JUFFROUW NEDERLAND Benauwde overwinning van Strawberries op Hilversum III Een speurder trekt zijn conclusies Hockey in Velsen en Beverwijk 0 Lapize K favoriet in serie-draverij Goederen ontvreemd uit te slopen boerderij Financiële problemen der ziekenfondsen Trouwfoto's Afd. Confectie 1e étage Courses in Hilversum Waterpolo DWT-dames ondervonden geen tegenstand van DWR Zzvemmen Nederlands record op 4 x 100 m. wisselslag Haarlemse basketballers bespraken samengaan met andere districten Nieuw wrak ontdekt op Deense zeebodem Kort verhaal door Jan van Rhijn Nasleep van vandalisme aan de Waalstraat Zonder premieverhoging geen sluitend budget Teleurstellende resultaten voor de „Willem Barendsz" De vacature in de Alkmaarse rechtbank Schrijvers wenden zich tot Staten Generaal Motie van wantrouwen tegen minister Ong Eng Loyale troepen bezetten Saigon's Politiebureau Zwitserse tennisploeg tegen Nederland Fotobureau CHR. PIETERSE Nederland Nieuws MAANDAG 28 MAART 1955 Strawberries heren, de kampioen van de promotieklasse C, heeft Zondag: maar met gering verschil van het zwakke Hilversum III gewonnen, tegen welke ploeg de zege echter veel ruimer had moeten zijn. Maar de thuisclub in Velsen was zo van haar meerderheid overtuigd, dat de spelers het te gemakkelijk deden. De meerderheid van Strawberries werd voor do rust uitgedrukt in slechts één doelpunt, van W. van Of- fenbeek. Pas in de tweede helft brachten W. Otto en P. Baljet de stand op drie-nul. Een met de hand door J. Brunink gestopte bal vlak voor het doel kostte Strawberries een strafbully, die door de gasten werd gewonnen. Uit een doorbraak forceerden zij een tweede doelpunt. De beide andere Kennemer promotie- klassers in deze afdeling, Eechtrop en Zand voort, verdeelden in Beverwijk de punten. Vooral in het begin werd een in alle op zichten goede partij hockey gespeeld in een gelijk opgaande strijd. Na ongeveer vijfentwintig minuten spelen gaf H. Ver maas aan Zandvoort de leiding, die even wel zeer kort daarop te niet werd gedaan, toen D. Drijver uit een voorzet van links buiten D. Nieuwenhuis de bal vrij kreeg en onhoudbaar langs Zandvoorts doelver- dediger B. Balledux in schoot. Strawberries II speelde op eigen terrein tegen HBS II voor de competitie in de tweede klasse D. Voor de rust deden C. Kuipers en J. Brommer van Strawberries de twee maal door H. Leemans verkregen voorsprong voor HBS te niet. In de tweede helft geschiedde dit andermaal toen J. Gla- zener HBS opnieuw de leiding gaf en P. Steyn weer gelijk maakte. Tenslotte had de thuisclub verdiend succes en nam door G. Janus de leiding van HBS over. waar door het degradatiegevaar nu niet meer zo nabij is. Eechtrop II uitgeschakeld De wedstrijden in de derde klasse D wa ren van belang voor het vaststellen van een eventuele promotie- en degraaatiecandi- daat. Doordat AMVJ in Amsterdam met niet minder dan zes-één van Eechtrop II won en Eechtrop III op eigen terrein met vier-nul in Zandvoort II de meerdere moest erkennen, gaat het bij het kampioenschap van deze afdeling nu tussen AMVJ en Zandvoort en spreekt Eechtrop II hierin geen woordje meer mee. Het elftal van de hockeyers uit Beverwijk had een zwakke achterhoede, waardoor AMVJ reeds vijf doelpunten kon maken in de eerste helft. De eer voor Eechtrop werd in de tweede helft bij een achterstand van zes-nul ge red door W. van Leijden. De overwinning van Zandvoort II met twee doelpunten van P. Hennis en eenzelfde aantal van J. Meyer was misschien iets te geflatteerd, maar niettemin verdiend. Door deze nederlaag loopt Eechtrop III nu nog gevaar voor de gradatie. In dezelfde