de zware shag Havenberiehten Visserij -varia Agenda voor Velsen IJ.R.B. beschikt van dit jaar af over mobilofoon-installatie DOUWE EGBERTS Veiling „Kennemerland" betaalt f 75.000.- aan haar leden terug Leden - voortaan met oranje kapjes - werken aan herstel van stormschade J. Groot won wisselbeker Volgend jaar wordt een kroonjaar Tewaterlating „Willem Beukelszoon" V oordrachtavond in het Joseph-huis „De Jonge Stem" met „Prinses Rozelijn" Openbare school Heemskerk groeit 10 Veiligheid aan IJmuidens strand Schoolvoetbal in Velsen begint op 6 April Haveningang van Nieuwediep afgesloten Landbouw-veiligheids- besluit de betrokkenen uitgelegd MAANDAG 28 MAART 1955 DE „IJMUIDENSE REDDING BRIGADE', waarvan de leden zeker tUdens de Pink sterdagen de hoge wachtpost op het IJmuidense strand weer zullen betrekken en patrouille zullen lopen langs de waterlijn, beschikt met ingang van dit strandseizoen over een mobilofooninstallatie. In de strandpost komt een „WalkieTalkie" te staan en de andere is bestemd voor mobiel gebruik, waardoor het dus voortaan ook op het steeds drukker bevolkte strand bij de IJmuidense Zuidpier mogelijk zal zUn contact te houden tussen de wal en een van de twee reddingvletten. De vletten zullen aan de hand van waarnemingen op het strand bij onverhoopte ongevallen kunnen wor den gedirigeerd en voorts zal het mogelijk zijn om van de plaats van het ongeval af onmiddellijk het gewenste materiaal bij de strandpost aan te vragen. Verschillende reddingbrigades in badplaatsen langs de kust beschikken al over een dergelijke apparatuur en deze blijkt uitstekend te voldoen. Maar dat is niet het enige verheugende nieuws van de kant van de IJmuider Red ding Brigade. Er zit ferme bloei in het le denaantal van deze frisse IJmuidense ver eniging. Met de opening van het Velserbad heeft ook de IJ.R.B. de beschikking gekre gen over een oefenuur; zelfs over meer oefenuren, want de brigade telt ook een actieve jeugdafdeling. Elke Vrijdagavond van zes uur tot half acht komen de ruim honderd jeugdleden bfc'een, die het verder bedreven raken in het zwemmen en de eerste beginselen van het reddend zwemmen leren. In de jaren na de oorlog, toen men niet over een bad beschik te, telde de brigade slechts tien leden. Thans is dit aantal dus al vertienvoudigd. Ook bij de volwassenen is van groei sprake zjj oefenen met 75 k 100 personen op de Vrgdagavond van negen tot tien uur. Herstel van schade ALVORENS de brigade echter met deze leden haar werk op goede en accurate wij ze kan verrichten, dient er nog heel wat te geschieden. Ten eerste moet een begin wor den gemaakt met het herstel van de schade van de laatste storm in de maand Decem ber. Het kleedhuis van de brigade werd vooral aan de voorzijde ernstig ontwricht en behoeft derhalve een geduchte restaura tie. Nieuwe vlet VOORTS HEEFT de IJ.R.B. opdracht gegeven voor de bouw van een nieuwe red- dlngvlet, ter vervanging van de vlet, die tijdens de stormramp van Februari 1953 ernstig werd beschadigd. Men zal deze zomer dan de beschikking hebben over twee nieuwe vletten. De rest van het materiaal van de brigade, vooral het touwwerk, moet verder worden nage zien of vernieuwd. Inmiddels is men thans al toe aan de plaatsing van de vier red- dingskasten langs het IJmuidense strand, om eventuele vroege baders en zwemmers van dienst te kunnen zijn. In ieder geval zal de Reddingbrigade althans de Pinkster dagen present zgn en voor de Zondagen voor die tijd hangt de instelling van de wacht af van de weersomstandigheden. Uitbreiding strandwarht DE KERN, die uit tien tot vyftien man bestaat en die geregeld volgens een wacht- schema 's Zondags de dienst heeft,«zal in de naaste toekomst worden uitgebreid. Om deze strandploeg groter te maken is men thans bezig aan de voorbereiding en de op leiding voor de diverse diploma's van de Nederlandse Bond tot het redden van Dren kelingen. Voorts wordt opleiding gegeven voor het EHBO-eenheidsdiploma. De diplo ma's van de Bond bestaan uit het diploma A en B, instructeursdiploma en kustwacht diploma. Vier leden van de IJR.B. worden thans opgeleid voor het instructeursdiploma. Met oranje kapjes OOK DE IJmuidense leden van de langs de gehele Nederlandse kust verspreide red dingsbrigades zullen dit jaar op een be paalde wpze van alle andere zwemmers en badgasten te onderscheiden zijn. Er zijn proeven genomen met verschillende kleu ren en het resultaat is, dat de IJ.R.B.