VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE nog even een R OXY. H ROXY .ja (jlaag f Bezwaren van Eerste Kamerleden tegen crematie-wetsontwerp Tweede Kamer gunstig gestemd voor Parijse accoorden Indische Nederlanders kunnen beter in Indonesië blijven Sigaretten-automaat stond twee minuten in Haarlem op straat Prof. Gerbrandy is blij, „dat men van de nachtmerrie der E.V.G. af is" Minister Van Thiel: Meerderheid voor gelijk loon voor man en vrouw WOENSDAG 30 MAART 1955 8 Examens Proces-ver baal opgemaakt voor een proef-proces Malenkov „op inspectie" in de Oeral Tweede Kamer Het onderzoek betreffende de Vijzelstraat-instorting (Van onze parlementaire redacteur) Nadat het Franse parlement op 30 Augustus van het vorig jaar de Europese Defensie Gemeenschap had afgewezen, hebben Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, na een conferentie in Londen, op 23 Octo ber te Parijs een nieuw verdedigingsplan gevormd, de West-Europese Unie, waarvan de inwerkingtreding gepaard gaat met de toetreding van Duitsland tot de NAVO. De West-Europese Unie zal zich onthouden van alle taken, die thans door de NAVO worden verricht. Zij zal geen commando structuur bezitten en geen eenwording van strijdkrachten tot stand brengen. Op mili tair terrein beperkt zij zich tot een controle op de bewapening en de omvang van de strijdkrachten. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer betuigde gisteren haar instemming met de Parijse accoorden. Alleen de communisten moesten er niets van hebben. Bijkans alle voorstanders zouden aan de Europese Verdedigings Gemeenschap de voorkeur hebben gegeven. De heren W e 11 e r (KNP), d s. Zandt (St. Geref.) en prof. Gerbrandy (A.R.) gaven echter te kennen juist ver heugd te zijn over de mislukking van de Europese Verdedigings Gemeenschap. De eerset spreker m r. S c h m a 1 (C.H.) vond, dat wij de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, grote dank ver schuldigd waren, aangezien hij inzag, dat tegen een mogelijke aanvaller," zei de heer Fens (KVP). Hij releveerde de Engelse deelneming en voorts ook de belangrijke toezegging van president Eisenhower om trent het beschikbaar blijven van Ameri kaanse troepen- ten behoeve van beveiliging van het Westen. Na een goede voorberei ding van een gesprek met Rusland over ontwapening, waarbij vast komt te staan, dat het Moskou ernst is, zou de heer Fens daar wel iets voor voelen. Met het inzicht van Malenkov, dat een oorlog met de hui dige wapenen tot vernietiging van de be schaving zou leiden, was de heer Fens het eens. Hij gaf aan die zienswijze de voor keur boven het oordeel van maarschalk Worosjilov, dat het gevolg alleen de ver nietiging van het kapitalisme zal zyn. Van de regering wenst hij ant woord op de vraag of gebruikmaking van de atoomwapens door de NAVO slechts zal gebeuren als dat voor verweer onontbeer lijk is. Hierna behandelde mr. Blaisse, frac tiegenoot van de heer Fens, nog eens de kwestie van de Duitse herbewapening in het verband van de tegenstelling Oost West. Prof. Gerbrandy (A.R.) was bl(j, dat wij van de „nachtmerrie" van de Euro pese Verdedigings Gemeenschap af zijn en tevens van een dergelijke politieke Ge meenschap. Een goede gezonde politiek noemde hij de medewerking van minister Beyen aan het inschakelen van de Westerse Unie in de militaire samenwerking om op dit ogenblik de West-Europese Unie het elkaar te helpen in de nood waarin we ADVERTENTIE dan wordt elke morgen een goede morgen f Met zo'n heerlijke geurige Roxy ga je 's morgens met plezier en energie aan de slag. Roxy, de karaktervolle sigaret voor mensen met smaak. 