afdeling won Rand- wijck II met drie-nul van het bezoekende elftal Strawberries III. Dameswedstrijden De ontmoeting tussen Strawberries en Hilversum II stond technisch niet op hoog peil, waaraan de lange rustperiode zeker schuldig is. Door een technische fout in de verdediging van Hilversum kon, na een gelijke stand van één-één, Strawberries een zege van twee-één behalen. Voor de thuisclub scoorden mejuffrouw R. Mey en mejuffrouw J. Nobel. De twee wedstrijden in de derde klasse D betekenden een nederlaag voor Eechtrop zowel als voor Strawberries. Het tweede elftal van eerstgenoemde vereniging ver loor op eigen terrein met twee-één (een tegendoelpunt van mejuffrouw D. Schra- ma) van Pinoké. Strawberries moest in Amsterdam op het terrein van Rand wij ck in deze club met vijf-nul de meerdere er kennen. Van de uitwedstrijden van het derde en vierde dameselftal van Straw berries werd die van het derde in en tegen Alkmaar een overwinning van drie-één voor de thuisclub Alkmaar. De wedstrijd van het vierde team tegen Hoorn werd afgelast. Wedstrijden in de Onderbond Bij de heren won de kampioensploeg in de afdeling II, Eechtrop IV, met twee-één van het maar met tien man verschenen Zandvoort IV. Eechtrop stond bij de rust met twee-nul voor door N. Groot en J. Feuenstein. J. van den Ende scoorde voor Zandvoort indirect uit een korte hoekslag na goed inlopen van H. Tollenaar en het slecht wegwerken van Eechtrops doelver- dediger D. Honig. Terriers II ontving de jeugdige ploeg van Eechtrop V. Het veteranen-elftal Strawberries IV won in Haarlem met twee één van Ever Swift II. In Bloemendaai zegevierde HBS VI met grote cijfers, acht- één, over Strawberries V, dat daar op be zoek kwam. In de afdeling III speelden HBS VII en Saxenburgers II gelijk (één één). Dezelfde uitslag gold de dames ontmoe ting tussen Saxenburgers I en Eechtrop III. De hoofdschotel van het Dinüagavond-pro- gramma in het Hilversumse Sportpark wordt gevormd door de continentale Edelstenen- prijs voor amateur-rijders, die elkaar over een 2340 meter lange afstand zullen bestrij den. Een uitstekende papierenkans heeft Brin d'Amour IV, doch daar de Franse hengst niet gemakkelijk is te rijden zal een amateur er niet weten uit te halen wat in hem zit. Meer vertrouwen gaat uit naar het volkomen op elkaar ingestelde duo Bosma-Pelikaan S, dat de afgelopen winter zeer succesvol was. Zijn grote concurrent Morning Star zou kun nen verrassen met een prima amateur. Ver der gaat de aandacht in dit aantrekkelijke nummer uit naar Our Volann en Oscar Major. Voor Geersen ligt weer een zege te wachten in de Agaatprijs met zijn keuze uit Tira en Tizian, die ondanks hun 40 meter extra be lasting van zulk een aparte klasse zijn, dat zij nog gemakkelijk de eerste plaatsen kun nen bezetten. R Willem Mars kan zijn vorde ringen bekronen met de derde plaats. Indien de snelle O Lapize K deze keer nu eens vlot van de start gaat zal hij zelfs ge makkelijk de serie-draverij kunnen winnen, daar hij qua zuivere snelheid absoluut de meerdere is van GeerSen's vertegenwoordi gers Rina Gay, Peter Pech en Qui Gagne A, die bij een falen van de favoriet zijn plaats zullen innemen. Een zeer aanbevelenswaar dig paard in dit open nummer is eveneens Persimmon, die vorige week een uitsteken de verrichting liet zien en slechts met een halslengte werd geklopt. In de Brillanten-prijs heeft Quick Jimmy niet veel te doen, daar zijn tegenstanders nog minder zijn in kwaliteit dan hijzelf. Voor Swift Hanover en Roi de Cinq Mille zijn de plaatsen te bereiken, tenzij de uit de winter slaap komende Reyland het gehele veld