Uitgaan in Haarlem Haarlemmer hartelijk ingehuldigd als burgemeester van 's Gravendeel amhlt Agenda voor Haarlem RUCKLE YC Vijftig jaar geleden ■Hoe is het ontstaan?- 'T SILVER STOEPKE 3 Zwitserland levert Roemenen niet uit Viermogendheden-gesprek in het najaar? Hond veroorzaakte motorongeluk Verdachten van Hoogkerk diefstallen voor rechter Dit woord: BEN JE ZESTIG? Vl De Urk 69 raakte op drift en werd geborgen Goudse melksaneerders vrijgesproken Burgervervoer in legerwagens Kerkelijk Nieuws Zes maanden wegens doodslag Zilveren jubileum van G. Nieuwenhuijsen Uit Haarlems Dagblad van 25 Maart 1905 VRIJDAG 25 MAART 1955 ADVERTENTIE MET VEEL VLAGGEN, met klare kinderzang en met de gebruikelijke rij sprekers heeft 's-Gravendeel zijn nieuwe burgemeester, de Haarlemmer mr. C. Jansen Verplank e, begroet. Om kwart over een Donderdagmiddag stond het dagelijks bestuur der gemeente aangetreden bij de grens van de gemeente, waar het mr. Ver- planke en zijn aanstaande echtgenote, mej. dra. T. A. Cnossen, officieel ontving. Nog geen tien minuten later klonk uit honderden kinderkelen het Wilhelmus, gevolgd door een voor deze gelegenheid gemaakt welkomstlied, dat tevens de schoonheid van het vlasdorp aan de Dordtse Kil bezong. Het was een alleraardigst, een ontroerend gezicht zelfs, al die kinderen zo spontaan te zien zingen, hun oranje strikken flappe rend in de stevige wind. De zevenjarige Thea Verkerk bood mejuffrouw Cnossen na de zanghulde een ruiker rode anjers aan en daarna kon mr. Verplanke met een wel gemeend „Ik dank jullie allen heel hartelijk" zich voor het eerst tot zijn gemeente naren, die in drommen naar het gemeentehuis waren gekomen, wenden. Voor de buitengewone raadszitting, waar in de installatie zou geschieden, bestond buitengewoon grote en hoge belangstel ling. Zo waren daar de burgemeester van 's Gravenhage mr. H. Schokking en vier zijner wethouders alsmede de gemeente secretaris, de chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin, mr. J. A. N. Dinger, de burgemeesters uit talrijke om liggende gemeenten, vertegenwoordigers van anti-revolutionnaire instellingen en organisaties, het hoofd van de B.B. de ko lonel b.d. J. Termaten en talrijke plaatse lijke autoriteiten. En natuurlijk waren de wederzijdse ouders de ereplaatsen toebe deeld. In zijn installatie-rede heeft mr. Ver planke zijn vaste wil tot hechte samen werking met de raad en de gehele bevol king tot uitdrukking gebracht. „Ik hoop mij steeds voor ogen te stellen, dat niet ik, maar de raad aan het hoofd der gemeente staat. Ik zal er steeds naar streven niet te regeren over u, nog minder zonder u, doch te allen tijde met u". En voorts: „Ik hoop niet, dat de raads leden de levensbeschouwelijke verschillen zullen verdoezelen; een beginselvast poli tiek tegenstander is mij liever dan een niet meelevende medestander". Sprekende over zijn taak in 's-Graven deel zei mr. Verplanke, dat verbetering van de gemeentelijke financiële positie het meest urgent is. Hij kon er aan toevoegen, dat over een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds dezer dagen verheugende mededelingen zijn te verwachten. Uit de begroetingstoespraak van de loco burgemeester, de heer C. van der Lin den, bleek dat de nieuwe burgemeester een gevarieerd en uitgebreid werkpro gramma ten uitvoer kan gaan brengen: stichting van een dorpshuis en een zwem bad, rioolzuiveringsinstallatie, krotoprui ming en woningbouw, een vaste oever verbinding over de Kil met buurman Dor drecht en de demping van de 's-Graven- deelse haven. Na de sluiting van de buitengewone raadszitting hebben tal van sprekers, o.a. de burgemeester van Den Haag, het woord gevoerd. Mr. Schokking had veel waar dering