3 Roxy Rook Redenen: >f- Dubbel gefermenteerd >f- Dubbel gezuiverd f Standvastige melange enige praktisch bereikbare was. „Geweld tegen geweld echter kan noch mag ons laatste woord zijn. Het is zwaar om te leven onder de benauwende gedachte, dat we op weg zijn naar een dag van gramschap. Als het kan, en het schijnt te kunnen, moet er met Moskou worden gepraat. Voor een enigszins menselijke politiek kan „de bom zonder meer" nooit het parool zijn." De heer Bruins Slot (A.R.) had evenmin reden, vooral niet na de beslissin gen van West-Duitsland en Frankrijk, veel te zeggen. De Parijse accoorden zijn het voor Europa thans noodzakelijke sluitstuk van de Atlantische verdediging. Een andere vorm ware te verkiezen ge weest, waarbij men een West-Europees leger zou hebben gekregen inplaats van een bondgenootschap van souvereine staten, met toch nog altijd kwade kansen van mis bruik van de militaire macht door een der staten. De Parijse accoorden doen in dit op zicht voor de Europese Defensie Gemeen schap onder, want Europa krijgt nu niet die macht en dat gezag, welke het uitein delijk moet bezitten. Maar het meedoen van Engeland is een winstpunt en betekent, dat de zwakste vorm een sterkere inhoud krijgt. Het parlement van de West-Euro pese Unie zal alleen adviserende bevoegd heid bezitten, maar er is toch wel iets supra-nationaals aan, aldus dr. Bruins Slot, die waarschuwde niet te veel te verwach ten van een conferentie als Boelganin schijnt voor te staan. Tevens drong hij er op aan te bevorderen, dat als het tot zulk een conferentie zou komen, ook de kleine mogendheden haar stem zullen kunnen laten horen. De heer Wagenaar (CPN) meende dat de regering „land en volk op het Parijse dienblaadje aan de Roerkapitalisten aan biedt." De Parijse accoorden betekenen, zei hij, herleving van de Duitse neiging om wraak te nemen voor de nederlaag van 1945. Nederland moet er buiten blijven. Daarom is verwerping van die accoorden geboden. De Sovjet-Unie bedreigt ons geenszins met aggressie. Zij is de enige macht ter wereld, die ons tegen Duitse aggressie kan bescher men, aldus de communistische afgevaar digde. De woordvoerder van de WD, de heer Korthals, sprak zich voor goedkeuring van de Parijse accoorden uit. Duitsland alleen zal niet een aanval kunnen openen op een tot de tanden gewapend Rusland. Anderzijds zal het zich niet in zijn eentje tegen de Atlantische groepering kunnen keren. Niet Duitsland maar Rusland met zijn „likken naar boven en het trappen naar beneden" levert, volgens de heer D e K a d t (P. v. d. A.), het gevaar op. De kalmere elementen in Moskou hebben kort geleden voor de felleren plaats moeten maken en zo is de Sovjet-Unie gevaarlijker dan ooit. De heer Korthals merkte op dat men in Amerika, Engeland en Rusland met de proefnemingen met de H-bom voortgaat. Hij waarschuwde echter tegen bepaalde „paniekmakers". Volgens deze afgevaar digde was het nog te vroeg om tot een ge sprek met Moskou over te gaan. Voorlopig verwacht hij daarvan alleen maar onoplos bare tegenstellingen. „Mag ik voorstellen na deze rede de ramen te openen en te luchten?", riep de heer Wagenaar (CPN) uit. Ook de heer W el t e r (KNP) sprak zich voor de accoorden uit en zei dat de oorzaak van wat wij nu beleven alleen ligt bij de leiders van Sovjet-Rusland, die het Westen hebben gedwongen zich te versterken. Alles dient men echter te proberen om tot ont wapening te komen door besprekingen met Moskou, maar dan alleen na tot stand verkeren. Voorlopig zal de Duitse herbe wapening gevaarloos zijn. Intussen wordt de Bondsrepubliek weer een onafhankelijke staat met eigen machtsmiddelen, dus een machtsfactor in het internationale politieke leven, waarin het weer eisen zal kunnen stellen. Elke staat heeft zijn eigen karakter Zo ook de Duitse staat. Dat land kreeg zijn stempel onder de vader van Frederik de Grote met het militaire autocratische Prui sen: een rots van brons. De Duitse staat wordt door de geschiedenis heen beheerst door het Pan-Germanisme. „Pas op" moest dus volgens prof. Gerbrandy de boodschap zijn. Doelbewust moet men een politiek na streven, die Duitsland geestelijk bij het Westen houdt. Tevens moeten de kleinen en de groten bij die politiek betrokken zijn. Dat zijn de twee voorwaarden, waaronder de Duitse herbewapening aanvaardbaar is. Sprekende over de waarde van het parle mentaire stelsel riep de A.R.