zou verrassen. Stal Pays-Bas is in de Granaat-prijs zeer sterk vertegenwoordigd met Ruth Ruffington en Queenly Bertha. Het uithoudingsvermo gen is de minst sterke kant van beide paar den, zodat bij zware baan een verrassing van de veel verbeterde Roulette Hanover niet uitgesloten mag worden geacht. Ook de sterke Parrino P zal zijn rol in dit wel zeer moeilijk te voorspellen nummer naar behoren spelen, waarvan de hoofdrol echter door Stal Pays- Bas zal worden vervuld. Tijdens de internationale zwemwedstrij den, welke Zaterdagavond in het Ooste lijke zwembad in Rotterdam zijn gehouden heeft een ploeg van de Rotterdamse Dames Zwemclub, bestaande uit de zwemsters Joke de Korte. Corry Horns. Jopie van Al phen en Els Steehouwer het Nederlands record op de 4 x 100 meter wisselslag esta fette verbeterd. De ploeg maakte een tijd van 5 min. 6 sec. Het oude record stond sedert 8 Januari van dit jaar op naam van In de eerste klasse dames van de water- polocompetitie gaat DWT onbedreigd op de kamoioenstitel af. In de wedstrijd tegen DWR, die Zaterdagavond i.n het Sportfond- senbad in Haarlem werd gespeeld, onder vonden de DWT-dames weinig tegenstand. Nadat mevrouw N. Hendriks-Turkenburg tweemaal had ingeschoten voegde Ank So- mers twee doelpunten aan de DWT-voor- sprong toe. In de tweed" helft maakte Paula van Bruggen het vijfde doelpunt en mevrouw Hendriks nam opnieuw twee doelpunten voor haar rekening. Op keu rige wijze werd tenslotte door Els Mol, met een achterwaarts schot de eer voor DWR gered. Eindstand: zeven-één. In de tweede klasse dames blijft DWT 2, HPC od de voet volgen in de strijd om de bovenste plaats. DWT 2 zegevierde met vijf-nul over HVGB 2 HPC 2 begint in de derde klasse dames kamDioensaliures te ''ertonen. In Ve'son bonden de Heemsteedse dames de strijd aan tegen de VZV-re^erves. di" met twaalf- nul werden verslagen. In deze afdeling boekte DWT 4 een drie-één overwinning op DWR 2. Heren In de derde klasse heren kregen de Haarlem-reserves die van DWT op bezoek. De punten werden na een felle partij ge deeld: twee-twee. DWR 2 zette de zegetocht voort in de vijfde klasse. Deze keer moest Haarlem 3 met twee-één het hoofd buigen. dezelfde ploeg met 5 min. 7.2 sec., gemaakt in Vlaardingen. De tijdopnemers drukten respectievelijk af: 5 min. 6 sec., 5 min. 6 sec. en 5 min. 5.9 sec. De tussentijden waren: Joke de Korte (rugslag) 1 min. 13.5, Corry Homs (school slag) 1 min. 25.4, Jopie van Alphen (vlin derslag) 1 min. 18.3 en Els Steehouwer (vrije slag) 1 min. 0.8.8. De Haarlemse basketballverenigingen heb ben zich Zaterdag in een bijzondere ledenver gadering uitgesproken voor een vermenging van de eerste klasse herenteams met de districten Den Haag en Rotterdam. Het voorstel van het Haarlemse districts- bestuur werd in een bijzondere vergadering in de zaal van café-restaurant Brinkman aan het Houtplein in Haarlem als enig agenda punt behandeld en na een nadere uiteenzet ting van voorzitter Kwakkestijn na korte besprekingen door de verenigingen met al gemene stemmen goedgekeurd. Het district Rotterdam heeft zich reeds voor het vermengen van de districten verklaard en het Haagse district zal Dinsdag dit belang rijke punt in een vergadering met de ver enigingen behandelen, waarbij aangenomen wordt dat ook dit district zich voor een ver menging zal verklaren, waarbij dan het laat ste woord zal worden gelaten aan het bestuur van de Nederlandse Basketball Bond en de overige aangesloten districten. Ook het opnemen van de best geklasseerde damesteams in de Amsterdamse competitie ondervond geen tegenstand, zodat met het district