-leden, die op het strand de wacht hebben, voort aan een oranje kapje op het hoofd zullen dragen. Op dit kapje zijn in het zwart de letters IJ.R.B. aangebracht. Opbergprobleem DE REDDINGBRIGADE tobt verder nog met enige problemen. Daar is byvoorbeeld het vraagstuk van het opbergen van het materiaal. Het is een groot risico om elk jaar weer in de herfst- en wintermaanden het materiaal in de post op het strand ge borgen te laten zitten en de grote) kans op beschadiging door hoog water te blgven Zaterdag 26 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Markab van de Tyne. A. G. Brown van Manchester. Dinam van Lon den. Kongsö van Gent. Congostroom van Freetown. Kaarina van Barrydock. Luise Weiters van Hamburg. Epa van Fowey. Frans van Kingslyn. Tartu van Cravesund. Am- stelstad van Houston. Croonenburgh van On- ton. Boreas van Aalborg. Berkelstroom van Plymouth. Vertrokken zijn: Whitbv Abbey naar Rot terdam. Ilos naar Rotterdam. Tarun naar Koeweit. Cetas naar Rotterdam. Marshall naar Rotterdam. Markab naar Delfzijl. Kari- mata naar Hamburg. Karlov naar Huil. Tuk jes naar Lanskrona. Delfinus naar Stavaneer, Sinkep naar Hamburg. Pegasus naar Cuba, Bullfinch naar Londen. St. Pierre naar Duin kerken. St. Jean naar Duinkerken. Wallonia naar Gothenburg. Rema naar Hamburg. Pygmalion naar Kopenhagen. Hondsbosch naar Londen. Leersum naar Bremen. West- land naar Hamburg. Rijnstroom n. Londen. Goole naar Hamburg. Traquair naar Leïth. Pallas naar Algiers, Westerdok naar Londen. Zondag 27 Maart kwamen binnen: Simplon van Norrköoing. Wilhelmina Oltman van Foldernes. Ida Pieter van Milfordhaven. Meitoku Maru van Hampton Roads. Fridtjof Nansen van Emden. Antie Jansen van Kal- mar. Trude K van IJstad. Pamela van Lon den. Falcon van Londen. Marwit van Kopen hagen. Netherland Coast van Newcastle. Margriet L. van Londen. Peperkust van Hamburg. IJsel van Bremen. Ilias van Go thenburg. Eemstroom van Hull. Gordias van Rotterdam. Admiraal Nelson van Swansea. Herta van Varborg. Rijnborg van Rouaan. Vertrokken zijn: Ba«ilea naar Las Palmas. Congo naar Aruba. Albert G. Brown naar Aruba. Hera naar Barbados. Hydra naar Rotterdam. aanvaarden. Men zoekt in deze naar een andere oplossing. Of er een verplaatsbare reddingspost voor het Zuidelijker gelegen strand by moet komen is ook nog een vraagstuk apart. De enige verplaatsbare post, waarover de IJ.R.B. beschikte is tijdens de stormramp van 1953 verloren gegaan en men vraagt zich thans af, of het wel verantwoord is over te gaan tot de aanschaffng van een dcrgeiyke nieuwe post. De „Commissie Volksbadplaats IJmuiden" is immers nog steeds aan het werk en het is zeer goed mogeiyk, dat een verplaatsbare post voor het Zuideiyker gelegen strand niet in het plan past. Zo gauw de weg door het duin er ligt en dit punt van het strand een nieuw centrum wordt, zal ook de IJ.R.B. wellicht die richting dienen uit te gaan. De vraag „Hoe?" moet evenwel nog even onbeant woord biyven. Ook dit jaar zullen in Velsen gedurende de Paasvacantie weer schoolvoetbalwed- strijden gehouden worden. Evenals vorige jaren is de animo weer groot: Voor afdeling B gaven zich zeven elftallen op, voor afdeling C acht, voor afdeling D negen en voor afdeling E ne gentien. In totaal dus 43 elftallen. In alle afdelingen wordt volgens het af- valsysteem gespeeld, met dien verstande, dat