Velsen houdt vast aan het goede recht van een nieuw slachthuis-idee Eerste klasse peil bij VCK 5 - VGV 2 Voorjaarscollectie GERARD VAN PRAAG Agenda voor Velsen Zestig jaar „Mosterdzaadje" Heemskerks burgemeester ver telde over zijn bijen-onderdanen Visserij-varia Exportslachterij al vol belangstelling „Beverwijk ging buiten zijn boekje door critiek te leveren op een naburig plan" Resten van het oude „Westerhout'l blootgelegd Bezichtig onze Herencostuums Herenregenjassen Damesmantels Damesmantelcostuums Leren jassen Leren mantels V elserbeekparkloop voor politie Watervlieters naar Purmerend VRIJDAG 18 MAART 1955 VERLOVINGSRINGEN en FANTASIERINGEN P. DE GROOT IJMOND-VOLLEYBAL Kampioensvaan voor politieteam In Gereformeerde kerk is een sober feest gevierd Wedstrijdprogramma voor „Waterpolo" Theo van de Pas voor Velser Kunstkring v. Ginkel (Baarn) winnaar „Fortuna" als kampioens concurrent stand Revervvijk 13 DE „ONDERBOUW" van het Velsense slachthuisproject, dat in uitgewerkte vorm onlangs aan de gemeenteraad is voorgelegd en als zodanig werd aanvaard, wordt gevormd door een serie studies en een zo uitgebreide documentatie uit binnen- en buitenland, dat dit tot zekere hoogte revolutionnaire plan de aandacht verdient, die het terecht in het vakblad van de slagers „De Slagerij" d.d. 4 Maart kreeg. Aandacht, die zich op sommige punten in critiek, maar op andere détails in een zeer gretige ontvangst manifesteerde. Het kort daarop verschenen Bever- wijkse raadhuisplan is evenwel begeleid door een raadsstuk, waarin de Velsense ideeën te vuur en te zwaard werden bestreden, een methode, waar men be zuiden het kanaal allerminst van gecharmeerd is. Niet omdat critiek daar niet welkom zou zijn, want men verheelt zich allerminst, dat aanmerkingen nodig en nuttig zullen zijn, maar vooral omdat de achtergronden blijkbaar in Bever wijk onbekend zijn. Achtergronden, die ons van bevoegde zijde werden ont vouwd en waaraan wij een nadere beschouwing over het Velsense plan hebben ontleend. Wanneer het door Velsen in principe aanvaarde systeem van slacht- huisbouw volgens de moderne Engelse en Amerikaanse methoden in enkele woorden zou zijn samen te vatten, dan kon dit het best gebeuren met de karak teristiek: „Een coöperatief abattoir, waarvan de kosten ten laste van de over heid komen". Echter niet alleen een coöperatief abattoir, maar tevens een slachthuis, waarin de deskundigen grote besparingen van tijd, materiaal en exploitatiekosten ver moeden, zodat een eerder opgezette ontwerp-begroting nu reeds als te pessimis tisch wordt beschouwd. Hetgeen in het Beverwijkse raadstuk als het tegendeel wordt uitgelegd, want daarin wordt Velsen min of meer een rekenfout ver weten, die elk jaar f 60.000.— zou kunnen gaan kosten. Eén der argumenten, die aan de Bever wijkse zijde in stelling zijn gebracht tegen het Velsense slachthuis is het feit, dat er in Velsen uitgegaan wordt van het loon- slacht-systeem, waarbij de slagers dus niet zelf hun dieren slachten. De directeur var- de Velsense vleeskeu ringsdienst, dokter Kas heeft echter al eerder gesteld, dat er naar een moge lijkheid wordt gezocht om loonslagers het werk te laten doen, zulks in voort durend overleg met de Velsense slagers. Dat van verschillende zijden reeds werd onderkend, dat hiermede een belangrijk slagersprobleem, dat van de arbeidskrach ten, zou zijn opgelost, zou volgens diverse deskundigen alleen maar pleiten voor het systeem der loonslachters. Bovendien is het verre van ondenkbaar, dat uit de Vel sense slagers zelf een groepering wordt gevormd, die de loonslagers levert. Het officieus geventileerde fabeltje, dat