Amsterdam nader contact hieromtrent zal worden opgenomen. Indien alle plannen doorgang vinden, zal in de herencompetitie vermoedelijk een der gelijke indeling worden gemaakt. Districts eerste klasse: Haarlem (drie teams). Den Haag (vier teams), Rotterdam (twee teams). Overgangsklasse A: Haarlem (vijf teams). Den Haag (drie teams). Overgangsklasse B: Den Haag (drie teams), Rotterdam (vijf teams). Aangezien van het Haagse district de bo venste teams geen specifieke Haagse ploegen zijn, namelijk S.S.D.; L.D.S. en ESSO S.C., zal als enige Haagse ploeg vermoedelijk nog Te Werve. worden opgenomen. Voor Haarlem zullen vermoedelijk in deze hoogste klasse uitkomen Typhoon, Black Pirates en Anti lopen. De overige teams zullen in ae over gangsklasse A worden ondergebracht. De Haarlemse damesteams zullen even tueel in de Amsterdamse competitie uitko men in de tweede klasse. NORRKOEPING (United Press). Tij dens zijn expeditie om het wrak te lichten van een oud Nederlands schip dat om streeks 1630 gezonken is in het Kattegat, heeft Bjoern Helmfrid van de fabriek Hol mens Bruk in Norrkoeping nog een wrak ontdekt. Het nieuw ontdekte schip is de „Drott- ningen av Norrkoeping" (Koningin van Norrkoeping) dat in November 1772 ter hoogte van Laesoe in Denemarken gezon ken is toen het op weg was van Engeland naar Zweden. De geredde kapitein van de ..Drottningen" had later een geldbedrag ter beschikking gesteld om op Jutland een kerk te doen bouwen. Het plan, het Nederlandse schip te lich ten heeft inmiddels enige vertraging on dervonden. De boeien die de plaats van het wrak markeerden zijn van hun ankers geslagen en moeten eerst worden vervan gen. Door het wisselvallige weer is het nog niet mogelijk gebleken duikers naar het wrak te laten afdalen. STAKING IN LIVERPOOL. LIVERPOOL (Reuter) Enige honder den havenarbeiders hebben Maandagoch tend in Liverpool het werk neergelegd wegens een meningsverschil over een nieuwe registratie van havenarbeiders door de plaatselijke arbeidsbeurs. De staking breidde zich snel uit over het gehele havengebied van de stad. Er zal in ons dorp nog lang worden na gepraat over de verdwijning van de oude Benning en de oplossing van het raadsel door Jan Buur. Benning, de meest gehate man van de hele streek, verdween drie dagen na Kerstmis. Hij had thuis gegeten; zei z'n vrouw dat hij nog even naar kan toor ging en verliet tien minuten voor half acht het huis. Piet van Es en Wim Stevens kwamen hem tegen. Hij sloeg de Korte- straat in, waar zowel het postkantoor als zijn zaak waren gevestigd en verdween. Niemand zag hem levend terug. Niemand kon dat schelen. Hij was rijk, maar hij had een slechte naam, daar hij geld uitleende tegen woekerrente. De groepscommandant van de rijkspolitie hield het er voor, dat hij naar Amsterdam was gegaan, maar toen er een paar dagen waren verlopen, begon zijn verdwijning een bron van dis cussie in het dorp te worden. Het drukst werd het geval besproken in het café van Jan Tromp, waar wij, dat wil zeggen, zeven toegewijde vrienden, dagelijks aankwamen. Daar vroeg Jan Buur, die een tijdje rechten had gestudeerd en veel speurdersromans las, op een avond aan Hessels, de politiechef: Nog steeds Benning niet gevonden? Je bent er niet vlot mee. Hessels werd een beetje kwaad. Kun jij het soms beter? snauwde hij. Als ik er aan begon, ja, zei Jan. Hes sels snoof verachtelijk en vertrok, waarbij hij de deur hard achter zich dicht sloeg. Tegen het zere been, zei Brouwer. Maar meen je werkelijk, dat jij dit zou kunnen oplossen? Hoe zou jij het dan aan pakken? Jan ging er eens gemakkelijk bij zitten en keek