescheidener schaal, orgelconcoursen gehouden. Hieruit blijkt, dat de Stichting Haarlems Bloei een goed besluit heeft genomen, toen zij in de zomer van 1951 het eerste concours voorbereidde met als voornaamste bedoeling: het «n ere herstellen van de aan ver waarlozing ten prooi zijnde kunst der improvisatie. Hierdoor werd eens te meer de betekenis van Haarlem als Nederlands orgelstad bij uitstek onderstreept. Succes en internationale erkenning van de waarde van het muzikaal streven zijn niet uitgebleven. Dit zijn de indrukken van de voorzitter van Haarlems Bloei, de heer D. J. A. Geluk, die tevens voorzitter van de orgel commissie is. Hij constateerde, dat de be langstelling voor het concours stijgende is. Een in 1954 gevoerde intensieve propa ganda in het buitenland heeft onder andere tct resultaat gehad, dat er nu reeds be stellingen zijn binnengekomen voor plaats bewijzen uit Amerika en Engeland. Een directeur van een orgelinstituut in de Ver enigde Staten heeft het voornemen kenbaar gemaakt een studiereis met een aantal leerlingen naar Haarlem te maken. De heer Albert de Klerk had vernomen, dat een jong Noorse organist zich in Haarlem aan orgelstudie zal wijden. Verheugend noemde de heer Geluk het, dal met de bekroonde werken als resultaa" van in 1952 door de Commissie Internatio naal Orgelconcours verleende opdrachten aan Nederlandse componisten de litteratuur wezenlijk verrijkt blijkt te zijn. De Orgel- symphonie van Henk Badings werd onder meer reeds in Wenen en Groningen her haald en het Concert voor orgel en orkest (waarvan het eerste deel aan Haarlem is opgedragen) van dr. Anthon van der Horst werd onlangs bij de ingebruikneming van het gerestaureerde orgel van het Amster damse Concertgebouw uitgevoèrd onder leiding van Jean Martinon en met Albert de Klerk wederom als solist. Evenals vorig jaar heeft de commissie een prijsvraag uitgeschreven, waarvan de op dracht luidt: een koraalvoorspel van vijf minuten voor orgelsolo. Er wordt één prijs, ten bedrage van 250, toegekend. Er zijn vele verzoeken om inlichtingen binnen gekomen en daaruit kan afgeleid worden, dat een groot aantal inzendingen verwacht mag worden. Het bekroonde werk zal op Donderdagochtend 7 Juli door Piet Kee voor de eerste keer ten gehore worden ge bracht. I m pr ovi sat ie wed strijd Vier van de vijf deelnemers aan de im provisatiewedstrijd zijn bekend. Uitge nodigd zijn Giuseppe de Dona uit Treviso (Italië), Georges Robert uit Parijs en de Nederlanders Piet Kee uit Alkmaar (die in 1953 en 1954 het concours gewonnen heeft) en Piet Post uit Leeuwarden. Over de medewerking van een vijfde organist wor den nog onderhandelingen gevoerd. Als leden van de jury zullen dit jaar op treden Jeanne Demessieux uit Parijs, prof. Met talent, doorzettingsvermogen en subsidie alleen kan men in Nederland geen eigen ballettraditie opbouwen. Daar voor is ook nodig de stimulerende belang stelling van het publiek, dat Woensdag avond bij de eerste voorstelling van het Nederlands Ballet in Haarlem teleur stellend zwak vertegenwoordigd was. Hoe dat nu precies kwam is moeilijk te zeggen, maar men miste dat tintelende gevoel van anticipatie dat gewoonlijk premières tot een opwindende gebeurtenis kan maken. De wederzijdse verstandhouding tussen zaal en toneel kwam slechts moeizaam tot stand. Vermoeidheid van de dansers die dagelijks in de filmstudio's te Duiven- drecht werken en bovendien vrij veel in spannende avondvoorstellingen achter de rug hadden speelde daarbij ook een rol: de verrichtingen waren soms onzeker