elke afdeling een winnaars- en een verliezersronde telt, zodat iedere ploeg ten - minste twee wedstrijden speelt. Over de terreinen-kwestie behoeft de commissie van voorbereiding, bestaande uit de heren Blum, Bremerkamp, Eriks en De Korte, zich geen zorgen te maken, want in dit opzicht geniet zij de volledige medewerking van het gemeentebestuur en de Ambtenaar voor de Sport. Voor het welslagen van dit jaarlijks te rugkerende sportfestijn blijft dus nog over het weer en de medewerking van een vol doend aantal scheidsrechters. Over het eerste heeft de commissie natuurlijk niets in het midden te brengen, maar wat de arbiters-kwestie betreft, doet zij bij deze een ernstig beroep op hen, die in staat zijn de scheidsrechtersfluit te hanteren. Men kan zich bij bovengenoemde heren opgeven. De wedstrijder, van de afdelingen D en E beginnen reeds op 6 April. Dan worden gespeeld: Afdeling D: St. Joannes ULO 2—HBS 8: Creutzbergschool 3Kohnstamschool; W. de Zwijgersdhool 3N ij verh .schooi 5: Elout van Soeterwoudeschool-Nijverh.- school 4; St. Adaibertschool vrij geloot. Afdeling E: Emmaschool-Brederoden- school; II. Hartschool-Adolf v. Nassau- school; Moerbergschool-Jan Ligthart- school; Julianaschool-Ossendorpschool; Comitéschool-Jan Campertschool; Theo Thijsserwchool-Marnixschool; St. Fran- ciscusschooi-School m. d. Bijbel; St. Li- duinaschool 2-P. Vermeulenschool; St. Li- duinaschool 1 -Insingerschool, Clara Stern- school vrij geloot. Voor afdeling C beginnen de wedstrijden op 7 April. De loting voor de eerste ronde had het volgende resultaat: Nijverheids school 2-Nijvertieidsschool 3; Creutzberg school 2-W. de Zwijgerschóol 2; HBS 2 Willibrordus ULO 2 (Beverwijk); St. Joannes ULO 1—Openbare ULO (Bever wijk). De afdeling B komt voor het eerst op 9 April in actie. Dan worden gespeeld: Pa- piervakschool-Creutzbergschool 1; Nijver verhei dsschooi 1W. de Zwijgerschool 1; HBS 1—Willibrordus ULO 1 (Beverwijk); De Duinwijkschool vrij geloot. ADVERTENTIE ORCAM Prijzen van Zaterdag. Gr. tong 2,72—2,60; grm. tong 2,762,54; kim. tong 2,902,68; kl. tong I 3.60—3,40; kl. tong II 3,10—3,00; tarbot I 2.802,50, per kg. Tarbot II 140-118; tarbot IV 5554; tongschar 82; kl. tongschar 53; gr. schol 41—33; grm. schol 5140; kim. schol 6850; kl. schol I 6041; kl. schol II 45—18; schar 30—20; bot 18—9; wyting 32—25; gr. gul 46—44; midd. gul 36; kl. gul 25; kl. wolf 42—37. per 50 kg. Gr. kabeljauw 13081; gr. wolf 86. per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 370 kisten tong en tarbot, 5 kisten tongschar en schartong: 255 kisten schol; 60 kisten schar; 35 kisten bot, 65 kisten wijting; 60 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten wolf, 15 kisten diversen. Totaal 870 kisten. De haveningang van het Nieuwediep is zowel voor het in- als uitvarend verkeer afgesloten wegens de werkzaamheden aan de dam, die in de oude haven wordt gelegd. Sleepboten voeren onderlossers met grond voor de dam aan. Aangezien het in de juiste positie brengen van deze onderlossers een vrij nauwkeurige vaart vergt, veroorzaakt het havenverkeer, waarvoor de sleepboten verplicht zijn uit te wijken, ernstige moei lijkheden. Om deze reiden is hot normale havenverkeer omgelegd via de monding van de nieuwe haven. Op de ledenvergadering van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond heeft de heer J. G. Klapwijk een causerie gehouden over het landbouw-veiligheids besluit. Met het oog op de toenemende mechanisatie in land- en tuin bouw en doordat er steeds meer chemische preparaten gaan voorkomen, zijn er scherpe voorzorgsmaatregelen genomen, om onge lukken te voorkomen. De heer Klapwijk ver telde vele interessante bijzonderheden over het daartoe strekkende landbouw-veiligheids besluit. Voorafgaand aan deze lezing heeft men de heer N. Passchier herdacht die bijna 23 jaar voorzitter der afdeling is geweest en die enige