de kring rond. Doodeenvoudig, door eliminatie van de onmogelijkheden. Je schrapt maar weg en je houdt ten slotte het juiste antwoord over. Zo iets als wij met rekenen leerden, meende Dick Jansen. Zo iets. Kijk 'ns, je begint met de vraag: is Benning nog hier of is hij het dorp uit? De trein was die avond al twin tig minuten vertrokken. Een bus ging niet meer. Hij heeft geen auto gehuurd en kon niet fietsen. Lopen is natuurlijk uitgeslo ten, dat had hij in dat weer geen vijf kilo meter volgehouden. Hij is dus nog hier. Niet onlogisch, zei Brouwer. Dan het volgende: wat is er gebeurd? Hij kan niet verdronken zijn, want de vijver was dik. bevroren. Zelfmoord is trouwens ook uitgesloten. In dat geval hadden ze hem al lang gevonden. Hij moet dus zijn vermoord. Op welke manier? Een revolverschot zou zijn gehoord en er zijn geen bloedsporen in de sneeuw gevonden, dus hij is ook niet doodgestoken. Dan moet hij met het een of ander voorwerp zijn neergeslagen. Maar waar is dan het lijk begraven? vroeg Dick Jansen. Jan Buur telde de mogelijkheden op zijn vingers af. De grond is wel twintig cen timeter diep bevroren, zodat ik niet aan neem, dat hij begraven is. Dat zal dus later gebeuren. Jullie zullen wel hebben gehoord, dat er bij Teun van Dam een schop gestolen is. Dat wijst er op en bo vendien kan er uit worden geconcludeerd, dat de moordenaar geen schop bezat. Dat is belangrijk. Het lijk kan in een hooiberg zijn ver borgen, opperde Tromp. Geloof ik niet. Benning woog tegen de tweehonderd pond. Wie draagt zo'n vracht tegen een ladder op? Nee, een hooi berg is uitgesloten. Een kelder ook, want jullie weten, dat vrijwel alle kelders in het dorp zijn doorzocht. Je zoudt even kunnen denken aan het zaagsel bij de fabriek van Timmer, maar ook dat is door de vorst een ondoordringbare massa geworden. Ik kan maar op één punt komen: onder de mu ziektent op de markt. Als Hessels daar eens ging zoeken, zou hij misschien meteen de moordenaar kunnen pakken, als deze te rugkomt om het lijk te begraven. Met deze dooi is de grond morgen zacht genoeg om een graf te delven. Dat klinkt heel mooi, zei Brouwer, maar kun je ook door eliminatie op de moordenaar komen? Zeker, zei Jan vol zelfvertrouwen. Alle mensen, die Woensdagavond in de kerk zijn geweest, kun je al vast uitsluiten. Hetzelfde geldt voor de bezoekers aan de vergadering van de Boerenbond en voor degenen, die hier hebben zitten kaarten. Uitgesloten zijn ook de bezitters van een schop. Dan houden we over: de burgemees ter en die was op reis, de oude Marsman, die met rheumatiek op bed lag en de kos ter, die verkouden was en ook thuis is ge bleven. Wie blijft er dan over? Tom Adams. Hij heeft geen schop en ik weet toevallig, dat Benning een chèque in zijn bezit had, waarop Adams een valse hand tekening had gezet. Benning heeft hem steeds geld afgeperst ónder bedreiging hem te zullen aanbrengen. Jan Buur stond op, stak een nieuwe si garet op en liep de deur uit. De volgende avond vonden Hessels en zijn mannen onder de muziektent het lijk van Benning. Zij hadden een tijdje op de loer gelegen en betrapten tevens Tom Adams, die een schop bij zich had. Hij legde een volledige bekentenis af. De krant maakte er een heel verhaal van en Jan Buur kreeg de naam de plaat selijke Sherlock Holmes te zijn. Zijn foto werd zelfs bij het artikel afgedrukt. Ik had toch niet helemaal vrede met de schijnbaar logische conclusies van Buur en de eerste keer, dat ik hem alleen trof, vroeg ik hem: Je moet me toch nog eens precies vertellen, hoe je die redene ring hebt opgezet, Jan. Ik heb het al een keer gehoord, maar