de slagers maar moeten afwachten of het dier, dat geslacht uit het abattoir komt het zelfde is als de koe, die er binnenwandelde, is nauwelijks voor weerlegging vatbaar, zijnde een aantijging, die kant noch wal raakt. De hand, zo merkt men voorts uit bevoegde kringen op, die de slagers ver der houden in de verkoop van de afval, ontzenuwt mede de opmerking, als zouden de slagers niets over hun dieren te zeggen hebben. In dit verband wordt gewezen op het feit, dat de Beverwijkse plannen zich richteïi'rtaar het^zelf-slachten door de sla gers, maar dat deze zelfde plannen ae architect reeds nü opdragen zich te reali seren, dat de vleeshandel in de toekomst meer en meer in handen van grossiers komt, zodat het individueel slachten nei ging zal hebben te verdwijnen. Grossiers zullen in zulk een geval zonder enige twij fel loonslachters in dienst nemen. Uithoek? De vergelijkbare kosten der beide plan nen werden eveneens scheefgetrokken, zo merkt men naar aanleiding van publica ties over de voordracht op: Beverwijk rekent op een slachthuis van 1.6 millioen en Velsen zou 2 a 3 millioen nodig hebben. Velsen heeft rekening gehouden met 1.475.000 dank zij een nieuwe, zeer ratio nele wijze van inrichten. Voorts wordt door de opponenten van een Velsens slachthuis aangevoerd, dat de „uithoek", die men er voor uitkoos (het industrieter rein achter de IJmuidense vissershaven), niet geschikt zou zijn. Ten eerste heeft het vakblad „De Sla gerij" deze plek gunstig ontvangen ar gumenten, die In de raadsvoordracht van Beverwijk gemist werden, terwijl de cri tiek van deze „Slagerij" wel werd opge nomen en de praktijk heeft nu reeds bewezen, dat juist door exportslachterijen deze plaats zeer aanvaardbaar wordt ge acht, getuige de onmiddellijke belangstel ling, die een der grote Nederlandse export bedrijven voor het Velsense plan koestert. „De Slagerij" noemt ook de verbindingen erheen voor de IJmond-gemeenten en stelt, dat de tunnel op den duur vele moeilijk heden uit de weg ruimt. Efficiency Het Velsense slachtsysteem volgens de „line dressing" houdt rekening met een zekere spreiding van het slachten en ook dit zou volgens de Beverwijkse raadsvoor dracht niet wel mogelijk zijn. Onderzoekin gen hebben echter aangetoond, dat een stad als Rotterdam, waar vroeger op Za terdag niet geslacht werd, deze dag thans als één der topdagen beschouwt. Met sprei ding wordt uiteraard de rentabiliteit van een abattoir ten zeerste verhoogd. Een breed opgezette studie van de heer Kas in semenwerking met anderen heeft aangetoond, dat de efficiency van het line- dressing systeem, waarbij het vee dus aan een lopende band wordt bewerkt, uiter mate groot is. Vergelijkingen wezen uit, dat in orthodoxe slachthuizen, waar de slagers hun dieren zelf bewerken, elk dier VRIJDAG 18 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Tot het bittere einde". Rex, 20 uur: „Fernandel als Ali Baba". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, geopend van 9.3012 en 14 16.30 uur. Velser Jazz Society. 20 uur: Ned. Herv. Jeugdgebouw, concertavond. Nutsbibliotheek Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. ZATERDAG 19 MAART IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Tot het bit tere einde". Rex, 20 uur: „Fernandel als Ali Baba". Pieter Vermeulenmuseum, als Vrijdag. een 60 minuten vraagt het line-dressing- systeem kan dit tot 30 minuten reduceren. Tot een goed begrip van de verschillende slachtmethoden diene, dat volgens de thans reeds goeddeels verlaten, oude principes een slachtdier in een slachtstand wordt gebracht en dat in de daarachter liggende hal vele bewerkingen elkaar