weken geleden overleed. In de ontstane vaca ture werd de heer J. Splinter gekozen; tot voorzitter werd benoemd de heer A. Mar kerink. Zondagmorgen hebben de leden van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" strijd geleverd om de Meyren-wisselbeker. Na een spannende rit wist J. Groot de eerste plaats te bezetten, gevolgd door G. Duin- meyer, de derde plaats was voor Fr. Stroo- mer en de vierde voor L. Grapendaal. De C-klassers en Junioren reden een on derlinge wedstrijd, welke in de volgende uit slag eindigde: C-klasse, 63 km: 1. A. Lute in 2 uur 6 min. en 15 sec.; 2. J. v. Duin; 3. C. Bos; 4. F. Klardde; 5. H. Komen; 6. H. Rademaker; 7. L. Paap; 8. K. Huttinga. Junioren, 35 km: 1. J. Oldenburg, 1 uur, 6 min. en 10 sec.; 2. O. Hendriks. Vermoedelijk als gevolg van het mooie voorjaarsweer was de Zaterdagmiddag in Beverwijk gehouden jaarvergadering van da tuindersvereniging „Kennemerland" niet zo druk bezocht als andere jaren. De vergadering kreeg te horen, dat de veiling over 1954 74.587,76 winst heeft ge maakt, inclusief het garantiefonds der leden. Dit bedrag zal geheel aan de leden ten goede komen, als volgt verdeeld: er wordt 45.000,in contanten terug betaald terwijl er 30.000,op de ledenrekening wordt bijgeschreven. Dit betekent dat er op de groenteprovisie 2,5 percent wordt terugbetaald en op de aardbeien 1,6 percent. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer Jac. P. Nijssen, o.a. welkom heten de heer A. P. de Boer, tweede voorzitter van het Centraal Bui eau van tuinbouw- vei'ipgen in Nederland. Nadat het accountantsrapport was voor gelee". konden de aanwezigen 7i.-h volku- men verenigen met de balans en de ex ploitatierekening over 1954 De balans sloot met een bedrag van f 439.472.waaronder het eerder ge noemde batige saldo van f 30.168.09 en het garantiefonds der leden f 44.419.67. Aan vastgelegde middelen bezit men een bedrag van f 268.896.97; het vreemde kapitaal op lange termijn bedraagt f 186.960.waar van f 49.460.41 op de ledenrekening staat en aan vreemd kapitaal op korte termijn is aanwezig f 191.301.62. De exploitatierekening sloot met een bedrag van f 240.435.57. De voornaamste De enige plaats in de wereld waar men de equator werkelijk kan zien vindt men bij het monument, dat in 1936 werd gebouwd in Ecuador op 15 mijl ten Noorden van Quito. Deze granieten „merkpaal" staat precies op de equator, op de kruising hiervan met een meridiaan. Overigens heeft deze plaats nog een andere bijzonderheid, die het een bezoek en zelfs langdurig verblijf ruimschoots waard maakt! Men bevindt zich namelijk in het Andes-gebergte op een hoogte van ruim 2700 meter en kan genieten van een constante temperatuur van 70 graden F. het gehele jaar door lasten waren lonen en salarissen (f 74.901.53) en algemene onkosten (f 70.772.50). Voor afschrijvingen had men een bedrag van f 26.501.91 gebruikt. De voornaamste baten waren: veiling provisie f 154.680.62; huur emballage f 44. 585.35 en huur sloffen f 21.743.74. De veiling provisie voor 1955 werd vast gesteld overeenkomstig het vorige jaar. De directeur der veiling, de heer Jac. de Weyer heeft hierna zijn jaarverslag uitge bracht dat wij in hoofdzaak reeds Zater dag publiceerden. Op een paar opmer kingen na werd het nieuwe veilingregle ment goedgekeurd. De voorzitter, de heer Jac. P. Nijssen, werd wederom herkozen als voorzitter, de aftredende bestuursleden, de heren G. Broeze, A. Docter en C. de Ruyter kwamen eveneens voor een herbe noeming in aanmerking. De aftredende leden van de raad van toe zicht, de heren J. J. Doodeman en S. van der Kolk werden ook bij acclamatie her kozen en in de vacature ontstaan door het aftreden van de heer A. Adrichem is de heer P. Termes gekozen. Gouden jubileum In 1956 viert de veiling Kennemerland haar 50 jarig bestaan. De leden konden zich volkomen met het bestuursvoorstel verenigen om dit