Gelijk loon voor man en vrouw bij gelijkwaardige arbeid Agenda voor Haarlem 26 IJl 27 fH 28 rfl 29 f*l30 W 3» Russen op de Jaarbeurs: een belangwekkende kennismaking Raad voor de Kunst op 1 Januari Groninger kustvaarder in nood bij Wales Kapitein voor 2 maanden bevoegdheid ontnomen TWEEDE KAMER Volgende week beslissing in Tweede Kamer over ratificatie van het verdrag Ministerraad beslist zekér niet vóór eind April over spellingsvraagstuk Onrustbarende stijging van steunfraude c,Brieven aan de redactie WOENSDAG 23 MAART 1955 8 Ë>n: Opdracht voor standbeeld Zoete Lieve Gerritje Mr. Van Rossum benoemd in het Caribische gebied Betaling abonnementsgeld per giro Raad voor de Scheepvaart Tolunie tussen Saarland en Frankrijk Examens Duitse grensfaciliteit bij passen-contróle Systeem tussen werkgevers en werknemers? Salarisregeling 1955 voor wijkverpleegsters ADVERTENTIE ZATERDAG N D^W^^ÊfMAANDAG f N S D A G V/OENSDAG DONDERDAG 4 A ART M M .JU A AM M ka A A D T m M MAART g MAART M MAART (Van een verslaggever) Zoals te verwachten viel, is de grootste belangstelling gisteren, op de eerste dag van de Utrechtse voorjaarbeurs, uitgegaan naar de collectieve inzending van de Sov jet-Unie op het Croeselaanterrein, die de gehele Hal Q en omgeving in beslag neemt. Buiten deze reusachtige hal, waarvoor de Russen zelf een strak-monumentale voorgevel in decoratieve trant getimmerd hebben, paradeert de zware industrie der USSR met haar pronkstukken: draglines, bulldozers, combined harvesters en andere gevaarten, die grommend en snuivend als monsterlijke sauriërs uit de praehistorie over het voorterrein heen en weer bolde ren om de bezoekers hun kunstjes te tonen. Een der machtigste kolossen die men er bewondert is een „MAZ"kipauto, die een eigen gewicht heeft van 24 ton en een nut tige lading van 25.000 kg vervoeren kan. De wielen van deze twaalfcylinder diesel hebben een doorsnede van 1.65 meter, zijn eigen lengte, breedte en hoogte zijn 7x3x4 meter, zodat het gevaarte alleen al om zijn afmetingen en zijn gewicht taboe is voor onze Nederlandse wegen. Maar het is dan ook niet de bedoeling, deze gigant in ons land aan de man te brengen, hij wordt al leen geëxposeerd bij wijze van vlagver toon, zoals een norse Russische bewaker ons na lang aarzelen door zijn tolk liet meedelen. In de hal zelf, die afgezien van de blijk baar onvermijdelijke volksdemocratische propagandaleuzen, met veel gevoel voor smaak is ingericht en versierd, stuit men allereerst op een aantal glazen vitrines, waarin een serie glanzende film- en foto toestellen staat opgesteld. Een nauwkeurige beschouwing leert echter, dat de beide Russische kleinbeeldcamera's „Zorka" en „Kiew" tot in de kleinste détails copieën zijn van drie befaamde Duitse wereldmer ken. Een nogal triest-kijkende, maar uiterst hoffelijke Russische dame, die in bijna- perfect Nederlands de kijkers tekst en uit leg gaf, vertelde ons, dat de Leica-imitatie met een f:2 lens ongeveer 90 dollar kost en dat men voor deze foto-apparaten ook als particulier reeds bestellingen kan plaatsen. Toen iemand haar echter vroeg, een der toestellen ook eens van binnen te mogen bekijken, had zij plotseling andere besog nes. Toeschietelijker was een andere Russi sche dame, die ons de expositie van bont en textiel uit haar vaderland toonde. Zij rustte niet of wij moesten alle tientallen prachtige bontsoorten op hun zachtheid en souplesse betast hebben en hoewel wij persoonlijk geen konijn van een nertz- murmel kunnen onderscheiden, was het ons duidelijk, dat hier een waarlijk unieke collectie pelzen bijeengebracht is. Misschien dat onze mode-redactrice u daarover dezer dagen wat meer kan vertellen Voor haar reserveren wij dan meteen maar een oordeel over de Sovjet-Russische textiel, waarvan ons vooral de vaak kakel bont-gekleurde stoffen voor zomerjurken opvielen. Meer in overeenstemming met de Hollandse smaak is het prachtige bor duurwerk op linnen en zijde, dat bijna uit sluitend handwerk is en waarvan talloze prachtige staaltjes te bewonderen zijn. On ze beminnelijke gastvrouw onthulde nog als een typische bizonderheid, dat het gros der dameskleding in de Sovjet-Unie niet als kant-en-klare confectie verkocht wordt. WOENSDAG 23 MAART Stadsschouwburg: Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck. Haarlemse Kunstgemeen schap. 