voor de wijze, waarop mr. Ver planke gedurende de vijf maanden in feite als adjunct-gemeentesecretaris zijn werk in Den Haag had verricht. Grote verwachtingen zei dr. A. A. L. Rutgers, die het bestuur van de Dr. Kuyperstichting vertegenwoordigde, te hebben van de nieuwe burgemeester. „Ge lukkig de gemeente die hem als burger vader krijgt." Van de vele sprekers noemen wij ten slotte nog mr. K. Groen, directeur van de Dr. Kuyperstichting, het tweede Ka merlid ds. C. van der Zaal, ds. J. H. V e 1 e m a namens de Christelijk Gerefor- ADVERTENTIE BERN (United Press). Zwitserland heeft de tekst gepubliceerd van een nieuwe nota aan de Roemeense regering over de recente overval van de Roemeense legatie. De nieuwe nota, gisteren overhandigd aan de Roemeense zaakgelastigde, Eneric Stof fel, houdt in: Zwitserland zal de anti-com munistische plegers van de overval niet uitleveren maar berechten als overtreders van Zwitserse wetten. Zwitserland ver werpt de Roemeense bewering dat de Zwitserse autoriteiten als gevolg van on achtzaamheid ten minste ten dele verant woordelijk voor het incident zijn. De over val, aldus de nota. kwam geheel onver wacht. Had de Roemeense legatie voor de overval politiebescherming gevraagd, aldus de nota, dan zou die bescherming zeker zijn verleend. LONDEN (United Press) Een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard dat de regering met instemming de verklaringen van president Eisenhower over een Vier- mogendheden-conferentie heeft begroet. Overigens wees de woordvoerder op een verklaring die sir Anthony Eden eerder deze maand heeft afgelegd en waarin hij zeide dat Engeland bereid en verlangend was de besprekingen te bevorderen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken liet er echter geen twijfel aan bestaan dat uitgebreide voorbereidingen nodig zouden zijn alvorens een conferentie kan worden gehouden. Daarom wilde men niet specu leren over de datum waarop een bijeen komst der Grote Vier mogelijk zal worden. In bevoegde kringengelooft men echter dat dit in de late zomer of in de herfst het ge val zal zijn. Gisteravond omstreeks 8 uur rende bij Santpoort een herdershond de Rijksweg HaarlemVelsen op tegen het voorwiel van een passerende motor aan. De berijder, de metselaar H. de H. uit'Haarlem, werd van zijn voertuig geslingerd en bleef ge wond op de weg liggen. Een achteropkomende automobilist zag de motor niet zo gauw en sleurde hem een eind mee, waardoor de machine geheel vernield werd en ook de auto schade op liep. De hond was zo deerlijk verminkt, dat een politieman het dier een genade schot moest geven. Voor de Groningse rechtbank hebben Don derdagmorgen en Donderdagmiddag in een zeer langdurige zitting terecht gestaan drie ingezetenen van Hoogkerk: de 33-jarige bouwvakarbeider J. D., de 43-jarige koop man H. van D.. en de 34-jarige timmerman W. van P. Het drietal had zich schuldig gemaakt aan een groot aantal diefstallen en inbraken in Hoogkerk en omgeving, waarbij oude metalen, lood, een paar hon derd zakken en twintig balen amandelen buit gemaakt werden. Tegen J. D., die al zes veroordelingen achter de rug heeft, eiste de officier van justitie twee jaar en vier maanden ge vangenisstraf met aftrek. Eenzelfde straf werd tegen Van D., die al twee en twintig maal veroordeeld is, geëist en tegen Van P., die al zeven maal terecht had gestaan, twee jaar met aftrek. Van P. had de amandelen gestolen in betrekkelijk kleine hoeveelheden. Hij gaf ze aan de 22-jarige bakkersknecht A. H. uit Hoogkerk, die ze verkocht aan bakkers in Groningen. Tegen A. H. werd tien maanden met af trek geëist. Tegen de bakkers, die zich daarna moesten verantwoorden, werden geldboetes geëist van om en