-afgevaardigde met betrekking tot „kunstmatige parlemen ten" uit: „Zij kunnen mij gestolen worden." Geen gesprek van de groten met Moskou- zonder dat wij, veertien landen van de NAVO, er eerst ten volle in gekend zijn. Een politiek van hereniging van Duitsland is gevaarlijker dan een politiek die streeft naar bevrijding van alle volken in Europa. In dit laatste zit risico, maar men moet als goed regeerder risico durven nemen, aldus prof. Gerbrandy. Tot besluit verklaarde d s Zandt (St. Geref.) die evenmin over de verwerping van de Europese Verdedigings Gemeen schap treurde wel voor de Parijse ac coorden te kunnen stemmen. Vandaag zal minister Beyen antwoorden. In het Voorlopig Verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake crematie ver klaren vele leden dat het voor ieder, die zulks wenst, mogelijk moet wezen, zijn stoffelijk overschot te laten cremeren. Zij waren van oordeel, dat het de wetgever niet vrij staat, de crematie te verbieden of aan onredelijke beperkingen te onderwer pen, zelfs niet om godsdienstige of aan de christelijke zede ontleende beweegredenen. Zij zouden dit een ongeoorloofd ingrijpen in de persoonlijke vrijheidssfeer achten. Intussen ligt het huns inziens voor de hand, dat er een regeling nodig is, welke de zekerheid schept, dat het stoffelijk over schot zal worden bezorgd op de wijze, welke de grootst mogelijke waarborgen biedt, dat zij kan worden geacht met de wens van de overledene in overeenstem ming te zijn. Zij achtten het stellig niet onredelijk, dat onder de huidige toestand hier te lande de begrafenis als regel wordt aanvaard en dat dus voor het toelaten van de crematie een speciale wilsverklaring wordt gevorderd. Zij zouden er de voor keur aan geven, ten aanzien van de crema tie naast de persoonlijke wilsverklaring een grotere plaats in te ruimen aan die van de naaste bloed- of aanverwanten. Deze leden vonden het een tekortkoming in de ontworpen regeling, dat er generlei mogelijkheid tot cremeren aanwezig is, wanneer personen van achttien jaren en ouder geen schriftelijke wilsverklaring hebben achtergelaten. Zij achtten dit een hardheid ten opzichte van ouders, die aan crematie de voorkeur geven en wier kin deren op jeugdige leeftijd komen te over lijden onder zodanige omstandigheden, dat geen voorzorgsmaatregelen meer konden worden getroffen. Vele andere leden, hoewel tegenstanders van lijkverbranding, konden zich met dit wetsontwerp als compromis verenigen. Verscheidene leden achtten het een be zwaar dat volgens de regelen van het bur gerlijk recht zij, die wegens krankzinnig heid of zwakheid van vermogens onder curatele zijn gesteld, geen testament kun nen maken en ook geen codicil kunnen produceren. Wordt het ontwerp tot wet verheven, dan zou dat derhalve betekenen, dat dezulken steeds zouden moeten worden begraven. Verscheidene leden hadden overwegend bezwaar tegen de artikelen welke behelzen, dat gemeenten geen crematoria mogen op richten en exploiteren en geen steun daar aan mogen verlenen. Vele leden hadden eveneens ernstig be zwaar tegen de voorgestelde bepaling, dat publiekrechtelijke lichamen geen crema toria mogen oprichten en (of) de oprich ting daarvan niet mogen steunen. Amsterdam. Vrije universiteit: doctoraal examen geschiedenis: mr. C. A. van Swig- chem, Amsterdam (cum laude); doctoraal examen psychologie mevr. P. C. Hacquebord van Alkemade te Eindhoven, mevr. M. R. Rijnsdorp—Jongkind, Rijswijk Z.H.; candi- daatsexamen psychologie A. Gravestein, Rin- sumergeest (cum laude), J. S. de Vries, Am sterdam en voor het candidaatsexamen pae- dagogiek R. Turksma, Dordrecht. Nijmegen. R. K. Universiteit: candidaats examen rechten: N. A. C. Franken (Bergen op Zoom) en mej. F. J. M. Grupping (Ant werpen); candidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen: H. A. B. Knoop (Venlo). Amsterdam. Bevorderd met lof tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Landbouwpacht in Brabant in de veertiende en vijftiende eeuw" de heer H. P. H. Jansen, geboren te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen Engels mej. J. A. M. van Boheemen (Den Haag) en voor het candidaatsexamen Engels mej. M. A. v. d. Made en de heer H. W. Gons (Amsterdam); voor het candidaatsexamen psychologie Ch. van Welsenes (Groningen); voor het be lastingconsulentexamen mr. F. H. M. Grap- perhaus (Amsterdam). In de Eerste Kamer heeft de minister huisvesting bevorderd. Wel voelt hij voor „Ik ben op de hoogte van de bepaling in de algemene politieverordeninginzake het .verbod van het houden van automaten voor komen der Parijse accoorden Zonder ver- j verkoop van tabaksartikelen, maar aange- eniging van Oost- en West-Duitsland is ontwapening niet mogelijk. De Russen willen daarvan alleen weten als men van de'beperking'niet'meervankracht is", die accoorden afziet. Een dergelijke voor zien de Winkelsluitingswet 1951 het ge bruik van automaten regelt, meen ik, dat waarde is onaannemelijk. Deze afgevaar digde achtte het gelukkig, dat hetgeen nu ter tafel ligt in de plaats was gekomen van het „onwezenlijke" Europese Verdedigings verdrag met zijn supra-nationale opzet. „Europa mag Frankrijk dankbaar zijn. dat we van die hersenschim bevrijd zijn," zei hij. Mr. Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) betreurde de verloren slag voor de E.V.G. Politiek zijn we sinds Augustus 1954 een heel stuk achteruit ge gaan, zei deze afgevaardigde, die opmerkte dat er tussen andere staten een overeen komst is gesloten over in Duitsland te ge bruiken oefenterreinen. Daarom is het juri disch niet juist dat we de overeenkomst goedkeuren; onze toetreding moet worden goedgekeurd. Deze afgevaardigde kwam voor bevorde ring van het scheppen van eigen gezags organen met supra-nationale betekenis van de zes landen binnen het kader van de West-Europese Unie op. De West-Europese Unie is niet een eindpunt, maar een begin. Militair en politiek zal zij nog met allerlei moeten worden aangevuld. „Na tien jaar bevrijding moet de vrije wereld in het Westen zich helaas niet alleen theoretisch doch ook praktisch bezig hou- In deze zin heeft de heer P. J. Schoen, sigarenhandelaar aan de Spaarnwouder- slraat te Haarlem zich uitgelaten, toen Dinsdagmiddag twee rechercheurs proces verbaal opmaakten wegens overtreding van artikel 224 der Algemene Politieverorde ning, luidende: „Het is verboden in auto maten, welke zich bevinden, zij het met enige beperking op voor het publiek toegan kelijke plaatsen, tabaksartikelen ter afleve ring voorradig te hebben". Het is niet de bedoeling van de sigaren winkelier om terstond te beginnen met de verkoop van sigaretten door middel van automaten. Hij wilde een proefproces uit lokken en had de Haarlemse politie inge licht van een mogelijke overtreding. De leverancier van automaten had er Dinsdagmorgen één bezorgd. Toen twee politiemannen van de afdeling bijzondere wetten des middags om half drie de auto maat in de winkel bekeken hadden en ge constateerd hoeveel doosjes van 0,75 aan wezig waren, werd zij naar buiten ge bracht. Twee voorbijgangers bleken bereid sigaretten te kopen en de automaat werd in werking gesteld. De namen van de kopers, die volgens aritkel 224 niet strafbaar waren, werden genoteerd, waarna proces-verbaal werd op- den met herbewapening ter beveiliging gemaakt. De automaat werd weer in de winkel