8.15 uur. Concertgebouw: Coos van Hoboken draagt voor: ..De Kruisweg", 8 uur. Concertgebouw: Emigratie-voorlichtings avond over Zuid-Afrika, Gewestelijk Ar beidsbureau Haarlem. 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 8 uur. Roxy: „Een killer zoekt zijn prooi", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Muiterij op de Caine", 14 jaar. 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een avontuurlijk vrouwtje", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 MAART Minervatheater: Heemsteedse Kunstkring: „Quoat-Quoat", Het Kamertoneel uit Brus sel. 8.15 uur. Zuiderkapel: J. Sevensma, 8 uur. Hotel Royal: Lezing Ned. Ver. voor sexuele hervorming. 8 uur. Roxy: „Twee matrozen te paard", alle leeft., 2.30 uur. Lido: ..Muiterij op de Caine", 14 jaar, 1.45, 4.15. 6 45 en 9.15 uur. Studio: „Muiterij op de Caine", 14 jaar. 2.15, 6 45 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Stel je voor, dat ik de dominee trouwde". 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Pronkstuk van de Russische auto-industrie is deze gigantische MAZ-kipauto. Vol ge laden weegt zij bijna vijftigduizend kilo. maar alleen geknipt in de standaardmaten. Men koopt dus in de winkel een japon in onderdelen en naait het geval thuis zelf in elkaar, hetgeen de industrie tijd spaart en de kleinhandelsprijzen billijker maakt. Het systeem schijnt uitstekend te bevallen en vindt sinds enkele jaren ook in de andere volksdemocratieën navolging. Veel belangstelling trok ook de expositie van boeken en tijdschriften op ieder gebied die in het Sovjet-paviljoen te zien is. Men kan er vrijelijk alle tentoongestelde wer ken inzien en al valt er dan geen letter van te begrijpen, de druktechniek en de typografische uitvoering zijn over het al gemeen ofwel voorbeeldig ofwel wat het Een Estonia-vleugel, wortelnoten piano's en tal van blaas-, strijk- en tokkelinstru- menten, zoals de hier afgebeelde bala laika's, zijn in het Russische paviljoen te bewonderen. goedkope massa-drukwerk betreft verre beneden het peil dat wij hier gewend zijn. Een tussenvorm is er blijkbaar niet. Een kleine openbaring zijn de geëxpo seerde kinder- en prentenboeken, met veel al zeldzaam-mooie tekeningen van dieren en sprookjesmotieven verlucht en in een voortreffelijke kleurendruk uitgevoerd. Maar dat is dan ook het werk van de beste Russische illustrators en grafici waar schijnlijk de enige kunstenaars achter het IJzeren Gordijn die hun talenten en artis tieke idéalen nog kunnen uitleven. Indrukwekkend is ook de wapenschouw van de machinebouw in het middenvak van de hal. Men ziet er volautomatische pro ductie-robots voor bijna elke tak van nij verheid, maar in hun grijze of saaigroene zielloosheid zien zij er voor de leek eigen lijk precies eender uit als hun broers en zusters van Britse, Amerikaanse of Scan dinavische makelij. Het enige verschil is dat zij hier omringd zijn door een over vloed van minder prozaïsche zaken: frêle porselein uit de Oekraïne, exquise stukken handweefwerk, verleidelijke stapels Rus sische delicatessen met onuitsprekelijke namen, enorme balalaika's zo groot als cello's en tal van andere en dood gewone zaken, die u toch even een kijkje gunnen achter de schermen van het leven in dat verre en toch zo angstwekkend- nabije Rusland van heden. Natuurlijk zijn het juist die kleine din- gen-van-alledag die het meeste bekijks trekken op deze expositie, veel meer dan de wonderen van techniek en efficiency, die er uitgestald zijn. En dat is verheugend, want achter die kleine stukjes huisvlijt en volkskunst, en ook achter de torens van confitureblikken en wodkaflessen gaat ten slotte de doodgewone Russische mens schuil en