e De zwarte spin Promotie op proefschrift over voetbal in Nederland WiHe landen Frisse t Clowntje Rick Vijftig percent van manlijke sport lieden beoefent voetbal Strijd om wereldtitels Judo in Japan Clubkampioenschappen Jiu jitsu en Judo Bond Holland Sport gelijk met West Ham U.0-0 Zweden bereidt zich voor op sportfestijnen Haarlems damesteam districts kampioene Aquamarijn-prijs voor Roi d'Or WOENSDAG 23 MAART 1955 yeeWmödffmmm! E. Goudsmit internationaal bridgekampioen Biljarten Drielanden-ontmoetingen Nederland, België, Duitsland? Waterpolo Haarlem naar vijfde ronde bekercompetitie Wielrennen Duitse wielrenners voor Ronde van Nederland oor de kinderen Voetbal Dinkelberg en Vreeken reserves jcugdelftal Landman blonk uit Voetbal, athletiek, gymnastiek Herenteam verloor Courses in Hilversum De gymna juventa Heringa Wuthrich Examens FEUILLETON dopr Mark Cross Op een proefschrift, getiteld „Voetbal in Nederland" (een onderzoek naar de maat schappelijke en sportieve aspecten) is aan de rijksuniversiteit in Utrecht in de lette ren en wijsbegeerte gepromoveerd de heei C. G. M. Miermans uit Ouderkerk aan de Amstel. Promotor was prof. dr. Sj. Groen man, als paranimfen fungeerden de heren ir. J. W. Kips en K. J. J. Lotsy, oud-voor zitters van de KNVB. Het ruim 300 pagina's omvattende proef schrift van dr. Miermans geeft onder an dere een omschrijving van het begrip sport, waaromtrent dikwijls verwarring bestaat omdat de grens tussen sport, spel en lichamelijke oefening soms moeilijk is te trekken. Lichamelijke opvoeding heeft een vormend aspect, bij sport en spel is dit niet primair. Bij sport heeft de regle mentering een dwingend karakter, het spel wordt meer om het plezier, om het spelen zelf, beoefend. Het amateurisme is geen algemeen kenmerk van de sport meer, maar het behoort dit volgens de promoven dus wel te zijn. Beroeps-„sport" is geen vorm van vrije tijdsbesteding en derhalve geen sport, aldus dr. Miermans. Minder ruw Er zijn verschillen, maar ook punten van overeenkomst tussen het voetbal van voor 1863 en dat van nu. Overeenkomstig zijn het rival iteits-element, de toenemende popularisering en het hoge aanzien van de overwinnaars. Opmerkelijke verschillen zijn, dat het huidige spel veel minder ruw is geworden (door de reglementering) en dat er veel meer wedstrijden worden ge speeld dan vroeger. Zeker is er ook een verschil tussen de mentaliteit van de spelers van voor en na de periode 1900 tot 1918. De élite-voetbal ler van vóór 1900 speelde, omdat hij een tegenwicht wenste naast zijn studie, hij zocht gezelligheid, vriendschap en voldoe ning voor zijn bewegingsdrang. De jongen-uit-het-volk probeerde later, de élite-jeugd te imiteren en zich daaraan op te trekken. Waarschijnlijk werd deze jongen ook sterk aangetrokken door de mogelijkheid om uit te blinken. Voetbal was gemakkelijk te begrijpen en te be oefenen, de kansen op succes waren vrij groot. Door de grote verbreiding werden op den duur de regels (vooral de ongeschreven re gels van sportiviteit meer geweld aange daan. Dit en een zekere standen-naijver leidde tot een uittreden van de élite-jeugd Toen de Corinthians-beweging mislukte, gingen deze jongeren over op andere tak ken van sport of zij verlieten de voetbal- rijen zonder meer. De verhouding tussen spelers en bond is tegenwoordig onpersoonlijk. De bond be nadert langs zakelijke wegen een ideëel doel. Toch is ook na het samengaan met de confessionele bonden in 1940 het „wij"-gevoel wel behouden en laat iedere groep nog zijn eigen geluid horen. Het publiek De derde grootheid