bij f 250. Uitspraak in deze zaak volgt over veer tien dagen. Men heeft altijd gedacht dat de vraag: ben je zestig? voor: ben je mal, haar oorsprong vond in de gedachte dat de zintuigen van zestigjarigen beginnen te verzwakken en dat ook het verstand achteruit gaat. Zoals het oude versje zegt: En komt men tot de vijftigh treden. Dan staet men op de hooghste trap; En 't sestigh daelt al na beneden, Dan worden sin en krachten slap, 't Gehoor verdooft, de oogen stralen Dat eertijds rees moet dan weer dalen. Merkwaardig blijft evenwel dat men dialectisch ook zegt: ben je bezestigd, evenals: ben je besuikerd en tal van grovere termen. Vandaar de opvatting dat men van het Hebreeuwse schechet: hij slachtte, moet uitgaan. Zoals van schachat: gesjochten, zo is van schechet, uitgesproken sjechet, gesjechtigd afge leid. Ben je gesjechtigd kon door de bij gedachte aan het telwoord gemakkelijk: ben je zestig? worden. Volkomen ana loog is de vraag: ben je getikt? ADVERTENTIE Ift'É ®eschermf tegen besmetting In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten De nieuwe burgemeester van 's Gravendeel, mr. C. Jansen Verplanke uit Haarlem, maakt zyn joyeuse entrée temidden van zijn gemeentenaren. Links zijn aanstaande echtgenote, mejuffrouw dra T. A. Cnossen, rechts van de nieuwe burgemeester HAARLEM HOI VRIJDAG 25 MAART Vleeshal: Opening boekenweek, m. m. v. Maurice Roelants. Joost Noydens en Hélène Ludolph, 8 uur, Wilhelminastraat 22: Vereni ging van Spiritisten „Het Licht", 8.15 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het dodendal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Wij zoeken millionnairs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Les enfants du Para dis", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wij zondaren", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „BerlijnOost-zóne!", 18 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 26 MAART Stadsschouwburg: „De repetitie", Neder landse Comedie, 8 uur. Palace: „Désirée", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het doden dal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Wij zoeken millionnairs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Minderjarig meisje vermist", 18 jaar. 23.30 uur. Studio: „Les enfants du Paradis", 18 jaar. 2 en 8 uur. Luxor: „De woestijn leeft", telle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Odyssee", 14 jaar,, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wij zondaren", 14 juar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..IJsco- toeristen". alle leeft., 2.30 uur; „Berlijn.... OosUóne!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. de gemeente-secretaris, de meerde jeugdorganisaties en de heer D. W. M i 1 o, voorzitter van de Gereformeerde Organistenvereniging. Wethouder W. C. B a k k e r wenste stad genoot mr. Verplanke namens Haarlem geluk. „U hebt zin voor humor, u hebt een sprankelende geest en u bent soepel, zei de heer Bakker, en daarom zult ge het juiste evenwicht weten te vinden." Vele Haarlemse vrienden woonden de installatie bij en onder hen waren afge vaardigden van de beide kerkeraden van de Christelijk Gereformeerde kerk te Haarlem. De „Urk 69", die op de Haaksgronden is gestrand en waar de „Dorus Rijkers" de vier bemanningsleden van boord had ge haald, is Donderdagmiddag onbemand op drift geraakt en afgedreven. De sleepboot „Nestor', die in de haven van Nieuwediep lag, is daarop uitgevaren en heeft in het Molengat de botter kunnen opvangen en vastmaken. Met het scheepje op sleeptouw is de sleepboot om 6 uur de haven van Nieuwediep binnengelopen. Schipper Kramer van de „Urk 69" (die vader is van 17 kinderen) was toen reeds naar Urk vertrokken, daar zijn schip als verloren was opgegeven. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen voorzitter, secretaris en penningmeester van de Ver eniging van Gezamenlijke Goudse Melk handelaren, bij welke vereniging de meeste melkslijters uit Gouda zijn aan gesloten. Zij hadden het vorig jaar een bedrijfsregeling getroffen, die neerkwam op een sanering van de handel in melk, waaraan ook thans nog de hand wordt gehouden. Hun was ten laste gelegd dat zij gehan deld hadden in strijd met het besluit Schorsing Bedrijfsregelingen van de mi nister van Economische Zaken, dat op 6 Juni 1954 wat ingegaan. De officier van justitie had tegen ieder een geldboete van f 100.geëist en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een week met twee jaar proeftijd. De rechtbank sprak de verdachten vrij. Met name achtte de rechtbank niet be wezen, dat zij andere melkslijters te Gou da rechtens of economisch in hun vrijheid hebben beperkt ten aanzien van datgene wat onder de bedrijfsregeling viel. Er is niet komen vast te staan, dat indien een der slijters zijn standpunt zou hebben ge wijzigd en de regeling, die later vrijwillig werd voortgezet, niet meer zou hebben uitgevoerd, sancties tegen hem zouden zijn ondernomen, evenmin dat een der slijters zich door vrees voor mogelijke sancties zou hebben laten leiden tot vrijwillige na koming van de regeling. De minister van Oorlog en van Marine heeft bepaald, dat het opnemen en ver voeren van burgers in militaire motorrij tuigen verboden is. Op deze regel kan uit zondering worden gemaakt, indien het noodzakelijk is burgers te vervoeren in het belang van de dienst. De bestuurder van het motorrijtuig moet dan voorzien zijn van een verklaring. Aan het burgerpersoneel, werkzaam bij diensten en in magazijnen ressorterende onder de chef van de generale staf, de chef van de luchtmachtstaf, de basiscomma ■>- dant, de Nederlandse territoriale bevel hebber ,de directeur materieel landmacht, de directeur materieel luchtmacht en de directeur gebouwen, werken en terreinen, dat uit hoofde van de opgedragen werk zaamheden veelvuldig van de bij deze dienst of dat magazijn ingedeelde militaire motorrijtuigen gebruik maakt, kan een verklaring worden afgegeven met een maximale geldigheidsduur van een jaar. heer J. van der Linden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ammerstol (toez.) H. W. Colstee, cand. te Winterswijk. Beroepen te Leeuwarden: Ph. Loggers te Nigtevecht (Fr.). Bedankt voor Katwijk aan Zee (vac. P. Pras) H. J. S. Kalf te Bennebroek. Benoemd tot hulpprediker te Hillegers- berg: G. v. Noordennen, zendingsprea. woonachtig te Schiedam. Geref. Kerken Beroepen te Domburg-Westkapelle: P. M. Brouwer, cand. te Bussum. Te Vollen- hove: A. v. d. Kooy, cand. te Amsterdam. Te Zeist (4e pred.pl.): W. v. d. Linden te Rotterdam-Kralingen. Aangenomen naar Sorong (Nw. Guinea): P. B. Suurmond te Makkum. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Benoemd tot geestelijk verzorger voor zeevarenden (met standplaats Hamburg): J. J. v. d. Hoek te Den Ham. TONEEL EN DANS Zaterdag 26 Maart. Stadsschouwburg. 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt onder regie van Fons Rademakers „De repetitie" van Jean Anouilh. Met Mary Dresselhuys, Ellen Vogel, Guus Hermus. Ko van Dijk, Ton Lutz en anderen. Décor: Friso Wie- gersma. Zondag 27 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „De repetitie" van Jean Anouilh door de Nederlandse Comedie. Voor bijzonderheden: zie Zaterdag 26 Maart. Vrijdag 1 April, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Lessen in laster" van R. B. Sheridan in de ver taling van Victor E. van Vriesland. Regie: Johan de Meester. Met Mien