en er ging aanvankelijk weinig van uit. Ik ben er echter zeker van, dat meer tege moetkomend enthousiasme al dergelijke bezwaren zou hebben weggevaagd. In de ho"cre regionen van het theater zaten veel leerlingen van Haarlemse bal letscholen en daar kan men erg verheugd om zijn. Maar laat men vooral niet denken dat de tegenwoordige kunst van het ballet geen aangelegenheid voor volwassenen zou zijn. Inderdaad wordt soms tot die veronderstelling aanleiding gegeven, ook in het buitenland, in Engeland vooral. Hier echter geldt het tegendeel. Het reeds eerder besproken „experimentele" debuut „Nachteiland" van Rudi van Dantzig op muziek van Debussy en de „Scènes de Ballet" van John Taras op muziek van Strawinsky stonden op het programma om dit te bewijzen. Er bestaat geen aanleiding om het ver der gebodene aan een critische bespreking te onderwerpen. Dat heb ik reeds bij vroegere vertoningen gedaan. Van „Les Sylphides" zou ik trouwens weinig goeds kunnen zeggen, met uitzondering van het aandeel van Linda Manez en tot op zekere hoogte ook Aart Verstegen daarin. De ge wenste sfeer kwam op het harde toneel allerminst tot stand. De eerstgenoemde was wederom verbluffend goed in het fraaie „Notenkraker"-duet van Tsjaikofs- ky-Ivanov, waarin Jaap Flier echter zijn draai niet helemaal kon vinden, al ver richtte hij zijn aandeel als partner even correct en innemend als gewoonlijk. Bekoorlijk als steeds was de Pas de Quatre van Anton Dolin op de levendige muziek van Cesare Pugni alleen daar om al was deze avond de moeite waard. Het sportieve element kwam in „Rhythme en klank" van Sonia Gaskell op het Alle gro barbaro van Béla Bartók aan bod. Het is de bedoeling, dat het Nederlands Ballet met zijn keurcorps van jonge, goed ge trainde krachten het volgende seizoen in ieder geval in de grote steden met orkest begeleiding zal optreden. Laten wij hopen, dat het dan niet aan toeloop zal ontbre ken. Er is trouwens een interessant réper toire in voorbereiding: John Taras heeft intussen „La Somnambule" en „Diverti mento" van George Balanchine ingestu deerd en men overweegt zelfs om „Pe- troesjka" van Fokine te gaan monteren, benevens van „Het Zwanenmeer" de tweede acte. DAVID KONING "■•cooc^coowcoxcccooocorQOCOOococcowrxxraoeoocioooooo - Onder leiding van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zijn vanmorgen op een persconferentie mededelingen ge- daan over het aanstaande orgelcon- cours. De burgemeester zeide goede 8 verwachtingen te hebben ten aanzien van het concours en de zomer-acade- mie, waarmee dit jaar wordt begonnen en bracht dank aan de heer D. J. A. Geluk en andere leden van de commis sie, die in de afgelopen vijf jaar uit muntend werk hebben verricht. -OtXOtXXrXJOO OOOOOOOOOOOOM 73OOOOCOOOOOOOOOOOX1OO Josef Zimmermann uit Keulen en Adriaan Encels uit Den Haag. De improvisatiewedstrijd is bepaald op Woensdag 6 Juli op het orgel in de Grote Kerk. De volgende morgen is er een extra concert; dan krijgen de deelnemers ge legenheid hun kwaliteiten te bewijzen door een programma naar eigen keuze ten ge hore te brengen. Andere concerted De leden van de jury zullen op Don derdagavond 7 Juli in de Grote Kerk een concert geven. Uit de tevoren opgegeven werken hunner voorkeur zal een zo har monisch mogelijk programma worden sa mengesteld. Vrijdagavond 8 Juli geven het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Toon Verhev, een vocaal ensem ble en de organist Albert de Klerk in het Concertgebouw een concert. Het program ma bevat het in 1952 door ir. Henk Badings