in de voetbalwereld (naast spelers en bond), het publiek, groei de na 1910 tot massa's met een eigen ge luid en het is via de entree-gelden een onmisbare factor voor de clubs geworden. Merkwaardig is, dat een groot deel van het publiek ook naar een wedstrijd gaat kij- Dr. Miermans, geflankeerd door ir. Kips (links) en Karei Lotsy (rechts). ADVE-RTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Lederen Damesjasjes 98.50 ken, uit geldingsdrang. Aan het winnen van „zijn" club trekt de toeschouwer zich op, als ware die club een deel van hem zelf. Dit publiek is, behalve een kenmerk, ook een probleem voor de moderne sport geworden. De KNVB wenst voetbal aan te grijpen als sociaal-structueel (her-)vormingsmid- del. Daar is veel voor te zeggen, maar door te eenzijdig de nadruk leggen op de pae- dagogische zijde, dreigt voetbal, dat van spel tot sport werd, nu van sport tot een vorm van lichamelijke en geestelijke op voeding te worden, zo argumenteert dr Miermans. Uit de statistische gegevens van het proefschrift kan worden afgeleid, dat voor al na de mobilisatie van de eerste wereld oorlog het aantal voetbalclubs en voetbal lers sterk toenam. De levensduur van een club blijkt overwegend 1 tot en met 5 jaar te zijn. De kans op ontbinding was vroeger groter dan nu en is bij de laag geklasseer de clubs ook groter dan bij hoger geklas- seerden. Sedert 1920 beoefent bijna 50 procent van alle mannelijke sportbeoenaren uitsluitend voetbal. De „élite" werd na 1930 duidelijk door het volk overvleugeld. Nog geen 60 procent van de KNVB-leden is wedstrijd lid. Vooral na de 26-jarige leeftijd neemt de beoefening af, veel sterker dan bij an dere takken van sport. Van de totale man nelijke bevolking tussen 11 en 60 jaar was (in 1947) 9 a 10 procent actief sportbeoefe naar, waarvan 4.8 procent voetballer. Belangstelling Van alle bezoeken aan sportwedstrijden richt 72 procent zich op voetbal. Stimu lansen daarvoor noemt dr. Miermans: top voetbal, verwachte spanning en ten aan zien van de stand op de competitieladder het meespelen van cracks. Het weer speelt een ondergeschikte rol. Het voetbalpubliek is voor 80 procent mannelijk. Ongeveer 40 tot 50 procent van het krantenlezend publiek stelt belang in de sportberichten. De belangstelling van het lezende publiek is minder eenzijdig op voetbal gericht dan van de beoefenaars Interland-voetbalwedstrijden worden door ruim 50 procent van de totale bevolking boven de 17 jaar beluisterd. Tien procent van de leden van de KNVB of wel 1 procent van de totale mannelijke bevolking van 18 jaar en ouder vervult een onbezoldigde functie in de voetbal organisatie. De jonge doctor werd in 1924 in Bever wijk geboren en begon in 1942 de studie in de sociale aardrijkskunde aan de Utrechtse universiteit. Na een onderbre king tengevolge van de Duitse bezetting zette hij zijn studie voort aan de universi teit van Amsterdam, waar hij in 1950 het doctoraalexamen aflegde. Sedert vijf jaar is hij leraar in aard rijkskunde aan het St. Ignatiuscollege in Amsterdam. De Nederlandse bridge-speler E. Goud smit heeft in Monte Carlo het internationale bridgekampioenschap gewonnen door in een veld van 35 internationale topspelers een totaal aantal van 753 punten te behalen. Zijn prijs bedroeg 300.000 francs. Tweede was de Engelsman Harrison Gray, die 200.000 francs in de wacht sleepte; derde werd de Belg Finkenstein, vierde de Ameri kaan Root, vijfde de Zwitser Beguin en zesde de Frangaise Madame Martin. Iedere deelnemer had in de vijf dagen van het kampioenschap 35 wedstrijden moeten