Duymaer van Twist, Mimi Boesnach. Winnifred Bos boom, Kitty Janssen, Joan Remmelts, Han Bentz van den Berg. Guus Oster en Louis van Gasteren. Costuums: mevrouw A. Ro land Holstde Meester. MUZIEK Vrijdag 25 Maart, Concertgebouw, 20 uur: Het Symphonie-orkest „Haerlem" voert onder leiding van Marinus Adam uit de ouverture „Anacréon" van Cherubini, de Serenade voor strijkorkest van Elgar. het Pianoconcert in G van Felix Mendels- son Bartholdy en de Eerste Symphonie van Niels W. Gade. Soliste is Helène Hubbe- ling, piano. Maandag 28 Maart, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk, door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.30—12.30 uur. ADVERTENTIE Mannen aie „gezien" zijn prefereren BRYLCREEM Iedereen ziet er graag wel verzorgd uit. Daarom wordt Brylcreem door meer man nen gebruikt dan enige andere hairdressing ter wereld. Neem de proef en zie zelf hoe prachtig glan zend en hoe keurig „in vorm" L'w haar de hele dag blijft. Masseer elke dag met Brylcreem - de heilzame bestand delen houden Uw hoofdhuid fris en vrtj van roos. Geen d roog, stug haar meer! werelds meest verkochte hairdressing County Laboratories Ltd., 8tanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren de 42-jarige veenarbeider J. T. W. te Nieuw-Dordrecht wegens dood slag gepleegd te Nieuw-Amsterdam veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf en daarna ter beschikking stelling van de regering. In hoger beroepbehandeling vor derde de procureur-generaal ontslag van rechtsvervolging. Hij achtte W. minder toe rekeningsvatbaar. W. werd er van beschul digd op 6 Mei 1954 zijn collega J. B. zonder enig motief enige malen met een mes te hebben gestoken. Aan de gevolgen hiervan is B. spoedig overleden. ADVERTENTIE ■L/ SPECIAAL U KINDER HOESTSIROOP BEVAT VITAMINE C HEERLIJK EN FANTASTISCH GOED Woensdagmiddag heeft de heer G. Nieu wenhuijsen, directeur van de „Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren," in restaurant „Boslust" te 's Gravenhage een receptie gehouden ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar bij de georganiseerde dierenbescherming werkzaam is. Vooraf was de jubilaris in intieme kring gehuldigd door het hoofdbestuur van genoemde ver eniging, waarbij hem onder meer een boek en een zilveren asbak waren aangeboden. Bij het begin van de ontvangst zeide de voorzitter der Nederlandse Vereniging, dr. mr. W. Hugenholtz, dat de jubilaris een dierenbeschermer „par excellence" is. Hij roemde voorts diens spreekwoordelijk ge worden werklust en wervingskracht voor de vereniging. „Gij weet de ongevoeligen te raken," aldus spreker, die memoreerde dat de vereniging in de loop der jaren van 5000 tot 70.000 leden is gestegen. Dr. Hu genholtz zeide dat de heer Nieuwenhuijsen de dierenbescherming tot een volksbe weging had gemaakt en dat de thans bij de Tweede Kamer ingediende Dierenwet aan 75 percent van de verlangens der vereni- tegemoet komt. Maandag 28 Maart, Krelagehuls, 20 uur: In de Scheidsgerechtzaal voert „Die Haer- lemsche Musyckcamer" werken uit van Handel, Stamitz. J. S. Bach, Albinoni, Bla- vet en Mozart. Solist is Frans Vester. Dinsdag 29 Maart. Concertgebouw, 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Toon Verhey zijn laatste concert in de serie D met solisti sche medewerking van de violist Tibor Varga. Het programma bevat de volgende werken: Achtste Symphonie. Rondo van Schubert, het Vioolconcert van Paganini en de ouverture „Die Fledermaus" van Strauss. Dinsdag 29 Maart, gebouw St. Bavo, 19 uur: Plaatselijke ronde van de tweede jeugd- wdestrijd in pianospel onder auspiciën van de Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren en -Fabrikanten. 