sommige punten vind ik nog al aanvechtbaar. Dat kan best zijn, grijnsde Buur. Ik ben toch alleen maar volgens een lo gische redenering te werk gegaan. Nou ja, onder ons gezegd, er kwam nog bij, dat ik op de avond van de moord Tom Adams met een zwaar beladen slee bij de muziek tent zag, maar daar kon ik niet mee voor de dag komen, omdat ik voor geen geld van de wereld wilde, dat mijn vrouw te weten zou komen, dat ik d" hele avond had zitten kaarten. De uitbarsting van jeugdbaldadigheid, waaraan omstreeks de jongste jaarwisse ling een voor de sloop bestemde boerderij aan het eind van de Waalstraat in Haar lem-Noord ten offer viel, waarover wij destijds hebben bericht, was een zaak voor de kinderrechter, maar een uitvloeisel er van zag men hedenmorgen voor de Haar lemse politierechter. Er stonden twee per sonen terecht, die verdacht werden van diefstal van materiaal van deze boerderij. Beiden werden conform de eis tot tien gul den veroordeeld. Een der verdachten, mevrouw E. H. K., had de jongelui toen zij deze toch zo bezig zag, gevraagd of zij een bank, welke naar zij wist in de boerderij stond, bij haar thuis wilden brengen. Dat was gebeurd. Naar de bewoner, die de boerderij kort te voren had ontruimd, later verklaarde, was het zijn bedoeling geweest, deze bank weg te geven, maar zeker niet aan mevrouw K. De laatste zeide, dat zij de bank bij haar had laten brengen omdat zij vreesde dat deze anders ook kapot gemaakt zou wor den. Vervolgens werd de verdachte F. D. ge hoord. Ook deze had, van zijn werk terug kerend gezien hoe er door de jeugd in de boerderij was huisgehouden en had een deur en enig ander materiaal als brand hout mee naar zijn woning genomen. De sloper heeft van de vernielingen groot nadeel ondervonden. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man noemde deze zaken niet omvangrijk gezien tegen de ten hemel schreiende bal dadigheid, die jongelui in en op de boerde rij aan de dag hebben gelegd. Anderzijds zijn deze feiten bedenkelijk indien men zich er rekenschap van geeft, dat de oude ren de jeugd ten voorbeeld moeten zijn. Zo kwam hij tot zijn eis van 10 boete voor beiden. In Utrecht is een congres gehouden van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen, vertegenwoordigende 3,5 millioen zieken fondsverzekerden. De voorzitter, de heer A. J. van Leusen, arts te Velsen, wees op de spanningen tus sen de groepen van medewerkers en zie kenfondsen, die een goede functionnering van de gezondheidszorg bedreigen. Hij be treurde het dat, in tegenstelling met het economisch beleid dat na de oorlog in ons land is gevoerd, het beleid inzake de zie kenfondsen niet tot 'n gunstige situatie heeft geleid. Samenwerking tussep medewerkers (artsen, specialisten, apothèkérs, tandart sen en vroedyrouwen) en ziekenfondsen en een open oog voor de noodzaak om de verlangens uit het gezichtspunt van rede lijkheid en de mogelijkheden tot verwer kelijking te bezien, achtte hij een eerste vereiste om de moeilijkheden te over winnen. De heer Van Leusen zei, dat Nederland ten deze een voorsprong heeft op alle om ringende landen, namelijk dat, met uitzon dering wellicht van de ziekenhuisverple- ging, de kosten van de gezondheidszorg per hoofd van de bevolking relatief niet hoog kunnen worden genoemd. De heer F. C. Nieuwenhuyzen, arts, leg de er de nadruk op, dat het ziekenfonds een maatschappelijk orgaan is en dient te blijven. Hij nam stelling tegen de opvatting, dat de ziekenfondsverzekering op één lijn kan worden gesteld met de overige sociale verzekeringswetten en hij meende dat wanneer dit onderscheid in de komende