gouden Jubileum een passende viering te geven. Tijdens de rond vraag werd nogmaals gewezen op het grote gevaar voor de tuinbouw in de contract teelt der fabrieken, waar echter helaas niets meer aan te doen lijkt te zijn. Op Woensdag 13 April 1955 des middags te 3 uur en niet op Zaterdag de zes tiende, zoals aanvankelijk de bedoeling was zal mevrouw A. Ch. Th. Lienesch, echt genote van de directeur der Visserijen, op de scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge het nieuwe onderzoekingsvaar tuig voor de visserij op de Noordzee te water laten. De bouw van het nieuwe schip, dat de naam „Willem Beukelszoon" zal dragen, werd mogelijk gemaakt door gelden uit de tegenwaarderekening van het Marshall plan. Hetvaartuig zal, evenals het eerste visserijonderzoekingsvaartuig de „Antoni van Leeuwenhoek", dat sedert begin 1949 in de vaart is, worden gebruikt om de vis stand in de Noordzee te onderzoeken. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, dat met dit onderzoek is belast, zal tevens an dere biologische problemen bestuderen, waarbij ook aan de voor Nederland zo be langrijke haring meer aandacht zal worden besteed dan tot nu toe met de „Antoni van Leeuwenhoek" mogelijk was. De Inspec tie der Visserijen zal het vaartuig gebrui ken voor het technisch visserijonderzoek en zal tevens als „rederij" van het schip fungeren. De R.K. Instuif „St. Joseph" heeft Zon dagavond in haar clubgebouw aan de Ban_ jaertstraat de leden en parochianen enige uren van culturele ontspanning bezorgd, die, zoals kapelaan P. Meyer in zijn ope ningstoespraak opmerkte, „de reeks van de gebruikelijke ontspanningsavonden eens wilde doorbreken met voordrachtkunst en goede muziek". De laatste werd verzorgd door het ensemble „The light springs" on der leiding van de heer P. Honig. Dit kwar tet, bestaande uit pianiste, twee violisten en contrabas opende het programma met Handel's Largo om vervolgens te spelen chanson Triste van Tsjaikovsky, Melodie van Handel en had voor na de pauze enige werkjes uit het lichtere genre op het pro gramma genomen. De uitvoering van deze werkjes was goed, doch niet vlekkeloos. Misschien ook omdat de bassist zich in plaats van op de achtergrond op de voorgrond had ge plaatst. Er werd overigens te strak gemu siceerd zonder de expessie, die het spel had kunnen verlevendigen. Men had zich voor de voordrachten de medewerking verzekerd van mevr. Van Houtz-Keysper en de heer Keysper uit Zaandam die enige Passiegedichten zeg den. De inhoud van deze gedichten, waar onder „Goede Vrijdag" van Harry Pre- nen, „O Man van Smarten" van Albert Verwey en „De Soldaat die Jezus krui sigde" van M. Nijhoff was kort, doch kon den nauwelijks voldoende zeggingskracht opbrengen om werkelijk te boeien. De legende „De vierde koning" van Ma rie Koenen werd knap en met veel meer overtuiging voorgedragen door de heer Keysper, zodat hiervan wel iets uitging. Na de pauze kwam ook hier het semi- klassieke en amusante verhaal aan bod. Multatuli's „Japanse steenhouwer" en %'erhalen van Werumeus Buning en Car- miggelt vonden een aandachtig gehoor. Het IJmuidense kinderkoor „De Jonge Stem" heeft Zaterdagavond voor een vrij wel volle zaal in het Patronaatsgebouw een uitvoering van de operette „Prinses Rozelijn" gegeven. Dit zangspel samenge steld door Ben Bunders en Jan van Riet schoten, bevat een aantal melodieën van Schubert, Mozart, Strauss en anderen, waarop een kinderlijk blije tekst is ge schreven. Op de dag van haar verjaardag wordt de prinses ontvoerd, zij komt in het bos bij de kabouters terecht, die al denken dat hun rijk wordt aangevallen, en die haar tenslotte met behulp van een paar elfjes weer heelhuids in het koninklijk paleis af leveren, waarna de verstoorde viering wordt voortgezet. Dirigent Nuyen is niet bang iets te onder nemen en hij heeft zijn jonge zangertjes behoorlijk in de hand. Het ongedwongen