geplaatst. De sigarenwinkelier deelde ons mee, dat hij toegegeven heeft, geweten te hebben, dat de bepaling in de politie-verordening bestaat en dat hij hem overtreden heeft, maar dat hij meent, dat het artikel niet meer van kracht is na het in werking treden van de winkel sluitingswet. Binnenkort zal de zaak bij de Haar lemse kantonrechter aanhangig worden gemaakt. Mocht de sigarenwinkelier in het gelijk worden gesteld, dan is hij voor nemens een automaat voor de aankoop van sigaretten te plaatsen. Mogelijk zullen 25 collega's in Haarlem zijn voorbeeld vol gen, aldus deelde men ons van de zijde der automatenfabriek mee. Voorlopig zal Haarlem nog niet de beschikking krijgen over sigaretten-auto- maten. De automaat, die gisteren gebruikt is, wordt vandaag elders in werking ge steld. van Maatschappelijk Werk, mr. Van Thiel, onder meer het vraagstuk der Nederlan ders in Indonesië besproken. Dat deze categorie bij voorkeur naar Ne derland en niet naar de West en Nieuw- Guinea wil komt voort uit de overweging dat in deze gebieden op het moment nog weinig mogelijkheden liggen. Niettemin doet de regering haar uiterste best voor mogelijkheden in Nieuw-Guinea. Huisves tingsmoeilijkheden z(jn nog steeds een gro te handicap voor overkomst naar Neder land. Het is verder de vraag of een massa le overtocht naar Nederland in het belang is van de Nederlandse gemeenschap in In donesië De sociale functie van de Indische Ne derlanders in Indonesië is zeer verminderd. Het belang van een zeer groot aantal Indi sche Nederlanders brengt echter mee, dat een voortgezet verblijf v&n hen in Indonesië te prefereren is. Komende tot het Ambonezenvraagstuk zeide de minister dat het beleid is gericht op een niet-duurzaam verblijf in Nederland. De Ambonezen zelf zijn uitermate gesteld op behoud van het groepsverband en daar om heeft hij vooralsnog geen individuele het bevorderen van eigen huishouding. Op het moment wordt ernstig gewerkt aan nieuwe woonoorden, waarin gelegenheid zal zijn om in eigen huizen te wonen. Het be leid van de regering wil echter niet zeggen, dat men niet wil inzien dat misschien in de toekomst een aantal Ambonezen hier wil blijven. Voorop sta echter dat ieder volko men vrij is om te doen wat hem het beste lijkt. Geen enkele kans op emigratie naar an dere landen wordt voorbij gezien maar dit probleem ligt zeer moeilijk. Minister Van Thiel vroeg de Kamer voorts wanneer het moment gekomen is om zeer beslist de ste ven in een bepaalde richting te wenden. Dit moment wordt bepaald door een aantal factoren die men thans niet in handen heeft en daarom kan men thans moeilijk zijn beleid daarop richten. „Zo begint het leven" (Donderdagavond in Thalia) Deze Deense film zou men een documentaire kunnen noemen, vervaar- vaardigd met het kennelijke doel de belang hebbenden wat meer begrip bjj te brengen voor een onderwerp, dat tot nu toe vaak in volkomen mistekende beelden en geheim zinnige verhullingen door de cinematogra fie is behandeld: het ontstaan van het le ven in de moederschoot en de geboorte van het kind, dat tevoren al z(jn invloed deed kennen op de mensen die z(jn komst ver wachtten en voorbereidden. Deze film kan met recht een verrassend experiment ge noemd worden. Het is een moedige ontken ning van de vermeende waarde der conven tionele zwijgzaamheid over dit onderwerp entevens een eerlijk getuigenis van de mo rele zuiverheid der realiteit. De realiteit die deze film ten aanzien van huwelijk en geboorte tekent, mist in haar puurheid ten enen male elke vorm van ero tiek. De erotiek en de vulgariteit komen pas met de zwoele geheimzinnigheid, die de goegemeente met valse schaamte pleegt te weven rond een onderwerp, dat de schoon heid der schepping in al haar simpele zui verheid omvat en dat helaas geworden is tot lijdend voorwerp van rotte „humor", niet het