hem vooral willen wij leren kennen. Misschien omdat wij weten, dat ook hij in de grond van de zaak een wezen moet zijn zoals u en ik? Aan de beeldhouwers Leo Geurtjens uit Berlicum en Frans Verhaak uit Breda heeft de V.V.V. te 's-Hertogenbosch opdracht gegeven tot het vervaardigen van ontwer pen voor een standbeeldje, dat dit jaar in de Brabantse hoofdstad ter ere van Zoete Lieve Gerritj? zal worden opgericht. Het beeldje zal worden geplaatst in een der oudste wijken van Den Bosch, op de hoek van twee oude smalle straten, die onder bescherming staan van Monumen tenzorg en die bovendien slechts enkele meters van een der hoofdstraten verwij derd liggen. Men hoopt het over enkele maanden te kunnen onthullen. De Eerste Kamer heeft vanmorgen zon der hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot instelling van een Raad voor de Kunst, nadat minister Cals de ver zekering had gegeven, dat hij de experi mentele kunst niet zal bevoordelen boven de traditionele. Alle kunst houdt als schepping van iets nieuws een element in van het experi ment, aldus de minister, die toegaf dat het voor de overheid (en voor iedereen trou wens) moeilijk is de waarde van de mo derne experimentele kunst te beoordelen. Opdrachten aan kunstenaars dienen ge baseerd te zijn, zo zei de bewindsman verder, op hun artistieke prestaties, onge acht hun levensbeschouwing. De regering moedigt aan, maar beoordeelt geen kunst en de adviescolleges moeten daarom veel zijdig zijn samengesteld. Het is de bedoeling dat de Raad voor de Kunst op 1 Januari 1956 met zijn werk zaamheden zal beginnen. Nederlands handelscotnmissaris Mr. W. J. van Rossum is benoemd tot handelscommissaris voor Nederland in het Caribische gebied. HU heeft jarenlang de leiding van het export-informatiecentrum op de Koninklüke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht gehad. Hij zal in de tweede helft van April naar de West vertrekken waar hü op 5 Mei hoopt aan te komen. Het ambtsgebied van de heer Van Rossum omvat: de Nederlandse Antillen, Suriname, Brits en Frans Guyana, Jamaica, Trinidad en Tobago, Barbados, de Britse Boven windse en Benedenwindse Eilanden, Mar tinique. Guadeloupe en Puerto Rico. De ge- beiden buiten de rijksdelen in de West worden bewerkt in overleg met de Neder landse ambassade te Carracas. De Groningse kustvaarder van 397 ton, de „Anna Henny", bevindt zich in moei lijkheden op een mijl van Port Talbot in het kanaal van Bristol. Het scheepje, dat blijkbaar stuurloos is geworden, drijft naar de kust en de kapitein heeft geseind dat hij zal trachten het op het strand te zetten. De reddingsboot van Port Talbot werd om assistentie verzocht. Latere berichten melden dat de beman ning het schip dat eigendom is van „Smit en Tammes" te Groningen heeft verlaten. De „Anna Henny" drijft af naar de kust. De reddingsboot van Port Talbot is uit gevaren. De Anna Henny telt acht bemannings leden. Het schip bevindt zich vlakbij de pier van Port Talbot en ongeveer 275 meter van het strand. Het weer is zo slecht, dat de reddingboot het schip niet kan bereiken. Er zijn rotsen op 45 meter afstand van het schip. De machines werken op volle kracht om te verhinderen, dat het aan de grond loopt. De pogingen van de eddingboot om bij de Anna Henny te komen worden voort gezet. Men heeft getracht lijnen naar het schip te schieten, maar deze kwamen door de krachtige wind in zee terecht. Aan de Britse Zuid- en Westkust woeden krachtige stormen. Cornwall werd getrof fen door windstoten met een snelheid van 160 km. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50. post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft Dinsdag schriftelijk uit spraak gedaan inzake het stoten van het m.s. .Margaretha" op de Westkust van Wight. De Raad is van oordeel dat het schip aan de grond is gelopen, als gevolg van enige achtereenvolgende navigatiefouten. De kapitein wist dat hij rekening moest houden met de stroom en beschikte naast zijn eigen ervaring, over een stroomatlas en de stroomtabellen op de door hem ge bruikte Engelse kaart. Naar zijn eigen ver klaring heeft hij geen van beide gebruikt om te bepalen of het schip meer ingezet werd dan uitgezet, hoewel tegen inzetting gewaarschuwd wordt. De kapitein nam aan dat de beide bewegingen elkander in evenwicht hielden. De Raad neemt aan dat de kapitein door deze navigatie mede schuldig is aan de stranding en straft hem mitsdien door hem voor de tijd van twee maanden de be voegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op zeeschepen. PARIJS (AFP). Een protocol inzake de overeenkomst van Frankrijk met het Saar- gebied, dat de Franse minister van Buiten landse Zaken Pinay en de minister-presi dent van het Saargebied Hoffmann hebben getekend, bevat een overeenkomst, krach tens welke Frankrijk en het Saargebied een monetaire en douane-unie vormen, waaruit een economische unie voortvloeit. Deze overeenkomst verzekert aan het Saargebied autonomie op alle gebieden met alleen de voorbehouden, welke voortvloeien uit het protocol. Amsterdam. Gemeente Universiteit: Docto raal examen Frans mej. A. W. Zondag, Am sterdam en voor het candidaatsexamen Frans mej. A. W. Spaan, Heemstede. Bevor derd met lof tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „kamper Schepenacten" mevr. J. A. Koss- mann—Putto, geboren te 's Gravenhage. Nijmegen. Geslaagd voor doctoraal examen Ned. recht I. V. M. Dubois, Eindhoven, F. G. Jansen. Maastricht. N. J. M. Donders, Geldrop en Th. H. A. M. van Eupen, Eind hoven. Teneinde voor de automobilisten het op onthoud aan de grens tot een minimum te beperken, heeft de minister van Binnen landse Zaken van West-Duitsland bepaald, dat bij de pascontröle ^an de West-Duitse grensovergangen alleen de bestuurder de auto zal moeten verlaten. De overige reizi gers kunnen in de auto blijven, mits zij hun passen aan de bestuurder toevertrouwen en geen goederen hebben aan te geven. Reizi gers, die per autobus reizen, moeten zich voorlopig echter nog wel naar de pascon- tróle begeven. Pas de volgende week valt in de Tweede Kamer de beslissing of Nederland het Ver drag van Genève zal bekrachtigen ten gun ste van een gelijke beloning voor man en vrouw voor gelijkwaardige arbeid. Iedereen stemt in met het beginsel en men is het er ook over eens dat het gelei delijk moet worden toegepast. In tegenstel ling tot het standpunt van de regering diende mejuffrouw Tendeloo (P. v. d. A.) een motie in, waarin wordt over wogen dat ook de bewoordingen van het verdrag een geleidelijke toepassing niet in de weg staan en dat de regering daarom ten spoedigste tot het verdrag moet toe treden. De motie kreeg de steun van de VVD en de communisten, die met de P. v. d. A. tezamen 45 van de 100 zetels bezetten. Bovendien verklaarde jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) dat zij vóór de motie zou stemmen (dan wordt de verhouding 4649) Zij hoopte dat ook een deel van de leden van haar fractie dat zou doen. Over het lot van de motie, waarover de volgende week Dinsdag zal worden gestemd, valt dus nog niets met zekerheid te zeggen. Staatssecretaris Van R h ij n verklaarde voorstander te zijn van gelijke beloning voor man en vrouw. Maar de regering zou volgens hem bij bekrachtiging van het ver drag het beginsel direct dwingend aan het bedrijfsleven moeten opleggen en daartegen had hij bezwaar. Gelijke beloning voor man en vrouw zou ook een belangrijke ver hoging van productiekosten veroorzaken. De verhoging van de lonen voor vrouwen moet economisch verantwoord zijn, aldus de staatssecretaris. Voor de beoordeling daarvan is de werkclassificatie een onmis baar hulpmiddel. .De werkclassificatie is echter nog onvoldoende ontwikkeld. Men kan voorts niet alle sociaal wenselijke maatregelen tegelijk uitvoeren. Op stapel staan de definitieve ouderdomsvoorziening, de herziening van de invaliditeitsverzeke ring, een uitkering aan weduwen en wezen, huurverhoging, een betere vacantieregeling en een betere opleiding van de 14- tot 18- jarigen. Het zijn zes