Australië opnieuw door wervelstorm getroffen RED BAN PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws Overstromingen in het gebied van Brisbane De radio geeft Dinsdag Noodtoestand afge kondigd in Pakistan Bijzonderheden over het Westelijke plan Zuid Afrika zal een republiek worden Toch ió het zo 2 KRITIEKE MOMENTEN in het leven: Voorkom risico! Neem toch Luchtbrug tussen Lima en Midden-Peru In kleur... apart! of degelijk zwart! Nieuwe phase in moeizame strijd voor centraal bestuur Arrestaties in Algerije Uitgeweken Russische kolonelszoon wil niet terug A.J.C.-conferenties over de Westerse verdediging Heringa Wuthrich Blijde gebeurtenis in huize Soekarno Ontwapeningsconferentie Premier Strijdom: Verkeer naar Amsterdam zal worden ge-enquêtccrd Censuur op Belgische nationale radio? Krupp maakte in 1954 voor het eerst weer winst A merikaans senator Zangersavond in Treslong Voorbeelden MAANDAG 28 MAART 1955 BRISBANE (United Press) Voor de tweede maal in dit seizoen is het Austra lische kustgebied door een orkaan getrof fen. De storm ging met wolkbreuken ge paard, die op verschillende plaatsen over stromingen veroorzaakten. Ook voor Nieuw Zuid-Wales zijn nieuwe waarschuwingen voor overstromingen uitgegeven. In de streek rond Gympie, 140 kilometer ten Noorden van Brisbane worden vier personen vermist. Ernstig getroffen werd het plaatsje Yan- dina, 110 kilometer ten Noorden van Bris bane. De orkaan vernielde hier tal van woningen en bracht ernstige schade aan twee kerken toe. In enkele buitenwijken van Brisbane stroomt het water door de straten ten ge volge van de wolkbreuken. De orkaan be reikte in dit gebied snelheden van 125 kilometer per uur. Door de wervelstorm zijn ook in vele streken van Zuidoost-Queensland over stromingen van ongekende omvang ont staan. Regen en wind hebben een uitge strekt gebied van Gladstone, ongeveer 800 km ten noorden van Nieuw Zuid- Wales, geteisterd. Nederlandse officials in Sydney ver klaarden aan United Press dat, in het be trokken gebied ongeveer 1000 Nederlandse immigranten wonen, verspreid over een groot oppervlak. Sneeuwstorm in Canada De ernstigste sneeuwstorm van het jaar heeft Zuid-Ontario en het gebied van Que bec Zondagavond geteisterd. In Ontario werden op zijn minst vijf personen gedood in verkeersongevallen die indirect op de storm te herleiden waren. In Quebec moest het autobusverkeer wor den stopgezet, terwijl de treinen en de vliegtuigen van 40 minuten tot zes uur vertraging hadden. Talrijke dorpen langs de hoofdwegen zijn geïsoleerd geraakt door drie tot vijf meter hoge sneeuw. In Montreal is 30 centimeter sneeuw gevallen, in Ottawa 20 centimeter en in Toronto ongeveer 25 centimeter. Overstromingen in Engeland In het dal van de rivier de Welland in ADVF.PTKNT1F. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Ham mondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopraan en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.204 De Die renwereld en wij. causerie. 17.30 Jazz-compe- titie 195455. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Meer productiviteit brengt iedereen profijt, causerie. 18 40 Orgel, piano en viool. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Fanfare-orkest. 19.45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.15 Gevarieerd programma. 22.20 De Ant woordman. 22.35 Harprecital. -2.55 Ik geloof, dat.... 23.00 Nieuws. 23.15 New York Cal ling. 23.20 Platen. 23.25-24.00 Filmprogramma. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, cause rie. 10 00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12 00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelineen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest en solist. 14.00 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.C0 Voor de jeugd. Koersen. 17.45 Regeringsuit zending: Rijksdelen overzee: Het Lelydorp- plan in Suriname. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Muzikale causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Instrumentaal trio en solist. 19.30 Platen. 19.45 Lijdensmeditatie. 20.45 Pla ten. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man 21.20 Radio Philharmonisch orkest en solist. In de pauze: Uit het Boek der Boeken, cau serie. 22.45 Kan 'n haan een ei leggen? 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Clavecimbelrecital. TELEVISIE (A.V.R.O.I 20.00 Testplaat en platen. 20.15 Kleinkunst- programma. 20 55 Actualiteiten en weerbe richt. 21.10 Pauze. 21.15 Holland-Line, modeshow. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla- len. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School- ndio 15.45 Platen. 16.02 Strijkkwartet. 16.30 rgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boek- 'soreking. 18.00 Volkszang. 18.25 Piano- cftal. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 0.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 /oor de vrouw. 21.00 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). Leicestershire (Engeland) heeft de bevol king grote last van hoog water. De Wel land is op vele plaatsen buiten de oevers getreden. In Market Harborough staan vele huizen ongeveer een meter in het water. Het water begon in de loop van Zondagavond iets te zakken. Ook in Derbyshire kwam na aanhou dende regen veel land onder water te staan. Ook de rivieren de Derwent en de Trent traden buiten haar oevers als gevolg waar van sommige wegen onder water kwamen te staan. Ook Staffordshire had hinder van hoog water evenals Worcestershire. In Oostenrijk Lawines hebben talrijke straten en spoorlijnen in verscheidene delen van de provincie Tyrol in het afgelopen week einde geblokkeerd. Door zware sneeuwval en lawines wer den de dorpen Kematen, Rain, Sankt Jacob en Stein in de Pfitsch-vallei geïsoleerd. Slachtoffers werden echter niet gemeld. Lima, (United Press) Tussen Lima en Midden-Perü is gisteren een luchtbrug ingesteld om hulp te bieden aan een mil- lioen inwoners van de hoofdstad die door aardverschuivingen in het Andesgebergte afgesneden werden van de normale toe voerlijnen. Donderdag kwamen elf personen om het leven toen een vrachtauto een afgrond in stortte en in de rivier Cancan terecht kwam. Het ongeluk werd geweten aan de slechte toestand van de hoofdweg tussen Casma en Huaraz door de hevige stort regens. De inwoners van Lima stonden voor 'n ernstig voedseltekort, een besmette watervoorraad en een drastische beperking van de gas- en electriciteitsvoorziening. Ondanks alle inspanningen is het niet mo gelijk gebleken de spoor- en wegverbinding tussen Lima en Oostelijker punten te her stellen. Filmbekroning De film ..Muiterij op de Caine" is door het Amerikaanse filmtijdschrift „Film Daily" uitgeroepen tot de beste film van het jaar in zijn 32ste jaarlijkse enquête naar de tien beste films. Deze film behaal de 20 stemmen meer dan „On the water front". Derde werd „Rear window" en vierde „The country girl". Vervolgens „The high and the mighty", „Seven brides for seven brothers", „Sabrina", „Executive suite", „The Glenn Miller story" en „Three coins in the fountain" ADVERTENTIE ADVERTENTIE KARATSJI (Reuter). De gouverneur- generaal van Pakistan, Ghoelam Moham med, heeft Zondagavond opnieuw de nood toestand afgekondigd en de hoogste be voegdheden tot zich getrokken. In October j.l. ontbond hij de constitue rende vergadering en kondigde hij de nood toestand af. Onlangs verklaarde het pro vinciale gerechtshof van Sind deze maat regel nietig, maar verleden Maandag be paalde het federale gerechtshof, dat de gouverneur-generaal wel rechtmatig had gehandeld. Deze laatste ontbond de con stituerende vergadering in October in ver band met een politieke crisis. De vergade ring zou het vertrouwen van het volk heb ben verloren. Er werd toen een zaken kabinet ingesteld en de noodtoestand af gekondigd. De Pakistaanse regering maakte Zondag avond