minste in de film. Wie deze eerlijke film veroordeelt uit mo rele overwegingen, veroordeelt zichzelf. Hij veroordeelt zichzelf door een blijk van on begrip voor de werkelijke waarden van het leven, voor de zuivere betekenis van het huwelijk en de menselijke samenleving en voor de juiste oorzaken van de immorali teit. Want immoraliteit bedient zich in de eerste plaats van de omhullingen der zui verheid, die daardoor misvormd wordt. De ze film misvormt niets, zij vertelt met de eenvoud van de begrijpende, bewonderende en deemoedige mens over het grootste won der der schepping. En haar toon verraadt slechts respect. J. L. Met ingang van 4 Mei zal het Utrechts Katholiek Dagblad de oude naam van „Het Centrum" pnieuw gaan voeren. Het plan be stond reeds lang, om in het jaar waarin het U. K. D. zijn tweede lustrum vier, de naam van het Utrechts Katholiek Dagblad waar in opgenomen „Het Centrum" te wijzigen in U.K.D. „Het Centrum". MOSKOU (United Press) De Sovjet- Russische ex-premier Georgi Malenkov vis, waarvan 150 schelvis, 275 ma~kreeïT75 gestripte wijting, 50 dichte wijting, 10 Viertal binnen Vier trawlers en de van enige proef- trekken teruggekeerde RO. 46 „Claesje" de motor deed het uitstekend waren vannacht aan de afslag. De „Herman" (van 17 Maart) was er met 1050 kisten bevindt zich op het ogenblik op een tour- née langs electrische centrales in de pro vincie, zo werd hier vandaag vernomen. De zegsman die dit onthulde, verklaarde dat ook andere leidende Russische figuren buiten de stad vertoeven „voor het ma ken van persoonlijke contacten met produ centen". Malenkov vertoeft in het Oeral- district. Men had hem gedurende een week uit het openbare leven van Moskou gemist. Na zijn heengaan als premier kreeg hij de post van minister voor de electrici- teitswerken. De rechter-commissaris, mr. C. A. C. M. Tiebackx, die met het vooronderzoek naar de instorting in de Vijzelstraat belast is, heeft dr. ir. J. Emmen uit Den Haag, oud directeur van de afdeling constructie van de Rijksgebouwendienst, als deskundige benoemd voor het uitbrengen van een rap port. Gistermiddag hebben de rechter commissaris de substituut-officier van justitie mr. A. W. Holsteyn, de directeur van Bouw- en Woningtoezicht, dr. ir. Em men en de commissaris van het politie bureau Singel de situatie ter plaatse in ogenschouw genomen. (Van onze parlementaire redacteur) Met 47 tegen 39 stemmen behaalden de voorstanders van gelijk loon voor man en vrouw bij gelijkwaardige arbeid in de Tweede Kamer een overwinning door de enigszins onverwachte aanneming van de motie van mej. mr. Tendeloo (PvdA)). Daarin sprak de Kamer zich uit to>or een spoedige bekrachtiging van het desbetref fende verdrag, dat in 1951 op de Inter nationale Arbeidsconferentie te Genève is aangenomen. In de motie kwam nog de overweging voor, dat de bewoordingen van het ver drag geleidelijke verwezenlijking van het beginsel mogelijk maken. Aldus liep het op een nederlaag voor staatssecretaris mr. dr. Van Rhijn uit. Met de PvdA stemden de communisten alsook de VVD voor, be halve mr. Van Leeuwen, die het „tegen" liet horen. De Anti-Revolutionnairen, de KVP, de KNP en de Staatkundig Gereformeerden waren tegen. De CH-fractie, in dit geval geleid door jkvr. mr. Wttewaall van Stoet wegen, verleende als één man steun aan de motie. Vandaar de verrassing van deze flinke meerderheid. Door een vergissing had de heer Fens (KVP) voorgestemd. Na de zegepraal van mej. Tendeloo trokken dr. Stokman(KVP) en mevrouw Lips-Odinot (CPN) kun moties in. kleine makreel, 175 haring, 90 gul en kabeljauw, 225 kolvis, 150 kleine kistjes haring en 60 stuks stijve kabeljauwen; de „Sumatra" (van 17 Maart) met 900 kisten vis, waarvan 390 schelvis, 80 gul en blanke koolvis, 170 zwarte koolvis, 100 wijting, 135 makreel, 25 stokkebit, 100 kleine kist jes