kruisen: het levende vee kruist de baan van het ge slachte en bovendien ook nog de baan van de pensen en de huiden. Daarop heeft men deze methode aangepast, zodat er minder fasen door elkaar liepen: het levende vee werd van achteren in de slachtstand ge bracht het geslachte dier kwam er met het afval van voren uit. Het line-dressing-systeem echter rekent met deze „kruispunten" af en na het doden komt het dier aan een lopende hand, die bij elke volgende slachthandeling de res ten „afstoot" de darmen bijvoorbeeld verlaten de hal op de plek, waar zij uit het dier verwijderd worden. De lijn, waar langs het dier langs de slachters glijdt, is bovendien tegelijkertijd afvoerlijn. Om het populair te zeggen: men demonteert een koe op dezelfde wijze als waarop in een moderne autofabriek een wagen in elkaar wordt gezet. Het voordeel is, dat er naar behoefte lijnen bij te bouwen zijn, zodat een line- dressing slachthuis met een gemeente mee kan groeien, wanneer dat nodig is. Beverwijk verwerpt weliswaar in zijn plannen deze methode, maar geeft niette min aan, dat met een rij van electrische lieren de lopende band wel wordt benaderd een tweeslachtigheid, die van bepaalde zijde hoogst aanvechtbaar wordt geacht. Samen Het is waarschijnlijk een zeer on vruchtbare zaak, over deze aangelegen heid te polemiseren in een woonge meenschap, die dezelfde belangen heeft, maar ze telkens weer geschei den ziet diverse reacties van de zijde van ter zake kundigen zijn echter dermate bemoedigend voor het Vel sense project, dat een objectieve ver dediging van het „line dressing" sy steem succes belooft. Terwijl ook „De Slagerij" reeds eerder goCCOQCCCOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOQCCCOOOOOOOOOOOOOQQQOOOCOO 8 n 1 Er komen de laatste weken gerucht- 5 makende zaken in de openbaarheid, zaken, welke stuk voor stuk direct 2 met de ontwikkeling van dc IJmond te maken hebben en die op de sfeer 3 in dit gemeenschappelijke woonge- bied een bepaald stempel gaan druk- 3 3 ken. De door ons gecritiseerde plan- 3 nen van Beverwijk om een stuk Heemskerk te annexeren was er één a 3 van de Woensdag aan Beverwijkse j zijde geponeerde slachthuisplannen 3 een ander. Het zou op dit moment veel goed kunnen doen, wanneer de 3 atmosfeer in deze IJ mond tot rust kwam en er een gezamenlijke con- fi 3 structiviteit ontwikkeld kon worden, 3 vooruitlopende op hetgeen binnen- 2 3 kort van hogerhand in de aangele- 3 i genheid wordt beslist. De beide ge- 3 noemde aangelegenheden werken 3 daar echter allerminst aan mee en 3 speciaal het slachthuisplan, zoals het 3 door Beverwijk naar voren is ge- 5 bracht heeft de gemoederen in offi- 3 ciële kringen danig beroerd. Vit di- verse gesprekken naar aanleiding van 3 3 deze plannen is bijgaand artikel ont- 3 staan, dat een antwoord wil zijn op - de critiek, die de Beverwijkse raads- 5 voordracht naar voren schoof op het Velsense slachthuisproject. Ons is ge- bleken, dat deze manier van critise- 8 ren allerminst wordt aanvaard, omdat i 3 hier losweg foutieve beweringen voor 3 het forum der openbaarheid worden gebracht, die geen enkele rekening 3 houden met het feit, dat aan het Vel- 3 sense slachthuisplan een dermate ge- degen studie ten grondslag ligt en dit plan bovendien van objectieve, des- 3 kundige zijde zoveel waardering heeft ontmoet, dat een critiek op voorhandvooral in een officieel 3 raadsstuk van een naburige gemeen- 'e als hoogst ongewoon wordt geka- i rakteriseerd. 