bekend, dat de vier provincies en tien vorstenstaten van West-Pakistan vóór eind Mei tot een enkele administratieve en politieke eenheid zullen worden samenge smolten. West-Pakistan is door ongeveer 1600 km. Indisch grondgebied van Oost- Pakistan gescheiden. De gouverneur-generaal wil nu binnen een maand een constitu':onele conventie, bestaande uit vertegenwoordigers van de provinciale wetgevende lichamen, bijeen roepen voor het goedkeuren van een ont- werp-grondwet, dat de regering heeft op gesteld. Pakistan heeft reeds zijn voornemen kenbaar gemaakt om een republiek binnen het Britse Gemenebest te worden en heeft de toestemming daartoe van het Gemene best gekregen. De maatregelen van Zondag volgen op vele maanden van crisis, waarin regionale en politieke groeperingen de wettigheid van de regering zelf in twijfel hebben ge trokken. De politie van Böne (Algerije) heeft Zondagavond twaalf terroristen gearres teerd. die deel uitmaakten van een groep rebellen. Volgens de politie is deze groep georganiseerd voor het plegen van moor den. Uit Marrakesi in Marokko wordt ge meld dat een lid van de lijfwacht van de Dasia van Marakesj door terroristen is ver moord. In Casablanca worden talrijke pamfletten verspreid, waarin wordt opgeroeoen tot een stakingsactie op 30 Maart. In 1912 werd op deze datum het protectoraatsver drag ondertekend. Een soortgelijke oproep leidde verleden jaar tot stakingen op grote schaal. BUSSTAKING IN CALCUTTA Meer dan 550 bussen van particuliere ondernemingen in Calcutta zijn sinds Zon dag buiten dienst door een staking als pro test tegen de regeringspolitiek van gelei delijke nationalisatie van het wegvervoer. Op een vergadering van 2.500 man busper- soneel is besloten, niet te rijden voordat een delegatie, die zich naar New Delhi heeft begeven voor besprekingen met de rege ring, verslag heeft uitgebracht. BERLIJN (United Press) De 17-jarige zoon van een luitenant-kolonel van de Sovjet-luchtmacht, Valery Lysikow, die naar de Amerikaanse zóne van Berlijn uit week omdat hij naar de V.S. wil emigreren en piloot worden, werd Vrijdagavond in contact gebracht met zijn ouders, doch hij bleef, ondanks hun smeekbeden en tranen, bij zijn besluit niet naar Rusland terug te keren. Na het uitwisselen van een aantal Russische protestnota's en Amerikaanse weigeringen om de jongen uit te leveren, bezochten tenslotte de ouders, in gezel schap van de plaatsvervangend hoge com missaris van Rusland in Oost-Duitsland, hun zoon op het Amerikaanse hoofdkwar tier. De jongen scheen zeer onder de in druk van de ontmoeting met zijn ouders, doch hij bleef zonder aarzeling bij zijn be sluit en deelde hen mede, dat hij voor goed met het communisme had gebroken en thans in het vrije Amerika ging leven. De Arbeiders Jeugd Centrale heeft Za terdag en Zondag in een negental plaatsen regionale conferenties gehouden over de Westerse verdediging. Sprekers waren de heren J. de Kadt, N. Stufkens, drs. J. M. den Uijl, F. Goedhart en prof. mr. dr. J. Barents. Speciale aan dacht werd besteed aan de culturele aspec ten van de Westerse verdediging. Men was van mening, dat naast de militaire verde diging ook maatregelen genomen dienen te worden op sociaal economisch en cultureel gebied en dat de militaire concentratie ge leid dient te worden door een boven-na- tionale burgerlijke overheid met een boven nationaal parlement. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES DJAKARTA (Un. Press) In het paleis te Bogor heeft de tweede vrouw van Soe karno Zondag het leven geschonken aan een zoon. Gemeld wordt dat moeder en zoon het goed maken. Soekarno bevond zich in het paleis toen de geboorte plaats had. De jonggeborene heeft nog geen naam gekre gen. De moeder de 33-jarige Hartini, woont sedert October van het vorige jaar in het presidentspaleis. Het feit dat Soekarno een tweede vrouw nam, heeft indertijd veel opschudding in Indonesië verwekt. Vliegramp in de Pacific Een stratocruiser van de Pan American World Airways is Zaterdag met 23 perso nen aan boord terechtgekomen in de Paci fic, op 35 mijl afstand van de kust van Oregon. Naar gemeld wordt hebben vier personen bij het ongeluk het leven ver loren en konden de overigen worden gered. LONDEN (Reuter) Anthony Nutting, Brits afgevaardigde op de ontwapenings conferentie te Londen, heeft op een pers conferentie gezegd dat het voornaamste punt waarover men het tot dusver eens is geworden, is dat het internationale toezicht zal gelden voor de eerste fase van een internationaal ontwapeningsplan. Deze eerste van de drie door Engeland en Frankrijk voorgestelde fasen voorziet in een voorlopig „bevriezen" van de bewape ning op het bestaande peil totdat de ver minderingen kunnen worden uitgevoerd. Hoewel de Russische afgevaardigde het er wel mee eens is dat deze eerste fase moet worden gecontroleerd, wilde hij niet zeggen of naar zijn mening het interna tionale controleplan al voor de ingang van de eerste fase moet worden ingesteld. Nutting deelde mee dat de Westelijken hebben ingestemd met de Russische eis, dat de twee latere fasen, namelijk verminde ring van de strijdkrachten en de vernieti ging van kernwapens, elk niet meer dan een jaar in beslag nemen. De maximale troepensterkte voor Enge land en Frankrijk zou 650.000 man moeten worden. Voor Amerika, Rusland en China zou dit cijfer voor elk der landen tussen de een en anderhalf millioen man liggen. De Westelijken sturen aan op een evenwicht tussen Oost en West, aldus Nutting, maar Rusland staat op vermindering met een derde, zonder zijn huidige sterkte te ont hullen. JOHANNESBURG (Unieted Press). „Zuid-Afrika beweegt zich geleidelijk aan naar de vorm van republiek", zo zeide de Zuid-Afrikaanse premier Strijdom in een redevoering te Ermelo dezer dagen. „Wij vechten voor een eerlijke zaak en meer en meer Engels-sprekende Zuid-Afrikanen verzoenen zichzelf met de idee, dat Zuid- Afrika een republiek zal worden. Het zal niet lang meer duren of een meerderheid in het parlement zal zich voor de staats instelling van republiek uitspreken", zo meende de premier. De negers en kleurlingen moeten zich maar in hun eigen kring ontwikkelen, zo meende premier Strijdom. „De blanken zullen in dit gebied van de wereld heer en meester moeten blijven en vooral ook moest het stemrecht voor deze mensen niet worden uitgebreid", zo meende Strijdom. Wanneer men de industriële expansie de vrije loop zou laten, en Afrikaanders, ne gers en kleurlingen onbeperkt zou toela ten, dan zouden de blanken zich in hun steden al spoedig omringd vinden door in boorlingen hetgeen gelijk zou staan met de ondergang van de beschaving der blan ken", aldus de Zujd-Afrikaanse premier. Donderdag 31 Maart (by ongunstig weer 1 week later) zal de Dienst der Publieke Werken van Amsterdam in samenwerking met de politie te Amsterdam op de Rijks weg no. 4, Den HaagAmsterdam, ter hoogte van Sloten een proef-onderzoek in stellen naar de herkomst en de bestemming \an alle auto's, die van 719 uur Amster dam binnenkomen. Een deel van de automobilisten zal per soonlijk worden ondervraagd en aan het overige deel zal een briefkaart worden uit gereikt. Op deze briefkaart zal worden ge vraagd naar het begin- en eindpunt van de ril. De directeur van de Dienst der Publie ke Werken verzoekt allen die langs deze weg om inlichtingen worden gevraagd, hun medewerking te verlenen. Op deze wijze hoopt men een duidelijker beeld van de aard van het verkeer te verkrijgen, tenein de de komende verkeersproblemen beter tot een oplossing te kunnen brengen. Over enkele maanden zullen alle belang- ryke in- en uitvalswegen van Amsterdam op dezelfde wijze worden onderzocht. Blijkt uit deze proef-enquête, dat de antwoorden per briefkaart geheel voldoen aan de ver wachtingen, dan zal bij de volgende ver- keersonderzoekingen kunnen worden vol staan met uitsluitend het uitreiken van