spelen. Anker-kader 47/2 en 71/2 Zoals men weet hebben Duitsland, Neder land en België geen spelers afgevaardigd naar het Europees kampioenschap 71/2 in Barcelona omdat de Spaanse bond eigen machtig en zonder ruggespraak met de andere bonden, de data voor dit tournooi had gewijzigd. Toen het begon waren de na tionale kampioenschappen in Nederland en in België nog niet gespeeld. Hetzelfde bezwaar, eigenmachtig optre den inzake de data, hebben de bonden van de drie genoemde landen met betrekking tot het Europees kampioenschap 47/2 dat door de Spaanse bond vastgesteld is op 10 tot en met 13 April in Granada. Zij hebben beslo ten ook aan dit tournooi niet deel te nemen. Ten einde de spelers in bedoelde kaders niet geheel van internationaal contact ver stoken te laten, overwegen zij thans de mo gelijkheid om nog in de loop van dit seizoen drielanden ontmoetingen 47/2 en 71/2 te organiseren. Van elk land zouden dan twee, eventueel drie spelers in deze tournooien uitkomen. De plannen verkeren echter nog in het beginstadium. DWR versloeg Nereus-reserves In de ontmoeting HaarlemDJK, die gis teravond voor de vierde ronde van de beker- waterpolocompetitie heren in het Sport- fondsenbad in Haarlem werd gespeeld, heeft Haarlem een vyf—een overwinning geboekt en zich daarmede in de vijfde ronde van de afvalcompetitie geplaatst. De Amsterdammers hadden in deze strijd weinig in te brengen tegen de Haarlem verdediging, waarbij Haarlem onder aan voering van Gerrit Bijlsma, de Amsterdamse aanvallers geheel in bedwang hield. In de eerste minuut nam Haarlem met een fraaie boogbal van Paanakker de leiding. Ook het tweede doelpunt kwam van zijn hand en met een doelpunt van Ijzer en een van Paanakker werd het viernul. In de tweede helft van de wedstrijd werd door Van Rijk verkeerd overnemen in de Haarlem-verdediging afgestraft. Nadat en kele Haarlem-aanvallen op niets waren uit gelopen, schoot Paanakker wederom in. Hierna verkreeg DJK een spelersmeerder heid, daar Bijlsma de kant werd opgezonden. DJK maakte echter van de verkregen meer derheid geen gebruik en het bleef bij de stand vijf—een. DWR—Nereus 2 Voor de tweede klasse heren kreeg DWR het Zaandamse Nereus 2 op bezoek. In de eerste helft kwam DWR met tweenul voor door doelpunten van De Bruyn en Wisker. Ook in de tweede helft van de strijd bleef DWR overwegend in de meerderheid. Nadat Gottmer de Nereus-keeper tweemaal had gepasseerd, bracht Wisker de eindstand op vijfnul voor DWR. ADVERTENTIE N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) In een in Parijs onder voorzitterschap van de heer J. Nauwelaerts d'Agé ge houden bestuursvergadering van de Euro pese Judo Unie, aangesloten bij de Inter nationale Judo Unie, is besloten Japan, als land van herkomst van het judo, uit te nodigen in 1956 de eerste wereldkampioen schappen individueel en voor ploegen te organiseren. Men verwacht van Japan een gunstig antwoord, doch er zal uiteraard uitvoerig beraadslaagd moeten worden over de tal rijke kwesties welke met het op touw zet ten van een dergelijk tournooi samenhan gen: het houden van selectiewedstrijden in de verschillende werelddelen, de kosten enz. Wat de Europese kampioenschappen aan gaat, die in December in Parijs zullen plaats vinden, zal in September een be spreking worden gehouden om de regels welke hiervoor zullen geldën, definitief vast te stellen. Opvoering peil Dank zij het nauwe contact met de Kodo Kwan, het gezaghebbende technische judo instituut in Tokio, zal het zeer waarschijn lijk mogelijk zijn enkele hoog gegradueer de instructeurs uit Japan