aangelegenheden die geld kosten en die niet kunnen worden ach tergesteld bij de gelijke beloning man en vrouw, welke laatste maatregel naar ruwe schatting een hoger loon voor vrouwen zou betekenen van 275 a 480 millioen per jaar. Er zijn in ons land ongeveer 628.000 werkende vrouwen en meisjes, van wie on geveer 194.000 in huishoudelijke betrek kingen. De regering wil de geleidelijke toepassing van het beginsel van gelijke beloning voor man en vrouw voor gelijkwaardige arbeid overlaten aan de Stichting van de Arbeid, die daaromtrent geregeld gegevens zal moeten verstrekken. De staatssecretaris wil aan de rijksbemiddelaars bevoegdheid conoooooooooooi (Van onze parlementaire redacteur) Ofschoon beter vandaag dan morgen een beslissing zou kunnen vallen over het spellingsvraagstuk, ziet het er niet naar uit dat het met de spoed zal ge beuren, die wenselijk is. Die wenselijk heid doet zich in het bijzonder voor in verband met de leerboekjes voor de scholen. Want reeds sinds het jaar 1954 stond vast dat men zowel in Nederland als in België ernaar zou streven om nu eindelijk de zogenaamde woordenlijst net de desbetreffende regels van kracht te doen worden in de aanvang van het ;chooljaar 1955—1956. Begrijpelijkerwijze heeft de minister van O. K. en W. het nodig geoordeeld bij allerlei instanties nog eens advies in te winnen aleer besloten zal worden of Ne derland zal ingaan op het Belgische voor stel. In herinnering zij gebracht, dat men van Belgische zijde, aan het eind van het vorige jaar, heeft voorgesteld om met het door de commissie voor de woordenlijst ge dachte plan, waarbij met betrekking tot geslachten van allerlei woorden geen vaste regels zouden bestaan (wel werd een voor keur aangegeven om een woord als vrou- „Bij de honderden gevallen van steun fraude is in de laatste maanden een toe nemend aantal gevallen geconstateerd, waarin werkgever en werknemer samen spannen en ontduiking organiseren. Dit dreigend verschijnsel geeft aanleiding tot grote bezorgdheid. Het gebeurt meer en meer, dat de werkgever en de werknemer een nauwgezet systeem van falsificaties opbouwen om de uitkeringsorganen om de tuin te leiden. Hierdoor vindt de contro leur een gesloten front tegenover zich en valt het hem moeiiyker door het leugen- net heen te komen, dan vroeger bU de meer eenvoudige opzet". Dit wordt geconstateerd in de Sociaal- Culturele Mededelnigen van enkele grote gemeenten in ons land. Als reden hiervoor wordt in de eerste plaats opgegeven, dat de minder correcte werkgevers graag uit zien naar werknemers, waarvoor geen premies voor de sociale verzekering be hoeven te worden betaald. Deze werkne mers vindt men categorisch onder hen die een of andere sociale uitkering ontvangen. Beide partijen hebben door deze werkwij ze een financieel voordeel: de werkgever omdat hij geen premies hoeft te betalen en de werknemer wijl deze naast zijn uit kering nog een loon ontvangt, waardoor hij een dubbel inkomen geniet. De andere reden, waardoor dit toene mende euvel in de hand wordt gewerkt, is de schaarste aan arbeidskrachten. In en- hele bedrijfstakken is het tekort zo groot, dat de werkgevers tot vele concessies be reid zijn om bepaalde vaklieden aan hun bedrijf te verbinden. „Zij gooien het met hun geweten op een accoordje als zij de zo zeer begeerde arbeidskrachten maar kunnen krijgen". „Steunfraude is behalve een persoonlijk vergrijp ook een sociaal misdrijf, dat de gemeenschap met kracht moet tegengaan. Want komt op de sociale voorzieningen de blaam van misbruik, fraude of corruptie, dan zullen deze onvermijdelijk weerslag ondervinden. Knoeiers brengen de be staanszekerheid van tienduizenden hunner medemensen in gevaar en juist van hen wier leven economisch het meest kwets baar is". Het percentage van het aantal armenwetuitkeringen in de gemeente Am sterdam is van 1950 tot 1954 teruggelopen van 8,2 tot 2,9 (aantallen resp. 1327 en 512). Het percentage en de aantallen fraudes bij rijksregelingsuitkeringen in de gemeen te Amsterdam