briefkaarten, waardoor het nodeloze extra oponthoud bij een persoonlijke enquête overbodig wordt, en ook met aanzienlijk minder personeel kan worden volstaan. Tijdens betogingen Volgens verscheidene Belgische bladen heeft de regering Zaterdag tijdens de pro testbetoging van de katholieken in Brus sel, de berichten van de nationale radio- omroep gecensureerd. De katholieke „La Nation Beige" bijvoorbeeld schrijft, dat na het gewone nieuwsbulletin van 13 uur slechts het volgende eenregelige bericht werd voorgelezen „door iemand buiten adem": „Het kabinet van de eerste minis ter deelt mede dat iedere poging tot mani festeren te Brussel mislukt is". In de Vlaamse uitzending was, aldus het blad, zelfs de bron van het bericht gewijzigd in: „van gezaghebbende zijde". „Eerste mi nister Van Acker heeft in strijd met ieder recht de nationale radio-omroep gemuil korfd en zal hiervoor verantwoording moeten afleggen, aldus het blad. Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft dat de manifestanten Brussel had den willen verlammen en de regering om verwerpen. Het blad zegt over de betoging: „Het was slechts een verwarde verzame ling van schooljongens en boeren, die „de Vlaamse Leeuw zongen". „Het is voor niemand een geheim", zo heet het in een ander artikel in dit blad, „dat de CVP martelaars wilde hebben. Zij heeft deze echter niet gekregen, want op haar pro vocaties heeft de arbeidsklasse kalm en vastberaden geantwoord". ESSEN (AFP) Voor het eerst na de oorlog heeft de firma Friedrich Krupp vo rig jaar een kleine winst gemaakt, zo werd op een persconferentie in Essen medege deeld. In 1953 was de balans in evenwicht. In de loop van het jongste boekjaar be droeg de omvang der transacties ongeveer 1 milliard dm. De invoer van de onderne ming beloopt op het ogenblik 17,5 procent van de omvang der transacties. De woord voerder somde een aantal projecten op. welke in studie zyn, of worden uitgevoerd en noemde daarbij de bouw van een indu striestad van 100.000 inwoners in India, van 2 hoogovens voor Spanje en Griekenland, van haveninstallaties in Bassorah, Bang kok en Chili en uitbreiding van de raffina- ge-installaties voor plantaardige oliën in de Soedan, Pakistan en Perzië. De woordvoerder herhaalde, dat de on derneming de wapenproductie niet wilde hervatten. In een t^jd, dat atoombommen en gerichte proiectielen worden geprodu ceerd, zo zeide h\j, is het niet realistisch om ons te vragen of wij kanonnen willen fabriceren. De beslissing kan trouwens, zo vervolgde hij, slechts door de regering of door een andere bevoegde instantie worden genomen. WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse senator Styles Bridges heeft Zondag gezegd dat Amerika zijn volledige lucht-, zee- en atoommacht in de strijd moet werpen bij de verdediging van Que- moy en Matsoe tegen een mogelijke aanval door communistisch China. Bridges, de voorzitter van de senaats commissie voor de republikeinse politiek, legde zijn verklaring af in een televisie programma. Voorts zei hij dat. als het communisti sche oorlogspotentieel op deze wijze ver nietigd was, Tsjang Kai Tsjek met zijn nationalistisch leger een inval moest doen op het Chinese vasteland. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de Christelijke oratorium vereni ging „Zingt den Heer" te Hillegom wordt onder auspiciën van de ring Aalsmeer van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang verenigingen op 2 April in zaal „Treslong" een zangersavond gehouden. Doel daarvan is in een vriendschappelijke wedstrijd het Christelijke lied in zijn veelsoortige rijkdom te doen horen. Acht koren en een dubbel- kwartet, in totaal ongeveer driehonderd vijftig zangers, werken aan deze avond mee. Asyl. De V.S. zullen naar alle waarschijn lijkheid politiek asyl verlenen aan de 20 Russische zeelui, die on Formosa zijn vastgelopen, zo wordt uit welinge lichte bron vernomen. De zeelieden zijn afkomstig van de