te laten over komen, die hun krachten zullen wijden aan de opvoering van het technisch peil in de aangesloten landen. Momenteel zijn acht tien landen lid van de Europese Judo Unie. Men verwacht echter dat dit aantal groter zal worden aangezien gebleken is dat in Oost-Europa een vrij algemene tendens tot aansluiting bestaat. Aan de vergadering nam het volledige bestuur van de E-J.U. deel, t.w. onze land genoot J. Nauwelaerts d'Agé, president: J. Barnes (Engeland) vice-president; dr. Paul Bonnet-Maury (Frankrijk) secretaris; E. Callier (België) penningmeester en E. Schafer (Duitsland) en Nimphör (Oosten rijk) leden. Zaterdag 26 Maart zullen in het gebouw „Tivoli" in Utrecht de clubkampioenschap pen van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond worden gehouden. Voor de eerste maal heeft de NJJB districtswedstrijden hieraan vooraf laten gaan. De groei van de bond maakte dit noodzakelijk. Het land is nu ver deeld in vier districten: te weten: Noord holland, Zuid-Holland, Midden Nederland en Zuid-Nederland. Ook heeft men dit wed strijdseizoen een scheiding gemaakt in A- afdelingen en B-afdelingen. In de B-afde lingen mogen alleen zij uitkomen die nog geen zwarte band hebben behaald. De eerste en tweede prijswinnaars van de" districtswedstrijden die zich in de Zon dag te houden eindstrijd hebben geplaatst zijn: Noordholland, A-afdeling: 1. JC „Haar lem"; 2. JC „Holland" te Amsterdam. B-afdeling: 1. JC „Alkmaar"; 2. JC „Zui- derbad" te Amsterdam. Zuid-Holland, A-afdeling: 1. JC „De Hof stad" te Den Haag; 2. JC „Leiden". B-afdeling: 1. JC „Rotterdam"; 2. JC „Yu Wa" te Den Haag. Midden Nederland, A-afdeling: 1. JC „Vanderhorst" te Utrecht; 2. JC „Eerste Hilversumse Sportschool". Zuid-Nederland, A-afdeling: 1. JC „PSV" te Eindhoven; 2. JC „Roermond". B-afdeling: 1. JC „Roosendaal"; 2. JC „PSV" te Eindhoven. De Duitse Wielerbond heeft gisteren de negen wielrenners aangewezen die zullen deelnemen aan de Ronde van Nederland. Het Duitse team zal bestaan uit: Preiskeit, Ber ger, Siefert, Liebel, Petry, Donicke, Schulte, Gisldorf en Neumann. Ploegleider zal zijn Paul Oszmella, voor zitter van de sectie beroepsrenners van de Duitse Wielerbond. ADVERTENTIE Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Oom Tripje bekeek Plop's werkstuk. „Aardig!", zei hij. „Kan het rijden?" „Dat zou ik denken!", zei Plop. „Man, met dit ding kan ik harder rijden dan 'n grote auto, dat verzeker ik je!" „Wel, wel", zei Tripje. „Als je 't zo ziet, zou je dat niet denken". „We zullen er 'n ritje mee maken", bood Plop aan. „Dan zul je zelf ondervinden, hoe lekker dat dingetje rijdt!" „En heb je dat helemaal zelf gemaakt?", vroeg oom Tripje. „Jahelemaal alleen!", zei Plop trots. „Kom, stap maar in, dan gaan we!" Oom Tripje keek eerst wel even 'n beetje bedenkelijk, maar hij wou Plop niet teleurstellen. Toen Plop op het voorbankje achter het stuurwiel had plaats genomen, klom hij ook in het wagentje en ging achter Plop zitten. Het was wel 'n beetje nauw, maar het ging. „Nou, daar gaan we dan, let op!", zei Plop. En toen reden ze netjes de deur van de werkplaats uit.... De samenstelling van het Nederlands jeugd- elftal, dat Woensdagavond 23 Maart een oefenwedstrijd speelt op het VVA-terrein in Amsterdam tegen het Amsterdams elftal van tweedeklassers is als volgt: Doel: Schouten (OSV). Achter: Van der Lee (Xerxes) en Kraay (DOS). Midden: Dahrs (Blauw Wit), Wink (SVV) en Van Ham (Zeeburgia). Voor: Kick (Amsterdam), Bosselaar (Fejjenoord), Rutten (Roda Sport), Butter (Ajax) en Moulijn (Xerxes). Reserves: Hentenaar (Unitas), Dinkelberg (Haarlem), Vreeken (Haarlem) en Veen (Ajax). Holland Sport en West Ham United heb ben gisteravond in Londen gelijk gespeeld: nul-nul. De wedstrijd in Upton Park trok slechts 10.600 toeschouwers. Deze vrij slechte opkomst was een gevolg van de omstandigheid dat de televisie de tweede helft van de wedstrijd uitzond. Het was bovendien guur weer. Doelman Landman was in schitterende vorm. Ook de verdediging van de Neder landers was in uitstekende vorm. Beide teams hadden het moeilijk op het keiharde veld. Het plaatsen liet dan ook nogal eens te wensen. De beste veldspeler aan Nederlandse zijde was De Harder, die op het midden-' veld verscheidene snelle aanvallen opzette maar onvoldoende steun kreeg van micf- voor Bijker. De beide Nederlandse half- spelers, Bak en Krist, slaagden er keer op keer in het korte positiespel van West Ham te doorbreken, maar zij bleven te veel in de verdediging teruggetrokken. De twee backs van Holland Sport waren niet steeds trapvast, maar hielden in de tweede helft toen West Ham er alles op zette om de overwinning te behalen goed stand. De kunstlichtwedstrijd was de eerste in dit seizoen, waarin de sterke tweede divi sie club West Ham er niet in slaagde een doelpunt te scoren. De opstellingen waren: West Ham: Taylor, Wright en Cantwell, Malcolm, Allison en O'Farrel, Foan, Ben nett, Sexton, Moore en Musgrove. Holland Sport: Landman, Bouman en Osterholt, Krist, Evers en Bak, Heyster, Schouten, Bijker, Clavan en De Harder. De moeilijkheden, waarover wij Maan dag schreven, zijn voorlopig, maar slechts ten dele, opgelost. De spelers zullen hun contracten niet verbreken. In een in Stockholm gehouden perscon ferentie zijn mededelingen verstrekt over de Europese athletiek-kampioenschappen, de wereldkampioenschappen voetbal en de wereldkampioenschappen gymnastiek, die alle in 1958 in Zweden zullen worden ge houden. Namens de voetbalbond werd er op ge wezen, dat Zweden niet over dezelfde or ganisatorische mogelijkheden beschikt als Zwitserland, want er zijn geen grote sta dions. De wedstrijden zullen over het hele land verdeeld moeten worden en wellicht zal het ook nog nodig zijn Kopenhagen in te schakelen. Er zullen geen wedstrijden gespeeld worden op terreinen met een ac commodatie voor minder dan 15.000 toe schouwers. Voor de belangrijkste ontmoe tingen wordt uiteraard een veel grotere capaciteit verlangd. Het stadion in Göte- borg, dat in Zweden bovenaan staat, kan 50.000 toeschouwers bergen en dat in Het damesteam van de afdeling Haarlem heeft gisteravond in IJmuiden-Oost door een overwinning op het team van Den Helder beslag gelegd op het afdelingen kampioen schap van District VII (Noordholland). De Haarlemse dames behaalden dit resultaat ongeslagen met twee punten voorsprong op de afdeling Alkmaar. Gisteravond werden gespeeld IJmond Den Helder en HaarlemDen Helder. De Haarlemse dames hadden aan twee, sets ge noeg om hmet primitief spelende Den Helder te kloppen: 15—4 en 1510. Ook de Haar lemse heren hadden aanvankelijk weinig moeite met hun Helderse tegenstanders: 157. Dit gaf de Haarlemmers aanleiding om het wat minder serieus te doen met het gevolg, dat de tweede game verloren ging: 1513. Aangemoedigd door dit resultaat werkten de spelers uit Den Helder nog har der en blokten goed af, met een oneervolle nederlaag moesten de Haarlemmers dan ook huiswaarts keren: 1512, De Haarlemmers, met uitzondering van Visser en Boukes, probeerden show te spe len, maar waren hiertoe niet in staat. Door deze nederlaag is het noodzakelijk om een beslissingswedstrijd