8 Prijzen van Donderdag. Heilbot 3.50— 3.20; gr. tong 2,822,15; grm. tong 3,403,05; kim. tong 3,70—3.20; kl. tong I 3,40—3,15; kl. tong II 3,20—2,90; tarbot I 3,902,80, per kg. Tongschar 7270; kl. tongschar 5049; gr. schol 16; grm. schol 16; kim. schol 51—21; kl. schol I 42—24; kl. schol II 40—22; schar 3521; bot 2612; v. harnig 21,50—19; ma kreel 4031; gr. schelvis 42; grm. schelvis 54; kim. schelvis 6157; kl. schelvis I 6260; kl. schelvis II 41—16; wijting 248; gr. gul 41—26; midd. gul 45—26; kl. gul 30—20; kl. wolf 40; poontjes 15; kl. koolvis zw. 18—15, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15862; gr. koolvis zw. 6055; gr. wolf 90, per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 38 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot. 12 kisten tong schar en schartong, 288 kisten schol, 80 kisten schar. 57 kisten bot, 17 kisten haring, 6 kisten makreel. 325 kisten schelvis, 310 kisten wijting, 600 kisten kabeljauw en gul. 10 kisten wolf, 4 kisten poon, 56 kisten koolvis, 15 kisten diversen. Totaal 1820 kisten. ADVERTENTIE SCHITTERENDE COLLECTIE JUWELIER - HORLOGER KENNEMERLAAN 30 - TELEF. 4127 IJmond-zegels De onder grote belangstelling gespeelde ontmoeting van het V.C.K.-jeugdteam te gen de V.G.V.-reserves eindigde in een 13 overwinning voor de laatsten na een even fraaie als spannende wedstryd. Belde ploe gen waren kennelijk bezield met de drang naar het kampioenschap in de tweede klas se en speelden een wedstrijd, die menige eerste klasse-ontmoeting in de schaduw stelde. V.C.K. 5 behaalde met het orthodoxe drieslagspel in de eerste set het beste re sultaat. Daarna buitte V.G.V. 2 de aanval ten volle uit, waarbij de V.C.K.-ers ver zuimden het blok toe te passen. In de laat ste set liep het V.C.K.-team weliswaar de achterstand goed in, doch kon geen gelijk spel meer bereiken. Setcijfers: 156, 6 15, 5—15, 1015. De overige tweede klas-wedstrjjden wa ren V.C.K. 3Waterloo 2, welke voor de eersten geen enkel bezwaar opleverde30 (15—4, 15—3, 15—8) en Sportbond 2— S.V.IJ. 1 eveneens een overwinning voor de thuisclub: 3—1 (15—2, 6—15, 15—13, 15—1). <xx>ocooocooooc»oo(>xxjoooooooooooooooccoooocrcooooocccooo (23 Juli 1954) blijk gaf van een bepaalde waardering voor een gezamenlijk IJmond- slachthuis volgens de hier aangehaalde regelen in dat nummer, geschreven ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het huidige, tot verdwijnen gedoemde Bever wijkse abattoir: „Nu tevens goede verbindingen met de andere oever van het Noordzeekanaal in een nabij verschiet liggen, verdient het stellig aanbeveling de 25 jaar geleden af gebroken besprekingen met de gemeente Velsen weer op korte termijn te hervatten om te komen tot de bouw van een gemeen schappelijk abattoir". Het gaat echter niet aan, zo werd ons van diverse kanten ver zekerd, een dergelijk overleg van officiële zijde bij voorbaat haast onmogelijk te ma ken door critiek te leveren op een plan, dat aan alle kanten doordacht en voorbe reid ter tafel kwam. Het zestigjarig bestaan van de Jonge lingsvereniging op Gereformeerde grond slag „Prediker 12la" - Gedenk aan uw Schepper in uw jongelingsjaren" was Don derdag aanleiding om in de Gereformeerde Kerk aan de Koningsweg een herdenkings bijeenkomst te houden. De voorzitter van de jubilerende vereni ging, de heer H. Andrea, liet deze herden king openen met het gezamenlijk zingen van Psalm 89 1, gevolgd door Schriftle zing van 1 Kor. 1 12-31 en gebed. In zijn openingstoespraak begroette hij speciaal de sprekers, de heren H. Algra, bondsvoorzitter en lid van de Tweede Ka mer en de oud-predikant van Velsen- Noord, ds. F. E. Hoekstra - thans in Den Haag, alsmede afvaardigingen van jonge lingsverenigingen uit de ring, van de CJ MV en Velser Jeugdcentrale. De voorzitter verheugde zich over de belangstelling