'Voensdag 30 Maart, tuinzaal Concertgebouw. 20 uur: De pianist Henk Bijvanck speelt werken van Beethoven, Debussy, Chopin, Ravel en Schubert. Woensdag 30 Maart, Mlnervatheater, 20.15 uur: Jazz-competitie-avond, georganiseerd door de AVRO. Donderdag 31 Maart, Concertgebouw. 20 uur: Concert door het Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van Bernard Verboom, met medewerking van het Haagse Matrozenkoor onder leiding van Theo van Elferen. De pianobegeleiding berust bij mejuffrouw Berthe Davelaar. Vrijdag 25 Maart, Vleeshal, 20 uur: Vlaamse avond ter opening van de Boekenweek 1955. Na een toespraak van wethouder D. J. A. Geluk houdt Maurice Roelants een inleiding over „Spotvogels in de recente Vlaamse literatuur". Joost Noydens r raagt voor uit het werk van Vlaamse schrij vers. Mevrouw Hélène Ludolph zingt Vlaamse liederen, getoonzet door Vlaamse componisten. De begeleiding berust bij Albert de Klerk. Vrijdag 1 April. Concertgebouw, 20 uur: Laatste concert van de serie V voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van Toon Verhey met solisti sche medewerking van de pianist Daniel Wayenberg. Uitgevoerd worden de Ouver ture ..Cyrano de Bergerac" van Wagenaar, het Pianoconcert -an Grieg en de Sym phonie van César Franck. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 28 Maart, Frans Halsmuseum, 20 'uur: Laatste van drie voordrachten met lichtbeelden over „Vijf eeuwen schilder kunst in de Nederlanden". (Ingang .Clein Heiligland». Woensdag 30 Maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Laatste van twee piano-avonden met toelichting over „Debussy en Ravel als klaviercomponisten", door Willem An- driessen. (Ingang Klein Heiligland). DIVERSEN Vrijdag 25 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" houdt mevrouw dr. Sis Heyster een voordracht over „De betekenis van de intelligentie voor school en leven". Zaterdag 26 Maart. Lidotheater, 23.30 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Min derjarig meisje vermist", met Trevor Ho ward en Jean Simmons. Zondag 27 Maart, Lidotheater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van Charlie Chaplins „Grote parade". Zondag 27 Maart, Rembrandttheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de films „Dombo" en „De Bevervallei". Zondag 27 Maart, Studiotheater. 11 uur: Bij zondere voorstelling van de operafilm „Rigoletto". Maandag 28 Maart, Vleeshal. 20 uur: „Steek spel der welsprekendheid" onder leiding van Godfried Bomans ter gelegenheid van de Boekenweek 1955. onder auspiciën van de Sociëteit „Teisterbant". Maandag 28 Maart. Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van het „Alge meen Nederlands Verbond" houdt ir. K. F. Valken een lezing met lichtbeelden over het deltaplan. Maandag 28 Maart, Parochiehuls Sint Jan, Teylerplein, 20 uur: Tijdens de openbare vergadering van het Wijkcomité Haarlem- Oost houdt de heer L. Adriaanse een in leiding met kleurendia's over plantsoen- aanleg en hetgeen daarmee samenhangt. Dinsdag 29 Maart, Vleeshal, 20 uur: Forum avond ter gelegenheid van de Boekenweek 1955 onder auspiciën van de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek. In het forum hebben zitting mevrouw Veen. mejuffrouw L. Margry en de heren Godfried Bomans, Barend Rijdes en A. van Domburg. Voor zitter is de heer H. W. M. van Run. Dinsdag 29 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: „Nieuw Leven" speelt onder regie van Carl Veerhoff „Spel met een droom" van Hans Nesna. Dinsdag 29 Maart, Brinkmann. 