Russische tanker „Taupse" die het vorige jaar door de Chinese nationalisten werd opgebracht. De Russische ambassadeur in de V.S., Zaroubin, heeft een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken om te protesteren. Vulgair. De Prawda heeft Zaterdag de Sovjet-Russische economen „die de al lereenvoudigste Marxistische economi sche wetten niet begrijpen" aangeval len. Het blad publiceerde een lang arti kel van K. Ostrowitianow, een lid van de Sovjet-Russische Akademie, over belangrijke vergissingen die zijn ge maakt door de economen. De titel van het artikel was: „tegen de vulgaire op vattingen over de voornaamste socialis tische economische wet". Krans. Een uit zes man bestaande delega tie uit Stalingrad, de in de afgelopen oorlog ernstig geteisterde Russische stad, brengt momenteel een vriend- schapsbezoek aan Coventry, de in de oorlog zwaar getroffen Engelse stad. Zondag hebben zij een krans gelegd voor het oorlogsmonument van de stad. Leden van de anti-communistische „na tionale alliantie van Russische solida riteit", een vluchtelingenorganisatie, waren hen echter voor geweest met een rood. wit en blauw boeket. Kruistocht. De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft Zaterdag de eerste week beëindigd van zijn zesweekse „Schotse kruistocht" Graham heeft Za terdag in twee diensten gesproken voor 15.500 mensen. Het weektotaal was 104.300 waarvan er 2658 zich „tot Christus bekeerden". Graham zei dat dit succes „het begin vormde van een prairievuur in Schotland dat dit land terug naar God zal voeren en van ge weldige invloed zal zijn op de wereld". Bezoek. Koning Hoessein van Jordanië heeft een uitnodiging van generaal Franco tot een bezoek aan Spanje aangenomen. Een datum is nog niet vastgesteld. Aanbeveling. Het Verbond van Duitse Reisbureaux heeft zijn leden aanbevo len in de tijd van 29 April tot 12 Mei geen „tulpen-tcchten" naar Nederland te organiseren teneinde te voorkomen, dat de Nederlandse bevrijdingsfeesten tot nieuwe moeilijkheden met Duitse toeristen zouden kunnen leiden. Vol gens het verbond werd deze beslissing genomen op aanbeveling van de Duitse autoriteiten in Bonn. Staking. De staking van 20.009 Finse ambtenaren, die hogere salarissen eisen, is Zaterdag geëindigd met een compromis. De staking heeft tien da gen geduurd. De stakers krijgen een kleinere salarisverhoging dan zij eisten. Huil. De voormalige Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Cordell Hull, die 83 jaar is, heeft een beroerte gehad. Hij is Zaterdag in ernstige toe stand in een ziekenhuis opgenomen. Sabotage. Twee jeugdige leden van de Bel gische luchtmacht zijn tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens sa botage aan straaljagers. Zij hebben verklaard dat zij dat gedaan hadden om zich op een van hun Officieren te wreken. Zij hadden stukjes metaal in de inlaten van de jagers gedaan. Vier toestellen ontploften en twee andere vlogen in brand daardoor. Straaljagers. Twee straaljagers zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag bij een landingspoging gedurende een zand storm op het vliegveld van El Paso (Texas) neergestort. De vijf inzitten den van beide toestellen verloren het leven. Overval. Opstandelingen hebben ten Westen van Mandalay, tussen Sagaing en Myinmoe, een trein met behulp van drie bommen laten ontsporen. Twintig passagiers kwamen om het le ven, een veertigtal werd gewond. Di rect na het ontsporen vielen de op standelingen de trein met automatische wapens aan. Bij de plundering werden twee reizigers gedood, die niet snel genoeg hun bezittingen afgaven. Proefvaart. Het 83.000 ton metende Britse passagiersschip „Queen Elizabeth" *s Zaterdag uit Southamtpon vertrokken op zoek naar slecht weer. Het schip is uitgevaren met een „minimale" be manning van 600 koppen en een aantal geleerden en technici. Het doel van de reis, die waarschijnlijk naar de Golf van Biscaje zal leiden, is de nieuwe denipingsvinnen, die kortelings zijn aangebracht, te beproeven.De geleerden en technici aan boord hopen op zware golven en een stevige storm. 