bij deze jubileumviering van de vereniging, die onder de toepasselijke naam ,,'t Mos terdzaadje" op 6 Januari 1895 op „de Hei de" in het voormalige Velseroord werd op gericht met vijf leden, doch in 1908 (toen het ledental tot negen was uitgebreid) haar huidige naam kreeg. Ondanks dit geringe aantal is er, geïn spireerd door de eerste naam, hard ge werkt. Weliswaar waren de moeilijkheden vele, zodat toen men aan opheffen dacht, dr. D. J. van Katwijk, de toenmalige pre dikant, dit met man en macht moest keren. Ook in de oorlogsjaren werden de activi teiten gestaakt, doch hu dé vereniging blijken van opgewekt leven heeft gegeven, vroeg de voorzitter behalve de materiële steun ook de geestelijke steun van velen. De heer Algra, bondsvoorzitter, begon zijn toespraak met een hartelijke geluk wens aan de jubilerende vereniging en sprak de wens uit, dat deze herdenkings bijeenkomst het werk van de vereniging zou mogen stimuleren. ADVERTENTIE BU het verrichten van graafwerkzaam heden voor de aan te leggen Lekwaterlei- ding door Beverwijk zijn dezer dagen in het park Westerhout de fundamenten bloot ge legen van het oude buiten „Westerhout." Deze oude buitenplaats is omstreeks 1600 gebouwd en in het begin van 1800 afge broken. Toen men 'n brede sleuf van onge veer tien meter in de grond legde, waar straks de buisleiding in komt te liggen, stuitten de arbeiders op overblijfselen van dit oude buitengoed. Men vond deze op de plaats, bekend als „de Rinnewie" en het was een nog hechte fundering. Na de af braak van het oude buiten is het tegen woordige huize „Westerhout" gebouwd, dat op zijn beurt weer opgeofferd dreigt te worden aan de snelverkeersweg, die straks wordt aangelegd tussen de tunnelmond en de Hoogovens. SPECIALE AANBIEDING KORTE LEREN DAMESJASJES sportieve modellen - moderne kleuren soepel veulenleer - luxueuze ruitvoering slechts ƒ89.50 KENNEMERLAAN 100 Op de Donderdagavond gehouden bijeenkomst van de tuinbouwstudieclub met de Beverwijkse afdeling der Nederlandse vereniging tot bevordering der bijenteelt, heeft de heer H. Nielen, burgemeester van Heems kerk, gesproken over het leven zijner andere onder danen: de bijen. De heer Nielen heeft al lereerst een historische schets opgezet over de ver bondenheid tussen mens en bij, het insect dat al vèr voor de Christelijke jaartel ling door de mens gehouden werd. In ons land kregen de bijen „burgerrecht", ten tij de van Karei de Grote; deze hief er echter maar direct belasting op in de vorm van honing en was. In de middeleeuwen zijn er tonnen was gebruikt voor de verlichting van kloosters en kerken, de kerk van Wit tenberg had bijvoorbeeld alleen al jaarlijks 35.000 pond was nodig vóór haar kaarsen. Komende tot de huidige stand der bijenteelt vertel de de heer Nielen dat deze hard achteruit loopt goeddeels als direct gevolg van het ontginnen en be bouwen der winplaatsen voor honing. Momenteel heeft ons land een tekort van 100.000 bij envolken, om op een nor male wijze aan de bestui ving der boomgaarden en bouwlanden te kunnen vol doen. Voor kruis-bestuiving der agrarische producten heeft men de bijen in het voor jaar nodig en dan zijn er voldoende voedingsbronnen, maar als later in de zomer de bijen heide en boekweit velden nodig hebben, ont breekt het oogstgebied wel. De heer Nielen wees er dan ook op dat het van een ze ker belang is wanneer men rekening houdt bij de aan leg van struikgewassen met dit probleem; laat men zo veel mogelijk bloeiende struiken nemen, zodat wat aan de ene kant wordt af gebroken aan de andere kant weer opgebouwd wordt, zodat de bijenstand niet nog verder terugvalt. De heer Nielen