in opdracht geschreven Orgelconcert. Ver moedelijk verleent het Bachkoor onder leiding van dr. Anthon van der Horst zijn medewerking. Na afloop van het concert volgt een sa menkomst in de ridderzaal van het Stad huis, waar burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de wisselprijs van de improvisa- tiewc'sti ijd. e*n zilveren tulp, beschikbaar gesteld door de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, zal uit reiken. Ter gelegenheid van de uitreiking zal een klein kamerensemble met kabi netorgel onder leiding van Toon Verhey muziek ten gehore brengen. Het program ma vermeldt een werk van Haydn. Tenslotte zullen de winnaars van de in voorgaande jaren gehouden wedstrijden Louis Tocbosch uit Breda (1951), prof. An ton Heiller (1952) uit Wenen en Piet Kee uit Alkmaar (1953 en 1954) medewerking verlenen aan een op Donderdag 14 Juli te houden improvisatieconcert op het orgel in de Grote Kerk. De organisten zullen de thema's aan elkaar opgeven. Het improvisatieconcours en de daarop volgende concerten zijn ondergebracht in het programma van het Holland Festival. Zomer-acadetrie Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Interratioraal Orgelconcours wordt een proef genomen met een improvisatie cursus voor organisten. Het is de bedoeling om bij voldoende belangstelling en indi"n de middelen dit toelaten in de toekomst in Haarlem een permanente orgelschool te vestigen. De cursus wordt van 9 tot 30 Juli gehou den. Als directeur fungeert de heer J. F. Obermayr te Heemstede. Er is plaats voor vijftien werkende en vijftien hospiterende cursisten, waarvan ten minste zeven Ne derlanders in elk der beide groepen. De commissie heeft zich tot bekende organis ten gewend met verzoek lessen te geven; verscheidenen hebben reeds medewerking toegezegd. De theorielessen worden in Tey- lers museum gehouden. Orgellessen worden in het Concertgebouw en in de Grote Kerk gegeven door Gaston Litaize uit Parijs (Franse school) en door prof. Anton Heil ler (Duitse school). Zowel de docenten als de beste drie cursisten zullen enige avond concerten geven. Ook 6taan enige sympo sions, aan algemene vraagstukken gewijd, op het programma van de zomer-academie. Opgetogen over het „heerlijke klimaat" en over het veertiendaagse wijnfeest, dat hij in het grote dorp Paarl (zestig kilome ter van Kaapstad) heeft meegemaakt, is Woensdag de regisseur Johan de Meester per KLM-vliegtuig uit Zuid-Afrika terug gekeerd. Zeventien dagen geleden was hij op uit nodiging van de Kooperatieve Wijnbou wersvereniging aldaar vertrokken met een tweeledig doel: het houden van een vier tal lezingen en het spelen van de hoofdrol in het grote lustrumfeest in het voetbal stadion te Paarl, geschreven ter herden king van het feit, dat Jan van Riebeeck daar drie eeuwen geleden het initiatief nam tot het planten van wijnstokken. De jeugdige Afrikaanse schijfster en actrice van Zeeuwse afkomst, Hermine Domisse, had de wijnboeren in haar omge ving er toe bewogen de hoofdrol in het door haar geschreven openluchtspel „Die Wingerde van Goede Hoop" door een „echte Nederlander" te laten vertolken, teneinde er op die wijze een waarlijk his torisch cachet aan te verlenen. Voor zijn vertrek nam De Meester rijlessen, omdat hij als Jan van Riebeeck bijna voortdu rend op een paard moest zitten. Het is hem goed bekomen. Driemaal werd het stuk, waaraan achthonderd mensen meewerkten, opgevoerd. In totaal waren er ruim hon derdduizend toeschouwers. „In Zuid-Afrika is grote behoefte aan cultuur. De Zuid-Afrikaanders