20 uur: Voor de vereniging „Haerlem" houdt de heer S. L. Hartz een voordracht met lichtbeelden over „De boekdrukkunst". Dinsdag 29 Maart, Tuinzaal Concertgebouw, 19.15 uur: Onder auspiciën van de vereni ging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" bespreekt de heer Paul Chr. van Westering de werken, die het N. Ph. O. daarna in de concertzaal zal uitvoeren. Dinsdag 29 Maart, hotel Rusthoek. Bloemen- daal, 20 uur: Voor de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt de heer P. G. Balkenende een voor dracht over „Het gebruik van bloembollen in siertuin en huiskamer". Woensdag 30 Maart. Stadsschouwburg. CO uur: Tweede opvoering van „Spel met een droom" van Hans Nesna door „Nieuw Leven". Woensdag 30 Maart, Brinkmann. 20 uur: De heer H. L. Kruimel spreekt voor de afde ling Haarlem van de Nederlandse Genea logische Vereniging over „Het handschrift van onze oudere genealogen". Donderdag 31 Maart, Vleeshal, 20 uur: Ter gelegenheid van de Boekenweek 1955 lezen Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt voor uit eigen werk. Donderdag 31 Maart. Stadsschouwburg, 20 uur: Derde opvoering van „Spel met een droom" van Hans Nesna door „Nieuw Leven". Donderdag 31 Maart. Brinkmann, 20.15 uur: Voor de afdeling Haarlem van het Neder lands Klassiek Verbond spreekt mejuf frouw dr. M. C. van Kolf over ,.Pria..ios als mythologische en historische figuur". Donderdag 31 Maart. De Leeuwerik, 20 uur: Feestavond van de Vrouwenbond N.V.V., afdeling Haarlem, met onder meer zang, voordracht en ballet. Donderdag 31 Maart. O.R.G.-centrum, Wes- terhoutpark I A, 20 uur: Tweede voor dracht met nieuwe lichtbeelden over Jeroen Bosch door de heer C. A. Wert- heim Aymés. Vr"dag 1 April, Vleeshal, 20 uur: Tot besluit van de Boekenweek 1955 houdt dr. A. Melchior een lezing met filmvertoning over zijn jongste avonturen, beleefd in de oerwouden van Brazilië. Vrijdag 1 April, Tuinzaal Concertgebouw, 19.15 uur: Onder auspiciën van de vereni- niging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" bespreekt de heer Paul Chr. van Westering de werken, die het N. Ph. O. daarna in de concertzaal zal uitvoeren. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Schilderijen, aquarellen en etsen van Jan Poortenaar. Geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum. Groepportretten van Frans Hals en expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 1T16 uur en Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Cruquiusmuseum. Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland niet waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar. Wagenweg 102: Col lages, schilderijen en beeldhouwwerken van Anni Apol. Dirk Oudes en Marijke Visser. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. 't Huis met de Kogel, Soekstraat 12: Ten toonstelling van schilderijen van F. A. Mooy uit Laren, ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag. Op werkdagen geopend van 10—18 uur. ADVERTENTIE KOEKOEKKLOKKEN met volledig slagwerk vanaf 28.— Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem De kleine zaak met de grootste keuze HAARLEM Op 17 April zal de aanbesteding plaats hebben van een groot en belangrijk gedeelte van de spoorwegwerken te dezer stede. Het omvat onder meer den bouw van de onderdoorgangen in den Kruisweg, den Jansweg en bij het Spaarne langs het Bolwerk. De overweg in den Jansweg zal wor den verlegd, zoodat het verkeer daar tijdens den bouw ongestoord voortgang zal kunnen vinden. Bij den Kruisweg is dat niet mogelijk, zoodat het rijverkeer naar den Jansweg zal moeten worden verplaatst. Voor het nieuwe station zal het eiland- perron worden gebouwd, dat 27 meter breed en 425 meter lang wordt. Voor den toegang tot dit perron zullen tun nels en trappen worden gebouwd. Voor den bestelgoederendienst zal een afzonderlijk gebouw aan de Bal juwslaan worden opgericht.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5