besloot zijn bijzonder interessante le zing met een technisch praatje over het werken der bijen en voorts zijn er enige films o.a. „Zonnevolk" ver toond. Het wedstrijdprogramma van de voetbal vereniging „Waterloo' te IJmuiden ziet er voor Zondag als volgt uit: NautilusWaterloo, 14 uur; Beverwijk 5Waterloo 2 9.45 uur; Wijk aan Zee 3 Waterloo 3 12 uur; Schoten 6Waterloo 4 9.45 uur; Haarlem cWaterloo a 4 uur (Zaterdag). Waterloo I komt uit met: W. Kok; J. Buding en S. Zwart; B. Smits. J. Schaap en L. N. Schaap; A. F. Broek, J. van Sikke lerus, A. Iskes, G. Post en H. v. d. Meulen. De Velser kunstkring „Voor allen" zal Donderdag 24 Maart de inwoners van Velsen-Noord in de gelegenheid stellen om in het Hervormd wijkhuis aan de Dijck- mansstraat een waardevolle kunst-muziek avond mee te maken. De bekende pianist Theo van der Pas zal dan een Chopin-avond geven, waarbij de uit te voeren muziek van een korte toe lichting wordt voorzien. Als uitgangspunt voor zijn rede nam de heer Algra het feit, dat men in de politiek voortdurend wordt geconfronteerd aan de term „integratie", wat betekent, dat alles in elkaar grijpt om tot een volledig func- tionneren te komen. Zo is men op internationaal gebied be zig, vooral ook in West-Europa de integra tie te bevorderen, onder andere in de ko len- en staal-gemeenschap. Doch de heer Algra merkte op, dat de toenemende integratie op internationaal gebied tot gevolg heeft een nationale des integratie, waardoor het volksleven schijnt te verpulveren. De desintegratie dringt al in het verenigingsleven door en zelfs in het kerkelijk leven dreigen hele bevol kingsgroepen door desintegratie af te brok kelen. Ook in gereformeerde kringen. „Sommigen komen er zelfs toe in hun kerkelijk leven, zo niet onverschillig, dan toch sterk critisch te zijn", merkte hij op. De heer Algra waarschuwde er voor de Gereformeerde gemeenschap niet te laten afzakken tot een administratieve gemeen schap. Ds. Hoekstra die het werk van Pred. 12 la van nabij heeft kunnen volgen, liet zijn gelukwens van een vrolijke en geestige noot vergezeld gaan, bij de herinnering aan de historie. Hij noemde bij zijn schildering van de vroegere bestuursleden, de oprichters van zestig jaar geleden op de Velseroordse Heide kerels van moedig aanpakken, die thans als ouderwets zouden kunnen wor den bezien in tegenstelling tot de vlotte en volgens Amerikaanse snit geklede jonge mannen van tegenwoordig. Men zou zich kunnen afvragen, wat men toch met die ouderwetse jongelingsverenigingen zou moeten doen, maar ds. Hoekstra had eruit zien voortkomen ettelijke kerkeraadsleden, voormannen van de vakorganisatie en wer kers op nog hoger niveau. Tot slot gaf ds. Hoekstra de jubilerende vereniging het advies om zich ook in de toekomst te bezinnen op het devies van de vereniging. De toespraken werden af gewisseld door samenzang en toepasselijke liederen, uitgevoerd door het Gereformeerd Evangelisatie zangkoor onder leiding van de heer H. Slings en orgelspel van de heer A. L. Schouten. Als tweede in een serie van drie veld lopen om het kampioenschap van het dis trict West van de Nederlandse Politie Sportbond is gistermiddag tussen twee en drie uur in Velsen de Velserbeekparkloop gehouden. Ruim veertig deelnemers, die waren ingedeeld in drie klassen, kregen voor het gebouw van Velsens Openbare Werken het startschot van Commissaris J. I'. W'eyburg. Om in de eerste plaats te bevorderen dat de politie)athleten elkaar meer ontmoeten in wedstrijden, zijn dit jaar voor het veld loop-kampioenschap drie wedstrijden ge organiseerd in het district West. De eerste veldloop werd te Haarlem gehouden en