liepen evenwel op van 3,3 percent (395) in 1950 tot 5.2 percent (699) in 1953, waarna het daalde tot 4.6 percent (470) in 1954. Dit laaste percentage is ■evenwel de laatste tijd weer stijgende. welijk te behandelen en te beschouwen maar het was slechts een voorkeur) te breken. Van Belgische zijde staat men na melijk zekerheid voor en min of meer wordt hiervoor ook in het Noorden, met name in kringen van de dagbladpers, zeer veel gevoeld. Hier doet zich echter de moeilijkheid voor, dat in het bijzonder de Nederlandse commissie van deskundigen, voorgezeten door prof. Van Haeringen, zich met hand en tand tegen een dergelijk in gaan op het Belgische voorstel verzet en dat men er stellig op mag rekenen dat bij voorbeeld prof. Van Haeringen zijn ont slag zal nemen indien de Nederlandse re gering met de regering in Brussel accoord gaat op dit punt. Het Belgisch voorstel houdt verder in en dit is dan een conces sie aan Noord-Nederland om de zoge naamde bastaardwoorden op meer behou dende wijze gelijk dat in Noord-Nederland wordt voorgestaan te spellen: bijvoorbeeld cacao met twee c's maar ook met twee k's. Van de verschillende züden, vanwaar de minister van O. K. en W. advies krijgt, zUn adviezen binnengekomen, maar nog niet van de Onderwijsraad. Heb ik het wel dan is pas sinds enige dagen helemaal duidelijk geworden wat de minister in dit opzicht van de onderwijsraad verlangde. Daarom schijnt door dat college aan het ministerie van de heer Cals te zUn medegedeeld dat men. gezien de tijdnood waarin de minis ter langzamerhand gaat verkeren, er alles op zal zetten om binnen een maand het advies uit te brengen. Dit zal dan zUn tegen de tweede helft van April. Daarna zal de minister zijn eigen beslissing moe ten nemen omtrent hetgeen hü nu aan de ministerraad zal voorstellen. Voorlopig ziet het er niet naar uit, althans dit is in brede kring de indruk, dat de minister en straks ook de ministerraad met het Belgische voorstel accoord zullen gaan. Aan het bovenstaande zij nog toege voegd, dat het verkrijgen van een advies van de Onderwijsraad, wanneer het over een onderwerp van algemene aard gaat. enige tijd pleegt te vorderen. Dat college, dat over de 40 leden telt, bestaat uit vier afdelingen: voor hoger onderwijs, voor voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs, voor lager onderwijs, kleuter- en kweekschoolonderwijs en als vierde afde ling vakonderwijs. De gang van zaken is nu deze, dat elk van die afdelingen ver gadert over het onderwerp in kwestie, en vervolgens een centrale commissie wordt benoemd, die dan wordt voorgezeten door de algemene voorzitter van de onderwijs raad (dit is momenteel prof. dr. R. H. Woltjer) waarna deze commissie het advies van de Onderwijsraad opmaakt, eventueel vergezeld van nota's omtrent uiteenlopen de meningen van een of meer afdelingen, waarna dit alles aan het ministerie van O. K. en W. wordt verzonden. In het onder havige geval zal, gelijk reeds werd aange stipt, met dusdanige spoed worden gewerkt, dat het advies de minister binnen enkele weken zal bereiken. geven in duidelijk onrechtvaardige ge vallen het verschil in beloning van man en vrouw te verminderen. De heer Stokman (KVP) diende een motie in, waarin wordt gezegd dat van regeringswege de gelijke beloning voor mannen en vrouwen dient te worden be vorderd, in de eerste plaats door dit begin sel volledig in te boeren bij de overheids diensten en bij de Stichting van de Arbeid aan te dringen op zo spoedig mogelijke toe passing van hetzelfde beginsel in het gehele bedrijfsleven. Deze motie was mede onder tekend door de twee vrouwelijke leden van de K.V.P.-fractie. Ook over deze motie wordt volgende week Dinsdag pas gestemd. Over de motie van mevrouw L i p s O d i n o t (CPN), waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het verdrag te rati ficeren, zei staatssecretaris Van Rhijn, dat daarin blijkbaar het woord „thans" ont breekt, want tegen ratificatie in de toe komst heeft de regering geen bezwaar. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars betreffende de salarisregeling 1955 voor wijkverpleeg sters. Voor de vergoeding van inwoning is in afwijking van de door partijen voorge stelde bedragen door het college meer aansluiting gezocht bij de regeling van de overheid: de voorstellen houden tevens in de verwerking van vroegere toeslagen, te weten de tijdelijke bijslag op lonen en salarissen van 1 November 1948, de 5 loonsverhoging van 1 Januari 1950, 7 Sep tember 1950, 22 Maart 1951 en 1 Januari 1954, de 6'/» loonsverhoging van 1 October 1954 en de compensatiebijslag voor de pre mie van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering. Deze regeling heeft betrekking op wijk verpleegsters, verpleegsters in de wijk en specifieke verpleegsters-huisbezoeksters, in dienst van particuliere of kerkelijke ver enigingen en instellingen, welke werkzaam zijn op het gebied van de wijkverpleging in engere zin en op sociaal-hygiënisch ter rein, zoals kruisverenigingen, diaconieën, verenigingen ter bestrijding van tubercu lose, enz. Het salaris voor wijkverpleegsters en specifieke verpleegsters-huisbezoeksters bedraagt bij aanstelling ƒ310 per maand, telkens na één jaar te verhogen met een bedrag van ƒ15 per maand, tot het maxi mum van 430 per maand bereikt is. Het salaris voor verpleegsters in de wijk be draagt bij aanstelling 290 per maand, telkens na één jaar te verhogen met een bedrag van ƒ15 per maand, tot het maxi mum van ƒ410 per maand bereikt is. (Verkort weergegeven) Stichting 1940'45 en N.F.R. Teneinde meer verwarring te voorkomen, ingevolge de op name van een bericht in uw blad van 21/3 onder het opschrift: „Stichting 1940'45 betreurt acties van N.F.R.", moge ik u wel verzoeken het volgende te willen publi ceren. De N.F.R. erkent natuurlijk de Stichting 1940'45 als de enige bevoegde instelling, die zich belast met de verzorging van de nabestaanden van de verzetsslacht- offers. De N.F.R. heeft nooit nagelaten haar bij dit werk zoveel mgoelijk terzijde te staan. In de meeste plaatsen van ons land waar beide bestaan, is de samenwerking voorbeeldig te noemen. Waar gesproken wordt over acties van de zijde der N.F.R., onder andere over de verkoop van 5 Mei zegels, een boekwerk en een speciale opzet voor een bevrijdingsnummer, dan behoeft dit een noodzakelijke aanvulling inzake het doel dezer acties. Het mag toch bekend worden geacht dat de N.F.R. sedert jaren al actie voert, voor het behoud van de 5e Mei, met welker actie indirect ook de Stichting 1940'45 is gebaat. Want waar vergeten wordt, wordt ook niet geofferd. Hierdoor is een spontane actie ontstaan voor de ver koop van 5 Mei-zegels, reeds in 1954. De opbrengst van deze actie, alsmede die van het boekwerk en de mogelijke winst van het bevrijdingsnummer, worden door de N.F.R. gestort in de kas van de landelijk sociale commissie. Deze commissie werd reeds jaren terug in het leven geroepen om slachtoffers van het verzet, welker moei lijkheden zich pas later voordeden en welke geen beroep op de Stichting konden doen, alsnog naar vermogen te helpen. Door het onvermeld laten van deze feiten, zou de schijn kunnen worden gewekt, alsof de N.F.R. met de acties bezig was de Stich ting de wind uit de zeilen te nemen. Het tegendeel zou eerder kunnen worden aan getoond. Als plaatselijk bestuurder van de N.F.R. hoop ik dat de Stichting 1940'45 dit jaar de bekroning van haar werk moge zien verwezenlijkt in het resultaat van haar laatste grote collecte, waarbij ik de wens uitspreek, dat waar de wegen van de Stich ting en de N.F.R. samen mogen gaan, dit ten goede moge komen aan het laatste grote appèl aan het Nederlandse volk. C. SPOOR, Hoofdstraat 17, Santpoort, secretaris district Noordholland NFR. Achterlichten. Er zijn metalen kokertjes met reserve-lampjes voor rijwielachter lichten in de handel. Als men zo'n reserve lampje bij zich heeft, loopt men minder kans op proces-verbaal en men dient eigen veiligheid. EEN ABONNé.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10