smachten speciaal naar Nederlandse", vertelde Jo han de Meester op Schiphol en hij voegde er aan toe te hopen, dat de Nederlandse Comedie, van welk gezelschap hij directeur is, in de toekomst herhaaldelijk naar Zuid-Afrika zal kunnen reizen om er Ne derlandse stukken op te voeren: „Als er geen stukken zijn, dan moeten die maar geschreven worden". Hij heeft gemerkt, dat de Vlamingen ons j voor zijn geweest. „Dat is niet te verwon deren. Zij reizen toch al naar de Congo en nemen er dan Zuid-Afrika soms bij". Het succes van de Vlaamse acteurs is groot geweest. Het heeft bij het publiek daar de indruk gewekt, dat de Vlamingen betere toneelspelers zijn dan de Neder landers. Nog deze zomer denkt Johan de Mees ter een tweede bezoek aan Zuid-Afrika te brengen en wel om ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Pretoria als regisseur op te treden bij een Afrikaanse opvoering van „Koning Oedipus". Woensdag is een begin gemaakt met de afsluiting van de haven van het Nieuwe Diep te Den Helder. Er zal een dam worden gelegd ter hoogte van het commandementsgebouw tussen de Oude Haven en de dam van de Nieuwe Marinehaven. Het gevolg hiervan zal zijn dat alle scheepvaart naar en van de haven van Den Helder zal moeten geschieden door de Nieuwe Marine haven. Alleen de Texelse boot behoudt haar ligplaats op de oude plaats in het Nieuwe Diep. De dam zal over ongeveer 2 maanden gereed zijn. Enige jaren geleden heeft het bedrijf schap voor vee en vlees een verordening uitgevaardigd, volgens welke de slagers, met behoud van verantwoorde concurren tiemogelijkheden, verplicht zijn over het tijdvak van tenminste een half jaar zodanig te calculeren, dat hun totale verkoop opbrengsten minstens gelijk zijn aan hun inkopen, vermeerderd met hun bedrijfs kosten. Met medewerking van de lande lijke slagersorganisaties zijn daarop door het ministerie van Economische Zaken bij plaatselijke slagerscombinaties stappen gedaan, teneinde te bereiken, dat de mini mum prijsafspraken, die tot prijsverstar- ring leiden, zouden vervallen. In vele plaatsen is zulks geschied, doch in een aantal gevallen hebben de gezamenlijke slagers gemeend een minimumprijsrege ling te moeten aanhouden. Aangezien bedoelde prijsafspraken in strijd zijn met het streven van de regering om een vrije, verantwoorde concurrentie te bevorderen, heeft de minister van Eco nomische Zaken, in overeenstemming met de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en voor Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie, het noodza kelijk gevonden deze prijsregelingen met onmiddellijke ingang te schorsen. Een des betreffend besluit is gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant van Woensdag laatstleden. De Nederlandse zeesleepboot „Rode Zee" tornt met het stuurloze Australische vracht schip „Ulooloo" in de Koraalzee op tegen een hevige storm en tracht Keppel Bay, bij Rockhampton, te bereiken om daar een schuilplaats te zoeken. Dit blijkt uit een te Sydney verminkt doorgekomen radiotele- fonische boodschap van James F. Thomp son, een van de meest ervaren loodsen voor de Noord-Australische wateren, die zich aan boord van de „Rode Zee" bevindt. Woensdagmiddag heeft de politierechter te 's-Gravenhage vonnis geveld over elf verdachten, tegen wie Zaterdag jongstleden procesverbaal was opgemaakt toen zij deel namen aan het hazardspel baccarat in de woning van de 38-jarige Hagenaar A. W. O. De politierechter en de officier van justi tie waren het eens wat de strafmaat be treft voor O., die bankhouder was geweest: zes maanden gevangenisstraf en bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De 38-jari- ge vertegenwoordiger J. F. S. uit Rijswijk, die als spelleider was opgetreden, werd conform de eis veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf voorwaardelijk en 500 gulden boete. De spelers, vijf vrouwen en vier mannen, kregen straffen variërende van twee tot drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van 50 gulden tot 250 gulden, behalve een vrouw, die in Januari ook betrapt was op hazardspel. Zij werd veroordeeld tot één maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. Een Heemsteedse gramofoonplatenmaatschappij maakte Woensdagavond in Huize De Liefde te Amsterdam de eerste opnamen van de mooiste stem van de Jordaan. Het was prijswinnaar Johnny Jordaan, die een nummertje voor de microfoon ten beste bracht, ondersteund door een koor. Met hoeveel toewijding het allemaal ging toont de foto. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen twee Zaandammers, de 21-jarige W. van O. en de 30-jarige E. I. die er van ver dacht werden In de nacht van 6 op 7 No vember van het vorig jaar een fiets gesto len te hebben in Koog-Bloemwijk. De offi cier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo had tegen Van C. een gevangenisstraf voor de tijd van twee iaar geëist en tegen I. een jaar, waarvan vijf maanden -voorwaarde lijk. De rechtbank veroordeelde Van O. tot VA jaar met aftrek en I. tot 1 jaar met aftrek. Op 86-jarige leeftijd is te Hilversum over leden de heer Antoine Kiene, president- commisaris van het blad „De Gooi- en Eemlander". De heer Kiene kocht ruim een halve eeuw geleden samen met zijn broer in Hilversum een klein plaatselijk week blad, dat onder zijn leiding in de loop der jaren uitgroeide tot een groot provinciaal dagblad. In later jaren trok hij zich als di recteur terug, maar als president-commis saris bleef hij nauw met de leiding verbon den. De teraardebestelling geschiedt Zater dagochtend 10 uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Haarlem-Noord: ds. L. Floor te Opperdoes en ds. J. H. Velema te Zwolle. ADVERTENTIE Gratis leuk plastic speelpopje In elke fles 1 Ontsmet geheel veilig Een ruim dertigjarige gewezen chef van een luchtbevrachtingsbedrijf op Schiphol is dezer dagen aangehouden. Na voor de officier van Justitie te Haarlem geleid te zijn, is hü voorlopig op vrije voeten gesteld na te hebben bekend zich te hebben schul dig gemaakt aan knoeierijen. Door deze knoeierijen zou hij vliegtui?bemanningen, onder meer van een Zuid-Afrikaanse maatschaDDii. voor duizenden guldens heb ben benadeeld. Omstreeks half Januari zou hij getracht hebben met een listige transactie zijn ge knoei te camouf'eren. Aan een bevriende relatie van zijn bedrijf in Londen eaf hij te'esrafisch oodracht aan de Zuid-Afri kaanse maatschappij een bedrag van 2000 ponden over te maken. Doordat die relatie zich bij de directie in Amsterdam verge wiste van de correctheid dier order kwam deze tiidig od de hoogte en heeft zij de overmaking kunnen verhinderen. De man werd per 17 Januari ontslagen, doch de directie gaf hem de kans geduren de de volgende anderhalve maand de ver dwenen gelden aan te zuiveren. Hij is daar- ;n niet ees'aaed. zodat aangifte bii de poli tie en de bovengenoemde arrestatie zijn gevolgd. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten gisteren hun goedkeuring gehecht aan het crediet dat de Haarlemse ge meenteraad heeft be schikbaar gesteld voor verlichting en versiering van de stad gedurende de bollen- tijd. Daaronder is be grepen de vijftien duizend gulden voor het oprichten van hei achttien meter hoge lichtmonument op de rotonde van het Hout plein, naar een ont werp van de jonge Haarlemse architec' Nico Andriessen. Het ligt in de bedoe ling, dat dit lichtmo nument als het met het werk vlot loopt op Vrijdagavond 1 April in ge bruik wordt genomen, hoe weinig serieus deze datum ook moge klinken. Dit zal met enige festiviteit geschieden en samenval len met de ontsteking van de feestverlich ting van de schoonste gebouwen in de stad Grote Kerk, Vleeshal, Stadhuis, Frans Halsmuseum en in de daarvoor in aan- Van visioen tot werkelijkheid. merking komende winkelstraten. Drie geüniformeerde muziekkorpsen zii- uitge nodigd daarbij hun klanken te laten noren, namelijk de jubilerende Postfanfare. waar over wij reeds in ons blad van gisteren schreven, het harmonie-orkest „Haarlem" en de Spaarnebazuin. Bosing tot diefstal door alarminstallatie verijdeld Voor de Haarlemse rechtbank stonden vanmorgen de 26-jarige koopman H V. en de 23-jarige voeger F. P. S., beiden uit Haarlem, terecht, die ervan verdacht wer den in de avond van 3 Februari van dit jaar geprobeerd te hebben in te breken bij de kisten- en krattenfabriek „De Phoenix" in Halfweg. Volgens hun verklaringen zouden zij eerst getracht hebben-een deur te forceren met een stuk ijzer en toen dit niet lukte zou S. ziin hand door de brievenbus gesto ken hebben om zodoende de deur open te krijgen. Hii raakte daarbij de draad van de alarminstallatie aan en even later loeide er een sirene. De beide mannen vluchtten de duisternis in, maar werden des nachts toch gegrepen. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste tegen beide verdachten wegens poging tot inbraak in vereniging een ge vangenisstraf voor de tijd van acht maan den. waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr C. F. M. van Koppen, bepleitte een kortere onvoorwaardelijke straf, mede met het oog op de huiselijke omstandigheden van de twee verdachten. De rechtbank zal op 24 Maart uitspraak doen. In de wintertijd komen de wegenwachten van de AN.W.B. soms voor vreemde dingen te staan die eigenlijk niet tot hun toch al zo uitgebreid werkterrein behoren. Zo be merkte wegenwacht J. G. Leeuwerik, die dienst doet op de route MiddenmeerHeer- hugowaardAlkmaar twee zwanen, die in een bijt waren vastgevroren en wanhopige pogingen deden om zich te bevrijden. Voor zichtig waagde hij zich op het onbetrouw bare ijs en slaagde er met veel moeite in de dieren uit hun benarde positie te bevrij den. Vervolgens maakte hjj het wak gro ter, zodat zij weer konden rondzwemmen. Daar de dieren ver van boerderijen, dus van menselijke hulp, verwijderd waren, heeft de wegenwacht op zijn route terug nog voor oud brood gezorgd, waarop zij honge rig aanvielen. Koning Saoed benoemt Duitse adviseur Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft de vroegere Duitse ambassadeur in Indone sië, dr. Werner Otto von Hentig, benoemd tot zijn adviseur voor de opbouw van de industrie. Dr. Von Hentig verliet de diplo matieke dienst in 1954 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij zal de koning van advies dienen bij de keuze van deskundigen en firma's, van wier dien sten de regering van Saoedi-Arabië gebruik wil maken voor de opbouw van de industrie. Ter gelegenheid van de 37e dies natalis van de landbouwhogeschool te Wagenin gen heeft de rector-magnificus, prof. ir. W. F. Eysvogel, een rede uitgesproken, waarin hij een pleidooi hield voor een nieuw studieprogramma voor die studen ten, welke later naar onder-ontwikkelde, achter gebleven gebieden gaan. Daar is geen specialist nodig, maar een vakman die het werk grotendeels zelf tot stand moet brengen. „In het algemeen gesproken zijn ingenieurs en landbouwkundigen uit andere cultuurlanden hun specialistische vorming niet ontgroeid", zei prof. Eysvogel. Amsterdam (Gem. universiteit). Bevorderd met lof tot doctor in de wis- en natuur kunde A. H. Bloksma, Amsterdam. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen Oey Hong Lee, Amsterdam. Doctoraal examen rechten mej. E. L. de Jong, mej. H. Schadd, H. van den Brink en J. H. van den Hoek Ostende. Amsterdam. Groningen. De heer D. Holwerda is gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijs begeerte. Deze promotie geschiedde „cum laude". HAARLEM, 9 Maart 1955 ONDERTROUWD: 8 Mrt, M. E J. Goede- mans en A. M. van Avezaat; 9 Mrt, Th. H. Valk en H. M. Kropff; B. Kusters en G. Boeree; G. van Bruggen en B. Brinkhuizen; J. F. van den Berg en E. J. van der Meij; J. M. Hillebrand; C. J. H. van Wees en J. Schouten; J. P. Staartjes en H. Schoon; F. A. Hetem en J. L. van Oerle; C. A. J. M. van der Heijden en H. E. A. Haverkamp; W. A. van der Heijden en M. C. Miezerus; F. A. de Vos Burchart en D. Schipper; Tj. E. Swart en H. M. Roggeveen; G. van Winsum en M. J. van Leen; A. Otten en A. de Boer; E. A. H. Truijen en A. H. van Kleeff: H. J. de Boer en W. van der Putten: A J. Ooster ling en A. R. Huisman: L. G. Moison en Th. M. A. Janssen: R. A. Kuijper en I. Jonker. GEHUWD: 9 Mrt. C. G. van der Stoop en E. H. M. Mathot; C. J. van Rijn en A M. Platei; P. Luijten en A. G. Coppejans; C. J. Baarda en P. M. Th. Korstjens; J de Bie en B. M J. A Brom; N. van Dijk en M. H. van der Veldt; P. A. Broers en M C. L. Hoog kamer; P. W. Soellaart en H C. de Jong; J. F. Biesbrouck en F. Jonker; P D. Piers en D. Godefrooij: St. J. Pel en J. S. Oldenburg. BEVALLEN van een zoon: 8 Mrt. C. M. Leisingvan Westerhoven: I. C Haan Huysman; M. C. Pijper—Walter; Ph. Hal- dermanvan Gellekom; 9 Mrt, M. Brouwer Mons; P. C. de Koning—van der Helm; A. M. F DuitsOrth. BEVALLEN van een dochter: 7 Mrt. A. M. Demmers—Moolenaar; 8 Mrt. H. van der LindePannenborg: W. C. den Dekker Warmerdam: G C. Miedemavan Meurs; A A. SpruitZeilmaker. OVERLEDEN: 7 Mrt. W. H. J. Willemsen. 56 j.. Brouwerskade; 8 Mrt. G. van Gend. 62 j„ Dr. Schaepmanstraat; 9 Mrt, P. C. van Dansik, 56 j., Westerstraat. Gezamenlijke strijd tegen een gemeen schappelijke „vijand" blijkt nog steeds het doeltreffendste middel om staten te be wegen tot een onderschikking van hun eigenbelang aan dat van de bedreigde statengemeenschap in een wereld waarin het beginsel der machtspolitiek opgeld doet. Die „vijand" kan een aanvaller, een potentiële aggressor of een dreigende eco nomische ondergang zijn. Onder druk van dergelijke omstandigheden ontstaat ook de wens naar blijvende vereniging met op offering van nationale souvereiniteit aan boven-nationale organen in een gemene best, dat niet volgens de beginselen van de macht maar van het recht ingericht zal zijn. Niet zodra is het gevaar geweken of de nationale belangen gaan weer de bo ventoon voeren en de roep om eenheid vindt steeds minder weerklank. Gemeen schappelijke nood is lichter te dragen dan gemeenschappelijke voorspoed. Particuliere personen die zich hebben verenigd om hun ideaal van een betere wereld te verkondigen kunnen die onver mijdelijke ontwikkeling moeilijk verkrop pen. Het gevaar dreigt dat zij in hun on macht schuldigen gaan aanwijzen