de derde volgt op 7 April in Huis ter Heide, waar de Politie Sport Vereniging Utrecht de organisator is. In Velserbeek was de organisatie uiter aard in goede handen bij de Politie Sport Vereniging Velsen. Om tien minuten over twee werd gestart voor de 3,5 km veldloop voor B- en C-klassers. Elke deelnemer aan de drie veldlopen krijgt van iedere wed strijd een bepaald aantal punten. Hij, die het minste aantal van de drie veldlopen verzamelt, wordt afgevaardigd naar de nationale politie-kampioenschappen. De eerst aankomende krijgt 1 punt, de tweede 2 punten. In de C-klasse (voor veteranen, 3 deel nemers) en de uitslag: 1. W. A. v. Soest, Haarlem, 12.25.1; 2. M. Oudeman, Luctor; 3. A. C. Pieke, Haarlem. In de B-klasse liep ook een lid van het Velsense politiekorps mee: Inspecteur J. W. van Buren. Het was zijn eerste veldloop en het resultaat: een na de laatste. De uit slag in de B-klasse was: 1. A. A. Delis, S.V.D.U. (Vtrecht) 10.27.5; 2. G. Warme- link, S.V.D.U. (Utrecht); 3. M. J. de Zwart, S.V.D.U. (Utrecht) 10.40.8 en 4. W. J. Heu- kelum, Hilversum, 10.47.2. De negen deelnemers aan de veldloop in de A-klasse liepen over een afstand van 5 km. Onder hen liep als Velsenaar J. J. P. J. Bronsveld mee. De uitslag in deze klasse was: 1. J. v. Ginkel, Baarn (steeds aan kop) 16.32.1; 2. J. E. Pauwel, S.V.D.U. (Utrecht) 16.55.7; 3. A. Bilstra, Leiden, 17.18.1 en 4. C. Redegeld, Den Haag, 17.38.2. De Velsense Commissaris, de heer J. P. Weyburg, heeft vervolgens in de cantine van het Hoofdbureau de prijzen uitgereikt en allen bedankt, die aan het welslagen van de Velserbeekloop hebben meegewerkt. De voorzitter van de Politie Sport Vereniging Velsen, de heer Timmermans, was zeer tevreden over de deelname en het verloop van de wedstrijden. In de eerste klasse speelde P.S.V. 2 tegen F.S.V. 1, waarbij het 't kampioensteam ge lukte om vier sets te spelen, met het ge vaar van een gelijkspel, vooral toen Van Heiningen met enkele harde slagen de ver dediging rond deed tollen en bjjna uit el kaar rukte. Na afloop van de wedstryd werd P.S.V. 1 toegesproken door de voorzitter van de af deling IJmond ter gelegenheid van het be halen van het afdelingskampioenschap en werd de aanvoerder van het team de kam- pioensvaan overhandigd. Uitslag der wedstrijd 1—3 (715, 5—15, 15—8, 7—15. Kenncmers 1 had weinig moeite met D.G.S. en won in een eenzijdige wedstrijd met 0—3 (5—15, 4—15, 9—15). V.G.V. 1 verloor reglementair van Wa terloo 1 wegens onvolledig opkomen. De daarna gespeelde vriendschappelijke ont moeting werd door V.G.V. met 154, 15 3, 154 gewonnen. Afdelingswedstryden Voor de op Dinsdag 22 Maart te spelen afdelingsontmoetingen IJmondDen Hel derHaarlem zijn de volgende teams sa mengesteld: Dames: C. Laferte (V.G.V. aanvoerster), T. Jansen en C. Zwaan (De Kennemers), A. Smit (Waterloo), J. Prinsen (V.C.K.) en N. v. Roekel-Roxs (P.S.V.). Reserves: T Bosman-Albers en N. v. Luin-v. Alke made (De Kennemers) en mevr. Dekker van 't Ende (P.S.V.). Heren: H. Flameling (V.C.K. aanvoer der), J. Albers en H. Jansen (De Kenne mers), J. v. Kroonenburg (V.G.L.), W de Ven.te (PS.V.) en P. v. Eerden (Sport bond). Reserves: L. de Winter en J. Goed (V.G.V.), H. Schaap (De Kennemers). De wedstrijden voor de tweede kasse da mes zullen derhalve vervallen. Voor de ko mende Woensdagavond zijn de volgende ontmoetingen vastgesteld in de eerste klas se heren: V.C.K. 2—D.G.S.Waterloo 1— P.S.V. 2; P.S.V. 1—V.G.V. 1 en Sportbon 1 Kennemers 1. Heren le klasse: Dames le klasse P.S.V. 1 13 25 V.G.V. 1 13 18 Kennem. 1 11 20 Kennem. 