zingen van de kinderen doet vergeten dat niet allen zich naar het publiek keerden. De koningin zong haar teksten rustig en duidelijk en de koning had een goede zeg gingskracht. Een van de beste koortjes was het krijgslied der kabouters. Dat leefde! Ook de vlotte herkenningsmelodie der zigeuners was kostelijk. Prinses Rozelijn stal niet alleen het hart van kabouter Hin kepink: met haar zuiver gezongen partijtje was zij een van de beste figuren. Het ballet der elfen was bijzonder geslaagd te noemen. Door het lenen van melodieën van ver schillende componisten ontstaat natuurlijk geen muzikale eenheid. Dit komt bij deze operette (die eigenlijk de naam operette ten onrechte draagt) wel duidelijk uit. Ook het zingen van soli door een enkelvoudige kinderstem blijft een hachelijke onder neming, al waren er ook bijzonder goede uitzonderingen. De dirigent moge, rekening houdend met deze beide opmerkingen, eens denken aan een zangspel als „Alleke's reis naar Zonneland" van Henri Zagwijn, dat voor „De Jonge Stem" ongetwijfeld een dankbaar stuk zal worden. De zeer slagvaardige piano-begeleiding van mejuffrouw Coppée mag wel apart ge noemd worden. Zij wist solisten en koor feilloos op te vangen. J. M. crxxxxxxxxxxaooooooonooooooonoooooooooooooofoooooooooococ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betcald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. MAANDAG 28 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De zondares van Parijs." Rex, 20 uur: „De Gestapo mist een man." Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur, DINSDAG 29 MAART IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De zondares van Parijs." Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. EEBArYKETT TOEN EEN WEEK OF WAT GELEDEN de Scheveningse blunder met roodbaars- filets aan het daglicht kwam, is op deze plaats de verwachting uitgesproken, dat uit dit incident ongetwijfeld aan Belgische zijde een hele phalanx van gewapenden gemobiliseerd zou worden om de gesmade Benelux nog eens extra ,.af te drogen" en ziet: deze verwachting is ten volle in ver vulling gegaan. Het heeft in Oostende ge stormd en ól het oude zeer der Belgische bezwaren is terecht of ten onrechte weer eens opengehaald, waarbij men nauwelijks aan de indruk kon ontkomen, dat dit met een genoeglijkheid gebeurde, die steunde op de verzuchting „Hè. hè, eindelijk heb ben de Nederlanders zich eens zo diep in eigen vlees gesneden, dat wij nu ook bloed willen zien". Het zij verre van ons de inderdaad ern stige zaak van de roodbaarsfilets te klei neren het zij echter evenzeer verre dit geval te gaan opblazen tot een „casus bel li", want daarvoor was het antwoord, dat het Bedrijfschap voor Visserijproducten dezelfde dag en spontaan gereed had te ernstig gemeend. Daarvoor is het onder zoek ook te grondig geweest en daarvoor zal het staartje van dit muisje te lang worden. Het heeft ons dan ook met droefenis ge slagen. dat het Belgische „Visserijblad" het Bedrijfschap in Den Haag als „niet ernstig" kwalificeert en er meteen maar even de vrijmaking van de garnaal aan vast knoopt om te betogen, dat de Belgische visserij „dit alles nimmer zal nemen". Op 25 Maart vertelde hetzelfde blad nog zonder veel berouw, dat de Belgische han del het ook wel eens niet zo nauw neemt en ook wel eens een „smokkeltje" over heeft voor een paar francs extra. Wij vin den dat niet erg, want dezerzijds is nim mer getwijfeld aan de oprechtheid der Belgische overheden in dit „spel", maar wij wilden het alleen maar even zeggen. In Januari 1955 had hetzelfde orgaan een uitvoerstatistiek van de jaren 1954 en '55 binnen zijn kolommen en daaruit viel op te maken, dat naar Nederland 219.730 kilo vis werd geëxporteerd tegen 15.075 in het jaar daarvoor. Dan was Nederland nog niet zo'n slechte klant en dan valt moeilijk staande te houden, dat de Nederlandse visserij parasiteert