42. Panda's tegenwerpingen maakten En-r rico driftig. „Ik wil deze zeeroverij op de juiste manier bedrijven.'", riep hij, met zjjn vuist op het logboek van z\jn voorva-. der slaand. „En als Mulder de Bulder zijn positie vaststelde door de zon te schieten, dan doen wij dat ook!" „Maar met „de zon schieten" bedoelde hij heel iets an- dersl", riep Panda, dat doen de zeelui niet met een kanon, maar,..". „Ik weet, wat „schieten" is en ik weet wat „de zon" is", viel Enrico hem in de rede. „Dus praat geen onzin. We schieten op de zon en daar mee basta: Kanonnier, doe je plicht!" Met een daverende knal schoot de kogel uit de loop, beschreef een grote boog door de lucht en plonsde in zee. „Wel?", vroeg Panda spottend, „weet u nu, waar we zit ten?" „Zeker", antwoordde Enrico kalm. „Je hebt gezien, dat de kogel de zon niet bereikte Hieruit kunnen wij vaststellen, dat w\j nog een heel eind van de zon af zyn". „Dat maakt ons wel een hoop wij zer!", zei Panda schamper VELE DIEREN beschikken over een verbazingwekkend oriënteringsvermogen, dat niet kan worden verklaard met een beroep op visuele- of reukwaarnemingen Zo heeft men bijvoorbeeld spreeuwen, zwa luwen en kleine zangvogels bij hun nesten gevangen en de dieren in gesloten kooien kriskras door Europa gevoerd, waarna zij op grote afstand van hun nes- ten werden losgelaten. De meerderheid dezer vogels ver scheen na enkele dagen bij hun broedplaatsen, hoewel de vlieg tocht hun toch over gebieden moet hebben geleid die hun volkomen onbekend waren. Ook honden, in onbekende streken losgelaten, weten in vele gevallen in korte tijd het huis terug te vinden. Van honden zijn we dit eigenlijk wel gewend maar ook allerlei andere zoogdieren blijken dit vermogen te bezitten. Volgens een be trouwbaar rapport, zou een kat in Enge land haar, op een afstand van 100 km. ge legen, woning weer hebben teruggevon den, en ook in Nederland wist een kat de oude woning die op 150 km. afstand lag, in 8 dagen tijds terug te vinden, goorts werd vastgesteld, dat een paard, per' trein van Potsdam naar Hirschberg (in Silezië vervoerd, in 5 dagen tijds zijn eigen stal in Potsdam weer wist te bereiken, nadat het zich in Hirschberg van zijn bewakers had losgerukt. Ook bij muizen is een merkwaardig oriënteringsvermogen geconstateerd, even als bij talloos vele insecten, vissen, kreef ten, kortom, te veel dieren en diersoorten om op te noemen. Het meest sprekende voorbeeld is voor ons wellicht het geval dal gepubliceerd werd in een rapport van een Zuid-Afrikaanse dokter, die in 1948 uit Port Elizabeth was verhuisd naar het ongeveer 1000 km. verder gelegen Johan nesburg. De arts bezat een schildpad, wiens naam op het schild van het dier was ge graveerd, en deze schildpad maakte de verhuizing naar Johannesburg natuurlijk mee. Op een goe de dag werd het dier ech ter vermist, en lange tijd werd niets meer van hem ver nomen. Totdat de schildpad drie jaar later verscheen in de tuin van het oude huis te Port Elizabeth! Een feno menale prestatie, waarbij het dier gemid deld ongeveer 1 km. per dag moet hebben afgelegd. Indrukwekkender nog dan dit gemiddelde, achten wij het geheugen en het doorzettingsvormogen waarvan de brave schildpad heeft blijk gegeven. Uit al deze voorbeelden blijkt, dat het spreekwoordelijke oriëntatievermogen van postduiven zeker geen op zichzelf staand verschijnsel is, maar veelvuldig voorkomt, zowel bij andere vogels als bij totaal ver schillende diersoorten. Een verklaring is voor dit verschijnsel in het algemeen niet gevonden, maar met betrekking tot de oriëntatiezin van postduiven hebben ver schillende proeven toch in een richting ge wezen die hierover t.z.t. misschien wat meer licht kan doen schijnen. Daarover morgen. H. PcTILLON. Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2