1 13 18 D.G.S. 11 14 Sportbond 1 12 12 V.S.V. 1 12 14 V.C.K. 2 12 11 V.C.K. 2 11 11 Waterloo 1 13 9 Waterloo 1 12 10 P.S.V. 2 13 8 V.G.V. 12 7 D.G.S. 13 1 Kennem. 2 11 4 Heren 2e klasse: Dames 2e klasse: V.C.K. 3 16 28 V.G.V. 2 14 24 Sportbond 12 24 V.C.K. 5 14 23 P.S.V. 10 18 Sportbond 2 16 21 Waterloo 2 3 13 V.C.K. 4 13 15 Kennem. 3 11 13 T.V.IJ 14 8 V.S.V. 2 12 11 S.V.IJ. 1 14 7 T.V.IJ. 11 5 Kennem. 2 12 5 V.S.V. 3 10 2 S.V.IJ. 2 15 4 S.V.IJ. 11 Waterloo 2 12 3 Voor de Zaterdagmiddag zijn er geen wedstrijden vastgesteld. Daarentegen zul len enkele teams uit IJmond deelnemen aan het door de R.K.V.S. „Leonidas" te organi seren groot nationaal volleybaltournooi in het Krelagehuis te Haarlem. V.C.K. komt uit met een herenteam te gen D.E.S. (Den Haag), Die Raeckse (Haarlem) en U.S. (Amsterdam); het da mesteam van deze vereniging speelt tegen A.M.V.J. (Amsterdam), Velox (Haarlem) en Lekas (Leeuwarden). De V.G.V.-heren zijn ingedeeld bij Servi- ta (Enkhuizen), De Blinkert (Bloemen- daal) en A.M.V.J. 2 (Amsterdam). De Kennemers-dames staan eveneens vermeld en wel bij Tos Actief (Amster dam), K.V.A. (Amsterdam) en Leonidas Haarlem). Nu het er dan blijkbaar van zal komen, dat na wekenlange rist de korfbal in het komende weekeinde opnieuw zal kunnen gaan rollen, zal het eerste elftal de reis naar Purmerend gaan ondernemen voor de wedstrijd tegen BEP I. De Purmerenders maken geen enkele kans meer; Watervliet daarentegen moet wedijveren met de Am sterdamse ploeg Fortuna om het kam pioenschap te kunnen bereiken. Er zal Watervliet I dus alles aan gelegen zijn om deze, overigens toch niet gemakkelijke wedtrijd tegen BEP op eigen „modder"- veld, te gaan winnen, waartoe de groen gelen wel in staat moeten worden geacht. De laatste (hoge) uitslagencijfers van Wa tervliet doen dit althans vermoeden. Watervliet 2 zal in Koog Zaandijk met ZKV 3 zeker meer moeite hebben, maar ook hier kan met vooral snel en vlot sa menspel de winst naar Velsen komen. Voor het derde twaalftal met slechts één verliespunt in de afgelopen competitie en reeds nu een theoretische kans op het kampioenschap, moet de thuiswedstrijd tegen ZKC I uit Zandvoort Zondagmiddag geen bijzondere moeilijkheden opleveren om het bij het enkele verliespunt te laten en dus de beide punten op „Watervliet" te houden. Minder gemakkelijk, maar toch met dezelfde kansen, zal Watervliet 4 het krijgen tegen ZKC 2. Het vierde Water- vlietteam ziet in het vijfde twaalftal een ernstige mededinger naar de titel. Voor de adspiranten zijn voor Zaterdag middag vastgesteld: DSV AWatervliet A en Watervliet BOnder Ons B. Watervliet I: dames: T. Waagmeester, R. Leyenaar, G. Kluft, A. Verkerk, J. Kluft, S. Meyer; heren: A. Wedemeyer, F. Vos, W. Berehuis, S. Hartman, J. de Boer, M. Veerbeek. GEBOORTEN: Antonius C., z. van C. A. Vessies en A. M. de Wildt; Jan. z. van J. Dekker en G. Prent; Antonia E. M.. d. van J. C. van der Kolk en E. J. Flinsen: Ellen. d. van C. J. Sanderse en W. Beekhuizen: Gem ma M„ d. van P. A. van Buggenum en A. L. Duiin: Maria C. J.. d. van M. H Brantjes en A. Schwering; Aleida. d. van H. Gelton en M. Descendre: Paulus J. M.. z. van L. H. Son en A. M. Bleeker; Hermanus C.. z. van N. C. van der Lem en A. van Wetering. ONDERTROUWD: J. A Kl eibergen en A Amiabel: H. Gemser en K. J. de Jong; M. Mensonides en A. Folkerts; J. Buijs en J Koopmans. GETROUWD: Th. J. J. Mulders en P. H. Pieper: G. Heiimans en W. J. Schaar). OVERLEDEN: J. Steijn. 68 j„ geh. met A. Bijl: M. M Kolk. 61 j., geh. met H. de Wit; J. R. Wielinga. 75 j., geh. met T. Visser; C. C. Rijnders, 79 j.. geh. met J. H. van Kooten< C. Janssen C. 66 j., geh. met J. Aardenburg.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 15