op haar Belgische vak genoten. Dat was dan nog buiten de haring ook, want daarvan is 999.000 kilo in 1955 naar 'Olland gegaan tegen 896.000 in 1954. Inmiddels heeft de Zeevisserijdirectie ginds geordonneerd, dat voor April slechts 20 ton geep uit Denemarken mag worden ingevoerd. Ook dit verschijnsel wordt binnen het verband der Benelux gesleept, maar ons ontgaat vooralsnog waarom. Het lijkt een zuiver Belgische aangele genheid, waaraan wij de schuld van enige Benelux-partners niet kunnen ontdekken. Tot nu toe hebben wij in de sfeer der onderhandelingen over het inderdaad pre caire onderwerp der Benelux-visserijen gelukkig dergelijke argumenten niet kun nen ontdekken het zou niet pleiten voor de geest der nabuurschap, wanneer door deze en dergelijke publicaties een spaak werd gestoken in het traag-wentelende wiel der Integratie. Mag het ons nog één maal van het hart. dat wij op vele punten voor de Nederlandse visserij eerder schade vrezen bij een eventuele vrijmaking dan voor de Belgen? De argumenten zijn over bekend men bespare ons dus een her nieuwde opsomming. ER IS DE LAATSTE dagen, om in han delstermen te blijven, met de tongen een aardig spelletje gespeeld. Iedereen weet, dat de export van de kleinere soorten naar Frankrijk en België in handen is van een beperkt aantal handelaren, die elkaar met een gezonde ijver op de huid zitten. Het gevolg is echter wel eens, dat de markt wordt opgeschroefd tot het maximum en dat, zodra bekend wordt, dat er een grote order buiten IJmuiden valt, het front zich sluit om de concurrentie zo duur mogelijk aan een tongetje te helpen. Hierbij worde geconstateerd, dat de visserman zulk een opzetje bijzonder kan waarderen of de propaganda voor het visverbruik er ech ter wel bij vaart is voorlopig de vraag. (Grootmiddeltong deed vorige week ƒ1.10 de kilo). De platvis heeft tegen het eind van de vorige week de weg terug gekozen: de prij zen stegen weer dank zij het wisselvallige weer op zee. Zaterdag is de grote schol voor meer dan 30 van de hand gegaan en de zetschol maakte een goede 50, beste prijsjes voor deze tijd van het jaar. Maar schelvis heeft een lonende besom ming wel dwars gezeten Donderdag was daar voor de man aan de lijnen en de boks geen reis meer op te maken en de eerste oplegger, de Flamingo is dan ook een dui delijk beeld van de verder teruglopende opbrengsten. Hetgeen voor de zoveelste maal duidelijk bewijst, dat dit bedrijf van het toeval aan elkaar hangt er soms van leeft en er een andere keer zichzelf aan ophangt. De verleden jaar geopende openbare school in Heemskerk telt reeds 70 leci- lingen en indien deze groei nog even toe neemt kan een derde leerkracht worden aangesteld. Over deze voorspoedige gang van zaken ls de plaatselijke afdeling van „Volkson derwijs' ten zeerste tevreden en deze vreugde bleek overduidelijk op de feeste lijke bijeenkomst, die Zaterdagavond in zaal Dam werd gehouden. Deze avond werd geopend door de voor zitter, de heer G. J. Klesser, die een volle zaal kon welkom heten. De heer A. C. Zevenbergen sprak een propagandistisch woord en wees hierin de ouders op het voorrecht, de kinderen naar een school van eigen richting te kun nen sturen, zonder dat ze er een verre reis voor hoeven te maken. Hij wekte de aan wezigen op de school tot nog groter bloei te brengen, door hierover op eerlijke wijze propaganda te maken. Tevens bracht de heer Zevenbergen het belang van het lid maatschap van „Volksonderwijs" naar voren en hij hoopte dat bij het negentig jarig bestaan van deze vereniging, dat in 1956 gevierd wordt, de 150.000 leden zullen zijn bereikt. Het programma van deze avond is ver zorgd door leerlingen van de school, die op alleraardigste wijze enige stukjes ten tonele voerden. Hierna werd door eigen leden het to neelspel „Arme Rijken" voor het voetlichc gebracht.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10