Ziekenfondswet niet tot uiting zou komen, dit voor het ziekenfondswezen vergaande en noodlottige gevolgen kan hebben. De heer J. van de Bunt schetste de taak van het ziekenfondsbestuur en de heer J. G. Leibrandt besprak tenslotte de ontwik keling van plaatselijke en regionale afspra ken tussen medewerkers en zieken fondsen. Bij een belangrijk deel van deze over eenkomsten speelt het honorariumvraag- stuk een rol. De verlangens van de artsen, specialisten, apothekers en tandartsen vor men een moeilijk financieel probleem. Zou aan al deze wensen worden voldaan, dan betekent dit op een kostenbudget van rond 400 millioen gulden voor 1955 een hogere uitgave van 65 millioen. Spreker deed een beroep op de organi saties van medewerkers om de eisen niet zodanig hoog te stellen, dat het zieken- l'ondswezen financieel op drift geraakt. Ook in een welvaartsperiode zijn, aldus de heer Leibbrandt, aan de mogelijkheden grenzen gesteld, die niet straffeloos kunnen worden overschreden. Dit geldt mede voor dat deel van het nationaal inkomen, dat aan de volksgezondheid wordt besteed. Het gevaar is anders niet denkbeeldig, dat het ziekenfondswezen zijn verzorgings karakter verliest en afglijdt naar een res titutieverzekering, hetgeen zo enigszins mogelijk moet worden verhoed. Het laat zich aanzien dat een ingrijpende verhoging van de ziekenfondspremie noodzakelijk zal zijn, wil men het budget althans sluitend maken. Naar schatting zal voor de ver- verplichte ziekenfondsverzekering tenmin ste een ziekenfondspremie van 5 percent nodig zijn inplaats van de tegenwoordige 4 percent. Ook de premie voor de vrijwillige verzekering zal een verhoging moeten ondergaan. Aan het einde van het congres is met vrijwel algemene stemmen een motie aan genomen, waarin onder meer wordt gezegd dat het voor een goed functionneren van het ziekenfondswezen noodzakelijk is, meer dan tot nu toe ook voor de verplichte ver zekering de financiële verantwoordelijk heid te verplaatsen naar het ziekenfonds- bestuur. Verder wordt de mening uitge sproken, dat het voor het ziekenfondswezen uiterst moeilijk is bevredigende, goed func- tionnerende overeenkomsten met de mede werkers te maken, indien de inkomsten van het ziekenfonds niet zijn aangepast aan de noodzakelijke uitgaven. Voorwaar de is echter, dat de medewerkers medever antwoordelijkheid wensen te dragen ten aanzien van de financiële uitkomsten van het ziekenfondswezen. Op 19 Maart middernacht is het seizoen voor de vangst op baleinwalvissen in de Zuidelijke IJszee gesloten. Aan boord van de .Willem Barendsz" is in de 72 dagen van het seizoen geproduceerd: walvistraan 9722.5 ton, spermolie 1067 ton. In 1953/54 met 76 dagen waren de cijfers als volgt: traan 15.132 ton spermolie 1162 ton. De teleurstellende resultaten van het afgelopen seizoen zijn in hoofdzaak te wij ten aan het buitengewoon slechte weer, waarmede de expeditie te kampen heeft gehad, zo deelt de directie der maatschap pij mede. De traanproductie is in haar ge heel verkocht. De geproduceerde hoeveel heid spermolie is op een klein restant na verkocht. De „Willem Barendsz" is nu op weg naar Kaapstad waar het schip Woensdag wordt verwacht. Daar blijft het een paar dagen liggen en aanvaardt dan de thuisreis. Eind April keert de walvisvaarder in Amster dam terug. Ter voorziening in een vacature van rechter in de arrondissements-rechtbank te Alkmaar is door voornoemd college een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alphabetische volgorde zijn geplaatst: mr. D. van Leijden, substituut-griffier bij en reehter-plaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank te Haarlem; mr. J. A. Markus, substituur-griffier bij en reehter- plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Alkmaar; mr. G. E. Mulder, substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Groningen. Tegen nieuw Duits leger Vijftig letterkundigen hebben zich Zon dag met de volgende oproep tot de leden van de Staten-Generaal gewend: „Ondergetekenden, verontrust over de toenemende spanning in de wereld, zien in de herbewapening van Duitsland een maat regel, die de spanning nog verhoogt. Daar zij bovendien uit ervaring weten wat het Duitse militarisme betekent, verzoeken zij u, leden der Staten-Generaal, met klem uw stem- te onthouden aan de Parijse ac- coorden, waardoor een nieuw Duits leger in het leven wordt geroepen". Tot de ondertekenaars behoren: Gerrit Achterberg, Gerrit Borgers, J. B. Charles. Jan G. Elburg, Hella Haasse, Ed. Hoornik. dr. E. de Jong-Keesing, W. L. M. E. van Leeuwen, Sjoerd Leiker, Clare Lennart, A. Marja, Harry Mulisch, Hans Redeker, An nie M. G. Schmidt, Anne de Vries, dr. Vic tor E. v. Vriesland en JohD van der Woude. Wegens uitblijven van Indonesische begroting Djakarta, (United Press) De Indo nesische oppositiepartijen hebben vandaag besloten een motie van wantrouwen bij het parlement in te dienen tegen de minister van financieën Ong Eng Die in de loop van de volgende week. Wibisono, leider van de Masjoemi deelde aan de pers mede, dat de regering-Sastroa- midjojo de grondwet had geschonden door na te laten, tijdig de begroting over het fiscale jaar 1954 in te dienen. De regering had beloofd de begroting tegen Juni 1954 te zullen voorleggen. Het belastinggeld is inmiddels uitgegeven doch de begroting moet nog altijd in het parlement worden bespfoken, aldus Wibisono. De Masjoemi zet de regering thans voor een fait accompli. SAIGON (United Press) Loyale rege ringstroepen van premier Diem van Zuid- Vietnam hebben vandaag. Maandag, de eerste krachtmeting uitgevoerd met de strijdkrachten van de politiek-religieuze sekten enh et hoofdgebouw van de politie te Saigon bezet. De inval werd door zwaar gewapende soldaten, ondersteund met tanks uitgevoerd. De dienstdoende politiemannen, dieb ehoorden tot de voormalige divierro- vers op de Binh Xuyensekte, trokken zich zonder tegenstand terug en barriceerden zich met zware bazooka's in omliggende gebouwen, wachtend op verdere bevelen van hun leiders. Tot dusverre verliep de operatie zonder bloedvergieten. Zij werd uitgevoerd door eenheden parachutisten van het Vietnamese leger, gesteund door zware tanks. De wedstrijd tussen Zwitserland en Ne derland voor de eerste ronde van de Euro pese zóne van het Daviscuptournooi zal op 29 en 30 April alsimede op 1 Mei in Bazel worden gespeeld. Reeds zijn de spe lers voor de Zwitserse ploeg aangewezen, die tezamen zich zullen voorbereiden op deze ontmoeting. Het team bestaat uit P. Blondel (Lausanne), E. Balestra (Aarau), B. Dupont (Genève). M. Froesch (Bazel), R. Buser (Zurich) en J. P. Blondel Lau sanne). Op 2 en 3 April zullen oefenwed strijden op harde banen in Lausanne wor den georganiseerd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Raadhuis en Kerk Hoofdstraat 179, Santpoort Tel. K 2560—8129 Biedt zich aan: voor type- en/of kantoor werkzaamheden. Br. IJ 938 P. C. DE GEUS oud-belast.ambt. te IJmuiden Belastingconsulent W.DE ZWIJGERLAAN 16 Tel. 8590 Santpoort (Stat.) Spreekuur van 1920 uur Modern mantelcostuum in grove tweed. Voor leugdige figuren. Spor tief model door aparte coupe en tóch gekleed. MARKTPLEIN 29 - ÖMUIDEN

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 8