te spelen tussen de af delingen Haarlem en Alkmaar. De jonge afdeling IJmond klopte zowel bij de dames als heren Den Helder. De uitslagen van de draverijen in Hilver sum luidden: Diamant-prijs (1980 meter): 1. Tira 1.36.1; 2. Sir Kerrigan 1.35.3; 3. Willem Mars 1.36.1. W. f 1,10, PI. f 1,10; f 1,20, Gek. fl,90, Cov. f 1.90. Amethyst-prijs (1980 meter): 1. Roulette Hanover 1.32.9; 2. Siera Hanover 1.36.2; 3. Quick Band 1.37.0. W. f2.10, PL f2, f2,30, Gek. f4,80, Cov. f5,60. Saffier-prijs (1980 meter); 1. Nuni Brewer 1.29.8; 2. Persimmon 1.30.8; 3. Quality Hol- landia 1.30.4. W. f2,30, PI. f 1,10, f 1,50, f 1,10, Gek. f6,40, Cov. f 5,70. Topass-prijs (2340 meter): 1. Pearl Spencer 1.28.2; 2. Prinses Zora 1.29.7; 3. Playsier 1.29.4. W. f 1,70, PI. f 1,10, f 1.10, Gek. f2,60, Cov. f3,20. Aquamarijn-prijs (1900 meter), eerste serie: 1. Roi d'Or 1.29.1; 2. Peter Chestnut 1.30.4; 3. Peter Bond 1.30.4. W. f 1,30, PI. f 1,50, f5,90, Gek. f9,60, Cov. f7,80. Tweede serie: 1. Paul Spencer 1.29.o; 2. Peter Scott 1.29.7; 3. Rose Axworthy 1.30.7. W. f3,20, PI. f 1,70, f2,40, Gek. f5,80, Cov. f 3,30. Finale: 1. Roi d' Or 1.28.9; 2. Rose Axworthy G 1.20.3; 3. Peter Chestnut 1.29.4. W. f 1,50, PI. f 1,20, f2,40, f4,—, Gek. f7,.80, Cov. f6.—. De totale omzet bedroeg f 52.517. Na de vorige mededeling over de deel neming aan de Gymnaiuventa, het inter nationale jeugdgymnastiekfestival, dat van 5 tot en met 9 Juli in Rotterdam wordt gehouden, hebben zich opnieuw enkele landen aangemeld. Het aantal deelnemen de landen is daardoor gestegen tot elf, te weten België, Duitsland, Egypte, Engeland, Frankrijk, Joegoslavië, Nederland, Oosten rijk, Portugal, Saarland en Zweden. ADVERTENTIE Kopenhagen 55.000. De Zweedse bond is van plan de 16 ploe- klas- gen, die zich uit de voorwedstrijden sificeren, in te delen in vier groepen van vier. In elke groep zal een halve compe titie worden gespeeld. De nummers 1 en 2 van elke groep, dus acht ploegen in totaal, komen in de eindronde, waarin gespeeld zal worden volgens het bekersysteem. De wereldkampioenschappen gymnastiek zullen m de eerste week van Augustus in Stockholm worden gehouden. Men rekent op deelneming van 25 landen. Wat de Europese athletiek-kampioen- schappen aangaat werd meegedeeld dat grootse plannen tot vergroting en verbete ring van het stadion in Stockholm worden ontworpen. Vernieuwing van de sintelbaan en installatie van een apparaat voor elec- trische tijdopneming staan op het program. HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Groningen. Candidaatsexamen sociale aardrijkskunde: S. Zijlstra, Groningen. Can- didaatsxamen economische wetenschappen: N. J. Krever, Groningen. Doctoraal examen wis- en natuurkunde (biologie): P. R. Wiep- kema, Ruhrort (D.), cum laude; idem schei kunde: H. S. Altenburg, Groningen. Candi daatsexamen wis- en natuurkunde: L. M. Schoonhoven, Den Haag, C. Brenninkmeijer, Lichtenvoorde; J. H. O. Vink, Eelde. Wageningen. Ir. J. C. F. M. Haans uit Ben- nekom is bevorderd tot doctor in de Land bouwkunde, na verdediging van een proef schrift getiteld: „De bodemgesteldheid van de Haarlemmermeer". Als promotor fun geerde professor dr. ir. C. H. Edelman, hoog leraar in de mineralogie, de petrologie, de geologie en de agrogeologie. (vertaald uit het Engels) 48) Ze antwoordde niet dadelijk. Met een gefronst voorhoofd stond ze voor zich uit te kijken. Opeens liep ze op het bed toe en lichtte het hoofdkussen op. Met een kreet van triomf haalde ze iets te voorschijn. Het was een klein kanten zakdoekje ',Ziet U die keurig