haring, 15 stuks stijve kabeljauwen; de „Polderman" (van 17 Maart) met 700 kis ten vis, waarvan 180 schelvis, 110 makreel, 120 koolvis, 25 gestripte wijting, 100 dichte wijting, 70 blanke koolvis, gul en leng, 60 radio, 35 stokkebit, 80 kleine kistjes ha ring en 335 stuks kabeljauwen en de „Maria van Hattem" (ook van 17 Maart) met 800 kisten vis, waarvan 170 schelvis en piepers, 300 grote makreel, 15 kleine makreel, 100 zwarte koolvis, 125 blanke koolvis en gul, 30 gestripte wijting, 30 dichte wijting, 10 radio, 20 stokkebit en voorts 60 kleine kistjes haring en 40 stuks stijve kabeljauwen. En de rest De KW. 76 voerde aan 25 kisten platvis, 5 tarbot en heilbot, 40 wolf, 12 rog en poon, 130 gul en kabeljauw, 30 wijting, 440 stuks stijve kabeljauwen. De „Claesje", die vanmorgen om acht uur binnenliep, bracht van drie trekjes 150 stuks stijve kabeljauwen en 20 manden vis. De kleine vaart was er met 1000 kg tong en 300 kisten schol. Binnengekomen IJM10 Maria van Hattem, 206 239 318 213 202 241 249 218 8 240; KW76 Excel sior 3, 63 27 77 71 60 36, 5 Pierman Eduard; UK194 70 90 40 244 53 36 87 80 125 126 63 59 91; BR58 46 41 20 38 226 13; CZ3; VD9; TX33 17; HD37 Verwachting. Vertrokken IJM24 Vios, 16 Bergen, 202 249 213 239 318 226 206 241; BR20 38 23 28 46 41 58; UK70 194; SCH117 Onderneming 3; Z499 793 104 (Belgen); CZ3; KW48 Cornells Ma- rinus, KW10 KW10 Adrianus, KW15 Rijn-, mond 4, KW20 Grietje, KW41 Aafje Jaco- kg tongen, ba, KW40 Everhard Cristina, KW39 Hele na, KW108 Gebroeders, KW175 Onderne ming, KW123 Robert William, KW85 Hui- berdina Gijsbertha, 63 189 27. Vis bleef duur Over de gehele linie bleef de vis van morgen duur. Kabeljauw, schelvis, gullen en tongen haalden goede prijzen. Kabel jauw, grove schelvis en middelsoorten schol waren voor export bestemd; rijen kabeljauw deden f 112 tot f 124, kisten f 124 tot f 146. Grote schelvis deed f 40 tot f 50, grootmiddel f 38 tot f 46, middel schol f 40, zetschol f 35 tot f 45 en schol 1 f 37 tot f 40. Binnenland in De grote gullen gingen het binnenland in en haalden f 45 tot f 55, middel gullen f 43 tot f 47 en torgullen f 32 tot f 33. Kleinmiddel schelvis deed f 38 tot f 40, pennen f 32 tot f 36 en braad f 21 tot f 26. Zwarte koolvis maakte f 50 tot f 60 (en dus iets gezakt in prijs). De haring ging van de hand voor f 18 tot f 21 en de ma kreel voor f 25 tot f 26 per 50 kg. Schol 2 voor binnenland ging van de hand voor f 35 tot f 40 en schol 3 f 25 tot f 30. Wijting zat tussen f 18 tot f 22. De paar tongen, die er waren, haalden voor de laptongen f 2.70, grootmiddel f 2.80, kleinmiddel f 2.80, tong 1 f 2.90 tong 2 f 2.80. Wat er komt Voor de Donderdagmarkt was vanmor gen nog geen boot bekend. Er werd geen aanvoer van de trawlervloot verwacht. Voor de Vrijdagmarkt komt in ieder ge val de trawler Eveline (van Vrijdag 18 Maart) met 940 kisten vis, waarvan 220 schelvis, 80 makreel, 180 gul leng, kabel jauw en blanke koolvis, 225 zwarte kool vis, 30 haring, 65 open wijting, 50 dichte wijting, 40 radio, 15 kuit, 35 stokkebit en 60 stuks stijve kabeljauwen. Van Maandag De besommingen van de trawlers Vios en Batavia, die Maandag aan de markt waren, werden nog niet afzonderlijk ver meld: de VSM-boot haalde f 21.240 en de Batavia f 22.820. En op zee Van drie trekken haalde de KW. 107 70 kg tongen en 5 manden vts scheep; de KW 23, de IJM 75 en de KW 155 van twee trekken van 50 tot 60 kg tongen en daarbij 2 of 3 manden vis. Andere kotters en log gers, zoals de KW 89, 69, 169, 133, AM 26 en KW 210 meldden trekjes van 1 tot 4 mandjes vis en daarbij per trek 15 tot 30 Besommingen heden Herman f 27.500, Sumatra f 25.500, Pol derman f 28.700, Van Hattum f 23.700, RD 45 f 1570, KW 76 f 13.500, KW 71 f340, KW 60 f 660, TX 33 f 1420, KW 35 f 930, KW 77 f 310.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10