en hun aandacht gaan richten op projecten die nog moeilijker zijn te verwezenlijken dan de idee waarvoor zij jarenlang hebben gestreden en die binnen het bereik scheen te -liggen. Het duidelijkst kan men deze ontwikke ling zien in de Britse politiek. De leiders der meerderheidspartijen, Sir Winston Churchill en Clement Attlee hebben de eenheid van Europa om het hardst aan geprezen, vooral wanneer zij niet op het regeerkussen zaten. Het voorwendsel dat zij vonden voor hun bekoelde belangstel ling was dat de centrale positie van Groot- Brittannië in het Britse Gemenebest niet verenigbaar was met het offeren van hun souvereine rechten aan een Europese ge meenschap. Nu zij hebben besloten een Britse waterstofbom te vervaardigen, zeg gen zij openlijk dat het de bedoeling is Groot-Brittannië politiek onafhankelijk te maken van de Verenigde Staten. In Parijs heeft die uitspraak onmiddellijk weer klank gevonden. Frankrijk moet zelf atoomwapens vervaardigen om zijn plaats als eerste rangs mogendheid te behouden, schreef het conservatieve blad „L'Aurore". De vrees die achter deze uitlating steekt is dat een herbewapend West-Duitsland vroeg of laat zijn souvereine rechten en zijn technisch vernuft zal gebruiken om zich in het bezit van atoomwapens te stellen. Het is duidelijk dat federalistische idealen het voorlopig moeten afleggen tegen de harde feiten van herlevend na tionaal eigenbelang dat de politiek van de voornaamste West-Europese regeringen in toenemende mate gaat bepalen. De Europese Beweging heeft de tekenen der tijden kennelijk verstaan, maar men moet vrezen dat zij te hoog mikt als zij een Europese gemeenschap gaat nastreven binnen de Atlantische alliantie. Op het Atlantische erf ligt buiten de militaire sector, velerlei terrein braak, maar men kan alleen teleurstelling oogsten als men denkt dat een Europese gemeenschap meer kans heeft binnen een Atlantische ge meenschap, die voorlopig nog een droom beeld is. „Het begin van een begin" is daarom nog niet zo'n kwade titel voor de brochure die de heer P. Brijnen van Houten heeft samengesteld op verzoek van de Atlan tische commissie, waarin de Nederlandse Raad der Europese Beweging samenwerkt met de Vereniging voor Internationale Rechtsorde. Men ontkomt echter niet aan de indruk dat dit geschrift uit nood is ge boren. De loop der historie kan men niet wijzigen met vast te stellen dat de Con gressen van Wenen (1815) en Versailles (1918) de klok hebben teruggedraaid. De Atlantische zaak doet men geen dienst met de verklaring dat de Europese Verdedi gingsgemeenschap onder Mendès-France tot een onwaardig einde is gebracht en dat de Britten tegen beter weten in hopen op herleving van hun „postzegel-imperium". En nog minder door het schrijven van een historisch overzicht, waarin de nadruk valt op verlangens in plaats van op de historische ontwikkeling, hoe weinig die ook met onze idealen strookt. Ook wij blijven voorstanders van een federaal Europa. Wij stemmen van harte in met de ontwikkeling van de Atlantische alliantie in de niet-militaire sector. Wij wagen het echter te betwijfelen of het verstandig is een verenigd Europa na te streven in het grote verband van een At lantische gemeenschap, waarvan niet West-Europese landen deel uitmaken en waarin Groot-Brittannië zijn politiek af stemt op een Gemenebest dat over de wereld verspreid ligt en zich onafhankelijk wil maken van de Amerikaanse politiek, waarbij Frankrijk en West-Duitsland niet achter zullen blijven.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7