geborduurde J in de hoek, inspecteur Frensham?" vroeg ze ademloos. „Dit is heel belangrijk! Ze heb ben ons natuurlijk horen bellen en het meisje met grote snelheid uit deze kamer gebracht. Maar we weten nu, dat ze hier in huis moet zijn! We moeten haar alleen zien te vinden Ze hadden het hele huis doorzocht en waren thans weer terug in de zitkamer, waar Fortescue nog in dezelfde diepe fauteuil zat, met een tijdschrift op de knieën. Toen ze het vertrek weer binnen kwamen merkte hij enigszins honend op: „Ik zal U niet vragen, of U het meisje hebt gevonden, aangezien het nu eenmaal on mogelijk is iets te vinden, dat niet aanwe zig isMaar ik mag zeker wel aan nemen, dat U en juffrouw Wrayne mij thans Uw verontschuldigingen zult aanbieden voor het feit, dat U onder dergelijk be spottelijk voorwendsel mijn huis bent bin nengedrongen. Als U zich behoorlijk ver ontschuldigt, ben ik misschien bereid hier verder geen werk van te maken. Hoewel dat méér is dan U eigenlijk ver dient". Frensham antwoordde niet. Hij voelde zich verslagen. Met een wanhopige blik keek hij in de richting van Daphne. Ze leunde tegen de vensterbank en keek naar de grond. Opeens maakte ze een beweging van schrik. „Oh, daar is een grote zwarte tor, en ik haat torren", riep ze uit, en voordat iemand besefte, wat er gebeurde, was ze naar voren gesprongen en had de zware schaapsvacht opgetild, die vóór de stoel, waarin Fortescue zat, op de grond lag. En onmiddellijk zag Frensham, dat uit het grote vaste tapijt, dat ogenschijnlijk de héle vloer van de kamer bedekte, op die plaats een stuk was weggesneden De schaapsvacht bedekte een stuk ruwe plankenvloer, dat thans duidelijk zicht baar was. Het drong onmiddellijk tot Frensham door, wat dit betekende Het waren flitsende indrukken. Hij zag ook hoe Fortescue zijn hand in de zak van zijn colbert stak, maar op hetzelfde moment hield Daphne hem haar revolver voor. En in de doodse stilte, die hierop volgde, zei ze langzaam en nadrukkelijk: „Beweegt U zich niet, het spel is uit.... juffrouw Deirdre Mentonleigh!" „Allemensen, bedoelt U dathijgde Frensham in uiterste verbazing. Hij maak te zijn zin niet af, hij was volkomen in de war. Daphne glimlachte en hield de kleine revolver vast in haar hand geklemd. „Kijk dat gezicht eens goed aan", zei ze „Is het niet duidelijk? Maar de vermom ming is héél knap en ik heb er lang over gedaan om hier achter te komen! Er is hier een luik, inspecteur, en daaronder zult U Jeanne Fortress vinden!" De jonge vrouw in de stoel lachte laat dunkend. „Goed, U wint juffrouw Wrayne! Ik wou dat mijn mensen U die dag hadden neergeschoten! Maar heus ik weet, wanneer ik geslagen ben. U kunt dat wapen gerust wegbergen. Toen Daphne aanstalten maakte om haar wapen te laten zakken, kwam in een flits de hand van de jonge vrouw tegenover haar uit de jaszak te voorschijn. Maar Daphne was haar te snel af en met een kreet van pijn liet Deirdre Mentonleigh haar wapen op de grond vallen. Een ogen blik later had Frensham de handboeien om haar polsen bevestigd. Hijgend en met een van woede ver wrongen gezicht stortte ze thans een stroom van scheldwoorden uit over Daph ne, die het luik had opengemaakt en het zich daaronder bevindende trapje begon af te dalen. En enkele ogenblikken later kwam ze weer omhoog met achter zich een aardig donkerharig meisje dat met een bleek verschrikt gezichtje van de een naar de ander keek. „Ik vond haar met een prop in de mond en aan handen en voeten gebonden, In specteur", zei Daphne, „doch ze verklaart, dat ze tót onze komst precies even goed behandeld werd als de andere slachtoffers. Zonder pruik, bijgewerkte neus en snor, ziet U daar vóór U, Deirdre Mentonleigh, wier voogd ik met het bezit van een der gelijke pupil mijn oprechte deelneming betuig". Opnieuw kwam er een stortvloed van scheldwoorden uit de mond van de ver slagen jonge vrouw. Frensham onderbrak haar. „Deirdre Mentonleigh, alias Robert Fortescue, alias Maud Fortescue", zei hij op plechtige toon, „ik beschuldig U van het ontvoeren van Jeanne Fortress en van het vragen van een losgeld van 5000 Pond aan haar vader, Generaal Charles Fortress, onder zeer ern stige dreigementen. Denkt U er aan, dat alles wat U verder zegt van belang kan' zijn, wanneer Uw zaak voorkomt...." Ze hadden, zoals gebruikelijk na afloop van een zaak, met zijn vijven gegeten in de kleine flat op Soho Square. Er waren toespraken geweest en toen ze aan de koffie toe kwamen, keken de vier mannen Daphne vol verwachting aan. Als gebrui kelijk zou ze hun thans de details geven, welke tot haar uiteindelijke succes had den geleid. Ditmaal aarzelde ze echter om te beginnen en er was een frons op haar voorhoofd. „Ik zal deze zaak nooit hele maal als een écht succes kunnen zien. Ik blijf me er een verwijt van maken, dat door mijn niet-attent-zijn Seymour Went- worth de dood vondIk zal mezelf dat nooit vergeven! O, ik weet, wat jullie alle maal zult zeggen.weerde ze Everest af, die protesteerde maar ik had het nu eenmaal moeten voorzien, als ik werkelijk zo intelligent ben als iedereen me be schrijft. Ook was het een grote fout om zó lang de professor te verdenken. Ik hield hem tot vrijwel het laatste moment voor de hoofdschuldige.... En ik vond Deirdre Mentonleigh een heel aardig meisje, toen ze me kwam opzoeken. Ze keek haar vier medewerkers met een glimlach aan. „Als ik me in de toekomst soms nog eens te veel gaan verbeelden, noem dan alleen maar de naam Deirdre Mentonleigh, dan kruip ik onmiddellijk in mijn schulp!" Het was even doodstil in de kamer. De vier mannen wisten maar al te goed, welk prachtig werk ze gedaan had, ook al had ze fouten gemaakt. „De Zwarte Spin" was dan toch maar gepakt dank zij haar in telligent speuren. Om het gesprek een luchtiger wending te geven, merkte Williamson lachend op: „Ik zal je helaas 12 paar nylons moeten geven!" Ze lachten thans allen, „We zijn allemaal erg tevreden, ook al is Daphne het dan niet", zei Sylvester. „Hoe kwam je toch op het idee, Daph?" drong de advocaat aan. „We branden van nieuwsgierigheid om dat te horen". „Dat is geen gemakkelijke vraag om te beantwoorden, Martin", zei ze, voorzichtig haar woorden kiezend. „Het flitste als het ware opeens door me heen. We spraken gezamenlijk over die flat van Fortescue, die jij en Hugh doorzocht hadden, en ik stond voor de puzzle, dat jullie daar maar één soort vingerafdrukken had gevonden, terwijl je er twee had moéten vinden, na melijk die van Maud Fortescue en die van haar broer! Eén gevolgtrekking was, dat die broer aldoor handschoenen gedragen zou hebben, maar ik vond dat niet aanvaardbaar. En waarom was hij plosteling komen opdagen, terwijl we tevoren nooit van hem hadden gehoord? Hij moest tot zijn hals in deze zaak zitten, want hij was regelrecht van het huis van de professor naar „The Old Cottage" gereden en vervolgens vandaar naar de flat van die mysterieuze zuster. Die zuster was precies op het goede mo ment verdwenen om hem haar flat te laten gebruikenEn die zuster had ons op zeer handige wijze tegengewerkt, toen wij die grote zwarte auto achtervolgden. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6